[ ar nogard @ 19.11.2011. 22:35 ] @
Naime hard je maxtor 120 gigabajta s-ata kupljen sa nekom konfiguracijom ali je sistem povremeno odlazio u plavi ekran.
Ja resim reinstal win XP-a i sve odradi uredno do restarta i bootovanja sa diska i tu stane i ni makac.
Probao 10tak puta i sve isto a posle tog prvog blokiranja i restarta sistem se zaglavi na startu i ispise disk boot fail itd.
Medjutim taj isti disk prebacim u moj komp gde imam win7 i bez problema ga prepozna kao slave i mogu da gledam i otvaram foldere.
Sa programom mini tool partition wizard sam pregledao disk na bad sektore i nema ih, a takodje sam probao sve operacije npr. kreiranje particija i brisanje i sve radi nista lose ne prijavljuje.
Kada sam probao instalaciju XP'a preko mog kompa tako sto sam otkacio moj disk i ostavio samo ovaj, prilikom instalacije kad je doslo do biranja particija win mi lepo pokaze disk sa 2 particije gde trebam da izaberem ali kad izaberem particiju bilo c ili d on kaze ga win ne moze da se instalira na nijednu od particija sa porukom da nisu kompatibilne sa XP-om a inace su NTFS.
Sta je problem ako neko zna da pomogne?

Mod edit: Ispravljena skracenica fajl sistema. ;)

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 22.11.2011. u 15:02 GMT+1]
[ ar nogard @ 19.11.2011. 23:00 ] @
Usput da dodam jos da sam sa hirens boot cdom i maxtorovim programom pregledao disk i sto je jos cudnije svi testovi su passed, a cak sam za svaki slucaj radio low level format i to ne quick nego normal i prepisao ceo hdd nulama ali problem je ostao isti prilikom instalacije XP-a.
[ Miroslav Cvejić @ 19.11.2011. 23:35 ] @
Pobriši particije i kreiraj ih u toku instalacije. Pre toga testiraj RAM (imaš na hiren's boot CDu memtest)
[ ar nogard @ 20.11.2011. 21:44 ] @
Probao sam i to a do memorije nije jer sam ih menjao a i isti je problem na dva razlicita kompa sa tim hardom.
I kad pobrisem particije da ima unalocated space samo, on prijavi 2 unalocated space-a jedan bas mali a drugi sve ostalo.
Cudno je to sto nekad pri paljenju kompa kad stavim da disk bude jedini boot na kompu desava se da se sam kompjuter razlicito ponasa. Nekad pise da nema diska nekad pocne sa ucitavanjem ali javlja greske tipa da nema wina i da treba da se instalira a kad hocu instal opet isto pise da particije nisu kompatibilne sa winom WTF?
Danas sam sa drugim programom sa hirens diska opet testirao disk i nalayi kao neke uvecane vrednosti u odnosu na normalu tipa odziv citanja i pisanja i jos par stavki, mada kao sto sam rekao pri surface scanu koji sam radio je sve ok nema BS i po meni ok je brzina citanja na testu ali opet to nema veze sa instalaciom sistema.
I da isto ponekad ispise neki problem sa MBR fajlom ili vec kako se to kaze i to je koliko ja znam main boot read sektor ali kako to resiti i sto je to problem ako se disk uredno prepoyna prilikom starta?
[ ar nogard @ 21.11.2011. 13:55 ] @
Neverovatno je da nisam pronasao resenje a nije da bas nisam neiskusan radio sam sicne stvari sto puta.
Guglao sam do besvesti i na ovakav problem nisam naisao da disk radi ali ne prihvata instalaciju.
Znam da mnogo toga utice i moze da bude dosta sumnji na ostale komponente ali probao sam na 2 konfiguracije a recimo na mom kompu gde memorije i ostali hardver ne dovodim u pitanje pogotovu sto imam i provereno dobro napajanje chieftec znaci jedino je HDD problem ali ovakav nisam do sada video: hdd radi, hdd se prepoznaje i u biosu i u winu, hdd ne prihvata instalaciju ima li jos neko ideju sta da radim?
[ ar nogard @ 22.11.2011. 10:48 ] @
Ovako jeste da nisam nasao nigde po netu resenje za ovakav problem ali sam problem uspeo nekako da resim.
Problem sam resio na taj nacin sto sam pomocu programa Minitoolpartition wizard obrisao sve particije na HDD-u i kreirao 2 particije u fat32. Instalacija je prosla bez ikakvih problema i komp se nijednom za ova 2 dana nije zaglupio na startu a sam dis radi normalno bez ikakvih problema.

Sad zasto disk nije hteo u NTSC formatu da instalira windows ostaje misterija za mene ali bitno da je problem resen pa ako neko ima slican moze da proba ovako.
[ Miroslav Cvejić @ 22.11.2011. 10:53 ] @
Možda zato što je NTSC format slike na TVu a operativni sistem je očekivao NTFS na hardu? :)
[ ar nogard @ 22.11.2011. 12:44 ] @
Ajd posto si dobio jedan plus glas ja sam ti dao jos jedan :)

Ako vec nije ocigledno da sam napravio gresku u kucanju u redu evo pogresio sam, ali smatram da je neumesno sa tvoje strane da napises kako kompjuter nece da instalira winXP jer sam izabrao da mi hard disk ima NTSC format slike.
[ Miroslav Cvejić @ 22.11.2011. 13:35 ] @
XP je osetljiv na kakve particije nailazi. Najbolje se snalazi ako naiđe na hard koji ih nema pa ih sam napravi.
[ Binary Mind @ 22.11.2011. 14:09 ] @
Slazem se sa kolegom. Pobrisi sve particije i particionisi iz XP partition managera tokom instalcije (barem napravi C particiju)... Ako ne bude uspelo, a 100% si siguran da su tvoje komponente sve ispravne hard je prso...
[ ar nogard @ 22.11.2011. 15:22 ] @
Ma u redu je, problem sam resio kao sto rekoh.
Hdd sam bacio u fat32 format i to je pomoglo instalacija je prosla, samo mi nikako nije jasno zasto nije hteo NTFS ali bitno da sam resio problem.

Mod Edit: Opet editovana skracenica za fajl sistem.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 22.11.2011. u 16:59 GMT+1]
[ Binary Mind @ 22.11.2011. 16:00 ] @
Jesi li koristio netaknutu instalaciju XP-a ili neku n-lite verziju?
[ ar nogard @ 22.11.2011. 18:52 ] @
hebene skracenice :D
Ma normalna sa cd-a servis pack 2, inace istu koristim uvek i nikad nisam imao takav problem.
[ Binary Mind @ 22.11.2011. 19:32 ] @
Onda je moguce da Windows nije hteo da se instalira na NTFS particiju koja je napravljena pomocu partiton manager programa koji si koristio.
[ nemesis @ 22.11.2011. 19:33 ] @
mozda instalacioni XP ne prepoznaje velike blokove po ntfs ( 64k ... ) ... ko zna ...
[ ar nogard @ 22.11.2011. 20:21 ] @
Probana je i varijanta da winXP napravi particiju i isto nije htelo pisao sam u predhodnim postovima, znači obrisem sve patiticije sa diska ostane samo unalocated space i pri instalaciji se kreira patricija ali kad se dodje do prvog restarta samo sledi blokada kompa.
Zato kazem da je bas čudno sve disk proveren i sa 10 programa istestiran i sve ok, ali instalacija prosla samo u fat32 a ostalo ni da cuje.
[ Binary Mind @ 22.11.2011. 20:21 ] @
Testirao si RAM?

EDIT: Vec vidim da jesi...

Hm. Nemam ideju. Sve vodi ka tome da nesto nije u redu sa hardom ako je sa drugim hardovima sve u redu sa racunarima na kojima si imao problema sa tim Maxtorom.
[ ar nogard @ 22.11.2011. 20:30 ] @
Da li se razlikuje taj MBR u fat32 u odnosu na ntfs? Mislim fizicka pozicija na disku ili sta vec.
[ nemesis @ 22.11.2011. 20:39 ] @
hm.. da ti nije zakljuchan boot sektor iz bios-a ?:)