[ RadioFan @ 23.11.2011. 01:03 ] @


[ peca26000 @ 23.11.2011. 17:52 ] @
Greska je prilikom pisanja, iste su frekvencije to je cudno, kako ima stranih stanica po KT opsegu, red je da neka domaca emituje :-)
[ mikikg @ 23.11.2011. 22:51 ] @
Definitivno je GRESKA u pisanju. Ovo lici da su GHz jedinice u pitanju (neki video linkovi, mobilna telefonija ili slicno).
Slika koju si prikazao lici da je skinuta sa nekog sajta od drzavne institucije, a takve greske kod njih nisu nista novo ... :)
Naime koliko sam pratio, u Srbiji nema vise ni jedna radio difuzna stanica na KT opsegu. Bio nekad Radio Beograd ...
Iz zemalja iz okruzenja, jedino ima HRT1 na 3985KHz AM i emituju od 18h svakog dana.

A velika je steta sto nema vise difuznih stanica na KT opsegu sa programom na srpskom jeziku (osim par inostranih stanica kao npr DW ili VOA sa posebnim terminima emitovanja). Naime, mnoge stanice su uvidele da nije vise isplatljivo u eri Interneta emitovati takve signale (desetine ili stotine kW snage su u pitanju), ali sa druge strane neke stanice su ipak nastavile da koriste tu istu (zastarelu) tehniku i samo dodatno modernizovale modulaciju upotrebom DRM principa i nastavlie da emituju svoj program prakticno za slusaoce u celom svetu. Rusi i Kinezi ovo uveliko rade!

Vise o DRM:
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Radio_Mondiale

Raspored emitovanja DRM stanica:
http://www.drm.org/broadcast_schedule#Europe
[ RadioFan @ 24.11.2011. 00:01 ] @
a dobro, koliko puta je visi domet DRM-a upodji sa obicni AM modulacije ?

Slika na prvi post je iz RATEL

Secam se kad sam slusao Radio Jugoslavija na KT, to je bio negde u 1999te godine posle nato agresije. Inace slusao sam i radio Beograd na AM (MW) ali nazalost predajnik nije prezivio bombardiranje. Slusao sam i radio Pristina no nazalost po vojnata prestao da radi i mislim da isto to radio je radio kosovo, cak mislim da je i na ista frekfencija no sa daleko poslab signal.
[ mikikg @ 24.11.2011. 01:00 ] @
U sutini ne mozemo da pricamo o vecem ili manjem dometu kada se koristi DRM. Domet je onoliki koliko ta stanica ima izlazne snage, kakvu antensku opremu ima i kako signal propagira kroz atmosferu u datom trenutku.

Poenta sa DRM nije vezana za domet, vec za kvalitet signala + dodatni servisi koji se uz signal emituju (npr, kratke tekstualne vesti, nazivi numera, tacno vreme, internet linkovi i sl) ili cak dva ili vise razlicita programa na jednoj istoj frekvenciji, obicno vise-jezicno. DRM emitovanje moze slikovito da se predstavi kao radio difuzna stanica koja emituje signal u MP3 formatu (tacnije AAC derivati MP3 kompresionog algoritma).

Klasicna radio stanica koja emituje AM signal, obicno zauzima 10KHz radio spektra. Emiteri takvih signala ne smeju da zauzimaju vise ako im je tako propisano. Upotrebom DRM principa, emiteri dobijaju mogucnost da prenesu u okviru tih 10KHz, npr signal koji nakod de-kompresije zvuci kao da je u 20Khz, dakle duplo bolji kvalitet, ili da emituju 2 programa i jos dodatno da prenose neke tekstualne informacije. Prakticno se povecava iskoriscenje tih 10KHz.

U praksi, DRM i nije bas tako idealan. Naime, kada slusamo neki slabiji signal sa AM modulacijom, uz malo naprezanje usiju ipak moze da cujemo/prepoznamo govor ili muziku. Kod DRM, kada je signal slabiji, program koji vrsi tu dekopresiju jednostavno ne moze vise da radi (ispadne iz sinhronizacije) i prakticno se totalno prekida zvuk.
[ RadioFan @ 25.11.2011. 12:21 ] @
o DRM slusao sam razno razne price i to, od mnogo veci domet, kao na primer, ako analogni AM predajnik sa 200kW moze pokriti cela drzava, isti taj predajnik dok radi u DRMa bi moglo pokriti cela citava evropa sa kvalitetni DRM signal. Sta za mene nije logicno. Druga prica je da kod DRM nema fading, i to nije logicno.