[ MissPiggy:) @ 22.02.2004. 15:50 ] @
Misli se na pusenje cigareta. :)

Citam prije neki dan, u Srpskoj se razmatra novi zakon o zabrani pusenja na javnim mjestima. U Australiji, npr. taj zakon vazi vec nekoliko godina za restorane, a sada razmisljaju da uvedu istu stvar i za klubove. Ne znam kakva je situaciju u Bgd/SiCG, ali cisto sumnjam da jos uvijek postoji regulacija po ovom pitanju.

Kad izadjete uvece, da li uzivate u aktivnom/pasivnom pusenju cigareta, ili iz sve snage bjezite u suprotnom pravcu, da vas ne zakaci propratni miris (ili smrad? - kako kome)? Mozda uzivate u grupnom cuganju, i pravite kolutice od dima, tipa: lokomotiva...ili vise volite da nacrtate mapu grada i krecete se sistemom: cist vazduh, zdrava pluca, i time zaobidjete fabrike dima? Ako ste pusac - da li ce vam ovi zakoni smetati, ili planirate da ih se pridrzavate? Ako ne pusite, da li vidite nove (moguce) zakone kao jedino rjesenje da odbranite 'cist vazduh' mjesta na kojem izlazite? Koliko je taj cist vazduh vazan...i kome?

MissPiggy:)



[ Fuzz @ 23.02.2004. 02:50 ] @
Ne uzivam u pasivnom,ali uzivam u aktivnom pusenju cigareta...
[ srki @ 23.02.2004. 03:24 ] @
Citat:
MissPiggy:):
Citam prije neki dan, u Srpskoj se razmatra novi zakon o zabrani pusenja na javnim mjestima. U Australiji, npr. taj zakon vazi vec nekoliko godina za restorane, a sada razmisljaju da uvedu istu stvar i za klubove. Ne znam kakva je situaciju u Bgd/SiCG, ali cisto sumnjam da jos uvijek postoji regulacija po ovom pitanju.

Kod nas je to odavno zabranjeno. Nekih desetak godina sigurno. Samo fora je sto policija misli da ima pametnija posla od ganjanja ljudi koji puse na javnim mestima.
[ Boris Sundic @ 23.02.2004. 07:01 ] @
Kod nas u Crnoj Gori se jos uvijek rade ankete o tome da li je pusenje na javnim mjestima pristojno.
[ stalker @ 23.02.2004. 09:32 ] @
Ja ne znam sto su te "civilizovane" zemlje tako zapele za to. Pa ja ako se odselim negde "tamo daleko" to ce po vasim recima, biti pakao za mene:) Kako to da se ne pusi na ulici, u restoranu... To mi je nezamislivo. Ko da cu ja nekoga ugroziti ako zapalim na autobuskoj stanici?! Odvratno... pa gde da pusim? Da cekam u da dodjem do stana??? Ja pusim oko 2 pakle dnevno i ne mogu da izdrzim da provedem u restoranu 3 sata bez pusenja? I to pogotovu ako sam sa drustvom... pa nemam sta sa rukama da radim!:)
[ superbaka @ 23.02.2004. 13:21 ] @
osim u Japanu nigde nije zabranjeno pusenje na ulici vec je zabranjeno u javnim ustanovama kao sto je i kod nas... a sad je trend da se pojam javnih ustanova prosiruje i nekim drugima... A takav tvoj stav Stalker samo pokazuje da su u pravu jer vi pusaci nemate razumevanja za ostale... ja se sa tim srecem svaki dan na poslu... kolege u nasoj maloj prostoriji nemaju nameru da izadju napolje da ispuse cigaretu niti da otvore prozor jer je hladno i ne obaziru se na nas kada dodjemo bolesni pa nam i najmanji nadrazaj dima izaziva kasalj i bolove u grlu...
a zamislite kad bi mi nepusaci upraznjavali nesto sto je stvarno zdravo po organizam, u svetu se smatra za savim normalnu pojavu i predstavlja stvarno potrebu - ispustanje crevnih gasova alias prdenje ili puvanje?!!! najedemo se kiselog kupusa pa raspalimo u pivnici, restoranu i kaficu! em dise em mirise... pa jedi ti i pij ako mozes? da li bi ti mene tada razumeo? ne znam ni ja sta sa gasovima da radim!!!
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2004. 13:31 ] @
U DE je zabranjeno pusenje u javnim ustanovama, zeleznickim stanicama, aerodromima (osim na naznacenim mestima kojih jako malo ima)

Obicno je i u firmama zabranjeno osim u "pusaonicama" ili na terasi (kod mene u firmi je bar tako) itd..

A cuo sam da u NYC hoce da zabrane i pusanje na ulici - dobro, oni jesu policijska drzava.. ali to je ipak malo sumanuto :)
[ MissPiggy:) @ 23.02.2004. 13:39 ] @
superbaka...nisam ni ocekivala da diskusija moze da poprimi novi twist - izgleda da je pojam cist vazduh zaista SIROK. :)

U nekim firmama u Au nije dozvoljeno da osoba pusi cigarete dok su u uniformama kompanije za koju rade. Los imidz, sta li. To potpuno shvatam ako neko radi za zdravstvenu ustanovu, ali sta ne mogu da shvatim je kada vidim covjeka sa onkoloskog odjela (ima rak pluca, u njegovom slucaju), i trci napolje po jos jednu cigaretu...

!?
[ fanfon @ 23.02.2004. 14:44 ] @
Samo vi pusite! Rak dolazi...(:
[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2004. 14:49 ] @
Citat:

i sta ne mogu da shvatim je kada vidim covjeka sa onkoloskog odjela (ima rak pluca, u njegovom slucaju), i trci napolje po jos jednu cigaretu...


Pa zamisli - celog zivota to radis, imas smrtnu bolest, daju ti narkoticke analgetike da te manje boli - i ti ces da pazis o zdravlju (a pomoci ti u dobrom broju slucajeva nema) zarad zadovoljstva??

[ turncoat @ 23.02.2004. 15:03 ] @
Citat:

I enjoy having sex more than you enjoy smoking, but you don't see me f***ing in the restourant...



Jednaka prava za sve ....
[ MissPiggy:) @ 23.02.2004. 15:07 ] @
Citat:
Pa zamisli - celog zivota to radis, imas smrtnu bolest, daju ti narkoticke analgetike da te manje boli - i ti ces da pazis o zdravlju (a pomoci ti u dobrom broju slucajeva nema) zarad zadovoljstva??


Drago mi je da mogu da zamislim...a ne i da prozivljavam.
[ BlueSoniq @ 23.02.2004. 16:10 ] @
Mislim da je nasa kultura na jako niskom nivou uopste. Pre par godina sam radio u jednoj firmi u sobi u kojoj je sedelo nas sedmoro od kojih je pet osoba pusilo one najjeftinije cigarete (partner itd) i bolelo ih je uvce za tudje zdravlje. Sasvim sigurno ne bih uspeo da ih isteram napolje jer su oni bili u vecini.
[ srki @ 23.02.2004. 16:27 ] @
Citat:
stalker:
Ja ne znam sto su te "civilizovane" zemlje tako zapele za to. Pa ja ako se odselim negde "tamo daleko" to ce po vasim recima, biti pakao za mene:)

Da, jer su cigarete mnogo skuplje.

Citat:
Kako to da se ne pusi na ulici, u restoranu... To mi je nezamislivo. Ko da cu ja nekoga ugroziti ako zapalim na autobuskoj stanici?! Odvratno... pa gde da pusim?
Ma mozes na ulici a i u restoranima imas prostorije za pusace, pa ti idi u takve restorane. Na autobuskoj stanici ne mozes i naravno da tu ugrozavas nekoga. Sta ako neko ima astmu i zaista mu smeta dim a dim ide bas na njega? Naravno da tu ugrozavas nekoga.

Citat:
Da cekam u da dodjem do stana??? Ja pusim oko 2 pakle dnevno i ne mogu da izdrzim da provedem u restoranu 3 sata bez pusenja?


Izadji napolje, prosetaj se, i popusi cigare ili cigarete, sta god pa se vrati u restoran. Ili idi u restoran sa prostorijom za pusace.
[ Dragi Tata @ 23.02.2004. 17:12 ] @
U Kaliforniji je zabranjeno pušenje praktično u svim zatvorenim prostorijama osim privatnih kuća i automobila i mogu reći da mi se to jako dopada. Nema pušenja ni u kafanama, restoranima, čak ni u noćnim klubovima i barovima. Da se ja pitam zabranio bih ga i napolju - ovako lepo sednem ispred nekog Starbucksa, cirkam kafu i uživam u suncu, kad neki dilea pripali cigaretu a vetar nosi dim baš ka meni; dođe mi da mu nabijem jednu čarapu pod nos ne bih li ga vaspitao koliko-toliko...
[ bags @ 23.02.2004. 20:42 ] @
Ovdje u Austriji se vode velike kampanje protiv pušenja.
Kao sto je neko vec spomenuo nije dozvoljeno uopste pušiti na javnim mjestima ,tj. dozvoljeno je samo na određenim prostorima(postoje velike "pepeljare" na metro-stanicama ) pušiti.U kafićima i restoranima je dozvoljeno,ali u gotivnijim restoranima imaju posebni djelovi gdje je dozvoljeno.

Inače statisike su poražavajuće za austrijance (valjda zbog Austria Memphisa :)tako da se svim silama bore protiv pušenja čak i po cijenu ukidanja staze za f1.
[ Marenović Slaviša @ 24.02.2004. 00:00 ] @
Samo da se pridruzim apelu protiv pusenja na javnim mestima ( u najsirem shvatanju tog pojma). Valjda ce i kod nas doci malo reda.....
[ S_Kid @ 24.02.2004. 09:27 ] @
Mrzi me iskreno da obrazlazem svoju teoriju ali mislim da bilo gde u istocnoj Evropi takav zakon ne moze da zazivi. Srbija, Grcka, Turska pogotovu.

Kod mene u firmi primera radi moze da se pusi samo u kuhinji, a u firmama gde sam do sada radio to je obicno bila terasa ili hodnik... Samo na drzavnoj javnoj instituciji gde sam radio moglo je da se pusi u kancelariji :)
[ Not now, John! @ 24.02.2004. 09:50 ] @
Citat:

S_Kid
Kod mene u firmi primera radi moze da se pusi samo u kuhinji

Ovo je tek vrhunac gluposti! Pušenje je dozvoljeno samo tamo gdje se servira i priprema hrana ???!!!
[ S_Kid @ 24.02.2004. 21:29 ] @
Citat:
Not now, John!:
Citat:

S_Kid
Kod mene u firmi primera radi moze da se pusi samo u kuhinji

Ovo je tek vrhunac gluposti! Pušenje je dozvoljeno samo tamo gdje se servira i priprema hrana ???!!!


Pa ovaj ne bas, jede se u restoranu a kuhinja sluzi bas za pusenje, ispijanje kafe i ostale danguba aktivnosti :) A u restoranu gde se klopa inace moze i da se pusi naravno... Zanimljivo da su jednom probali da zabrane pusenje tamo i sklonili su sve pepeljare sa svih stolova medjutim ljudi su pusili kao i obicno i tresli u plasticne case... Sledece nedelje su piksle vracene kao da nista nije ni bilo :)
[ flylord @ 26.02.2004. 19:11 ] @
Citat:
superbaka:
osim u Japanu nigde nije zabranjeno pusenje na ulici vec je zabranjeno u javnim


U Singapuru moze da se pusi samo u specijalnim parkovima koji su predvidjeni za to. Kazne su drakonske za ne pridrzavanje zakona o pusenju

[ flylord @ 26.02.2004. 19:18 ] @
Citat:
stalker:
Ja ne znam sto su te "civilizovane" zemlje tako zapele za to. Pa ja ako se odselim negde "tamo daleko" to ce po vasim recima, biti pakao za mene:) Kako to da se ne pusi na ulici, u restoranu... To mi je nezamislivo. Ko da cu ja nekoga ugroziti ako zapalim na autobuskoj stanici?! Odvratno... pa gde da pusim? Da cekam u da dodjem do stana??? Ja pusim oko 2 pakle dnevno i ne mogu da izdrzim da provedem u restoranu 3 sata bez pusenja? I to pogotovu ako sam sa drustvom... pa nemam sta sa rukama da radim!:)


A odakle tebi pravo da pusis bilo gde gde ima nepusaca!! Ti bi se pobunio kad bi neko uzeo da te bije ili da ti da pijes neki otrov. Ti svojim pusenjem ugrozavas zdravlje ljudi i ne razumem kako se to zabranjuje u svim drzavama da neko nekoga ubije ali se dozvoljava da taj neko pusi i na izrazito perfidan i spor nacin trije nekoga!!
Mogu samo da kazem da ja mojim gostima zabranjujem da puse cak i na terasi i da kad ja nekom trebam zbog neke usluge doticnoj osobi je zabranjeno da pusi preda mnom dok mu ne odradim uslugu ili nema usluge. I mislim da bi tako trebalo svi da se ponasaju

POz
[ BlueSoniq @ 27.02.2004. 10:05 ] @
I ja se slazem sa tobom. Mada sam dobio dosta kritika kad sam zabranjivao da se pusi u mojoj sobi. Svi pusaci su mi rekli da ih maltretiram i da necu umreti zbog par cigara. Par cigara se uvek posle par sati, koliko gosti obicno provedu negde, pretvori u par paklica, pa ti se sav taj smrad nakupi u zavesama, krevetu; i obavezno se neka pepeljara prospe po tepihu ili etisonu itd.

Koliko je sve to zapravo pederski. Znaci ja njih maltretiram sto im ne dam da zagadjuju moju sobu a oni mene ne maltretiraju svojim otrovima i smradom.
[ yolja624 @ 27.02.2004. 11:45 ] @
Pusio sam 20 godina, prosjecno 2.5 kutije dnevno. Ubijao i sebe i sve oko sebe, da ne pricam o katranu koji se nakupio na monitoru i ostalim perferijama :)
Ne pusim vise od godinu dana, dim mi smeta a osjecam se odlicno! I ja sam mislio da nemoguce ostaviti duvan, ali sam bez puno muke uspio. Samo treba volja.
Pusaci, nemate pravo da svojim (nekad i mojim) navikama ugrozavate druge. Zamislite da neko ima "naviku" da svira violinu (i to lose, cijuuuucijuh) po cijeli dan, pozivajuci se na "svoje pravo" da svira, a da ste prisiljeni da to slusate!
Sama inicijativa za zabranu duvanskog dima na javnim mjestima mi apsolutno odgovara.

Pozdrav
Yolja
[ flylord @ 27.02.2004. 16:59 ] @
Citat:
BlueSoniq:
I ja se slazem sa tobom. Mada sam dobio dosta kritika kad sam zabranjivao da se pusi u mojoj sobi. .

Soba je tvoja i niko nema prava da tebi odredjuje pravila ponasalja u tvojoj sobi. Ja ko sto rekoh, sam uveo zabranu pusenja i na terasi za moje goste. Na zalost tako ostali momci sa kojima zivim ne misle, pa ne mogu apsolutnom svakome ko dodje u stan da zabranim da pusi, ali barem mogu u sobi

Poz
[ maji @ 05.03.2004. 12:58 ] @
Citat:
srki:
Kod nas je to odavno zabranjeno. Nekih desetak godina sigurno.


Kod nas je od '95 zabranjeno samo pusenje u zatvorenim prostorijama (za pripremanje hrane, vaspitni rad, lecenje i sl.), i u prevoznim sredstvima. Takodje je zabranjeno pusenje u radnim prostorijama sa bar jednim nepusacem, (hmm sto znaci da kod mene u kancelariji ne bi trebalo da se pusi...ma bas me briga:)

Kod nas se pusi u svim kancelarijama, a kao smo neka strana organizacija, cak i nasa sefica amerikanka pusi po 2 pakle dnevno:)


[ BabicLeo @ 29.04.2015. 13:23 ] @
Bivši sam pušač i već dulje vremena uspješno ne pušim i osjećam se odlično. Toliko mi je bolje da se ne mogu više ni sjetiti razdoblja ni osjećaja kao kad sam pušio. Pušenje je od davnih dana istaknuta i poznata opasna navika, koja ne samo da ugrožava život i zdravlje pojedinaca koji puše, već i cjeloj okolini i pojedincima čiji izbor nije bio da ugroze i naruše svoje zdravlje. Tako da su zabrane pušenja na javnim mjestima potrebne i opravdan i pružaju potrebnu zaštitu ljudi koji su se oduprijeli ili se nikad nisu upustili u konzumiranje te poznato štetne navike...