[ Branko Santo @ 11.12.2011. 18:03 ] @
Drugari i Drugarke,

kod nas u firmi (AT&T Brno) trenutno radimo na ideji pravljenja prezentacija firme i mogucih poslova i skupljanja CV-ova od strane zainteresovanih kandidata kao i mladih i jedrih studenata/studentkinja.

Kako je to nesto sto ja guram da odradimo na prostoru SFRJ morao bih da sednem i dobrano istrazim sve moguce izvore potencijalnih kandidata.

Informacije o kojima trenutno tragam su:
- Gradovi koje bi vredelo posetiti gde bi kombinacija broja potencijalnih kandidata i njihovog interesa za odlazak u Cesku bila primamljiva? Trenutno iz glave Srbija (Novi Sad, Beograd, Nis), Bosna i Hercegovina (Banja Luka, Sarajevo), Hrvatska (Zagreb).
- Koji su to Univerziteti/Fakulteti koji obrazuju profile mreznih i sistemskih inzinjera (Cisco/Juniper/Microsoft/Linux) kao i nekih stvari tipa Oracle DB?
- Koje profile uopste imamo na trzistu? Da li postoje skole van Fakulteta koje mogu da izbace kadar koji nesto zna ili svi stampaju sertifikate?
- Koji je tipican ljudski profil o kojem se razmislja? Ja trenutno u glavi imam studente krajnjih godina fakulteta kao i sveze zavrsene kao jednu, oni sa zavrsenim kursevima iz raznih racunarskih skola + malo iskustva kao i iskusne strucnjake. Krajnje su razliciti zahtevi svake od ovih grupa, sta je potrebno njima da prelome i dodju da rade za nas u drugoj drzavi?
- Koje kompanije kod nas zaposljavaju isti profil u broju vecem od 5?
- Da li su plate u Zagrebu i Beogradu za ljude sa do jednom godinom iskustva u ovakvim poslovima blizu 1.000e?
- Da li zvanicna prezentacija firme + licni intervjui imaju smisla kao uspostavljanje prvog kontakta sa potencijalnim zaposlenima?
- Da li mislite da su Fakulteti spremni da ustupe prostor za odrzavanje ovakve prezentacije?
- Da li su Profesori sposobni (i voljni) da proberu medju studentima i pokazu nam najbolje?


Siguran sam da cu se jos neceg setiti ali ko ima neko misljenje ili ideju molio bih vas da je podelite.

Zahvaljujem unapred! :)
[ anon68680 @ 12.12.2011. 07:56 ] @
U Nisu imas Elektronski fakultet i Visoku tehnicku skolu, u Beogradu ETF,FIT, Racunarski fakultet, Visoku elektrotehnicku... Generalno bar na jednom fakultetu po gradu (elfak u Nisu, etf u bgu) postoje bar cisco i ms kursevi koje pohadjaju uglavnom studenti visih godina. Postoje i predmeti tipa "racunarske mreze" i "baze podataka" na redovnim predavanjima ali se tu ne fokusira na odredjene tehnologije vec se govori uopsteno (mozda nesto na nivou CompTIA+ sertifikata?). Na sajtu svakog fakulteta postoji lista predmeta koji se pohadjaju, pa baci pogled.
Ja bih razmisljao o studentima visih godina koji rade na sebi i van fakulteta, mozda imaju neki volonterski projekat iza sebe ili sertifikat. Mislim da bi ih najvise privukla neka "optimisticna" plata i mogucnost za daljem usavrsavanjem.
Svaki fakultet ce ustupiti prostor za prezentaciju kad cuju ime kompanije :) Na elfak konkretno znam da je samo potrebno da se najavis kod dekana koju nedelju ranije. Toplo preporucujem da omogucis studentima da sami ostave svoj CV, imam utisak da bi mnogi profesori pogresno protumacili sta podrazumevas pod "najboljim studentima".

[ Branko Santo @ 12.12.2011. 08:13 ] @
Nikola, naravno da ce svako ostaviti svoj CV ali i dodatno mozda info od profesora moze pomoci. :)
[ yellow pinky @ 12.12.2011. 11:27 ] @
Citat:
Branko Santo: Drugari i Drugarke,

Informacije o kojima trenutno tragam su:
- Gradovi koje bi vredelo posetiti gde bi kombinacija broja potencijalnih kandidata i njihovog interesa za odlazak u Cesku bila primamljiva? Trenutno iz glave Srbija (Novi Sad, Beograd, Nis), Bosna i Hercegovina (Banja Luka, Sarajevo), Hrvatska (Zagreb).


Evo malo informacija iz prve ruke barem što se tiče Niša.
Niš kao univerzitetski centar južne Srbije a ujedno i sa strahovitim brojem nezaposlenih bi bio veoma plodno tlo za traženje valjanog kadra.

Citat:
- Koji su to Univerziteti/Fakulteti koji obrazuju profile mreznih i sistemskih inzinjera (Cisco/Juniper/Microsoft/Linux) kao i nekih stvari tipa Oracle DB?


Fakultet Elfak kao i Visoka tehnička škola su jedine koje imaju predmet Računarske mreže. Na elfaku nisam stigao do nega ali pošto imaju Cisco akademiju sigurno se tamo može nešto odabrati. Kada je Visoka tehnička u pitanju ono što se učilo do pre 2 godine nije ni prineti modernim shvatanjima funkcionisanju računarskih mreža. Ako njihovi studenti nisu učili samostalno onda slaba vajda ali vredi probati makar zbog nekolicine koji su se trudili.

Citat:
- Koje profile uopste imamo na trzistu? Da li postoje skole van Fakulteta koje mogu da izbace kadar koji nesto zna ili svi stampaju sertifikate?


U Nišu jedina škola pored Cisco akademije na Elfaku (ako se ne varam IG je tamo izučavao kasnije došao kod vas)koja je u stanju da izbaci nešto IT kadra je IT Centar (a izbacuju ih, fala bogu, ko na proizvodnoj traci :) ). Mada i kod njih pohađuju dosta njih radi papira ali tu mislim da ima šta da se probere. Od profila tu se mogu naći Cisco i Microsoft , dok za Linux ne postoje obrazovne institucije a pogotovo ne za Juniper. Kada sam ja polagao , proktorkinja prvi put čula za njega.


Citat:
- Koje kompanije kod nas zaposljavaju isti profil u broju vecem od 5?


Programere da, sistem inženjere u Nišu možda Filip Moris dok mrežne koliko znam (ako ne računamo Telekom) niko.

Citat:
- Koji je tipican ljudski profil o kojem se razmislja? Ja trenutno u glavi imam studente krajnjih godina fakulteta kao i sveze zavrsene kao jednu, oni sa zavrsenim kursevima iz raznih racunarskih skola + malo iskustva kao i iskusne strucnjake. Krajnje su razliciti zahtevi svake od ovih grupa, sta je potrebno njima da prelome i dodju da rade za nas u drugoj drzavi?


Za prve dve navedene grupe da imaju redovnu platu , plaćene doprinose i da im dobijanje posla ne zavisi od ujke , tetke , ove ili one stranke ili finansijske potpore onome ko će te zaposliti već od znanja i želje za radom.
Ne pripadam trećoj grupi pa ne znam da odgovorim.

Citat:
- Da li zvanicna prezentacija firme + licni intervjui imaju smisla kao uspostavljanje prvog kontakta sa potencijalnim zaposlenima?


Da.

Citat:
- Da li mislite da su Fakulteti spremni da ustupe prostor za odrzavanje ovakve prezentacije?


Još pitaš. Iskoristili bi to i za svoju promociju i to još kako. Verovatno bi došao i gradonačelnik da se slika sa vama. Uz malo sreće eto i druga Predsednika . :)

Citat:
- Da li su Profesori sposobni (i voljni) da proberu medju studentima i pokazu nam najbolje?


Profesori su retko kada realni i često imaju svoje pulene tako da bi ih ja preskočio. Većina njih je još uvek u 80im godinama prošloga veka.
Čast izuzetcima.


Toliko od mene .

Svako dobro,

YP.
[ Branko Santo @ 12.12.2011. 12:22 ] @
@Nikola, YP
Odlicne informacije, hvala :)

Slobodno ko ima misljenje ili neko pitanje neka postavi.

Citat:
Za prve dve navedene grupe da imaju redovnu platu , plaćene doprinose i da im dobijanje posla ne zavisi od ujke , tetke , ove ili one stranke ili finansijske potpore onome ko će te zaposliti već od znanja i želje za radom.


Posao se dobija iskljucivo na nivou znanja i iskustva. Plata je 9. ili 10. u mesecu ako je od AT&T direkt ili 12-15. u mesecu ako je preko agencije. Imate razlozeno na odresku od plate tacno sta je i koliko placeno. Zdravstvo je dobro i participacija po pregledu je 30 kruna (1.2e) i osnovni lekovi se dobijaju na recept. Za penziju ne znam kako ide ali staz naravno ide i sve se redovno uplacuje.
[ Branko Santo @ 13.12.2011. 12:11 ] @
Imam jos jedno pitanje koje moze dosta da utice na ovaj nas projekat.
U poslednjih tipa godinu dana koliko ostavljam na ES oglase i informacije ukupno me je kontaktiralo 10ak ljudi koji se cini da su imali ozbiljnu nameru da odu. Da li je to zato sto jako malo ljudi u stvari prati ovaj forum ili zato sto ljudi ne zele da odu za takvu ponudu kakva jeste?
[ Miroslav Jeftić @ 13.12.2011. 12:40 ] @
Citat:
Branko Santo: Imam jos jedno pitanje koje moze dosta da utice na ovaj nas projekat.
U poslednjih tipa godinu dana koliko ostavljam na ES oglase i informacije ukupno me je kontaktiralo 10ak ljudi koji se cini da su imali ozbiljnu nameru da odu. Da li je to zato sto jako malo ljudi u stvari prati ovaj forum ili zato sto ljudi ne zele da odu za takvu ponudu kakva jeste?


Moguće od svega po malo Neki moguće imaju već solidnu situaciju/poziciju ovde, pa ne žele da idu za malu razliku u plati. Neki bi opet verovatno rado išli, ali nemaju dovoljno znanja/iskustva
[ Branko Santo @ 13.12.2011. 13:17 ] @
Miroslave, jasno je meni da ono sto mi nudimo i nisu neke pare. Ali ajde da pricamo realno i pogledamo kako stoje stvari van Beograda.
Ja znam neke vrlo vrlo dobre strucnjake koji rade za 600-700e u Novom Sadu a iz prica par ljudi u Nisu to je i tamo odlicna plata.
Uz sve to znam i nekoliko ljudi u rangu CCNA sa nekim iskustvom (6-12 meseci) koji rade za tipa 300-400e i razmisljaju se kad ce da ih otpuste.

Ko dolazi sam za 1.000e neto (~33.000kc bruto) moze jako lepo da zivi u Brnu i da puni CV relevantnim iskustvom u velikoj firmi (eg. Market Leader).
Mnogo njih dalje ode za osetno vece plate da li u Prag ili neku drugu zemlju. Ono sto meni nije jasno jeste da ima puno mladih ljudi koji ili rade za 300e ili ne rade uopste i onda im je tih 1.000e i samostalnost problem posto su culi da u Svajcarskoj brat od strica njihove tetke ima 5.000e dok pere sudje.

Svako ko ima pravo znanje sa CCNA + 6-12 meseci pravog iskustva moze da dodje kod nas na drugi nivo ali potpisujem. Problem moze da im bude engleski ili ako se utremiraju kada bude intervju.

[ Miroslav Jeftić @ 13.12.2011. 13:41 ] @
Pa dobro, sigurno da neki od tih nisu ni videli temu

Ali pretpostavljam da je ovo ipak bitnije:

Citat:
Branko Santo
Svako ko ima pravo znanje sa CCNA + 6-12 meseci pravog iskustva moze da dodje kod nas na drugi nivo ali potpisujem.


Pitanje koliko njih ima pravog znanja i iskustva što kažeš, jedno je nabubati test kingove, a drugo sve to znati primeniti u praksi. Mada možda i ja sad pričam napamet
[ Branko Santo @ 13.12.2011. 14:14 ] @
Naravno da je drugacije. :) Ali iz licnog primera mogu da kazem da sam ja u AT&T dosao sa dobrim znanjem switchinga i statickog rutiranja. Dinamicko rutiranje sam radio jedino na dynamipsu kada sam ucio za ispite. Ukupno kada sam imao razgovor imao sam oko 12-13 meseci pravog radnog iskustva sa Cisco opremom.
[ balavi @ 13.12.2011. 14:20 ] @
Od tih 12-13 meseci, koliko je dynamipsu a koliko stvarna praksa ...

Znaci, da je onda moguce, na misice, proci samo sa dynamips-om prikikom razgovora za posao ...

Ne kazem da je neko lenj pa nece da radi prakticno, ali nemas nekad gde volontirati, steci praksu ....

[ Branko Santo @ 13.12.2011. 14:40 ] @
@Balavi
To je 6 meseci samo Dynamipsa + 12-13 meseci pravog rada u grozno dizajniranoj mrezi sa iskljucivo statickim rutama :)

Moze se i samo sa Dynamipsom proci ali mora se to dobro nauciti i da budete namazani + teorija dobro da se savlada.
[ jovica016 @ 13.12.2011. 18:04 ] @
Evo i ja da kazem rec dve.
Reci cu nesto o Elektronskom fakultetu, posto sam na njemu proveo poslednjih 5 godina(apsolventski mi poceo oktobra) i planiram s njim zavrsim sredinom sledece godine.
Ne bih se slozio da su profesori ni zastarelih shvatanja ni zastarelih znanja. Mozda na drugim smerovima to jeste tako, ali na Racunarstvu i informatici nije tako. Vecinom su mladi profesori, nema vise te "stare zaostale" garde.

U mojoj generaciji ima samo nekoliko nas zainteresovanih za mreze i administraciju(bilo Win ili Lin), i to pre svega sto se te teme ne obradjuju mnogo na faxu. Postoji predmet "Racunarske mreze", i on nudi vrlo dobru teorijsku osnovu, ali nema veze ni sa Ciscom ni sa Juniperom. Ja sam zavrsio i CCNA na Akademiji na Elektronskom fakultetu, i imao sam srece da imam vrlo kvalitetne predavace, pa sam zaista puno i naucio. Ima dosta studenata koji krenu sa Akademijom(mozda 20ak po godini, zavisi kako kad), veliki broj njih i zavrsi, i tu uglavnom stanu.

Ja sa jos nekoliko kolega odrzavam Cisco based mrezu sa preko 600 hostova(Tri studentska doma povezana VPN-om), a do skoro smo bili u UO kluba mreznih tehnologija na fakultetu( http://elefnet.elfak.ni.ac.rs ), i svi koji se uopste interesuju za mreze dolaze u klub. S toga znam da ima ljudi sa nekim znanjem, ima ljudi i sa zavrsenim CCNA bez iskustva, ali je vrlo mali broj ljudi sa nekim znacajnim iskustvom. Nece ljudi da rade za dzabe i to ti je. Ja volontiram kao sys/net admin poslednje 4 godine, i ne zalim se. Razumem da mi jako koristi.

Sto se Visoke tehnicke skole tice, ne bih da generalizujem, ali tesko da tamo mogu da se nadju iole kvalitetni ljudi. Svi znaju da svi koji ne prodju ni prvu godinu na Elfaku, idu u Visoku tehnicku i postaju "top" studenti tamo. Tako da, to sve govori o nivou i kvalitetu.

Mislim da Elfak ima sta da ponudi. Mozda ljudi pri kraju studija ili sveze diplomirani nemaju mnogo iskustva, ali sam siguran da vecina ljudi koja izgura do kraja ima veliki kapacitet i potencijal.
Problem moze da bude taj sto su ljudi vrlo zatvoreni, i znam da vecina mojih kolega uopste nije ni svesna znacaja strucnog usavrsavanja i sticanja sertifikovanih znanja nakon faxa. O bilo kakvim sertifikatima osim Ciscovih, retko ko da je cuo.

Verujem da bi ovakva inicijativa imala podrsku Elfaka. Bilo je slucajeva da se pojave firme i odrze po koju prezenaciju, ali obicno u sklopu nekog drugog desavanja, kao sto su sajmovi poslova i slicno. Verujem da bi Elfaku na ovakav dogadjaj, prezentacija + intervjui, bilo jako puno pozitivnih reakcija i velikog interesovanja.

Ako imas jos nekih pitanja koja se ticu Nisa na bilo koji nacin, stojim na raspolaganju.
[ Branko Santo @ 14.12.2011. 09:12 ] @
Jovice, super informacije. Hvala.
Sta mislis ukoliko bismo predstavili ovo sto nudimo i ostavili otvoreno tipa polozite CCNA i radite na tome i javite se da odradimo neki tehnicki intervju koliko bi ljudi bilo voljno da zapne i to odradi za 6 meseci?
[ balavi @ 14.12.2011. 09:51 ] @
Branko, jel misliš da je dovoljno CCNA + 6 meseci prakse za rad u Češkoj? Ili na ovo još treba dodati i završen fakultet.
[ jovica016 @ 14.12.2011. 14:31 ] @

Hm, stvarno je tesko odgovoriti na to pitanje.

Moje misljenje za studente sa Elfaka jeste da vecina(recimo oko 80%) ne vidi nista dalje od faxa. Dakle, znaju samo za udzbenik i nista vise.
Ni volonterski projeti van faxa, ni neki veliki rad na strucnom usavrsavanju. Mozda oko 10% studenata se uclani u neke studentske organizacije, i to je to.
Kako sam bio do skoro aktivan u IAESTE LO Nis(ogranizacija koja nudi studentima strucne prakse u inostranstvu), znam generalno raspolozenje studenata, i definitivno smatram da malo ljudi zeli u inostranstvo, ma koliko da su povoljni uslovi, ili odlicna ponuda. Da li je to strah od nepoznatog, nedovoljno iskustva i znanja, ili nesto trece, ne znam.
Cisto ilustracije radi, od 200-300 ljudi sa Elfaka koji ispunjavaju uslove za strucnu praksu u inostranstvu(i to ozbiljnu strucnu praksu od mesec i po do godinu i po dana) sa Elfaka se svake godine prijavi 10ak njih. Na kraju ode samo nekoliko njih. Vece je interesovanje recimo za razna zezanja, pijanke i "seminare" od po 10ak dana koje organizuju BEST i slicne studentske organizacije.
Pored svega pomenutog, treba da znas i da velika vecina ljudi koji imaju CCNA nemaju industrijski sertifikat, vec diplome o zavrsenim kursevima(4 njih za CCNA) od Akademije na Elfaku. Eto, ja ne znam nijednog kolegu koji je izlazio na ispit za sertifikaciju, osim pomenutog IG koji je do skoro bio tamo kod tebe u firmi. Ali dobro, ispit nije neka prepreka(osim mozda finansijska).

Sad, uzimajuci sve ovo u obzir, verujem da bi bilo zainteresovanih. Nezahvalno je nagadjati, ali recimo 1-20 njih koji vec imaju CCNA. Drzeci se Pareto principa(80/20), 20% njih bi bilo spremno da zapne i stekne iskustvo, kako bi bili dovoljno dobri za ponudjen posao. Moze da bude i vise ili manje zainteresovanih. Ovo je neka moja procena.
Ja sam eto jedan od ozbiljno zainteresovanih kandidata, ali kako jos uvek nisam diplomirao, ne mogu jos uvek da razmisljam o odlasku u inostranstvo. Tako da za sada pratim sta se desava, ko sta trazi, ucim to sto mislim da ce mi trebati, spremam jos neke ispite pored CCNA, itd.





[ Branko Santo @ 15.12.2011. 09:21 ] @
Jovice hvala ti na iscrpnim informacijama i misljenjima. To je jedna od stvari koje mene uzasno nerviraju kod nas. Svi kukaju jao ja bih u inostranstvo daj sta das bilo sta da se radi a onda kad im kazes da treba da gule stolicu godinu dana i strebaju kao manijaci i da ce uspeti da nadju posao onda je "E znas imam ja nesto mi sredjuju posao za 20.000din".

Ja sam sa >10 ljudi pricao, upucivao ih, pokazivao, davao im torente, materijale sve moguce i oni posle dve nedelje nestanu i ne javljaju se. Zato mi je vrlo bitno da li cu ja kada dodjem u NS/BG/Nis da dozivim da mi 20 ljudi dodje na prezentaciju i kad im neko kaze da je plata 1.000e da pocnu da se brane kako u CH spremacice imaju toliko.
[ jovica016 @ 15.12.2011. 15:15 ] @
Nema na cemu :)

Pa mislim da ovu situaciju da ljudi nece da prihvate ponudu zbog plate "koju u CH imaju cistacice" ne mozes da izbegnes. Jednostavno, ima puno mladih ljudi(znam bar za Univerzitet u Nisu) koji tako razmisljaju. Da li je to posledica nedostatka informacija, nesvesnost o tome koliko se novac tesko zaradjuje, ili samoprecenjenosti, ne znam. Moguce da je miks svega ovoga.

Mislim da je jedan od velikih problema nasih studenata to sto precenjuju sebe, svoje znanje i sposobnosti. Imao sam priliku da vidim mnoge CVjeve studenata. U pocetku nisam mogao da verujem. Javljaju mi se likovi na neki konkurs(za one prakse u inostranstvu koje sam pominjao), sa biografijama od po 5-6 strana(EU format). Znaci nabrojano sve od Hello world aplikacije u Pascalu iz srednje skole, do svakog "seminara" i "radionica" (citaj pijanki) koje organizuju neke studentske organizacije.

S druge strane, mozda je ovo i neki dobar filter. Sta bi radio sa ljudima koji ne bi da rade kod vas, ili u firmi tog kalibra, samo zato sto bi poceli sa "samo" 1000 evra. Cim ne kapiraju da im je to odlicna prilika za sticanje iskustva i super odstupnica za dalje, onda im verovatno i nije mesto tamo.
[ Branko Santo @ 15.12.2011. 16:03 ] @
Da prebacimo sa rant-ovanja na rad. :)

Nis cini mi se imamo pokriven.
Zar je moguce da niko nema misljenje o NS/BG/ZG/BL/SA?
[ Miroslav Jeftić @ 15.12.2011. 19:26 ] @
Citat:
Branko Santo: Da prebacimo sa rant-ovanja na rad.

Nis cini mi se imamo pokriven.
Zar je moguce da niko nema misljenje o NS/BG/ZG/BL/SA?


Baciću temu na naslovnu stranu, možda onda još neko bude video
[ Nikola M @ 16.12.2011. 00:05 ] @
Branko za NS cu ja da ti izdeklamujem u subotu uzivo kad se budemo videli, a ako bas budes hteo, ili bude zainteresovanih mogu i da se raspisem ovde, nije problem...

Sto se tice ovoga: "Pa mislim da ovu situaciju da ljudi nece da prihvate ponudu zbog plate "koju u CH imaju cistacice" ne mozes da izbegnes. Jednostavno, ima puno mladih ljudi(znam bar za Univerzitet u Nisu) koji tako razmisljaju. Da li je to posledica nedostatka informacija, nesvesnost o tome koliko se novac tesko zaradjuje, ili samoprecenjenosti, ne znam. Moguce da je miks svega ovoga."

Radi se o dodiru sa realnoscu - jednostavno to kod nas, u Srbiji, ne postoji. Uvid u realnost je redak luksuz, i po mom misljenju najbolje je pustiti nekog da par puta sam dobro drmne o hladan patos pre nego sto mu drugi put ponudis PRILIKU da se sam izbori za nesto. Tad ce vec znati da je ceni, i nece ti spominjati pranje sudja u Svajcarskoj. Ja koliko sam imao prilike da upoznam ljude koji su otisli i sa uspehom se bore u tom famoznom "inostranstvu" svi odreda sami sebi stvaraju prilike, bez da ih neko vuce za ruku, i mislim da je to pravi nacin. Naravno nije lako, i ne pise u knjigama kako se to radi, ali zato gledamo da maksimalno jedni drugima pomognemo, ako nista bar informacijama, ali sto kazu pametnom je i malo dosta.

Dakle, pozoves jednom - ko je tu tu je. Pozoves drugi put, i dobro oslusnes odgovor. A treci put ne zoves, i to je to.

[ Sc0rp10 @ 16.12.2011. 11:53 ] @
Mozda je off, ali eto zanima me pa bih da pitam, koliko se gledaju i u kolikoj meri su presudne ocene sa fakulteta u nekom ovakvom slucaju?

Inace idem na FTN u NS-u i dosta ljudi sa smera ima vecu ocenu od stvarne koja predstavlja znanje koje poseduju (ajde da uzmemo konkretno programiranje ili hardware, nebitno). Dakle ko bi tu imao prednost za dobijanje posla, osoba koja ima bolji prosek, ali generalno ne zna kakvo znanje poseduje i kako ga primeniti ili osoba sa losijim prosekom od prethodne, ali sa znanjem kako resiti odredjeni problem koji mu se zada.
[ Toxter @ 16.12.2011. 11:57 ] @
Prosek tu ne igra apsolutno nikakvu ulogu (osim mozda u drzavnim firmama).
Kada apliciras za posao, radis test, zatim ides na intervju (ovo je najcesci slucaj).
Ili ukratko samo tvoje znanje je bitno.

Pozdrav
[ Branko Santo @ 16.12.2011. 12:35 ] @
Ja ni nemam fakultet, pa sam primljen kao tehnicar drugog nivoa i za dve godine poprilicno napredovao.
Jedino je pitanje koliko ti njima mozes da zaradis para :)
[ andre2000 @ 16.12.2011. 13:03 ] @
Čitao sam par poruka ovde kako se ljudi ne javljaju na oglase za posao ovde, i da li je moguće da ljudi ne žele da rade ovo ono. Prosto, ovo nije mesto gde tražim oglase za posao. Visim na forumu, ali ono par puta kada sam se zaputio da pogledam oglase za posao nije bilo ništa što bi me interesovalo i prosto sam prestao ovde da tražim oglase. Vrlo moguće da se zbog toga malo ljudi javlja. Ni ovu temu ne bih video da nije bila na naslovnoj, a ne mogu reći da ne bih voleo da radim u Brnu.
[ Branko Santo @ 16.12.2011. 15:56 ] @
Ales, sta ti mislis koji je najbolji nacin da se promovise ovako nesto kako bismo skupili sto vise potencijalnih kandidata?
[ zbokanov @ 16.12.2011. 18:58 ] @
U Mostaru imate FSR i FIT.
Osim toga, imate Cisco akademiju na FIT-u, a u Avacomu se održavaju Microsoft edukacije.
Mislim da se prezentacija na tim fakultetima može organizirati bez ikakvih problema.
[ damson74 @ 16.12.2011. 19:31 ] @
Branko covece, pa prvo promeni stil u potpisu :-) zar mislis da ce se neko javiti kad zna da ce mu se zivot svesti na dobro poznatu pesmu estradnog umetnika.
Pozdrav covek, ne znam da li si ljut na mene sa prosle prepiske, ali bih voleo da ti pomognem ako zelis da primis pomoc sa moje strane.
Zao mi je da cujem da je slab odziv sa ovakvog foruma, koji nadam se najvise posecuju IT profesionalci, bar je tako bilo u moje vreme :-)
Ja sam imao plan da napravim neku zajednicu (open source ili sl) ili sindikat IT-evaca svojevremeno, sada ima toga ali sto ti kazes slabo ko hoce da se prihvati nekog posla. Da li oko zajednice ili realnog za platu. Iz dosadasnjeg iskustva mislim da laz ubija svaku komunikaciju, sa jedne strane laz kompanija da im treba sve sto napisu u konkursu, a sa druge strane laz u CV-evima koja je zastupljena.

Pozdrav
[ miki_ns_k @ 16.12.2011. 19:32 ] @
U NS-u stvari stoje ovako.
FTN i PMF izbacuju potencijalne kandidate za tako nesto. E sad, na FTN-u vec uveliko se studenti regrutuju za jednu uglednu privatnu firmu (vecina zna koju)
vec od trece godine, tako da tamo ode dosta ljudi. Takodje, ima i dosta soft firmi u NS-u sa solidnim platama. Tako da mislim da za CH ce se tesko
privuci oni koji vec imaju dobar status ovde.
Pored FTN-a i PMF i eknomski fakultet ima smer informacion sistemi. Nesto poput FON-a u BG-u. Njima ipak treba dosta vise obuke nego prethodno pomenuti.
Ali, mislim da bi nesto poput njih + sveze diplomirani sa PMF-a bili tvoja ciljna grupa. Jer njima je potrebna obuka i reference, a to ovde tesko ostvaruju, samim
tim nemaju prolaz za zaposlenje u domacim soft firmama. A kad se zaposle, plata je oko 400 eura.

Znaci, oni imaju dobar motiv da spakuju kofere, uz prethodnu usmeravanu obuku. To je kako meni izgleda. Ja mogu okupiti u NS grupu od bar 10-ak zainteresovanih.
O tom, potom.
[ Branko Santo @ 16.12.2011. 20:38 ] @
@Damson74
Ja se u zivotu ljutim samo na sebe tako da samo opusteno :)
Sto se tice mog potpisa nekad se stvarno tako osecas ali ja igram skvos petkom, ping-pong subotom a zaglavim i po kafanama ponekad. Tako da moze se ziveti vrlo prijatno u Brnu :)

U svakom oglasu firma trazi savrsenog kandidata i u odnosu na ponudu trzista prihvata ne tako savrsenog za odredjeni trosak u plati i doprinosima.

Secam se kad je nas nekolicina isla iz NS u BG na promociju IBM-a i intervjua za posao. Sve zajedno u BG je bilo 50 ljudi iz cele Srbije. Ovo je jedna zapanjujuca cinjenica koja mene onako koci malo da se zalozim u firmi da nam finansiraju ovakav poduhvat.
Mislim da bi u NS kao pokusnom gradu (najblize a i moj grad) mogao verovatno da skupim 2 x 100 ljudi, sto studenata sto ovih sa nekim iskustvom.
Kada bih mogao da dobijem 10 ljudi od toga da znaju nesto i da krenu u proces intervjuisanja ja bih bio zadvoljan.
[ ivanbj @ 17.12.2011. 14:40 ] @
Mislim da bi u Beogradu trebalo gledati škole koje imaju CISCO akademije ili kurseve.

Pre svega mislim na ETF, VETŠ, RAF. RAF je na mene ostavio ok utisak iako je privatni faks i iako ga ja da sad upisujem fax verovatno zbog cena i sl i ne bih upisao.

FON je za mene više nekako menadžerski faks nego čisto inženjerski. Ima i dobrih programera ili administratora sa FONa, ali mislim da to nije zasluga samog fakulteta. :)

Ne znam kako PMF stoji sa mrežama uopšte.

ETF i VETŠ ovde generalno dosta cene po firmama (onoliko koliko se ovde fax uopšte ceni i koliko uostalom može i da se ceni pojedinačna institucija).

U svakom slučaju lično mislim da bi ove 3 škole bile najzanimljivije za približavanje studentima, pa ko pokaže i znanje ...
[ UnderLander @ 17.12.2011. 14:44 ] @
Što se tiče BGa, mogu da kažem info za RAF:
Dva smera ukupno, jedan smer su računarske mreže. Znači ne samo pokoji predmet, već je ceo smer fokusiran na mreže.

Uostalom, ima ljudi na ES koji su na tom smeru na rafu, valjda će se neko pojaviti da kaže detaljnije.

Sam fakultet obično rado prihvata bilo šta slično i mislim da dogovor sa njima neće biti nikakav problem.
[ ivanbj @ 17.12.2011. 14:51 ] @
Imam dosta pozitivnog iskustva sa ljudima koji su završili RAF, kao i onima koji ga sada pohađaju. Mislim da one koji žele dosta dobro sprema za konkretne poslove :)

VETŠ isto ima domaću firmu koja vrlo rado vrbuje kvalitetne studente pod dobrim uslovima, ali to ne znači da su generalno teški za dogovor.
[ UnderLander @ 17.12.2011. 15:11 ] @
Ne znam kako je na mrežama, smerovi se poprilično razlikuju što se tiče predmeta i profesora.
Ja sam završio programerski smer i, uzevši u obzir kako prolaze kolege iz moje generacije, slažem se sa tobom. Ipak, ne bih da skrećem sa teme detaljišući o njemu :)

Ispitaću ljude sa mreža čim naletim na nekoga, pa pišem report ovde.
[ Branko Santo @ 17.12.2011. 19:44 ] @
@Ivan/Underlander
Zahvaljujem na informacijama kao i svima koji su se javili na private. Sve belezim i duboko se razmatra :)
[ miloshzorica @ 17.12.2011. 19:51 ] @
tehnicke skole / fakulteti i kontakti unutar IT zajednice
[ Dejan_Dejan @ 17.12.2011. 22:01 ] @
Evo da i ja dam par informacija za elektrotehnički fakultet u Istočnom Sarajevu, nadam se da će biti od pomoći.

Kod nas postoji Cisco akademija već nekolike godine i solidan je odziv studenata. Takođe na smjeru računarstvo i informatika ima nekoliko predmeta vezanih za mreže, npr. Računarske mreže, Prenos podataka, Projektovanje informacionih sistema i sl.
Siguran sam da bi uprava našeg fakulteta bila zainteresovana za promociju Vaše firme, pošto znam koliko se trude mladim inženjerima da pomognu prilikom zapošljavanja.
E, sad, kakva bi zainteresovanost studenata bila, to ne mogu baš da potvrdim. Ja bih, iskreno, vrlo rado to prihvatio, najviše zbog iskustva, jer je to odlična prilika da se nešto nauči, da se stekne radna vještina, da se osamostali.
Međutim, pošto vrlo malo znam o svemu tome, to ne dolazi u obzir, nažalost.
[ MxelA @ 18.12.2011. 19:30 ] @
Sto se tice Banja Luke potecijalni kanditati bi bili sa ETF-a, a moga bi i smjer informatika na PMF-u.
[ Branko Santo @ 19.12.2011. 19:06 ] @
Zahvaljujem se svima koji su me kontaktirali sto preko PP sto preko LinkedIn i ostavili svoje misljenje ovde (ovim poslednjim najvise zato sto podsticu diskusiju).

Pokusacu da napravim rezime cele diskusije pa bih vas zamolio da ako gresim negde u pretpostavkama ili razmisljanjima da me ispravite.

Potreba:
Znanje/Iskustvo:
Osobe sa znanjem i odredjenim iskustvom na poljima mrezne/sistemske administracija, storage-a, Oracle-a i wirelessa.
Kroz razgovore sa vecinom dolazilo se do pitanja sta tacno treba da se zna, koja je to dubina materije i koliko iskustva je potrebno. Iz licnog iskustva mogu reci da oni koji se "pale" na to sto rade i stvarno to rade nemaju mnogo cega da se plase. Oni koji imaju iskustva u skoro pa proizvodnom okruzenju (firme do 10 racunara, internet klubovi i slicno) ne moraju da se plase ali moraju da uce. U danasnje vreme Packet Tracer/Dynamips/GNS3 su tu da steknete iskustvo koje drugacije ne bi mogli bez prave opreme. Najbolji resurs za proveru znanja je InternetworkExpert (INE) workbook 1 koji ima vezbe za sve i svasta u pripremi za krajnji Cisco sertifikat ali vezbe su postepeno poredjane tako da mozete da ih koristite kao reper za vase mogucnosti da nesto podesite.
Teoretska pitanja na intervjuima nisu iskljucena stoga ako vas neko pita koliko poruka razmenjuje three-way handshake nemojte da se iznenadite. Ipak su to neka pitanja koja su CCNA ili tek iznad nivo.

CV sa kojim biste dobili intervju je nesto sto je vrlo varljivo. Moj predlog je da imate jedno od sledecih: Fakultet IT usmerenja, CCNA, Iskustvo (sa naznakom znanja u nivou CCNA/CCNP). Sa ovim projektom nas plan je da uzmemo i CV ljudi koji nisu bas spremni ali postoji mogucnost da u skorije vreme (6-12 meseci) budu spremni i pokazu dovoljno interesovanje i potencijal.

Finansijski uslovi:
Realno trebaju svi da budu svesni da AT&T Brno nije mesto gde cete dobiti 3.000e neto mesecno. Plate za drugi nivo podrske se krecu od oko 32.000kc bruto pa tu negde do oko 42.500kc sto je u prevodu ~1.000e-1.300e neto. Velika vecina ce upasti u ove brojke ali postoje naravno i oni koji ce biti vise ili nize od toga ali takvi su retki.

Za zivot u Brnu cene koje se mogu videti su:
Garsonjera sa troskovima: 300e - 400e
Dvosoban sa troskovima: 350e - 550e
Soba: 150e - 250e
Troskovi za hranu (vrlo individualno): 150e - 300e po osobi (ruckovi u kafani vikendom ukljuceni u racunicu)
Tehnika: tu negde ko u Srbiji
Odeca: Ima jako jeftino i ima skupo. Iz evrope stvari stizu bez carine i relativno jeftinom postarinom.

Zena i ja smo racunali i za nas dvoje potrosimo oko 1.000e ukupno sa sve stanom, internetom, klopom, hemijom, izlascima i sportom (ne trosimo puno u kafani onako osrednje).



Ponuda:
Znanje/Iskustvo:
Ljudi se uglavnom dele na tri grupe:
- Ne znaju nista ili jako malo
Ovoj grupi bi verovatno trebalo vise od godinu dana da nauci materiju i stekne dovoljno prakse da bi bila interesantna za regrutovanje

- Znaju nesto i uz odredjeni nivo edukacije/prakse bi mogli da zadovolje potrebe
--Studenti IT fakulteta koji su pri kraju studija a ne bave se direktno mrezama. Pretpostavka je da su prosli jedan ili vise predmeta koji se bave materijom i da imaju naviku da se bave racunarima i volju da sede 6-12 meseci kako bi sredili svoje znanje/iskustvo da bi mogli da prodju intervju.
--Ljudi koji su zavrsili neki od specijalistickih kurseva i malo se bavili materijom. Pretpostavka je da su stvarno radili to sto se radi na kursu i da mogu brzo da usvoje znanje za dalje.
--Oni koji rade posao u manjem kapacitetu tipa odrzavaju male mreze sa 10ak uredjaja, MS SBS i slicno. Pretpostavka da su spremni da zagreju stolicu i uce i praksaju se za to vreme na poslu.

- Zadovoljavaju potrebe
Oni koji obavljaju posao na visokom nivou u kompleksnim okruzenjima (oni ce se sami prepoznati)


Finansijski uslovi:
Jako su velike razlike u dostupnosti poslova kada se porede gradovi. Cini mi se da iz Beograda nema toliko interesovanja posto postoji osetan broj firmi koji zaposljava diplomce i imaju vec utabano gde ih skupljaju na 3/4 godini, izuzetak mozda bude RAF koji stanca sistemase/mreziste vise nego sto je potrebno. NS/Nis/SA/BL su svi negde u slicnoj situaciji gde nema fakulteta koji je specijalizovan smerom za tako nesto vec se sve vrti oko Cisco/MS akademija/skola.

Svako ko je presao u neki od univerzitetskih gradova i placa kiriju i sam se izdrzava ima debelu racunicu da predje u inostranstvo za lepo popunjavanje CV-a i pristojnu platu kao i mogucnost da se nesto pametno nauci.




Ostajem duzan sve prazne stavke u sledecoj poruci gde nameravam da napravim pregled sta bi trebalo da se uradi ako je neko "na pola puta" sa znanjem ili iskustvom kao i pregled fakulteta i skola koje trba vijati po gradovima.
Ako neko primeti neku gresku ili ima da doda misljenje samo napred!

Na pola puta:
Znanje:

Iskustvo:



Gradovi:
Novi Sad:

Beograd:

Nis:

Sarajevo:

Banja Luka:

[ sale83 @ 20.12.2011. 06:30 ] @
Ja prosto ne razumem neke osobe. Svi nesto kukaju nemaju posla, kriza ovo ono, pobegli bi iz Srbije itd.. A sad kad Branko mozda ima resenje za neke, niko nece da se javi. Jednostavno ja ne vidim sta neko moze da izgubi ako pokusa da se usreci sa nekim boljim poslom gde ce imati mogucnost da napreduje i usavrsava svoje znanje tj stece iskustvo. Ako doticna osoba ne uspe uvek moze da trazi novo resenje u Srbiji.

Od "zasto da radim za $$$ kad spremacice imaju toliko", " Ja znam da vredim vise, ja znam sve da radim, ja sam siguran u sebe hocu bolju poziciju" nema nista. Karijera se gradi korak po korak. Svako ko zeli da izgradi karijeru i bude uspesan treba da pocne od pocetka pa neka se u firmi dokazuje i pokusa da dodbije unapredjenje tj promociju.



BTW .. Branko koliko su plate za Level 3 engineer-a :) ?
[ balavi @ 20.12.2011. 07:02 ] @
U pravu si Sale, jbg, takav je naš mentalitet, radne navike , šta li .... Neznam, mislim da je to sve skopčano sa ranijim vremenom življenja, evo i sad gledam neke, gledaju da ulete na državna jasla, i da tako kuliraju do penzije ....

Eeeeee, al kad treba da se ti pomučiš za sebe, onda počnu da filozofiraju .... Treba da se radi i radi , na sebi , neprestano nadograđivanje ....

Ja bih platio da odem u Češku al ....

Pratim Branka odavno na temu Češke, i niko se ne trudi da pomogne kao on .... Mislim, čoveku stvarno treba skinuti kapu ..... stvarno sam mnogo naucio i saznao iz njegovih postova

EDIT

Zašto bi neko iz ovakve firme i sa ovakvim poslom

http://poslovi.infostud.com/ve...sao-drzavna-ladovina/52/40382/

Išao za Češku, ili bilo gde ....



[Ovu poruku je menjao balavi dana 20.12.2011. u 09:13 GMT+1]
[ miloshzorica @ 20.12.2011. 07:16 ] @
elem... to je opste mesto naseg mentaliteta i mogu o tome bas dosta pricati

secate se dok vam nisu ukinuli schengen? e znate vec kako su svi
kukali. jedna mala tu u BG mi kukala isto. sportasica, fitness
instructor, ... kad su ukinuli vize, ponudim joj da ode u madrid. kod
jedne brazilijanke, s kojom sam blizak. znam da je ne bi ispalila i da
bi malu cak neko vreme iscoolirala, ako bi bila nemoguca za rad. riba
ima teretenu, klijenti su debele britanke, te je dosta engleski. posao
na crno, par meseci. posle nek' se snalazi ako joj se ostaje

mala me napusila opasno i od tad se ne javlja



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Branko Santo @ 20.12.2011. 07:16 ] @
@Sale83
Najvise sto znam da je neko dobio pri dolasku odmah je 65.000kc bruto sto je ~1.870e neto.
Kada se uporedi sa cenama koje sam ostavio onda se vidi da je to vrlo lepa plata :)
[ miloshzorica @ 20.12.2011. 07:23 ] @
mada mislim da plata nije glavni benefit odlaska



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Branko Santo @ 20.12.2011. 07:44 ] @
Milose za sve osim za potpuno ostvarene senior eksperte ova prilika je vise nego dobra. Plata na ponudi je taman dovoljna da se normalno zivi onako bezbrizno. A najveci benefit jeste pumpanje CV-a i Ceska kao odskocna daska za zemlje zapadne evrope.
[ miloshzorica @ 20.12.2011. 07:54 ] @
bas to govorim

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Shadowed @ 20.12.2011. 08:05 ] @
Mozda malo offtopic, ali... Steta sto nemamo jednog Branka za programere :)
[ sale83 @ 20.12.2011. 08:12 ] @
@Branko da lepa suma za Evropu.


@balavi

Ma znam, nekada davno sam i ja tako mislio... secam se u vreme sam bio usavrsio programiranje ( PHP, JAVA, .NET) i jos Web Security. Ja sam toliko bio siguran u svoje znanje da nisam hteo da apliciram za pocetnicku poziciju. Bio sam veoma dobar u programiranju i zastiti podataka na internetu, sto sam potvrdio svojim studiranjem u AUS, visokima ocenama i pozitivnim komentarima profesora tipa ... "evo vec je 20 godina kako radim ali projekat kao tvoj jos mi niko nije urado" "tvoji projekti, radovi su fantasticni" , "drugi studenti su od sramote pod stolove se zavlacili", itd..

Zbog svega toga ja sam se previse uzdigao i rekao ma nema sanse da cu da apliciram za pocetnika kad ja treba da budem na VRHu... To je bilo tako sve do jednog lepog dana kad je na TAFE gde sam studirao dosao jedan covek (HVALA MU MNOGO) i sa nekom upakovanom pricom "kako se od pocetnika moze doci do profesionalca" promenio nacin mog razmisljanja. Tada sam ja rekao ma idem na najnizu poziciju pa kad sam sve do sada uspesno zavrsio na TAFE i polozio ispite i odusevio profesore valjada cu da odusevim i mog buduceg poslodavca. I tako ti ja odem na ne pocetnicku poziciju vec jos manju poziciju od pocetnika tj traineeship trainee pozicija u Networking timu.

U to vreme jedino o sto sam ja znao o mrezama jeste 192.168.1.0/24 subnet i kako dodeliti IP addresu mome ADSL modemu... cak nisam ni znao kojoj klasi taj subnet pripada ni sta je network mask.... ihh kad se samo setim... nisam ni znao koliko bita ima IP adresa...

Ali sa voljom, radom, trudom citanjem literature, slusanje kurseva, vezbanjem polaganjem ispita u roku dve godine sam se usavrsio i postao veoma dobar Level 3 Network Engineer. Zadnje 4 godine sam bio full time student na fakultetu, u isto vreme full time zaposlen kao trainee i polozio nekoliko industrijskih sertifikata. Sve zadnje 4 godine.... Hvala bogu Fakultet sam zavrsio ove godine .... Za te 4 godine ja sam svojom radom pokazao koliko znam sto je nagradjeno sa promocijom na vecu poziciju... a vrhunac svega je da sam pre nekoliko dana od 3000 uz 10-tak ostali primio award od CEO kao radnik za primer drugima... eto sad sam tamo gde sam uvek zeleo da budem.... Mada sad kada sam kroz sve to prosao ja ne vidim znak stop...nego idem dalje... jer znam da mogu jos vise ... zelja mi je da svoje znanje krunisem sa CCIE brojem u skorije vreme :)


Eto kroz sta sam ja prosao, mozda neko nesto iz ovog moga posta izvuce nesto pozitivno i poucno :)




[ flighter_022 @ 20.12.2011. 08:55 ] @
Deo odgovora na to zašto je tako teško naći ljude može i ovde da se nađe:

http://www.elitesecurity.org/t442369-Zainteresovanost-za-posao
[ Branko Santo @ 20.12.2011. 11:08 ] @
@Shadowed
Nikad se ne zna imam ja ideje i o recruiting agenciji! :)
[ Davor Vlajkovic @ 20.12.2011. 13:02 ] @
Odlična tema!

Ako vam treba pomoć na terenu, računajte na mene
[ mihaleks @ 20.12.2011. 21:27 ] @
Jako zanimljiva tema....:)
[ Draško Rudić @ 21.12.2011. 13:17 ] @
Iako sam lurker na ovom forumu već dosta dugo, registrovao sam se samo da bih mogao stupiti u kontakt sa gospodinom Brankom.
Ali ne lezi vraže, ne mogu mu poslati PM ili mail dok ne prođe 7/15 dana od registracije, te bih gospodina Branka zamoli da mi u PM dostavi svoju e-mail adresu ako je moguće.
Ja sam CCNA certifikovan tehničar sa skromnim iskustvom u struci i željom da ga uvećam. Unaprijed zahvalan
[ Branko Santo @ 21.12.2011. 14:15 ] @
Mani se uvlacenja sa tim gospodine ovo ono, ne intervjuisem ja :)
Poslao sam ti mail na PP :D
[ citizenx @ 21.12.2011. 19:52 ] @
Dugo sam razmisljao da li da se prijavim i resio da ipak nisam spreman za tako nesto, iako imam vise od 5 godina iskustva u administraciji/mrezama/troubleshooting-u, itd.. Sve najbolje zelim onima koji se odluce na takav korak.
[ Branko Santo @ 21.12.2011. 20:07 ] @
Ako ti nije problem da mi kazes za sta mislis da nisi spreman da li za odlazak iz zemlje ili mislis sa znanjem/iskustvom?
[ citizenx @ 21.12.2011. 21:13 ] @
Pa pazi u sustini i jedno i drugo pomalo, sa naglaskom na menjanje mesta boravka. Ne osecam se najspremnije da odem u stranu drzavu, a i nekako mi Ceska ne deluje primamljivo. Sto se tice znanja, imam dosta iskustva u administraciji i mrezama, jer radim u nekoliko firmi kao operater/serviser/sistem administrator, imam ogromno iskustvo u troubleshooting-u sa raznoraznim problemima sa kojima se svakodnevno susrecu korisnici na windows radnim stanicama, ali nemam nijedan sertifikat kojim bi na neki nacin dokazao to znanje. Planirao sam jos ranije da polazem CCNT i CCNA, kasnije da ih povezem sa MCITP ali zbog "lack of $" sam udlucio da sacekam malo bolja vremena. U sustini najveci problem bi bila druga drzava. Sam posao bi skontao za kratko vreme kroz praksu, mlad sam (tek napunio 28 godina) i brzo ucim. Dakle da sumiram, najveci problem bi mi bio odlazak u drugu drzavu, znanje bih doucio za kratko vreme.
[ miloshzorica @ 21.12.2011. 21:45 ] @
ne znas ni ti sta hoces

28 godina i suvise mlad da ode... rode, ja sam otisao s 18 i to u
vreme kad je tu bilo bas pravog belaja

@branko 'aj daj cisto da vidim sta se nudi s spanjolskim, portugalskim
ili ruskim i EU pasosem. imas me na linkedin pa mi tamo pisi ili mail.
u pragu sam studirao bezmalo godinu dana i bilo mi fantasticno. full
time permanent me ne zanima, zanima me contract / consulting work.
menjao bih quilmes za zlatnopramen ;)

ovo je fantasticno kakav nam je mentalitet... covek ponudi pos'o, svi
mudruju. a inace kukaju kako bi isli

ceska mu nije atraktivna? kolega, zemlje kao ceska, madjarska, cile,
urugvaj su svemir za srbiju! pa cak i hrvatska, argentina i ukrajina
su debelo ispred


--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ ivanbj @ 22.12.2011. 07:17 ] @
Šta u stvari podrazumeva "operater/serviser/sistem administrator, imam ogromno iskustvo u troubleshooting-u sa raznoraznim problemima sa kojima se svakodnevno susrecu korisnici na windows radnim stanicama"?

Ogromno iskustvo je vrlo individualna procena :)
Nije hejt, prosto me zanima malo bliži assessment.

[ balavi @ 22.12.2011. 07:21 ] @
"ovo je fantasticno kakav nam je mentalitet... covek ponudi pos'o, svi
mudruju. a inace kukaju kako bi isli"

vala bas, znam ljude kojima pasao kao da pada sa neba u ogromnim kolicinama, a oni ni da prstom mrdnu .....
[ flighter_022 @ 22.12.2011. 07:42 ] @
Nije ljudima u Srbiji uopšte toliko loše koliko misle/tvrde, jer da jeste, mnogo manje bi birali i tražili dlaku u jajetu

No hard feelings.
[ Shadowed @ 22.12.2011. 07:58 ] @
A pa ne, glavna luda specificnost srpskog stanovnistva (bar kada je ova tema u pitanju) je trazenje dlake u jajetu cak i kada ti jeste lose :)
[ citizenx @ 22.12.2011. 08:58 ] @
Citat:
ivanbj: Šta u stvari podrazumeva "operater/serviser/sistem administrator, imam ogromno iskustvo u troubleshooting-u sa raznoraznim problemima sa kojima se svakodnevno susrecu korisnici na windows radnim stanicama"?

Ogromno iskustvo je vrlo individualna procena :)
Nije hejt, prosto me zanima malo bliži assessment.


to znaci da znas da resis probleme:
-kad ti se javi korisnik koji ne moze da otvori outlook express jer mu je inbox preterao dozvoljenih 2gb, a trebaju mu ti stariji mejlovi.
-kad ti se javi korisnik koji ne moze da radi u wordu, jer koji god karakter unese, onaj nakon njega se brise
-kad imas korisnika koji nije toliko iskusan u excel-u i treba mu pomoc oko formula, chart-ova, itd
-kad imas korisnika koji treba da otvori cdr fajl, a firma ne zeli da kupi licencu za corel
-kad korisnik ne moze preko mreze da stampa, itd.
-kad treba da objasnis korisniku da task koji on zavrsi za 2 minuta i 15 klikova, moze da se uradi za 10 sekundi i 3 klika
-kad treba da ogranicavas odredjene korisnike na odredjene foldere, podesavas prava pristupa
-da ako je problem lakse prirode objasnis telefonom korisniku na ljubazan i "narodski" jezik koji oni razumeju, a ne da se frljas it izrazima i jos vise zabunis ionako zbunjene ljude

Uglavnom milion "sitnih" problema koji su se uvek pojavljivali i koji ce se uvek pojavljivati i zbog kojih posao ceka, a posao ne sme da ceka, jer je to propustena zarada. E upravo iz tog razloga je bolje imati nekog ko ima iskustva sa svim tim problemima.

@miloshzorica
Jeste, Ceska mi nije atraktivna i sta je tu problem? Po tvom misljenju ko god se pojavi sa poslom u inostranstvu, svi treba bezglavo tamo da trce. Jednostavno ovde imam posla i vise nego sto mi treba i nije mi potrebno da se cimam po inostranstvu. Ako se ukaze prilika u inostranstvu za koju ja budem smatrao da je u redu oticicu cu i to je to. Kome ova ponuda odgovara najiskrenije mu zelim sve najbolje.

@balavi
Nikad nisam kukao kako je tesko, iako ljudi u mom okruzenju (ogromna vecina) samo kuka i jadikuje, a garantujem da vise od pola njih kad bi im ponudio posao bi se prenemagali i na kraju odbili. Ne pripadam takvom mentalitetu.
[ valjan @ 22.12.2011. 09:03 ] @
Je li Branko, ima li neka gornja starosna granica? Znam da je kod Amera za zeleni karton bila fora da ne smeš biti stariji od 40, pa reko' da li i Česi imaju nešto slično. Imam deal sa trenutnim poslodavcem da ostanem najmanje dve godine, pa kad mi istekne taj trial period, ako mi se guzica zaželi puta, verovatno bih najpre probao Slovačku ili Češku. Pošto mi je Slovački maternji, verovatno bi mi adaptacija mnogo lakše prošla tamo nego negde drugo.
[ Chipatama @ 23.12.2011. 01:27 ] @
Pored gore navedenih fakulteta iz oblasti It-a naveo bih i visoku ict skolu www.ict.edu.rs
[ Branko Santo @ 23.12.2011. 09:50 ] @
Drago mi je da se rasplamsala diskusija ali cini mi se da postoji manjak strukture :)

@Citizenx
Sa tvoje strane posteno, shvatas da ne zelis da menjas zemlju i da ti je to prepreka i onda ni ne pokusavas da odes. Mislim da bi vrlo brzo mogao da upeglas CV sa nekim sertifikatima i mozda jos nekim dodatnim znanjem i da postanes mobilan. Ako ti budu trebale neke informacije javi.

@MilosZorica
Cekam da mi jave kakvih ima ovde ponuda za spansko govorno podrucje.

@Balavi
Ne secam se da li sam imao prilike da vidim tvoj CV (izvinjavam se ako jesam), dosta si aktivan poslednjih godina pa ako ti nije problem da predstavis glavne prepreke posto ocigledno da imas zelju da odes. Ako hoces mozes javno, ako nije za javno moze i privatno.

@Valjan
De si Janko druze ne videh te sto godina :) Kakve crne starosne granice pa neces raditi 20 godina za firmu :) Ima ljudi i sa 40+ medju tehnicarima tako da mislim da nije problem.


Ono sto sam ostao duzan da popunim sa detaljima imam nameru da dovrsim danas pa cemo videti kako stojimo.
[ spezia @ 24.12.2011. 19:08 ] @
Citat:
Citat:
- Da li su Profesori sposobni (i voljni) da proberu medju studentima i pokazu nam najbolje?


Profesori su retko kada realni i često imaju svoje pulene tako da bi ih ja preskočio. Većina njih je još uvek u 80im godinama prošloga veka.
Čast izuzetcima.



Za Nis je svakako tacno da prvo profesori nemaju pojma moderne tehnologije a zatim guraju svoje pulene (sestrice i komsije) koji su slabog znanja. Cist primer je sada jedan asistent na el. faksu (1985 god), koji je probao u Troxo da se bavi programiranjem, popio pedalu pa kad nije imao gde profa ga zadrzao na fax kao asistenta. Ko je studirao tamo zna kako neki asistenti ne znaju stampac da povezu a o programiranju i da ne pricam ili necem drugom...
Bolje postavi neki test pa nek se pokaze pravo znanje, a od toga da neko kog prvi put vidis u zivotu garantuje za neciji talenat "bezi i ne okreci se sine. Bezi i ne okreci se..."
A sumnjam da je u BG ili NS drugacije od ovog
Pa Srbija je poznata po korumpiranosti ovo sve ne cudi.
[ gogo82 @ 25.12.2011. 07:51 ] @
Pozdrav Branko,

sto se tice ideje za odrzavanje prezentacije u Banjaluci i okolini, od visokoskolskih ustanova koje edukuju IT kadar postoji:
- ETF Banja Luka zajedno sa lokalnom Cisco akademijom (CCNA, CCNA Security, CCNP) i Linux akademijom
- osim toga postoji bar 4-5 privatnih fakulteta

Sto se tice Banjaluke, mislim da bi se mogla odraditi dobra prezentacija na ETF-u (negdje pocetkom ljetnog semestra kad svi studenti budu pristuni na fakultetu)


Za Sarajevo je slicna ili identicna situacija:
- imas ETF sa Cisco akademnijom
- i vjerovatno mnogo privatnih fakulteta



Osim Banjaluke i Sarajeva, elektrotehnicke fakultete imas i u Mostaru, zatim mozda Zenici ili Tuzli i u Istocnom Sarajevu (srpski dio Sarajeva, Lukavica, Pale)

Znaci moj ti je savjet da se u dogovoru sa rukovodstvima fakulteta i Cisco/Linux akademija organizuje ta prezentacija i mislim da bi odziv bio prilicno dobar.
[ srndach @ 25.12.2011. 12:18 ] @
Mrzelo me da citam sve, pa oprostite ako ponovim necije informacije.
Uglavnom, na FTNu u Novom Sadu, katedra za telekomunikacije i obradu signala sigurno prati Cisco program bar kroz predmet Racunarske komunikacije, kod profesorke Dragane Bajic.
Pored toga postoji Cisco akademija, ali ona je pokrenuta, cini mi se, sa katedre za racunarsku tehniku.

S obzirom da u Brnu posluje Motorola i Honeywell, nikako ne bi trebalo zaboraviti profesore Zeljen Trpovski, Vlado Delic (Audio-video tehnologije) i profesora Vladimira Milosevica (Mobilne, radio i digitalne telekomunikacije).
Takodje i kompletnu garnituru sa smera elektronika, ali o tome Nikola M moze vise da kaze ...

Sve u svemu, mislim da ce ti dekan Ilija Cosic i sef katerdre za Telekomunikacije, Vojin Senk, rado izaci u susret u vezi sa bilo cim.
I svakako da ce moci da se nadje sasvim zadovoljavajuc broj kvalitetnih i ambicioznih ljudi ...

http://ktios.net

Stvar treba preneti sa ovog foruma, na teren, jer mi se cini da mnogi ne citaju, i ne znaju za ovaj forum (koliko god zvucalo neverovatno) ...

A oni sto kukaju i nece da rade za 1000 eura u tamo nekoj Ceskoj, sa svojih 25, ja mogu samo da vam kazem da sam ja sa svojih 35 ostavio (itekakav) posao u Srbiji (da POSAO) ...
I NE SAMO JA! ...
I da, Ceska nije Svica, Ceska je bila pod Rusima 40 godina i sve se to vidi na svakom koraku ...
Ali Ceska ima podrsku i perspektivu!
Moze li neko da mi kaze da Srbija ima podrsku bilo koga u svetu ?
Da Srbija ima perspektivu ?
Na moju, nasu, VELIKU ZALOST, jos ne ...
Mozda ako MI nesto uradimo ... ali to je vec druga prica ...


[Ovu poruku je menjao srndach dana 25.12.2011. u 20:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao srndach dana 25.12.2011. u 20:23 GMT+1]
[ Branko Santo @ 27.12.2011. 10:19 ] @
Oduzilo mi se malo da dovrsim informacije koje sam prikupio, necete mi zameriti nadam se :)

Na pola puta:
Imao sam prilike u poslednjih 6 meseci da pricam sa dosta ljudi i da vidim sigurno 10-15 CV koji su ne bas dovoljni da se dobije posao ali imaju dobre osnove na kojima bi se u mogucnosti moglo graditi.

Znanje:
Prvi korak koji bi osoba sa manjkom znanja trebala da uradi jeste da napravi istrazivanje sta se to u stvari trazi za poziciju na koju hoce da se prijavi. Gledajuci konkurse i kod nas i u inostranstvu treba biti realan i shvatiti da za svaku poziciju postoje osnovne tehnologije i one koje bi bilo lepo imati. Tako da kada konkuriste za "2nd level network technician" bitno je da doooobro znate Cisco i mreznu tematiku ukljucujuci i protokole sto routing sto switching. Dodatni zahtevi kao sto su Checkpoint, Vitalnet, Smarts, Lotus i slicno su super ako imate ali ako nemate necete zbog njih pasti na razgovoru. Ja sam tipican primer gde sam ja imao cisto Cisco znanje i iskustvo i nista drugo sto je bilo bitno za poziciju (iskustvo kao Windows admin nije bilo preterano bitno).

Iskustvo:
U nekim poljima je steci iskustvo lakse nego u drugim. U danasnje vreme izuzetno jakih desktop masina mislim da svako ko se odluci da se bavim Microsoft ili Cisco tehnologijama nema problema da emulira kompleksne mreze na svom racunaru. Ono sto je bitno je da nekako negde probate da se docepate pravih uredjaja i da ih pokvarite i popravite ako je ikako moguce. Na ebay ima toliko jeftine opreme da ne bi trebao da bude problem za 1.000e da se osposobi sasvim pristojan lab. Razmislite da li imate kolege koje streme istom cilju ako je to suvise velika cifra.

Pitanje sa kojim se cesto susrecem jeste "Da li je moguce dobiti posao bez iskustva?". Odgovoriti na ovo je jako tesko. Znam ljude koji su dolazili i ispostavljalo se da nista ne znaju i ekspeditivno su bili poslati kuci. Isto tako znam i ljude koji su 80-90% svog znanja stekli van realnog okruzenja i gledajuci iz svog iskustva sa MS/Cisco mislim da moze puno toga da se nauci i bez rada u firmi. Moracete doduse da ulozite velike napore da biste to sve sami naucili i provezbali. Posle toga vam naravno trebaju i neka radna iskustva koja ce podrzati vase znanje. U ovom pogledu pricam o prolazenju filtera kod HR ljudi koji vas nece ni zvati ako imate 0 iskustva.

Iako puno vas nema gde ili nema ideju gde da volontira (a neki i ne zele) morate da shvatite i firme koje ne zele da prime ni na volontiranje nekog ko ne zna nista. Ukoliko uspete da naucite materiju za CCNA i polozite krenite od firme do firme sa CV u rukama i trazite da vas prime volonterski. Pre ili kasnije cete naci nekog ko ce zeleti da vas iskoristi.


Gradovi:
Novi Sad:
FTN - Cisco akademija
PMF

Beograd:
ETF (Cisco akademija)
FIT
RAF - Smer za mreze
VETS
ICT Visoka skola
VISER



Nis:
Elektronski fakultet (Cisco akademija)
Visoka tehnicka skola - Obradjivanje mreza jako slabo
Skola - IT Centar - Cisco/MS Kursevi

Sarajevo:
Elektrotehnicki fakultet - Cisco akademija


Banja Luka:
ETF - Cisco akademija - Linux akademija
PMF


Mostar:
FSR
FIT
Skola - Avacom - MS Kursevi

Zagreb:
FER
PMF

Varazdin:
FOI

Osijek:
Elektrotehnicki




Edit:
Evo gledam program RAF-a i ne mogu da verujem da oni u prve dve godine na smeru za Racunarske Mreze imaju 1+1 predmet o mrezama (1 predavanja i jedan vezbe).
[ valjan @ 27.12.2011. 10:33 ] @
Je li Branko, kako se ovo uklapa u planove? Jeste da je samo predviđanje, ali može dodatno da oteža odluku ovima što se nećkaju...
[ Branko Santo @ 27.12.2011. 11:01 ] @
Ja volim da se bavim ekonomijom i mikro i makro. Ekonomisti uopsteno nemaju pojma sta pricaju.
Kako ce smanjivanje ceske privrede uticati na usluge koje americka kompanija pruza globalnim musterijama nisam siguran ali nas plan i dalje stoji. Zgrada je pokrivena i ostali su unutrasnji radovi koji u ovakvim zgradama idu poprilicno brzo. Prvi April bi bio trebati datum useljenja a samim tim i pocetak rada za mnoge ljude.

[ ivanbj @ 28.12.2011. 09:44 ] @
za Beograd > VETS i VISER su u stvari ista škola

naime bivša viša elektrotehnička škola je promenila ime u visoka skola elektrotehnike i racunarstva strukovnih studija (blablabla ... :D)

uglavnom, dupliran je podatak
[ Branko Santo @ 28.12.2011. 11:30 ] @
Aha, hvala i cinilo mi se da ima mnogo nesto iz BG a ionako slabo se interesuju Beogradjani i Beogradjanke jer imaju sasvim pristojne plate tamo.
[ isana @ 30.12.2011. 07:58 ] @
Pozdrav iz Splita, zainteresirala me tema pa se odlučih uključiti.

Što se tiče splitskog FESB-a (Fakultet eletrotehnike strojarstva i brodogradnje) tu se po pitanju mreža radi jaaaako jaaaako loše. Postoji na 3. godini kolegij koji se zove Računalne mreže i koji je sama teorija, štrebačina na pamet, raznorazni protokoli, iso standradi.. stvari koje se mogu pogledati u knjigama kad zatrebaju (iako meni nikad iskreno nisu trebale). Laboratorijske vježbe su isto nikakve, dođe se već na gotovo, spojeno i samo odgleda vježba odrađena od strane asistenta ili demonstratora. Eventualno se nauči subnetiranje, ali i to je optimalno :((. Iza toga tek na 5. godini specijalizacije, ako se izabere smjer računalno inžinjerstvo, postoji izborni kolegij Projektiranje računalnih mreža u kojem se kao piše nekakav projekt i koji pokriva strukturno kabliranje i neke osnove ( ispit je projekt mreže u zgradi na 2 kata i cca 40 ws-ova) u svakom slučaju ništa posebno....

E sad.. što se tiče ljudi koji polože te kolegije oni APSOLUTNO NIŠTA NE ZNAJU, praksa 0 bodova.... ja se nadam da će doći do nekakve reorganizacije na tom fakultetu jer su već neke srednje škole u Hrvatskoj, uključujući i Elektrotehničku školu Split (koju sam i sam pohađao) uvele u program obrazovanja za Računalnog tehničara stvari kao:

• instaliranje i konfiguriranje PC baziranih računalnih mreža (wired, wireless);
• instaliranje i konfiguriranje mrežnih uređaja (server, router, switch, NAS);
• dijagnosticiranje i održavanje PC baziranih računalnih mreža;

Tako da ja mislim da će nakon srednje škole i eventualnog upisa na gore spomenuti fakultet postojati nekakvo predznanje kod tih ljudi koji se odluče baviti baš računalnim mrežama.

Na FESB-u također postoji i CISCO akademija koju vode ekipa iz CarNet-a ( na FESB-u CarNet-ovo sjedište za Dalmaciju)

A što se tiče zaposlenja u Češkoj.... ja se nebih bunio, dapače... u Hrvatskoj je jako loše stanje za nekoga tko tek počinje (ja radim već 7g), svi traže iskustvo min 3g uz naravno bogovsko znanje svega šta njima treba. Za toliki rad plače i nisu baš nešto.... Imam prijateljicu iz Splita koja je išla u Prag raditi kao prevoditeljica u nekoj firmi. Ima plaču 950-1000E i s tim živi jako dobro s obzirom da iznajmljuje stan i sve ostalo što je Branko gore naveo kao minimalno za život. Znam da to nije primamljvo onima koji već imaju posao. Zarade tu nekakvu plaču, odrade kakav projekt sa strane, na crno, zarade tu još koju kunu i ako nisu puno zahtjevni sasvim pristojno mogu živjeti i kod kuće. Za nekoga tko tek počinje, kojemu se u CV-u nalazi samo škola koju je završio i eventualno nekakav večernji tečaj mislim da je ovo i više nego dobra prilika. Znam da je teško steći iskustvo po firmama ali zato postoji slobodno vrijeme i Internet na kojem postoji sve što treba da bi se malo praksirali....

Nekidan mi govori kolega koji je diplomirao na višoj (3g) nakon 8 godina studiranja kako nema posla. Ja ga pitam što točno zna raditi u struci a on će meni... "nekad davno sam radio nekakav website...." :O
Što govori samo jedno o našem mentalitetu (balkanskom). U 8g studiranja (smiješno) ne naučiti ništa sam, nikakvu tehnologiju, nego očekivati od poslodavca da će te zaposlit i čekat da se ti učiš na njegovim projetima.... MALO SUTRA. Ako mu nemožeš donijeti brzu lovu nisi mu zanimljiv, pa čak ni ako imaš znanja....

Eto, malo sam re raspisao ali morao sam nadoknkaditi 4 stranice postova :)

Pozdrav,

Vedran
[ Konstantin91 @ 30.12.2011. 12:25 ] @
Sto se Viser-a tice (Visoka skola elektrotehnike i racunara) u Beogradu, pa ima zaista dobrih studenata. Ocene u neku ruku jesu filter ali svakako da ima i onih sa malo slabijim prosekom ali velikim znanjem.
Kod nas na Viser-u postoje svi navedeni kursevi, Cisco, MS, itd... Predmeti su izborni i ima ih raznih, racunarske mreze, operativni sistemi, baze podataka, programiranja sva (od asemblera do objektnog, objektno predaje Laslo Kraus ako to nekome nesto znaci :D )
Na Viser-u mozete naci stvarno kvalitetne ljude sa velikim znanjem, kao i na svakom drugom drzavnom faxu ali sto se BG-a tice mislim da je redosled jasan. ETF > Viser > svi ostali... :D
[ miloshzorica @ 30.12.2011. 14:46 ] @
ta VETS mi deluje kao skroz cool skola, jos od 90ih




--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Konstantin91 @ 31.12.2011. 11:41 ] @
Pa pazi Visa elektrotehnicka je kao sto si i rekao skroz cool skola. Ali naravno da ima i onih koji placaju na odredjenim smerovima i skola bukvalno zivi od njih, to su uglavnom ljudi koji biraju najlakse predmete i provlace se maksimalno i da zavrse skolu i dobiju diplomu ali znanje je veoma slabo... Sa druge strane imamo dosta ljudi sa ETF-a koji su dosli kod nas samo zbog Matematike, Fizike ili nekog tako slicnog predmeta koji nisu dali na ETF-u. Evo konkretan primer je jedan kolega koji se 5 godina vukao po ETF-u, znanje koje on ima je blago receno superiorno u odnosu na vecinu studenata VISER-a , asistenata pa usudjujem se i reci da iz nekih oblasti zna vise i od profesora....
Eto dok neko od nas igra PES ili slicno on covek odradi 6k namotaja za teslin transformator iz ciste dosade, ili npr. kada u novim browserima nastane problem pri otvaranju lekcija sa moodla i dok drugi jadikuju sto ne mogu da otvore lekciju on odradi skripticu i svima resi problem... Takvih primera je mnogo i ima ih na skoro svim drzavnim fakultetima i prava je steta sto ljudi sa takvim znanjem iz vise razlictiih oblasti ne mogu doci do posla vec na to mesto dodje neko sasvim prosecan i nezainteresovan dok bi oni mogli da "razbiju" sve sto treba da se uradi na tom poslu.....
[ MarkoBalkan @ 31.12.2011. 15:35 ] @
i ovi traže preko 100 programera.

http://www.moj-posao.net/Posao/184623/Programer-mz/

samo ne znam gdje će naći toliko ljudi, a posebni uvjet je znanje njemačkog jezika.



[ miloshzorica @ 31.12.2011. 20:33 ] @
@konstantin VETS, FAR deluju kao izuzeci u toj sumornoj sredini.
fizika i matematika jesu bitne, ako nista zato sto naucis da ucis i da
razmisljas apstraktno, ali tu je problem sto svaki profesor misli da
je njegov predmet najbitniji a matematiku i fiziku po pravilu predaju
ljudi operisani od pedagogije



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ isana @ 02.01.2012. 08:15 ] @
@Marko

ma naći će vraga 100 developera koji znaju njemački.... mislim da će proći svi koji znaju samo eng.. :)
[ Branko Santo @ 02.01.2012. 12:11 ] @
@Isana
Verujem da mogu da nadju 100 developera koji znaju nemacki, jedino je pitanje da li oni hoce za te pare da se sele i rade u Laktasima.
[ Miroslav Jeftić @ 02.01.2012. 14:41 ] @
^^Sumnjam, ljudi koji jako dobro govore nemački nisu preterano česti ni među filolozima, a mogu misliti među programerima. Jedino ako "znanje" nemačkog podrazumeva da tu i tamo natucaju nešto
[ dmax @ 02.01.2012. 16:11 ] @
Da i ja kazem nesto na temu "cistacice za $$$"

Pre 4 godine i meni se konacno ukazala prilika da se "odselim" na brod. Tada sam imao 35g. i "zena + 2 deca". Tada sam imao ono sto se u NS smatra normalnim poslom za 600 evrica. Za pocetak sam na brodu dobio 2800$ kao asistent. Pazi to je par puta ono sto sam imao i cak i na to su padali komentari "Ides za samo te pare?". Mislim starno ni ja ne znam sta mnogi ocekuju da dobiju, ali to me podseca na ono izdavanja stanova, kada gazda zaceni cifru i neda on ispod toga, pa mu posle mesecima stoji prazan stan (i nema ni dinara od njega) dok nenadje nekoga da ga odere, a u svemu tome neshvata da je za malo manje mogao i one prethodne mesece da naplati i da bi ukupno mnogo vise dobio...

Sto se tice iskustva sa napredkom, dok sam radio "kod kuce" nisam mogao gazdu da ubedim zasto treba da kupimo Cisco switcheve od po 1500evrica umesto one sto su samo 200-300. Tako da da sam tada radio samo ruting, a za switchng cekao neka bolja vremena. Sada ovde imamo samo u skladistu preko 50 (pedeset) komada Cisco 3560 kao rezervu. Zamisli koje su to mogucnosti za samostalan test lab! Ono sto mnogi u Srbiji ne shvataju jeste da su ogranicena radna okruzenja i koliko vise mogucnosti imaju u ekonomski razvijenim okruzenjima za svoj licni napredak. Iako plata nije prevelika, za nekoga ko je nedavno zavrsio fax i jos nema zasnovanu porodicu koju treba da seli (mada ni to nevidim kao neki prevelik problem, pogotovo dok su deca predskolskog uzrasta) ovo je dobra ponuda za napredak u karijeri.

Edit: I jos nesto, primetim da su ovde uglavnom aktivni oni koji su "napolje" i oni koji su vec seniority kod kuce. Onih kojima je tema namenjena kao da nema.

[Ovu poruku je menjao dmax dana 02.01.2012. u 17:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dmax dana 02.01.2012. u 17:29 GMT+1]
[ dmax @ 02.01.2012. 16:23 ] @
Branko, jel moze za 5 sati kolima da se stigne od Brna do NS? Ne planiram jos odavde, ali jednog dana....
[ isana @ 02.01.2012. 17:19 ] @
@Branko

ne znam kakvo je stanje u srbiji, u bosni znam da se uči njemački jezik u osnovim i srednjim školama, u hrvatskoj čisto sumnjam da se može naći i 10 a kamoli 100 ... i od tih 10, jedan bi eventualno otišao vani
[ Branko Santo @ 02.01.2012. 17:37 ] @
@dmax
Ne moze bas za 5, Lasta ide za 10 sa dva duza zaustavljanja tako da kontam da bi mogao za 7 ali oni koji voze bi mogli da ti pomognu pre na samoj temi o ceskoj :)

[ Miroslav Jeftić @ 02.01.2012. 18:14 ] @
Citat:
isana: @Branko

ne znam kakvo je stanje u srbiji, u bosni znam da se uči njemački jezik u osnovim i srednjim školama


Učio sam ga i ja u osnovnoj i srednjoj i bolje da ne pričam koliko znam, tj. koliko ne znam Ali offtopic
[ Branko Santo @ 02.01.2012. 19:27 ] @
Ja sam isao dve godine privatno i sad smo u firmi se organizovali da idemo :)
Tako da kome se uci nemacki neka dodje u AT&T :D
[ sale83 @ 03.01.2012. 05:35 ] @
Citat:

Edit: I jos nesto, primetim da su ovde uglavnom aktivni oni koji su "napolje" i oni koji su vec seniority kod kuce. Onih kojima je tema namenjena kao da nema.



Ocigledno da niko nece da radi, lepse je biti bez posla ... Nas mentalitet !
[ isana @ 03.01.2012. 08:58 ] @
ma nadam se da bar čitaju ako već ne sudjeluju u razgovoru :)
[ Branko Santo @ 03.01.2012. 09:02 ] @
Mislim da je problem ono sto je nekoliko ljudi istaklo a to je da vecina ljudi ne zna za ES ili ako zna ne zalazi u "Vodic za posao" iako je ova tema i na prvoj strani moramo biti realni i dok se ne sidje medju potencijalne kandidate necemo ni znati kolika je zainteresovanost.

Trenutno se radi na pretpostavci da li ima smisla tako nesto uraditi i koliko bi moglo da kosta a posle toga kada se donese odluka ce valjda ici lakse :)
[ isana @ 03.01.2012. 12:28 ] @
@Branko

mislim da je to istina.... ja sam na forumu skoro 6 godina i da nije bila tema na početnoj sumnjam da bih je vidio... možda bi trebalo stavit naslov teme... ODLIČNA PONUDA ZA POSAO!! ... svi bi nahrlili :D

kad sam se već dotakao godina na forumu, primjetio sam da svi koji sudjeluju u temi imaju dosta staža na forumu... 6+godina :D
[ balavi @ 03.01.2012. 13:47 ] @
ja sve što me zanima pratim preko mejla, tako da sam uvek u toku ..... a ES je , moram priznati, po ovom pitanju najbolji, sve imam lepo ažurirano ...
[ wity @ 03.01.2012. 15:49 ] @
Citat:
dmax: Branko, jel moze za 5 sati kolima da se stigne od Brna do NS? Ne planiram jos odavde, ali jednog dana....
Kolima moze za 6 sati,(moze i za 5 ako volis brrrzzu(160+) voznju :)).
[ dmax @ 03.01.2012. 16:07 ] @
Citat:
wity: Kolima moze za 6 sati,(moze i za 5 ako volis brrrzzu(160+) voznju :)).


Proletos sam bio u Pragu i video toliko kamera uz put, da brzina mislim da ne prolazi vise :)

Citat:
Branko Santo: Mislim da je problem ono sto je nekoliko ljudi istaklo a to je da vecina ljudi ne zna za ES ili ako zna ne zalazi u "Vodic za posao" iako je ova tema i na prvoj strani moramo biti realni i dok se ne sidje medju potencijalne kandidate necemo ni znati kolika je zainteresovanost.


Mozda bi bas iz tog razloga organizovanje nekog foruma bio pravi udarac, jer bi tamo bilo potencijalnih kandidata na jednom mestu.
[ Braksi @ 03.01.2012. 18:53 ] @
vec dugo dana mi ova tema zapada onako za oko, ali nisam hteo da se javljam jer je ne smatram vrednom osim mozda da uputim par kritika. Tema je dakle:

Regrutovanje velikog broja IT profila u regionu

a kaze:

Citat:
kod nas u firmi (AT&T Brno) trenutno radimo na ideji pravljenja prezentacija firme i mogucih poslova i skupljanja CV-ova od strane zainteresovanih kandidata kao i mladih i jedrih studenata/studentkinja.


ja se izvinjavam ali nije mi jasno sta gospodin Santo nudi, konkretno ? Mozda bih ja slicno mogao da pozovem manekenke na slikanje u Bg, Novom Sadu, Babinoj Gredi jer eto mi u Milanu trenutno radimo na ideji pravljenja prezentacija firme (?) i mogucih poslova i skupljanja ... bla bla

Da skratim: jedno veliko nista, ideja, nista vise...

Kao sto rekoh tekst ne zavredjuje nikakvu paznju, medjutim iznenada neko je nezadovoljan odzivom pa krece stara i oprobana prica kako Srbi nece da rade, kako nece da dodju ni u Cesku (ej !) mada ne kaze se nista o poslo i td. I onda se javljaju ljudi iz inostranstva, pa ja bih pitao onda onog moreplovca jel on otisao na ideju ili na platu ?

Gospodine Santo, vase ideje ostavite za vas upravni odbor a za radnike ponudite sledece:

Radno mesto (opis)
trazena kvalifikacija
iskustvo
vrsta i duzina ugovora
i plata moze okvirno

za mene je to oglas za posao na koji ce se javiti normalna osoba. Mislim osoba koja nesto vredi.




[ balavi @ 03.01.2012. 19:23 ] @
braksi

ovde ------> http://www.elitesecurity.org/t124434-43#3023583

imaš dosta oglasa koje je postovao Branko, a u diskusiji ćeš naći i odgovore na svoja ostala pitanja
[ dmax @ 03.01.2012. 20:12 ] @
Pare su osnova svakog posla. Onima koji rade to sto vole samo zato sto eto vole je to hobi. To je moja teorija i u njoj najvise primere nalazim kod "slikara" koji eto po ceo dan slikaju ali niko ne placa za slike, pa prema tome od toga ni ne zive.

Tako da mislim da se za platu potpuno razumemo. Radi se za pare.

E sada treba sagledati situaciju u kojoj se ko nalazi. Kada se trazi prvi posao u struci, onda je najteze. Kada se trazi prvi posao u inostranstvu, to je skoro isto toliko tesko, kao i onaj prvi posao (poslodavci su skepticni prema strancima, sto zbog znaja koje imaju, sto bog snalazenja u sistemima (poslovnim) u koima se radi. Tako da je moje misljenje da kada se trazi prvi posao i ima se velika karijera pred ocim, ne treba brojati puno pae. S obzirom koji se ovde profil trazi, ovo bi bio drugi posao za one koji apliciraju.

Ako mene licno pitas da li bih prista pre broda na te uslove, ja bih. To bjh uradio maltene kao zrtvovanje za radnk iskustvo i ka odskocnu dasku za onaj treci pravi. Ako pitas zasto zrtvovanje, to je zato jef bih od tih para sto se spominju slao kuci onoliko koliko sam vec imao, a od ostatka bih izdrzavao sebe. Dakle nikakva korist, ali odskoc a daska za dalje (dal i isti ili drugoj firmi nebitno)

Zbog toga svega mislim da je za mlade koji tek krecu ovo dobra ponuda. Vec sam navodio i mogucnost kako se moze sticati iskustvo u stranij firmi (jakoj) a kako u domacoj. Dao sam ti primer za sviceve. A da ti dam jos jedan. Dkk sam jos bio tu, kolega iz Delta banke mi je rekao da jos nisu presli sa PIX-a na ASA-u i ja dodjem na brod (najmanja i starija kanta tada, po onim merilima iz firme) kad ono gle imaju 2 ASA-e u klasteru. Mnogi su ubedjeni da su videli svasta kod nas ako rade u nekim jacim firmama, a neshvataju kako ide napolju i koliko im je ne ekonomicno da krpe stare stvari, nego cim licence isteknu, uzima se novi hardwer i projetuje se u budjetu sa novim softverom i licencama. Verujem da ce kni sto pocnu da rade h AT&T-ju videti vise tu iz Ceske nego u celom Telekomu.

I izvinite za greske. Nabadam po Kindle-u jer me zanima kako ce ga prepoznati ES :)
[ Branko Santo @ 03.01.2012. 20:51 ] @
@Braksi
Ne moras meni sa gospodine posto se ne palim na to uopste :)
Ovu temu nisam otvorio za prikupljanje CV-ova ili nudjenje posla nego da bih razradio tematiku kako da dovedem lika koji je zaduzen za EMEA Resourcing organizaciju u AT&T u Srbiju i predstavimo firmu kao i moguca dalja zaposlenja u njoj. Ja kao prvi ne zaposljavam nikog direktno posto nemam taj autoritet. Drugo meni ni iz dzepa ni u dzep, a ako pogledas temu o Ceskoj koju je Balavi tako lepo ostavio videces da ja malo malo ostavim neki posao i to ne samo za moju firmu nego i za sve ostale.
Ako te interesuje posao u AT&T Brno i prodjes kroz temu o poslovima u Ceskoj slobodno mi se obrati pa mozemo popricati gde bih ja mogao da ti predlozim da se prijavis iz licnog iskustva. Nisam ja neki mudrijas ali eto imam neku zelju da uradim nesto :)

Sto se tice "Srbi nece da rade", pa nije ni da hoce. Ali sve je to rezultat kulture i visedecenijske perspektive koja se granici sa 4 zida koja imaju (ako imaju srece da imaju).


@dmax
Cuj ja i dalje ne zaradjujem nikakve posebne pare i znam da ima pristojan broj ljudi u BG a odredjen broj i u NS koji imaju te pare. Ja trenutno radim za CV, za nova znanja i za mir kad legnem da spavam jer me moj manager tera kuci u 18:30 (a radim do 17:30).




Rezime: Ne nudim ja nikom posao niti ja intervjuisem. Liste poslova su okacene javno i mozete ih naci na https://attemea.avature.net/Czech . Ja znam i za pozicije koje nisu tu i poguram gde moze ali ja ne pravim nikakve odluke.

Aj ziveli pa sa srecom :)
[ Braksi @ 03.01.2012. 22:58 ] @
Citat:
Sto se tice "Srbi nece da rade", pa nije ni da hoce. Ali sve je to rezultat kulture i visedecenijske perspektive koja se granici sa 4 zida koja imaju (ako imaju srece da imaju).


au, ala si ti jedan drski sovinista !

Sram da te bude.
[ Miroslav Jeftić @ 04.01.2012. 01:21 ] @
Citat:
Braksi: au, ala si ti jedan drski sovinista !

Sram da te bude.


Daj ne troluj temu Ako imaš nešto bolje da ponudiš nego što je ova tema, slobodno, nema potrebe za ustručavanjem
[ Aleksandar Đokić @ 04.01.2012. 08:35 ] @
sve u redu... samo jedna "mala" stvar je problem, ljudi traze tamo znanje CCNP/CCIE, sa tim znanjem ja bez problema ovde mogu da nadjem posao
[ Branko Santo @ 04.01.2012. 10:04 ] @
@Guslac
Ko rece da je to uslov? CCNA sa iskustvom od godinu dana ce dobiti posao bez vecih problema ako ima slobodnih pozicija.
[ Nikola M @ 15.01.2012. 10:56 ] @
Sto se tice putovanja, od srpsko-madjarske granice do Brna ima 500km i otprilike 2 moguce putanje. Auto put je celom duzinom, pa sad koliko brzo mozes da vozis. Ogranicenje je 130 ali se ne gleda, retko ko vozi onako "ludacki", a kamere su tu radi kontrole vinjeta. Ja imam oko 600km puta i predjem to za oko 7-8-9 sati sa 2 dobre pauze.
[ Nemanja @ 19.01.2012. 14:20 ] @
Ne vezano toliko za temu , sada sam je tek procitao, posto se ne zanimam za mreze, ne razumem sto ljudi moraju napadati nekoga ko je samo hteo da pomogne.
Branku ni iz dzepa ni u dzep ...
A profili na koje je on mislio nisu IT kadar koji i u Srbiji zaradjuje 1000e-2000e, nego pocetnici koji bi bilo zadovoljni da i u Srbiji rade za
topli obrok i troskove prevoza, samo da imaju priliku da nauce nesto.
[ miloshzorica @ 19.01.2012. 15:48 ] @
kakav ste vi svet? covek nudi pomoc i ima dobru volju a vi skacete


--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ yellow pinky @ 19.01.2012. 16:19 ] @
Citat:
miloshzorica: kakav ste vi svet? covek nudi pomoc i ima dobru volju a vi skacete


Ja osim Braksija koji možda nije povezao ovu temu sa temom Češka traži ... nisam primetio da se bilo ko u temi bunio ili napadao.
Možda tema nema takvu popularnost kao tema o utaji poreza izvesnog gospodina ali sam siguran da je pristojan broj zainteresovanih videli ovu temu i dodatno se informisali o uslovima i poslovima koje su Branko i ostali gasterbajteri ( )okačili u drugoj temi i sada čekaju dalji razvoj situacije.

[ Branko Santo @ 19.01.2012. 16:28 ] @
Ajde kada ste se raspisali da vam kazem i sta se desava.

Trenutno je borba u trajanju gde ja pokusavam da objasnim da bi ovakav potez imao smisla ali oni (visi menadzment) smatraju da su SK i CZ za sada dovoljno po pitanju promovisanja i raznih college programa.

Ja ne odustajem ali mislim da u 2012 nece biti nista od ovoga. Naravno, nastavljamo dalje sa pecanjem pecaljkom a mrezu cuvamo za bolja vremena.

Hvala svima na pomoci sa informacijama i ja cu da se ponovo obratim ako mi nesto bude trebalo.
[ Nikola M @ 20.01.2012. 14:46 ] @
Sta da ti kazem Branko, izgleda da su u pravu, bar za sad
[ SunnyBoy @ 03.02.2012. 12:25 ] @
Ajde da se i ja uključim, da ne bude samo prepucavanja.

Zrenjaninski TF Mihajlo Pupin izbacuje mnogo programera, a oni većinom nemaju gde da rade.

Na kraju, možda i ja budem zainteresovan, mada sam trenutno preokupiran jednim drugim preseljenjem, ali ko zna.

Branko, plz, PM.
[ sale83 @ 04.02.2012. 04:04 ] @
Citat:
guslac: sve u redu... samo jedna "mala" stvar je problem, ljudi traze tamo znanje CCNP/CCIE, sa tim znanjem ja bez problema ovde mogu da nadjem posao


Kazes da sa tim znanjem naci posao u Srbiji. Aj dobro

1) Kolika je plata takvog profila u Srbiji?
2) Da li postoje mogucnosti napredovanja i bonusa na godisnjem nivou?
3) Da li imas mogucnost da kako zaposlen u Srbiji radis negde vani na projektima tj putovanja?
4) Da li ces imati mogucnosti da ti doticna firma plati Full Pass Cisco Live Conference, dodano treniranje i obuku, razne Exams (CCNP, CCIE, etc)
5) Da li ces imati mogucnosti da radis sa najnoviom tehnologijom, uredjajima itd...

Ima tu jos dosta toga ...

[ anon 209738 @ 14.02.2012. 19:57 ] @
Kasno sam se uključio ovde ali se nadam da nisam zakasnio. Trebalo bi uskoro da polažem ispit za CCNA pa planiram da odmah primenjujem znanje jer sve što se nauči vremenom se i zaboravi pa ne bih da pravim veliku pauzu. Da li mogu i ja da dobijem mejl?
[ Branko Santo @ 14.02.2012. 20:16 ] @
Mail za sta? :D
[ anon 209738 @ 14.02.2012. 22:13 ] @
Za spamovanje! Šalim se, interesuje me taj posao, treba početi odnekle.
Nema puno posla za novajlije pa ne znam kako da steknem iskustvo.
Trenutno nerazmišljam o plati već kako da napravim prve korake u struci.

[ Branko Santo @ 15.02.2012. 07:11 ] @
Poslato. Nego uciti uciti i samo uciti :)
Dynamips nije bas 100% kao pravo ali nije ni mnogo daleko.
[ anon 209738 @ 15.02.2012. 12:11 ] @
Koristim i paket trejser i gns3. Super je taj gns, ova poslednja verzija pogotovo. Šljaka ko zmaj!
[ SunnyBoy @ 23.07.2012. 20:40 ] @
Zamrla tema?
[ Branko Santo @ 24.07.2012. 00:46 ] @
Zamrla zbog nepovoljne politike ceske drzave prema stranim radnicima.