[ flighter_022 @ 15.12.2011. 09:51 ] @
Pre nekog vremena (recimo godinu dana) bila je diskusija da li bi ljudi iz recimo Beograda presli u Indjiju da rade adekvatno placen posao. Vecini je i sama ideja bila odbojna.

Pre 14 meseci trazio sam (ovde) administratora i servisera racunara za rad u Nigeriji. Za mesec dana javilo se svega 7 (sedam!) ljudi, od kojih je jedan na kraju i primljen (i pokazalo se da sam napravio odlican izbor). Nije mi bas najjasnije zasto se ljudi, u vreme kada posla ili nema ili je placen mizerno, toliko opiru i samoj ideju da se pomere iz mesta prebivalista u drugo selo, grad, drzavu... ili cak drugi kontinent.

Bez namere da ikog uvredim, cini mi se da bi bilo potrebno obezbediti nekom 10K EUR mesecno, smestaj u hiltonu i stosta jos da bi mozda i samo mozda makar i pomislili na to. Sta vi mislite?
[ SStudio @ 15.12.2011. 10:21 ] @
Ne verujem da je novac u pitanju.
Prva stvar koja mi pada na pamet je naš mentalitet i vezanost za porodicu prijatelje, i nepresušna nada u bolje sutra u ovoj banana državi.
Možda je u tvom slučaju bilo u pitanju to što je Nigerija, pored svog ovog puškaranja "preko puta" možda je malo strah presudio.
A ima i ona stvar da su se ti isti ljudi javljali na raznorazne oglase imali neprijatna iskustva, u nekim slučajevima čak i prevareni.
Ti koji već znaju te poslove ili su već pobegli negde ili rade u domaćim firmama imaju neke solidne plate pa im se baš i ne šeta tamo vamo.
Što se tiče tvog poziva za posao, ako si postavio samo na ES onda nije čudno što je mali odziv.

[ Danilo Cvjeticanin @ 15.12.2011. 10:23 ] @
Klasika za narod koji zivi u Srbiji,plasi se posla,izazova,uspeha... Bolje je biti 24/7 online i kukati kako nam nista ne valja,kako nam je drzava kriva,politika,EU,USA nego raditi,kako zivimo i kako se ponasamo,tako nam je...
[ DaliborP @ 15.12.2011. 10:26 ] @
Nigerija nije atraktivna lokacija.
[ ventura @ 15.12.2011. 10:46 ] @
@flighter_022:
Ja sam imao dosta prilika da radim posao u Nigeriji, ali niti sam tamo hteo da idem ja, niti sam hteo da šaljem nekoga iz firme da ide tamo..

Sve je to lepo, novi poslovi i to sve, ali lova je ista kao i na bilo kom drugom tržištu (u mom primeru), sa dodatnim bonusom da moraš da razmišljaš da li će neko mačetom da ti odseče ruku na ulici jer hoće da ti ukrade sat ili mobilni telefon... Nije vredno toga.
[ flighter_022 @ 15.12.2011. 10:49 ] @
Citat:
DaliborP: Nigerija nije atraktivna lokacija.


Onaj ko zivi od mamine penzije nije ni najmanje u poziciji da bira.

Ipak cu se sloziti sa Danilom. Posmatraj to ovako. 2001. godina, radim u drzavnoj sluzbi za 200 eura. Jos namaknem koji dinar sa strane (ne mnogo). Dobijem direktnu ponudu (od prijatelja) i dodjem ovamo. U pocetku nije bilo uopste lako. Medjutim, sada je sasvim druga prica. Firma placa stan od nepunih 120 kvadrata, avio karte, konzularne troskove, zdravstveno, vise nego solidnu platu za nase uslove, 1-2-3 puta godisnje poneki sluzbeni put u Evropu ili drugde, verovatno ce platiti i skolu za decu (a koja ovde, ako je kvalitetna, nije nimalo jeftina) itd.

Malo li je, posebno u poredjenju sa onim sto bih u Srbiji, na 5 minuta od maminog stana?

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 15.12.2011. u 13:37 GMT+1]
[ flighter_022 @ 15.12.2011. 10:52 ] @
Citat:
ventura: @flighter_022:
Ja sam imao dosta prilika da radim posao u Nigeriji, ali niti sam tamo hteo da idem ja, niti sam hteo da šaljem nekoga iz firme da ide tamo..

Sve je to lepo, novi poslovi i to sve, ali lova je ista kao i na bilo kom drugom tržištu (u mom primeru), sa dodatnim bonusom da moraš da razmišljaš da li će neko mačetom da ti odseče ruku na ulici jer hoće da ti ukrade sat ili mobilni telefon... Nije vredno toga.


Nije vredno toga, naravno, ako postoji realna opasnost da se to i desi. Realnost je malo drugacija ipak. Evo recimo, mene za (nepunih, bice u maju 2012) 10 godina niko nije vijao da me ka*a niti da mi odsece ruku ili nesto drugo ;) Da se sran*a desavaju, desavaju se, ali mogu da se dese i drugde.
[ DaliborP @ 15.12.2011. 11:05 ] @
Citat:
flighter_022: Onaj ko zivi od mamine penzije nije ni najmanje u poziciji da bira.

Ne, upravo suprotno. Onaj ko zivi od mamine penzije upravo jeste u poziciji da bira jer penzija stize koliko-toliko redovno. Sigurno nece zameniti tu sigurnost sa Nigerijom.
[ SlobaBgd @ 15.12.2011. 11:19 ] @
@flighter_022

Daj mi, molim te, par informacija:
Koliko novca od tog što zaradiš šalješ ženi i deci u Srbiju (naravno, nepristojno je da pitam za sumu, zanima me neka gruba cifra)?
Koliko često si putovao da vidiš ženu, decu, roditelje, a koliko puta su oni bili kod tebe u poseti?
Kako se tvoja supruga bori sa tvojim odsustvom od kuće i porodice dok podiže decu i brine o svakodnevnim obavezama (kućne popravke, dete se razboli, prekovremeni rad, tvoji ili njeni roditelji trebaju neku pomoć...)
Osećaš li da si deo porodice i da učestvuješ u odlukama i aktivnostima, iako nisi neposredno sa njima?
Kakve ocene imaju tvoja deca u školi, ide li im neki predmet teško, maltretiraju li ih u školi u Srbiji?
...

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 15.12.2011. u 12:31 GMT+1]
[ Branko Santo @ 15.12.2011. 11:34 ] @
OK Ajde u neku ruku Nigerija pa i da razumes. Ja prvi nisam u fazonu da mi se nesto desi stoga izbegavam opasna mesta i ceo africki kontinent ismedju ostalog.

Ali ne tako retko pojave se ljudi bez posla koji na forumu iznose misljenja kako je sve osim CH/DE/AU/UK djubre i kako nece tamo da idu da rade da ih neko iskoriscava. Naravno hteli bi oni i u USA/AUS ali za sve ove zemlje i pare koje zaradjuju njihove "tetke" potrebno je da postoji razlog sto bi ih doveli.
I onda je to zacaran krug, oni ne mogu da odu gde bi hteli, ovde nema posla, a tamo gde bi mozda i mogli im je ispod nivoa iako je nivo visi nego ovde.
[ SStudio @ 15.12.2011. 12:00 ] @
Citat:
Da se sran*a desavaju, desavaju se, ali mogu da se dese i drugde

Ono oko lokacije nisam mislio da će lično neko da te napadne, više sam mislio na globalno stanje preko puta.
A to da je lakše da se kuka sedi na netu i razglaba, nego radi, mislim da nema veze s mozgom.
Ja sedim po ceo dan kući smaram se po netu i sa igricama.
Kad naiđe posao ( video nadzori alarmi itd ) odradim to sa ortakom.
I lepo za tri do 7 dana posla u toku meseca zaradim više nego kada bih radio kod nekog novopečenog PR ( privrednika ) koji je svoj prvi kapital zaradio švercujući naftu i cigarete iz bugarske, a sad prodaje *uda za bubrege o team buildingu.
Lično meni a i velikoj većini drugih ne bi smetalo da rade svaki dan, ali kakva je situacija dobro je i ovo.
E sad oko odlaska vani, ipak mislim da bi mi afrički kontinent bio zadnja opcija kojom god strukom se bavio.
[ bakara @ 15.12.2011. 12:36 ] @
Koliko bolje treba da bude placen posao da bi promenio prebivaliste, nacin zivota i ostavio porodicu i prijatelje?
[ flighter_022 @ 15.12.2011. 12:43 ] @
Citat:
SlobaBgd: @flighter_022

Daj mi, molim te, par informacija:
Koliko novca od tog što zaradiš šalješ ženi i deci u Srbiju (naravno, nepristojno je da pitam za sumu, zanima me neka gruba cifra)?
Koliko često si putovao da vidiš ženu, decu, roditelje, a koliko puta su oni bili kod tebe u poseti?
Kako se tvoja supruga bori sa tvojim odsustvom od kuće i porodice dok podiže decu i brine o svakodnevnim obavezama (kućne popravke, dete se razboli, prekovremeni rad, tvoji ili njeni roditelji trebaju neku pomoć...)
Osećaš li da si deo porodice i da učestvuješ u odlukama i aktivnostima, iako nisi neposredno sa njima?
Kakve ocene imaju tvoja deca u školi, ide li im neki predmet teško, maltretiraju li ih u školi u Srbiji?
...



Supruga i dvoje (koliko i imam) dece su ovde sa mnom, tako da njima ne saljem nista. No, i da saljem, potroseno ovde ili u Srbiji svejedno je potroseno. Da sam u Srbiji, sastavljao bih kraj sa krajem, ovde to nije slucaj, a to je upravo tema.

Sva ostala pitanja su ovim i odgovorena.

Citat:
bakara: Koliko bolje treba da bude placen posao da bi promenio prebivaliste, nacin zivota i ostavio porodicu i prijatelje?



U mom konkretnom slucaju, to je bilo (2002. godina) oko 7 puta vise nego sto sam imao u Srbiji za isti vremenski period.
[ dragancesu @ 15.12.2011. 12:57 ] @
Nigerija na prvi pomen nije privlacna lokacija. Stvarno ne znam kako je tamo pa necu lupam ali postoje i price ljudim koji su probali pa ne uspe svakom.

Pre nekoliko godina cetri para su otisla u zimbabve. Posle godinu dana rezultat je da su se dva vratila i jos jedan se sprema na povratak.

Uglavnom koliko sam shvatio najveci problem je klima, nije se lako navici. Treba promeniti neke navike narocito ishranu a ako nema ko da kaze kako treba da se zivi lako se odustaje.

A ni s druge strane nije lako. Kanada deluje privlacno ali kad cujes da tamo tempreatura zimi ide do -50 odbija. Klima kao u sibiru, samo sto je organizovanije.

I jos nesto. Kad neko ode sa 50+ godina onda ne prozivi mnogo, statistika. treba otici do 30.
[ Ivica Vujović @ 15.12.2011. 13:07 ] @
Zao mi je sto se samo 7 ljudi javilo na taj konkurs. Verovatno bih ja bio osmi da sam znao za njega. :)

Ja sam vec jednom menjao posao za inostranstvo i na kraju sam se vratio u zemlju. Ne svojom voljom (zavrsio se projekat) ali mi i nije bilo toliko zao. Radni uslovi su bili vrlo losi, ali je kinta bila taman dovoljna da ne odustanem tako lako i izdrzim do kraja.
Mislim da je prica oko toga vrlo kompleksna i nije bas tako lako reci ajd sad cu da idem. Ima dosta ljudi koji ovde imaju porodicu i kojima nije lako da se odvoje od njih. Meni ne bi bio problem ali razumem ljude koji bi to uradili. Moj neki moto je da odem dok sam jos mlad dovoljno da mogu da izdrzim. E sad, postoje dve varijante odlaska po meni:

1. Odem i ne vracam se - dolaze u obzir samo uredjene zemlje (Evropa i USA) i normalan posao za pristojnu platu. Tad mi ne bi padalo na pamet da se vratim u Srbiju pre penzije a mozda ni tad.
2. Odem i vratim se - dolazi u obzir da odem na 3-5 godina i zaradim dovoljno da mogu da sebi kupim finu nekretninu i pocnem svoj mali biznis/radim fin posao za neke prosecne pare ali imam zivot i vremena da uzivam sa porodicom.

Ljudi su razliciti i motivi su im samim tim razliciti. Mene avioni kamioni ne zanimaju, zelim samo pristojan zivot za sebe i svoju porodicu. Druga prica je sto je ovde takav zivot luksuz...
[ flighter_022 @ 15.12.2011. 13:16 ] @
Sto se klime tice, to je izuzetno individualna stvar. Ja sam prvih par godina radio u uglavnom klimatizovanom prostoru (hotel) a u istom sam i ziveo tako da je sasvim ok. Nigerija je, veci deo godine, na nivou toplih ili jako toplih meseci u Srbiji, samo je nesto veca vlaznost vazduha. E sad, nije da meni prija samo toplo. Dok se nisam ozenio, razmatrao sam (makar samo teoretsku) mogucnost da odem ovamo:

http://www.usap.gov/

Odlazak na nevidjeno, pa da se onda trazi posao je jedna kategorija. U toj situaciji ni ja ne bih isao bilo gde. Medjutim, kada je logisticki i na svaki drugi nacin teren obezbedjen, onda ima mnogo manje opravdanja za neprihvatanje i same ideje.

[ SlobaBgd @ 15.12.2011. 13:41 ] @
Citat:
[Supruga i dvoje (koliko i imam) dece su ovde sa mnom, tako da njima ne saljem nista. No, i da saljem, potroseno ovde ili u Srbiji svejedno je potroseno. Da sam u Srbiji, sastavljao bih kraj sa krajem, ovde to nije slucaj, a to je upravo tema.


Sve ovo,naravno, znam iz tvojih ranijih postova.
Samo sam hteo da naglasim kako iz vizure nekog ko je u drugačijoj porodičnoj situaciji stvari stoje malo drugačije nego što ih ti doživljavaš.
Takođe, siguran sam da su ti namere bile najbolje i da bi svako ko ti se pridruži u Nigeriji imao svu tvoju pomoć.
[ flighter_022 @ 15.12.2011. 14:22 ] @
Nikad nisam tvrdio da je jednostavno ili lako odluciti se na takav, veliki, korak :)

[ HeYoo @ 15.12.2011. 14:39 ] @
Mislim da je razlog malom odzivu sto se vecini ljudi kad vidi takav "egzotican" oglas upali lampica za prevaru.
[ nkrgovic @ 15.12.2011. 14:50 ] @
Citat:
flighter_022: U mom konkretnom slucaju, to je bilo (2002. godina) oko 7 puta vise nego sto sam imao u Srbiji za isti vremenski period.

Vidis, ovde je deo problema.

Ti trazis solidne ako ne i dobre IT strucnjake koji sad u Srbiji vec mogu da imaju pristojne plate. Kazes da si ti presao jer si dobio 7 puta vise..... Ja bi razmislio i za 5 puta vise, ali s'obzirom da su sad plate osetno bolje nego tad, ja sumnjam da bi mi bilo ko ponudio toliko. Hell, za 5x platu, plus placen stan kao sto ti kazes odma bi bio zainteresovan - ali to nije na stolu.

Ne mozes da se cudis sto neko nece da predje za nesto sto je n puta vece od neke prosecne plate. IT nema prosecne plate. A da predje za 30% ili 50% vecu platu, cima se, preseli porodicu, ubedi zenu da se ona isto odrekne primanja koja mozda ima, izgubi vreme... za 30% ti je, valjda, jasno zasto nece niko.
[ Dexic @ 15.12.2011. 15:17 ] @
Iskreno prvo mesto gde bih otisao da imam prilike su bash africke zzemlje (izuzev par njih iz LICNIH razloga). I to bih otisao i sa slicnom platom kao ovde, ne sa vecom.
Za severnu Evropu i SAD bi morali da mi ponude mnogo vise nego ovde da pristanem. Bash zbog toga sto ovde imam prijatelje a u "uredjenim zemljama" se to izgubi lako. Radio sam po godinu dana u dvema i ne bih zeleo da treba da idem ponovo. Za nekoga ko je navikao da ima drustvo i u 7 ujutru i u 15h i 2h nocu "uredjene zemlje" su teske. Barem je to moje misljenje.


A ako ti treba neko ko bi za slicnu platu radio u Nigeriji, javi :) Pre bih JAR ili Keniju ali proci ce i Nigerija ;)

Verovatno sam jako daleko od tipicne osobe za ovo podnevlje ;)
[ acatheking @ 15.12.2011. 15:17 ] @
Nije mi jasno, posle 14 meseci se javljas da se diskutuje o ovom pitanju. I kad smo vec kod toga i da ne jurimo taj oglas od pre 14 meseci, kolika je plata servisera racunara i administratora, koji su uslovi. Mrzi me da resavam jednacine tipa (7 puta veca plata nego sto sam imao ovde), itd..
[ flighter_022 @ 15.12.2011. 15:24 ] @
Pre 14 meseci je zaposlen covek iz Srbije, taj oglas sam naveo samo kao primer.

A i moja plata nije sada ista kao sto je bila u 2002 (kada je bila oko 7x veca nego u Srbiji). na to dodaj troskove koje firma ima oko mene (avio karte, stan, lokalni dodaci itd) i dobije se sasvim prihvatljiva cifra, a posao relativno stabilan itd.

Ono sto me je podstaklo na otvaranje ove teme je oglas od pre par dana za 2 gradjevinca.
[ Branko Santo @ 15.12.2011. 16:00 ] @
@acatheking
Evo ti direktan primer. Zenin drugar me moli da mu objasnim kako on da zapuca dalje ili bar u Srbiji da krene da radi nesto sa racunarima on zna da sam ja tu nesto. Ja mu objasnim sve moguce puteve koji su meni poznati (programiranje, windows administracija, mreze) i potrosim par sati u prici sa njim ne bih li mu sve to predstavio. Posle toga njegovo interesovanje se odrzava 10ak dana taman toliko da skine sa torenta ono sto sam mu dao i prestaje da se javlja. Dva puta na moje insistiranje da se javi on kulira i spominje pricu kako ce drugar da mu sredi za 20.000din da bude sofer za neku firmu.

Da li je to normalno razmisljanje zdrave mlade osobe?
[ Aleksandar Đokić @ 15.12.2011. 18:07 ] @
nije, ali je laksi put...ovde mladi ljudi beze od ucenja, ne teorije vec konkretnih novih stvari, ne svi ali vecina
[ Goran Mijailovic @ 15.12.2011. 18:44 ] @
Citat:
flighter_022
Ono sto me je podstaklo na otvaranje ove teme je oglas od pre par dana za 2 gradjevinca.


Ja prosledio tvoj oglas kolegi, al' on je tanak sa jezikom i jos kaze neki mu se poznanik vratio iz Nigerije bolestan i umro. Nisam stekao utisak ni da je narocito impresioniran sa platom jer koliko znam radio je svojevremeno u jednoj susednoj zemlji za sumu od oko pola tvoje ponudjene. Inace covek je tehnicar i ima preko dvadeset godina iskustva na mnogim gradilistima takodje i u izgradnji tunela.
[ Braksi @ 15.12.2011. 19:06 ] @
Citat:
Ja sam prvih par godina radio u uglavnom klimatizovanom prostoru (hotel) a u istom sam i ziveo tako da je sasvim ok


e stvarno mi je muka vise od prenemaganja ljudi u Srbiji. Kad god odem uvek ista prica, zato sam i prestao vise ikome da se javljam. Verovatno misle da ja treba da saslusam njihove probleme, a onda i da mi pevaju hvalospeve o zapadu i kako je meni lako i kako bi otisli sutra da mogu. Kako ja cim izadjem iz zgrade pruzim ruke i poberem sa grana par 100 evra...

dobro je vama sasvim...

(ps.: mogu misliti kako bi se neke zalosne sove tek provele na sanjanom zapadu)
[ acatheking @ 15.12.2011. 19:16 ] @
@Branko Santo
Druga je prica to sto su ljudi uglavnom lenji, pasivni, nesnalazljivi, ne zele da se potrude. Cast izuzecima, naravno! Potpuno te razumem o cemu pises, vidim da i ti "mucis muke" sa sakupljanjem kadrova :)

@flighter_022
Nisam obracao paznju da si postavio novi oglas, ne pratim berzu poslova. Mozda je [ES] pogresno mesto za nalazenje ljudi iz gradj. struke. Ako si jedva uspeo da nadjes IT-jevca, kako ces tek gradjevinca :)

Inace, slusao sam i ja razne price za Nigeriju, da cesto nema struje, pa se radi na agregatima, malarija, vrucina, losa bezbednosna situacija, kuca-kola-posao i obratno, nema svrckanja po gradu... itd, ne bih da drvim i da se ne ponavljam, jer su drugi takodje pisali o tome.
Mozda je realnost totalno drugacija, to mu dodje kao kada neko sa zapada slusa o nama iz Srbije (bombardovanje, rat, divljaci...), pa tako i mi gledamo na Afriku i ove manje popularne zemlje. Sa druge strane, da nisam zaposlen i da nekim slucajem ne mogu da se snadjem ovde, mozda bih i konkurisao za posao, sve treba probati.
[ Miroslav Jeftić @ 15.12.2011. 19:24 ] @
Ne znam, u Afriku ne bih išao ni za kakve pare, ni turistički
[ Odin D. @ 15.12.2011. 20:48 ] @
Licno sam misljenja da je u svemu tome daleko dominantniji faktor "sklop" neke osobe nego ekonomske racunice koje prate takve poteze.
Postoje ljudi kojima se iz nekih "unutrasnjih" razloga "negdje ide" i oni ce - ako je to njima ili nekom drugom potrebno - uvijek izvesti tu ekonomsku, socijalnu, prijateljstvujucu... racunicu tako da opravdava taj njihov odlazak.
Postoje i oni koji ne vole da idu nigdje i oni ce za apsolutno bilo koju lokaciju u svijetu i bilo koje pare da izvedu tu racunicu tako da "jasno" pokaze da im se odlazak "ne isplati".

Ja sam na zapadu upoznao mnogo ljudi koji su otisli iz top-ranked cities u neke zabiti u npr. Kinu, Rusiju, Indoneziju, Indiju, Brazil, i kojekuda po Africi, i nijedna "ekonomska" racunica ne moze opravdati takve poteze.
Znaci, to su ljudi koji vole da napuste svoje selo na duze ili krace vrijeme, a cesto i zauvijek. Mozda to "da vole da napuste svoje selo" i nije bas najbolji opis, bolje bi mozda bilo "vole da vide i dozive i nesto drugo".

Za razliku od pripadnika vecine drugih nacija koji kad pricaju o odlascima i preseljenjima uglavnom naklapaju o nekim novim iskustvima, mogucnostima, dozivljajima, prilikama, zanimljivostima, promjenama (bez obzira kakvo im je trenutno materijalno stanje, a kakvo ocekivano u slucaju odlaska), nasi ljudi se (a tu pripada i vecina ostalih slovenskih naroda koje sam ima prilike upoznati, poput npr. Slovaka, Ceha, Poljaka...), poput nekih covjekolikih hrckova, uglavnom bave nekim proracunima, racunicama, uporedjivanjima, isplativostima, podvlacenjima crta i sl., smatrajuci to najvaznijim parametrom u planiranju zivota i odlucujucim faktorom za sve.

Stoga smatram da su sve ove "ekonomske racunice" uglavnom besmislene i ne pokazuju nista vise nego ko spada u jednu, a ko u drugu grupu.
Ocigledno je da cim je neko otisao tamo da mu se "isplati", a cim neko u istoj situaciji ne zeli da ide tamo - da mu se "ne isplati".
Posto jedna te ista stvar ne moze objektivno istovremeno da se i isplati i ne isplati, onda taj parametar mora imati sasvim subjektivni karakter.




[ Konstantin91 @ 15.12.2011. 21:54 ] @
@Odin D. otkud ti to da su to zabiti (mislim na zemlje koje si naveo)...
Rusija je verovatno posle Balkana, i nekih evropskih zemalja sa dosta nasih ljudi, najlaksa za adaptaciju a verujem da u zemlji kao sto je Rusija sigurno ima posla za prave strucnjake (inzinjere)
Kina, pa da li tu treba nesto da navedem uopste, kod njih sigurno cenjeni strucnjak, inzinjer ne radi za deset dolara dnevno kao i neki prosecni Kinez u rudniku na krajnjem severu ili zapadu zemlje...
Brazil, opet jos jedna zemlja sa izuzetnim rastom (ne mislim na broj stanovnika)...

Ljudi cesto imaju predrasude pa mogu olako reci za neku zemlju da je zabit, pa uostalom tako su mislili (ili jos uvek misle) i za nas.
Kada neko kaze kako ce neki ludi Nigerijac da ti macetom odsece ruku pa zar toga nema i u Srbiji, zar to ne moze da se desi u SAD gde je i najveca mogucnost za tako nesto upravo zbog slozenog sklopa koji ta zemlja ima (ima tu dosta parametara, ljudi razlicitih nacionalnosti, siromastvo (ovo ne treba da vas iznenadjuje!!!), ulicne i ostale bande, pa mafije svih zemalja evrope (Italijanska !!!) , itd..... )

Sto se mog licnog misljenja tice, ja sam inace jos uvek student, 20 god. , pa mozda i imam malo naivan pogled na svet, ja bih najradije ostao u svojoj zemlji... Prvo mislim da za onog ko je spreman da radi uvek ima posla a takodje bih svojim ostankom u zemlji pomogao istoj (koliko god ovo smesno zvucalo)... Ako bih vec morao da se odselim zbog nemogucnosti dobijanja posla iz struke onda bih verovatno prvo trazio neke slovenske zemlje kao sto je Rusija npr. a ako tu ne bih imao uspeha onda bih otisao gde god ima posla pa cak i u Nigeriju ali opet kazem ako ste dobri u svojoj oblasti nacicete posao...
Moje licno misljenje je da kada bih se nasao u situaciju da dobijem posao u Nigeriju da bih i otisao u tu zemlju...
[ ventura @ 15.12.2011. 22:28 ] @
Citat:
Konstantin91:
Rusija je verovatno posle Balkana, i nekih evropskih zemalja sa dosta nasih ljudi, najlaksa za adaptaciju...

Naučićeš vremenom da sudove i iskustva o životu u raznim zemljama ne možeš da donosiš na osnovu onoga što si video na TV-u.

Adaptacija, odnosno kulturološka sličnost je verovatno poslednja stvar koju imamo sličnu sa Rusima. Ljudi uglavnom ne kapiraju da imamo više kulturoloških i socijalno društvenih sličnosti sa jednim Nemcima ili Špancima nego što ih imamo sa Rusima, pogotovo sa ovim severozapadnim rusima (moskva i okolina), dok su oni istočniji od urala malo blažeg temperamenta...


[ Odin D. @ 15.12.2011. 22:49 ] @
@Konstantin91
Kad sam rekao "zabiti" nisam time mislio da okarakterisem citave zemlje kao takve, a nisam pod time mislio ni nista negativno, vec jednostavno kao neka druga mjesta i gradove u nekim drugim zemljama koji se ni po kojim kriterijumima, a o kojima se ovdje uglavnom raspravlja, ne mogu porediti sa zapadnoevropskim gradovima poput Londona, Berlina, Beca, Amsterdama... iz kojih su ovi odlazili tamo negdje.

Poenta mog posta je bila da neki ljudi idu za akcijom, za avanturom, promjenom, raznolikoscu, izazovom,... a neki za stabilnoscu, rutinom, ususkanoscu, "netalasanjem", izvjesnoscu... i svi oni su spremni da za to placaju neku cijenu...
[ miloshzorica @ 15.12.2011. 22:57 ] @
@ventura meni uopste nisu jasni ti koji porede nas i ruse

@odin cisto da te obavestim, neki latinoamericki a posebno azijski gradovi su debelo iznad evrope. to sto nasi imaju predrasude prema svemu van standardnih destinacija kuda idu nasi ljudi je samo nasa glupost
[ brzibg @ 15.12.2011. 23:09 ] @
Veoma zanimljiva tema!
Citat:
Konstantin91
Sto se mog licnog misljenja tice, ja sam inace jos uvek student, 20 god. , pa mozda i imam malo naivan pogled na svet, ja bih najradije ostao u svojoj zemlji... Prvo mislim da za onog ko je spreman da radi uvek ima posla a takodje bih svojim ostankom u zemlji pomogao istoj (koliko god ovo smesno zvucalo)...


Sve ovo sto si napisao kao da si prepisao od mene kad sam ja bio u tvojim godinama. Ono sto sam ja imao pre tih 10-ak godina je nada u bolje sutra, s obzirom na promene koje su se tek bile dogodile. Svi smo mislili da je problem tad resen i da idemo napred. Sad ne vidim ni najavu svetla na kraju tunela. Ja se sad kajem sto nisam bar probao da odem. Da probam, da vidim, pa ako ne valja uvek bi mogao da se vratim. Pri tome ja ne radim kao sofer za 20K dinara vec ok posao sa platom sa kojom mogu da prezivim ali samo toliko.
[ Dexic @ 15.12.2011. 23:35 ] @
Citat:
miloshzorica: @odin cisto da te obavestim, neki latinoamericki a posebno azijski gradovi su debelo iznad evrope. to sto nasi imaju predrasude prema svemu van standardnih destinacija kuda idu nasi ljudi je samo nasa glupost

Zavisi u kom pogledu.. mozda ti nemas istu meru za "iznad" kao i ostali.

Ja sam bio po Aziji, mada ne u Kini - ni pod razno ne bih ono sto sam video nazvao "iznad" Evrope. Ali mene zanima cist vazduh, poznavanje engleskog jezika, dostupnost svega, preciznost propisa... tako da se ni Amerika bash ne moze porediti sa severnom Evropom po tom kriterijumu :)
[ miloshzorica @ 15.12.2011. 23:59 ] @
recimo tokyo, sydney, kuala lumpur, shenzhen, hong kong su iznad evrope

onda recimo neke metropole u kanadi i australiji... moji favoriti montreal i sydney

ta prica da na zapadu nema drustvenog zivota i da svi rade 9-5 je glupost. takoreci niko s kim radim ili se druzim, u bilo kom delu sveta, nema takvo radno vreme a u londonu, new yorku i san franciscu sam imao uvek fantastican social life. ako si znas organizirati zivot, tako je. ako ne, drugi ti poture sto njima odgovara

moji kriterijumi:

- licna bezbednost
- pravna sigurnost
- velika zajednica stranaca iz celog sveta
- da svi imaju bar osnovno
[ miloshzorica @ 16.12.2011. 00:02 ] @
sto se tice latino gradova, tu je santiago de chile. onda florianopolis u brazilu, mnogo bolji nego RJ i SP
[ Nikola M @ 16.12.2011. 00:17 ] @

Ok, svi se slazu da Afrika nije neko bogznakakvo odrediste. Ratovi, malarije, cuda. Kad smo mi odrastali tamo su ziveli nesvrstani i slali smo pomoc tamo preko crvenog krsta.
Ali ljudi, stvari su se promenile. Ajde iskreno, zar li je kod nas bolje? U bilo kom aspektu?

Kod nas nema lopovluka? Ili pucanja, u zadnjih 20 godina na primer? Pogotovo oko Kosovske Mitrovice recimo, i dan danas, da ne pocinjemo raspravu...

Tako da nema tu mesta za emocije, niti previse filozofija - hladna glava, veliki papir, i pises stavke, cifre, sa plusevima i minusima. I objektivne i subjektivne, svoje licne. Sta prevagne to je bolje.


[ morpheusxxx @ 16.12.2011. 00:55 ] @
Citat:
ventura: Naučićeš vremenom da sudove i iskustva o životu u raznim zemljama ne možeš da donosiš na osnovu onoga što si video na TV-u.

Adaptacija, odnosno kulturološka sličnost je verovatno poslednja stvar koju imamo sličnu sa Rusima. Ljudi uglavnom ne kapiraju da imamo više kulturoloških i socijalno društvenih sličnosti sa jednim Nemcima ili Špancima nego što ih imamo sa Rusima, pogotovo sa ovim severozapadnim rusima (moskva i okolina), dok su oni istočniji od urala malo blažeg temperamenta...



A ja kad malo bolje razmislim..na osnovu mog iskustva... kulturološki smo daleko od nemaca,španaca.. čak i od svih ostalih slovena... i najbliži smo turcima! No,to je samo moje skromno mišljenje....

A što se tiče odlaska iz brloga... teško je našem čoveku,naviknutom na mamine skute,da se otisne u svet i preuzme život u svoje ruke....
ali,opet... ne može se ni to generalizovati... ima nas raznijeh....
[ miloshzorica @ 16.12.2011. 00:58 ] @
odes, probas, vidis - druge nema

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Dexic @ 16.12.2011. 01:42 ] @
Citat:
miloshzorica: recimo tokyo, sydney, kuala lumpur, shenzhen, hong kong su iznad evrope

Po tvojim ali recimo ne i po mojim kriterijumima ;) Zato i nije dovoljno reci "iznad" - pitanje je za koga.
Hong Kong recimo propada i za "videti" jer ja u onom smogu ne bih mogao da izdrzim..
Singapur ima jednu od najgorih i najtezih klima na svetu.
Shen Zhen - ne mogu da komentarisem jer nisam bio. Ali pretpostavljam da je vazduh mnogo zaguseniji nego u severnoj Evropi.
Kuala Lampur ima zagadjen vazduh, klima je teska.
Tokyo???? Mesto u kome ces pre naci nekoga ko razume srpski nego engleski?:) Da li je zagadjen je nebitno - kolicina kiseonika zbog gustine naseljenosti ubija.
Sydney - e to je vec nesto!

Citat:
ta prica da na zapadu nema drustvenog zivota i da svi rade 9-5 je glupost. takoreci niko s kim radim ili se druzim, u bilo kom delu sveta, nema takvo radno vreme a u londonu, new yorku i san franciscu sam imao uvek fantastican social life.

Hmm, NY i LN - rat race. Mada oba nisu reper za ostatak USA/UK/EU.
London - WTF.... najlepsa devojka tamo je manje privlacna nego aveti iz zabiti Balkana. No tnx...
[ burex @ 16.12.2011. 03:01 ] @
Citat:
Tokyo???? Mesto u kome ces pre naci nekoga ko razume srpski nego engleski?:) Da li je zagadjen je nebitno - kolicina kiseonika zbog gustine naseljenosti ubija.

Za ovo prvo nisam nimalo siguran, ponajviše zbog toga što su im većina tabli u Tokiju i na Engleskom jeziku. Bio je jedan tip sa ES-a, studirao je (ili i dalje studira) u Japanu, Kobe je grad, ako se ne varam. Mogao bi i on da se javi u ovoj temi :)
[ flighter_022 @ 16.12.2011. 09:24 ] @
Da se razumemo, po meni i Afrika, i to skoro cela, je jedna velika ekonomski, infrastrukturno, kulturoloski i na svaki drugi nacin nerazvijena sredina. Sto sto recimo Abuja (Glavni grad nigerije) ima odlicnu infrastrukturu, sto su (barem medjunarodni) aerodromi po Nigeriji zadovoljavajuci, ne menja cinjenicu da barem 90% stanovnistva zivi ili jadno ili jako jadno. Recimo, kada se u lagosu prelazi 3rd Mainland Bridge (koji je dugacak nekih 12 kilometara), sa jedne strane je okean a sa druge Lagos Slum (kao onaj iz Slumdob Millioner).

Na kraju, sve se svodi na prostu matematiku. Sa jedne strane su zelje da se ima ovo ili ono (ne nuzno novac vec i kvalitet zivota) a sa druge ono sto smo spremni da uradimo ili zrtvujemo.

U slucaju rada u Nigeriji, izdvojio bih glavni grad, koji donekle izgleda evropski (jer ga je nemacka firma uglavnom projektovala i gradila, i stvari su prilicno dobro uradjene). Za ostatak Nigerije, zrtvuje se socijalni i posebno kulturni zivot (nema koncerata, pozorista, kvalitetnih bioskopa itd), mora se jako paziti gde zivite i gde izlazite kako u pricu ne bi usla i licna i bezbednost imovine (ali ako se pazi, problema uglavnom nema). Ako ste ovde sa porodicom, potrebno je dosta novca da deca ne bi isla u drzavne (i ne tako kvalitetne) skole vec u vrlo pristojne privatne, itd. Ono sto se dobija je to da ovde stranci ni ne rade ako nemaju pristojne prihode (vise im se isplati da se vrate odakle su dosli), a to dalje omogucava dobru skolu za decu, solidnu medicinsku negu (u Nigeriji ili van nje), povremena putovanja, kontakte sa ljudima svih boja itd.

Rad van svoje domovine svakako nije za nekog ko misli da ne bi mogao bez redovne cuge sa drugarima svako vece, da ode kod bake na rucak subotom navece itd. pri tome, ljudi stare vremenom, i povremeno vam stignu vesti da su baka, deda, otac, majka, neko drugi, bolesni ili umiru, a vi niste tu.
[ Dexic @ 16.12.2011. 12:44 ] @
Citat:
burex: Za ovo prvo nisam nimalo siguran, ponajviše zbog toga što su im većina tabli u Tokiju i na Engleskom jeziku. Bio je jedan tip sa ES-a, studirao je (ili i dalje studira) u Japanu, Kobe je grad, ako se ne varam. Mogao bi i on da se javi u ovoj temi :)

Nazalost Japan i Juzna Koreja su UZAS po pitanju engleskog. Tezak im je to jezik (kao i svi drugi u stvari - jer te dve drzavice imaju potpuno drugaciju gramatiku i sisteme kome se i kako obraca u odnosu na druge jezike).
Ocekivao bih da je to manje izrazeno u Okinavi recimo ili drugim delovima gde ima americke baze, medjutim Okinavci mrze Amere, tako da mozda je i suprotno ;)
Tokyo je def. los po pitnaju engleskog. Na aerodromu ga cak lose govore, a drugde jedva.
[ MarkoBalkan @ 16.12.2011. 19:35 ] @
zašto se seliti u afriku, kad je zapadna europa puno bolji izbor ili bliski istok.
[ Braksi @ 16.12.2011. 19:45 ] @
zar nisi cuo za onu: Neki to vole vruce.
[ Flo33 @ 16.12.2011. 20:57 ] @
Ja sam u Nigeriju otisao sa 25, i to u drzave sa vise ''akcije'' River State, Lagos state, Warri, delom zbog novca, vecim delom jer me stacioniranost ubija. Sve ono najgore sto je napisano o NG je istina, ali istina je da bi opet napravio isti izbor. Sada ne idem jer ne zelim da buducu porodicu izlazem rizicima zivota dole.


Tema je ok, ali je reper zemlje destinacije.. Pa najgori moguci ( Tu su i Niger, Siera Leone, Somalija, Liberija, Chad, i ekipa)
[ miloshzorica @ 17.12.2011. 00:33 ] @
different strokes for different folks
[ tdusko @ 17.12.2011. 13:52 ] @
Citat:
MarkoBalkan: zašto se seliti u afriku, kad je zapadna europa puno bolji izbor ili bliski istok.


Pitanje za sta je bolja zapadna Evropa. Za gradjevince ili one koji skoro nista ne znaju da rade Afrika trenutno pruza mnogo bolje sanse da se zarade neke pare. Ne znam ni jednu zamlju od nekoliko najboljih u zapadnoj Evropi gde goloruki gradjevinac moze legalno da dobije radnu dozvolu, da se zaposli i da pritom uspe da ustedi malo vece pare.

Na primer, trenutno je jako popularna Ekvatorijalna Gvineja medju nasim ljudima. Iz mog samo grada znam puno ljudi koji su otisli dole razne poslove da rade. Mnogi od njih su otisli da rade neke poslove za koje cak i ne treba ni skola ni iskustvo niti nista. Na primer vodis skladiste gradjevinskog materijala na gradilistu. Svi oni su otisli tamo skroz legalno, rade legalno, placeni su im svi troskovi tipa stan, hrana, avio karta jednom godisnje... Na sve to dolazi oko 2000 dolara mesecno. Za godinu dana, moguce je ustedeti 20-25000 dolara. Ne vidim kako se to isto moze uraditi bilo gde u zapadnoj Evropi osim ako niste neki specijalni varioc ili nesto slicno sto je u datoj zamlji deficitarno.
[ MarkoBalkan @ 17.12.2011. 15:16 ] @
Citat:
tdusko: Pitanje za sta je bolja zapadna Evropa. Za gradjevince ili one koji skoro nista ne znaju da rade Afrika trenutno pruza mnogo bolje sanse da se zarade neke pare. Ne znam ni jednu zamlju od nekoliko najboljih u zapadnoj Evropi gde goloruki gradjevinac moze legalno da dobije radnu dozvolu, da se zaposli i da pritom uspe da ustedi malo vece pare.

Na primer, trenutno je jako popularna Ekvatorijalna Gvineja medju nasim ljudima. Iz mog samo grada znam puno ljudi koji su otisli dole razne poslove da rade. Mnogi od njih su otisli da rade neke poslove za koje cak i ne treba ni skola ni iskustvo niti nista. Na primer vodis skladiste gradjevinskog materijala na gradilistu. Svi oni su otisli tamo skroz legalno, rade legalno, placeni su im svi troskovi tipa stan, hrana, avio karta jednom godisnje... Na sve to dolazi oko 2000 dolara mesecno. Za godinu dana, moguce je ustedeti 20-25000 dolara. Ne vidim kako se to isto moze uraditi bilo gde u zapadnoj Evropi osim ako niste neki specijalni varioc ili nesto slicno sto je u datoj zamlji deficitarno.


a onda mi nije jasno, a što je sa domaćim ljudima?

toliko su ili glupi ili neznaju raditi ili ne žele raditi ili ih strane firme ne žele?
[ tdusko @ 17.12.2011. 15:26 ] @
I glupi i lenji i ne znaju i strane firme ih nece zbog toga :)
[ balavi @ 17.12.2011. 16:07 ] @
Citat:
Braksi: zar nisi cuo za onu: Neki to vole vruce.


mislis, neki ga vole vruceg, mislim na posao :)

inace, ja bi otiso bilo gdje samo da zapalim odavle :)
[ miloshzorica @ 17.12.2011. 16:22 ] @
pa nije retkost van zapada da domaci nece, ne moraju ili nemaju mozga
da rade i te proste poslove. u dubaiju su cak i murjaci stranci, iz
nepala. na zapadu isto, ali sirotinja iz nesto siromasnijih zemalja

a u mnogim zemljama te poslove radi sirotinja iz susedstva. bili to
mexikanci u USA, bosanci u hrvatskoj i srbiji ili paragvajci i
bolivijci u argentini

ne idu svi vani radi love. nekima je pun qrtz nepotizma, primitivizma,
nacionalizma

cak i u recimo nigeriji ili paragvaju imas neke poslovne mogucnosti
kojih nema u srbiji

otici u treci svet kao dobro placeni strucnjak je super! igrati se u
trecem svetu biznisa sa svojim novcima - propast

--
Milosh Zorica


[Ovu poruku je menjao bakara dana 17.12.2011. u 18:42 GMT+1]
[ simovina @ 17.12.2011. 20:24 ] @
Citao sam vam temu do pola i odustao sam posle, vidim da se vrte slicne price, hteo bih da dodam da u Srbiji postoji veliki broj ljudi koji ne moraju da idu iz nje poslom vec da posao rade odavde preko interneta, freelance je postao takva stvar da reference razgranate sirom sveta garantuju stabilnost u veoma nestabilnom svetskom privrednom ambijentu...



[Ovu poruku je menjao simovina dana 18.12.2011. u 15:32 GMT+1]
[ Devanagari @ 18.12.2011. 08:54 ] @
Citat:
tdusko: Na primer, trenutno je jako popularna Ekvatorijalna Gvineja medju nasim ljudima.

Ono sto si zaboravio da pomenes konkretno za Ekvatorijalnu Gvineju, ako je rec o izgradnji autoputa na kojem rade nasi ljudi (a iako nije, jer je sve to isto), jesu obavezno dobijanje malarije i pravi uslovi u kojima se boravi posle posla (smestaj, hrana, itd.). Plus ako radis za one srbijanske hohstaplere onda i taj deo s novcem vise ne pije vodu. Obisao sam dosta te Afrike i mislim da su zeleni delovi Afrike poslednje mesto na kugli zemaljskoj koje bih mogao da preporucim nekome za rad…

[Ovu poruku je menjao Devanagari dana 18.12.2011. u 12:48 GMT+1]
[ miloshzorica @ 18.12.2011. 09:07 ] @
nisam nikad bio u subsaharan africa (tranzit preko aerodroma u
jo'burgu ne racunam), ali jesam bio u rusiji i cuo horor price o
srbijanskim gradjevinskim firmama

pa dobra plata uglavnom kompenzuje to sto na odredjeno mesto inace
niko ne bi ni is'o dobrovoljno

vidio sam na slikama jednog drugara uslove smestaja koje pruzaju ti srbijanci

opet... za napraviti neku lovu od koje mozes otici negde sredjeno,
afrika je super

ako nekom u gvineji treba IT s savrsenim engleskim i spanjolskim
(sluzbeni jezik tamo), tu sam ;)



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ tdusko @ 18.12.2011. 09:14 ] @
To za dobijanje malarije je naravno netacno jer znam nekoliko ljudi koji su bili i nisu dobili malariju. Tacnije, ne znam ni jednog ko je dobio malariju ali ne kazem da nema. Druga stvar, nikad nisam ni rekao da su smestaj i uslovi zivota med i mleko mada se ovi nisu nesto preterano zalili. Sto se nasih hohstaplera tice, ne nagrabuse svi mada tih istih hohstaplera ima i po zapadnoj Evropi, zar ne. Konkretno od ljudi koje znam da su otisli svi su finansijski dobro prosli ali retko ko ostaje duze od 2-3 godine. Neki zbog porodice, neki zbog klime, neki zbog retardiranih domacina i saradnika, neki zbog losih uslova... Jbga, negde mora da bude zaheb. Kao sto rekoh, svako od njih moze da izvoli u zapadnu Evropu i da proba legalno da radi i da steka 20-25 000 dolara godisnje.


[ MarkoBalkan @ 18.12.2011. 11:09 ] @
Citat:
tdusko: To za dobijanje malarije je naravno netacno jer znam nekoliko ljudi koji su bili i nisu dobili malariju. Tacnije, ne znam ni jednog ko je dobio malariju ali ne kazem da nema. Druga stvar, nikad nisam ni rekao da su smestaj i uslovi zivota med i mleko mada se ovi nisu nesto preterano zalili. Sto se nasih hohstaplera tice, ne nagrabuse svi mada tih istih hohstaplera ima i po zapadnoj Evropi, zar ne. Konkretno od ljudi koje znam da su otisli svi su finansijski dobro prosli ali retko ko ostaje duze od 2-3 godine. Neki zbog porodice, neki zbog klime, neki zbog retardiranih domacina i saradnika, neki zbog losih uslova... Jbga, negde mora da bude zaheb. Kao sto rekoh, svako od njih moze da izvoli u zapadnu Evropu i da proba legalno da radi i da steka 20-25 000 dolara godisnje.


ajmo reći da je to 15 k eura godišnje.

zar nije bilo rečeno da je recimo plaća u DE dobrog znalca u IT-u preko 2 k eura neto, a troškovi do 1000 eura?
zar nije normalna plaća nekog radnika u DE oko 1500 eura netto?

da je loše u DE, pa baš i nije.

taman da se uštedi i na pola, neki su zadovoljni s time.

jer kad pogledaš koliko je naših ljudi tamo, a kako dobro živi, ne bi baš rekao da je loše.

ono što je bitno vani jest: red, rad i disciplina.



[ tdusko @ 18.12.2011. 11:40 ] @
Ja sam pricao o tome da neko ko nije deficitarna radna snaga sada dodje u zapadnu Evropu, legalno radi jedan posao i steka 15k godisnje. Sanse za tako nesto mislim da su mnogo male.

[ Devanagari @ 18.12.2011. 11:59 ] @
Citat:
tdusko: To za dobijanje malarije je naravno netacno jer znam nekoliko ljudi koji su bili i nisu dobili malariju. Tacnije, ne znam ni jednog ko je dobio malariju ali ne kazem da nema. Druga stvar, nikad nisam ni rekao da su smestaj i uslovi zivota med i mleko mada se ovi nisu nesto preterano zalili. Sto se nasih hohstaplera tice, ne nagrabuse svi mada tih istih hohstaplera ima i po zapadnoj Evropi, zar ne. Konkretno od ljudi koje znam da su otisli svi su finansijski dobro prosli ali retko ko ostaje duze od 2-3 godine. Neki zbog porodice, neki zbog klime, neki zbog retardiranih domacina i saradnika, neki zbog losih uslova... Jbga, negde mora da bude zaheb. Kao sto rekoh, svako od njih moze da izvoli u zapadnu Evropu i da proba legalno da radi i da steka 20-25 000 dolara godisnje.

To za dobijanje malarije je naravno tacno jer retko ko ko je dole bio na vise meseci to nije fasovao. Za par dana se vracam u office pa mogu da ti kazem tacno koju kombinaciju lekova sa sobom vuce kolega koji je bio dole u E.G. i koji je za nepunih godinu dana prelezao tacno pet infekcija. A i pored njega imam i iskustva iz prve, druge, trece ruke, Nigerija, Gabon, Etiopija, Kenija ili jos juznije,… you name it. Namerno sam spomenuo malariju jer je od nje gotovo nemoguce pobeci, a ako na to dodas i "obicnije" stvari poput ameba, giardia i ostalih slepih putnika od kojih kao i mozes da se zastitis (mada je i tu presudni faktor vreme provedeno na terenu) onda tek dobijas potpunu sliku. Prvi put kada dole vidis kolegu kako se trese kao prut dan nakon sto je fasovao amebe i ljude sa, u tom trenutku vec permanentnom infekcijom sluzokoze debelog creva, za koje ne znas da li vise tecnosti izbacuju napred ili nazad, momentalno ti se iz glave izbija svaka pomisao o duzem boravku dole, a kamoli o zivotu i radu. Na to sam mislio kada sam rekao nikada vise u zelenu Afriku. Za cergarski zivot i zaradu postoje bliski istoci i jugoistocne azije, novac ces zaraditi ali nikako ne treba po cenu dozivotne infekcije.

O kuvaricama koje rade i onaj usputni posao pa se ciku vrate sa HIVom jer je neko od kolega heftao i lokalke, nekom drugom prilikom.
[ chief_kg @ 18.12.2011. 13:06 ] @
e sad cu ti reci sta je u pitanju bez lazi nisam citao ostale odgovore ali evo moje misljenje i to je tako, da smo normalna zamljea sa normalnim poslodavcima ne da bi ti se javilo 7 nego bi ti se javilo 700, a sto nije???? pitanje je dobro.

Upravo zbog toga sto danas poslodavac ne place i one koji rade ovde niti im obican radnik moze nesto po tom pitanju sem da da otkaz, a za tu Indiju ili sta vec bese, treba viza parpiri ceremonije i naravno tebi malo jer treba da odradis neke papire za tamo neciji posao, onda lepo pokupis lovu i odes i cao nista ni od posla ovaj ti dao pare za tamo neke nazovi papire i administraciju i nikom nista eto zato ti se javilo njih 7. Ne kazem ja da si ti jedan od onih ili tih ali da ima zakona bilo bi puno bolje Srdacan pozdrav.
[ Nikola M @ 20.12.2011. 20:30 ] @
Citat:
chief_kg: e sad cu ti reci sta je u pitanju bez lazi nisam citao ostale odgovore ali evo moje misljenje i to je tako, da smo normalna zamljea sa normalnim poslodavcima ne da bi ti se javilo 7 nego bi ti se javilo 700, a sto nije???? pitanje je dobro.

Upravo zbog toga sto danas poslodavac ne place i one koji rade ovde niti im obican radnik moze nesto po tom pitanju sem da da otkaz, a za tu Indiju ili sta vec bese, treba viza parpiri ceremonije i naravno tebi malo jer treba da odradis neke papire za tamo neciji posao, onda lepo pokupis lovu i odes i cao nista ni od posla ovaj ti dao pare za tamo neke nazovi papire i administraciju i nikom nista eto zato ti se javilo njih 7. Ne kazem ja da si ti jedan od onih ili tih :) ali da ima zakona bilo bi puno bolje ;) Srdacan pozdrav.


jel moze objasnjenje ovog zadnjeg posta, nista nisam razumeo?
[ ivanbj @ 20.12.2011. 23:50 ] @
hteo je da kaže da ima mnogo ljudi koji u tome vide prevaru i kao i on nisu spremni ni da pročitaju o čemu se radi, pa nemaju pojma šta pričaju :)
[ tdusko @ 25.12.2011. 21:27 ] @
Mozda neko i zbog ovoga nece da ide u Nigeriju

Explozija
[ SunnyBoy @ 09.03.2012. 07:25 ] @
Ova rasprava me podseca na onaj o Muji i Hasi...

Mujo: Haso bolan, nisam te dugo vide. Gdje si?
Haso: Ma, evo, zivim u New Yorku.
Mujo: A gdje ti je to?
Haso: Pa to ti je jedno 12000km odavle...
Mujo: A bolan, vukojebine. Sta ti bi da tamo odes?
[ McGrady1 @ 13.09.2013. 16:20 ] @
Citat:
flighter_022:
Da se razumemo, po meni i Afrika, i to skoro cela, je jedna velika ekonomski, infrastrukturno, kulturoloski i na svaki drugi nacin nerazvijena sredina. Sto sto recimo Abuja (Glavni grad nigerije) ima odlicnu infrastrukturu, sto su (barem medjunarodni) aerodromi po Nigeriji zadovoljavajuci, ne menja cinjenicu da barem 90% stanovnistva zivi ili jadno ili jako jadno. Recimo, kada se u lagosu prelazi 3rd Mainland Bridge (koji je dugacak nekih 12 kilometara), sa jedne strane je okean a sa druge Lagos Slum (kao onaj iz Slumdob Millioner).

Na kraju, sve se svodi na prostu matematiku. Sa jedne strane su zelje da se ima ovo ili ono (ne nuzno novac vec i kvalitet zivota) a sa druge ono sto smo spremni da uradimo ili zrtvujemo.

U slucaju rada u Nigeriji, izdvojio bih glavni grad, koji donekle izgleda evropski (jer ga je nemacka firma uglavnom projektovala i gradila, i stvari su prilicno dobro uradjene). Za ostatak Nigerije, zrtvuje se socijalni i posebno kulturni zivot (nema koncerata, pozorista, kvalitetnih bioskopa itd), mora se jako paziti gde zivite i gde izlazite kako u pricu ne bi usla i licna i bezbednost imovine (ali ako se pazi, problema uglavnom nema). Ako ste ovde sa porodicom, potrebno je dosta novca da deca ne bi isla u drzavne (i ne tako kvalitetne) skole vec u vrlo pristojne privatne, itd. Ono sto se dobija je to da ovde stranci ni ne rade ako nemaju pristojne prihode (vise im se isplati da se vrate odakle su dosli), a to dalje omogucava dobru skolu za decu, solidnu medicinsku negu (u Nigeriji ili van nje), povremena putovanja, kontakte sa ljudima svih boja itd.

Rad van svoje domovine svakako nije za nekog ko misli da ne bi mogao bez redovne cuge sa drugarima svako vece, da ode kod bake na rucak subotom navece itd. pri tome, ljudi stare vremenom, i povremeno vam stignu vesti da su baka, deda, otac, majka, neko drugi, bolesni ili umiru, a vi niste tu.



Pozdrav, vidim da si imao temu u vezi polsa u Nigeriji pa bio bih ti neizmerno zahvalan ako bi mi napisao nesto o stanju u Abuji.

Imam ponudu za posao tamo preko Energoprojekta, ali nista posebno ne znam ... Tek na kraju meseca treba da saznam kakvi su uslovi.
Za to vreme sam citao komentare generalno za nigeriju i to su komentari strave i uzasa :) od toga kako je hrana losa, nema vode, nesnosne vrucine i vlaznost, malarija i drugi vidovi zaraze, struje vise nema nego sto ima, da je generalno haos, da je svaka kuca ogradjena bodljikavom zicom...
Da je potpuno normalno da prodjes pored mrtvog coveka na ulici koji stoji tu pet dana itd. (doduse ovo ne vazi za Abuju)da ne duzim...

Jel mozda imas neku pretpostavku kakvi bi mi bili uslovi tamo, od smestaja, hrane, pretostavljam da je radno vreme 10 sati, kolika bi otprilike bila plata.... da li ne bi smeo da se prosetam uvece na ulici ... bilo sta vezano za to pogotovo ako znas nekog ko je isao na slican nacin preko firme, kakvi su njegovi utisci..

Hvala ti mnogo i veliki pozdrav .. a ja na kraju meseca moram da odlucim da li idem ili ne, pa se nadam da ces mi pomoci pri odluci ;)