[ Doctor_Oz @ 04.12.2011. 18:39 ] @
Zeleo bih da napravim dual boot Win7 i Linux Mint, imam hard od 500 GB i imam podeljene particije, pa me zanima da li mogu da podelim disk a da ga ne formatiram. Video sam neke snimke na YT i kao na Windowsu 7 klinknu da podele hard disk
evo nasta sam mislio

meni je particije D; pola popunjena pa me zanima da li moram ipak da formatiram da bih mogao da je podelim
[ calexx @ 04.12.2011. 20:20 ] @
Ne moraš, ali moraš da je skratiš za onoliko koliko hoćeš da odvojiš za Linux. Ja odavno u startu na hardu ostavim mesto za neki budući Linux ali mislim da sve može da se odradi prilikom instalacije, pokreni gparted, skrati particiju i nastavi.
Svaki rad sa reparticionisanjem je rizičan (nešto krene loše, nestane struja a UPS baš nešto brlja ... ) pa je bolje da negde prebaciš podatke ... za svaki slučaj.

Usput, 34GB nije baš dovoljno za Windows 7 pa bi bilo najbolje da ipak negde prebaciš podatke sa D particije, obrišeš je, povećaš C na bar 50GB i onda napraviš novu D particiju pa ostaviš mesto i za Linux.
[ Doctor_Oz @ 21.02.2012. 21:49 ] @
Posto sam instalirao Windows i Linux, kako da podesim da mi prvo pokrene Windows, a ne Linux
[ calexx @ 21.02.2012. 22:06 ] @
Pravi Linuxovci će da edituju grub fajl, meni je lakše da instaliram startup manager i u njemu podesim. ;)
[ Djetvan @ 22.02.2012. 15:14 ] @
Uputstvo za editovanje gruba tj. podešavanje redosleda podizanja os-eva:

Sledećom komandom iz terminala otvori se fajl, default grub:

Code:
gksu gedit /etc/default/grub


U gornjem fajlu se podešava redosled podizanja oseva izmenom sledeće linije:
GRUB_DEFAULT=0
Nula se zameni nekim drugim brojem (rednim brojem osa iz boot loadera koji želimo da se podiže prvi ).
Umesto broja može da se upiše naziv osa iz boot loadera ali u znacima navoda.

Izmene u fajlu sačuvaju se sa Save i posle toga se u terminal uđene komanda za apdejtovanje gruba:

Code:
sudo update-grub
i uradi restart računara.

Ako se Windows 7 nalazio u šestom redu u boot loaderu onda se umesto nule (0) stavi broj pet ( "5" ) i Windows će se ubuduće posle pokretanja računara podizati prvi.

Ovako izgleda fajl "default grub" posle izmene i sada se Windows podiže prvi:

Izmenjen "default grub".

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 22.02.2012. u 17:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 22.02.2012. u 17:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 22.02.2012. u 17:12 GMT+1]
[ Doctor_Oz @ 17.05.2012. 14:56 ] @
Da pitam kako da podesim particije da mi idu na hard disku za najbolji rad i da ne cimam mnogo hard, da li da stavim prvo Windows pa onda linux (ili Linux pa Windows) a zatim radne particije, ili da stavim Windows pa radnu particiju a zatim Linux