[ MilosOskar @ 14.12.2011. 17:43 ] @
Zanimaju me vaša mišljenja u vezi opreme koju bih iskoristio za link između dva Mikrotika koja se nalaze na udaljenosti od 2.5 Km vazdušnom linijom, optička vidljivost je odlična!

Ako neko ima iskustva sa istom opremom, mnogo bi mi značilo da ih podeli samnom...

Znači da li mi trebaju jače kartice ili antene, da li su ove kartice ok tj da li na njih može da se nakači recimo 30 korisnika (naravno korisnici neće biti konektovani direktno na njih jer su kartice predviđene za link, ali će biti konektovani na Mikrotik koji će imati izlaz na net preko tog linka, pa da li će kartice moći da "izguraju" taj protok kad recimo povuku svih 30 ljudi (30x1.3Mbps) )....?

Ova kartica sa obe strane naravno : http://www.netiks.rs/compex-wl...ros-cip-80211a-g-na-54-108mbps

Ova antena, takođe na obe strane : http://www.voltplus.co.rs/Antene/P-serija/P5524/P5524.html

Povezao bi ih tako što bih napravio statičke WDS-ove na oba Mikrotika, na prvom bih napravio NAT gde bih src. address bila adresa WDS-a na drugom MT-u a out interface bi bio interfejs preko kog imam izlaz na net...
Srdačan pozdrav!
[ zivanicd @ 14.12.2011. 19:30 ] @
Za link ce ti ova oprema biti OK. Stavi je u A mod 40Mhz kanal i mocices da proteras do 40mega bez problema...

Ako budes hteo kasnije jaci link, predji na neke N (r52n, xr71) kartice bez zamena antena.

Ako planiras da stavljas svih 30 klijenata na jednu antenu, obavezno stavi taj AP na 5Hgz i korisnike takodje.

Ne ocekuj da ce i tada AP moci da izdrzi 30Mbps... (osim ako taj AP i klijenti ne budu takodje mikrotik uredjaji i koristis turbo 40Mhz ili N)
[ MilosOskar @ 14.12.2011. 21:26 ] @
Ok, hvala puno na pomoći.

Ne planiram da stavim 30ak ljudi na jednu antenu, već ću ih staviti na 2 recimo, pa po 15ak na svaku (sektorke 13 dbi).

Citat:
zivanicd:
Ne ocekuj da ce i tada AP moci da izdrzi 30Mbps...


Zašto ne bi izdržao ako RouterBoard 433 može da gura do 200 konekcija, osim ako si mislio na nešto drugo??

Pozdrav

[ zivanicd @ 15.12.2011. 06:12 ] @
Zato sto A standard nece da ti izdrzi 30Mbps na 20Mhz Kanalu. Pogotovu ne u ptmp modu sa 30 klijenata
[ Predrag Supurovic @ 15.12.2011. 06:27 ] @
Stavi na link dual polarizaciju, dobices mnogo veci protok o skoro istom trosku.
[ MilosOskar @ 15.12.2011. 17:10 ] @
Ok, onda da porucim te dual polarizovane.

A što se samih kartica tiče, jel su one ok, jel ima neke veze što mogu i na 2.4 i na 5.x, jel to nešto smeta... Njih bi kupio već sutra pa da znam da se ne zalećem ako nisu nešto...

Pozdrav i hvala!
[ MilosOskar @ 13.01.2012. 22:31 ] @
Stigle i antene iz Trstenika (Voltplus), dve parabole 24 dbi dobiti na 5.x Ghz. :)
Kartice Compex WLM 54SAG.
Sve isto kao gore navedeno.

@Pedja: Nisam kupio dual polarizovane, zbog nedostatka finansija.

Danas namontirao antene, "usmerio", umrežio Mikrotikove...
Sve radi u najboljem redu (bar koliko ja vidim i znam)...

Jedino što mislim da nije u redu to su signali!
Na obe strane signali su -56 dbm.

Da li je to ok signal sa obzirom da je rastojanje između Mikrotikova oko 2.5 Km, i postoji idealna optička vidljivost ?!

P.S. Ja mislim da bi trebali da budu malčice bolji...

Srdačan pozdrav!
[ mckrsta @ 14.01.2012. 00:20 ] @
uzivkaj sa tim signalom i ne pitaj nista... samo prati ccq i cepaj
[ MilosOskar @ 14.01.2012. 12:16 ] @
Ok.

Mada ni ccq nije bas najbolji, to me i plasi...

Oko 90/60 %...

Kako njega da popravim i od cega tacno sve zavisi ccq ?

Pozz
[ zivanicd @ 14.01.2012. 16:14 ] @
Prebaci wireless u superchannel na oba tika.
Udaljeni tik stavi u client mode i stavi scanlist recimo 4900-5000, i frekvenciju na kojoj znas da sigurno radi (5180 recimo): 4900-5000, 5180.

Na blizem tiku (ap-bridge ili bridge) kreni da menjas frekvencije dok ne nadjes neku gde ti je clear channel i najbolji CCQ.

Cepaj i uzivaj.

Nstreme ti preporucujem zbog manjeg pinga. Policy: exact-size, Frame size: 3200. Manji frame za manji ping. Ako je dobar ping stavi vece frameove zbog boljeg thrououtputa.

Poz,
[ djricky @ 14.01.2012. 22:02 ] @
ja koristim skoro identicnu konfiguraciju sa svojim linkovima kao zivanicd...

evo jedan primer kako radi link sa 411AH boardovima, SR71-15 karticama, i "kruskovackim" dual-pol (90cm precnik) antenama

realni protok je 20mbita full duplex...



ah, da.... razdaljina izmedju dva kraja linka je 82 kilometra
[ zivanicd @ 15.01.2012. 12:59 ] @
:D Heavy Metal !

Uglavnom na N linkovima imam SR71-15 kao sto rece @Djricky. Mikrotik 5.11 jer postoje neka poboljsanja za N kartice.
Negde koristim NV2 ako ne mogu da poteram nstreme da radi stabilno.

Za do 80-100Mbps linka nema problema na N standardu. Dual-pol kida.

Evo saobracaj u dva popodne nedeljom. 24Mbps + 17Mbps. RB je 435G.

[ djricky @ 15.01.2012. 22:56 ] @
evo jos nesto



realni TCP protok oko 40 mbita full duplex, 18km link
[ zivanicd @ 15.01.2012. 23:00 ] @
ROCKAJ RICKY!!!

Tako nesto sam video i na nekim testovima exe-neta... Oni su koristili sparklan. Nisam imao potrebe za tolikim saobracajem preko jedne tacke tako da nisam testirao, ali kao sto rekoh N standard ubiva u mestu.

Link za exe-net testove:
http://www.exeb2b.com/download/wmia198n-5km-600a-fd5.jpg

Nego @djricky idemo u Varsavu na MUM ? :)

[ djricky @ 15.01.2012. 23:03 ] @
xex, al' njihov test je sa rb600, a ja koristim 411ah, na skoro 4x vecoj udaljenosti...




MUM, Ukoliko preduzece bude finansiralo, sigurno, nemoj samo ko prosli put da se zzagubimo, nego jedno vece idemo u leshenje...
a gospodju ostavi kuci, ovaj put, xexe
[ zivanicd @ 15.01.2012. 23:12 ] @
I mi smo nesto u finansijskom plicaku... videcemo jos...

Inace nema sanse da ostane kuci... pa ja jedva da mogu na pecanje bez "zvocanja" :)

Lesenje obavezno...
[ MilosOskar @ 16.01.2012. 17:29 ] @
Citat:
zivanicd: Prebaci wireless u superchannel na oba tika.
Udaljeni tik stavi u client mode i stavi scanlist recimo 4900-5000, i frekvenciju na kojoj znas da sigurno radi (5180 recimo): 4900-5000, 5180.

Na blizem tiku (ap-bridge ili bridge) kreni da menjas frekvencije dok ne nadjes neku gde ti je clear channel i najbolji CCQ.

Cepaj i uzivaj.

Nstreme ti preporucujem zbog manjeg pinga. Policy: exact-size, Frame size: 3200. Manji frame za manji ping. Ako je dobar ping stavi vece frameove zbog boljeg thrououtputa.

Poz,


Nikako nisam stigao ranije da odgovorim, pa evo sada.
Hvala zinavicd na savetu, to ću uraditi večeras, sada ne mogu jer su neko korisnici konektovani na taj MT, pa ću noćas kad ne bude nikog...

A sad i jedno glupo pitanje :) : Šta predstavlja/znači thrououtput ?

Što se vaših linkova tiče, nemm reči!

Pozdrav
[ mckrsta @ 16.01.2012. 17:37 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Throughput
[ vladimirbudak89 @ 19.01.2012. 07:40 ] @
Postovanje ljudi, treba mi vasa pomoc!


E Ovako da krenemo

Imam mikrotik na tavanu koji komsijama salje net. dakle wireless karta i lan u njemu. Lan je prikacen na dhcp server (ADSL) a wireless sam podesio tako da svakom klijendu dodijelim ip addressu fiksnu. Nakon sto ukucam adresu kod korisnika pri prvom otvaranju pretrezivaca loguju se na hotspot.

e sad imam problem...imam neke ljude na nekih 2 km od mene koji bi isto net, ima ih sigurno preko 10 pa sam kontao da postavim i tamo jedan tik al ne znam kako da povezem medjusobno ova dva mtika. da li to ide nesto preko routinga..ili kako vec ako neko moze da mi pojasni, najlakse winbox podesavanjem, ukoliko je moguce.

Dakle taj drugi (novi) mtik bi primao signal sa mog krova na jednu 551g karticu a sa druge bi sirio na omnicu kod novog tika.

ps nemam sad pare za 5g pa cu da ih povezem na 2.4..znam da se gubi dosta signala al sta je tu je..hvala unaprijed!
[ MilosOskar @ 19.01.2012. 17:29 ] @
Otprilike neki prvi uslov je da li imaš optičku vidljivost sa tom kućom ili sa tim stubom gde bi postavljao drugi Mikrotik ?

Mada ukoliko tih 10ak ljudi vidi taj postojeći Mikrotik možeš maltene opušteno da ih nakačiš iako su 2 km udaljeni, samo odgovarajuće antene i udri. Moj najudaljeniji klijent je na oko 3 km od bazne i radi savršeno sa 1.5 M limita.

Za link na 2.4 Ghz znaš i sam odgovor, ja skoro pokušao pa me više glava bolela nego što sam nešto "napravio"...

[ MilosOskar @ 22.01.2012. 15:52 ] @
Na prvom mikrotiku sam namestio tj enableovao nstream i podesio kako je gore objasnio zivanicd, medjutim kada sam pokusao da isto podesim i na drugom, nisam uspeo.

Pisalo je nesto kao da ne moze zato sto je interface u wds slave modu.

Sta preduzeti? :)

Pozdrav
[ tandrkalo1 @ 22.01.2012. 16:01 ] @
Mozda ga staviti u station mode...
[ jedan83 @ 22.01.2012. 16:46 ] @
imam sector antene--- atheros ar-AR9285, po 25 korisnika na svakoj ! dok je bilo oko 20 korisnika sve je bilo ok. koje bi mi kartice preporuclili koje mogu povuci do 25-30 korisnika bez beda
[ MilosOskar @ 22.01.2012. 17:22 ] @
Citat:
tandrkalo1: Mozda ga staviti u station mode...


Da li ce se onda povezati, jer ovaj prvi je u bridge modu ?

Ako mi "pukne" link onda tek sutra mogu da ga povratim, sto znaci da bi mi veceras vristali ovi sto su nakaceni na taj drugi...

pozz
[ tandrkalo1 @ 22.01.2012. 17:40 ] @
Ovaj prvi stavis u ap bridge a drugi u station