[ ZoranV @ 07.12.2011. 19:37 ] @
Do sada sam radio sa ACCESS bazama i hteo sam da isprobam MySQL baze.
Jasno mi oko formranja baze i tabela.
E sad, verovatno je drugačije postavljeno, ali kada radim sa ACCESS-om tačno znam gde je baza i mogu da je kopiram i premestim na drugi računar.
U MySQL preko programa Workbench mogu da menjam tabele i ostalo, ali nikako ne mogu da nađem gde je snimljena i da je kopiram.
Kako koristiti istu bazu na drugom računaru? Napomena, ne radi se o web aplikacijama.
[ after @ 07.12.2011. 20:17 ] @
Baze se fizicki nalaze u datadir.

show variables like 'datadir'; ti daje lokaciju na hdd

E sada ako su tabele innodb svojstva tabele - kako je kreirana je u .frm fajlu dok data i indeksi su u zajednickom innodb tablespace - ibdata. Svaki tip tabele ima svoj .frm fajl dok se ostalo razlikje. Kod MyISAM indeksi su u .MYI a data u MYD. Kod memory tabela data i indeksi su u memoriji...

U sustini fizicko kopiranje je brze ali trebaju biti zadovoljeni neki uslovi zavisno od storage engine (shutdown server kod innodb, lock tbl kod myisam,..). Elegantiji nacin je SQL backup - mysqldump kod manjih i srednjih baza. Cini mi se da i workbench ima integrisanu neku vrstu mysqldump i preko gui-a mozes da biras opcije.
[ nkrgovic @ 07.12.2011. 21:08 ] @
Ima opcija da innodb tabele budu svaka u odvojenom fajlu :). Ali i dalje ne mogu da se kopiraju dok je baza upaljena tek tako.

U svakom slucaju, ako je baza ukljucena, a posebno ako prelazis sa Access-a i neces imati baze vece od tipa 1GB total sve tabele, mysqldump je savrseno resenje. Posebno sto onda mozes i da parsiras taj fajl (koji je obican text fajl, sa gomilom INSERT INTO... VALUES), i da vratis tacno one redove koji ti trebaju.
[ bogdan.kecman @ 07.12.2011. 21:20 ] @
Citat:
ZoranV:  ali kada radim sa ACCESS-om tačno znam gde je baza i mogu da je kopiram i premestim na drugi računar.


baza se "kopira" na drugi racunar u slucaju RDMS-a na drugi nacin (svakog RDMBS-a ukljucujuci i MySQL)

1. napravis bekap
2. taj bekap iskopiras na drugi racunar
3. taj bekap "restorujes" na tom drugom racunaru
[ ZoranV @ 08.12.2011. 16:12 ] @
Uspeo sam da prebacim preko backup i restore komandi.
Hvala svima.