[ miks3r @ 21.11.2011. 19:42 ] @
Danas u komsiluku, u Bugarskoj pocela promocija 1Gbps interneta za fizicka lica, optikom do kuce/stana. Ovo ce za pocetak pokriti par vecih gradova. Takodje, korisnici koji imaju opticki internet od 100mbps ce dobit gratis 2 meseca 1Gbps. Cena u promo periodu do 31.01.2012 ce biti 10 €.

Ostale cene interneta:
ADSL 15 Mbps = 7.5 - 10 €
Optika 20 Mbps = 10 - 12 €
Optika 30 Mbps = 12,5 - 14 €
Optika 50 Mbps = 15 - 20 €
Optika 100 Mbps = 30 - 45 €

Izvori:
http://www.mtel.bg/broadband-home-internet/index.php
https://www.megalan.bg/internet_pon.html
http://www.vivacom.bg/en/resid...connections/vivacom_fiber_net_



[ Dexic @ 21.11.2011. 20:48 ] @
;cry; ;cry; ;cry; :(
[ JankoNIS @ 21.11.2011. 22:01 ] @
Sad bar znamo zasto je cela Srbija bila raskopana uzduz i popreko od madjarske do bugarske granice. Prosao je opticki link ka Evropi i sada imaju dovoljno resursa da dele brz internet.
[ nemesis @ 21.11.2011. 22:15 ] @
ok al ne nalazish se kod komshija nego u srbiji ...
kod nas ljudi koji bi trebali da su u najboljem sluchaju u zatvoru
( il moj lichni favorit da se teraziske bandere iskrive pod
njihovom tezinom 6tog oktobra) su ministri ... i sta ti zapravo
ochekujesh ?
ko ce da ulaze tolike pare ? privatni investitori domaci ?
zashto bi ulozio u internet kad moze u lanac kioska brze hrane
i da mu se vrati lova za 6 meseci - godinu dana ... tako nashi
razmishljaju ...
strani investitor ? u zemlju tipa srbistan ? gde telekom iskuka
od suda zabranu rada neke firme ili nekog servisa ... ?
[ bakara @ 21.11.2011. 23:15 ] @
Uzmete od Oriona net da vidite sta je brzina:

[ virus_crew @ 22.11.2011. 09:35 ] @
Hehehe, tuga, nasa tuga, samo nek pogledaju vlasnici nasih ISP-jeva sta se nudi u Bugarskoj i po kojim cenama, ruku na srce nemamo mi ni takvu infrastrukturu da moze da se daju takve brzine, ali i kad bi imali siguran sam da nebi dali takve brzine po takvim cenama, ok kapiram da nemamo infrastrukturu za ovako nesto da svako kod kuce moze da ima 1GB ali daj bre onda smanjite cene.
BTW, mi korisnici pisemo, oni vlasnici(ISP) citaju i smeju se, mi pljujemo, i tako u krug, welcome to Serbia, sto rekose Beogradski sindikat!!!!
BTW, moj slucaj isto placamo ja i bugarin samo sto on ima 15 PUTA brzi net, da nije tuzno bilo bi smesno, zar ne?
[ Slobodan Milivojevic @ 22.11.2011. 09:49 ] @
A ja se jos tesim sa ovim mojim paketom, kao ma dobro je... A u Bugarskoj ludilo.

[ nemesis @ 22.11.2011. 09:52 ] @
i gorivo nam je skuplje ...
al vezano za internet je specifichno jer trazi relativno velika ulaganja
u politichki / vojno / geografski nestabilnoij zemlji ... koliko se vlast
trudila da prikaze da nije ali ovo je zemlja opasna za strance i strana
ulaganja ... dese se izbori, hop cup, promena elite, hop cup, promena
uslova poslovanja a investitor je ljuljnuo tipa 10 miliona E da postavi
neku optiku ili sta vec ... i ? ...
nece to niko da radi ... i ako dodju neke firme, doci ce sa prodajom
1/1 internet preko optike od 10mbps pa na vishe firmama ...
verovatno bi se stanje promenilo, ali kroz tipa 10 godina, kad bi postavio
novi uslov investitorima da moraju da obezbede optiku do svakog novog objekta
koji se zida ... al tu je pitanje optiku do koga ...
[ djoka_l @ 22.11.2011. 10:02 ] @
He, he, a ja se mučim sa mojom vezom:



mada, imam i 100Mb linkove za neke interne potrebe.
[ nemesis @ 22.11.2011. 10:11 ] @
Asseco SEE ?
[ djtr @ 22.11.2011. 13:25 ] @
Iskreno ulaganje u internet infrastrukturu u danasnje vreme i nije bas skupo.
[ sttevann @ 22.11.2011. 13:31 ] @
Citat:
nemesis: Asseco SEE ?


Jes Asseco uvek imao upload boli glava.
Nego download mislim da nije bio baš toliki...
[ tdjokic @ 22.11.2011. 13:47 ] @
Na primeru Egipta se vidi da ni drasticne akcije zbacivanja diktatora ne mogu da pomognu ako je ceo narod sludjivan nekoliko decenija i sad postoji kriticna masa negativaca kojima niko nista ne moze.

Ono sto se u drugim zemljama pitaju kako da postignu, kod nas se pita "A sto? Sta ce nam to?" ili glume da znaju i da hoce a krisom sabotiraju. Kad ti neko u Srbiji novembra 2011 "objasnjava" da je za nas poljoprivreda perspektiva a on licno je unistio u poslednjih nekoliko godina prekomernim porezima, otsustvom subvencija, prekomernim uvozom tudjih proizvoda onda tu nema sta da se ocekuje ni na podrucju Interneta ni iceg drugog.

Usput, ovde se retko spominju one dodatne mogucnosti brzih veza, ne radi se samo o surfovanju. Ja licno ni ne znam bas sve, ali kad imas 100 Mb/s onda verovatno mozes imati i TV preko toga i razne druge stvari, koje pomazu i obrazovanje i sirenje kulture i zabave.
[ anon70939 @ 22.11.2011. 14:27 ] @
:o a cemu sluzi takav internet za obicno fizicko lice?
[ Dexic @ 22.11.2011. 14:53 ] @
Da kad ti treba ne cekas. A kad ti ne treba, nikoga ne kosta.
Dakle znaci ustedu vremena i zivaca. (uz to je kvalitetniji jer za takve brzine ne moze prastara oprema kakva se kod nas koristi inace)
[ Vlada666 @ 22.11.2011. 15:14 ] @
Bugari su tu pametno ulozili novac iz pretpristupnih fondova evropske unije, mada im je velika lova otisla nikuda...

Mi smo jos daleko od tih para, ali nadamo se.
Brzine neta su im boli glava, ne samo za nase standarde vec uopste za EU. Bugarima u ovom segmentu zavide i mnogo razvijenije zemlje od nas. Ljudi su lideri u tome, sad kako su u tome uspeli je domaci zadatak za sve.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.11.2011. 15:29 ] @
Dobrom zakonskom regulativom i pretpostavljam ulaganjem para iz tih fondova u projekte razvoja interneta.
[ ponline @ 22.11.2011. 15:47 ] @
Iskreno ne vidim nigde potrebu od vise od 10mbit/s internet za kucnu upotrebu. I najveci downloderi posle 3-4 meseca dosade se previshe neupotreblenih softvera i negledanih filma.
Neka mi neko kazi zasto sluzi internet brziji od 10mbps? I sta je nemoguce raditi u realnom vrememnu sa 10mbps?
Ni posle 2-3mbps, na nijednom servisu neces vise primetiti potrebu za vecu brzinu, aj recimo neki neki super HD film , a za to je vise nego dovoljno 10mbps.

Naravno da za neke biznis svrhe bice upotrebljen i veci od 10mbps, ali nema smisla tu da se cinkamo za 10 eura.


[ endre85 @ 22.11.2011. 16:03 ] @
Ako moze da bude brze, zasto se zadovoljavati ispod prosecnim brzinama? No, generalno mizeran upload je ono sto meni najvise smeta kod nas.

OT pitanje: Jel neko probao TeamViewer preko mreze sa dobrim DL i UL? Kakav je osecaj?
[ Slobodan Milivojevic @ 22.11.2011. 16:07 ] @
Evo ja imam 8/2Mbit intetnet, i kad pustim HD youtube, a sam sam na netu, nije problem, ali recimo ako burazer radi nesto slicno, hmmm 1080p tesko ide... Tako da realno treba i brze od ovoga.
[ nemesis @ 22.11.2011. 16:10 ] @
ne mora youtube ...
moze i reci video sa www.ign.com ...
recimo ... ili udjesh u lol posle 30 dana i kad
krene update... :))) smorish se za sve pare...
[ deki77 @ 22.11.2011. 16:29 ] @


Austriski Mobilni internet 15eura/m
evo malo i download kako izgleda djavolski

[ nemesis @ 22.11.2011. 16:35 ] @
kljuchna rech : austriski ...
:) ... svaki put kad krenu teme gde ljudi daju primer neke druge zemlje
kako tamo moze a kod nas ne moze... jednostavno ... ovde svi hoce za
sve da budu ``dobri`` ... i politichka/vojna/investiciona nesigurnost je
ovde stalno prisutna ... tako da niko ozbiljan nece da inverstira lovu na
duze ovde...

ko ovde ima lovu otvorice lanac fastfood ili ce valja neku robu nece
se petlja sa telekomunikacijama i telekomom i slichno ...


( ko ne razume sta znachi vojna nesigurnost, to znachi da imash shansu
za stalno neke napetosti oko i na granici, deo teritorije ti je okupiran,
ostalo ti je drugo nedoigrano poluvreme nivelisanja populacije itd... )
[ DusanSukovic @ 22.11.2011. 16:57 ] @
Moze li se kuknjava patentirati? :-)
[ Dexic @ 22.11.2011. 17:31 ] @
Nas problem je sto nemamo, a tvoja sreca sto ne vidis potrebu za time :)

Tacno je da sa 10Mbit moze, ali kad budes radio duze vreme na 100/100 optici videces razliku. Ako tada ne vidis razlog za takvim netom, nesto nije u redu sa tobom :)
Uopste ne uzimam pirateriju i slicno kao primer. Mislim na proste kucne potrebe.

Jedan banalan primer: zamisli da treba da uploadujes gomilu klipova sa putovanja i gomilu slika... nesto sto je recimo 20GB (a i vise ljudi uploaduju). Znas li kad ces to zavrsiti sa nasim paketima? Kada ti klipovi vec budu prepricani i kod Dmitra Medvedeva :)
Itekako ima koristi. Ko je ne vidi, neka ne koci napredak!

Citat:
ponline: Iskreno ne vidim nigde potrebu od vise od 10mbit/s internet za kucnu upotrebu. I najveci downloderi posle 3-4 meseca dosade se previshe neupotreblenih softvera i negledanih filma.
Neka mi neko kazi zasto sluzi internet brziji od 10mbps? I sta je nemoguce raditi u realnom vrememnu sa 10mbps?
Ni posle 2-3mbps, na nijednom servisu neces vise primetiti potrebu za vecu brzinu, aj recimo neki neki super HD film , a za to je vise nego dovoljno 10mbps.

Naravno da za neke biznis svrhe bice upotrebljen i veci od 10mbps, ali nema smisla tu da se cinkamo za 10 eura.
[ nemesis @ 22.11.2011. 17:36 ] @
a gde je tu uchenje na daljinu !?:)
ima primera koliko hoces ...
pitam prijatelja kako je proshao na interviju za posao
kaze nije loshe .. fino se isprichao preko skype ...
reko kako bre skype .. pa kao .. sasvim je normalno da
se ono kao .. interviju obavlja preko skype, svima usteda
vremena ...
:0
[ Suns @ 22.11.2011. 17:42 ] @
Prosto obožavam kada se na ovakvim i sličnim temama obavezno javi jedan naučnik koji postavlja dijagnozu kome je i kolika brzina interneta potrebna.

Svaki put se oduševim!
[ Horvat @ 22.11.2011. 17:49 ] @
a kolika je cena za 1gbps? pise samo za 100 mbps, sto je 10x sporije

p.s. austriJski, a i teraziJske,terazije su,ne terazie
[ Aleksandar Đokić @ 22.11.2011. 18:05 ] @
to nije bitno, bitno da se kuka...

[ tdjokic @ 22.11.2011. 18:05 ] @
Ja spomenuh "sporedne" stvari koje idu uz brzu konekciju, a daleko sam od strucnjaka za to. Vi mladji bi trebalo vise da znate. Gledanje filmova kad vam se prohte, direktno, ne downlaod, trte, mrte, nego u realnom vremenu, studiranje i generalno obrazovanje online u realnom vremenu, videokonferencije nekoliko ucesnika u realnom vremenu, za sve to treba brzina i pouzdanost.

Zatim, mi za download i slicno uvek uzimamo kao kriterijum nekakve filmove, sta ako neko salje gomilu crteza, onih pravih, tehnickih, komplikovanih i opseznih ili nesto iz neke druge oblasti koju uopste ne poznajem. Sada ce neko opet reci "Pa to ne treba fizickom licu." OK, ali ovde su i serveri slabi. Koliko puta mi se zaglupio ES, ne zbog moje konekcije nego sto je TAMO negde preoptereceno. b92 je prosto smesan - ocigledno imaju pretenzije da budu nekakav CNN "kad porastu" ali mi se oni zaglupljuju bar 10 puta vise nego ES! Trpaju gomilu stvari na sajt i za taj i takav sadrzaj bi im trebao verovatno daleko jaci (i skuplji :-( ) server i nemaju para za to. Da mi fizicka lica imamo brze konekcije, valjda bi sve islo brze i za drugu stranu. Ovako, cekas minut, dva, da uletis na neki sajt, pa onda tvoj download koci server opet 5 - 6 minuta umesto 0,5 - 1 minuta i tako redom.

Na ES-u ima dosta tema sa mnogo slika. Kad otvaras taj sajt, muka ziva.

Znaci, naslo bi se zasto nam treba brze, samo kad bi imali.
[ calexx @ 22.11.2011. 18:37 ] @
Naravno da je uvek bolje ako ima više ali se i noge pružaju koliki je jorgan. ;) Neko proba 100/100 pa vidi da je tako mnogo bolje? Ajde? Znam jednog taksistu koji je probao Maybach i oduševio se, danima je pričao kako će da mu bude teško da opet sedne u malu A mečku ... ali sam siguran da neće da menja auto. Koliko je toga što nedostaje mnogo više nego 100/100 a nije baš dostupno ... a kome jeste, lako će da nađe i toliki link.
[ nkrgovic @ 22.11.2011. 18:52 ] @
Ja danas videh da Radijus Vektor reklamira 100Mbit DoCSIS 3... U ponudi ima 60Mbit, sto ima i SBB. Iskreno, razlika izmedju 60 i 100 nije TOLIKA. Orion nudi 60Mbit fiber paket.

Nije da je razlika bas tolika da treba seci vene za 50% brze. Sa 60Mbit moze da se zivi :).
[ calexx @ 22.11.2011. 19:52 ] @
Ma da, sve je rešeno i kada neko ponudi internet, ima da bude izabran. Mada ... možda bi neko mogao da ponudi i da privreda mrdne sa 0,01 na bar 0,1 od normalnog? Brži internet bi nekome povećao broj glasova za 0,01%.
Citat:
nkrgovic: Ja danas videh da Radijus Vektor reklamira 100Mbit DoCSIS 3... U ponudi ima 60Mbit, sto ima i SBB.
SBB sada nudi 80/4 umesto tog od 60.
[ nemesis @ 22.11.2011. 20:02 ] @
ali za 20% jeftini hleb moze da dobije glasove...
ulje brashno itd :) ...
[ worthy @ 22.11.2011. 20:24 ] @
Citat:
nkrgovic: Ja danas videh da Radijus Vektor reklamira 100Mbit DoCSIS 3... U ponudi ima 60Mbit, sto ima i SBB. Iskreno, razlika izmedju 60 i 100 nije TOLIKA. Orion nudi 60Mbit fiber paket.

Nije da je razlika bas tolika da treba seci vene za 50% brze. Sa 60Mbit moze da se zivi :).


Samo sto ovde 60Mbit kosta 150e i ima smesan upload od 2Mbit.
[ nemesis @ 22.11.2011. 20:37 ] @
nudi fiber 60mb orion za 150e ?
[ ponline @ 22.11.2011. 23:10 ] @
10mbps/8 = 1.28 Mbyte/s
~20 000 mbyte/1.28 = ~15625 sekunda = ~4.34 sati
Ako pricamo za upload, I za to stojim iza 10mbps, nije ti nista da cekas 4-5 sati a da uplodujesh nesto sto neces lako naci mesto gde da saljes for free.
Aj neka digne ruku ko ovde uploduje 20gigabajta slike sa putovanja i koliko cesto?

Kad ti je veza kvalitetna sve zivo ostalo, ma skype cak i youtbe je zajebancija za 10mbps , cak i kad imas brzu liniju neces naci servere koji ti daju da downlodujes ili uplodujesh sa full brzinom for free.

Sad ce bugari uskoro da pocnu da kuknjare sto megaupload premium acount costa vise od njihovog 1gbs interenta mesecno :((((


edit: I to sto kaze WITY dok sam bio pisao +1
[ nemesis @ 22.11.2011. 23:13 ] @
jeste, al zato neko na fixnoj IP digne nacionalni DC++ server :) ...
qq majko ... sa sadashnjim cenama diskova ocas posla se nakupim 10-20-50TB ``materijala`` ...
jedan skine i odmah razmena ;) ...
znachi tu cesh definitivno videti razliku u brzini

[ endre85 @ 22.11.2011. 23:21 ] @
Citat:
sa sadashnjim cenama diskova


khm, poplava, khm.

A i dodatni argument za high speed internet jeste to sto ne moras bekapovati ceo internet. Inace OT pitanje, kada izbace filmove u 4k rezoluciji hoces li da menjas sve te filmove na tu verziju? ;-)
[ nemesis @ 22.11.2011. 23:29 ] @
nisi me razumeo ... ti ako imash tipa 100mbps internet ..
ne znachi da cesh naci negde da skinesh recimo snimak nekog filma,
torrenet itd ... tipa skidanje moze da ide par mbps i da traaajeeee..
ako nema odakle da povuche ... e sad ako si ti vec nabavio neki film
a on ima cirka 700MB ... sto ga ne bi podelio sa ``ekipom`` sa DC++
dc++ funkcionishe sasvim fino .. :) e tu onda ako svi imaju 100mbps
kuci a tipa vishe ljudi je vec flim povuklo ti onda ide super brzo ...
isto i serije .. sto da se cimash da skidash neku seriju tipa 8 sezona
neka serija ima, svaka je tipa po 4-5GB .. sto bi sve to jurio , skidao
itd... kad je mozda neko vec skinuo i lagano gleda kuci ... a toliko
je dobar da stavi u dc++ share :) ...

super je ako je taj gbps flat... al sve vishe mislim da ce to biti kod njih tipa
ovako
imash GBPS ka provajderu i ostalima kod provajdera, da kazemo u mrezi,
100mbps prema bugarskoj, tamo gde imaju peering, 10mbps ka ostatku neta ..
ili cesh imati tipa dnevno 10GB na 1Gigabitusekundi a posle ti spusti na 10mbps ..

iskreno ja se uopshte ne bi zalio ka bi imao Gbps ka mrezi provajdera,
100mbps ka domacim provajderima, i 10 ili 20 mbps ka ostatku interneta ...
[ ponline @ 22.11.2011. 23:32 ] @
Smeso mi e kad neki kazu da ako probas internet sa ovom brzinom, nece vise da ti sa svidja sa manjom, cak i ako upotrebe 1% tog protoka.
Aj molim vas instalirate neki speed meter na vasem racunaru vi sto koristite 100mbps, I kazite kad tog protoka upotrebite na full brzinu dok radite na skype, youtube ili brovsiranje, cak i downlodiranje ako nemate neki placeni nalog u nekom serveru.
Jedino sto znam sto cete brzo downlodirati je linuks distribucije, i neki drugi softwer legalnim putem.
Nemojte mesati kvalitet sa brzinom, to je druga stvar.
[ wity @ 22.11.2011. 23:33 ] @
Citat:
nemesis: jeste, al zato neko na fixnoj IP digne nacionalni DC++ server :) ...
qq majko ... sa sadashnjim cenama diskova ocas posla se nakupim 10-20-50TB ``materijala`` ...
jedan skine i odmah razmena ;) ...
znachi tu cesh definitivno videti razliku u brzini


Jedino za takve namene u sadasnocti ima smisla ici na 1gbps, ali nevidim potrebu, ko sto endre85 rece: " bekapovati ceo internet" :D , kad i onako sa tom brzinom je najmanji problem opet nesto skinuti ako zatreba.
[ endre85 @ 22.11.2011. 23:37 ] @
@nemesis

Znam vrlo dobro da brzina zavisi od seedera. Sto se tice DC++ razmene, tu nemam iskustva ali zvuci ok (ako se ne ubije hard sa velikim brojem zahteva, kontam da to nije jednako stramingu). No nvm. Ono sto sam uvek hteo da pitam, koja je fora sa preteranim koriscenjem tri tacke. Naglasavanje da se razmislja? Nema potrebe za tim, i tesko se cita.

Nesto razmisljam, ako bi mnogo vise korisnika imalo znacajno veci upload, onda bi i torrenti funkcionisali dosta bolje. Barem u teoriji. A tu su i privatni trekeri, na kojima se moze traziti reseed odredjenog materijala.

EDIT: DA YT materijal visoke rezolucije je loseg kvaliteta. Verovatno zbog ustede na velicini fajla. Ja se ne razumem dovoljno u kompresiju da bih procenio da li bi nekim drugim codecom ili cime vec poboljsali kvalitet. 10/10 Mb bi mi verovatno bio vise nego dovoljno. Sad da li na adsl-u to moze ne znam. Posto mu ime govori da je veza asimetricna. A tu je i shaping, dobro zbori Ivan.

[Ovu poruku je menjao endre85 dana 23.11.2011. u 00:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao endre85 dana 23.11.2011. u 00:49 GMT+1]
[ SStudio @ 22.11.2011. 23:42 ] @
Sve ovo što se dešava kod nas je smešno, a najsmešnije je to što su nam cene naduvane ko Bob Marli.

A žalosno je to što na prvoj strani u ćošku Slobodanovog speed testa 8/2Mb/s stoji "faster then 93% of RS"

Nivo srpskog korisnika kome se korišćenje interneta, svodi na okopavanje farme, izgradnju štrumfastičnih kućica na fejsu, i ukucavanje www.nešto.com adrese u google liniju za pretragu možda i ne zaslužuje da dobije veću brzinu po povoljnijim cenama.

Svaka čast naprednim korisnicima koji znaju da registruju nalog i isti potvrde preko mail-a < definicija naprednog internet korisnika u serbistanu, kao i svima onima koji rade nešto korisno na netu, pa makar to bila i sabrana dela Alete Oušn.
[ Ivan Dimkovic @ 22.11.2011. 23:47 ] @
Ko bude koristio 1 Gbps link sa nekim iole dobrim uplink-om za P2P seeding ima da bude ili izbacen iz ugovora odmah ili ce mu veza biti usporena na nivo ADSL-a.

To je cista ekonomska logika - prava cena neta za saobracaj koji ide van lokalnog ISP-a je prilicno veca od tzv. "FLAT!!!!" ponuda ISP-ova krajnjim korisnicima.

Situacija tu i tamo varira od zemlje do zemlje, ali generalno - end user koji mesecno generise preko par stotina GB saobracaja van lokalne ISP mreze je jednostavno trosak za ISP a ne izvor profita.

Kao sto rekoh, mozda za nekoliko godina, kada se backbone infrastruktura prosiri i cene padnu - onda 1 Gbit/s i ima nekog smisla za nekakvu ozbiljnu potrosnju - danas je to nista drugo nego marketinski trik.
[ ponline @ 22.11.2011. 23:52 ] @
Citat:
Suns: Prosto obožavam kada se na ovakvim i sličnim temama obavezno javi jedan naučnik koji postavlja dijagnozu kome je i kolika brzina interneta potrebna.

Svaki put se oduševim!.


hahahah
postoji velika verovatnoca da me deca prvog razreda osnovne skole smatraju me za naucnika. hahhah cak i neki puno stariji ali nezreli moguce je da me smatraju tavkim cim pozure da daju karizmatican odgovor a bez da su razumeli sta sam hteo da kazem.
[ Ivan Dimkovic @ 22.11.2011. 23:57 ] @
Adekvatna brzina u nekom momentu u vremenu je brzina sa kojom se ugodno mogu koristiti svi mainstream servisi.

1 Gbps je drasticno iznad te brzine danas, sto se moze vrlo lako izracunati uzimajuci u obzir zahteve za protokom popularnih servisa. Ne postoji nikakva kombinacija popularnih internet servisa koji bi generisali vise od max.nekoliko desetina Mbit/s za celo domacinstvo. A 1 Gbit/s je za red velicine vise od toga. Dakle, taj link bi zvrjao neiskoriscen 1% ili manje 99% vremena.

Mozda za 5-6 godina, kada bude postojao streaming koji ima 100+ Mbit/s cela stvar mozda i ima nekog smisla. Danas je to jednostavno besmisleno veliki protok + komercijalno nema nikakve logike kao sto vec rekoh.

Naravno da postoje ljudi kojima DANAS treba 1 Gbit/s - ti ljudi spadaju u 1% i manje trzista, i za njih postoje adekvatne ponude. Kada spadas u <1%, i cena je drugacija. Nema to veze sa netom, tako je za sve stvari u zivotu.

I namerno ne pominjem P2P - sa P2P-om mozete potrositi koliko hocete saobracaja ali internet provajderi sigurno nece uskoro praviti internu backbone mrezu od stotina terabita u sekundi kako bi omogucili nekim mega-seederima da dele svoje stvari na 1 Gbps. To nema nikakve ekonomske logike danas.
[ plus_minus @ 23.11.2011. 00:01 ] @
Ma kakvi bre Bugari, kakvi bakrači.. pa oni nemaju to što mi još uvek imamo.... dial-up ljudi.. dial-up...
Ima li još i jedne države osim svrbije koja može da se pohvali tako nečim, takvim servisom za maltene - džabe!?
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2011. 00:03 ] @
Err... gle cuda ima.

Da li je Nemacka dovoljno velika zemlja da bude primer?

http://www.freenet.de/freenet/zugang/tarife/index.html

0.85 centi/minut, dial-up... ali samo uz ugovor. Regularna cena 1.79 centi/minut.

Bojim se da mnogi ovde imaju malo... previse optimisticnu sliku sveta u kojem zive. Nope, ni u najrazvijenijim zemljama po Evropi nemaju svi broadband... ima i te kako ljudi koji i dalje rabe dial-up.

Ocekivati od zemlje kao sto je Srbija da bude bolja po tom pitanju je... lepa zelja za novu godinu eventualno :)
[ nemesis @ 23.11.2011. 00:10 ] @
Citat:
endre85:No nvm. Ono sto sam uvek hteo da pitam, koja je fora sa preteranim koriscenjem tri tacke. Naglasavanje da se razmislja? Nema potrebe za tim, i tesko se cita.


stvarno ne znam kako da ti objasnim, kada kucam po forumima apsolutno ne nalazim
za svrsishodno da koristim veliko malo slovo interpunkcije i slichno, po nekoj navici
posle neke duzine iskuckanog texta pochnem da sechnem liniju sam od sebe kao i to
ubacivanje tri tachke ... kako sam primetio tri tachke su stvar koja je jako cesta kod
raznih korisnka kojima je ``broj clanske karte`` manji od 4 cifra ...

sluzbena, poslovna, korespodencija je uvek uredna, velika slova, postovani, potpis,
gospodine, itd... ali nekako forume ne smatram takvim mestom da je to potrebno :)
[ ventura @ 23.11.2011. 00:12 ] @
AOL u USA trenutno ima oko 4.4 miliona dialup korisnika.

Source: http://en.wikipedia.org/wiki/AOL
[ nemesis @ 23.11.2011. 00:17 ] @
koliko danashnjih pc rachunara moze da obradi 1Gbps ? ... ne mislim na to da ti
otvori stranicu, nego da ti kvalitetno recimo smesta toliki sadrzaj odjednom negde
u kesh na disku ;) ... a drugo sta ce da ti pruzi taj saobracaj ...

mislim da nije stvar u tome da ce neko da vuche 24/7 1Gbit nego da se postavlja
infrastruktura koja to moze da izdrzi pa ce po toj infrstukturi da ti puste telefon
ili 20 telefona, iptv full hd ili sta vec hocesh ... :)..
ja sam imao retardiranu situaciju sa telefonom pre nekog vremena pojavilo se zujanje
lepo .. zujanje ... znachi pre par godina g-net je radio proshirenje stepena ... i toliko
su kvalitetno uradili da na pola vodova probija neko isdn napajanje .. naravno 977 su
istog dana, za par sati doshli, ustanovil, i krenuli sa reshavanjem samo zato sto ej bilo
drugih parica u zgradi koje su slobodne .. kad bi postojala optika do svakog ...
za tim ne bi bilo potrebe:0 voip / sip kako god ... :0 ata pa na obichan telefon ..
video telefoniranje ? moze... ma sve moze... kad imash kroz sta da propustish ...
usluga video nadzora .. hocesh da imash 10 kamera u stanu i da ti se to negde skladishti
da vidish shta se deshava kad nisi kuci ... na odmoru ... platish nekoj firmi, ona to
sve gura kroz optiku koja dolazi do tebe itd... ;)
opcije su raaaazne :) pitanje je samo koliko ti mashta ide shiroko ...

a za dialup ..pa ono ljudi .. amerika bash i nije reper ... znachi pogledajte mrezu pokrivenosti
njihove mobilne telefonoje ... ni pola amerike nije pokriveno .. ali je pokriveno skoro sve ono
sto je bitno ... ;) ... tako da ono :)
[ plus_minus @ 23.11.2011. 00:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Err... gle cuda ima.

Da li je Nemacka dovoljno velika zemlja da bude primer?


Jeste i te kako.

Ala me preseče čoče.. :p

Ostalo nije potrebno citirati, plus 1 od mene za ovaj info kao iz topa.

To onda isto tako pokazuje da nema potrebe da se frapiramo ili kukamo što neki Adobe_cs12_10gb.iso nije smaknut za sat vremena kao kod Bugarina.. :)

Btw, nemam ja pozitivnu/optimističnu sliku o svetu, već sasvim kontra (uglavnom).
Ako sam dobro razumeo taj deo.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.11.2011. 00:39 ] @
1Gbps je mozda za red velicine ispred danasnjeg vremena, ali 5Mbps je za red velicine iza danasnjeg vremena... Uskoro cu ADSL zameniti istim ovim wireless-om i u drugom gradu, upravo zato sto guram VPN izmedju te dve lokacije, i znacice mi veci upload i sa druge strane.

Nije poenta samo da li je taj link opterecen ili nije, nego za kolko vremena ce odredjena kolicina podataka da se prenese - kolko vremena ce se cekati na to.

A to kolko protoka trosim, pa - par stotina gigabajta mesecno, jednostavno trosim vise, bolji racunari, mogu da koristim sadrzaje koji su boljeg kvaliteta nego ranije...

Sasvim je normalno da danas pustim ako vidim da je neki video materijal dostupan u HD verziji, da odgledam isti u HD, jer jednostavno vidis vise detalja, bolje je.

Drugo kad radim nesto (ne kazem da je to previse masovna pojava), al recimo sredim neki HD video materijal i treba da se uploaduje, ranije je bilo pravo mucenje, sa ovih 2Mbps uploada je idalje cekanje, ali je bolje... Sa 20Mbps bi ipak bilo neuporedivo bolje, a potrosnja na mesecnom nivou ne verujem da bi otisla ni za 20% na gore.

Evo trebalo je da neki moj licni DVD (sniman u privatnoj reziji) posaljem sestri u beograd, i ipak sam ga fizicki poslao postom, jer je to za nju ipak mucenje, da to ide preko interneta, a da imamo po 20-50-100Mbps, ipak bi druga varijanta bila bolja...

Ili napravim HD video i treba da ga podelim sa prijateljima, iako imaju racunare ili druge uredjaje koji mogu da puste HD video, ipak dodjemo do toga da bi prenos istog kroz danasnji internet u Srbiji previse trajao. A slozicemo se svi da danas, za razliku od pre 2-3-4 godine HD kamere nisu vise retkost.

Eto samo jednog od bezbroj primera da ako je Bugarska za red velicine ispred vremena, Srbija je za red velicine iza.
[ maksvel @ 23.11.2011. 07:17 ] @
Ovo me podseti na onu epizodu od pre par godina kada je neki skandinavski baja BABI nabacio višegigabitni link, pa smo se pitali kako li će dotična da ga utlizuje.

A, da, evo i linka: http://www.theregister.co.uk/2...s_fastest_internet_connection/

Citat:
Eto samo jednog od bezbroj primera da ako je Bugarska za red velicine ispred vremena


Ispade Bulgarija neka tehnološka velesila, Japan2. :\
[ anon70939 @ 23.11.2011. 07:28 ] @
Citat:
Dexic:Da kad ti treba ne cekas. A kad ti ne treba, nikoga ne kosta.
Dakle znaci ustedu vremena i zivaca. (uz to je kvalitetniji jer za takve brzine ne moze prastara oprema kakva se kod nas koristi inace)


Smesno mi je sto se svi uhvatise za to, sto se zapitah cemu sluzi obicnom fizickom licu, i svako negoduje zbog te recenice, a niko nije dao konkretan odgovor. Tj bio je jedan, da kad uploadujes 20GB fotografija sa odmora. To je bas mnogo fotografija :). Pogotovo ako svaki dan radis to, pa bi te smarala brzina od recimo 10Mbps.

Ne kazem ja da ne bih voleo da imam 1Gbps, sto da ne ako ce da me kosta 10E. Ali mislim da ne bih primetio preteranu razliku u odnosu na 10Mbps. Mozda bih vise voleo da mi je ping 1 sec.
Trenutno mi i HD Youtube radi fenomenalno na ovih mojih 6Mbps. Film downloadujem za 15 minuta, taman dok skuva zena kafu, a ja izblejim na ES.

Verovatno ce u nekoj bliskoj buducnosti biti bas potrebna takva mreza, kada se mozda podaci budu skladistili negde ko zna gde, kada bude jeftinije i bezbednije imati 1TB na Google ili gde vec, nego HDD toliki. Ili kad budu mogli da se gledaju BR filmovi online.
[ Suns @ 23.11.2011. 09:02 ] @
Zamisli skineš neki Full BR film (40gb) za manje od sat vremena, ili 1080p rip za 2-3 minuta!?
Zamisli da možeš da koristiš FULL HD web kameru za pričanje preko skype bez da ti štunce skype na sekundu!?
Zamisli da se jednog dana registruješ na neki cloud storage servis i da kroz sat vremena uploduješ više desetina GB svojih važnih podataka na sajt!?
Zamisli da konačno ne moraš da se blamiraš kada nekom share-uješ neki materijal (ovde mislim na legalan p2p) ili šalješ neku prezentaciju od 1-2gb!?
Zamisli da ko čovek hoćeš subotom uveče da se malo opustiš posle grada,sedneš upališ omiljenu igricu, povežeš se na server a ping max "5" bez trunke laga!?
Zamisli da imaš neki ultra dobar full HD LED televizor dijagonale kao babin stari orman od zida do zida od par 'iljada €, povežeš se sa njim na net i gledaš Full BR film u realnom vremenu, pritom tvoja deca u susednoj sobi isto to rade, zamisli na ISTOJ KONEKCIJI!?

Ma kada bolje razmislim zaista je sr***e taj 1Gbps....
[ adzo_ @ 23.11.2011. 09:28 ] @
Upravo htedoh da objasnjavam kad me @Suns pretece
6Mb je sasvim dobra veza, skoro duplo veca nego prosek u Srbiji
A opet sa druge strane daje teoretskih 675MB za 15 min a ko proba HD jednom....tesko se vraca nazad
Za HD materijal je potrebno mnogo vise vremena cak i na ovoj brzoj vezi
[ nemesis @ 23.11.2011. 09:34 ] @
chemu sluzi privatnom licu ?
pa napisano ti gore ... sva komunikacijamzoe da ide kroz taj Gbps ...
internet, telefon, tv, radio ... sta ti nije jasno ... ?
imash gomilu ljudi koji svaki mesec nekad i cheshtje moraju kod lekara ...
redovne terapije, pracenje terapije i slichno .. ovako moze ima udaljenog
lekara sa kojim komunicira skype-om ...
ne idesh u dom zdravlja, doktor moze vishe pacijenata da obradi, i da samo
na salteru podignesh sutradan ili kad vec recepte za terapiju redovnu ...
video telefon ... sad i nije toliko cesht ali postoji ... sjajna sprava ...
kvalitetna komunikacija bilo kojeg tipa ...
uchenje na daljinu ? .. dete se razboli ...
klik na sajt skole, klik na V/5, klik na stream i gleda sadrzaj na chasu ...
nemora prpepisuje sveske, se cima ...
da se moze bez toga .. moze naravno ... al da li bi bilo dobro .. bi ;)
[ Shon3i @ 23.11.2011. 09:51 ] @
Veca propusna moc je uvek dobrodosla zbog multitaskinga :) Ortak kad ode kod ribe u svedsku, uvek je zaprepascen kada na jednom racunaru stavi zilion filmova da se skidaju (rs, megaupload itd.) a na drugom racunaru igra CS i to bez trunke laga. Mada daleko smo mi od toga :). Ono sto sad srbiji treba jeste kvalitetan internet (da ono sto platis dobijes), i bar simetrican internet, ili bar 2:1 odnos.
[ nemesis @ 23.11.2011. 11:04 ] @
2:1 odnos ? znachi na 16mbps downloada da imash 8mbps uploada ?:)
zamisli ostavish neki torrenet da se skida i posle da se seeduje tom brzinom
i tako njih 10 ili 100 nek ostavi neshto.. nece to da bidne tako skoro ..
a i dobar deo hostinga bi tad zamro .. iz proslog razloga sto dobrom delu firmi
8mbps upload je sasvim dovoljno za prezentaciju firme koju poseti tipa 10
ljudi dnevno itd... :)" ma sto bi radili uopste kad ljudi ce da trpe i 20:1 ...
:0
[ angelos @ 23.11.2011. 12:05 ] @
Nije mi jasno kako imate toliko vremena da saljete podatke?!
50/50 je minimum minimuma. Problem je sto smo mi tolika banana drzava puna miseva.
Ljudi, ponasamo se kao da cemo da zivimo soma godina. Nema se vremena da se dzedzi ispred kompa 4-8h i salju se dumpovi.
Idem bre da se vidim sa devojkom/zenom, prijateljima. Kako brate ne cenite svoje vreme? Zasto da Vam odlazi na gluposti?
Ovde su svi tako do jaja lezerni, zato nam je sve tako kilavo, pocev od salteruse u MUP-u do ISP-a.
Da preko rade te fore sa dokumentima, pa na lomacu bi ih stavili za nedelju dana.
Ne treba da se zadovoljavamo sitnim stvarima, treb uvek teziti ka necemu boljem.
Sto je problem Telekonju ili SBB ili bilo kome drugom da ponudi normalan net kad ga vec nabaljaju po 1K i manje za 1/1Gbps?
Pa nije taoptika toliko napredna, ne bi se krao bakar po sahtovima. Izvuces par hiljada linija jednog kabla i na mesto tog jednog moze da stane pedesetak optickih.
Radis optiku do zgrade, do magistralnog switcha, odatle UTP-om telefon, net IPTV. Pa ako su mogli u Belvilu mogu i drugde.
Mi smo pajseri jer tolerisemo da nam otkidaju usi za razne pretplate, benzin, hranu, garderobu. Isti su ti troskovi ziveli u EU ili u Bg.
[ nemesis @ 23.11.2011. 12:07 ] @
naravno da mogu,
cak bi bilo skroz dobro kad
bi recimo grad beograd
uveo stavku za dobijanje gradjevinske
dozvole ili upotrebne dozvole, izvodjenje
optichke mreze ...
[ anon70939 @ 23.11.2011. 12:49 ] @
A tek zamisli da imamo svi plate po 1500-3000E.

Bolelo bi me i za net i za Bugare, a filmove bih gledao u nekom normalnom bioskopu.


Mnogo maštate. Tolika investicija u taj internet, a nemamo porodilišta, a ni porodilje. I to sve samo da bih skinuo film za 3 minuta umesto 15 minuta. Bitna stvar...
[ nemesis @ 23.11.2011. 13:17 ] @
1500-3000e ?
u austriji je prosechna plata 1300e .. neko bash skoro napisao
tako da ne znam o kojih 1500 ili 3000e ti prichash ?
kod nas kad bi prosechna plata bila 700e ili koliko vec kao
u zemljama oko nas nekim bilo bi super :)
[ newtesla @ 23.11.2011. 14:15 ] @


Lično bih se zadovoljio sledećim:

-da kad piše max. 16mbps, da ga vidim jednom u životu!!! A ne da slušam L2TP/PPPoE priče... Isto važi i za ul.
-da osnovni upload bude 1mbit, a za ove pare da bude barem odnos 4/1 dl/ul.
-da ova brzina + statička IP ne koštaju četvrtinu prosečne plate
-da latencija po Srbiji bude jednocifrena, ili barem do 15ms.
-da Srbija konačno dobije SrbIX - majkemi, dođe mi da vam ja kupim L3 svič, pa da se svi lepo pozabadate!!!! (ovo upućeno provajderima)

Bugari imaju svoj IX, tako da po Bugarskoj je upload 40mbit za tu gigabitnu konekciju: upload ka svetu je 10. Tako da bi u Srbiji razmena donela poboljšanju konkurentnosti, jer bi konačno postalo moguće da VNC-om lepo radim za računarima koji nisu u blizini

Inače, evo i prave latencije do verata:
Code:
PING metrics.verat.net (217.26.64.149) 56(84) bytes of data.
64 bytes from metrics.verat.net (217.26.64.149): icmp_req=1 ttl=55 time=7.07 ms
64 bytes from metrics.verat.net (217.26.64.149): icmp_req=2 ttl=55 time=6.00 ms
64 bytes from metrics.verat.net (217.26.64.149): icmp_req=3 ttl=55 time=6.38 ms
64 bytes from metrics.verat.net (217.26.64.149): icmp_req=4 ttl=55 time=6.50 ms
64 bytes from metrics.verat.net (217.26.64.149): icmp_req=5 ttl=55 time=5.91 ms
64 bytes from metrics.verat.net (217.26.64.149): icmp_req=6 ttl=55 time=5.71 ms
^C
--- metrics.verat.net ping statistics ---
6 packets transmitted, 6 received, 0% packet loss, time 5007ms
rtt min/avg/max/mdev = 5.712/6.267/7.078/0.460 ms


A ono što neko reče - da bi poboljšanim upload-om posao izgubile hosting kompanije:
-Verat mi je nudio da hostujem server kod njih na konekciji 1dl/10ul mbit: Nemac mi je dao svoj VPS 1G dl/1G ul za 30x manje para (zamisli 10mbit, da me ubije jedan jedini sa adsl-om... njet, tenks)
-moj VPS košta drastično manje od mog kućnog interneta, dodatna statička adresa za taj VPS košta manje od evra, i ne moram da budem pravno lice.
-mušterije se gube klepanjem i lošom uslugom
-ko zna da namesti server, taj već ima kući statičku IP - i hosteri već ne zarađuju na njemu.
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2011. 14:22 ] @
Citat:
angelos
50/50 je minimum minimuma. Problem je sto smo mi tolika banana drzava puna miseva.


Jest vala, nista bez simetricnih 50 Mbit/s.... sta klinac, minimum minimuma u kome uziva manje od 1% EU - ali posto je Srbija, eto, banana drzava, ne moze da ima uslugu koju ni u najrazvijenijim EU zemljama nemaju osim u tragovima.

Sto stati tu, mislim, kad se nema vremena za sve te silne 1 TB downloade, ne zivimo 1000 godina... nema se vremena ni za voznju po putevima do posla, svima odmah po helikopter... ali neee, posto je Srbija banana drzava, nista od helikoptera po lobanji :-)
[ maksvel @ 23.11.2011. 14:24 ] @
:)

Koliko god malo vremena bilo potrebno za download tročasovnog filma, za gledanje istog je potrebno tačno - 3 h.

[ anon70939 @ 23.11.2011. 14:38 ] @
upravo tako :)

Mozda neko moze da pogleda i za krace vreme :P


stvarno smo banana drzava, cim nemoamo 50/50 minimum minimuma hahaha
[ angelos @ 23.11.2011. 16:34 ] @
Ti bese imas Ivane neki VDSL na gajbi kolko se secam sa postova od pre par meseci. :D
[ Devix89 @ 23.11.2011. 23:40 ] @
Jel to Telekomov klik 8?
[ m4rk0 @ 24.11.2011. 06:31 ] @
Svi se hvataju za Bugarsku, al cini mi se da je Rumunija medju prvih nekoliko na svetu po pitanju bandwidtha. Ako se dobro secam, tu odmah posle Japanaca i Amera.
[ Suns @ 24.11.2011. 08:08 ] @
Rumunija je daleko ispred USA po pitanju brzine i kvaliteta interneta...
[ MaXo92bre @ 24.11.2011. 12:55 ] @


Ovo je iz 2009.
[ mr. ako @ 24.11.2011. 17:03 ] @
Slika je lepa, al' za ovu raspravu bespotrebna... a kako kazes, i zastarela. :)

@m4rk0
USA nije nikakav top primer za brzinu i kvalitet. Dok Bugarska to definitivno postaje ili vec jeste.


[ m4rk0 @ 24.11.2011. 20:50 ] @
Sad ne znam kolko je ovo relevantno..

Citat:
Based on Pando networks content delivery service released on September 2011, Romania has the second fastest Internet speeds on the world at 15.27 Mbps, slightly behind South Korea at 17.62 Mbps. Romania surpassed Bulgaria, Lithuania and Latvia on the top five, while the United Stated was only the 26th.



Sto se cena tice:

http://www.upc.ro/internet/

BTW: 50 lei = 11.44 eura
Ako sam dobro razuemeo kod njih je 120mbps za 1200 dindzi.
[ mr. ako @ 25.11.2011. 01:48 ] @
Naravno da je relevantno, rumuni imaju odlican Net. Kao sto si i sam citirao, medju najboljima na svetu.
[ djricky @ 25.11.2011. 23:33 ] @
sticajem okolnosti beh pre par dana u Sofiji
evo kako to stvarno izgleda...

















doduse, moj prijatelj rece, 9eura mesecno 35/35mbita...
[ maksvel @ 25.11.2011. 23:41 ] @
Da se ja pitam, ja bih proterao 1 Gbps onuda!

Citat:
doduse, moj prijatelj rece, 9eura mesecno 35/35mbita...

E, to već nije smešno...
[ mr. ako @ 26.11.2011. 00:38 ] @
Bilo je vec ovakvih slika iz Bugarske i sto neko tada rece, neka i izgleda ovako, prihvaticu - pod uslovom da mi daju 50/50mbps za 15e :)

Mada sam ja vise za neku sredinu uvek. :P Ni previse zamrsenih kablova, ni suvise male brzine... jer je ocigledno da bez liberalizovanih kablova ne moze biti gigabitnih brzina u ovakvim zemljama...
[ ventura @ 26.11.2011. 00:45 ] @
Citat:
mr. ako
Bilo je vec ovakvih slika iz Bugarske i sto neko tada rece, neka i izgleda ovako, prihvaticu - pod uslovom da mi daju 50/50mbps za 15e :)

Neko nema ništa protiv ni da se ne kupa po mesec dana, pa i da živi u kontejneru, ali na sreću ljudi u Beogradu koji se pitaju za ovakve stvari su ipak razumniji od kolega iz Sofije.
[ newtesla @ 26.11.2011. 10:52 ] @
Jeste, sve je to lepo - mi i naš zakon o zakopavanju kablova, da se ne naruži izgled grada, u kome od pikavaca ne možeš da vidiš asfalt...

Dok budem čekao savršeno rešenje - dakle kablove koji se ne vide, i veliku brzinu - ima da osedim (btw, frizerka mi već pre par meseci našla prvu sedu - u 31-oj godini: dijagnoza - Srbijitis), umesto da lepo dobijem kvalitetan i brz net, da funkcionišem mnogo bolje, a onda lagano da, kad se zarade pare korišćenjem brzog neta u mikro preduzećima, lagano pokopavamo kablove i ulepšavamo grad - ali sa parama koje ćemo imati.

Rešenje gde sam gladan dok šnicla ne bude sa tartar sosom u prilogu, sa sve viljuškom i kašikom - je rešenje gde se umire od gladi dok se čeka savršenstvo; ako sam gladan, šniclu jedem prstima!!!

A ne da, kao sada što radim - izmišljam rešenja kada treba da upload-ujem par giga na svoj server: konektujem se vpn-om na njega (sa reconnect ako pukne), pa sa servera radim wget -t inf sa ftp-a na svom kompjuteru, da bi prevario pucanje veze i promenu IP adrese - jer upload toga traje po pola dana - dan, a ja bi da živim za to vreme, a ne da radim fotosintezu pred ekranom!!!

@djricy-jev post: pa da, tamo 9 evra 35/35mbps, ovde za 9 evra 0.25/0.25mbps = samo 140 puta sporije.
[ ventura @ 26.11.2011. 11:08 ] @
Problem sa pikavcima možeš da središ daleko lakše nego ovaj haos sa kablovima.

A i stvarno mi nisu jasni učesnici na ovoj temi koji se ponašaju kao kakve uvređene mlade... Do pre 5 godina su isti ti likovi skakali od sreće kada su saznali da dialup ili usrni wireless mogu da zamene sa kvalitetnim ADSL-om, a sada im smeta to što nemamo 30, 120mbit ili čak 1gbit za smešne pare... WTF?

Trenutna ponuda gde su brzine od 5mbit-a sasvim uobičajene za male pare, a za malo veće pare se dobija 5-15mbit kome treba je totalno ok, i za nekog običnog kućnog korisnika ne vidim kakvu to prednost ima 50mbit link, a da isto to već nema sa 5mbit...
[ newtesla @ 26.11.2011. 11:36 ] @
Evo, sad ću ja da pojasnim: pre 10 godina sam imao Ericsson 628, pre 5 godina sam imao Nokia 7210, danas imam dual-core fullHD Andrioid.

Pre 10 godina sam išao u IPS (prekoputa Doma omladine, u pasažu) da bih disketom donosio fajlove kući (oni su tada imali simetričan 1 megabit!!!), pre 5 godina sam imao wireless 256/256, a danas imam upload jedva 3 puta brži nego pre 5 godina - bez mogućnosti da za manje od 50 evra mesečno kupim više!!!

A pazi sad: standard to dozvoljava!!! ADSL2+ AnnexM = upload 3.3mbit.

Dakle, može. Može da se ponudi 2mbps upload, i da mi se život pred ekranom ipak malo zameni životom među živim ljudima.

Takođe, može, po standardu, da se napravi ponuda Flat Open: koliko ti izvlači parica, po standardu koji si izabrao u modemu - toliko dobiješ, flat. Sve što fali je da ono mrme od telekoze shvati da je to moguće odraditi bez ijednog dinara uloženog u opremu, i za veoma kratko vreme. Naravno, to bi se već desilo kada tom kompanijom ne bi upravljali ljudi rođeni pre UNIX-a.

Dakle, da rezimiram: pre 5 godina je sadržaj interneta bio prilagiođen brzinama od pre 5 godina - danas je content prilagođen brzinama danas. Koju ja nemam u upload-u.

Download 8, ili 16, je barem meni, dovoljan. Za sada. Naravno, samo ako rute nisu zakucane na 104% protoka, pa skidanje portova sa freebsd ftp servera ide brzinom 30kbps, na 16-megabitnom adsl-u.
[ ventura @ 26.11.2011. 11:57 ] @
Citat:
newtesla
Dakle, da rezimiram: pre 5 godina je sadržaj interneta bio prilagiođen brzinama od pre 5 godina - danas je content prilagođen brzinama danas. Koju ja nemam u upload-u.

Baš tako. Kao što pre 10 godina nisi imao sadržaj koji je zahtevao više od 256kbit-a, tako danas nemaš sadržaj koji zahteva više od 5mbit-a... YouTube HD video vuče 3.75Mbit, obični snimci daleko manje i to je otprilike najheavy potreba koju ima domaći korisnik... Došli smo do neta tih brzina da ljudi puštaju muzičke spotove na youtube u pozadini dok rade nešto, i opet im ostane toliko protoka da ni ne primete razliku u normalnom browsingu...

Voleo bi da mi kažeš za šta to ti danas treba više od 5mbit, tj. da sa linkom od 5mbita nemaš dovoljnu komfornost u radu.
[ plus_minus @ 26.11.2011. 12:00 ] @
^^ Verovatno kači par giga na server jednom u godinu dana.
[ bakara @ 26.11.2011. 12:51 ] @
Citat:
ventura:

Voleo bi da mi kažeš za šta to ti danas treba više od 5mbit, tj. da sa linkom od 5mbita nemaš dovoljnu komfornost u radu.

Ja recimo imam 3 racunara i apple TV...5 megabita se lako potrosi.
[ ventura @ 26.11.2011. 13:02 ] @
Citat:
bakara: Ja recimo imam 3 racunara i apple TV...5 megabita se lako potrosi.

Ok, nisi tipičan korisnik, malo ko u kući ima 3 računara koja se istovremeno koriste, ali pošto je tako možeš da uzmeš neki veći paket tipa 12/16/24mbit-a za prilično male pare...
[ Louisss @ 26.11.2011. 14:23 ] @
Ajde da kazem da je DL "u redu".. a UL? Nikako! Kad treba familiji u drugoj drzavi da posaljem neki fajl (slike ili video) koliko treba da sedim ispred monitora gubeci vreme. Neka bar bude odnos 1:2 ili 1:3 ali ovo ubija!
[ MyWay @ 26.11.2011. 15:42 ] @
Citat:
ventura: Ok, nisi tipičan korisnik, malo ko u kući ima 3 računara koja se istovremeno koriste, ali pošto je tako možeš da uzmeš neki veći paket tipa 12/16/24mbit-a za prilično male pare...
U Srbiji retko ko ima 3 kompa u kući a još ređe je da ih često istovremeno i koriste. Mislim da ni @bakara nije mislio na uređaje koje ima u svojoj kući..
No, to što nema većih sadržaja i potreba za dvocifrenim brzinama, to ne treba da znači da nema smisla da postoje ponude i takvih brzina.
Problem je samo ako se do toga dolazi na način kao u RU i BG - ono što se vidi na slikama u ovoj temi e telekomunikaciono ruglo koje nije privremenog karkatera, naprotiv, može samo biti gore. Razlog je taj da su ove 'ikebane' izuzetno teške za snalaženje i održavanje, ukoliko se konstatuje smetnja u kablu uvek je najlakše i najbrže dodati novi kabl nego raditi na starom tako da se broj kablova progresivno uvećava a umrtvljeni kablovi ostaju 'ispod'.
[ ventura @ 26.11.2011. 15:50 ] @
Citat:
MyWay: U Srbiji retko ko ima 3 kompa u kući a još ređe je da ih često istovremeno i koriste. Mislim da ni @bakara nije mislio na uređaje koje ima u svojoj kući..
No, to što nema većih sadržaja i potreba za dvocifrenim brzinama, to ne treba da znači da nema smisla da postoje ponude i takvih brzina.

Pa eno SBB nudi do 80mbit-a brzine kućnim korisnicima, jel to malo?
[ plus_minus @ 26.11.2011. 16:17 ] @
Malo. Ima samo u Bg. Kad bude i po drugim gradovima, onda neće da bude malo.
A nema razloga da bude samo u Bg. Ne znam dal' Ns i Niš imaju slične ponude.
Opet, i da ima i u Nišu i u Novom Sadu, pored Bg-a, link brzine 80mbps, ali ne i u ostalim gradovima - malo.
[ Slobodan Milivojevic @ 26.11.2011. 16:49 ] @
Sto se SBB-a tice, TF paketi su prilicno dostupni i van BG, NI, NS... nema razloga da ne budu jos dostupniji...

Veci problem je sto postoji dosta lokacija (i u vecim gradovima) gde SBB ili neki tako operater cable televizije nije dostupan i gde je tesko uzeti bilo sta preko 16Mbit (realnih 13Mbit) na ADSL-u recimo.

E sad kad to znamo i kad znamo da je Telekom svoje local loop-ove pravio tako da duzina "last mile" infrastrukture do korisnika bude do oko 3km, dolazimo do toga da se vrlo cesto (cak i u vrlo gusto naseljenim podrucjima), da ne pricam za prigradska naselja, ne moze pomocu ADSL-a uzeti vise od 6/1M ili 8/1Mbit.

Jer je nekome iz Telekoma bilo lakse da MSAN-ove ili Centralu + DSLAM stavi na jedno mesto, pa onda da vuce 300-400-500-1000 bakarnih (skupih) parica po par kilometara, umesto da imaju mnogo cesce local loop-ove do kojih ce dovesti jednostavno single-mode fiber, i time napravili sebi VDSL ready infrastrukturu sa paricama duzine do 1km.

Ali ocigledno se njima isplati da vuku 200 bakarnih parica umesto single-mode optickog kabla sa par (desetina vlakana). E to je taj problem.

Evo recimo meni na ADSL-u:

Code:
Downstream    Upstream     
SNR Margin: 16.3     11.8    db
Line Attenuation: 31.0     14.0     db
Data Rate: 6144     1019     kbps
Max Rate: 13460     1172     kbps    
POWER: 0.0     11.3     dbm    
CRC: 253    0


Pa ljudi iz Telekoma kazu, ne moze preko 6Mbit i tacka.
[ MyWay @ 26.11.2011. 22:07 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Veci problem je sto postoji dosta lokacija (i u vecim gradovima) gde SBB ili neki tako operater cable televizije nije dostupan i gde je tesko uzeti bilo sta preko 16Mbit (realnih 13Mbit) na ADSL-u recimo.
A zašto nisu dostupni na tim lokacijama?
Citat:
Slobodan Milivojevic:Jer je nekome iz Telekoma bilo lakse da MSAN-ove ili Centralu + DSLAM stavi na jedno mesto, pa onda da vuce 300-400-500-1000 bakarnih (skupih) parica po par kilometara, umesto da imaju mnogo cesce local loop-ove do kojih ce dovesti jednostavno single-mode fiber, i time napravili sebi VDSL ready infrastrukturu sa paricama duzine do 1km.

Ali ocigledno se njima isplati da vuku 200 bakarnih parica umesto single-mode optickog kabla sa par (desetina vlakana). E to je taj problem.
Kao što sam kažeš jeftinije je (do neke mere) većom decentralizacijom skratiti petlju i tako smanjiti ulaganja u kablovsku infrastrukturu i omogućiti nove, kvalitetnije servise. Do neke mere. Jer prevelika decntralizacija neminovno vodi do prevelikih OPEX troškova pa u zbiru OPEX+CAPEX u dužem periodu ispadne mnogo veći, bez obzira na početne CAPEX uštede.
No, češći razlozi su vrlo često banalnije prirode - osim u slučajevima greenfielda, nije nimalo lako obezbediti na nekom području dovoljan broj adekvatnih lokacija (fizički, tehnički i 'papirno') za smeštaj MSAN uređaja tako da često i to ume da odredi potreban broj MSAN uređaja za pokrivanje određenog područja.
U svakom slučaju, prilikom izgradnje novih mreža vodi se računa da je max. dužina petlje 1-2km u zavisnosti da li je u pitanju centar grada, rubna područja ili selo. Duže petlje od tih su karakteristične za stare mreže, izgrađene odavno..
[ Slobodan Milivojevic @ 26.11.2011. 23:20 ] @
Jedna zanimljiva stvar: Bugarska, Vivacom ADSL (njihov ekvivalent nasem telekomu).

Ljudi nemaju paket manji od 15/1Mbit a najveci na ADSL-u je 20/1Mbit.

E sad :) Iako tamo pise da je brzina do 15 / 1Mbit, verujem da je prosek duzina njihovih linija do local loop-a dosta manji od proseka duzina linija u Srbiji.

Postoji li negde podatak koji procenat korisnika koji su trazili 16Mbit paket je ustvari isti i dobio?

Ja znam puno ljudi koji su trazili 16Mbit (pogotovo zbog PTT akcije sa popustima), jedan sam od takvih, a dobili mnogo manje.

Prene neki dan sam bio da vidim zasto drugaru zeza ADSL (uzeo je 6Mbit/s kod PTT-a), linija je svejedno na 16Mbit, ali je SNR na nivou 4-6db, i ono radi katastrofa... (lokacija Gradska Bolnica, Nis), jedino resenje je da se od provajdera trazi da linija bude na 8Mbit, jer mu je sve jedno... Drugi primer, isto za Nis, lokacija kod tehnickih fakulteta, paket od 16Mbit, linija na 10Mbit, SNR 7-8db... Jbg, predji na 8Mbit - odgovor :(

Jos jedna lokacija (blizu Kasarne u Pirotu), trazen paket 16Mbit, maksimalno moguce na liniji 8Mbit... SNR 10-12db, radi okej, ali je 8Mbit maksimum. Lokacija, naselje "Barije" u Pirotu - ADSL + IPTV, 10Mbit linija, radi nekako, al ponovo ima problema... 16Mbit ne znam da li bi radilo. Kod mene, ubedjen sam da moze 8Mbit, ljudi iz Telekoma tvrde 6 je max, i sta ispade, ja ne znam nikoga ko na ADSL-u ima 16Mbit?

Mozda znam ljude na pogresnim lokacijama, mozda je nesto drugo u pitanju, ali ponovo ispada da za veliki broj korisnika, brzine na ADSL-u koje mogu da ocekuju su na nivou 6 do 8Mbit...

I sta ispada, da wifi provajder preko 802.11n linka moze meni da da brzi link, nego sto telekom moze kroz ADSL?
[ misha topola @ 27.11.2011. 12:07 ] @
Bolje da imam sporiji Net nego da imam onako razvučene kablove :)
[ Goran Mijailovic @ 27.11.2011. 12:18 ] @
E nek si im rek'o :)
[ Boe @ 27.11.2011. 14:20 ] @
Srbija 2013. jedva do 4MB protoka
izvor
[ mirko2109kg @ 27.11.2011. 15:04 ] @
@ Slobodan

Evo da kreiramo statistiku o zeljenim i dobijenim 16-icama,ako vec ne postoji :D ja sam jedan od onih koji je trazio 16 i to i dobio (well, 13 i kusur). Od februara koristim taj paket. Telekomova veza, Modem 510 sljaka preko 3 godine (komsinicin je riknuo a uzeli smo net u razmaku od cca 3 dana). SNR izmedju 12 i 14 (Na osnovnom paketu oko 40), attenuation 13.5 a bila je 16 (ne znam kako se to desilo,koliko znam ne zivim na klizistu :D, a moju kucnu instalaciju nisam cackao). Linija je postavljana pre oko 4 godine. Zato znam kuda se tacno pruza. I zato nije mi jasno (mada nije mnogo ni bitno, meni net sljaka super,CRC gresaka gotovo i da nema, i najveci njihov broj koji sam video je 3) kako komsija koji je 300 metara dalje od mene ima atenuaciju 5? :S Razlika je u tome samo sto on ima 520c a ja 510. Jel moguce da je u tome problem?

Inace, familija u Becu placa 20Mbit,a ima manje od 12. A placamo isto. :)

On topic, komsijama svaka cast, mada mislim da je 1Gb sa danasnje uslove ipak preterano. Lepa je to brojka i nista vise, tek ce doci vreme kada ce ta brzina imati smisla medju sirokim narodnim masama. Mislim da je sada 100Mbit bas po meri ;)
[ maksvel @ 27.11.2011. 15:05 ] @
Stvarno "interesantan" članak ovo na b92.

Citat:

Srbija 2013. jedva do 4MB protoka

Beograd -- Protok podataka u fiksnoj internet mreži trebalo bi do kraja godine da iznosi četiri megabajta, a u mobilnoj 512 kilobajta, kaže direktor Ratela Milan Janković.


"Do kraja godine" valjda znači "do kraja 2011."? Otkud onda 2013. u naslovu.

A i kad počnu da se gađaju sa megabajtima, posumnjam da je u stvari reč o megabitima -> što bi bilo logično, je l' te.

Citat:
ek ce doci vreme kada ce ta brzina imati smisla medju sirokim narodnim masama.

iliti
..među širokopojasnim narodnim masama...


[ view @ 27.11.2011. 17:14 ] @
e muka mi je od ovih sto kazu sta ce nekom fizickom licu vise od 10 mb i svima njima bih voleo da pokazem kako radi brzi net od 20 - 50 ili 80mbit

evo sta trenutno koristim



Ovo je neka maksimalna brzina na docsis 2 i to je neki najveci nivo opreme na koji se prikljucuju obicni smrtnici za pristupacnu cenu e to je tuga i problem zasto nam se ne povacava brzina je to sto bi trebalosve cmts uredjaje i sve modeme za kablovski i adsl baciti i kupiti nove.

a do skoro sam i ovo koristio



[ chief_kg @ 27.11.2011. 17:15 ] @
oni su izrazili u bajtima a ti racunaj koliko je to u bitima u onim jedinicama koje ISP prodaje internet

Kakvi su kucici prepravili u bite ali su se sad gadno presli )))
[ Slobodan Milivojevic @ 27.11.2011. 22:42 ] @
A meni komentar na b92 ode dole u nepreporucene...
[ maksvel @ 27.11.2011. 22:46 ] @
Citat:
oni su izrazili u bajtima a ti racunaj koliko je to u bitima


Preizraziše ga, ne moram da računam ;)

Citat:

Srbija 2013. jedva do 4Mb/sec
IZVOR: TANJUG
Beograd -- Protok podataka u fiksnoj internet mreži trebalo bi do kraja godine da iznosi četiri megabita, a u mobilnoj 512 kb/sec, kaže direktor Ratela Milan Janković.


Slobo, zbog toga si nepreporučen, nastao je mismatch između teksta i komentara.
[ harmonikas996 @ 28.11.2011. 09:53 ] @
Ludilo!
Mi ako podignemo standard do 2015 na 4 mbps ja cu biti presrecan sad svaki 100ti korisnik ima net preko 4mbps! O.o
Voleo bih da probaj taj net od 100mbps, posle mogu i da umrem xD

Btw. ovi iz MTSa samo pare uzimaju a kvalitet interneta je ravan 0!

[ Cola @ 28.11.2011. 10:04 ] @

Eh da mi je ovo kući cijeli internet downlodovo! :D
[ djricky @ 28.11.2011. 10:27 ] @
ehhhhh.... :)

[ maksvel @ 28.11.2011. 10:59 ] @
Ih, nije fer...

Eh, što nisam Google admin ili neki Rumun, pa da vam dam shot.
Ovako, ništa

[ Srđan Pavlović @ 28.11.2011. 12:07 ] @
Citat:
djricky: ehhhhh.... :)



Super, moz' da streamujes pornice u rezoluciji 8743 x 5392... :)
[ MaXo92bre @ 28.11.2011. 12:45 ] @
Do kraja godine 32mbps(4MB) ? hahaha Sa ovom sadasnjom mrezom nikako :D
[ harmonikas996 @ 28.11.2011. 12:58 ] @
Citat:
ehhhhh.... :)




U brate mili, aj mi ubacis 200 pesama na radio (to je na tvom netu 10 min.) i platim ti :)
[ calexx @ 28.11.2011. 16:28 ] @
Na njegovom netu 10 minuta znači ~12GB uploada. ;) Ako su ti pesme po 60MB, otprilike ti je dobra računica. Ajde riki zaradi neku kintu. ;)
[ vladakru @ 28.11.2011. 17:19 ] @
jel ima taj komsija wireless na ruteru (HG520) :))) haha

evo ga moj bivsi kablovski
[ harmonikas996 @ 28.11.2011. 17:46 ] @
Citat:
calexx: Na njegovom netu 10 minuta znači ~12GB uploada. ;) Ako su ti pesme po 60MB, otprilike ti je dobra računica. Ajde riki zaradi neku kintu. ;)


Ih bre sad, pa nisam uzeo digitron pa racunao, samo sam lupio, a ako je vec tako onda samo mogu jos oko 700MB da uploadujem toliko imam prostora :) onda mu je to ne puni 1 min. :) . . . platim mu 250 kinti preko MoneyBookersa, ili 500 za 2 GB ubaceno al onda da dokupim jos koji GB :)
[ Slobodan Milivojevic @ 28.11.2011. 18:01 ] @
Ako i imas naj slabiji ADSL - sa uploadom od 256k i ako oduzmemo 15% na gubitke, za tih 2GB uploada ce ti trebati oko 20-21 sat na tvom internet linku... To ne verujem da je previse...

E sad, ako imas paket od 4Mbps (sa 512k uploada) to dodje za nesto oko 10 sati moze da se uploaduje, a na paketima sa 1Mbit uploada (6M i veci download) je za to potrebno oko 5 sati.

Ja sam skoro sa ovog mog interneta (2MBit upload) uploadovao 17GB, pa samim tim mozes i ti tih 2GB
[ harmonikas996 @ 28.11.2011. 18:19 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ako i imas naj slabiji ADSL - sa uploadom od 256k i ako oduzmemo 15% na gubitke, za tih 2GB uploada ce ti trebati oko 20-21 sat na tvom internet linku... To ne verujem da je previse...

E sad, ako imas paket od 4Mbps (sa 512k uploada) to dodje za nesto oko 10 sati moze da se uploaduje, a na paketima sa 1Mbit uploada (6M i veci download) je za to potrebno oko 5 sati.

Ja sam skoro sa ovog mog interneta (2MBit upload) uploadovao 17GB, pa samim tim mozes i ti tih 2GB :)


Ubacio bih ja al me mrzi :D . . . kuci imam net od 1,5 a kod babe i dede 4mbps, a druga stvar bi bila kada bih imao net od 100mbps pa mi uploaduje za 20 min.
[ Aleksandar Đokić @ 29.11.2011. 03:29 ] @
neko rece interesuje ga google network, evo:

[ calexx @ 29.11.2011. 06:06 ] @
Au, ala bi pesama moglo da se nabaci ovakvom brzinom. ;) Da mi sad tražimo da se i kod nas ponudi ovako nešto ... za 10€?
[ adzo_ @ 29.11.2011. 08:54 ] @
Dao bi i 20€ za ovakvu brzinu ;-)
[ paga @ 29.11.2011. 13:45 ] @
Ček da i ja metnem info o brzini "mojeg" (kradenog) interneta od suseda :



naravno, ja sam u super prednosti, jer ovo je sve frei
[ explicit123 @ 29.11.2011. 17:50 ] @
Citat:
djricky: ehhhhh.... :)


heh :)
[ Slobodan Milivojevic @ 29.11.2011. 17:55 ] @
Koji ti je ovo internet?
[ plus_minus @ 29.11.2011. 18:03 ] @
Ma igrao se čovek u fotošopu malo...
[ Slobodan Milivojevic @ 29.11.2011. 18:19 ] @
Ne lici...
[ mr. ako @ 29.11.2011. 19:30 ] @
Tipujem da je admin u Telekomu... :P
[ newtesla @ 29.11.2011. 19:58 ] @
Ne mora da znači, možda je kod nekog telekonjovog podprovajdera.
[ Pajica Ristic @ 29.11.2011. 22:03 ] @
na osnovu ovih vaših postova, shvatio sam da svi vi sedite ispred kompa i gledate u progres bar dok uploadujete 1 TB slika sa letovanja.
pa uploadujem i ja sve slike na picasa, po neki snimak na yt, saljem mejlove.. ali to ostavim preko noci, ili ostavim da se uploaduje dok
radim nesto drugo. prosečnom korisniku nije toliko bitno da slike sa letovanja uoloaduje odmah po povratku sa istog, može i za koji dan.

naravno, da me ne bi pogrešno shvatili, svakako da je lepo imati brz net, i bilo bi načina to pametno iskoristiti. Gbps nije toliko neophodan.
mislim da ce 100 / 100 mbps biti sasvim dovoljno za prosečno domaćinstvo još narednih nekoliko godina, međutim siguran sam da će bilo
šta brže od 10 mbps u srbiji biti privilegija onih koji žive u velikim gradovima, naravno bliže centru.

ja u selu (vojvodina) imam mogućnosti za max 2 / 0,5 mbps za 20€ i to od aprila ove godine preko wireless provajdera koji je tada došao.
do tada sam imao dial-up i telenor net.
[ angelos @ 30.11.2011. 10:31 ] @
Broj korisnika ADSL internet konekcije smanjio četiri do pet puta, dok je DSL, kao varijanta širokopojasne mreže, sve zastupljeniji i koristi ga oko 600.000 građana. @B92
A gde je ovo, na virtuelnoj Srbiji @ RTS Vesti u 8 ?
Pa ja sam neobavesten, nisam znao da mogu da imam DSL. Wooow
[ plus_minus @ 30.11.2011. 13:35 ] @
^^ Newspapers from the future.

By @Doc.
[ mr. ako @ 30.11.2011. 15:20 ] @
B92 vesti odavno ne uzimam za ozbiljno... pogotovo na internetu.... pogotovo kad se ticu tehnologije.
[ techcode @ 30.11.2011. 22:52 ] @
Ja ljudi stvarno ne znam sta se toliko zalite - evo u zemlji koja hostuje ThePirateBay (koliko me secanje sluzi).



I to je ISP-ov i server sa kojim proverava brzinu ... A brzi Internet sam imao u BG kod SBB-a - 16 Mbit - za manje para. Ovo je tipa 30 - 40 Eura (placam stan sa ukljucenim racunima pa ne znam bas tacno).

I sve to na stranu - realno ne vidim sta bi nekome koristio 1 Gbit net kod kuce ... Ajde cak i da kazemo 50 - 60 Mbit (to je real time HD video) - sve preko toga cemu tacno?


Mada se slazem za komentare da politicari i dalje furaju pricu da trebamo da izvozimo maline i tako to. I most od koliko vec miliona ... i ostalo rasipanje para. Doduse ja porez u Srbiji vise ne placam - jedino sto uzmu je sto spuste kurs Eura pred sezonu odmora ... Al da ne menjam temu ...
[ virus_crew @ 01.12.2011. 07:42 ] @
Evo pa verovatno se zale ljudi zbog:
http://www.tele2.nl/internet/u...dingen/internet-tot-50-mb.html]
http://internet.telfort.nl/shop/specificaties.html
http://www.solcon.nl/particulier/internet/glasvezel
Evo neki od primera pogledaj za koliku cifru dobijes 50Mb pa se onda buni to ovde u Srbiji ne mozes, e o tome ljudi pisu ovde, to sto ti nemaas dobar odabir tvog ISP-a
to ne znaci da ovako lepa usluga u NL ne postoji pogledaj prva tri meseca placas 20EUR a ostatak 30 EUR, evo ja pristajem da uzmem taj net i da ga toliko placam, a sad nek neko lepo napise sta dobije za paket kad plati 20 ili 30 EUR.
Toliko od mene.....nadam se da si shvatio o cemu ljudi pisu?
Ima primera takvih jos u NL nego me mrzi da sad kopam ima i boljih ponuda, poenta je da se to tamo nudi u tolikoj maloj ceni, ljudi imaju i VDSL to je kod nas misaona imenica za nas TelekoNJ
Pozdrav
BTW pogledaj molim te sta ti pise na tom tvom screenu sa desne strane ""slower than 65% of NL" :D
a ja kad izmerim sa mojih 4Mb meni pise da sam brzi nego 75% ljudi u Srbiji, e o tome pricamo + koliko dajemo za te male brzine, jer ne verujem da je isto 30EUR meni i nekom Holandjaninu koji ima prosecnu patu od 1700EUR.
Ili ovo morao sam bilo je jace od mene
http://www.wanadoo.nl/producten/internet/fiberfast-ultra-internet
60Mb/6Mb za 19,95EUR a o cemu onda ti i ja druze da pricamo, ajde mi daj link nasih ISP sa ovom brzinom i cenom, nemoj da trazis jer tako nesto ne postoji kod nas
jel znas kad ce meni da da neki ISP u SRB za 2000 RSD 60Mb/6Mb mozda bas onda kad budem imao toliko godina koliko budem trazio tu brzinu :D
da li je tuzno ili smesno proceni sam, ako normalne zelje daju tolike brine ne znam zsto bi se iko pitao sta ce nam tolike brzine.

[Ovu poruku je menjao virus_crew dana 01.12.2011. u 08:56 GMT+1]
[ harmonikas996 @ 01.12.2011. 19:21 ] @
Citat:
virus_crew: Evo pa verovatno se zale ljudi zbog:
http://www.tele2.nl/internet/u...dingen/internet-tot-50-mb.html]
http://internet.telfort.nl/shop/specificaties.html
http://www.solcon.nl/particulier/internet/glasvezel
Evo neki od primera pogledaj za koliku cifru dobijes 50Mb pa se onda buni to ovde u Srbiji ne mozes, e o tome ljudi pisu ovde, to sto ti nemaas dobar odabir tvog ISP-a
to ne znaci da ovako lepa usluga u NL ne postoji pogledaj prva tri meseca placas 20EUR a ostatak 30 EUR, evo ja pristajem da uzmem taj net i da ga toliko placam, a sad nek neko lepo napise sta dobije za paket kad plati 20 ili 30 EUR.
Toliko od mene.....nadam se da si shvatio o cemu ljudi pisu?
Ima primera takvih jos u NL nego me mrzi da sad kopam ima i boljih ponuda, poenta je da se to tamo nudi u tolikoj maloj ceni, ljudi imaju i VDSL to je kod nas misaona imenica za nas TelekoNJ
Pozdrav
BTW pogledaj molim te sta ti pise na tom tvom screenu sa desne strane ""slower than 65% of NL" :D
a ja kad izmerim sa mojih 4Mb meni pise da sam brzi nego 75% ljudi u Srbiji, e o tome pricamo + koliko dajemo za te male brzine, jer ne verujem da je isto 30EUR meni i nekom Holandjaninu koji ima prosecnu patu od 1700EUR.
Ili ovo morao sam bilo je jace od mene
http://www.wanadoo.nl/producten/internet/fiberfast-ultra-internet
60Mb/6Mb za 19,95EUR a o cemu onda ti i ja druze da pricamo, ajde mi daj link nasih ISP sa ovom brzinom i cenom, nemoj da trazis jer tako nesto ne postoji kod nas
jel znas kad ce meni da da neki ISP u SRB za 2000 RSD 60Mb/6Mb mozda bas onda kad budem imao toliko godina koliko budem trazio tu brzinu :D
da li je tuzno ili smesno proceni sam, ako normalne zelje daju tolike brine ne znam zsto bi se iko pitao sta ce nam tolike brzine.

[Ovu poruku je menjao virus_crew dana 01.12.2011. u 08:56 GMT+1]


Ma ovo je bruka kada cemo mi docekati da imamo net bar od 20mbps za 20e O.o?
Nikad!

Mislim da je ovo sve monopol, samo kradu i pricaju kako ce unaprediti tele-komunikacione mreze a nista ne rade! -.-
[ techcode @ 01.12.2011. 21:19 ] @
To je nesto drugo u odnosu na 1 Gbit ... A recimo SBB ima - 18Mb/s (18432/1024) za 2.820 din. Telfort koji si ti stavio je 20 Mbit za €25 - dakle to je tu negde - isto je i sa ostalima provajderima ovde.

A Tele2 ... "Data limit per month: Fair Use Policy", "Extra €5 / month" ukoliko nemas fiksnu liniju od KPN-a, a naravno tu je i kvaka za 50 Mbit stoji "* If available"... A kako je u pitanju ADSL po defaultu - a VDSL isto ko sto ima u BG ...

Posto sam u iznajmljenom stanu gde placam sa uljucenim svim racunima u cenu - ne mogu da biram Internet - i da mogu - verovatno ne bih menjao XS4ALL vec uzeo kabl/optiku: http://www.xs4all.nl/consument/glasvezel/3in1.php - a to je kao sto vidis slicna cena sa SBB jedino je ovde 1:1 Up/Dn.

A da vlast i Telekom monopolisu i tako kradu pare, pa to nije nista novo ... Ja sam sa 56K dialup razvlacenog godinama, presao na 512K i ubrzo posle 3Mb kod SBB-a, i tek tada krenuli da zovu za ADSL ...
[ view @ 01.12.2011. 21:45 ] @
Sto se tice potrebnog vremena da se nesto skine sa neta i ukljucenog racunara preko noci ja sam to resio na mnogo bolji nacin
Kupio sam Dlink 325 ShareCentar koji trosi samo 7 watt-i struje i ne cuje se da radi a ima svoj direktan mrezni ulaz i odlican interfejs u kojem mu naredjas linkove za download i on non stop skida i kada ti je racunar iskljucen...

Prvo sam nabavio neko sokocalo od dell tower servera za ove namene da bi mogao celu noc da radi i da mi ne gusi rad mog racunara sa kojeg surfujem ali to dellovo sokocalo ima vise kulera koji se cuju kao da sam frezu ukljucio u sobi i trosi 600 watt struje.

sa brzinom 16/1 trenutno zavrsavam sav posao ali tako sam pricao isto kao i pre 6 - 7 godina kada sam imao wirelles 64k tako da vremena se menjaju i uvek cemo teziti ka zelji za brzim internetom.
[ Slobodan Milivojevic @ 01.12.2011. 22:34 ] @
A ja kupio Atoma, radi dan - noc, a ne cuje se
[ view @ 01.12.2011. 22:41 ] @
jes to lepo ali trosi vise struje nego network attached storage i jeste atom ali zauzima vise mesta :)
[ Slobodan Milivojevic @ 01.12.2011. 22:48 ] @
Mogu da se izborim sa tih 20ak vati... A vise prostora zauzima kutija od rutera :)

A jos mogu i Full HD da gledam na tom kompu - tako da je multifunkcionalni...
[ milo062 @ 01.12.2011. 23:46 ] @

Svidja li vam se nesto ovako. :) Ja ovo imam svaki dan pomocu ove spravice TP LINK

[ Slobodan Milivojevic @ 01.12.2011. 23:52 ] @
Ja se ovako necim ne bi hvalio...
[ bigstopalo @ 04.12.2011. 08:45 ] @
Orion telekom:
[ ZZ Top @ 04.12.2011. 17:43 ] @
Joj Bugarska, koliko je vas bilo u Bugarskoj? Ja sam bio na nekoj konferenciji u Velikom Trnovu pre dve sedmice. Kod njih je jos uvek vecina kuca poplocana ceramidom, a od ostalih tehnoloskih dostignuca nemojte se zacuditi kada vidite zaprezna kola u svrsi prevoza ljudi - ovo najozbiljnije.

Koja je svrha tih jeftinih paketa kada mogucnost iskoriscenja istih ima 0.1% populacije?

Slican primer u Atini. Bio sam tamo kod prijatelja u oktobru u opstini Paleo Faliro - to je recimo nesto kao Vracar ili Dedinje [deo grada gde zive oni sa punijim novcanicima]. Elem, prijatelji imaju stancinu u novoj zgradi od 500+ kvadrata sa terasama na 4 strane sveta itd., a internet konekcija im izvlaci nesto preko 1.5 Mbps [kazu imaju najmanji paket od 8 Mbps, ali linija ne moze da izvuce vise].

Na papiru te jeftine ponude zvuce sjajno, ali kada se uzme u obzir globalna iskoristivost infrastrukture za te pakete, onda to postaje smesno. Inetrent kod nas jeste skup i treba da bude jeftiniji, ali smatram da smo u daleko boljem polozaju nego vecina nasih komsija gde su "uslovi osetno povoljniji".
[ miks3r @ 04.12.2011. 21:36 ] @
Citat:
Joj Bugarska, koliko je vas bilo u Bugarskoj? Ja sam bio na nekoj konferenciji u Velikom Trnovu pre dve sedmice. Kod njih je jos uvek vecina kuca poplocana ceramidom, a od ostalih tehnoloskih dostignuca nemojte se zacuditi kada vidite zaprezna kola u svrsi prevoza ljudi - ovo najozbiljnije.


@ZZ Top, Veliko Trnovo je jedan od lepsih istorijskih gradova u Bugarskoj, zato si video ceremide, a nisi probao internet... :D
Salu na stranu, da se vratimo na temu, opet sam malo istrazivao komsije po pitanju interneta...

Ne bih se slozio da sao 0.1% populacije koristi brzi internet, zato sto mobilni operateri pokrivaju, konkretno za Bugarsku, 3G signalom do 95% teritorije i to brzinom od 14-21 Mbps, a u vecim gradovima 42 Mbps.
Takodje, optikom je pokriveno skoro sve, a i svi provajderi su umrezeni (peering), naravno zbog toga, geoIP maping radi za sve gradove (mnogo bitno za webmastere i marketinske agencije)...

Drugo isto bitno je da, zbog dobro razvijene mrezne infrastrukture imaju svoje data centre, svi njihovi hosting provajderi imaju servere u zemlji, a poznato je i da Google ima neke servere u Bugarskoj i Rumuniji.
Jos znam da imaju popularan sajt, slican youtube, za razmenu video sadrzaja, kao i torrent sajtove zamunda.net i td.

Tako da, nisu samo, kao sto rece, "uslovi osetno povoljniji"...
[ ZZ Top @ 06.12.2011. 02:56 ] @
To sto pricas je tesko za poverovati. Kada vozis kroz Bugarsku vrlo je tesko naci radio-stanicu koja ce imati signal bez suma za 20km voznje, a ne nesto vise od toga. Sela dosnovno ne postoje, mislim vidis ti tokom dana tu po koju kucu tu i tamo, ali kad se smraci sve je mrak, nigde svetla nema. Inace vrlo je interesantno da dvorista tih kuca nigde nemaju normalne parapteske ograde, to je u 95% slucajeva uradjena samo kapija i okolo razvucena kockasta zica bez tarapeta. U Trnovu i nije tako losa situacija, imaju svega dve prodavnice u gradu gde mozes kupiti neku markiranu robu koja nesto vredi, ali zato Gabrovo - to je da te tuga uhvati. Inace sto se tice infrastrukture, dovoljno je reci da put Trnovo - Vidin, na relaciji samo do Gabrova, ima vise od 10 crnih tacaka na putu. Industrija je takav uzas da se zapitas ko je ovde bombardovan. Korupcija, e ovo je zaista posebna stavka. Za njihov nivo korupcije mi smo vrlo ozbiljna drzava reda i zakona. Vecina Bugara gleda na Srbiju kao na Zapad i nije retko cuti po koju Srpsku pesmu na radiju u lomu obrada naseg flok shunda - inace senzacionalna vest je u to vreme bila da se Zeljko Joksimovic plasirao u Srbiji kao predstavnik Srbije na Evroviziji...

Daleko im lepa kuca.
[ [REaS0n] @ 06.12.2011. 22:59 ] @
Izgleda i kod nas krenulo
[ DusanSukovic @ 06.12.2011. 23:04 ] @
Citat:
ZZ Top: To sto pricas je tesko za poverovati. Kada vozis kroz Bugarsku vrlo je tesko naci radio-stanicu koja ce imati signal bez suma za 20km voznje, a ne nesto vise od toga. Sela dosnovno ne postoje, mislim vidis ti tokom dana tu po koju kucu tu i tamo, ali kad se smraci sve je mrak, nigde svetla nema. Inace vrlo je interesantno da dvorista tih kuca nigde nemaju normalne parapteske ograde, to je u 95% slucajeva uradjena samo kapija i okolo razvucena kockasta zica bez tarapeta. U Trnovu i nije tako losa situacija, imaju svega dve prodavnice u gradu gde mozes kupiti neku markiranu robu koja nesto vredi, ali zato Gabrovo - to je da te tuga uhvati. Inace sto se tice infrastrukture, dovoljno je reci da put Trnovo - Vidin, na relaciji samo do Gabrova, ima vise od 10 crnih tacaka na putu. Industrija je takav uzas da se zapitas ko je ovde bombardovan. Korupcija, e ovo je zaista posebna stavka. Za njihov nivo korupcije mi smo vrlo ozbiljna drzava reda i zakona. Vecina Bugara gleda na Srbiju kao na Zapad i nije retko cuti po koju Srpsku pesmu na radiju u lomu obrada naseg flok shunda - inace senzacionalna vest je u to vreme bila da se Zeljko Joksimovic plasirao u Srbiji kao predstavnik Srbije na Evroviziji...

Daleko im lepa kuca.



Zaboravio si samo da kazes da je Srbija "bogata zemlja".
[ miks3r @ 06.12.2011. 23:20 ] @
Citat:
[REaS0n]: Izgleda i kod nas krenulo


Da, u toku je najava tj. reklama na njihovom sajtu... :D



:)

[ Brucelee @ 07.12.2011. 18:00 ] @
Znače net je ušao u Sofiju pre Bugara.
[ ZZ Top @ 08.12.2011. 17:36 ] @
Citat:
Zaboravio si samo da kazes da je Srbija "bogata zemlja".


Hehe, i da se salis, posle dva dana tamo ti bude drago sto te je Bog "spawnovao" u ovom nasem parku iz doba jure.
[ miks3r @ 09.12.2011. 15:28 ] @
Da se mi ipak vratimo nasem parku sa najnovijim informacijama kako se u nasoj dragoj zemlji gradi opticka mreza: http://goo.gl/kDXr1
Posle ove informacije, pretpostavljam da cu dobiti optiku u stanu tek onda kad Srbija udje u EU.
[ dusevan_covek @ 14.12.2011. 16:34 ] @
Poenta cele price nije dal ja mogu i kako cu iskorisiti taj brzi net, znaci pitanje iskoristivosti nije problem.
Problem je u tome sto sam do pre 3 meseca placao 1.5mbps 1450 dinara, da bih sad potpisao ugovor na 18 meseci za 4mbps 1000dinara.
Znaci nije realna cena interneta, meni licno ne treba neka velika brzina ali kad vec placam 4mbps hocu da platim realno cenu koja je verovatno nekih 200-400 dinara a ne 2190 dinara bez ugovora ili 1000 dinara sa ugovorom.

U Bugarskoj ADSL 15 Mbps = 7.5 - 10 €
U Srbiji ADSL 4Mbps= 10 €

Moze li neko da mi objasni koja je razlika izmedju ovog Bugarskog ADSL i naseg osim cena, tj. jel se koristi ista tehnologija i sl. sto bi opravdalo ovoliku razliku u ceni?

[ miks3r @ 14.12.2011. 23:43 ] @
Citat:
dusevan_covek: Poenta cele price nije dal ja mogu i kako cu iskorisiti taj brzi net, znaci pitanje iskoristivosti nije problem.
Problem je u tome sto sam do pre 3 meseca placao 1.5mbps 1450 dinara, da bih sad potpisao ugovor na 18 meseci za 4mbps 1000dinara.
Znaci nije realna cena interneta, meni licno ne treba neka velika brzina ali kad vec placam 4mbps hocu da platim realno cenu koja je verovatno nekih 200-400 dinara a ne 2190 dinara bez ugovora ili 1000 dinara sa ugovorom.

U Bugarskoj ADSL 15 Mbps = 7.5 - 10 €
U Srbiji ADSL 4Mbps= 10 €

Moze li neko da mi objasni koja je razlika izmedju ovog Bugarskog ADSL i naseg osim cena, tj. jel se koristi ista tehnologija i sl. sto bi opravdalo ovoliku razliku u ceni?

Pocetkom '90-ih mi smo se igrali oruzjem, kod njih je pusten prvi dialup internet... Mi smo uspostavili vezu sa internetrom negde '95-'96 godine posle sankcija, a oni do tada rasirili mrezu. Kod nas jedini provajder koji je pokrivao veci deo drzave bio je Telekom, a kod njih provajderi se ujedinili u jednu mrezu (peering) tj. razvili unutrasnji (drzavni) internet.

E sad, medjunarodne cene interneta su iste kako za nas, tako i za njih, placa se protok informacija. A zasto oni imaju vece brzine interneta i placaju manje, to je zahvaljujuci peeringu, ujedinjenju provajdera u drzavi.
Negde oko 98% internet saobracaja tj. protok informacija odvija se u drzavi gde je, maltene, protok besplatan.
Kao sto sam rekao, u nekoj od predhodnih poruka, zbog dobre mrezne infrastrukture imaju svoje data centre, sajtovi se hostuju na serverima u zemlji, imaju svoj "youtube" sajt (vbox7), svoje email provajdere (abv i mail), torrent sajtove (zamunda i arena), i td i td... Tako da tih 2% sto izlaze na medjunarodni internet placaju papreno kao i mi, jedino sto mi placamo i ostalih 98% jer nemamo svoj "drzavni" internet.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.12.2011. 01:52 ] @
Mozda je malo skuplji paket, ali realnost je i u Srbiji, lokacija Pirot, dakle ne moze da se kaze da je neki centar (naravno ovo je dostupno i u Nisu)... Ubedljivo najbolji upload za kucne korisnike:



Kad nema optike, i wireless zavrsava posao :)
[ mr. ako @ 16.12.2011. 16:48 ] @
I to kakav wireless! Ping 6ms! Svaka cas'...
[ djricky @ 16.12.2011. 20:06 ] @
inace, info za sve photoshop majstore: beogradski speedtest server je na masini sa 100mbitnom mreznom karticom... :D
[ Slobodan Milivojevic @ 16.12.2011. 22:25 ] @
Citat:
mr. ako: I to kakav wireless! Ping 6ms! Svaka cas'...


Pa malo se i flash koci, evo sta dobijam za ping iz terminala:

--- 92.60.224.8 ping statistics ---
10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9012ms
rtt min/avg/max/mdev = 2.401/3.246/4.339/0.565 ms


Evo sa mikrotika:
sent=7 received=7 packet-loss=0% min-rtt=3ms avg-rtt=3ms max-rtt=4ms
[ deki-bleki @ 17.12.2011. 14:36 ] @
Pa da i ja cestitam Bugarima na 1Gb/s protoku.
I da pozelim nasima da u toku iduce godine dostignu tu brzinu iz Bugarske,ali i da obore cene.

Sta ce nam brzina od 1Gb/s????
Spremamo se za "teleport" !!!,to je ono pravo...,dzaba ti i HD,Led i 3D,ipak je teleport najbolji ,to bi verovatno bilo 101G.

[ Slobodan Milivojevic @ 18.12.2011. 12:29 ] @
Kako misliš 128kbps?

http://www.netindex.com/download/2,225/Serbia/

Ovde piše 3.86Mbps.
[ nmcyber @ 18.12.2011. 12:59 ] @
Kad pogledam kakav je net u zemljama u okruženju prosto me sramota što živim u Srbiji... Inače lično mislim da Srbija ima mnogo veći IT potencijal od Rumunije, Bugarske, Hrvatske .... Samo koliko naših stručnjaka radi u svetu i rado bi se vratilo u Srbiju da joj pomogne ali izgleda da pomoći nema... Srbija je sada žrtva monopola koja sada pati od stokholmskog sindroma...
[ miks3r @ 18.12.2011. 13:13 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Kako misliš 128kbps?

http://www.netindex.com/download/2,225/Serbia/

Ovde piše 3.86Mbps.

Lepo covek kaze 128kbps...
Zato sto u selima i ostalim manjim ruralnim podrucijma internet je 128kbps (bezicni fiksni Telekomov internet CDMA), to je zacrtano strategijom od pre 2-3 godine, da cela Srbija mora biti pokrivena brzim internetom.
E sad u ovoj statistici gore, prosek vadi Pristina koja je vezana za Telekomov link, ali kod njih je prosek bio 4mbps, kad je kod nas bio 1mbps!
Imamo srece da ovi od 128kbps nemogu da otvore speedtest.net da izmere svoju brzinu i pokvare nam tako dobar prosek u brzini interenta
[ calexx @ 18.12.2011. 13:29 ] @
Kada i ako (a jednom će morati to da se uradi) bude provera legalnosti na bugarskim linkovima pa im uskrate pirateriju, bar 95% saobraćaja će da prestane a onda će i oni koji to nude da se povuku. Osim njih i Rumuna, ostali u komšiluku nisu mnogo brži od nas ... a i prosek je čudo, ako velika većina uopšte i ne koristi internet (njima je i komp sinonim za igrice) pa obori prosek, to uopšte ne znači da je ovde 128kbps. Ja recimo imam 12+8 (sa /768+1024) i ne mislim da mi je internet spor. A znam neke ovde koji imaju 20/5 a i to je samo jedan od linkova. ;)
Možda bi ipak trebalo da se poredimo sa Somalijom i Etiopijom jer smo više na njihovom nivou po većini parametara. Osim po sunčanim danima.
[ cvrle77 @ 18.12.2011. 16:29 ] @
Moja greska u kucanju, mislio sam na 128 kilobajta/s. ne kilobita, sto mu je ekvivalent za 1 Mbit

Radim kao diler Orionovog ADSL interneta, i od 1700 korisnika, samo jedan ima 6 Mbita, sve ostalo je 1.5Mbit, iliti pravih 1 Mbit brzine... tako da, nemoj mnogo da verujes u te studije...

Po ovima ispada da svaka kuca sa internetom u proseku ima 4 Mbita brzinu, sto nema veze s mozgom... a ti sad veruj u koju god hoces statistiku, tvoje pravo :)

Jeste, prosek je 3.Mbita, kad stavis u isti kos jednog sa 80mbita SBBovog neta, i njih 50 sa 1.5Mbit

A gde su jadnici sa dial-upom?
[ Slobodan Milivojevic @ 18.12.2011. 22:32 ] @
Da, zaboravio sam da ima mnogo ljudi koji nikad preko speedtesta ne provere brzinu, a oni su uglavnom na osnovnim paketima. To stoji. Pusti nas "ludake" na 20Mbps...
[ cvrle77 @ 18.12.2011. 23:12 ] @
I ja bih da poludim, al na 1 gbit... :)
[ walker68 @ 24.12.2011. 23:15 ] @
ako je istina ovo za Bugare, ne cudi me. Oni su u eu i imaju standarde. Nemaju monopoliste kao kod nas.
Rumunija ima , procitao sam, 26 ISP. a mi ? nekoliko... Bugari su mnogo bolji u mnogim stvarima pa i oko neta.
Dobro sto i ovo imamo, u Belorusiji je internet preskup, moj ortak je bio tamo i licno se uverio. Sve zavisi od politicara. na zalost. svi su bolji od nas. opet na zalostl.
[ ironman @ 28.12.2011. 14:52 ] @
Kako to izgleda u praksi moze se videti na
www.cam4.com

iz Bugarske i Rumuniji streaming ide bez greske, bolje nego iz SAD i mnoogo bolje nego Nemacka, Engleska....
Tajvanski transvestiti me ne interesuju, pa nisam uporedjivao.
Nasih nema, dal zbog stidljivosti ili loseg neta.
[ marko63 @ 05.01.2012. 09:53 ] @
Nije problem ni kod nas da se uvede 1Gbps do kuce. Ali to ovde svi nekako zaborave jedno kljucno pitanje, kako i ko? Nuba nesto radi po tom pitanju i bice napredka. Da li se iko od "pljuvaca" zapitao a ko ce to da polozi stotine hiljada kilometara optickih vlakana po Srbiji? Da li se neko zapitao koliko investitor treba da ulozi novca u tako nesto i za koliko bi mu se taj novac vratio?

Nije nikakav problem evo svi sto misle da ova drzava to nece da uradi i kojima je drzava kriva za sve sto se ne udruzi xxx forumasa napravi firmu i razvuce optike do stanova i to pocne da naplacuje?

U Bugarskoj i Rumuniji je situacija bila malo drugacija do 1991 godine. Oni nisu imali nista, bukvalno. Bila je telefonska govornica po kvartu sa 4 telefona. Kada su poceli da rade infrastrukturu to je uzela drzava da radi u kooperaciji sa sa svetskim koorporacijama (svesno se odrekla profita i jos finansirala dobar deo radova) i kada su krenuli da polazu kablove bilo je jednostavnije da stavljaju optiku nego bakarne parice.

To drzava Srbija ne moze da uradi. Prvo zato sto 90% internet paketa u Srbiji su oni najnizi koji kostaju 1xxx dinara drugo sto i da ponudite nekom 1Gbit/s optiku kod kuce po ceni od 50e mesecno smatrali bi vas lopovom jer on kuci ima internet za 1000 din. Procenat zainteresovanih bio bi na akademskom nivou. Trece, rad na terenu tipa "Ne radi mi internet hocu da odmah neko dodje" "kuce pregrizlo kabl".... kostaju u tom istom susedstvu kao usluga reda velicina 100e po izlasku na teren. To ovde niko nece da plati.

Kada bi postojao interes privrednika da polozi optiku do svake kuce i stana u BG, NS i NI odma bi se pojavio neki gazda Misko da to isto i uradi. Jednostavno to sto bi nas 1000 u BG to htelo i da plati njima ne predstavlja nikakvu motivaciju da to i urade.

Sa padom cena interneta i povecavanjem protoka drasticno skacu cene administracije. Pre je to radilo 1000 ljudi u Srbiji jer su sedeli po ISP i radili na grupnom nivou a u promenjenoj situaciji ce se naci zilijon srpskih Domacina koji ce sve drzati kod sebe od servera (web, mail, fax. voip...) koji smatraju da kada su platili internet imaju puno pravo da akaju svog IT dok mu mozak ne izadje na usi. E u takvim situacijama se u komsiluku javila potreba za skolovanim kadrovima koji rade po firmama ono sto su nekad radili u ISP ali i cena je "domacinska" nema vise nista na dodjem ti. Sat vremena rada na serveru je od 30-50e a na cisku 60-100 pa ti domacini sto imaju firme od po dve sekretarice ce misliti da ih pljackas i drace se ko da im kozu gulis sa ledja. Ali to je sve vec druga prica. Pricam iz iskustva tih istih nasih komsija.

Sustina je, polako, doci ce to i kod nas, ali onda ce biti "sto ne platis na mostu platices na cupriji" za nas 1000 ce biti to dar sa neba ali za njih 199 999 ce bidi nova pljacka koju im je drzava spremila....
[ hogar strašni @ 05.01.2012. 19:00 ] @
Ne znam kako je u komšiluku ali sam video pre par dana:



duboko u provinciji Rusije i to za 19 rubalja što je nepinih 5 eura!
Jbt, ovo kod nas je...nemam reči!
Telekom ne treba prodati, treba ga spaliti!
[ walker68 @ 05.01.2012. 19:17 ] @
Marko63 je u pravu. neko treba sve to da plati i da odrzava. Mozda nikoga to ne interesuje. Mozda smo mi skromna nacija....ko zna.
A Hogarova slika me vec bacila u depresiju. No tek da znate imam neke poznanike koji imaju male plate, tako da on i zena ne mogu sebi da priuste adsl ( imaju i dve cerke ) , pa da budem srecan sa 4.0 Mbps....................... a takvih je mnogo. Skupo im je i da plate 1000 din mesecno !! strava.
[ DARKO DENČIĆ @ 05.01.2012. 21:42 ] @
I celom svetu je to isplativo,a samo nama Srbima nije........
[ hogar strašni @ 06.01.2012. 09:40 ] @
Evo, sad sam i ja pobesneo. Upravo sam kod jednog poznanika i uradio sam test brzine na njegovom priključku:



na moje pitanje koliko košta, morao je da pogleda ugovor i šokirao me. Ovu brzinu plaća 2,5 eura.
Ne mogu da verujem jer bi ona u Srbiji bila bar stotinjak eura ali sa ograničenim upload-om!
E zemljo Srbijo...
[ calexx @ 06.01.2012. 10:45 ] @
Download mu i nije neki ali UL jeste pristojan. Pitaj ga bolje kako posluju telekomunikacione firme kod njih, kolike su devizne rezerve zemlje, koliki su im prihodi i dugovi ... Pitaj koliko je nezaposlenih u njegovom gradu a koliko na budžetu ... onda to uporedi pa da vidimo gde smo. Da ne idemo u detalje.
[ hogar strašni @ 06.01.2012. 12:08 ] @
Citat:
calexx:  Pitaj koliko je nezaposlenih u njegovom gradu a koliko na budžetu ... onda to uporedi pa da vidimo gde smo. Da ne idemo u detalje.

Izvini, o čemu ti pišeš?
Tema nema veze sa tvojim pitanjima. Možeš pokrenuti temu sa tim pitanjima ili proguglaj pa nađi odgovore.
A što se brzine tiče, verovatno da ti imaš optiku u Srbiji pa kažeš nije nešto i sve to za 2,5 eura?
Vrlo interesantno!
[ Nothingman @ 06.01.2012. 12:36 ] @
Hogare, ako ti mislis da nasi ISP mogu da ponude bolje uslove i da pri tome zaradjuju, podigni kredit, zasuci rukave i pocni da pruzas povoljnije internet usluge od ostalih. Trzisni udeo ti je zagarantovan, jer ce svako ko ima mogucnosti da predje kod tebe na vece brzine i nize cene.
[ hogar strašni @ 06.01.2012. 12:48 ] @
Ako drugi mogu i imaju računicu, zašto ne?
Izneo sam podatke za brzinu i cenu, šta je tu problematično?
Jel to zabranjeno iznošenje informacija šta se nudi i koristi u drugim zemljama?
Stvarno ne kapiram šta hoćete da kažete?!
Malo je off ali čisto radi podatka. Prošle godine, tokom boravka u Kanadi, obuća, odeća, hrana i net su daleko jeftiniji nego ovde.
Jbg, glupaci, imaju malu maržu. Nisu imali priliku da vide kako to rade stručnjaci u Srbiji. Zašto prodati puno i jeftinije ako može obrnuto, komad-dva ali papreno?

[ Nothingman @ 06.01.2012. 13:06 ] @
Zato sto znamo kako je u drugim zemljama. Videli smo to milion puta, i veoma dobro smo informisani o tome. Na svakih mesec dana neko ponovo reciklira temu o tome kakve brzine interneta i po kojoj ceni su u zemlji X. Da li stvarno mislis da ljudi koji su na forumu godinama ne znaju za te brzine, i da sve to vec nije okaceno mali milion puta? :)
U Srbiji su za ovakve brzine interneta najmanje krivi provajderi. Zato sam ti i rekao ono iz proslog posta, da pokusas da sam otvoris ISP i da razvuces kablove po zemlji, pa ces onda znati o cemu se radi. Ovde ce brzine interneta biti kao u zemljama koje navodis onog trenutka kada svako ko zeli moze da dobije dozvolu za provlacenje kablova kroz unapred izgradjenu infrastrukturu, a da na tu dozvolu ne mora da ceka 5 godina, ili dok debelo ne podmaze odredjene subjekte u zemlji. Ovako, dok samo privilegovani to mogu da rade, imacemo i ove cene.
[ hogar strašni @ 06.01.2012. 15:21 ] @
Gore u jednom postu napisao sam da Telekom ne treba prodati nego spaliti!
Znam dobro odakle sve smrdi.
[ calexx @ 06.01.2012. 15:32 ] @
A zašto ne i ostale? Kablovski (a i wireless) provajderi imaju svoju infrastrukturu, linkove mogu da uvoze odakle i koliko hoće pa ipak ne nude 5/5 za 2,5 evra ili 50/50 za 5€. Telekom ima udela u ADSL ponudama zbog tlf linija ali i tu je valjda još neko dobio dozvolu pa može da se umeša. U svakom slučaju, ako bi neki kablovski provajder ponudio 50/50 za 5€, Telekom bi brzo ponudio bolje. Zato da spalimo i ostale. Sve kablovske i wireless provajdere pored Telekoma?
[ cole85 @ 06.01.2012. 18:58 ] @
nije mi jasno sto nepuste gde moze brzi net (gde ima tehnickih mogucnosti) videli smo svi postuju neke linkove iz bugarske rumunije belorusije zapadne evrope i kazu pa nema svuda optika, zasto to ne moze kod nas tamo gde moze da puste 100 mbit za pristojnu cenu gde ne moze kad sprovedu optiku onda nek puste.

pre jedno godinu ipo dana nekoj je po forumima davao link o repotazi na bbc sto je bila i nekog seljaka su prikazivali kao on nema mogucnosti za gigabitnu vezu jer zivi u sumi nekoj ili slicno nesecam se dok u gradu ima 1 gigabit i brze, zasto to kod nas ne moze da puste u gradovima gde moze brza veza s ne ovako kako je ispade srbija najgora za poslovanje i samo ovde ne moze da se zaradi od telekomunikacija

nazalost ovo je srbija i dokle god je monopola nece nama biti bolje a evo 6 januar 2012 (negde sam citao da monopol istice 31.12.2011) danas je i gde su ti drugi provajderi fiksne telefonije da nam ponude tel. brz net tv po maloj ceni kako je nasa ministarka obecavala
[ Pajica Ristic @ 06.01.2012. 21:52 ] @
nije mi samo jasno zasto neko telenoru ne oduzme licencu za fix telefoniju kad i onako nista ne rade :S
[ mr. ako @ 06.01.2012. 22:25 ] @
Zato sto jos uvek nisu prekrisili uslove pod kojima su dobili licencu...
[ hogar strašni @ 07.01.2012. 09:05 ] @
I da počnu sutra da rade, ne očekujem ništa bolje. Zašto bi menjali koku koja nosi zlatna jaja? Da bi se upustili u fiksnu telefoniju, potrebna su velika ulaganja. Ono, što je Orion kao alternativa, novi fiksni operater, smešno je jer nemaju nameru da bilo šta menjaju.
Ovde je sve dopušteno, naročito šišanje korisnika i na sve to još nam prodaju priču kako je to sve u našem interesu.
Da su im namere drugačije, zašto im je mobilni i WiFi internet limitiran i skup?
Evo, nadam se da mi neće niko zameriti, pošto sam trenutno u Rusiji, njihovi mobilni provajderi su po tom pitanju daleko bolji. Za sličnu ponudu, znatno su jeftiniji nego naši mobilni provajderi a za WiFi imate prilog.
Sećam se, kada je telenor kupio mobtel, ovde je rečeno da su ga dobro prodali dok je taj isti telenor u Norveškoj rekao da su napravili odličan posao i da investicija nije velika jer je brzo isplatljiva zbog situacije na tržištu.
Evo malog priloga kako rade naši provajderi:

WiFi internet Oriona:



WiFi interneta provajdera bilajn:



Da bi uporedili, 1Eur = 41Rublje

Znači, Orion hoće da nas obaveže, ograniči brzinu i to naplati cca oko 40eura dok na drugoj strani imamo cenu bez ugovora i bez bilo kakvog ograničenja za cca oko 6 eura.
I šta sad, kakvu priču pričati na ovu temu?
Jednostavno, našim provajderima nije u interesu da menjaju bilo šta jer ostvaruju ekstra prihode. Koliko je to tačno, pogledajte sami ponude svih provajdera i videćete da nema razlike u ponudama jer važi dogovor da se menja na bolje za nas a za njih na gore samo ako se baš mora!
[ zunomiljan1 @ 07.01.2012. 09:15 ] @
@hogar strašni

Poydrav. Nisam se do sada ukljucivao u temu i slazem se da ovi nasi deru kao niko u okruzenju.
hogare, mislim da nisi dao dobar primer jer je wireless kategorija za sebe. Oni(rusi) daju brzinu do 54 mbit/a, ali mislim da ista tesko da moze i u laboratorijskim uslovima da se postigne. Mada za cenu od cca 6 eur ako dobije i 10 mbita opet je dobro prosao.
[ hogar strašni @ 07.01.2012. 09:25 ] @
@zunomiljan1 :

Apsolutno se slažem.
Poenta je da nema ograničenja i ugovorne obaveze i ono što je najbitnije, 6 eura je 6 a 40 je 40!
Pa ko nebi uzeo za 6 eura kod nas WiFi bez ugovora, recimo, najbolju orionovu ponudu?
Evo šta Orion nudi za sličnu cenu alio sa dvogodišnjom obavezom i od približno 6 eura, odnosno, 9 eura:
[ Slobodan Milivojevic @ 07.01.2012. 12:41 ] @
Ima i provajdera koji nude recimo 4M/768 za 950din (uz ugovor na 24 meseca doduse).
[ Nothingman @ 07.01.2012. 13:03 ] @
Citat:
zunomiljan1: @hogar strašni
...i slazem se da ovi nasi deru kao niko u okruzenju.


Ovakve izjave se cesto provlace po nasim IT forumima, ali zapravo nisu bas tacne. Srbija je sa stanovista interneta bolja u odnosu na BiH, CG i Makedoniju. Sa Hrvatskom smo tu negde, prosek u okruzenju. Losiji smo od Madjarske, Rumunije i Bugarske. Kao sto sam vec rekao, bolje ce nam biti tek kada infrastrukturni uslovi budu isti za sve, i kada svi troskovi budu transparentni.
[ hogar strašni @ 07.01.2012. 18:48 ] @
Citat:
Nothingman: Ovakve izjave se cesto provlace po nasim IT forumima, ali zapravo nisu bas tacne. Srbija je sa stanovista interneta bolja u odnosu na BiH, CG i Makedoniju. Sa Hrvatskom smo tu negde, prosek u okruzenju. Losiji smo od Madjarske, Rumunije i Bugarske. Kao sto sam vec rekao, bolje ce nam biti tek kada infrastrukturni uslovi budu isti za sve, i kada svi troskovi budu transparentni.


Izvini ali nerazumem te.
Biće nam bolje, nažalost, jednog lepog dana ili ranije?! Kako objašnjavaš nedostatak te infrastrukture sa takvim cenama?
Ko je to provajderima u drugim zemljama poklonio infrastrukturu kojom oni mogu da rade i da imaju višestruko nižu cenu?
Ako ovako nastavimo pisanje doći će mo da rasprave ko je stariji, kokoška ili jaje. Zašto bi mi njima gradili infrastrukturu, tako mu dođe sa ovim cenama?!
To što ima gorih od nas nije opšte odgovor na to što je i kod nas toliko loše. Dokaz da se može bolje su upravo primeri boljeg.
Možda ja loše rezonujem, ili nisam dovoljno upućen ali je sigurno da se naši provajderi nešto ne trude da promene situaciju.
Velike su pare u opticaju!
[ calexx @ 07.01.2012. 18:55 ] @
Zašto misliš da će više da zarađuju ako prodaju 50Mbps za 5€ umesto što sada prodaju 5Mbps za 15€?
[ hogar strašni @ 07.01.2012. 19:06 ] @
Citat:
calexx: Zašto misliš da će više da zarađuju ako prodaju 50Mbps za 5€ umesto što sada prodaju 5Mbps za 15€?

Opet pogrešno shvataš moj post?
Zašto bi ja brinuo o njihovom prihodu, brinem o svom rashodu i iznosim činjenice da su manji rashodi mogući!
Šta je tu sporno?
[ calexx @ 07.01.2012. 20:50 ] @
Prioriteti. Pomenuo si Kanadu i hranu, odeću i obuću. To i slični detalji su mnogo važniji od neta. Možda iz daleka ne vidiš kako je ovde, industrije više skoro i da nema, poljoprivreda je u stalnim borbama za svoja prava, jedino što uspeva su banke i kockarnice. Čak nam je internet daleko iznad ostalog kada poredimo sa drugima. Evo ja imam 12/768 i 8/1, ne verujem da je to slabo i za zapad a to mogu nekako da podnesem ali za druge važnije troškove teško da mogu da se ispružim.
Jednostavno, ako neko živi u kućici koja prokišnjava, u kojoj jedva rade kućni aparati, samo jedan je zaposlen i to sa bednom platom a dugovi do guše ... teško da će neko i da pomisli da običan televizor koji radi zameni novim LED televizorom od dva metra. A mi ovde smo u mnogo goroj situaciji.

Da ne misliš da sam ja protiv toga, sigurno da bih voleo da imam 50/50 i budem bolji od cele Evrope ali mi je ovo što imam dovoljno i razmišljam o osnovnim stvarima.
[ spymilo @ 07.01.2012. 22:11 ] @
meni je i ovaj moj od 5mb dovolljan
[ hogar strašni @ 07.01.2012. 22:27 ] @
Citat:
spymilo: meni je i ovaj moj od 5mb dovolljan

Niko ne tvrdi da je nekom pojedincu potrebno xy mbps nego da to što se nudi bude usklađeno sa time da je moguće jeftinije kao i sa našim standardom
Citat:
calexx:  Možda iz daleka ne vidiš kako je ovde, industrije više skoro i da nema, poljoprivreda je u stalnim borbama za svoja prava, jedino što uspeva su banke i kockarnice. Čak nam je internet daleko iznad ostalog kada poredimo sa drugima. Evo ja imam 12/768 i 8/1, ne verujem da je to slabo i za zapad a to mogu nekako da podnesem ali za druge važnije troškove teško da mogu da se ispružim.
Jednostavno, ako neko živi u kućici koja prokišnjava, u kojoj jedva rade kućni aparati, samo jedan je zaposlen i to sa bednom platom a dugovi do guše ... teško da će neko i da pomisli da običan televizor koji radi zameni novim LED televizorom od dva metra. A mi ovde smo u mnogo goroj situaciji.

Da ne misliš da sam ja protiv toga, sigurno da bih voleo da imam 50/50 i budem bolji od cele Evrope ali mi je ovo što imam dovoljno i razmišljam o osnovnim stvarima.

Ne vidim kakve veze ovo ima sa mojim prilozima?
Prenosim da su daleko niže cene moguće i da naši provajderi nemaju interes da menjaju situaciju. Jbg, pričamo u brzom netu a Beograd ima još uvek dvojnike u fiksnoj. Do duše, možda su uspeli u XXI veku da postave digitalne centrale u celom gradu?
Uzgred, ne živim u inostranstvu, boravim poslovno i privatno!
[ Louisss @ 07.01.2012. 23:59 ] @
Citat:
calexx: ali mi je ovo što imam dovoljno i razmišljam o osnovnim stvarima.

Po nekom mom misljenju je bas to greska! Spadam u tu grupaciju ljudi za koje si napisao:
Citat:
calexx: Jednostavno, ako neko živi u kućici koja prokišnjava, u kojoj jedva rade kućni aparati, samo jedan je zaposlen i to sa bednom platom a dugovi do guše

Moja supruga "radi" a ja sam na NSZ-u vec vise godina i nikako mi nije dovoljno! Uvek cu da trazim vise! Ako se neko pomiri sa tim da ne moze vise, zasto jednostavno zadrzava one kojima je cilj u zivotu drugaciji? Ali to je nama usadjivano jos od "malih nogu" pa sad svako ko hoce vise lici na crnu ovcu. Nikad mi nije bio cilj da se merim sa ljudima koji imaju manje od mene, vec da idem ka tome da imam vise od onog sto sad imam.
To sto "Telekom" jos uvek ima monopol na ADSL linije ne daje nikome za pravo da kaze "pa ne moze vise" jer svi znamo da moze, samo treba da se ulozi u to pa tek onda da se to ulozeno isplacuje. Zameniti "zicu" optikom i odmah je sve drugacije. Kod nas je takav "obicaj" da se ono sto se ima koristi "dok ne crkne" pa onda kukamo kako nije moglo drugacije iako je to sto je "crklo" otplatilo sebe jos pre mnogo godina, a ako mozemo naci cemo nesto isto takvo jer je jeftinije!
[ Nothingman @ 08.01.2012. 02:21 ] @
Citat:
hogar strašni: Izvini ali nerazumem te.
Biće nam bolje, nažalost, jednog lepog dana ili ranije?! Kako objašnjavaš nedostatak te infrastrukture sa takvim cenama?
Ko je to provajderima u drugim zemljama poklonio infrastrukturu kojom oni mogu da rade i da imaju višestruko nižu cenu?


Da bi se infrastruktura izgradila moraju da postoje uslovi za to. Sada me bukvalno teras da rizikujem ban na forumu odgovarajuci ti na pitanje. U Srbiji nije moguce postavljati optiku samo zato sto provajder zeli da je postavi. Da bi to uradio moras da izvadis odgovarajuce dozvole, da podmazes odgovarajuce strukture, da budes u dilu sa njima, a sve to ima svoju cenu koja se odrazava na nas kranje korisnike. Nisu problem provajderi, vec barijere za ulazak na trziste. Ajde razmisli malo, ako postoje uslovi za nesmetano obavljanje ovih usluga, zar ne mislis da bi se pojavio neko, ulozio novac i pokupio sav kajmak sa potencijalnog trzista, s obzirom na velike margine izmedju nas i susednih EU zemalja?

Postoji mnogo faktora zasto se to ne desava. Glavni faktor su barijere za postavljanje kablova po urbanim sredinama. Druga barijera su veliki troskovi ulaganja u lokalnu petlju u smislu kupovine terminalnih uredjaja. Medjutim tu bi se cak i pojavile zainteresovane firme da im ona prethodna barijera ne predstavlja problem. Ja ne znam kako da ti prostije objasnim, ali u Srbiji ne mozes da gradis infrastrukturu samo zato sto ti to zelis, jer je u celu pricu ukluceno jos mnogo faktora od kojih svako zeli da se ugradi. Ovo je naravno malo drugacije kada je direktor firme ministar (citaj Nuba), pa onda sve ide kao podmazano. Pitas ko je u drugim zemljama poklonio infrastrukturu? Nije poklonio niko, ali je drzava (najcesce pod pritiskom EU u slucaju Bugarske, Rumunije i Madjarske) obezbedila zakonski okvir da ko god to zeli moze da pod istim uslovima dobije mogucnost da gradi svoju mrezu. I to je onaj kljucni faktor koji nedostaje u Srbiji. Vec sam ti rekao nekoliko puta, pokusaj sam da otvoris ISP, i da izgradis neku mrezu, pa ces videti sa kakvim problemima ces se susresti. I nije problem samo Telekom koga si vise puta pominjao. Oni cak vise i nisu toliko bitni jer je buducnost interneta u kablu, a ne u adsl tehnologiji. Problem je u tome sto ja ako zelim da ulozim xx miliona evra da otvorim ISP ne mogu da izgradim mrezu na jednostavan nacin, nego moram da udjem u sivu zonu da bih tako nesto postigao, a ulazak u tu zonu znaci i prihvatanje odredjenih pravila igre.
[ calexx @ 08.01.2012. 09:22 ] @
Citat:
Louisss: Po nekom mom misljenju je bas to greska! Spadam u tu grupaciju ljudi za koje si napisao:

Moja supruga "radi" a ja sam na NSZ-u vec vise godina i nikako mi nije dovoljno! Uvek cu da trazim vise!
Valjda nisam dovoljno precizno napisao ... napisao sam da mi je internet 12/768 plus 8/1 dovoljan pa sam okrenut drugim stvarima koje hoću da poboljšam. Neću da zapostavim (recimo) ideju da nabavim dobar nov televizor, kupim novu kuhinju umesto stare, smislim pare za bolje letovanje, obnovim garderobu ... a sigurno neću sve to da ostavim po strani e da bih umesto interneta koji imam uporno tražio 50/50Mbps.

Inače se ovde obično mere rumunski i naš internet a zaboravlja da je rumunski prvi u Evropi, ispred svih ostalih a da veći deo te Evrope i nema mnogo brži internet nego što ovde može da se dobije. Pa i od ovoga što ja mogu sebi da priuštim. Priče da cela Evropa ima za 10€ 100/100Mbps flat interneta, bezbroj kablovskih programa i džabe telefoniranje još uvek nisam video sa konkretnim primerima.
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 09:22 ] @
@Nothingman:

Ako si pažljivo gledao, dao sam primere iz Rusije, zemlje koja je za mnoge u Srbiji nazadna, nedemokratska i mračna. EU njih nije naterala da postavljaju optiku. Pogledaj odakle stižu moji postovi (pppoe.samara.ertelecom.ru.). Kabal je u pitanju sa brzinom download-a a posebno uploada koja je u Srbiji pusta želja a o ceni da ne govorim!
Koliko ti vremena treba da bi nešto ozbiljnije, većeg sadržaja upload-ovao? Može se reći mission impossible!
Njih nije niko terao sa strane, jednostavno, počeli su da se ponašaju u skladu sa vremenom i zahtevima.
Sve što si naveo je čist poslovni autizam naših provajdera jer i na ovaj način ostvaruju ekstra zarade i nigde im se ne žuri.
Ja ne mogu niti imam prava da određujem poslovnu politiku bilo kom provajderu ali mogu da iskažem svoje nezadovoljstvo i da tražim odgovor na pitanje mom provajderu: Zašto nemate usluge primerene današnjim mogućnostima u elektronskoj komunikaciji? Ako je neko drugi kriv, neka navedu! Ako je potrebno, okačiću mejlove mojih pisama mom bivšem provajderu i ministarstvu za telekomunikacije, i upravi za digitalnu agendu Srbije.
Odgovor sam dobio samo od provajdera: Mi svakodnevno radimo na poboljšanju usluga. Sa druge dve adrese odgovor nisam dobio!
Odgovor koji sam dobio od provajdera je smešan i uvredljiv za elementarnu inteligenciju. Oni rade ali ja nisam ništa od toga video za period od nešto malo više od dve godine koliko sam koristio njihove usluge.
Sve što si naveo oko izgradnje infrastrukture je tačno ali jel korisnici to trebaju da rešavaju ili oni koji od toga prihoduju. Meni se nameće jedini logičan zaključak u ovakvoj situaciji, lepo zarađuju, mi ćutimo, znači, SVI ZADOVOLJNI!
To je začaran krug iz koga se teško izlazi!
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 09:27 ] @
Citat:
calexx
Inače se ovde obično mere rumunski i naš internet a zaboravlja da je rumunski prvi u Evropi, ispred svih ostalih a da veći deo te Evrope i nema mnogo brži internet nego što ovde može da se dobije. Pa i od ovoga što ja mogu sebi da priuštim. Priče da cela Evropa ima za 10€ 100/100Mbps flat interneta, bezbroj kablovskih programa i džabe telefoniranje još uvek nisam video sa konkretnim primerima.


Opet ne pratiš pažljivo!
Dao sam primere iz Rusije i cene a ne iz Rumunije. Možda brzo čitaš pa ti se učinilo da sam napisao Rumunija umesto Rusija. Pogledaj moje prethodne postove i slike i pročitaj o kojim se operaterima radi kao i cene.
Šta konkretnije od toga tražiš, reci pa da okačim?
[ Nothingman @ 08.01.2012. 09:39 ] @
Ne znam sta da ti kazem. Ocigledno imas resenje, i znas sta provajderi treba da urade. Zasto cekas da bas npr. Verat ucini to sto ocekujes? Posto posedujes znanje kako i sta treba, zasto ti be budes taj koji ce nas izvaditi iz ove situacije. Otvori brate ISP i osvetli nam put. Nisi valjda gadljiv na novac? :)

[ hogar strašni @ 08.01.2012. 09:50 ] @
Citat:
Nothingman: Ne znam sta da ti kazem. Ocigledno imas resenje, i znas sta provajderi treba da urade. Zasto cekas da bas npr. Verat ucini to sto ocekujes? Posto posedujes znanje kako i sta treba, zasto ti be budes taj koji ce nas izvaditi iz ove situacije. Otvori brate ISP i osvetli nam put. Nisi valjda gadljiv na novac? :)

Grešiš u shvatanju napisanog. Ja sam korisnik koji ima pravo na uslugu primerenu današnjem vremenu. Ako mogu drugi zašto i ja ne mogu da imam takvu uslugu?
Šta je tu tebi sporno. Po zakonu, svaki potrošač ima pravo na zaštitu svojih interesa pa u skladu sa tim tražim jeftiniji i brži internet koji ne mora biti 100/100mbps. Naveo sam vam primer WiFi ponude kod nas i u Rusiji. Šta je tu sporno i zašto korisnici, po tebi, moraju da plaćaju papreno daleko lošiju ponudu ako zakon kaže da imam pravo na zaštitu svojih ekonomskih interesa?
Iz tvojih postova nameće mi se utisak da ti nekao štitiš ovakvu poslovnu politiku i praksu kod nas? Ja navodim bolje primere a ti gore?!
Znam ja da mnogi u Africi nemaju ne internet ni struju nego ni šta da jedu! Jel, po tvom rezonu, trebam i ja da prestanem da jedem i da isključim struju?
Normalan čovek gleda napred a ne nazad. Da nije tako, verovatno bi još živeli u pećini?!
[ Nothingman @ 08.01.2012. 10:15 ] @
Shvatam sta ti pises, ali ti ne zelis da shvatis da bi u slucaju slobodnog trzista te brzine o kojima pricas same po sebi postale realnost. A to se ne desava u Srbiji...dakle sta je zakljucak?

Objasni mi sledece: ako u Srbiji provajderi zaradjuju mnogo vise nego u susednim zemljama (mnogo vece cene i mnogo manje brzine), zasto se ne pojavljuje neki novi igrac (recimo ISP iz Rumunije koji osniva cerka firmu u Srbiji) i ne ponudi duplo bolje uslove od ostalih nasih provajdera? Dakle, imace duplo bolju ponudu od SBB-a, Telekoma, i slicno, a i dalje ce cene da budu vece nego u Rumuniji, a brzine manje. Kazi mi samo zasto se to ne desava? Primera radi, recimo da je u Rumuniji 50 mbps 5 evra (proizvoljna cifra), neka kod nas bude 25 mbps 10 evra. Kod provajdera koji bi ponudio tu brzinu trenutno u Srbiji, svi bi oberucke prihvatili. Ukoliko, kao sto ti tvrdis, provajderi mogu da izgrade isplativu mrezu u nasoj zemlji, i da posle toga jos i zaradjuju po rumunskim cenama, onda ce jos vise moci da zaradjuju po duplo vecim cenama od rumunskih.

Medjutim, zasto se nista od ovoga ne desava? Da li je moguce da niko ne zeli da dodje u Srbiju i da pokupi pare koje samo cekaju da budu ubrane? E kada dodjes do odgovora na ovo pitanje, znaces i zasto imamo losiji internet od Rumuna.

Ja nemam nameru da branim provajdere, vec samo analiziram stanje na nasem trzistu. Znam kako bi trziste trebalo da funkcionise, i vidim da kod nas ne funkcionise na taj nacin. To znaci da postoji neki problem. Da je problem samo u provajderima, ovo stanje ne bi dugo opstalo, jer bi se pojavio treci igrac i pomeo ih sa lica zemlje. Dakle, problem je dublji i nalazi se na drugom mestu.
[ calexx @ 08.01.2012. 12:12 ] @
Citat:
hogar strašni: Šta konkretnije od toga tražiš, reci pa da okačim?
Ama jasno je meni šta pišeš i odakle se javljaš, za mene Rusija nikako nije nazadna a najmanje mračna a Rumuniju sam pomenuo kao primer koji se najčešće koristi. Jednostavno, mi smo siromašni, bedni, bez osnovnih uslova za neki normalan život ... što ne podrazumeva superbrzi internet koji ipak ide uz uređene i bogatije države. Možda na ovom i nekom sličnom forumu veliki procenat učesnika smatra da je veoma važno da se slike sa letovanja pošalju za 2 umesto za 6 sati ... ali je to toliko nebitno za većinu da ni vlast ni firme neće mnogo da se potresu a ni angažuju da to oprave.

Ono konkretno je bilo primer da se u ostatku Evrope, sveta ... nudi 50/50Mbps za 5€ tj da recimo neki hrvatski, portugalski, češki ... provajder nudi takve usluge. Rumunija i Bugarska su svetsko čudo po ovom pitanju a Rusija je priča za sebe ... kad ih već pominješ, onda bi moglo i pitanje zašto mi nemamo razrađen svemirski program, nosače aviona (koji niti imaju gde da plove niti šta da nose) ili bilo šta što oni imaju. Nemojmo da mešamo nas među takve, bolje je da poradimo na tome da budemo napredniji od Somalije, Etiopije i ostalih sirotinjskih država jer smo mi ipak tu negde. :(
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 12:42 ] @
@calexx, Nothingman:

Nije moje, kao korisnika, da razmišljam o tom pitanju!
Znači, po vašem rezonovanju, ako bi hteo da imam blizu stana super market treba da ga ozidam ili da pribavim dozvole za isti?
Ja ukazujem da to što se radi kod nas nema opravdanja i da se o tome mora razgovarati mnogo ozbilnije od foruma pa da krene sa mrtvog slova.
Koliko sam upoznat, ne tvrdim, u SBB-u je strani kapital, Telenor je norveški 100% a vip austrijski. Znači da postoji konkurencija ali...
Pa šta ti misliš zašto sam pisao ministarstvu? Riba od glave smrdi a ta riba je vlast koja se okačila na telekom i ne dozvoljava da se do daljnjeg nešto menja. Ta ista vlast nas je dovela u svim segmentima života do apsurda. Slovenija je daleko manja pa je jača. O Luksemburgu da ne govorimo!
Što se tiče svemirskog programa, da, mi ga nemamo ali zato ni velika Rusija kao ni USA nemaju ajvar pa kajmak pa rakijicu i mnogo toga na čemu bi nam prosečan žitelj tih zemalja zavideo. Meni lično ne treba svemirski program ni net od 100mbps. Želim kvalitet usluge koji je u skladu sa cenom!
Zašto bi trebao da prihvatim da plaćam koske 40 eura a da drugi kupuju meso za 10? Neko mi je uzeo to meso i ako budem nemi posmatrač, opet će!
Dok budemo ćutali, jahaće nas!
[ Nothingman @ 08.01.2012. 14:17 ] @
Ako nemas supermarket u blizini stana, neko mora da ga otvori, mozes i ti, zasto da ne? :)
Nego da ne idemo vise u off, imas ovde na forumu korisnika sa nickom twiddle koji, ako se ne varam, radi u ministarstvu kao neka vrsta savetnika za ova pitanja oko kojih diskutujemo, pa mozes i njemu da se obratis :D

p.s. inace kod nas ne postoji konkurencija. Telenor, Vip i MTS zloupotrebljavaju oligopol (dogovaraju cene, a drugima je zabranjen ulazak na trziste). Od ISP-a samo Telekom i SBB imaju backbone mrezu po zemlji, sto je preduslov za pruzanje konkurentnih internet usluga. Takodje mali broj igraca ima linkove ka insotranstvu. Ja uopste ne krivim kompanije zato sto se ponasaju tako kao sto se ponasaju, jer bi tako radio bilo ko, ako mu se to dopusti. A znamo ko je zaduzen da ne dopusti takve stvari i zastiti svoje gradjane od toga :)
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 14:39 ] @
@Nothingman :
Od prvog posta navodim da je ključ svega telekom!
Kao državna (čitaj partijsaka) firma, služi za ubacivanje proverenog partijskog kadra u upravni odbor i... Ma znate svi kako to funkcioniše pa zato imamo da sve što vodi država ne vredi ničemu.
Zašto to rade? Zato što na taj način muzu ogroman novac za svoje potrebe. Setite se kako su zapenili da ga prodaju, ali ne što mu misle dobro nego da spreme pare za izbore. Hteli su da ga prodaju, sve sa infrastrukturom i mrežama u CG i BiH za nešto malo više nego što je Sloba prodao 49% učešća. Čak su podigli i cene impulsa i garantovali monopol još neko vreme ali ništa.
Nisu uspeli i šišanje se nastavlja!
[ walker68 @ 08.01.2012. 15:04 ] @
Sve se svodi na monopol Telekoma. Komsije nemaju tako jake monopololiste jer imaju propise i direktive EU, koje zabranjujju ili umanjuju monopolsko ponasanje za inernet trziste.
Ja sam vec izgubio nadu da cemo biiti bolji od Bugara i Rumuna....
uostalom vidite http://www.netindex.com/download/allcountries/
Bolji smo od Kuvajta i Porto Rika.
Prosto, isplati im se da nam nude spor internet po jakoj ceni.
GDe su sad oni operatori fixne telefonije?? nema ih nigde. Mozda im je kriza izgovor!
[ calexx @ 08.01.2012. 15:10 ] @
Ovo ipak ide van priče. Nije Telekom jedini krivac, postoji nekoliko kablovskih provajdera, postoje wireless provajderi, link može da se dovuče sa strane po ceni koja je takva kakva jeste ... i onda kreću drugi detalji. Wireless provajder neće (nema, ne sme, svejedno) da uloži pare (ko zna koliko ali sigurno nije malo) da položi optiku do granice i uzme link sa strane. Lakše im je da uzmu malo linka od Telekoma, SBB-a i ostalih koji to imaju i onda bez ulaganja uzmu pare. Pomenuo sam drugara i internet koji mu je u lokal uvela (mislim) jedna od ozbiljnijih wireless firmi u gradu. Ako sam dobro video, to je čist Telekom ADSL koji em ima startnu agregaciju em je provajder dodao ko zna koliko. Uzme od Telekoma 16Mbps (pa to više puta a ako ulovi akciju 50%, onda baš jeftino prođe) i onda to valja korisnicima. Naravno, drugar nema pojma i mogli su da mu daju bilo šta i ubede šta su hteli, njemu će da završi posao a oni su uzeli još para od istog linka. Da li misliš da su oni spremni da ulože verovatno milione da dovuku svoj link a onda prodaju 50Mbps za 10€? Teeeško.

Supermarket? Recimo da u tvom kraju ima dosta mogućih kupaca a nema nešto slično pa ako neka firma to proceni, otvoriće supermarket. A šta ako u kraju ima 3-4 malo skuplja supermarketa pa bi dolazak novog bio rizik? Ja u kraju imam dragstorče koje ima solidno velike cene, imam i Idea samouslugu sa manjim cenama ali znam da ima nekih koji su jeftiniji. Onda ja zapnem da taj neko otvori u mom kraju supermarket ... to jeste u redu i meni više odgovara da je to preko puta nego da idem u drugi kraj grada ali je pitanje da li oni to hoće. I ne bih krivio njih što ne vide zaradu pa neće da ulažu.

Naravno, krivac je negde iznad i kada bi vlast dovela do toga da ljudi sve ostalo reše i ostane problem brzog interneta ... to će časkom da bude rešeno. Ovako meni lično smešno deluju poruke sa nekih foruma da će zbog toga što mu internet ima poveliki ping da odu u Ratel i tuže ih. Baš zamišljam vest na Dnevniku o tome kako neko ima preveliki ping i onda ga pola zemlje žali i slaže se da se to reši kao prioritet.
[ calexx @ 08.01.2012. 15:18 ] @
Citat:
walker68: Ja sam vec izgubio nadu da cemo biiti bolji od Bugara i Rumuna....
Opet Bugari i Rumuni. ;) Pa cela Evropa juri da ih stigne. ;) A rezultati sa SpeedTest merenja pa i neki prosek ne moraju da znače ama baš ništa. Kod nas se internet ne koristi previše, znam mnogo onih koji nemaju pojma sa tim i jedino ponekad razmene mejlove. Nešto zato što ne mogu da odvoje pare za to jer ima mnogo toga važnijeg ali i zbog toga što ih to ne zanima. Ako bismo uzeli ovu tabelu, ja dolazim na 12. mesto, ispred Švajcarske, Luxemburga, Tajvana, Norveške ... a ako ja mogu, može i većina drugih.
[ marko.dj @ 08.01.2012. 17:15 ] @
Citam ove vase poruke i smejem se, morao sam da se registujem jer ovde ima dosta dece, kao i studenata koji nikada nisu bili u inostranstvu a nasedaju na senzacionalisticke naslove u novinama.

Kao prvo ono sto nigde nije zvanicno zapisano a trebali bi da znate (kada vec poredite evropske ISP i srpske) je to da nigde u evropi nemate neograniceno skidanje u vidu flat paketa, brzina da neograniceno ne, sto bi u prevodu znacilo da kada predjete zacrtani limit jednostavno vam se uspori internet do te mere da jedva mozete otvarate stranice. Slicna iskustva sam imao i u Americi jednom prilikom kada nas je posle 10 dana neprekidnog skidanja kontaktirao provajder i podsetio na fair usage policy. Sta meni znaci i 10MB/s kada mogu da skinem samo 200GB mesecno!?

Posto ce sada gomila pitanja kako to znas, pa eto ziveo slucajno u 8 zemalja Evrope promenio 20 -tak provajdera i mogu vam potvrditi da je Srbija trenutno jos uvek zemlja sa jeftinim internetom koji se moze koristiti u neogranicenim kolicinama.


[ hogar strašni @ 08.01.2012. 17:32 ] @
@marko.dj :
Dobrodošao i srećna ti nova godina.
Uzgred, u Rusiji, u kojoj trenutno boravim nije tako. Ako bolje od mene znaš šta koristim i koliko plaćam, onda ti hvala na informaciji.
Ko zna, zna!

P.S. Na prethodnoj strani imaš ovu sliku:


Ako ne znaš ruski, prevešću ti. Mesečna pretplata 250 rubalja (1 eur = 41 rub), pristup neograničen sa brzinom do 54Mbps. Naravno, niko ne može da ti garantuje max brzinu svuda i u svakom trenutku.
[ calexx @ 08.01.2012. 17:42 ] @
Nisam pominjao ovaj detalj koji je skoro svuda prisutan, osim možda u Rumuniji, Bugarskoj i još nekim pirateriji sklonim zamljama. Čak i u našem okruženju tj bivšim komšijama često viđam to u ponudama, skoro svi paketi ili imaju limit 10-20GB ili imaju FUP što može da bude još gore. Zato i ponavljam da je kod nas internet vrlo upotrebljiv i da je ostalo pola od toga, bili bismo među prvima u Evropi. E sad, možda je nekome prioritet da ima dobar upload i jednom pošalje slike sa letovanja a onda nema ništa do sledećeg meseca ali ja više volim da bude i sporije ali pravi flat.
[ marko.dj @ 08.01.2012. 17:47 ] @
Ok moguce, ali Rusija i nije Evropa, ajde da napravimo listu kada vec poredimo gde je jos uvek omoguceno da se koristi to sto se plati bez ogranicenja.
Tu bi bilo najbolje da napise neko ko zivi u toj zemlji iz koje pise i naravno da je licno probao da skine recimo TB podataka mesecno bez problema, postujuci reklame i olgase provajdera nista necemo postici jer to (fair usage policy) obicno pise negde u ugovoru malim slovima. Realno gledano Telekom Srbija prodaje 1Mb/1Mb provajderima za cca 10 eura mesecno, provajderi to razdele na nekih 20 tak korisnika u proseku i to je to, ostalo je matematika. Kada bi na 100 korisnika samo 5 vuklo stalno download ili upload gde je tu zarada? Nigde, zato je poenta ponuditi sto vecu brzinu koju krajni korisnik nece moci (bolje reci nece imati kada, zato sto radi ima obaveze i slicno) da iskoristi u potpunosti. Primer SBB paket od 60MB koji je moj prijatelj u Srbiji uzeo je ustvari paket sa svim mogucim ogranicenjima i zabranama, ali hej nudimo velike brzine na sva zvona!
[ calexx @ 08.01.2012. 17:53 ] @
Misliš sada 80Mbps turbo flat? Kakva ograničenja ima? Ja imam SBB 12Mbps i još nikada nije bilo ispod maksimuma.
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 18:01 ] @
Terabajt...uh, to baš treba skinuti. Mali je procenat ljudi kojima treba tolika količina za mesec dana kao i brzina 100mbps. Moje pisanje se više odnosi na cenu onoga što plaćamo i što dobijamo za to. Kada bih u Beogradu ima brzinu 10/10mbps za 10 eura, to bi već bilo prihvarljivo. Ovako, nemam drugu reč nego šišanje.
Da ne ponavljam, mene kao krajnjeg korisnika ne interesuje ko to koči ili ne koči, ima li ili nema infrastrukture jer ako Rusija (sa 9 vremenskih zona) može postaviti infrastrukturu na tolikoj teritoriji koja uzgred razruđena i ponuditi cene koj nude, o čemu onda pričati. To da li je ili nije u Evropi, besmisleno je jer jnema veze sa ponudom. Ponuda im je manje više slična i u evropskom i u azijskom delu, odnosno, zavisi od veličine grada i broja provajderaa ne od geografskog položaja.
[ marko.dj @ 08.01.2012. 18:04 ] @
Moguce da je sada 80Mb, to je bilo pre nekoliko meseci, uglavnom torenti su bili zakucani, Skype radio dobro samo preko dana, uglavnom nisam imao prilike licno da testiram SBB internet jos od 2003 godine. ali sam siguran 100% da taj paket mora imati nekih ogranicenja inace bi mu cena bila neuporedivo veca. Slazem se sa calexx - om , uzivajte u slobodi koju jos uvek Srbija pruza za relativno male pare.
[ calexx @ 08.01.2012. 18:09 ] @
Nije TB mnogo, naročito sa velikim brzinama. Meni se još pre 3 godine dešavalo da skinem i 50GB samo u toku jedne noći. ;) Nego ... nađi u Evropi, bez Rumunije i Bugarske, 10/10 za 10€ i to da bude flat, bez FUP. Ovde je bilo 16/1 za 13-14€ ... nisam siguran i da po Evropi ima mnogo takvih ponuda.
[ marko.dj @ 08.01.2012. 18:12 ] @
Citat:
hogar strašni: Terabajt...uh, to baš treba skinuti. Mali je procenat ljudi kojima treba tolika količina za mesec dana kao i brzina 100mbps. Moje pisanje se više odnosi na cenu onoga što plaćamo i što dobijamo za to. Kada bih u Beogradu ima brzinu 10/10mbps za 10 eura, to bi već bilo prihvarljivo. Ovako, nemam drugu reč nego šišanje.
Da ne ponavljam, mene kao krajnjeg korisnika ne interesuje ko to koči ili ne koči, ima li ili nema infrastrukture jer ako Rusija (sa 9 vremenskih zona) može postaviti infrastrukturu na tolikoj teritoriji koja uzgred razruđena i ponuditi cene koj nude, o čemu onda pričati. To da li je ili nije u Evropi, besmisleno je jer jnema veze sa ponudom. Ponuda im je manje više slična i u evropskom i u azijskom delu, odnosno, zavisi od veličine grada i broja provajderaa ne od geografskog položaja.


Cekaj hoces mi reci da imas brzinu od 54Mb i da je tesko skinuti 1TB mesecno? Pa ja cu ti dati 100Mb za 20 eura mesecno ako mesecno ostvarujes saobracaj od 100GB i ti ces svima pricati da ima 100Mb/s za 20 eura, poenta je da ako probas da skines (a ti ocigledno nisi probao sa tom tvojom brzinom koju imas) "malcice" vise videces da bas i nije toliko jeftino kao sto ti mislis. Ponavljam jos jednom nisi shvatio poentu; brzina da, to nije sporno ali neograniceno skidanje ne, to ti niko vise sa ovakvim brzinama nece dati zato sto mu se ne isplati.
[ calexx @ 08.01.2012. 18:14 ] @
Nisam probao te brze pakete, još je to više od mojih potreba i mogućnosti, ali znam da ovi sporiji (ja imam 12/768) nemaju ograničenja. Naravno, nigde nema garantovane brzine, ni torenti nisu svemogući pa da ladno ide 60Mbps ... mada postoji nekoliko dobrih načina za proveru ... što sigurno i sam znaš. Moguće je i da konkretno to čvorište ima problema (SBB forum je pun žalbi na brzinu) ali ne mogu da pričam o onome što ne vidim. Kod mene je možda srećna kombinacija, dobri kablovi i neaktivne komšije pa sve radi bez greške. Upravo malopre sam trošio torente i par sati je išlo oko 1,4MBps bez nekih padova.
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 18:21 ] @
@marko.dj :

Ne znam šta da ti odgovorim? Ako piše da je neograničen i to na ćirilici, predpostavljam da je čitaš, kako onda ti znaš šta oni nude bolje od samog ponuđača?
Kada kažem terabajt, svaki mesec mi ne treba toliko ali ima situacija. Konkretno, moji prijatelji imaju dva sina koji skidaju filmove i muziku i ko zna šta sve još u enormnim količinama i niko ih ne usporava. Da li je to više ili manje od terabajta, ne znam i ne interesuje me jer piše da je neograničen. Jedino ako znate da ruski provajderi lažu i obmanjuju korisnike, onda sam u zabludi i izvinjavam se na lažnim informacijama?!
[ marko.dj @ 08.01.2012. 18:38 ] @
@hogar strasni


Da to jeste neograniceno, kao i VIP neogranicen internet na reklami i to samo za 700 dinara mesecno;-) kad ono imas samo 5GB podataka ukljuceno u saobracaj a posle tog saobracaja takodje negraniceno ide samo malcice sporije ;-), ne volim da se ponavljam ali izgleda ne shvatas o cemu pricamo.
[ Nothingman @ 08.01.2012. 18:52 ] @
Makedonija i CG imaju FUP, Srbija, Bosna, Hrvatska, Bugarska i Rumunija nemaju. Za Madjarsku nisam siguran. S tim da mislim da je u Hrvatskoj nekada postojao FUP, ali je kasnije ukinut.
[ zivanicd @ 08.01.2012. 23:41 ] @
Neko je napisao da provajderi u Srbiji mnogo vise zaradjuju nego u "okolini"...

E sad... mi kao ISP kupujemo link od Telekoma po nenormalnoj ceni.

Proveri moje postove i videces VP cenovnik Telekoma gde je cena megabita 33 evra + PDV za 100Mbps za ugovor od 1godinu.
Setup taksa za 100Mps port je 3.000 evra.

VP cene u Rumuniji i to da mi Rumunski operater to ne isporuci preko svog POPa vec preko svog podprovajdera:
100Mbps 600 evra
200Mbps 1100 evra

Setup 150 evra ! :)

Da ne pominjem koliko bi mi Rumunski operater dao linka za 3.300 evra mesecno...

Valjda je jasno zasto su cene kod nas "velike"...

A tvrdnja da ISP u Srbiji zaradjuju je suluda... mozda veci kao Telekom/SBB...

Pojavili su se "low cost" VP operateri u Beogradu (Cogent, Combridge) sa cenom od 2.8 evra po megabitu (10 puta jeftiniji od Telekoma) ali ne garantuju servis.
To korisniku mozda sad ne izgleda mnogo bitno, ali cak i mali ISP kao sto smo mi zna sta znaci kad ne radi link 15 minuta... Odmah krece telefonska groznica i ludnica.

Pogledajte svi sajt RATEL-a (www.ratel.rs) malo detaljnije. Tamo postoji analiza trzista i videcete koliko u stvari operatera ima u Srbiji i koliko smo mi otvoreno trziste.

Tada cete imati sve odgovore na sve teme vezane za "razvoj i brzinu interneta u Srbiji".
[ Nothingman @ 09.01.2012. 07:25 ] @
@zivanicd

Ja sam napisao "ako provajderi u Srbiji zaradjuju mnogo vise nego u okolini"...dakle to je bila hipoteza, na osnovu koje bih pokazao ono sto zelim da naglasim, a ne tvrdnja da stvarno zaradjuju. Ne mozes tek tako da izvuces neku recenicu iz konteksta :) Ovo sve pod uslovom da si mislio na moj post, naravno.

Sto se tice Ratelove analize trzista, ne znam da li si bio sarkastican, ali koja je poenta sto imamo par stotina provajdera kada svi zavise od dva-tri natprovajdera? Sam si naveo primer kupovine linka od Telekoma. Jos je link ka inostranstvu sada manji problem otkada je dozvoljena interkonekcija sa drugim zemljama. Sada je veci problem backbone mreza po Srbiji, a za zicane operatere i lokalna petlja. Ako npr. Beotel i razvuce sopstveni link ka inostranstvu, opet ostaje direktno zavisan od Telekoma jer mora koristiti njegov backbone i lokalnu petlju.
[ hogar strašni @ 09.01.2012. 08:28 ] @
Citat:
marko.dj: @hogar strasni


Da to jeste neograniceno, kao i VIP neogranicen internet na reklami i to samo za 700 dinara mesecno;-) kad ono imas samo 5GB podataka ukljuceno u saobracaj a posle tog saobracaja takodje negraniceno ide samo malcice sporije ;-), ne volim da se ponavljam ali izgleda ne shvatas o cemu pricamo.


Hm, aj neka bude.
Ako ti kažem da je litar benzina nešto preko pola eura, hoćeš li da mi kažeš da je ograničena kupovina na 20 litara?
Ne znam zašto je većini zvezda vodilja to što se dešava u EU ili tzv naprednom zapadu?
[ Aleksandar Đokić @ 09.01.2012. 08:33 ] @
Citat:
da imas brzinu od 54Mb i da je tesko skinuti 1TB mesecno


nije rekao da je tesko, nego da nema potrebe, kao i velika vecina korisnika...

onome kome treba vise od 1TB mesecno treba i da plati vise...
[ calexx @ 09.01.2012. 08:39 ] @
Naravno, kome je potreban TB mesečno neka plati više a i oni kojima je potrebno 54Mbps će da plate više i to je to. Velikoj većini korisnika nije potrebno ni jedno ni drugo. Inače je TB pomenut iz drugog razloga, zbog pitanja da li je paket pravi flet ili sa FUP. Moglo je da se napiše i 120GB, došlo bi na isto.

Ja sam nekoliko puta pomenuo da ne volim da poredim Rusiju i nas, jednostavno tamo važi ono ... ima se može se. Mi smo daleko od toga a naši inače imaju kao cilj eu a ne Rusiju. Zato i većina pravi to poređenje.

Kada su naši provajderi u pitanju, više puta sam pomenuo da je Telekom direktno odgovoran za ADSL cene jer i dalje njima mora da se plaća za portove tj linije ali wireless i kablovski provajderi uopšte nemaju ta ograničenja. Kako je i uvoz linka slobodan, onda ne mogu da se pravdaju da im Telekom diže cene. Pošto se javio jedan od takvih, pitanje za njega ... zašto ne uzmete link iz Rumunije po tim nižim cenama pa ponudite ovde 50/50 za 10€? Može kablom, može i bez kabla. Još ste na granici i u prednosti nad onima iz Beograda i unutrašnjosti koji bi imali dodatne troškove polaganja optike do granice. ;) Otprilike znam ogdovor ali bi bilo dobro da se napiše zbog cele priče.
[ zivanicd @ 09.01.2012. 08:48 ] @
@Nothingman

Ceo ovaj post sam preleteo... tako da sad kad malo pogledam vidim da si ti napisao da provajderi zaradjuju...

Razumeli smo se... i u pravu si vezano za Ratel...

Dokle god je Predsednik UO Ratela, Digitalne Agende, Telekoma i Drzave iz iste stranke, tako da i biti... Vrana vrani oci ne vadi.

Svako danas gleda interes. Zasto bi nam nesto prodali za 1 eur kada moze da nam to proda za 30 eura jer mi i za 30 moramo da kupimo jer ne mozemo jeftinije.

A morate da razumete da i SBB i Telekom kupuju linkove iz Evrope po cenama istim kao sto ih kupuju i Rumuni i Bugar (verovatno ispod 1e po megabitu).

Sto se tice mesecnog saobracaja... Mi konstantno imamo 3-5% korisnika koji generisu preko 200GB mesecno u 1Mbps paketu. Taj 1T bi oni pojeli i na 5Mbps a ne na 50 :)


[ Nothingman @ 09.01.2012. 10:01 ] @
Citat:
calexx
Kada su naši provajderi u pitanju, više puta sam pomenuo da je Telekom direktno odgovoran za ADSL cene jer i dalje njima mora da se plaća za portove tj linije ali wireless i kablovski provajderi uopšte nemaju ta ograničenja. Kako je i uvoz linka slobodan, onda ne mogu da se pravdaju da im Telekom diže cene.


Imaju i oni ogranicenja. Link ka inostranstvu predstavlja samo jedan deo ukupne cene (verovatno manji njen deo, ali voleo bih da me neko ko radi u ISP-u dopuni po ovom pitanju). Drugi deo ukupne cene za kablovske provajdere su lokalna petlja (CMTS uredjaji i gradska kablovska mreza), kao i medjugradska mreza. Evo citat sa druge teme na ovom podforumu:

Citat:
abitbp6_: O kojim troškovima postavljanja optike se priča? Kakav problem kopanja? Pogledajte kako Nuba Invest postavlja optiku po Beogradu, zagrebu rupu širine 5cm i dubine 20 cm na sred trotoara, polože kabal i zatrpaju. Vidi se po asfaltu i površinskim metalnim oznakama za kablove na kojima piše Nuba Invest - ceo centar i Novi Beograd je išaran njihovim kanalima, nema 10 metara da ide pravo. Dok drugi izmišljaju troškove i probleme, oni špartaju kroz ceo grad.


Citat:
djricky: ovo moze da kaze samo neko ko nikad nije pokusao da polozi optiku u zemlji Srbiji... :)


Meni ovaj odgovor prilicno jasno govori gde bi mogli da budu najveci problemi :)

CMTS uredjaji su skupi, a znacajno povecanje brzine implicira potrebu za novim CMTS uredjajima na svim cvoristima, sto je pretpostavljam velika finansijska prepreka za vecinu provajdera. Medjutim, taj isti problem imaju i u drugim zemljama, tako da to ne moze biti glavni razlog problema o kojima pricamo :)
Dakle, meni ovde smrdi da drzava u cilju zastite odredjenih interesa na razne nacine koci razvoj slobodnog trzista. (npr. birokratskim poteskocama pri izgradnji infrastrukture)
[ hogar strašni @ 09.01.2012. 10:11 ] @
@Nothingman:

Već sam pisao da je telekom partijska menza. Administracija je sa brojem zaposlenih veća nego što dojče telekom ima stručnog kadra.
Te gu*ice treba neko da nahrani pa zato i ministarstvo i agencija za digitalnu agendu nisu u stanju da me udostoje odgovorm na upućeni mail.
Da se obratim Šabiću...ili zaštitniku građana povodom takvog ignorisanja? Presipanje iz šupleg u prazno jer je sve pod kontrolom žutih i njihovih satrapa.
Da su ovi bili na vlasti 90ih, mi sada ne bi imali ni mobilne telefone!
[ Nothingman @ 09.01.2012. 10:17 ] @
Nemoj, molim te, da skreces temu na politiku jer ce biti zakljucana. Takodje, ne mora da znaci da je Telekom jedini beli medved u celoj prici :)
[ calexx @ 09.01.2012. 10:25 ] @
Bilo je doticanja, Telekom je deo ali ih ima previše koji utiču na sve to. Problem je mnogo širi a da bi se on rešavao, mora da se pođe od početka. Što opet ide van ove teme. ;)
Citat:
Nothingman: Imaju i oni ogranicenja. Link ka inostranstvu predstavlja samo jedan deo ukupne cene (verovatno manji njen deo, ali voleo bih da me neko ko radi u ISP-u dopuni po ovom pitanju). Drugi deo ukupne cene za kablovske provajdere su lokalna petlja (CMTS uredjaji i gradska kablovska mreza), kao i medjugradska mreza.
Ne, ovo se odnosi na varijantu da razvuku optiku do potrošača i ponude velike brzine po niskim cenama. Tu postoji i međukorak, ako bi dovukli jeftin link, onda bi valjda mogli da spuste cenu. Pa da i dalje nude 1, 2, 20Mbps ali da to bude mnogo jeftinije. Imaju neku infrastrukturu koja izdržava postojeće brzine, onda samo dovuku jeftin link i spuste cene. Ili pomenuti ruski wireless, provajder dovuče ogroman (jeftin) link iz inostranstva i ponudi 54Mbps za 10€. Tu nema mnogo mešanja sa strane.
[ hogar strašni @ 09.01.2012. 10:27 ] @
Nije to politika nego činjenica. Telekom nema menadžment nego upravni odbor u kome je provereni partijski kadar koji uopšte ne mora da ima bilo kakve veze sa delatnošću firme.
Takvo upravljanje je i JAT dovelo do prosjačkog štapa.
Ne želim da skrećem temu nego da kažem šta je jedan od mogućih razloga takve situacije u oblasti pružanja internet usluga u Srbiji.
[ Nothingman @ 09.01.2012. 10:38 ] @
@calexx
Da, tu si u pravu. Bilo bi dobro da nam zivanicd (kao insajder) kaze sta je glavni razlog zasto ne urade tako nesto :)
Mislim na ovo da dovuku svoj link i smanje cene, bez povecanja brzina.

[Ovu poruku je menjao Nothingman dana 09.01.2012. u 11:50 GMT+1]

edit: Razlog bi mogao biti to da kupovna cena interneta nije presudan trosak za provajdera. Ako 100 mbps kod Telekoma kosta 3300 evra, a pod pretpostavkom da ce agregacija biti 10:1, to znaci da provajder tih 100 mbps prodaje kao 1000 x 1mbps. Sto nam govori da se tih 3300 evra deli na 1000 korisnika, odnosno dobijemo cifru od 3.3 evra po megabitu. Dakle, ako 1mbps kod provajdera kosta 1000 dinara, onda kupovna cena interneta, pri agregaciji 10:1 cini nekih 30% ukupne cene koju placa korisnik. Cak i da provajder spoljni internet dobija besplatno, korisnicka cena po megabitu ne bi isla ispod 7 evra :)

[Ovu poruku je menjao Nothingman dana 09.01.2012. u 12:03 GMT+1]
[ zivanicd @ 09.01.2012. 16:53 ] @
... mislim da je ta 10:1 agregacija danas nerealna... mozda je bila pre 3-4 godine, ali danas vise ne.

Od nasih 10.5 evra MP cene oko 8.3 evra je bez poreze. Da racunamo idealne uslove i da 5 evra bude nasa zarada.

Ubnt airgrid 24 dbi kosta 60 evra. Da nemas nikavog popusta potrebno je da korisnik isplati svoju opremu za 12 meseci.

Posto je "opet" Telekom krenuo sa silnim gratis akcijama i mi ISPovi smo morali to da pratimo... Pa mi recimo dajemo 12 meseci u pola cene za sve nove korisnike u zgradama.

Jos kad bi naplata tih 5 evra bila svakog meseca veca od 70% mi bi bili bogati.

Naravno mi ne zaracunavamo korisnicima zateznu kamatu, izbegavamo da ih gasimo da ne bi otkazali ugovor i presli kod drugog...

Za to vreme, na racun od 3.3k evra dodje preko 50 evra zatezne kamate...

Mi imamo optiku do mnogo nasih korisnika, tamo gde nemamo optiku imamo N linkove...

Nismo zeleli da uzmemo link iz Rumunije (2km vazdusno) jer necemo da na glavu zakacimo "Ovlasceni nadzor Interneta" koji ce MTID veoma brzo usvojiti i koji ce verovatno sve (ali prvo provajdere sa medjunarodnim linkom) naterati da kupe opremu za ovlaseni nadzor a koja nece biti ispod XX K evra.

Isuvise smo mali za XX K investicije. Jeftinije je kupiti od Telekoma i on je po obavezi da radi ovlasceni nadzor.

Ako MTID bude usvojio da drzava investira u opremu za nadzor... evo nas kod Rumuna za 7 dana. :)

PS: Postoji 1000 neplaniranih rashoda u ISP biznisu: osoblje (nije jeftino), zakup office-a, zakup stubova, zakup krovova, zakup bandera, setup ovoga, setup onoga, otkaz ovoga, otkaz onoga, dz internet ovom, dz internet onom...........
[ zivanicd @ 09.01.2012. 18:22 ] @
Ne kudim Telekom... To je JP koji zaradjuje MNOGO para i logicno je da ce drzava da zastiti tu svoj interes da ne bi gubila na profitu.

Takodje u poslednje vreme je Telekom postao mnogo flexibilniji i oko cena i oko usluga... Sve moze da se dogovori.
Zalosno je sto sve mora da prodje kroz zestoku proceduru cimanja...

Mi smo trazili smanjenje cena i dobili smo. Oni koji nisu trazili nisu dobili.

Kada smo bili u Telekomu, dobili smo vise objasnjenja zasto je sve skupo i sve sporo. Skupo je jer telekom ima 180Gbps linka od 6 provajdera i kod svakog ima oko 30% praznog kapaciteta da bi mogli da preuzmu opterecenje ako dodje do prekida bilo kog od tih uplinkova. Mozda veca cena od 300-400% ne opravdava taj detalj, ali oni se time pravdaju.

Maloprodaja je odvojena od veleprodaje. Tek ce kontrolom Ratel-a da se utvrdi da li TS iskoriscava monopol na trzistu i da li sebi u maloprodaji prodaje link po cenama iz veleprodaje.
Ovo ne verujem da radi jer je nemoguce da daje 16Mbps u pola cene za 2.200 dinara bez agregacije sa akcijom 50% popusta.

Sve se sporo menja i odlucuje jer je recimo Telekom u martu prosle godine menjao cenovnik i zakljucio nove ugovore sa ISPovima. Po tom ugovoru oni su planirali da od nas (KLADOVONET) naplate u naredne 3 godine minimum 86.4000 evra + PDV.
Posto se pojavio Cogent i Combridge, mi smo trazili da nam smanje cenu i dobili smo odgovor da su oni vec projektovali prihode i da "direkcija za veleprodaju i multimediju" treba da odgovara "zasto ti prihodi nisu ostvareni"...
Na kraju smo dogovorili da nam za iste novce daju jos linka... Sve u svemu profitirali smo. Mi smo transparentno nasim korisnicima povecali pakete i dali nove popuste.
....

Telekom je mashinerija... nije sve tako jednostavno kao: "e mi smo sad kupili jeftinije, hajde da prodajemo jeftinije..."

A iskreno mnogo zalim i naseg KAM-a (key account managera) u Telekomu jer smo toj zeni opasno podigli pritisak zbog raznoraznih prituzbi, molbi, zahteva..... sve radi smanjenja cena. :)
Mislim da se trese kad vidi nas broj na "caller id"-u :)
[ DusanSukovic @ 15.01.2012. 18:42 ] @
In Sweden, the Fiber optic up to 120 GBPS



http://www.borntohack.in/2011/...iber-optic-up-to-120-gbps.html
[ Slobodan Milivojevic @ 15.01.2012. 19:00 ] @
Cek, cek, cek, stani koci, ali brzina upisa u DDR3 RAM je oko 150Gbit/s - STM1024 opticki linkovi su 160Gbit/s, Ethernet ne postoji brzi od 100Gbit/s, a PCIe 3.0 x16 ima transfer od 128Gbit/s.

Znaci u prevodu informacijama na mrezi pristupas skoro brzinom pristupa u DDR3 RAM. SATA3 je 6Gbit/s, tako da nema teorije to snimiti na bilo koju ekternu memoriju, jedva moze u RAM (naravno pricam o upotrebi u kucnim i office uslovima).

Zanimljivo.
[ niceness @ 15.01.2012. 19:57 ] @
E, jos kad bi tih 120gbps bilo dostupno krajnjim korisnicima :)
Izvor ove vesti: http://www.dreamhack.se/dhw11/2011/11/22/120-gigabit-at-dhw11/
[ miks3r @ 15.01.2012. 20:00 ] @
Evo i svezih novosti kod nas sto se tice interneta, konacno se i nasi setili: Projekat nacionalne internet mreže

A ima novina i kod komsija, bugari testiraju 4G mobilnu mrezu gde je brzina interneta 100 Mbps, a takodje, od skora imaju u ponudi dvosmerni satelitski internet za nepristupacna mesta, po povoljnim cenama, ... Cena ovog dvosmernog satelitskog interneta je oko 20-50 evra mesecno za 6-10 Mbps, ogranicena je sa 4-13GB saobracaja, mada oprema i prikljucak su oko 500 evra...
[ mr. ako @ 16.01.2012. 00:37 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Cek, cek, cek, stani koci, ali brzina upisa u DDR3 RAM je oko 150Gbit/s - STM1024 opticki linkovi su 160Gbit/s, Ethernet ne postoji brzi od 100Gbit/s, a PCIe 3.0 x16 ima transfer od 128Gbit/s.

Znaci u prevodu informacijama na mrezi pristupas skoro brzinom pristupa u DDR3 RAM. SATA3 je 6Gbit/s, tako da nema teorije to snimiti na bilo koju ekternu memoriju, jedva moze u RAM (naravno pricam o upotrebi u kucnim i office uslovima).

Zanimljivo.


Ovo onda znaci da se vracamo na terminale. :)
Cloud je vec krenuo za zamenu HDD, RAM ces uzeti kod Googleta recimo, CPU snagu kod Amazona i sve to placas po potrosenom satu koriscenja... trebi ti samo ruter i monitor. :P :P

[ DusanSukovic @ 16.01.2012. 08:28 ] @
Citat:
miks3r: Evo i svezih novosti kod nas sto se tice interneta, konacno se i nasi setili: Projekat nacionalne internet mreže

A ima novina i kod komsija, bugari testiraju 4G mobilnu mrezu gde je brzina interneta 100 Mbps, a takodje, od skora imaju u ponudi dvosmerni satelitski internet za nepristupacna mesta, po povoljnim cenama, ... Cena ovog dvosmernog satelitskog interneta je oko 20-50 evra mesecno za 6-10 Mbps, ogranicena je sa 4-13GB saobracaja, mada oprema i prikljucak su oko 500 evra...



Sve to kod nas je sporo i traljavo, moguce resenje je http://piratskapartija.com
[ Pajica Ristic @ 16.01.2012. 09:07 ] @
Citat:
miks3r: Evo i svezih novosti kod nas sto se tice interneta, konacno se i nasi setili: Projekat nacionalne internet mreže

A ima novina i kod komsija, bugari testiraju 4G mobilnu mrezu gde je brzina interneta 100 Mbps, a takodje, od skora imaju u ponudi dvosmerni satelitski internet za nepristupacna mesta, po povoljnim cenama, ... Cena ovog dvosmernog satelitskog interneta je oko 20-50 evra mesecno za 6-10 Mbps, ogranicena je sa 4-13GB saobracaja, mada oprema i prikljucak su oko 500 evra...


ovo verovatno funkcionise i izvan bugarske...? nego sta im na sajtu znaci ono Night reduction factor 50% ?
[ miks3r @ 16.01.2012. 09:21 ] @
Citat:
Pajica Ristic: ovo verovatno funkcionise i izvan bugarske...? nego sta im na sajtu znaci ono Night reduction factor50% ?

Nocu ti racunaju 50% manje ostvarenog saobracaja... Naprimer, ako potrosis nocu 1GB, oni ti racunaju 500MB i td..
[ angelos @ 23.01.2012. 19:36 ] @
Da li neko nesto zna o testiranju VDSL2 ITU G.993.2 kod TS na Gundulicevom Vencu? Cuh da ce se pustati korisnicima 80/50 Mbps ali mi je nejasan rok kada ce poceti da se primenjuje.
[ vagrant86 @ 30.03.2012. 12:13 ] @
Ispada da je skupo ovo sto ja imam. Placam 3850. Ocu i ja u Bugarsku


[ acabg @ 30.03.2012. 17:02 ] @
Izgleda da komsije imaju brzi net od nas kod mene je ocaj

[ dulsrules @ 30.03.2012. 23:43 ] @
Citat:
vagrant86: Ispada da je skupo ovo sto ja imam. Placam 3850. Ocu i ja u Bugarsku




Ma odlican je to link za srpske uslove i po toj ceni. Jos ako je stabilan ... Sta ces bolje ?
[ Marko Cukalac @ 04.04.2012. 18:11 ] @
Do pre 6,7g. dial-up je bio cudo, posle toga 256,512,768 adsl, a sada su vec normalne brzine oko 16Mbit. Mnogo je napredovalo kako je bilo, a jos mnogo moze da napreduje. Samo polako :)