[ zp_tron @ 01.12.2011. 13:01 ] @
Unapred se izvinjavam ako ovo nije pravo mesto za moje pitanje, jer prvi put postujem na ovom forumu. Ja imam problem sa mreznom karticom tp-link tl-wn350gd. Naime kada ubacim karticu u PCI slot komp. startuje normalno sve dok ne instaliram driver-a za nju. Posle instalacije driver-a komp i dalje radi kao i mrezna kartica ali se problem javlja kada ugasim komp i posle nekog vremena hocu da ga upalim on ucita windows ali ne prikazuje welcome screen i nista dalje od toga tu se jednostavno ukoci ali se i dalje cuje zvuk ventilatora i hard disca kao da radi normalno.Led dioda na kartici pokazuje da je kartica aktivna i da radi. Konfiguracija nije neka komp je dosta star a sastavljena je od:
maticna ploca: matsonic ms8127c+
procesor:AMD Athlon XP2000+
ram:sd ram 384MB pc133
graficka:nVidia geForce5200 128MB AGP
HDD:samsung 60GB
napajanje:300W

Mene interesuje zbog cega se javlja ovaj problem, da li je mozda premalo ram memorije ili je napajanje preslabo ili je nesto drugo. Unapred se zahvaljujem na svakoj pomoci.
[ SlobaBgd @ 01.12.2011. 13:29 ] @
Da li si proverio kako se Windows podiže kad izvadiš tu karticu?
Skini najnovije drajvere za tvoju karticu sa zvaničnog sajta proizvođača kartice. Nadam se da imaš instaliran Service Pack 3 za Windows XP.
[ zp_tron @ 01.12.2011. 13:38 ] @
Kada izvadim karticu windows se dize normalno i komp radi normalno. Nemam SP3 instaliran je SP2 ali cu probati da ga instaliram u toku dana. Probacu i sa najnovijim drajverima za karticu. Hvala.
[ Binary Mind @ 01.12.2011. 14:39 ] @
Da li je kartica ikad radila dobro u toj kombinaciji? Atheros chipset na wireless kartici je taj koji najverovatnije zeza sa tom plocom... Pitanje je da li se to sve moze naterati da radi stabilno.
[ zp_tron @ 01.12.2011. 17:19 ] @
Karticu sam juce kupio i probao da je instaliram i kartica radi cak sa ovom njenom omnicom na 2db hvatam od komsije solidan signal i sve je u redu dok je komp upaljen. Tek kada se ugasi pri sledecem paljenju se javlja problem komp krene da se pali ucita sistem ali kad dodje do welcome screena ukoci se. Kada izvadim karticu komp radi normalno ali pri svakom novom ubacivanju kartice on iznova instalira driver za nju iako je driver vec instaliran.
[ Binary Mind @ 01.12.2011. 17:25 ] @
Lici na nekompatibilnost ploce i kartice sto je vrlo moguce sa tom kombinacijom.
[ zp_tron @ 03.12.2011. 10:48 ] @
Kako bih mogao proveriti kompatibilnost?
Zaboravio sam da pomenem jos i ovo ne znam da li ima ikakve veze ali isti problem se javlja i kada stavim sva tri modula ram memorije koji ukupno imaju 512MB sto ne bi trebalo da predstavla problem jer ploca podrzava 768MB. Znaci potpuno ista stvar kao sa karticom dok na dva modula radi normalno svi moduli su ispravni i komp radi sa kombinacijom bilo koja dva modula, dok kad se stavi i treci modul komp nece da se upali.
[ Binary Mind @ 03.12.2011. 11:08 ] @
Pa vec se pokazuje da su ploca i kartica najverovatnije nekompatibilni to jest ne rade dobro zajedno. Sto se tice memorije da li su svi memorijski moduli identicni? Navedi koji su moduli u pitanju...
[ zp_tron @ 03.12.2011. 12:14 ] @
Svi su od razlicitig proizvodjaca, u pitanju su SD RAM PC133: 2x128, 1x256MB.
jedan modul od 128 je NCP NC5660
drugi od 128 je EDS48
a na ovom od 256 stoji oznaka DD4096/624 2001 memoriski cipovi na njoj su hyundai 120a.
Nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje, posto ne znam bas mnogo oko racunara ali se trudim da naucim.
[ Binary Mind @ 03.12.2011. 17:25 ] @
OK. Nisu bas neke informacije. Vise bi znacilo kada bi pomocu adekvatnog programa (Everest [sad se zove AIDA64] na primer. Ako imas neki stariji Everest koristi njega posto je ploca prilicno stara.) mogao da iscitas SPD sa svih tih modula. Nevezano za to, koliko modula ima chipove sa jedne strane a koliko sa obe strane? Naravno ocekujemo da prilozis informacije o SPD-u. U Everest-u/AIDA64 se te informacije nalaze u informacijama o maticnoj ploci (Motherboard) a stavka koja ti treba je SPD. Prekopiraj ili uradi screenshot/printscreen i prilozi informacije o SPD-u modula ovde...
[ zp_tron @ 03.12.2011. 17:57 ] @
Evo report-a za dva modula koja su trenutno u kompu a kasnije cu postaviti i za treci. Report je direktno iz everesta u txt formatu.
Evo i drugog reporta u oba report-a se nalaze podaci za modul od 256MB ali su razliciti od 128MB. A u kombinaciji sva tri komp nece da se upali.

[Ovu poruku je menjao zp_tron dana 03.12.2011. u 19:15 GMT+1]
[ Binary Mind @ 03.12.2011. 18:37 ] @
OK. Kao sto sam mislio. Jedan memorijski modul je jednostran (1 rank) a drugi dvostran (2 rank)... Dovoljno da kad stavis treci (bilo jednostran ili dvostran) bude problema sa obzirom da se radi o ploci sa VIA chipsetom... Jos su svi moduli razlicitih proizvodjaca i eto recepta da nesto krene naopako.
[ zp_tron @ 03.12.2011. 19:22 ] @
Ok shvatio sam ovo sto se tice rama. Evo malopre sam nekako uspeo da pokrenem mreznu karticu i komp i isto izvukao izvestaj iz everesta ja kao laik tu nista ne razumem pa cu ga postaviti da ga vi pogledate. naravno posle tog "uspeha" komp se ukocio:-) i morao sam da izvadim karticu.
[ Binary Mind @ 03.12.2011. 20:54 ] @
Iz ovog najnovijeg reporta se nista ne vidi sto se tice wireless kartice. kao da nema drajvera instaliranog ili Everest ne moze da je prepozna...
[ zp_tron @ 04.12.2011. 12:13 ] @
Drajveri su instalirani ali se kartica nije pokrenula tj status led nije ni blinkao niti je bio upaljen stalno. Ali prilikom instalacije drajvera status led je blinkao sto znaci da je slao i primao podatke a nakon instalacije se ugasio i nigde nisam mogao naci karticu, probao sam sa update-om drivera ali se nista nije desilo osim sto se komp ukocio ubrzo posle toga.
[ Binary Mind @ 04.12.2011. 14:29 ] @
Ne verujem da ce to proraditi kako treba, tacnije ubedjen sam da nece ta kobinacija proci. Jedino da probas da nadjes neki noviji BIOS za plocu (Vrlo tesko je Matsonic nije bas bio poznat po azururznju BIOS-a. tacnije ploce koje je pravio i kad je postojao, bile su najjeftinije, najgenerickije moguce.) i da flashujes, a s'obzirom da je Matsonic vise ne postoji to ce ici malo teze...
[ zp_tron @ 04.12.2011. 15:01 ] @
Nema veze taj komp mi je ionako samo za elektroniku i programe vezane za nju ali sam htio da ga povezem sa AP-om koji je u susednoj sobi da bih mogao direktno na njega da downloadujem seme i datasheet-ove bez koriscenja drugog kompa. A da li bi mogao da uzmem neki wireless usb stick da li bi to radilo sa ovom plocom s' obzirom da su svi usb portovi 1.1 ili mozda neku drugu karticu? Hvala na dosadasnjoj pomoci i objasnjenjima;-)
[ Binary Mind @ 04.12.2011. 17:12 ] @
Iskren da budem nemam pojma. Ja imam TP-Link-ovu USB wireless n karticu sa Atheros chipsetom i prilicno sam siguran da bi pravila probleme sa tvojom plocom. Mozes da probas sa karticom koja ima Atmel, Prism, Broadcom, Marvell, Realtek ili Ralink chipset. Tacnije mozes da kupis wireless karticu i u PCI i u USB varijanti, ali obavezno se raspitaj ciji chipset koriste pre nego sto kupis.
[ zp_tron @ 05.12.2011. 16:29 ] @
Ok. Hvala jos jednom na pomoci.
[ anon70939 @ 13.12.2011. 14:28 ] @
hm.
Moj prijatelj ima sličan problem.
Ne može ni da upali komp zbog mrežne kartice.
I našli smo privremeno rešenje, tako što izvuče LAN kabal dok se komp ne uključi, pa ubode kabal ponovo. I tada mu komp radi savršeno.

Nisam se dalje raspitivao o ovom problemu, s obzirom da smo na neki način rešili. A i rekao mi je jednom da su mu procureli kondenzatori ranije na ploči, pa mu je neki elektroničar to zamenio i od tada mu "radi" ploča odlilčno.