[ blaki @ 20.11.2011. 07:55 ] @
Pozdrav svima,

U Ubuntu sam dodao jednog korisnika, pa sam usput malo prckao po podesavanjima grupa, menjao stosta i izgleda, obzirom da sada neke postavke ne mogu promeniti, da sam sam sebi oduzeo admin prava.

Ima li pomoci?

Ako ima nekog značaja, još sam u sesiji koju sam započeo, pa ako je moguće vratiti sistem na 20 minuta pre ili izbeći upis podešavanja (ako se upisuju po izlasku iz sistema), pomažite, al samo hitno, molim vas.

blaki.
[ Panta_ @ 20.11.2011. 09:32 ] @
Na koje postavke tacno mislis? Daj ispis komande id -nG. Da dodas korisnika u odredjenu grupu koristi komandu sudo usermod -G blaki ime_grupe, na primer:
Code:
sudo usermod -G blaki admin

[ bojan_bozovic @ 20.11.2011. 10:06 ] @
Možeš li da koristiš sudo? Ako možeš, prvo što u ubuntu trebaš da uradiš je da postaviš root lozinku, sa sudo passwd
Izviinite, ali default podešavanje u ubuntu sa random stringom kao passwordom za root je idiotsko.

sudo passwd


Pa otkucaj lozinku za root
Ako ne možeš reinstall ti ne gine.
[ blaki @ 20.11.2011. 10:12 ] @
He,he. Lako bih ja da mogu koristiti "sudo". Evo trazeno:

[ maksvel @ 20.11.2011. 10:17 ] @
A taj drugi korisnik, sto si ga pravio? Moze li on da koristi sudo?
Sta stoji u /etc/sudoers?
cat /etc/sudoers

Citat:
Izviinite, ali default podešavanje u ubuntu sa random stringom kao passwordom za root je idiotsko.

Totally agree
[ bojan_bozovic @ 20.11.2011. 10:17 ] @
Da vidimo sad ima li mogućnosti da se startuje ubuntu u init 1 direktno... Prema rezultatima sa pretraživača, koliko vidim, ne.

Reinstaliraj, i prvo što uradiš, postavi lozinku za root. Ili još bolje, uzmi Fedoru, koja je mnogo bolja distribucija, a opet vrlo user-friendly. Ili centos ili sabayon ili debian stable za server.
[ nkrgovic @ 20.11.2011. 13:21 ] @
Naravno da ima bolje resenje nego reinstall... Ako je boot loader grub, samo mu kazes da editujes komandnu liniju i dodas na kraj reda da udje u single - i to je to. Ako je grub toliko glupo konfigurisan da nema single, digni ga sa live CD-a, mountuj / particiju, sa live CD-a dodaj svom useru da bude u wheel grupi i onda resetuj. Tri minuta sa live CD-a, mnogo bolje nego reinstall.
[ maksvel @ 20.11.2011. 13:39 ] @
Heh, zanimljivo je ovo sa wheel grupom - nisam znao za nju
Elem, dadoh neupotrebljiv predlog pre, ne možeš izlistati sudoers, jer ima r--r----- i pripada root-u

No, ako upotrebiš liveCD, možeš da odradiš razne stvari - izmeniš /etc/sudoers npr, odradiš ovo sa wheel itd.
[ blaki @ 20.11.2011. 13:46 ] @
Problem rešen !!!

Pomoću Live verzije Mitrax linuxa editovao sam /etc/sudoers i zatim pomoću komande sudo usermod -G admin blazo dodao sebe u administratore. Evo slika:



Hvala svima koji su se javili na pomoći.

Pozdrav,

blaki.