[ gobs @ 25.11.2011. 20:03 ] @
Pozdrav ,
šta mislite o kineskom klonu Arduina Nano sa sledećeg linka :
link ka kinezu
Čini mi se da je velika razlika u cijeni u odnosu na orginalan ,
a ja bih da se malo poigram i sa ovim.
Hvala
Goran
[ abyss @ 25.11.2011. 20:38 ] @
Ja sam ga imao, pa prodao. Ipak mi treba uno ili slican. Inace izrada je odlicna, radi kao original i to je to. Moje preporuke!
[ bogdan.kecman @ 25.11.2011. 20:41 ] @
arduino je obican atmel sa bootloaderom, imas milion klonova i svi su dobri .. dodatno, svi fajlovi za arduino su dostupni tako da je pravljenje klona koji je apsolutno identican super jednostavno ..
[ gobs @ 26.11.2011. 08:25 ] @
Hvala na odgovorima.Nemam puno slobodnog vremena a ovo mi se čini kao da nije loše za upoznavanje sa kontrolerima.
Hvala još jednom.
[ bogdan.kecman @ 26.11.2011. 17:19 ] @
arduino ti je super brz za upoznavanje sa mcu pricom posto ne moras da vodis racuna o kompleksnim aspektima mikrokontrolera (konfiguracija, hw setup etc etc) ... posle kad ti zatreba nesto vise moraces da citas datasheet, ali u startu mozes jaaaaako brzo da dodjes do rezultata bez da te zanima "kako to ispod radi"
[ anon157690 @ 01.03.2012. 20:25 ] @
S obzirom da je moje pitanje jako slično postaviću ga u ovoj temi:

Istao sam u nedoumici koji arduino uzeti, isto sam planirao uzeti Nano (zato što se može spakovati u manje kućište) ali bi možda Uno bio jednostavniji za upotrebu? Izbor je sledeći: Prvi-mislim da ću ovaj i uzeti, Drugi i pomenuti, Treći ili Četvrti.

Ono što bi što bi meni bilo potrebno (osim svih ostalih da kažem klasičnih arduino projekata sa golime interesantnih youtube snimaka :) ) jeste mogućnost čitanja i upisivanje u Tiny 13V (prikazan dole na slici)
Radi se o kontroleru lampe... Mislite li da je ovako nešto moguće i izvodljivo uz pomoć arduino-a?



P.S. Posle prelistavanja par stranica ovog dela foruma mogu da zaključim kako je interesantno koliko malo arduino pitanja ima, bilo bi jako lepo kada bi se izdvojo poseban deo podforuma samo za arduino.

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 01.03.2012. u 21:53 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 02.03.2012. 06:01 ] @
zavisi sta hoces, ako hoces da "ucis" uzmi bilo koji arduino u originalnom pakovanju, uno (ili klon) ili 2560 mega (ili klon) - ali na originalnom/kompatibilnom footprintu ... ako hoces da koristis arduino u svom projektu, onda je nano ili neki slican ok ako ne umes da napravis sam na svojoj semi atmel cip, oscilator ...
[ anon157690 @ 02.03.2012. 15:56 ] @
Naravno, počeo bi sa ledicom :D doduše sam hardver mi nije toliko dobra strana ali pisanje koda mi nije problem, tako da bi dotični arduino najpre koristio za upoznavanje a na kraju bi on završio u nekom projektu (ideja je bila napraviti "digitalne" roletne koje bi se otvarale recimo ujutru u 6h, zatvarale komplet u 18-19h par tasterčića za gore<->dole, ništa komplikovano) ali ono što me sad najviše interesuje je pravljenje bridge programatora za kontrolere kao što je onaj gore na slici, znači sistem da se pročita mcu i u njega upiše novi kod (primera koda imam tako da ni to mi nije problem skontati)!!!
Pravljenje hardvera bi izbegao iz par razloga kao što rekoh nisam baš u tome dobar dalje tu gde ja živim nema šanse da nađeš ni par dioda/otpornika da kupiš a kamoli čipove isl a treće za ~1500 dinara nema šanse da bi uspeo da napravim nešto kao ovaj Nano V3.0 AVR ATmega328 i još da odradim dvostranu štampanu ploću i zalemim smd komponente pa da me ubiješ :)
Sporedno pitanje: da li možeš da prepoznaš o kom MCU se radi na ovoj slici dole, predpostavljam da je mikročip-ov neki, po obliku. 10 pinski???

[ bogdan.kecman @ 02.03.2012. 17:53 ] @
ako ces da ucis, uzmi nesto sto je fizicki isto kao decimila/uno/mega .. nemoj da uzimas nano, butterfly, leaf etc etc .. cisto posto si nov, da se ne bi gubio sa primerima i slicno, uzmes nesto sto "svi drugi koriste" i onda kad naucis, onda ces tacno znati sta ti i kako radi posao, ali za pcoetak uzmi neki uno ili decimile ili mega ili mega2560 ..
[ bogdan.kecman @ 02.03.2012. 17:56 ] @
to moz da bude koji god oces mcu, avr, mchip, ti, st, motorola, nxp ... bukvalno svi oni prave 10 pinske soic cipove i svima je napajanje na vise manje istom mestu (3-Vss, 4-Vdd) tako da nebi mogao da pogadjam .. moze da bude sta oces ..
[ anon157690 @ 03.03.2012. 01:56 ] @
Onda mi ostaju u izboru Duemilanove i UNO. U cemu je tu razlika?
[ bogdan.kecman @ 03.03.2012. 05:56 ] @
uno je noviji, due* koristi ftd323R za usb, uno koristi novi ATmega8U2 za usb, sam pcb je malo redizajniran (uno ima novije delove, koriste se pakovanja otpornika umesto pojedinacni otpornici i slicno) ... bolje uzmi uno :)
[ mulaz @ 03.03.2012. 13:39 ] @
due* serije i uno serije (a i mega i sl.) su kompatibilne sa arduino shieldovima (google: arduino shield), tako da mozes jednostavno da nakacis ethernet kontroler ili nesto slicno na arduino.

Kod nano i slicnih ne-klasicnih varianta, je to dosta teze, posto je drugaciji raspored pinova
[ anon157690 @ 03.03.2012. 14:02 ] @
Dakle UNO it is :D Hvala na podršci u donošenju odluke :)
Verovatno ću još uzeti i prototajping šild a i senzor šild je interesantan i 2-3 komada servo motora čisto za experimentisanje :)
Inače sam za projekte koji se pakuju u što manji prostor našao nešto interesantno: Arduino Pro Mini ali o tom-potom :D

Hvala još jednom, kad stigne pločica i negde zapne ja ću se sam javiti :D

P.S. Ne znam dal ovo odgovara za uno! hmmm...
DX inače nudi dosta Arduino stvari ali nemaju PICeve. Ja sam nekad bio baš zagrejan za EasyPIC ploče od mikroelektronike a juče baš pogledah, sad imaju još više interesantnih stvari :D kao dete u prodavnici slatkiša :P Eeeeee kad bi imao dovoljno znanja da se zaposlim u jednoj takvoj firmi :D

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 03.03.2012. u 15:16 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 03.03.2012. 14:48 ] @
sve sto mozes da zabodes na Duemilanove mozes i na UNO
[ mulaz @ 04.03.2012. 15:50 ] @
dealextreme nije bas napravljen za mikrokontrolere... vise za igracke + random stuff

pogledaj ovde: http://www.seeedstudio.com/depot
imas svega i svacega
nije bas free shipping, ali recimo do slovenije me izaslo ~4usd
[ bogdan.kecman @ 04.03.2012. 16:17 ] @
ako narucis preko 50$ seeedstudio salje za dz
[ anon157690 @ 04.03.2012. 17:07 ] @
Odličan sajt, stvarno imaju extra stvari ali bolje da nisi stavljao link sad ću 2-3 sata provesti čitajući opise delova koje najverovatnije nikad neću kupiti
Dobar je meni i DX, nemam ideje još kako bi na ovome moglo da se zaradi (bez da provedem 2-3godine stičući znanje) tako da za sad ostaje u statusu "projekti za slobodno vreme" ...
Inače, tako sam svojevremeno sate i sate utrošio na sajtu http://www.lynxmotion.com/

Nego da Vas pitam, jesta li čuli za nešto zvano Raspberry Pi ja sam juče baš nabasao u nekom časopisu (pdf skinut s neta) pogledao malo na netu, jutjubu i
oduševio se čak do mere da sam kliknuo na Shop sva sreća pa je radnja bila "Down for Maintenance" Možda bi mogli da otvorimo novu temu za ovo?

---------------------------------------------------------------------------------------
Dodatak:
Ok, tek sad vidim da već ima predložene teme, napredni bre ovi malinari u Srbiji LOL
[ bogdan.kecman @ 04.03.2012. 17:15 ] @
seeed je super, ima super stvari, dosta jeftino, ima FUSION servis za jeftino pravljenje pcb-a (Radi EXTRA)

sto se raspberry pi tice, nije bas toliko iskusno kao sto ljudi misle :D. Ima vrlo malo IO portova i vise je zamisljeno kao komp za 40$ nego razvojni alat poput chipkit ili maple ... ako ti treba mali ambedded komp - za to je super, ali ako hoces da ga stavis kao srce neke makine sa gomilom dodataka, nije bas upotrebljiv, a dodatno sansa da ga napravis sam je nula (obzirom na bga i 4 ili 8 slojnu stampu) ... verovatno ce pokupiti onu nagradu za afrikanere za komp od ispod 100$ (sto je i bio cilj projekta) ..
[ anon157690 @ 04.03.2012. 17:54 ] @
Raspberry mi je interesantan kao extra jeftin a moćan "multimedijalni centar", prikačim ga na tv, ir ubacim sd karticu sa filmovima i muzikom (i OSem naravno) i zabava može da krene ali da ne bi o tome u ovoj temi klikni na link koji sam postavio u prethodnom postu, tamo ima jedan video koji prikazuje smer mog razmišljanja primene maline (u mom konkretnom slučaju)...
[ bogdan.kecman @ 04.03.2012. 18:15 ] @
raspberry pi ima milion primena, ja sam odgovrio da u okviru ove teme (mikrokontroleri, embedded sistemi ..) nema preterano smisla zato sto ima premalo io pinova ...
[ anon157690 @ 04.03.2012. 19:01 ] @
Arduino + ovo + ovo :D
[ Mister_rap @ 08.03.2012. 01:08 ] @
Ja sam prije nekoliko dana uzeo UNO, i to su mi prvi dodiri sa elektronikom zapravo, jer sam malo ucio seme, oznake, zakone i tako dalje...

Programirao sam i ranije EasyPic ali je svi bilo spojeno pa zapravo nisam imao pojma kako sta radi :)


Pisanje koda nije nikakav problem, mada to mi je bekgraund, dok se sa elektronikom kuburi opasno (nikad nisam imao takav predmet), i dok skapiram sve cini mi se ima da puknem...

Posto nemam nikakve shildove, a trebaju mi jer sam malo prevazisao led varijacije, i beginer tutorijale, zanima me da li se u Srbiji mogu napraviti pcb plocice povoljno (posto bih radio jedan 2 komada, dizajnovi su gotovi sa neta) ?

Pretrazivao sam, ali mi se cini da je ponuda slaba i sumnjam da je na male kolicine to isplativo. Stoga ono sto me zanima jeste da li mogu na standardnu plocicu da zalemim neki shield (pretpostavljam da moze, ali nisam nasao neke primere za realizaciju ovoga, pa ako neko moze da mi ostavi link bilo bi kul).

Sledeca pitanja su:
Mogu li u BG-u da kupim, jumpere za breadboard a da ne kostaju 1000 din :D ? (napravio sam od mreznog kabla za sad, ali mi se lome zice, i mislim da je sa dzamperima mnogo lakse ubadati).
Breadboard veceg formata, a da nije mikroprinc u pitanju (tamo sam vec uzeo jedan manji) jel ima negde ?

Moj neki utisak, je da je arduino super zaista, jer iako nije ultimativan mozes da ga napravis sam, a i moze da vozi gomilu toga, sa shildovima recimo moze da bude i super uvod u robotiku za pocetnike plus sto je komjuniti zaista sjajan i vrlo lako moze samostalno da se dodje do nekih rezultata. Prednost, je sto se pise c kod po mom licnom misljenju, ide radi super pod linuxom a i mozes da komuniciras sa njim u bilo cemu, ja sam vec napisao python, java i php programcice za komunikaciju putem serial jer nemam ethernet shield :(

Ps.
Narucio sam dosta stvari, ali ja kad se na nesto nalozim mrzi me da cekam dok stigne, a dok stigne od kineza ima da se porodim, zato ako bih mogao nesto da kupim povoljno u BG-u bilo bi vrh :P
[ bogdan.kecman @ 08.03.2012. 01:52 ] @
najjeftiniji pinovi za breadboard su ti u mikroelektronici

sildove, jeftino u srbiji da pravis pcb - jedino da naucis da ih pravis sam. Imas nekoliko mesta gde se prave pcb-i za pare, moze i "za sutra" ali kosta, obicno cekas nedelju dve, ako hoces brze kosta vise para ... pogledaj tamo kod mene na spisku ( http://elco.crsndoo.com/wordpress/spisak/ ) nacices nekoliko mesta gde mozes da radis pcb-e po zelji (ja imam najbolja iskustva sa Vlada bazams iz novog sada, posaljem mu fajlove on mi posalje za par dana plocice post expresom) ..

breadboard, ja sto sam video u jugi od velikih mikroprinc je najjeftiniji, od malih u jednom trenutku je kelco bio najjeftiniji pa sam uzeo 20 malih .. (uzmes nekoliko malih pa ih zalepis na neku plocu ..)



[ Mister_rap @ 08.03.2012. 19:06 ] @
Bogdane hvala na odgovorima :)
[ Mordred @ 11.03.2012. 13:06 ] @
Da li Mikroelektronika ima neki dinarski cenovnik? Vidim da je 10 komada wire jumpers 3$ (ne piše dužina). Jel imaju oni neki maloprodajni objeakt ili mora da se poruči poštom?
Ja sam u Mikroprincu platio kutiju sa nekoliko desetina jumpera različitih dužina, za moje potrebe previše kratkih i premalo dugačkih 700-800 dinara. Jeste mnogo, ali mi je uštedelo mnogo vremena.

Za protoboard/breadboard pogledaj šta na stanju imaju Elementa i ProElectronic. Ja sam pre izvesnog vremena kod Nišlija uzeo board za 1800 dinara (sa isporukom), dok je u MikroPrincu isti bio oko 2500 dinara. Taman sam za razliku dobio (skupe) jumpere.


S obzirom da je tema Arduino:

Ja trenutno koristim Arduino Mega i na breadboardu sam odradio sve što mi je potrebno. Sada bi trebalo da sve to prepakujem u jedan uređaj i gledam koji Arduino da uzmem. Dimenzije nisu sporne, a čak i Nano će da radi posao. Stavio bih drugi, jer bih uzeo primerak bez konektora i da zalemio sistemske kleme. Moj Arduino od centra do centra pina ima 2mm, da li se tu uklapa klema od 2.54mm? Ne znam kako mere.
[ anon157690 @ 11.03.2012. 13:26 ] @
Mislim da je Arduino Pro Mini jedna od najboljih varijanti za projekte koji su spremni za pakovanje tj. neće se više menjati, s obzirom da mu je cena oko 1100 dinara ne vredi čak ni razmišljati o samostalnoj izradi. Jedino što je "problem" koliko sam ja shvatio on ne može direktno da se nakači na USB već mora da koristi Arduino Serial USB Board, doduše ko pravi veću količinu jednog te istog rešenja onda mu ovo neće biti minus...



Inače, pronašao sam još jedan sajt na kojem ima baš dosta toga za elektroniku a cene su, kako se meni čini, prilično smešne i ima dosta toga za MCU fanove :)
P.S.gde bi mogao da nađem buksne koje su izolirane od kućišta tj. ploče kroz koju prolaze a da ne koštaju 300+ dinara kao u mikroprincu???
[ bogdan.kecman @ 11.03.2012. 13:53 ] @
Citat:
Mordred: Da li Mikroelektronika ima neki dinarski cenovnik?


http://www.mikroe.com/sr/



Citat:
Mordred: Jel imaju oni neki maloprodajni objeakt ili mora da se poruči poštom?


imaju objekat dole na stajgi, nije bas ono "izlog" ali moze da se ode tamo da se kupi


Citat:
Mordred:Ja sam u Mikroprincu platio kutiju sa nekoliko desetina jumpera različitih dužina, za moje potrebe previše kratkih i premalo dugačkih 700-800 dinara. Jeste mnogo, ali mi je uštedelo mnogo vremena.


u mikroprincu su imali samo one KS-e tj komade 0.8mm pune zice ogoljene na krajevima, to je vrlo nezgodno za rad, breadboard jumperi su mekani i imaju samo punu zicu na vrhu gde se ubada u bb. mnoooogo bolje resenje

Citat:
Mordred:Ja trenutno koristim Arduino Mega i na breadboardu sam odradio sve što mi je potrebno. Sada bi trebalo da sve to prepakujem u jedan uređaj i gledam koji Arduino da uzmem. Dimenzije nisu sporne, a čak i Nano će da radi posao. Stavio bih drugi, jer bih uzeo primerak bez konektora i da zalemio sistemske kleme. Moj Arduino od centra do centra pina ima 2mm, da li se tu uklapa klema od 2.54mm? Ne znam kako mere.


zasto ako vec pravis projekat uopste uzimas neki arduino, uzmes atmel cip, napucas mu arduino bootloader i stavis ga u svoj projekat, zasto bi bez razloga dodavao celu novu plocicu kada sve sto ti treba u tvom projektu (za koji svejedno moras da pravis plocicu?!) je atmel mcu, kristal i 4 kondenzatora.. (kapiram da regulator napona vec imas na ploci)


Citat:
Fliz: Mislim da je Arduino Pro Mini jedna od najboljih varijanti za projekte koji su spremni za pakovanje tj. neće se više menjati, s obzirom da mu je cena oko 1100 dinara ne vredi čak ni razmišljati o samostalnoj izradi.


pro mini je idealan za nabadanje na breadboard, zasto bi davao 1100din za njega kada taj cip + oscilator kupis za 200-300 dinara, a pcb za svoj projekat svejedno moras da napravis, kakav ti problem pravi da dodas i mcu na njega?! nego da pravis ogroman footprint na pcb-u da gurnes mini pro ?!

Citat:
Fliz:
Inače, pronašao sam još jedan sajt na kojem ima baš dosta toga za elektroniku a cene su, kako se meni čini, prilično smešne i ima dosta toga za MCU fanove :)

koji?


Citat:
Fliz:P.S.gde bi mogao da nađem buksne koje su izolirane od kućišta tj. ploče kroz koju prolaze a da ne koštaju 300+ dinara kao u mikroprincu???


slika?
[ anon157690 @ 11.03.2012. 14:50 ] @
Uh, zaboravih link da stavim, deam, evo ga > KLIK.
Doduše nisam detaljno zagledao ali sam primetio da imaju gomilu PICeva i razvojne sisteme i svašta nešto :)
Evo samo jedna slika da zainteresuje ljude: ovo dole košta tek 70-tak dolara :)



A slike za buksne neću ubacivati, velike su ali evo linkova ka slikama:
OVAKVE bi meni najviše odgovarale, plitke, a može i ovako nešto ili ovakve, 1 crna i 6 crvenih!!!
[ the_tosic @ 11.03.2012. 15:04 ] @
Sa ovog sajta mozes da kupujes samo paypal-om.

Ako imas paypal onda razmotri i ebay

Btw ovih dana je dx dobio neke nove "arduino dodatke", meni je za oko zapao ovaj drajver http://www.dealextreme.com/p/l...oller-board-for-arduino-120542
[ anon157690 @ 11.03.2012. 15:08 ] @
Nemam pejpal (a možda je i bolje tako :D ) ali može nekako da se sredi preko nekog ko ima nekog i tako (ovde sad ide onaj "smajli" što razbija glavu o zid)
a ebaj mi je nekako mnogo komplikovan, ima jako mnogo ponuda i taman kad pomislim ovo je najpovoljnije ono se nađe nešto još bolje a onda se setim da
stavim filter za isporuku do Srbije i odjednom sve nestane :/ + nema baš mnogo onih što besplatno isporučuju po celom svetu...

http://www.goodluckbuy.com/ele...istors-ics-page-full_list.html

P.S. pored tog drajvera za stepere mene je zainteresovao i ovaj 8-kanalni rele modul a i "novi" UNO su dodali...
[ bogdan.kecman @ 11.03.2012. 15:09 ] @
goodluckbuy ti je klasican ebay seller koji je dodatno napravio i svoj sajt ... trgovao sam sa njim mnooogo puta i nije jedan od boljih (par puta je slao neispravnu i neistestiranu opremu, a da bi poslao replacement zahteva da prvo primi neispravnu stvar nazad, tebe postarina da mu posaljes stvar nazad kosta previse + cekas 3-4 nedelje da mu stigne pa jos 3-4 nedelje da vrati nazad ... + on jedno laze jos 2-3 nedeje da mu nije jos stiglo ...) .. tako da, u kombinaciji sa njim, obrati paznju sta kupujes !!!

ove "konektore za bananu" imas kvalitetne u kelco-u (bar je bilo) i bile su ok cene .. imali su razne vrste i muskih i zenskih banana od jeftinih kineza do vrlo skupih ultra kvalitetnih, tako da - odes na lice mesta i odaberes sta ti radi posao za pare koje si spreman da das
[ bogdan.kecman @ 11.03.2012. 15:14 ] @
Citat:
the_tosic: Btw ovih dana je dx dobio neke nove "arduino dodatke", meni je za oko zapao ovaj drajver http://www.dealextreme.com/p/l...oller-board-for-arduino-120542


jeftinije ti je da uzmes 298 u beogradu, ta ploca je vrlo lose napravljena, ima super tanke vodove koji izgore na 2A koliko je max sa 298 + hladnjak na 298 je mnoooooooooogo los. Bolje nadji neke drajvere bazirane na alegro cipovima, mnoooogo su bolji i mnogo se manje greju


Citat:
Fliz: nema baš mnogo onih što besplatno isporučuju po celom svetu...


za srbiju skoro niko ne salje free ... tu i tamo poneki kinez oce ako je cifra vece od neke da salje fraj ali to je vrlo retko, http://www.seeedstudio.com/ salje npr ako je preko 50$ posiljka fraj i prima obicne kartice .. na zalost, nema sve .. no primetices da skoro niko ne salje fraj ... cak i gde pise "fraj intl. shipping" kada im kazes srbija, oni kazu ok za srbiju nije fraj ..
[ the_tosic @ 11.03.2012. 16:03 ] @
Pa cuo sam sve to, al ovo mi ispade nekako najprostije za prvu pomoc. (pokretanje stepera iz printera (10oma, 12v) )

Mada sad videh da postoji alegro i u dip kucistu, td cim nadjem za sta mogu da ga upotrebim, narucujem sa farnell-a.
[ Mordred @ 11.03.2012. 17:02 ] @

Ako još nekoga bude interesovalo, cene sa sajta su bez PDV-a, isporuka je uračunata u cenu.
30 kratkospojnika bi koštalo 8.85€

Slažem se da su breadboard jumperi iz Mikroelektronike bolje rešenje, za većinu stvari. Ovi iz Mikro Princa hoće da se pokrive i onda je mučenje zakačiti ih.
Prednost (i mana) pakovanja iz MP je što ima različitih dužina, pa je neke stvari moguće premostiti bez gužve na bredboardu. Bilo bi lepo da u ovom pakovanju nisu spakovani po principu jedna dužina-jedna boja, jer kada bih u istoj boji imao različite dužine, pravljenje prototipa bi bilo mnogo urednije, posebno kada se neko uključi na pola puta. Ovako, masu imam u 3 različte boje, ružno izgleda.

Citat:
bogdan.kecman:
zasto ako vec pravis projekat uopste uzimas neki arduino, uzmes atmel cip, napucas mu arduino bootloader i stavis ga u svoj projekat, zasto bi bez razloga dodavao celu novu plocicu kada sve sto ti treba u tvom projektu (za koji svejedno moras da pravis plocicu?!) je atmel mcu, kristal i 4 kondenzatora.. (kapiram da regulator napona vec imas na ploci)

Nemam mnogo iskustva sa ovakvim stvarima, samo mi se nije svidela cena uređaja koji mi je potreban, pa sam se bacio na učenje.
Ako ostavim Arduino sa USB portom u uređaju, svaka promena koda će biti vrlo jednostavna. Sam uređaj se sastoji iz dva dela i oba su toliko velika da prostor za Arduino nije problem, a štampana ploča koja ide u deo sa Arduinom je manja od samog Arduina.
Ušteda od nekoliko stotina dinara mi ne znači mnogo, jer sam samogradnjom uređaja već uštedeo nekoliko stotina evra :)
OK još nije gotovo, ali na breadboardu sve radi odlično, sada sve to treba upakovati u kutiju, što će u celoj priči biti najskuplja stvari i njveći deo posla.
Tvoj predlog jeste na mestu i svakako ću razmotriti taj pristup kod nekog narednog projekta (jer sam trenutno 100% siguran da će ih biti :)) gde budem radio neki složeniji PCB.
[ Mister_rap @ 11.03.2012. 18:36 ] @
Evo i ja da kazem par stvari kao pocetnik...

Skapirao sam recimo 4017 i 74HC595 i ostale lagane stvarcice, ali ova dva cipa su za led recimo super, a i za jos neka zezanja (servo recimo).

Onaj led matrix su sam da napravim, cim uzmem neku ok lemilicu, a isto planiram i da radim za kontrolu motora, ovi drajveri sa dealextreme mi ne ulivaju neko povjerenje, mada kad sam narucivao nije ih bilo inace bi narucio sigurno, ali kako sam procitao par stvari o h-bridge ne izgleda mi to previse komplikovano za napraviti, a i odlicna je prilika da se nesto dodatno nauci...

Sto se tice jumpera kome trebaju svakako treba da naruci sa dealextreme kad bude nesto narucivo, za par dolara ne mogu da budu toliko tragicni :) Ja sam narucio pa kad stignu videcemo jesu li cemu :P

@Mordred kad si vec dosao do kompletnog projekta, mogao bi stvarno da napravis i svoj arduino, meni to ne izgleda komplikovano a tutorijala za samoizgradnju imao koliko hoces.

Nego jel motore navatate ovuda ili narucujete vani, ja sam narucio ovo http://www.dealextreme.com/p/h...0rpm-12v-dc-geared-motor-91628 x2 cisto da vidim kako rade, ali ce mi trebati vise motora svakako za prvi ozbiljniji projekat pa kako mogu iz Italije direktno da mi ih donesu vjerovatno cu uzeti nesto odavde: http://www.robotstore.it/department/31/Motoriduttori.html
[ bogdan.kecman @ 11.03.2012. 23:05 ] @
za vece steper motore (1-3A, NEMA23, bipolarne, unipolarne... i vece i manje POLOVNE !!! dobre cene) imate kod mene na spisku kontakt coveka koji se zove rade mudric, ima odlicne polovne motore po odlicnim cenama, kontaktirajte ga, mozete super jake stepere da kupite za 10-20eurica

mnogo dobar stepper motor drajver: http://www.pololu.com/catalog/product/1201

arduino je bukvalno jedan cip (mcu) sa decoupling kondenzatorom, kristalni rezonator sa dva kondenzatora prema zemlji i bootloader u mcu-u. Da bi napucao bootloader u mcu treba ti neki usbasp koji kupis ovde na forumu za 2000din i mozes da pravis arduine kako oces...
[ anon157690 @ 13.03.2012. 16:56 ] @
Jedno pitanje: koliko bi bilo komplikovano napraviti GPS loger baziran na arduinu koji bi okačio na bajs, on bi bezežio podatke o vožnji tipa lokacija, brzina, visina isl a ja bi posle taj log prebacio na komp i dobio rutu na mapi? Koliku preciznost i pouzdanost bi mogao da očekujem?
[ bogdan.kecman @ 13.03.2012. 17:05 ] @
zasto bi ga pravio baziranog na arduinu? arduino trosi mnogo struje, baterije bi ti kratko trajale, uradis ga sa nekim msp430 ili neki nanowatt pic-om na 3v (gps inace radi na 3v). Moze da se uradi i sa duinom ali .. steta

sto se preciznosti tice, zavisi samo od gps prijemnika, tj uglavnom od antene, ako imas dobar signal tacnost je velika (Vreme je 100000% tacno a pozicija je sa dovoljno malom greskom - za rutu bajsom, zanemarljivom)
[ anon157690 @ 13.03.2012. 17:31 ] @
a jel imaš predstavu koliko bi to koštalo približno, ne mora da ima ekran i slično, samo on/off i eventualno signalizaciju za praznu bateriju, i koliko bi približno trajala baterija?
To mi je već dosta dugo interesantno ali takvi sisemi koštaju minimum 170€ (bajs komp) što mi je previše, a arduino mi je pao na pamet zato što sam mislio da bi on bio dobar mozak operacije i da bi dobio sistem koji bi lako mogao da prilagođavam, msm kako sistem bez mozga naučiti da pravi tačan log (i da ga snima na nešto) koji bi mogao da se uploaduje ovde recimo!!!
[ ZAS011 @ 13.03.2012. 17:37 ] @
Sistem bez mozga ima mozak :)
Prvi mozak ti je GPS prijemnik
drugi mozak je neki uC koji malo trosi (vise spava nego sto je aktivan, a ume i da uspava GPS prijemnik) i to sve gura u npr. SEEPROM

Vidis, ne moze bez mozga.
[ bogdan.kecman @ 13.03.2012. 18:28 ] @
Citat:
Fliz: a jel imaš predstavu koliko bi to koštalo približno, ne mora da ima ekran i slično, samo on/off i eventualno signalizaciju za praznu bateriju, i koliko bi približno trajala baterija?


zavisi ko bi pravio ... ja da ga pravim kostalo bi te vise od tih 170eur koliko kosta gotov uredjaj a bilo bi vece i teze i losije upakovano ... sam da ga pravis, pitanje, koliko jeftino mozes da kupis gps prijemnik, da li ces odabrati odgovarajuci, koju antenu ces da nadjes... generalno racunaj 50$ za dobar gps sa okolisem, jos 20$ za antenu, bar 50$ za mcu sa plocom, dcdc-om nasiljenim da to sve trosi malo struje .. neki low power eeprom/flash.. ftdi za prenos podataka na komp, battery manager, punjac za bateriju, baterija ... i to su ti kineske cene, da kupujes delove u beogradu, za 170eur pitanje samo delove da li mozes da sakupis

[ Mister_rap @ 13.03.2012. 22:10 ] @
Moje je misljenje da se to ne isplati praviti, jer i za duze bajk ture fon moze da ti odradi posao, a namjenski uredjaji mogu da se nadju za pristojnu kintu.

Ali mi tvoja ideja zvuci kao zanimljiv projekat ako je za neku utjehu :)

Mozete li da mi date neku preporuku sa cim bih mogao da se igram od cipova koje mogu da kupim kod nas, kako bih jos ponesto naucio dok mi ne stignu djelovi sa kojima planiram da radim ?

Elektronika mi nije jaca strana ali sam poceo da kapiram neke stvari (daleko je od idealnog, ali nisam jos nista sprzio tako da je valjda ok :P, a malo me smara da citam teoriju, ali sam skapirao da se bez toga ne moze dalje, tako da gutam i to).


Ono sto sam do sada presao je sledece:

4017 Decade counter/devider (zakljucak vrlo korisna stvarcica)
74HC595 8 bit shift register (superiska, pogotovo u kombinaciji sa ovim gore)
ULN2803A 8xN darlington driver (nisam jos u potpunosti izvalio, jer mi treba jos malo hardevra i analiziranja datasheet-a)

Od tranzistora sam se igrao jos sa TIP 120 i 2N3904 (tu nema sta specijalno da se kapira)

Upoznao sam se jos i sa osnovama i cijenim da je to prilicno jednostavno, a ta lista ukljucuje: rezistore, zujalice, led diode (ne rgb, ne mogu da nadjem common anode), switchewe, potenciometre i malo regulatore voltaze (kad sam se igrao sa dc motorom, nista spec).


Stoga ako imate preporuku sta bih mogao da kupim kod nas a da mogu da se igram sa tim (mozda FULL BRIDGE DRIVER-i, ili bilo sta), znacilo bi mi da ne lutam previse po netu...


[ anon157690 @ 13.03.2012. 22:21 ] @
Ja sam mislio/nadao se da su delovi za gps loger jeftiniji međutim ako je tako onda se stvarno ne isplati :/
[ bogdan.kecman @ 14.03.2012. 01:26 ] @
mozda ih iskopas negde za manje pare .. gps moduli se od proizvodjaca kupuju na min 1000 komada i dolaze u pakovanju koje nema teorije da se lemi rucno bez reflow rerne a sa reflow rernom cak i iskusni imaju problema sa njima .. tako da ti je jedini izvor modula da kupujes kojekakve breakboard-ove koje prave sparkfun, adafruit i razni neki kinezi a oni se svi naravno ugrade posteno :) ... tu je uvek mogucnost da na ebay nadjes nekoga ko prodaje na vise (10 ili 50 komada) ko prodaje sa manjom marginom pa to izadje jeftinije ali ja nisam nalazio takve ponude za gps ..
[ anon157690 @ 17.03.2012. 09:45 ] @
Ali opet sve kad sabereš ne isplati se. Ideja mi je pala na pamet kad sam video ovaj proizvod na DXu, pomislio sam da bi u samogradnji i bez svih tih funkcija (već samo GPS loger) mogao da izađe dosta jeftinije ali ipak ne može, ne znam kakve su komponente koristili i koliko je precizan ali njihovu cenu je izgleda nemoguće pobediti...

Nego da se mi vratimo na naš Arudino DX je u međuvremenu izbacio dosta nekih malih dodataka/pločica (ne šildova pošto nisu isključivo za arduino) koje uglavnom karakteriše nedostatak informacija pa se ljudi pitaju čemu služi, kako radi itd ali danas je izbacio i dve vrlo vrlo interesantne stvari, napravio je starter kitove i to Arduiono UNO i starter kit Duemilanove 2009 ATmega 328P, e sad, da li se ovo isplati ili bi se možda dobila bolja cena kupovinom svih tih delova odvojeno to ne znam ali ideja je lepa...
Evo još par korisnih stvarčica: 16 x 2 Character LCD, Arduino 5V Relay Module, 8-Channel 12V Relay Module.

I još jedna novina: PIC16F628A-I/P 5kom/~800din
[ bogdan.kecman @ 17.03.2012. 10:31 ] @
Citat:
Fliz: Ali opet sve kad sabereš ne isplati se. Ideja mi je pala na pamet kad sam video ovaj proizvod na DXu, pomislio sam da bi u samogradnji i bez svih tih funkcija (već samo GPS loger) mogao da izađe dosta jeftinije ali ipak ne može, ne znam kakve su komponente koristili i koliko je precizan ali njihovu cenu je izgleda nemoguće pobediti...


pa vidi
- oni imaju jeftinu radnu snagu (veruj mi za te pare ti ne bi radio)
- oni kupuju delove u komsiluku po ceni koju ti mozes samo da sanjas
- oni rade sa marginom koja je smesna (za razliku od nasih kretena koji bez 50% nece da rade a normalna im je zarada od 300-500% kinezi su prezadovoljni sa 5%, 3% im je normalno a o 10% ni ne sanjaju)

Sansa da uzmes kineski proizvod i da ga napravis jeftinije je izmedju nula i nema teorije. Ono sto mozes je da napravis nesto novo, nesto gde mozes da upotrebis svoj intelekt i napravis uredjaj koji radi nesto cega se oni nisu setili bolje nego sto oni umeju ... oni nisu neki geniji, 90+ % sve izrade je kopija dizajna koji je pravio neko drugi, mada vec jedno 4-5 godina polako njihovi inzenjeri krecu da se vracaju iz usa i evrope nazad u kinu tako da sve vise i vise tamo ima kvalitetnih ljudi koji mogu i ceo projekat da osmisle a ne samo da iskopiraju ...

dakle "jeftinije" nema teorije, bolje, to vec moze, i to zavisi samo od tebe u tom slucaju ..


Citat:
Fliz:Nego da se mi vratimo na naš Arudino :) DX je u međuvremenu izbacio dosta nekih malih dodataka/pločica (ne šildova pošto nisu isključivo za arduino) koje uglavnom karakteriše nedostatak informacija pa se ljudi pitaju čemu služi, kako radi itd ali danas je izbacio i dve vrlo vrlo interesantne stvari, napravio je starter kitove i to Arduiono UNO i starter kit Duemilanove 2009 ATmega 328P, e sad, da li se ovo isplati ili bi se možda dobila bolja cena kupovinom svih tih delova odvojeno to ne znam ali ideja je lepa...

uglavnom ti kitovi kod kineza kostaju "isto" dal kupio zajedno ili odvojeno. Razlike u ceni su minimalne .... obicno dobijes doduse stvari koje ti (ako imas iskustva) ne trebaju, ali su zato odlicne za pocetnike

[ anon157690 @ 17.03.2012. 11:40 ] @
Citat:
bogdan.kecman: uglavnom ti kitovi kod kineza kostaju "isto" dal kupio zajedno ili odvojeno. Razlike u ceni su minimalne .... obicno dobijes doduse stvari koje ti (ako imas iskustva) ne trebaju, ali su zato odlicne za pocetnike

Pa da to sam i ja pomislio, odlično za početnike, možda nije neki izbor komponenti ali se verovatno može nešto s njima i uraditi, da su se setili i neku "knjižicu" sa par projekata da ubace
Opet, dobiješ sve u paketu, tu gde ja živim recimo nema šanse da kupio jedan običan potenciometar ili diode ili bilo šta drugo od elektronike a najviše me nervira kad moram da dam 200-300 dinara za isporuku nečega što je koštalo 50-100 dinara ili da potrošim 1000 da bi otišao u BG da kupim nešto što sveukupno košta 500-600din!!!

P.S. Ovo za kineze potpuno tačno i sve sam ja to znao ali eto, kad se čovek nada iako zna da nema ništa od toga
[ bogdan.kecman @ 17.03.2012. 12:59 ] @
Citat:
Fliz:najviše me nervira kad moram da dam 200-300 dinara za isporuku nečega što je koštalo 50-100 dinara


ja sam u istoj situaciji, posto nemam bas vremena da izlazim iz kuce i vozam se po gradu gde nigde nema mesta za parking i slicno, ja sve narucujem post expresom tako da osim u comet, u ostale radnje uopste ne idem. Sa svima komuniciram iskljucivo mailom, ko zahteva telefon od njega ne kupujem, i svi mi salju post expresom/aks-om i ekipom ...

ja radim ovako ...
sljakam sa onim sto imam, kada mi nesto zafali, imam na desktopu fajl "naruci.txt" i u taj fajl upisem sta mi fali .. i tako dopunjavam taj fajl vremenom, kada se nakupi u fajlu dosta toga, ili kada mi treba neki deo hitno, onda lepo uzmem taj fajl, pa prodjem kroz njega jos jednom, pa vidim recimo ako mi treba neki otpornik, odma narucim 100kom (recimo za otpornike narucivati ispod 100kom se ne isplati, 100kom ti je jeftinije nego 20kom na primer), proverim lokalno sta imam po policama, ako vidim da mi recimo ima jos 20 samo otpornika od 100k ili 10k i slicno (tih sto se cesto koriste koji se brzo trose), narucim odma da dopunim stock ... kada prodjes tako kroz sve delove iz fajla (i generalno samo promenis da li ces da narucis samo 1-2 ili odma vise, posto se negde isplati, negde je cena za 10kom recimo duplo niza od cene za 1-9kom, a za 50kom jos recimo 50% niza tako da ti se recimo isplati vise da uzmes 50kom nego par komada, a opet negde je razlika 10% pa onda sto da uzimas vise ako neces upotrebiti ..) .. onda lepo to posaljem na mail od koga god narucujem robu u tom trenutku, da mi spremi i posalje .. ako je lista mala, onda na listu dodam neke stvari koje kapiram da bi mogle da mi zatrebaju u narednih mesec dana ... (obicno znas sta ces raditi u bliskoj buducnosti, sta moze da ti zatreba za neki projekat etc etc ... ili prosto narucim nesto zanimljivo pa ga probam kad stignem, tako na primer kad narucujem iz kine ako ne napabircim 50$ ja recimo ubacim neki senzor ili slicon u paket, to uvek dobro dodje .. ili one pcb protoplocke i slicno), narucim postom, stigne sutra .. resen problem ... i onda ti 200-300 din za isporuku nije problem posto nisi narucio samo jednu stvar .. a toliko bi te kostao i bus plus da odes da zavrsis to busom, o benzinu i parkingu da ne govorim - brza posta je iz raja izasla

da ne spominjem da ako ti treba nesto skuplje, posaljes spisak mailom na 2-10 adresa i kazes im da ti ne salju, nego da ti posalju ponudu, ono koliko to kosta, i onda izaberes najjeftinije .. neki prodavci elektronike su za neke stvari kod nas bez razlozno skuplji od svih ostalih ...
[ zilot @ 28.01.2013. 20:31 ] @
Da li je neko koristio Arduino u industrijskom okruženju. Kako se pokazao u pogledu otpornosti na smetnje, dugotrajnosti, pouzdanosti? Ima li neko iskustva? Iz koliko slojeva je napravljena štampa?
[ bogdan.kecman @ 28.01.2013. 20:47 ] @
stampa je dvostrana i nije pravljena za industriju vec za vezbanje, ako hoces industriju uzmes taj isti cip i stavis ga na svoju plocu uz sve potrebne zastite koje ti za tvoje potrebe trebaju
[ zilot @ 29.01.2013. 08:47 ] @
Hmm

ima jedna verzija Ruggeduino

http://ruggedcircuits.com/html/ruggeduino.html#ProtectionDetails

koja ima zastitu ulaza-izlaza sa jos nekim poboljsanjima

jel si probao u neki ozbiljniji projekat da stavis Arduino? Sa nekim dodatnim komponentama kao zastitom?
[ bogdan.kecman @ 29.01.2013. 10:57 ] @
rugged je samo zasticen od nepoznavanja elektronike, tj od neiskusnog korisnika koji bi kratkospojili nesto ili doveli veliki napon na ulaz mikrokontrolera .. nije zasticen za industrisku upotrebu (od emi i slicnih problema) .. kao sto rekoh, zasto bi ga koristio kao gotovu plocicu u industriji? nije namenjen tome, namenjen je da na njemu razvijes sve sto ti treba, onda dizajniras sebi plocicu sa svim zastitama koje ti trebaju na koju stavis atmel mcu sa softwerom koji si razvio .. zapakujes u kutiju i okacis gde treba ... mozes ti da gurnes i arduino ako znas sta radis, ali ti je lakse da napravis sam
[ zilot @ 29.01.2013. 12:01 ] @
Pa sad, sta je lakse pitanje je....

gotov modul sa jos recilmo relej plocicom, nekim senzorom, ekranom koje treba povezati ili to sve projektovati za 1 ili 2 uredjaja (dakle kad nije serija u pitanju). Ove zastite kod Ruggeduino i nisu tako lose za tranzijente, sa eventualnom nadogradnjim za EMI mozda bi i proslo, mada zavisi opet od konkretnog slucaja. Vidim da su neki koristili za indrustriju, pa sam mislio da ima i ovde slicnih iskustava..
[ ZAS011 @ 29.01.2013. 14:08 ] @
Za industriju, to što si pobrojao, rešava neki PLC. Ima sve zaštite koje ti padnu na pamet, tvoje je samo da ga isprogramiraš.
Npr. Unitronics, razvojni softver je džaba.
[ bogdan.kecman @ 29.01.2013. 15:03 ] @
Citat:
zilot:
Pa sad, sta je lakse pitanje je....


pa realno lakse je da napravis sam
- sema arduina je dostupna
- ti doradis sta ti treba, stavis zastitu koja ti treba, dodas module koji ti trebaju
- arduino form faktor te ne zanima, ionako samo smeta
- sve su to plocice radjene u kini na najjeftinijim masinama bez ikakve kontrole kvaliteta (i te "sa zastitom")

dakle za relativno male pare i sitno vreme to razvijes sam, realno ti koristenje gotovog resenja stedi max 2 dana posla. Ako sti stedi vise od 2 dana posla onda ili ti nisi za taj posao ili taj posao nije za tu tehnologiju ...

sto se tice "koristili", vidjao sam ja, u industriji, arduino plocku, iz nje direkt zice (plavo bela zica) idu na druge module, i to radi .. imas preko 1000 reprap stampaca koji imaju arduino ili sanguino plocicu na sebi a oko njih prsti 4 steper motora, 2 grejaca, nekoliko relea .. uzimaju se podaci sa nekoliko senzora .. i sve sljaka .. dakle ako pitas dal moze - moze .. dal ispunjava standarde - ne ispunjava

[ zilot @ 30.01.2013. 08:40 ] @
Citat:
bogdan.kecman
...sto se tice "koristili", vidjao sam ja, u industriji, arduino plocku, iz nje direkt zice (plavo bela zica) idu na druge module, i to radi .. imas preko 1000 reprap stampaca koji imaju arduino ili sanguino plocicu na sebi a oko njih prsti 4 steper motora, 2 grejaca, nekoliko relea .. uzimaju se podaci sa nekoliko senzora .. i sve sljaka .. dakle ako pitas dal moze - moze .. dal ispunjava standarde - ne ispunjava


Eto preko Male Krsne dodjosmo do odgovora....dakle ovo me najvise interesovalo...tnx

ako uzmem da radim moju plocu onda mi ne treba arduino i atmel, stavljam ARM sa RTOS-om. Ovo je vise bilo za instant resenja, danas za sutra. Sto se tice plocice svaka cast ako ti mozes za 2 dana da isprojektujes i imas polemljeno sve na ploci (viseslojnoj).
[ bogdan.kecman @ 30.01.2013. 10:50 ] @
pa za sve te takve stvari imas neki default layout od kog kreces nema tu neke velike filozifije, izgubis prvi put vreme i posle toga ga samo budznes koliko treba ... pcb je tu gotov za max 2h sto se tice dizajna i za jos sat vremena za toner transfer i ecovanje ... polemis sve za jos max sat vremena .. tako da realno tu imas max pola radnog dana za proizvodnju sprave .. ostalo je firmware .. naravno podrazumeva da si nekad napravio taj basic layout od kog kreces .. ja cu uvek radije da izgubim ta 4h nego da tutnem gotov arduino ..

inace, mene su zvali u core team reprap projekta bas zbog rada na stabilnosti te masine .. imali su probleme sa resetovanjem, sa neponovljivosti rezultata i slicno .. i osnovni razlog za to je bila losa elektronika (gurnut arduino)