[ aca.jevtic94 @ 20.11.2011. 21:17 ] @
Evo poceo sam da pravim pojacalo u klasi D pa rekoh da podelim malo sa vama.Dacu vam semu i layout a i videcete kako to izgleda kod mene... inace nije jos skroz gotovo treba da stignu mosfetovi i i.c. pa da vidimo sta moze da da ovo pojacalo...










[Ovu poruku je menjao aca.jevtic94 dana 21.11.2011. u 21:30 GMT+1]
[ aleksandara 93 @ 20.11.2011. 21:31 ] @
@aca.jevtic94

Može izvor šeme?
[ zeoN_Rider @ 20.11.2011. 21:44 ] @
Koliki je napon napajanja?
[ aleksandara 93 @ 20.11.2011. 21:54 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Koliki je napon napajanja?


Piše na šemi +/-80V...
[ zeoN_Rider @ 20.11.2011. 22:08 ] @
Bila mi je pomerena slika ulevo pa nisam video desni deo slike.
....................................................................................................

I to daje 1000 Vati?
[ 1OXB @ 20.11.2011. 22:44 ] @
Tesko... vrsna vrednost napona na 1000W na opterecenju 4 oma je 89V sto znaci da napajanje mora biti barem +/-95V DC i vrlo cvrsto da bi se to postiglo. Takodje mozda bude malo tesno za samo jedan par izlaznih iako je klasa D i prekidacki rezim. Sacekacemo da vidimo kako ce ispasti na kraju. Kolo oznaceno kao DIL14 je neki IR**** cip pretpostavljam?!
[ aleksandara 93 @ 20.11.2011. 22:51 ] @
Citat:
1OXB: Kolo oznaceno kao DIL14 je neki IR**** cip pretpostavljam?!


Možda IR2110?

Slično je kao ovo tj. izlazni deo...
[ 1OXB @ 20.11.2011. 22:54 ] @
Da, sad vidim i na plocici rukom napisano IR2110
[ aca.jevtic94 @ 21.11.2011. 08:15 ] @
Kolo jeste IR2110 a sema je slicna toj
Citat:
Slično je kao ovo tj. izlazni deo...


nije slicno nego isto... samo su komponente podesene za veci napon. sa ovom semom koju sam dao moze se dobiti 800w bez problema (bar tako pise ) a za tacno 1250W treba +-100v mada neverujem da moze toliko da istera...

[ mm-tech @ 21.11.2011. 09:36 ] @
Sa jednim parom tranzistora ( i to ovim zastarelim ), jednostranom stampom i obicnim komponentama ( ne smd ) nemoj ni da pokusavas da prikljucis toliki napon na ovaj pojacavac.
Da li si ti dizajnirao semu, i jesi li sproveo neke simulacije ?
Ipak sve pohvale za entuzijazam. Ali ako ti je ovo prvi pojacavac u klasi D, trebas poceti od malo "manjih" projekata.
[ aca.jevtic94 @ 21.11.2011. 09:43 ] @
pa preporuci mi neke bolje trandze...
semu sam nasao na diyaudio
[ boro62promaja @ 21.11.2011. 10:02 ] @
Da se ne rasplinemo,
mikikg je slicnu temu vec pokrenuo na ovom forumu pa predlazem da se teme objedine, ostacemo vise u fokusu.
Dobronamjeran pozdrav, BP
[ aca.jevtic94 @ 21.11.2011. 10:09 ] @
Ma kad stignu delovi i sve sastavim videcu sta moze da da a stavicu i neki klip cisto da vidite kako radi...
[ mikikg @ 21.11.2011. 12:53 ] @
Citat:
mm-tech: Sa jednim parom tranzistora ( i to ovim zastarelim ), jednostranom stampom i obicnim komponentama ( ne smd ) nemoj ni da pokusavas da prikljucis toliki napon na ovaj pojacavac. Da li si ti dizajnirao semu, i jesi li sproveo neke simulacije? Ipak sve pohvale za entuzijazam. Ali ako ti je ovo prvi pojacavac u klasi D, trebas poceti od malo "manjih" projekata.

mm-tech je u pravu. Nisam siguran da moze tek tako da se poveca napon i postave "jace" komponente i da se dobije 1kW umesto originalno predvidjenih 400W. Zavojnica koju si postavio ima da ti izgori ko licna kao i provodnici na stampi pri tim snagama. Dodatno moze vrlo lako da se spali jezgo prigusnice (zbog jacine magnetnog fluxa - procitaj moje odgovore vezano za izlazni filter na drugoj temi) a da ti to i ne primetis. Druga jako opasna stvar je ako ti proosciluje ceo sklop - kazi zbogom trandzama, zvucnicima i ostalim prikljucenim komponentama.

Ja sam ZA da se ova tema objedini sa postojecom vezanom za izradu Class D pojacivaca.
[ zeoN_Rider @ 21.11.2011. 12:59 ] @
Prigušnica neće tako lako crknuti, motana je sa barem 1mm žicom, pre će popustiti lem na štampi.
[ aca.jevtic94 @ 21.11.2011. 18:41 ] @
nakalajisao sam vodove a prigusnicu planiram da stavim jacu
[ mm-tech @ 21.11.2011. 19:22 ] @
Koji materijal koristis za jezgro prigusnice ?

A ono pitanje za tranzistore ? Ne znam sta bih ti preporucio za napon od preko 200V, a da ima kod nas da se kupi. Za manje napone ( do 100V, dobar izbor je IRF540N ).
[ aca.jevtic94 @ 21.11.2011. 19:29 ] @
feritno jezgro torus unutrasnji precnik 3cm spoljni 5cm debljina 1.5cm debljina zice oko 1.7mm
[ boro62promaja @ 21.11.2011. 23:53 ] @
momacki !
[ aca.jevtic94 @ 22.11.2011. 07:24 ] @
zasto momacki?
[ MirsoMehic @ 22.11.2011. 08:29 ] @
Aco samo polako i mene takodje interesira projekat tvoje izgradnje i testiranja
Drzim ti fige i nemoj tek tako da te obeshrabre i ne daj boze odustanes.
Ja takodje planiram da probam D klasu snagatora ccim zavrsim ove projekte koji sam se prihvatio no na svu srecu
pri kraju sam .

I ja sam takodje testirao jednu plocicu legenda Basic pre nekoliko godina namjerno sam povecavao napon dok sve ne izgori u puh
digao na po dva put po 110v plocica je za divno cudo lijepo radila samo tako i crklo nista nije.
A snage je bilo da je bubrege pomjeralo

vecih napona od tog nisam imao

ljep pozdrav i svako dobro

[ aca.jevtic94 @ 22.11.2011. 08:39 ] @
A sto bih odustao nemam razloga.
Necu ja odustati ako neko recimo tamo nesto napise,pa ja sam pokrenuo temu.
Na forumu sam procitao da su ljudi terali do +-100v mada neverujem jer se dobije 200v na mosfetu kad jedan provodi a irfp250 ide do 200v
Dobra ti je ta za bubreze moze da se doda jos jedan IR2110 i 2 mosfeta i da se veze u full bridz. E tad ima da mrda ne samo bubrege vec ima da pravis zemljotrese
[ mm-tech @ 22.11.2011. 21:06 ] @
Citat:
aca.jevtic94: feritno jezgro torus unutrasnji precnik 3cm spoljni 5cm debljina 1.5cm debljina zice oko 1.7mm

Vidis, to ti je prva greska. Ako je torus od ferita, odmah ce doci do paljevine, jer ferit ( da bi akumulisao energiju tj. radio kao kalem ) mora da ima procep inace ce odmah otici u zasicenje. Ako si slucajno mislio da korstis onaj torus iz PC napajanja, i od toga odustani, jer on nije predvidjen za te frekvencije + ima veliki AL faktor.
[ boro62promaja @ 22.11.2011. 23:52 ] @
Citat:
mm-tech: Vidis, to ti je prva greska. Ako je torus od ferita, odmah ce doci do paljevine, jer ferit ( da bi akumulisao energiju tj. radio kao kalem ) mora da ima procep inace ce odmah otici u zasicenje. Ako si slucajno mislio da korstis onaj torus iz PC napajanja, i od toga odustani, jer on nije predvidjen za te frekvencije + ima veliki AL faktor.

OVO je savjet zlata vrijedan,
odavno ne procitah nista krace a nista korisnije
[ aca.jevtic94 @ 23.11.2011. 07:12 ] @
citao sam oko toga probacu da uzmem ili negde sam nasao da se mota na vazdusno jezgro ili ee ili ei jezgro iz pc napajanja iz onog "glavnog" trafoa.
[ mikikg @ 23.11.2011. 15:08 ] @
Te prugusnice u izlaznom filteru kod class D pojacivaca su veoma kriticne i prakticno od njih zavisi ukupni kvalitet pojacivaca.

Pogledajte ovaj dokument:
http://www.ferroxcube.com/appl...ss%20D%20audio%20amplifier.pdf

Npr, u tom dokumentu su pokazali kako se samo promenom materijala (naravno isti tip je u pitanju - gapped toroid) poboljsavaju karakteristike!

Da citiram ponovo mog kolegu Macolu:
Citat:
Interesantno je za te ferite (Ferroxcube) da podnose fluks od iznad jedan Tesla i to pri 350^C. Obicni feriti u SMPS jezgrima jedva 0,25 Tesla pri 120^C


I jos samo kratko, kada se dizajnira taj izlazni filter, on se racuna za neku odredjenu/tacnu impendansu zvucnika. Odstupanje od te impedanse drasticno kvari karakteristike pa je potrebno imati neki preklopnik koji ce da prebacuje razlicite filtere za razlitice impendanse zvucnika.

Ja ovo pricam za neku idealnu konstrukciju. Sad svako moze da napravi kako zeli ili moze ...
[ aca.jevtic94 @ 23.11.2011. 19:07 ] @
Za LC filter si potpuno u pravu,ali ja cu samo koristiti za 4oma zvucnike.
[ MirsoMehic @ 23.11.2011. 20:39 ] @
Aco ako ti nije problem okaci nam tacan link projekta odakle si skinuo sheme a i ostalu
dokumentaciju ovoga projekta.
[ aca.jevtic94 @ 23.11.2011. 20:41 ] @
http://www.diyaudio.com/forums...-watts-using-2-mosfets-75.html
[ MirsoMehic @ 24.11.2011. 06:47 ] @
XXXhttp://www.diyaudio.com/forums...-watts-using-2-mosfets-75.html
[ APEXaudio @ 01.12.2011. 00:58 ] @
Evo seme pojacala u D klasi za samogradnju, sa samo dva standardna IC-a napravljen je pojacavac greske, komparator i precizni generator trouglastih impulsa, a sve je Hi-Fi kvaliteta. Izlazni stepen takodje sa standardim 74HC00 za dobijanje komplementarnih impulsa (HI, LO) i kontrolu mrtvog vremena i nekoliko tranzistora u drajveru... ne koristi se cak ni IR2110 ili slicno.
[ 44250 @ 01.12.2011. 08:06 ] @
Ne znam da li sam shvatio dobro ili pogresno:pojacalo D-klase radi na istom principu kao fm-modulator,postoji oscilator napona visoke i konstantne frekvencije cija visina amplitude zavisi od oblika ulaznog signala koji se pojacava? Samim tim,sto je visa frekvencija oscilatora-to je finija/ugladjenija amplituda pojacanog signala,a komparator i pojacavac greske u tom sistemu bili bi neka vrsta povratne sprege. Da li sam dobro shvatio ili sam upravo nalupao gomilu gluposti?
[ mikikg @ 01.12.2011. 08:46 ] @
Pa ima analogije sa fm modulatorom ali nije bas to. Kod class D pojacivaca se radi tkz PWM modulacija (Pulse Wide Modulation). Ukratko, postoji oscilator kvadratnih signala na ucestanosti od nekih 50kHz (ima modela gde je ucestanost fixa a ima i gde se menja). Ulaznim analognim signalom se tom oscilatoru menja odnos signal-pauza uz pomoc komparatora i testerastog signala. Zatim se takav signal pojacava, znaci izlazni tranzistori rade iskljucivo u on/off rezimu. Signal pre nego sto stigne do zvucnika mora da se malo "ispegla" i to radi izlazni L/C filter. Povecavanjem frekvencije ovog glavnog oscilatora se prakticno moze dobiti bolji kvalitet (finije uzorkovanje) ali tu onda postoji problem sto komparatori ne mogu da rade tako precizno pri vecim ucestanostima. Dodatno, posto na kraju imamo L/C filter, tu dolazi do malog kasnjenja (pomeranja faze) u odnosu na ulazni analogni signal pa se pomocu pojacivaca greske to malo kompezira i istovremeno sluzi kao povratna sprega.
[ 44250 @ 01.12.2011. 09:13 ] @
Hvala na objasnjenju mikikg,kratko i jasno objasnjenje - pravi uvod u dalje ucenje.

Nego drugo pitanje mi se javlja: pretvaramo analogni signal u digitalni samo radi ustede i efikasnosti? Cujni opseg frekvencije (kod mene maksimalno) 16-ak kHz u tom slucaju sastojao bi se iz tri impulsa,nije li to malo? Sto kaze APEX,za snazne bas-sisteme to skroz pije vodu,ali za srednje i visoke tonove nekako sam sumnjicav. Tvoj navod da je frekvencija oscilatora 50kHz neka optimalna i da se visom ili nizom frekvencijom komplikuje izrada LC-filtera mene licno samo odbija od izrade takvog uredjaja. Mozda bi me slusanje istog natjeralo da promjenim misljenje,mada sva ta komplikacija oko pretvaranja neceg u sasvim drugi oblik da bi ga kasnije vracao u pojacani prvobitni,a to uraditi peglanjem kroz nesavrseni LC filter koji se opet pored svega pravi i u odnosu na impedansu zvucnika... pa audiofili ne bi zatvarali usta ni ovako se nerijetko nadmudruju oko i vec dokazanih pojacala! salim se malo...
[ mikikg @ 01.12.2011. 10:10 ] @
U pravu si sto se tice toga da je cela poenta sa Class D pojacivacima iskljucivo zbog efikasnosti. Ovih 50kHz sto sam naveo je cisto orijentaciono i zavisi kako je pojedini model osmisljen. Opet kazem, bolja je sto veca ucestanost ali onda ima problema sa komparatorima i izlaznim transitorima koji ne mogu da rade tek tako lako na tako visiokm ucestanostima i da provode "silne" ampere struje istovremeno. Mislim nije ni 100kHz neka "silna" ucestanost ali trenutna poluprovodnicka tehnologija ima podosta limita u tim granicama. Naravno pricamo o nekim iole prostijim delovima koji mogu da se nabave. Malo je nezgodno nabaviti i koristiti recimo IGBT 100A-ske "kocke" (uzgred, papreno skupi) koje rade u tim uslovima kao kod npr frekventnih regulatora za motore.

Zato je po meni drasticno bolja varijanta (za kucnu izradu) neko kompletno integrisano resenje gde su spakovali sve te komponente u jedan IC i maksimalno optimizovali/uparili (koliko su mogli a da se uklope u recimo 14$ koliko kosta TAS5630 600W IC) sve kriticne komponente.
[ APEXaudio @ 01.12.2011. 10:47 ] @
Tema je half-bridge 1000W sa dva tranzistora i to je moguce (moguce je i 2000W sa modernim tranzistorima). Sa diskretnim dizajnom sve moze da se menja i podesava (frekvencija, mrtvo vreme...) a mogu da se biraju razni tranzistori i sto je najvaznije mnogo se prakticnih stvari nauci, to i jeste svrha samogradnje.
Kupovina gotovog cipa je skoro isto kao kupovina mini-linije, ne vidim svrhu. Ako nekom treba 'snagas' za dve osamnaestice dovoljno je da pogleda kakva pojacala koriste velike firme za taj poso, verovatno D klase full-bridge 3000W sa cetiri tranzistora.
Snage koje se pominju uz cipove treba uzeti sa rezervom kao kod auto-pojacala koja su navodno 500W pmpo, a u stvari 4W RMS na 8 oma.
[ mikikg @ 01.12.2011. 11:10 ] @
@APEXaudio u pravu si, jeste tema 1kW pojacalo. Spomenuti IC realno pravi 200W RMS u full bridge pri THD 0.1% sto je vise nego dovoljno za kucnu upotrebu. Sad ko hoce da gura kilovatne osamnestice naravno ne pije vodu :)
[ -xtz- @ 16.02.2012. 20:33 ] @
Prepoznajem svoj rad na slici.. Plocicu sam ti ja uradio :)))


Kako se pokazalo to na kraju? Vredi li to pojacalo cemu?

[ aca.jevtic94 @ 16.02.2012. 20:40 ] @
Pa pravo da ti kazem jos mi ostalo da napavim fetove pa da probam.....
[ Euronymous @ 16.02.2012. 23:03 ] @
Hihih.. tek sad skontah da se u ovoj temi radi o pojacalu,koje meni stoji na stolu vec neko vreme, i ceka koji sat viska vremena,da pobodem ostatak komponenti

ovako izgleda od dana kad sam napravio plocicu,pa rekoh,ajde da pobodem koji element pre leganja, i na tome se zavrsilo



Sutra ne idem na posao pa mozda zavrsim i javim jel bilo dima. Imam jedno 20ak irfpova,pa mogu priustiti jedno ili dva gorenja ako ovo cudo ne radi kako treba

Elem, C1 jesi stavio silver micu, ili si obican multilejer keramicki umesto njega? i one 6x 1uF jel to bese da treba keramika? nije mi jasno sto? Gde da nadjem keramiku od 1uF?
[ aca.jevtic94 @ 17.02.2012. 06:47 ] @
C1 sam stavio obican keramicki jer mi je ovo test pojacalo a one od 1u sam zamenio jednim elkom od 3u3.a inace treba blok.
Ma ja ove delove nisam ni narucivao skinuo sa ploce novijeg monitora (~2009).
[ grabik @ 17.02.2012. 07:58 ] @
Ir2110 pravi velike probleme ako PCB nije dobro projektovan, problemi se proporcionalno povecavaju sa naponom i snagom, parazitske induktivnosti i IR2110 ne okida kako treba i sklop ne radi kako bi trebao a onda treba vrlo da izlazni fetovi zdime a poslije ide i IR;)

A kako mi se cini da je IR dosta daleko od izlaznih mosfeta, mada je i napon relativno nizak.
[ aca.jevtic94 @ 17.02.2012. 08:19 ] @
Pa i nije toliko daleko mozda par cm.
Alo ti je +-80V nisko sta je za tebe visoko?
[ nikko @ 17.02.2012. 08:32 ] @
Vec ja neko napisao da je D-Klasa.....
http://www.edaboard.com/thread75021.html
Evo u vezi napona za to kolo,prvo se malo informisite uz svo duzno postenje.
Pozdrav
[ aca.jevtic94 @ 17.02.2012. 10:14 ] @
Jao totalno sam zaboravio nisam znao o kom naponu je rec.
[ grabik @ 17.02.2012. 12:55 ] @
Citat:
aca.jevtic94: Pa i nije toliko daleko mozda par cm.
Alo ti je +-80V nisko sta je za tebe visoko? :)


Mislim da i tih "par cm" ce biti previse na +-80V;) snimaj kamerom kad ga budes pustao u rad i opteretis;)


Imas na ovome forumu jednu temu o istome kolu i snimke PCB-a posle pustanja u rad istina sa dosta visim napon i puno vise cm od tvoje PCB;)

[ nikko @ 17.02.2012. 13:23 ] @
Kokice predpostavljam:))
A sada fakat meni nesto,tesko,ide u glavu,pun je net gotovih kitova4x100W 2x400W,od nekih50€.
Narucis i uzivas sve ti je tu,sklopljeno ili ne,koja je poenta ovoga mucenja i maltret.?I da jos za kojih 25€,dobije i swich napajanje ok 1kW.
Ono sta sam ja narucio,sve je ok radilo je,samo daleko je to od i losega Hi-Fi-ja.
Neko rece ok za subove i mozda za auto.
Vrlo rado cu ti to ustupiti ako ga pronadjem.
Pozdrav.

[ aca.jevtic94 @ 17.02.2012. 13:34 ] @
Nisam razumeo kome se obracas meni ili grabik-u?
i ne razumem sta ces kome ustupiti?
[ Euronymous @ 17.02.2012. 13:55 ] @
@ nikko

Pa u neku ruku tako je kako kazes.

Ja ovo radim cisto ono, iz zezanja, imam sve komponente,pa reko da se poigram malo sa D klasom,da vidim,kako sta

Meni slaba pojacala ne igraju neku ulogu, da bih sad pravio tako nesto, i terao sistem sa tim! Ako bih nesto pravio,to mora biti provereno, i bar 500-600W na 8ohm.. jos ako radi i na 4 u bridzu, ihaaj.(i opet to ne bi bila D klasa). Ali opet i tu treba momacki kesha,pa onda zasto praviti jer uvek postoji mogucnost da ces zeznuti nesto i naterat beli dim da izadje A gledam, HPS, DPS, i slicni RCFovi, 600/700-1000+ E. .. Pa skoro toliko bih utukao i u samogradnju,a ovo je novo, H ili D klasa, zastite,garancija ,mame u boji, i kraj price

Realno bojao bih se i pored zastita, ovakvim prknom D klase,terati driver od 200-300e.(uostalom bilo kojim DIY njakalom) Previse para je u igri gde trenutak nepaznje pojede i zapali godisnju ustedjevinu,ili necijih 2-3-5 mesecnih plata. ja to gledam sa te strane, pogotovo u PA svetu, jer mi se uvek desavalo, - ne platis na mostu,e platices na cupriji i to DUPLO
[ nikko @ 17.02.2012. 15:51 ] @
Aco posla cu gas tebi ako nadjem da se ne patis sa ovim glupostima,nista ne mogu obecati nije do mene,samo pojaclo je malo 10x10cmm.
Ako ga nisam bacio.
Euronymous ma razumijemo se mi:))
Pogledacu poslje imas cuda kon kineza,za relativno male pare.Ono za PA tesko cisto sumljam opet nisam strucnjak.Sto ti kaze puno se para ulupa,sve je to skupo i da ne govorimo koliko se trajati sve to.
Pozdrav
[ grabik @ 17.02.2012. 18:22 ] @
Neko je postao link prema DIYAUDIO i tamo vecina kaze da je naj veci problem PCB, izlazni tranzistori i prigusnica.

Ako PCB nije dobro uradjena nista od svirke , takodje da bi IR2110 pogonilo pojacalo velike snage trebaju nove generacije mosfeta koji su papreno skupi odnosno da bi PWM radio jako brzo mosfet treba da ima mali Qg a sto znaci recimo IRFP4229 koji dodje komad u farnelu 13,5funti. Bas tako ko ne plati na mostu platice na cupriji.

Drugo provjereno rjesenje je puno slabije a IR je ponudio PCB koje se treba drzati kao pijan plota da bi proradilo a takodje i djelova koji se ugradjuju. IRS2092.
[url=http://http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=irs2092&source=web&cd=8&ved=0CFsQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.inductor.com%2Firf%2Firaud...lZypS-3BiauFxhnvlw&cad=rja][/url]


[ ackopk @ 17.02.2012. 18:44 ] @
http://www.aliexpress.com/prod...FREE-SHIPPING-wholesalers.html

http://www.aliexpress.com/prod...IGH-DISCOUNT--wholesalers.html


Jos ti dzabe posalju




Pozdrav!

Aleksandar.
[ nikko @ 17.02.2012. 18:47 ] @
Ma ja se opet ponavljam,bilo je vec price o D-klasi na ovom forumu i sve je ostalo na prici:(
Jedan od mojih jarana se bavi projektovanjem switcher mreza za neke posebne namjene,kada je vidio ovu "nasu" zavojnicu suze ga zalile.
IRFP4229 jeste ta cjena ali bez ovih krvopija-dilera koji uzmu jos 50% na konto iste.Tako da nas dodje....
Zato pravac e-bay i uzivaj:))
[ 44250 @ 17.02.2012. 18:47 ] @
Čudo jedno,u A,AB i B klasi ljudi se bore PROTIV oscilacija da bi im pojačala radila,a u D klasi se bore ZA oscilacije inače ništa od zvuka... Nekako mi ipak nalogičnije zvuči ovo "bez oscilacija" i ako je ikako moguće ANALOGNO i bez pretvaranja iz "D" u "A" tj. iz digitalnog zapisa u MB u analogni u sekundama. Svaki put do vrhunskog zvuka je papreno skup,ali ako bi birao radije bi razvijao analogni put jer smatram da je svako pretvaranje iz ovoga u ono zapravo duplo prljanje zvuka:prvi put kad se iz prirodnog analognog pretvara u digitalni a zatim ponovo u suprotnom smijeru da bi ga čuli i razumjeli. I sad ako proizvod svega toga puštamo preko nekog pojačala čiji zvuk pored svega zavisi još i od brzine nekog oscilatora koji popunjava stepenice u signalu... Ne znam,kako reče Euronymous za subwoofer ok,ali za sve ostalo nekako se nikako ne nalazim u takvim pojačalima,jednostavno mi ta priča još uvijek ne zvuči logično.
[ aca.jevtic94 @ 17.02.2012. 18:51 ] @
Ma valjda cu naruciti te irfp-ove ali za sad mi to stoji sa strane sad upravo radim na tiristorskom regulatoru od 180A koji ce mi regulisati napon od 0-60V za sad mi stoji na raspolaganju 30V a uspeo sam izvrsiti regulaciju od cak 0.2V pa do 60V sa malo komponenti ali o tom potom.....
[ nikko @ 17.02.2012. 18:52 ] @
http://www.ebay.com/itm/2pcs-L...main_0&hash=item2c6267f96f
Nista vise samo kupis i uzivas:))
[ ackopk @ 17.02.2012. 18:53 ] @
D klasa pojacala uopste nema veze sa digitalnim... To je potpuno ANALOGNO pojacalo



Pozdrav!

Aleksandar.
[ aca.jevtic94 @ 17.02.2012. 18:58 ] @
U potpunosti se slazem.....
[ 44250 @ 17.02.2012. 19:40 ] @
Citat:
44250: Čudo jedno,u A,AB i B klasi ljudi se bore PROTIV oscilacija da bi im pojačala radila,a u D klasi se bore ZA oscilacije inače ništa od zvuka... Nekako mi ipak nalogičnije zvuči ovo "bez oscilacija" i ako je ikako moguće ANALOGNO i bez pretvaranja iz "D" u "A" tj. iz digitalnog zapisa u MB u analogni u sekundama. Svaki put do vrhunskog zvuka je papreno skup,ali ako bi birao radije bi razvijao analogni put jer smatram da je svako pretvaranje iz ovoga u ono zapravo duplo prljanje zvuka:prvi put kad se iz prirodnog analognog pretvara u digitalni a zatim ponovo u suprotnom smijeru da bi ga čuli i razumjeli. I sad ako proizvod svega toga puštamo preko nekog pojačala čiji zvuk pored svega zavisi još i od brzine nekog oscilatora koji popunjava stepenice u signalu... Ne znam,kako reče Euronymous za subwoofer ok,ali za sve ostalo nekako se nikako ne nalazim u takvim pojačalima,jednostavno mi ta priča još uvijek ne zvuči logično.


Sve osim podebljanog se odnosilo na puštanje muzike sa računara,mp3 plejera i ostaloh digitalnih čuda ,a samo podebljano se odnosi na d-pojačalo.

Htjedoh reći da se zvuk ionako dovoljno iskasapi na putu od grla pjevača/instrumenta preko A/D konvertora pa u D/A konvertor pa tek onda do samog pojačala,i još ako ga propustimo kroz milost i nemilost 50-100-150kHz nekog oscilatora,prigušnice i ostalog...

Nemam ništa protiv,al´ ja to ne volem... Zvuči mi neprirodno sva ta ujdurma.
[ ackopk @ 17.02.2012. 19:47 ] @


Ok, pogresno sam protumacio post.



Sto se toga tice slazem se ali.... Onda nam ostaje jedino ovo, bez konverzije

Ovamoooo ciganiiii... zauzmite mestooooo !!!!!!!!!!!!!!!








Pozdrav!

Aleksandar.
[ 44250 @ 17.02.2012. 19:53 ] @
He he he,bolje je i okljaštaren zvuk nego da neki falšira na uho!

Šalim se ja sad malo...mada od dobrog zvuka uživo stvarno nema bolje!

Ne znam šta će reći audiofili,ali ja mislim da je najkraći put ujedno i najbolji.
[ nikko @ 17.02.2012. 21:09 ] @
Pojačala koja rade u D klasi rade u prekidačkom načinu rada, što znači da izlazni aktivni elektronički element radi kao elektronička sklopka, gdje je odnos vremena trajanja vođenja u odnosu na trajanje vremena nevođenja neposredno ovisan o amplitudi pobudnog napona sustava. O takvom načinu rada govorimo i kao o pulsno-širinskoj modulaciji, gdje D klasa ima vrlo visok faktor iskorištenja koji može dosegnuti i 99%. Uz D klasu možemo spomenuti i E klasu gdje aktivni elektronički elementi rade kao elektroničke sklopke koje impulsno pobuđuju LC titrajni krug na njegovoj karakterističnoj rezonantnoj frekvenciji.
[ ackopk @ 18.02.2012. 08:23 ] @
Koliko znam teoretska efikasnost D klase je 100%

U praksi ne postoje toliko brzi tranzistori i da nebi doslo do kratkog spoja izmedju grane napajanje uvodi se kasnjenje tranzistora pa tako i nije moguce da se dobije svih 100%. A u praksi je izvodljivo nekih 95%. Mislim da nisam video efikasniji.




Pozdrav!

Aleksandar.
[ 44250 @ 18.02.2012. 09:53 ] @
Svakako je efikasnost na strani D-klase,ali ako se govori o punom zvucnom opsegu sve ostalo na strani ovih klasa ispred. Za basove velike snage i ja bi rado koristio D klasu.
[ ackopk @ 18.02.2012. 12:41 ] @
Mislim da nebi trebali biti toliko strogi prema ovome...

Jedini minus u celoj prici D klase je bio u tehnologiji... nisu postojale toliko brze komponente koje bi ispratile sve kako treba na npr 10-20khz ali mislim da je to danas resena stvar!
Sto se samogradnje tice jeste malo zeznuto ali kao gotovi proizvodi nisu nista losiji od drugih klasa a imaju veliku prednost nad njima.. tezina, efikasnost, velicina...



Pozdrav!

Aleksandar.
[ 44250 @ 18.02.2012. 14:00 ] @
Citat:
ackopk: Mislim da nebi trebali biti toliko strogi prema ovome...

Jedini minus u celoj prici D klase je bio u tehnologiji... nisu postojale toliko brze komponente koje bi ispratile sve kako treba na npr 10-20khz ali mislim da je to danas resena stvar!
Sto se samogradnje tice jeste malo zeznuto ali kao gotovi proizvodi nisu nista losiji od drugih klasa a imaju veliku prednost nad njima.. tezina, efikasnost, velicina...



Pozdrav!

Aleksandar.


0k ,naravno da svako ima svoje mišljenje i stav. Ja imam ovaj stav samo na osnovu razmišljanja jer do sad mislim da nisam čuo D-klasu,ili barem toga nisam bio svjestan. Samo,sva ta priča mi je nekako nategnuta ako u zvuku tražimo ono stvarno najbolje. Kod "običnih"/uobičajenih klasa gleda se čak i da se izbjegnu osigurači u granama napajanja radi linearnosti zvuka,a ovde se "opraštaju" te neke druge nesavršenosti a sve radi male mase i velike iskoristivosti. Svako u svojem domenu ima prednosti,mada mislim da je vjerodostojnost zvuka ipak na strani "starih" klasa bilo da su u pitanju lampe bilo tranzistori. To je samo moje mišljenje,i nikako ne tvrdim da sam u pravu.
[ ackopk @ 18.02.2012. 14:31 ] @
Lampe odavno nisu u "modi" ali takva pojacala se i dan danas prave i imaju zavidnu cenu. Velika su, glomazna, opasna za rad zbog velikog DC napona, transformatori na izlazu Ali svako ko je cuo takvo pojacalo kaze da nema boljeg.


99% materijala koji danas slusamo je "imao" bar jednu konverziju D/A-A/D



A sto se tice tih audiofilskih bisera... Takve stvari su meni malo smesne... Posrebreni kablovi,,, osiguraci mu kvare zvuk...


Sve ima svoju namenu. Licno meni za kucnu upotrebu, ali kvalitetno, je dovoljan tranzistorac ili neki integralac... u svakom slucaju AB klasa. D klasa tu nebi trebala da ulazi jer za pojacalce od 2x20-50W niti treba velikih hladnjaka niti je ono gabaritno
A sto vi kazete za aktivne kutije... e sad tu AB klasa nema sta da trazi



Pozdrav!

Aleksandar.
[ 44250 @ 18.02.2012. 14:45 ] @
Citat:
ackopk: Lampe odavno nisu u "modi" ali takva pojacala se i dan danas prave i imaju zavidnu cenu. Velika su, glomazna, opasna za rad zbog velikog DC napona, transformatori na izlazu Ali svako ko je cuo takvo pojacalo kaze da nema boljeg.


99% materijala koji danas slusamo je "imao" bar jednu konverziju D/A-A/D



A sto se tice tih audiofilskih bisera... Takve stvari su meni malo smesne... Posrebreni kablovi,,, osiguraci mu kvare zvuk...


Sve ima svoju namenu. Licno meni za kucnu upotrebu, ali kvalitetno, je dovoljan tranzistorac ili neki integralac... u svakom slucaju AB klasa. D klasa tu nebi trebala da ulazi jer za pojacalce od 2x20-50W niti treba velikih hladnjaka niti je ono gabaritno
A sto vi kazete za aktivne kutije... e sad tu AB klasa nema sta da trazi



Pozdrav!

Aleksandar.


E,tu se slažemo!

Ali:

Citat:
ackopk: Lampe odavno nisu u "modi" ali takva pojacala se i dan danas prave i imaju zavidnu cenu. Velika su, glomazna, opasna za rad zbog velikog DC napona, transformatori na izlazu Ali svako ko je cuo takvo pojacalo kaze da nema boljeg.


99% materijala koji danas slusamo je "imao" bar jednu konverziju D/A-A/D



A sto se tice tih audiofilskih bisera... Takve stvari su meni malo smesne... Posrebreni kablovi,,, osiguraci mu kvare zvuk...


Sve ima svoju namenu. Licno meni za kucnu upotrebu, ali kvalitetno, je dovoljan tranzistorac ili neki integralac... u svakom slucaju AB klasa. D klasa tu nebi trebala da ulazi jer za pojacalce od 2x20-50W niti treba velikih hladnjaka niti je ono gabaritno
A sto vi kazete za aktivne kutije... e sad tu AB klasa nema sta da trazi



Pozdrav!

Aleksandar.


Tu se ne slažemo. Ma koliko ludo i bez veze zvučalo i dan-danas čuvam,pazim i slušam kasete stare i po trideset i više godina,a o pločama da i ne pričam. I ne slušam to baš tako rijetko,već kad god mi se pruži šansa da "dodam gas"

O

Citat:
ackopk

A sto se tice tih audiofilskih bisera... Takve stvari su meni malo smesne... Posrebreni kablovi,,, osiguraci mu kvare zvuk...

Aleksandar.


-ne mogu ništa da kažem,niti imam na čemu da slušam niti sa čime da čujem. Oko tih i sličnih stvari bilo je govora i ovde a i na drugim forumima,ali su rezultati uvijek bili nedorečeni i neujednačeni. Jedni se kunu u nešto što je drugima opet glupost ili besmislica a do svojeg mišljenja doći je dug,uporan i (ako se nije snalažljivo) baš skup put a što je najgore jako podložan tuđim mišljenjima. Sve to kad sabereš,90% ljudi koji misle da su audiofili zapravo samo to misle. U par navrata o tome su pisali nikko a i Borivoje.
[ ackopk @ 18.02.2012. 14:50 ] @
Lampe odavno nisu u "modi" ali takva pojacala se i dan danas prave i imaju zavidnu cenu. Velika su, glomazna, opasna za rad zbog velikog DC napona, transformatori na izlazu Ali svako ko je cuo takvo pojacalo kaze da nema boljeg.


99% materijala koji danas slusamo je "imao" bar jednu konverziju D/A-A/D


Tu se ne slažemo. Ma koliko ludo i bez veze zvučalo i dan-danas čuvam,pazim i slušam kasete stare i po trideset i više godina,a o pločama da i ne pričam. I ne slušam to baš tako rijetko,već kad god mi se pruži šansa da "dodam gas"


Reko' sam 99%!






Pozdrav!

Aleksandar.
[ 44250 @ 18.02.2012. 14:55 ] @
Ha ha da da,jedan od sto pa mu dođe baš tako!
[ d.veljko83 @ 18.02.2012. 16:20 ] @
Citat:
ackopk: Lampe odavno nisu u "modi" ali takva pojacala se i dan danas prave i imaju zavidnu cenu. Velika su, glomazna, opasna za rad zbog velikog DC napona, transformatori na izlazu ;) Ali svako ko je cuo takvo pojacalo kaze da nema boljeg.


Tripovanje. Taj sto je to cuo i ima takav zakljucak kroz 5 minuta uglavnom nije ni proso pored lampaskog pojacavaca al bolje da kaze tako nesto jer odma "zna". Uglavnom kupi prvi krpez do kog moze da dobaci jer o'ma je dobio pass za krug u kom bi da se krece, zvuk mu je naravno "topao i mekan..."

Citat:
ackopk
A sto se tice tih audiofilskih bisera... Takve stvari su meni malo smesne... ,, osiguraci mu kvare zvuk...


Pre par dana covek sa iskustvom od pola veka rece i objasni malo za nas balafurdiju par stvari oko toga, mozda gresi...

Ne mogu a da ne pitam, koje si godiste?


[ ackopk @ 18.02.2012. 16:27 ] @
http://www.elitesecurity.org/korisnik/profil/ackopk


Daj te tekstove da procitam...




Pozdrav!

Aleksandar.
[ 44250 @ 18.02.2012. 18:02 ] @
emiSar u mojoj temi "sta mislite o kombinaciji Borinih...",trenutno zadnja ili predzadnja strana teme. Siguran sam da je na to "pucao" d.veljko . Nije dug tekst ali dosta govori.
[ ElektronicarPG @ 30.05.2012. 07:43 ] @
:)
[ macolakg @ 30.05.2012. 11:37 ] @
Vidim "povampirila" se tema iz februara, kada jos nisam postojao na elitesecurity forumu...

Evo jednog Philips-ovog open-source projekta osrednje snage, koji odlicno radi:

http://www.nxp.com/documents/user_manual/UM10155.pdf

I jos ponesto o D-class koja ce uskoro potisnuti analogne pojacavace:

http://www.hypex.nl/docs/nc1200%20folder%20web.pdf

Pozdrav
[ d.veljko83 @ 30.05.2012. 13:10 ] @
Citat:
macolakg
I jos ponesto o D-class koja ce uskoro potisnuti analogne pojacavace:

http://www.hypex.nl/docs/nc1200 folder web.pdf

Pozdrav


Tema je iz novembra prosle godine i s obzirom na to kolko je pomno pratim mozda sam i nesto propustio ali mi se cini da jos uvek nema rezultata. Mozda se vasim zalaganjem tu nesto promeni al cini mi se previse komplikovano za kucnu radinost.

Na ove hypex-e nisam obracao paznju, ali ako je preporuka zajsta ovako topla probacu ovaj najjeftiniji kad budem bio raspolozen za to a predubedjenje da ce biti baceni novac probacu da drzim po strani.

Predpostavljam da ne mora i SMPS da kupujem da bi modul "disao punim plucima" ? Vec imam materijal za napajanje.

https://www.hypexshop.com/
[ aca.jevtic94 @ 30.05.2012. 20:24 ] @
Ma obaveze su tu,skola itd. Jednom sam sklopio i crkao mi lm311 i 2n5401 ali sam siguran da je to bila moja zasluga jer hocu ja da lemim pa odlemljavam pa ponovo lemim nove elemente-eto mi sad.Kad skupim vremena i volje ce i njega da uradim.Znate li nekog ko radi st. ploce?
[ macolakg @ 31.05.2012. 03:47 ] @
@d.veljko83
Po secanju, mislim da je najjevtiniji model od 180W (oko 60-70 eura).

Naravno da moze i obicno napajanje, sa Elko dovoljne velicine da RC konstanta bulk Elko i impendanse zvucnika na najnizem ocekivanom tonu bude bar 10 puta duza od periode najnizeg tona.

Pozdrav
[ PedjaZ @ 18.06.2012. 16:27 ] @
@aca.jevtic94
Ne znam da li si primetio i po kojoj semi si radio plocicu
ali ona prva sema koju si postavio ima gresku!
Neg. napajanje za LM311 i kod povratne sprege IR2110 pin 5.

Prepravi to na brzinu i kazi nam utiske :)
[ aca.jevtic94 @ 18.06.2012. 22:53 ] @
Eh sad su delovi otisli za nesto trece....
Kad nabavim delove javicu rezultate
[ PedjaZ @ 19.06.2012. 22:42 ] @
Bas me zanima kako bi zvucalo ovakvo pojacalo.
Javi kada nadjes vremena i delove
Pozdrav
[ m.zivkovic @ 18.03.2013. 18:20 ] @
Aco, da li si uspeo i kako je zvučalo?
[ aca.jevtic94 @ 18.03.2013. 21:38 ] @
Nisam,jer kada sam sastavio plocu riknuli su oni mali tranzistori,4 komada,pa su povukli i IC,jer sam ga drzao dugo pod naponom.Ostalo je sve ok,i imam u garazi plocicu za dva kanala,kada bude delova morace to opet da se odradi.Jedan clan na forumu je postavio temu istog ovakvog pojacala,i kaze da zvuci ok.Ja sam radio slicno,ali mi se bas i ne svidja resenje,jer PWM nije 0-100%,mada nisam koristio lm311 (na prvoj ploci je koriscen on),sigurno se o tome radi,ali bolje napraviti oscilator trouglastog napona sa op-ampom (probao sam),te i fiksnom frekvencijom.
Tema:http://www.elitesecurity.org/t462090-0#3251324
[ alsatpv @ 11.07.2013. 16:10 ] @
Ovo pojačalo se jako dobro pokazalo, do sada smo uradili preko 20 modula, od kojih neki rade kao kućni sistemi, a neki kao razglasni sistemi. Detaljno urađen projekat, kao i pojedina objašnjenja vezana za pojačalo možete naći na linku KesatNet
[ lazyman @ 11.07.2013. 17:33 ] @
Da li neki od kalemova na ovim stranicama odgovara kao induktor za izlaz ?

http://www.conrad.com/ce/en/ov...30/Current-compensated-chokes?
[ aca.jevtic94 @ 11.07.2013. 18:57 ] @
Odgovaraju te zute.Takodje mozes uzeti storage jezgro iz pc napajanja (zuti torus) a iskoristiti namotaje za 12V bez razmotavanja.
[ mikikg @ 11.07.2013. 23:11 ] @
Nisu dobra ta "zuta" jezgra iz ATX. Prespora su i grejace se poprilicno. Jos za 1kW, to nikako nece moci.

Nadji neko jezgro od materijala N87, neko povece "lonce", to je pravo jezgro za tu namenu.
http://www.epcos.com/web/gener...erty=Data__en.pdf;/PDF_N87.pdf

Nisam probao ovaj N87 materijal jer nisam imao ali sam probao sva ta iz ATX i ni jedno mi nije radilo kako treba. Na kraju sam uzeo T80-2 (Amidon, crvene boje), spojio 4 prstena i tako namotao prigusnicu. To jezgro je vec druga prica, nema uopste grejanja, dobio sam zeljenu induktivnost i sve je u redu za sad sa njim (neki moj Class-D).
[ 1OXB @ 11.07.2013. 23:17 ] @
Citat:
alsatpv:
Ovo pojačalo se jako dobro pokazalo, do sada smo uradili preko 20 modula, od kojih neki rade kao kućni sistemi, a neki kao razglasni sistemi. Detaljno urađen projekat, kao i pojedina objašnjenja vezana za pojačalo možete naći na linku KesatNet


Reklamiranje se obavlja na drugom mestu na ES. Nemoj to vise raditi!
[ lazyman @ 14.07.2013. 22:20 ] @
A opet nigde nismo stigli. Ima li jezgor tog tipa na Conradu, ili igde da se kupi? Tražim ali ni pomena o tom materijalu ili proizvođaču? Kako ta jezgra izgledaju? Taj sifferit ko da je neka supertajna, nigde ni sliku nisam našao.
[ 1OXB @ 14.07.2013. 23:21 ] @
Nije to nikakav misteriozni materijal. To je SIEMENS-ov ferit pa odatle skracenica SIFERRIT a za 2 sekunde ukucas u GOOGLE i dobujes pun data list... I uopste ne mora biti SIFERRIT, moze bilo koje drugo jezgro drugog proizvodjaca koje po velicini i permeabilitetu odgovara ili je jako blizu.
[ boro62promaja @ 15.07.2013. 10:11 ] @
Citat:
1OXB: Reklamiranje se obavlja na drugom mestu na ES. Nemoj to vise raditi!

Mislim da ovo uopste nije reklamiranje ali eto nije na meni da to ocjenjujem. Takodje mislim da se ljudi kao sto je navedeni kolega (Kesatnet) trebaju motivisati da uzmu ucesce na ovom forumu a ne da ih tjeramo odavde (mislim da se covjek vise nece uopste javljati). Njegov (njihov) projekat za Class D pojacalo je kompletan a to je i u samom nazivu teme. Ako nisam u pravu neka moderator obrise ovaj moj post.
Pozdrav, BP
[ aca.jevtic94 @ 15.07.2013. 11:19 ] @
+1 za boru62 ;)
[ 1OXB @ 15.07.2013. 16:23 ] @
Ipak mi to dosta lici na reklamiranje, a inace ni truncicu nemam nista protiv ni coveka niti sajta koji pretstavlja. Cak sam u nekoliko navrata u nekim temama ljudima zainteresovanim za klasu D upravo preporucio da pogledaju i rade to njihovo pojacalo na sajtu KESATNET jer mi deluje vrlo "sazvakano" i pouzdano!
[ Zika Elektrika @ 02.08.2013. 14:32 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Prigušnica neće tako lako crknuti, motana je sa barem 1mm žicom, pre će popustiti lem na štampi.



Zica preseka 1m2 (kvadratnih) moze da propusti maksimalnu stuju od 3A, a ti za tu snagu moras u tu zicu da `uteras` bar 30A, pa sada vidi dali ce ti ta prigusnica izdrzati, cak ce se i odlemiti sa stampane ploce. Pozdrav Zika Elektrika
[ zeoN_Rider @ 02.08.2013. 14:41 ] @
Citat:
Zika Elektrika: Zica preseka 1m2 (kvadratnih)


Jel ovo neka greška?
[ Lavlja_Jazbina @ 02.08.2013. 15:06 ] @
Verovatno je mislio na milimetre!Ako nije, to je vec ozbiljna greska.
[ zeoN_Rider @ 02.08.2013. 15:11 ] @
Ovde se stalno meša prečnik i presek žice što nije isto.

Prečnik žice od 1mm može da propusti maksimalnu struju od 2,75A, a presek od 1mm2 može da propusti maksimalno 3,64A.

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 02.08.2013. u 19:10 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 02.08.2013. 15:46 ] @
Sta je od ova dva S ( popresni presek)?
[ emilvv @ 21.07.2015. 09:04 ] @
Hello YU3MA,

I am trying to make similar type of amp .....

http://www.diyaudio.com/forums...bridge-single-supply-50-v.html

May you share you code for:

Digital Class-D amplifier with DSP

?

Thank you in advance,

Emil - [email protected]