[ Filipenko666 @ 24.11.2011. 12:51 ] @
Da li neko od strucnjaka moze da me usmeri i preporuci neku literaturu u elektronoskoj formi (sto obuhvatniju i prakticniju, generalno kao celina) vezanu za mrezne sisteme kakvi se primenjuju u firmama. Sta treba znati najosnovnije pa graditi dalje (Cisco, SQL, AD, Oracle, Linux...). Znam da je svaka oblas pregolema ali eto ako imate nesto kao savet sot je nejizrazenije na trzistu. Nisam pocetnik ni u jednom poslu niti struci ali nisam ni ekspert kao neki koji se time profesionalno bave.

Puno vam hvala na smernicama, preporukama
[ gogo82 @ 24.11.2011. 20:32 ] @
Citat:
Filipenko666: Da li neko od strucnjaka moze da me usmeri i preporuci neku literaturu u elektronoskoj formi (sto obuhvatniju i prakticniju, generalno kao celina) vezanu za mrezne sisteme kakvi se primenjuju u firmama. Sta treba znati najosnovnije pa graditi dalje (Cisco, SQL, AD, Oracle, Linux...). Znam da je svaka oblas pregolema ali eto ako imate nesto kao savet sot je nejizrazenije na trzistu. Nisam pocetnik ni u jednom poslu niti struci ali nisam ni ekspert kao neki koji se time profesionalno bave.

Puno vam hvala na smernicama, preporukama


Pozdrav,

sto se tice oblasti koje si naveo, mislim da je veoma preobimna za neko dublje usavrsavanje. Vecina ljudi se odredi za usavrsavanje u neka dva najcesca pravca:
1. Mrezna/sistemska administracija
2. Programer/Database Administrator

Tako da ti je moj savjet da sebi odredis jedan od ovih pravaca i posvetis se samo njemu, u suprotnom mislim da bi jako tesko bilo postici neki napredniji nivo ako ganjas sve ove obalsti.

Sto se tice mreznih tehnolgija, danas je standard da se network strucnjaci skoluju po Cisco programu, dakle pocinje se od CCNA http://www.4shared.com/file/PdFcrHnu/CCNA_40_Exploration_1.htm

Za sistemsku/serversku administraciju, postoji podjela na WIndows i Linux sisteme. Kod Windowsa je standardna opcija MCSA/MSCE usmjerenje, dok kod Linuxa LPI ili neka edukacija usmjerena ne neki konkretan sistem kao sto je RHEL za Red Hat.

Za programiranje i baze podataka nisam bas previse upucen ali mislim da Microsoft ima svoje .NET kurseve za programete i database admine.