[ AirCrack @ 23.11.2011. 11:36 ] @
Kako sto kaze naslov ja imam mocrokontroler 16F84 dali moze so ovoj microkontroler da se napravi programibilen brojac na vrtezi, znaci mene konkretno mi treba za broenje na navivki pri premotuvanje na transformatori i sl. Znaci brojacot bi izgledal vaka, so zadavanje na brojka na pri. 236 projacot koga ke ja dostigne ovaa brojka da go prekini dvizenjeto na motorot odnosno da zapre broenjeto na navivkite, sekako da ima opcija za reset i odnovo pak da pocni da broi nov zadaden broj na navivki. Znaci mene mi treba takov brojac no ne mora da znaci deka treba da se izraboti so PIC16f84 bezrazlika ako ima nekoj drug sema za takov slicen brojac neka ja prilozi pozz.
[ ZAS011 @ 23.11.2011. 17:31 ] @
Da li ti je i ovo neki seminarski ili komercijala?

Ako je seminarski, kreni sa razvijanjem ideje i kada negde zapnes, rado cemo ti pomoci.

Ako je komercijala, i tu cemo ti pomoci, uz $$tanovitu nadoknadu (ne mora $$ moze i €€)
[ ivan veljovic @ 25.11.2011. 01:04 ] @
izvini druže ali ja te pola nisam razumeo. u svakom slučaju
pogledaj www.mikroe.com imaš primera za to što ti treba
(ako smo se razumeli :-) )
[ Darko_zed @ 25.11.2011. 15:34 ] @
Citat:
AirCrack: Kako sto kaze naslov ja imam mocrokontroler 16F84 dali moze so ovoj microkontroler da se napravi programibilen brojac na vrtezi, znaci mene konkretno mi treba za broenje na navivki pri premotuvanje na transformatori i sl. Znaci brojacot bi izgledal vaka, so zadavanje na brojka na pri. 236 projacot koga ke ja dostigne ovaa brojka da go prekini dvizenjeto na motorot odnosno da zapre broenjeto na navivkite, sekako da ima opcija za reset i odnovo pak da pocni da broi nov zadaden broj na navivki. Znaci mene mi treba takov brojac no ne mora da znaci deka treba da se izraboti so PIC16f84 bezrazlika ako ima nekoj drug sema za takov slicen brojac neka ja prilozi pozz.



Ako sakate da se razbere podobro jazik e malku obid da se prilagodat na drugite učesnici vo forumot zatoa što veruvam deka postojat luѓe koi možat da pomognat, no ne razbiram ništo. So počit