[ Rona @ 12.12.2011. 13:19 ] @
Imam jedan veoma neobičan zahtjev. Radim za NVO čija misija je razvoj informatičke pismenosti. Potrebno nam je da našim polaznicima koji ne mogu pratiti predavanje ličnim prisustvom, omogućimo da besplatno prate naše obuke putem interneta.

Opis problema:

Potrebno je napraviti video link iz kancelarije putem Interneta, pomoću kojeg bi ljudi mogli da prate kurseve na način:
1. Da vizuelno imaju pregled cijele kancelarije kako bi vidjeli predavača i tablu na kojoj drži predavanje (slika ispod)
2. Da uporedo mogu pratiti šta predavač radi na monitoru svog računara a da ga pri tome ne ometaju u radu. (monitor je uvezan sa plazma TV-om preko RGB izlaza)

Važne napomene:

1. Kancelarija ima 5 računara + jedan stariji računar koji služi kao server i koji ima jedinu funkciju da dijeli internet.
2. Server je povezan sa web kamerom i ne koristimo ga za predavanje zbog slabe konfiguracije (stariji p4 na 2,4ghz i 512RAM)
3. Monitor predavača je uvezan sa većim TV-om na kojem polaznici kursa mogu vidjeti šta predavač tačno radi.
4. Svi računari su uvezani u LAN.

Rješenje problema (po meni ali mislim da nije najoptimalnije):

1. Vidljivost table bih mogao riješiti pomoću web kamere od 2mpx koja bi davala dovoljnu preglednost ali i oštrinu kad predavač piše na tabli.
2. Nemam ideju kako ovo da izvedem da ljudi vide monitor predavača a da ga ne ometaju u predavanju. Razmišljao sam da stavim još jednu web kameru ali to bi onda bilo teško za pratiti posebno za ljude koji npr prate osnovne kurseve. Idealno bi bilo da na jednom prozoru mogu vidjeti kancelariju kao i predavačev monitor...

Ima li neko drugi, bolji predlog?