[ Lesli Eldridz @ 15.12.2011. 21:18 ] @
Ja cu ovde da pitam da ne otvaram novu temu, posto je pitanje o WinXP. Pre neki dan trazeci nesto drugo sam naleteo na neku da kazem "distribuciju" WinXP sa nekim programima vec zapakovanim ono, Winamp, Opera, Total Commander i to, i velicina fajla je bila oko 100MB, valjda neki Rusi pravili, sta li. I sad nikako ne mogu da nadjem to ponovo. Jel zna neko kako se to tacno zove? Nisu one portable verzije pravljene pomocu BartPE za CD ili USB stick kao ISO fajl, nego je instalacija bila u pitanju.
[ SlobaBgd @ 15.12.2011. 21:31 ] @
To su budžene instalacije, koje možeš i sam da napraviš. Najpoznatije su LastXP, BlackXP, AngelXP...
Savetujem ti da ne koristiš takve tuđe instalacije, iz nekoliko razloga: najpre, ko zna kakvog malwarea tu ima. Dalje, ko zna koje komponente, sevisi, jezički paketi i programi koji su deo Windowsa su uklonjeni. I k zna koji programi, verzije i cr4ckovi su ubačeni, koje bezbednosne rupe su prisutne.
Ako želiš, napravi sam svoju instalaciju, ima ovde na forumu tema o tome.
Meni je najveća muka kad moram da sređujem takve Windowse! Kuluk i gimnastika. sa neizvesnim rezultatom.
[ Goran Mijailovic @ 15.12.2011. 22:08 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Ja cu ovde da pitam da ne otvaram novu temu, posto je pitanje o WinXP. Pre neki dan trazeci nesto drugo sam naleteo na neku da kazem "distribuciju" WinXP sa nekim programima vec zapakovanim ono, Winamp, Opera, Total Commander i to, i velicina fajla je bila oko 100MB, valjda neki Rusi pravili, sta li. I sad nikako ne mogu da nadjem to ponovo. Jel zna neko kako se to tacno zove? Nisu one portable verzije pravljene pomocu BartPE za CD ili USB stick kao ISO fajl, nego je instalacija bila u pitanju.


Obicno ovakve poruke brisem jer ne podrzavamo zbudz varijante Windowsa, osim toga je ta budzevina i nelegalna, medjutim grehota je obrisati i Slobin odgovor, bice koristan mnogima verujem.
[ Lesli Eldridz @ 15.12.2011. 22:27 ] @
Pravio sam ja sebi svojevremeno live XP diskove pomocu BartPE, a sad ih ima i na Hiren's diskovima, ali hvala na odgovoru. Mislio sam da skinem to cisto da imam, bez namere da bilo gde instaliram, nego eto, neka se nadje, ali sad kad si rekao ovo, u pravu si. Stvarno, ko zna sta su oni tu nagurali. Tako da mi sad vise to ne treba. U stvari, ne znam ni zasto bih uopste to skidao. Navika valjda. Hvala u svakom slucaju.
[ ekof9 @ 17.12.2011. 17:24 ] @
Citat:
Ja cu ovde da pitam da ne otvaram novu temu, posto je pitanje o WinXP. Pre neki dan trazeci nesto drugo sam naleteo na neku da kazem "distribuciju" WinXP sa nekim programima vec zapakovanim ono, Winamp, Opera, Total Commander i to, i velicina fajla je bila oko 100MB, valjda neki Rusi pravili, sta li. I sad nikako ne mogu da nadjem to ponovo. Jel zna neko kako se to tacno zove? Nisu one portable verzije pravljene pomocu BartPE za CD ili USB stick kao ISO fajl, nego je instalacija bila u pitanju.

XP sa sve programima u 100 mb? Malware 100 posto.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 17.12.2011. u 19:25 GMT+1]
[ Teratron @ 17.12.2011. 18:12 ] @
Pa sada, ipak je sve to relativno .Ne misle vam svi zlo
Postoje verzije koje su pravili hakeri kada su uspevali da dodju do svog dragocenog vremena a ne svakojaki lameri .

Naravno ne kazem da niste u pravu i ovo nije tema pa necemo nastavljati ali pojedini delovi vasih postova me podsecaju na strucni tim domacih novinara .
[ bakara @ 17.12.2011. 19:22 ] @
Takve zbudz varijante OS obicno brzo i prestanu da rade, a i uzasno izgledaju...
[ SlobaBgd @ 17.12.2011. 19:44 ] @
Citat:
Teratron: Pa sada, ipak je sve to relativno .Ne misle vam svi zlo
Postoje verzije koje su pravili hakeri kada su uspevali da dodju do svog dragocenog vremena a ne svakojaki lameri .

Naravno ne kazem da niste u pravu i ovo nije tema pa necemo nastavljati ali pojedini delovi vasih postova me podsecaju na strucni tim domacih novinara .


Uz svo poštovanje tvoje želje da nam otvoriš oči, moram da odgovorim: ko je rekao da nam neko misli zlo? Verzije koje su pravili hakeri? I ti, posle ovakve izjave, upoređuješ naše izjave sa izjavama stručnog tima domaćih novinara?!

Napraviti svoju, ponavljam, svoju instalaciju Windowsa je postupak koji je tako dobro dokumentovan na mnogim sajtovima, da može da ga izvede svako ko isprati uputstva. Ali, kao što sam već napomenuo, taj koji je pravio budženu instalaciju, napravio ju je po svojim zahtevima, procenama i ukusu. U toku podešavanja Windowsovih komponenti možda je nešto isključio, nešto ubacio... Ne možemo to znati unapred, a možda nam baš to treba. Dalje, programi koji su implementirani u instalaciju takođe su, kao što je več rečeno, izbor tog "hakera" koji je budžio Windows. Isto tako, i verzije koje su odabrane najčešće su prevaziđene, izašle su nove, sa zakrpljenim bezbednosnim propustima... Ako su još i ubačene i teme, i na taj način izmenjeni sistemski fajlovi, eto prilike da nešto pođe naopako, i da korisnici tih super verzija Windowsa lupaju glavu kako da reše probleme. Mada, kod takvih je "obaranje sistema" i "podizanje novog Windowsa", naravno iz iste kuhinje kao što je bio i prethodni, posao koji će radije odraditi nego da pokušaju da reše probleme.



[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 17.12.2011. u 21:22 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 17.12.2011. 20:57 ] @
Svako ko instalira zbudženi Windows potpuno zaslužuje sve moguće probleme koji ga kasnije mogu strefiti
[ Goran Mijailovic @ 17.12.2011. 21:09 ] @
Nije samo to nego secam se i onog linka za W7 (ili je to bila Vista) gde je imao samo setup.exe i prazni direktorijumi a navodno je bio ceo OS u 7Mb.
[ Teratron @ 17.12.2011. 21:38 ] @
Citat:
SlobaBgd: Uz svo poštovanje tvoje želje da nam otvoriš oči, moram da odgovorim: ko je rekao da nam neko misli zlo? Verzije koje su pravili hakeri? I ti, posle ovakve izjave, upoređuješ naše izjave sa izjavama stručnog tima domaćih novinara?!
Napraviti svoju, ponavljam, svoju instalaciju Windowsa je postupak koji je tako dobro dokumentovan na mnogim sajtovima, da može da ga izvede svako ko isprati uputstva.


Ok ovde cu prestati jer je ocigledno da smo na razlicitoj frekvenci .Znate ja sam naveo rad hakera po pitanju istrazivanja vec zatvorenog koda, dok vi govorite o izmeni softvera u operativnom sistemu vec gore prilagodjenim programcicima sto moze i moja baba
Obzirom da ES nije Warez te da pravilnik Elita zabranjuje ovakvu razmenu misljenja ,to je razlog vise da zaobidjem temu
[ Goran Mijailovic @ 17.12.2011. 22:01 ] @
A sta to rade hakeri u zatvorenom kodu, prosvetli nas :O)
[ Teratron @ 18.12.2011. 06:49 ] @
Ko ce ga znati
[ visatix @ 18.12.2011. 09:47 ] @
Evo i mog iskustva u celoj priči. Već par godina koristim LastXP i to instalirano na 5 računara - ali samo windows, i nijedan drugi program koji dolazi u "paketu" sa njim! Nikada nisam imao nikakvih problema! Sistem je stabilan, ne pada... Razlog što sam prešao na korišćenje ovog windowsa je taj šro mi je xp profesional pravio veliki problem - nikako nisam mogao da pokrenem Matlab na njemu, a sa lastxp-om radi kao sat! Kod prijatelja sam na laptopu instalirao xp profesional i u roku od par dana padne mu windows i morao sam ponovo da ga instaliram. U deset dana 3 puta je pao taj isti windows, i nakon toga sam mu instalirao LastXP - evo već više od godinu ipo dana nema problema! Ko voli nek izvoli.
[ calexx @ 18.12.2011. 09:54 ] @
Verovatno ti je hardver sličan kao autorov pa se pogodilo. Inače Windows ne pada, može samo da bude loše instaliran, da ne valja nešto od hardvera ili da ga korisnik obori. ;) Ako je hardver ispravan, instalirani pravi drajveri, rađen redovan update, dobar AV program i uopšte ispravno korišćenje neće da dozvole da Windows padne. Bilo koji.
Ako ti je XP Professional pravio probleme, trebalo je da ga reklamiraš prodavcu, možda si dobio feleričan primerak. ;)
[ bakara @ 18.12.2011. 10:19 ] @
Citat:
visatix:  Kod prijatelja sam na laptopu instalirao xp profesional i u roku od par dana padne mu windows i morao sam ponovo da ga instaliram. U deset dana 3 puta je pao taj isti windows, i nakon toga sam mu instalirao LastXP - evo već više od godinu ipo dana nema problema! Ko voli nek izvoli.

Ja ne znam kako vama pada, meni nikada nije pao

[ anon68680 @ 18.12.2011. 10:43 ] @
Pada pod stare dane, sta ces ;)

Nije ni modifikovanje xp-a neki babaroga posao, nLite u ruke pa se igrajte... Ja sebi spravih jednu instalaciju od oko 300mb, sa ssd diskom bootuje za 10-15sec... Good stuff.
[ plus_minus @ 18.12.2011. 11:08 ] @
^^ Ja sam jednom prilikom uspeo da ogolim XP na nekih 180mb sa tim nLite-om.. I to je šljakalo.
Nakon instalacije sam morao da dodajem mrežne servise, jer sam se za'ebo pa i to otkinuo.
Međutim, nakon dopune mrežnih servisa, sa 64mb rama sam mogao da surfujem i da slušam muziku u isto vreme, bez zaostajanja i muke, sa jako dobrim odzivom.
[ calexx @ 18.12.2011. 11:37 ] @
Sve je to jednokratno, možeš sebi da spremiš instalaciju bez onoga što ti nije potrebno, da nešto dodaš ... ali ja OS instaliram jednom na jedan hardver, ostaje varijanta da nabudžim neku instalaciju za razne podvarijante pa da bude OK za većinu kompova ... ali to onda postaje preveliko za deljenje na internetu. Ono što se tamo nalazi su uglavnom osakaćene varijante, neko izbaci sve što on misli da je nepotrebno (a što uopšte ne mora da je ispravno) i onda se dešava da neka grafika loše radi, da postoje samo engleski i arapski i ne može da se doda naš jezik (ni osnovna podrška). U takvim instalacijama je problem, ono što možemo sami da uradimo je sasvim upotrebljivo ... ali sam napisao, za mene je to jednokratno. OS instaliram sebi jednom a kada sledeći put instaliram, ili je drugi OS ili drugi hardver.
Citat:
bakara: Ja ne znam kako vama pada, meni nikada nije pao :)
Ti mora da si popularan u društvu, naročito ženskom. ;)
[ hogar strašni @ 18.12.2011. 12:37 ] @
Ne razumem zašto se ova tema ne zaključa? Niko normalan i ne razmišlja o tim budževinama a kamoli da ih instalira.
Odgovor je dat, pa je tema uveliko za lock!
[ Srđan Pavlović @ 18.12.2011. 17:52 ] @
Ok, to je za neke "budzevina", a za neke je jednostavno OS koji je "ociscen"
od mora servisa koji nekome jednostavno ne trebaju. Samim tim, mnogo manje
zauzece memorije i ostalih resursa, brzi rad, generalno manji "surface" za upade
na sistem (manje servisa radi, manja podloga za napade), itd, ali kao sto je neko
rekao, sve zavisi od potreba onoga ko koristi OS da li mu bas tako "ociscen" OS
odgovara, ili koristi nesto od programa sto zahteva neki servis koji je tamo izbacen,
pa taj program nece moci da mu radi.

Sa druge strane, ako neko samostalno hoce da pravi svoju verziju sa servisima,
programima, i drajverima koji njemu samom trebaju, taj mora da ima neko znanje
koji servis sta radi, sa cime je povezan, sta ce mu raditi a sta nece na takvom
OS-u, itd.
[ Aleksandar Đokić @ 18.12.2011. 18:11 ] @
da, samo sto oni pricaju o "nabudzenom" a ne ogoljenom sistemu... znaci ima vise stvari, a ne manje od originala
[ Zoran Milovanovic @ 18.12.2011. 18:13 ] @
Nisam koristio iste na svom racunaru, ali jesam na bratovljevom ;-)

Ako imas malo resursa, a razumes se u tematiku, mada ne mora uvek, mozes da probas pa odlucis da li ti odgovara ili ne. Nije bas za masovnu upotrebu, ali je jako fino za specificnu namenu. Uglavon, ali i ne mora biti. :)

Ako imas jaci HW i jednostavno ne zalazis u tematiku OSa, najbolje je da se sa ovakvim stvarima ne petljas. Lupaces glavom o zid/desk kada shvatis da nesto sto kod svih radi kod tebe jok. Fora je u tome ako si neuk nikada neces ni pretpostaviti da je problem u nekom servisu koji nisi dobio uz "budzeni" Win.

Zato ovo definitivno vazi od situacije do situacije i korisnika.

A ako ima vise nego clean install, zaista ne vidim potrebu da u blot trpas jos vise bloat. ;-)

Stavis clean pa ga sam budzis dok se ne ... ;-)
[ Aleksandar Đokić @ 18.12.2011. 20:12 ] @
ima vise, to je i problem...
[ New Village DC @ 31.12.2011. 03:48 ] @
Kako napraviti da se prilikom instalacije Win7 instaliraju i programi? Tj. kako ''nabudziti'' "sedmicu"?
[ sonus70 @ 07.01.2012. 11:54 ] @
Citat:
New Village DC: Kako napraviti da se prilikom instalacije Win7 instaliraju i programi? Tj. kako ''nabudziti'' "sedmicu"?


probaj na ninite.com
nije baš tokom instalacije nego posle odeš na sajt i štikliraš šta da instalira. Genijalna stvar