[ morihei ueshiba @ 19.12.2011. 17:08 ] @
Izvor i izvor
Dakle,ovo ne potpada pod onu uredbu o povlascenim proizvodjacima/cenama posto je instalisana snaga veca nego maximalna propisana. Sto znaci da kompanija nece dobijati povlascenu cenu za proizvedenu struju (sto je sada 23 eurocenta/kwh u slucaju solarnih elektrana). Negde sam iskopao pa zakopao podatak da su se Italijani obavezali da otkupe svu struju dobijenu iz obnovljivih izvora u Srbiji u narednih x godina - da li se tu krije racunica?
Ima li neko ideju koji tip foto celija bi mogli da koriste?

Btw,ne deluje mi nesto narocito ozbiljno,vise kao predizborne baljezgarije,ali posto sam cuo par stvari ovde u vezi nekih investicija koje su 95% izvesne,rek'o,ajde da vidimo sta se prica. Zato me i zanima vidi li iko ovde neku smislenu racunicu.

[ mmix @ 19.12.2011. 18:24 ] @
Meni je iskreno cena te elektrane smesna, mozda gresim ali 3 miliona $ za 1MWe je previse jeftino. Osim ako se ne radi o MWt, pa da elektrana bude 300MWe pa da i cena bude realnija a projekat te velicine (10mil/MWe).

Drugo, dve stvari su ovde meni veoma sumnjive i teraju me na pomisao da je ovo neki novi predizborni "master" plan samo malo perfidniji. Prvo, jedina vest na sajtu tog SEPa je to sto planiraju da grade 1GW eletkranu u Srbiji, sve ostalo je neki PR crap. A ovamo je ultra ozbiljan igrac koji ce od nas da napravi lidera, moz misliti. Drugo, ne postji nikakva analiza bilo koje vrste od bilo kog izvora o ekonomskoj racunici, kako za investitore tako i za Srbiju koja treba da se odrekne 3000ha ravnicarskog zemljista (koje ce verovatno biti na severu vojvodine i verovatno prenamenjeno od obradivog zemljista). 3000ha nije malo i pre bombasticnig "MI SMO LIDERI" naslova neko treba da sracuna dal je za nas bolje da se odreknemo tih 3000ha ili da na njemu gajimo kukuruz, ako nista kompleksnije.

Koliko sam razumeo lidersku pricu sva ta struja ce da ide u izvoz, pa ostaje nejasno i sta nama ostaje od ove price sem tapsanja po ramenu? Strani kapital, strani korisnik, cist izvoz, nema PDVa, nema carine.
AKo je stepen iskoriscenja 20% (to je neka norma, ispravite me ako gresim), mi pricamo o 0.3*24*365*20% = 526 GWhe za godinu dana, po 230.000e po GWhe (znaci po najvecoj ceni, a realna je niza plus troskovi transporta), mi pricamo o max revenue od 121 milion evra godisnje na flat investiciju od 3 milijarde dolara. Sad nek neko kaze koliko od tih para ce diretno ili indirektno da ostane nama? U krajnjoj liniji koliko vekova investitor planira da pogoni tu elektranu da napravi smisleni profit sve i da im mi ne uzmemo filera.

Najsmesnija mi je ta prica kako smo mi nesto bogom obdareni suncem naspram svih tih evropskih zemalja koje su vec u EU.
[ tdusko @ 19.12.2011. 18:48 ] @
mmix, Odakle ti to da ce biti u Vojvodini?

Citat:
Sredinom 2013. na jugu zemlje počeće izgradnja najvećeg solarnog parka na svetu, u vrednost od blizu tri milijarde dolara.


Citat:
Nećemo uzimati u obzir zemljište namenjeno poljoprivredi, to je naša strateška i etička odluka.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=19&nav_id=566893


[ morihei ueshiba @ 19.12.2011. 19:13 ] @
Au bre mmix,sve si promasio.
Kao prvo,ne uklapaju se u povlascenu cenu (feed-in tarifa) zato sto ona vazi samo za elektrane snage do 1MW. Znaci nista od 0,23 ojra po kwh i,kako sada zakon kaze,nema sanse da dobiju te pare od nase ED(tj,srpskih poreskih obveznika). E sad,ako bude ugovor k'o sa Fiat-om malo zatamnjen,to je druga prica.
Drugo - @tdusko ti objasnio za lokaciju,a iz prve se vidi na sajtu da se obavezuju da nece koristiti obradivo zemljiste. A tog zemljista ima kod nas i to bas u Vojvodini. Ali oni ionako grade na jugu.Znaci - nema veze.
Citat:
Koliko sam razumeo lidersku pricu sva ta struja ce da ide u izvoz, pa ostaje nejasno i sta nama ostaje od ove price sem tapsanja po ramenu? Strani kapital, strani korisnik, cist izvoz, nema PDVa, nema carine.

Ovo i mene zanima i zbog toga sam postavio temu.
A koliko smo obdareni fotonima imas u mom drugom linku.

Jbt,skaces u oci cim neko pomene nesto zeleno
[ mmix @ 19.12.2011. 19:48 ] @
ja sam 0.23 uzeo kao gornju cenu zbog procene isplativosti posla, realna cena je naravno niza i samim tim je fiskalna procena jos gora. Cisto ono fisklano, nevezano za zeleno i crno, ono najprostije, koji NPV se racunali da im inicijalna investicija od 3 milijade dolara sa prihodnim (ne profitnim, prihodnim, gde su jos plate, operativni troskovi, etc) potencijalom od 120 miliona evra bude isplativa i kad ce biti isplativa ako ikad. Malo upalis excel pa sve to sracunas i vidis da je neophodan profit po kwh daleko iznad onoga sto bi mogli da dobiju cak i medju green-concious evropljanima. Ajde da zabatalimo na tren pricu o gde i kako, za sam pocetak pare su poblematicne.

A gde ce da grade na jugu i to na 3000ha NEOBRADIVE povrsine? Na brdima? Ma daj, gde ima elektrana te velicine rasturena po brdima, svaka reflektujuca povrsina mora da ima line-of-sight do kolektora i da ne bude zaklonjena od sunca lokalnom geografijom. Tek to je onda nebuloza, gde ce da stave array 1GWt reflektujucih povrsina na 3000ha a da nisu planincuge i da nije poljoprivredno zemljiste? Presevska dolina? Ona je obradiva. I to ne moze da bude bilo koja povrsina od 3000ha jer mora da bude dovoljno blizu reke dovoljne velicine i protoka da apsorbuje gro od 600-700MW toplotne energije koliko preostane a da pritom ne pobije sav zivi svet kilometrima nizvodno. Pa ti sad otvori mape i spoji svoju mapu zracenja sa geografskom pa reci sam gde bi to moglo da bude?

A to sto skacem u oci za sve zeleno imam dobrih razloga koji se takodje ticu fiskalnog stanja mog novcanika, mada to nema veze sa ovom konkretnom cenom. Svaki put kad mi stigne racun za struju ja se setim vas "zelenih" koji srcete lovu iz mog dzepa da direktno ili indirektno finansirate svoje marze i R&D programe. Ne secam se da je iko beneficiran ovim programom prisao i pitao me da li mozda zelim procenat od eksplatacije te tehnologije koju tako zdusno finansiram. Dok se to ne desi zadrzavam parvo da pljucnem na svakog ko mi gurne ruku u dzep bez pitanja.
[ Texas Instruments @ 19.12.2011. 19:56 ] @
Je l' ovo kao IT park u Inđiji što je izgrađen...
[ ventura @ 19.12.2011. 21:03 ] @
Priča je krajnje neozbiljna. Počevši od same feedin tarife koja je najniža u regionu, činjenice da imamo 10-20% manje sunčevog zračenja po jedinici površine u odnosu na južnije susede (Hrvatska, Makedonija, Grčka, Bugarska), pa do same činjenice da elektroenergetski kapacitet Srbije nije takav da može prihvatiti 1GW snage, to je bre još jedan Đerdap po kapacitetu, pa taman i da to razbacaju po celoj Srbiji opet nema šanse da se to priključi tek tako bez značajnih infrastrukturnih ulaganje od strane države.

Što se tiče cene, nisam video gde spominju 3 miliona dolara po megavatu (2.0 do 2.2m evra), ali to je realna trenutna cena po sistemu ključ u ruke kada se radi o kvalitetnijim monokristalnim panelima... Ako se uzimaju polikristalni ili film paneli, može se sve dobiti za nekih 1.6m evra po megavatu.

I drugo takva PV struja ne može da ide u izvoz niti to iko želi da kupi. Trenutno PV tehnologija baš i nije popularna sa strane država jer PV daje najviše struje onda kada ona najmanje treba (leti, tokom dana), i ne može da se koristi kao dugoročni izvor, jer koliko god da imaš PV kapaciteta opet ti treba neki drugi izvor koji će da te zadovolji zimi, kada je oblačno i preko noći. Slična stvar je i sa vetrenjačama, stim što one imaju nešto povoljniji profil, i zato se sve više forsiraju elektrane na biomasu jer su oni konstantni i stabilni proizvođači.

Sa te strane sva struja koja bi se proizvela u tom potencijalnom solarnom parku bi morala da bude otkupljena od strane države Srbije, kojoj realno te količine struje ne trebaju, niti mreža može da ih prihvati, niti država ima para za to planinarenje... Jedno je kad imaš PV parkove na nivou statističke greške od par MW ili par desetina MW, a drugo je jedan kapitalni izvor po svim standardima od 1000MW.
[ morihei ueshiba @ 19.12.2011. 21:11 ] @
Citat:
A gde ce da grade na jugu i to na 3000ha NEOBRADIVE povrsine? Na brdima?

Pojma nemam. Znam samo da ce biti zanimljivo kada pocnu nagadjanja gde ce otkupljivati zemlju i vidim spinovanje oko svega toga i besne vlasnike koji seku prste i svasta jos.
Nije realno da se(ako se uopste) bilo sta pravi odjednom,nego po nekim fazama. Kao sto se moze pretpostaviti da se elektrana nece nalaziti na jednom poljancetu,vec mozda na vise povezanih lokacija. Sto bi eliminisalo u dobroj meri problem ostatka toplotne energije.
Sto se isplativosti tice,gadi mi se da citiram aktuelne ministre,pa necu postavljati link,ali je tacno da je potpisan ugovor izmedju Italije i Srbije gde Italija potvrdjuje da ce otkupljivati proizvedenu struju iz obnovljivih izvora po ceni od 155 e/MWh. Za sada se ugovor odnosi na dve planirane hidroelektrane,a ne znam da li ce se odnositi i na ovaj slucaj.
Ako se ikad bude potpisao konkretan ugovor sa ciframa i ako budu toliko ljubazni da ga dostave javnosti,onda cemo moci da komentarisemo detaljnije.Ovo je samo nagadjanje.

Sto se tice pitanja zelenog/tvog novcanika...zao mi je. Ali gledaj to ovako: poljoprivreda je kod nas delom subvencionisana,znaci poreski obveznici placaju na cupriji ono sto ne placaju na mostu. I to placaju SVI poreski obveznici,nezavisno od toga gde zive. I svi jedemo krompir po istoj,povlascenoj ceni. Lepo. A zasto sam ja onda morao da se trujem ziveci u Pancevu 20-tak godina ? Sagradili su mi fakin' azotaru ispred nosa i davali seljacima vestak po subvencionisanim cenama,a samo ja sam se trovao,da bi neko u Vrnjackoj Banji jeo cips po istoj ceni kao i ja. Nepravda,a? Jeste,al' ko te pita. Cuti i placaj,uostalom nema nazad sad kad je Svaba rekao da nece nuklearke. A zna se ko se pita u ovom trenutku.

edit: al daj da ne predje ovo u moralnu raspravu oko nekih principa,mene interesuje ovaj slucaj - koliko je realno izvodljiv.
[ ventura @ 19.12.2011. 21:23 ] @
Citat:
morihei ueshiba
Kao prvo,ne uklapaju se u povlascenu cenu (feed-in tarifa) zato sto ona vazi samo za elektrane snage do 1MW. Znaci nista od 0,23 ojra po kwh i,kako sada zakon kaze,nema sanse da dobiju te pare od nase ED(tj,srpskih poreskih obveznika).

Maksimalna veličina photovoltaic elektrane je 5 MW (elektrana koja koristi neakumuliranu sunčevu energiju), ali sa zakonske strane niko im ne brani da naprave gomilu SPV-jeva i svaki da bude elektrana od po 5MW... Ali kao što već rekoh, cela priča je u rangu vesti da neka firma planira da izgradi kosmodrom u Srbiji..

Citat:
morihei ueshiba
Sto se isplativosti tice,gadi mi se da citiram aktuelne ministre,pa necu postavljati link,ali je tacno da je potpisan ugovor izmedju Italije i Srbije gde Italija potvrdjuje da ce otkupljivati proizvedenu struju iz obnovljivih izvora po ceni od 155 e/MWh. Za sada se ugovor odnosi na dve planirane hidroelektrane,a ne znam da li ce se odnositi i na ovaj slucaj.
Ako se ikad bude potpisao konkretan ugovor sa ciframa i ako budu toliko ljubazni da ga dostave javnosti,onda cemo moci da komentarisemo detaljnije.Ovo je samo nagadjanje.

Rećiću ti ja o isplativosti, ne moraš da nagađaš.

Sa feedin tarifom od 15.5 c€/kWh projekat je neisplativ.

Ako kažemo da ih elektrana sve za zemljom, projektom, dozvolama, EPC-om košta 2.2 miliona evra, 0% finansiranja, sa parametrima kakvi su u Srbiji i prodajnom cenom od 15.5 c€/kWh projekat ima prosečan ROI na 15-to godišnjem nivou od 5.2%. A ako bi išli sa nekim normalnim equitijem od 20-30%, sa prihodima koje imaju ne bi mogli da servisiraju dug.

Takođe, tih €155/MWh je cena koju Italijani žele da plate za HIDRO energiju. To je izuzetno bitna činjenica. Dakle oni žele skupo da plate, ali za to će dobiti stabilnu i predvidivu isporuku struje na koju mogu ozbiljno da računaju. PV tehnologija jednostavno ne može da pruži isto to.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 19.12.2011. u 22:34 GMT+1]
[ morihei ueshiba @ 19.12.2011. 21:42 ] @
Da,moja greska u vezi max snage. Nema veze,ne verujem da bi isli na to. Ako(ponavljam - ako) postoji stvarno neka namera,sigurno su drugi aranzmani u pitanju.
Citat:
Trenutno PV tehnologija baš i nije popularna sa strane država

Racionalno gledano,na ovom stepenu iskoriscenosti nema ekonomske racunice,ali sam siguran da se gura u tom smeru i da se donose politicke odluke o izgradnji tih postrojenja,pa je realno da nesto zakaci Srbiju. Ako ni zbog ceg drugog,onda zbog male cene zemljista,a i lakseg proguravanja ugovora koji bi bili dobri za kompaniju,a ne tako dobri za drzavu i stanovnistvo.
Najvece PV elektrane su u Evropi:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaic_power_stations

samo da se citiram,da me ne bi neko napao kao zagovornika projekta:
Citat:
Btw,ne deluje mi nesto narocito ozbiljno,vise kao predizborne baljezgarije,ali posto sam cuo par stvari ovde u vezi nekih investicija koje su 95% izvesne,rek'o,ajde da vidimo sta se prica. Zato me i zanima vidi li iko ovde neku smislenu racunicu.
[ Pirossi @ 19.12.2011. 21:42 ] @
mene interesuju reference.
kakva su sve potemkinova sela do sada izgradili?
[ ventura @ 19.12.2011. 21:56 ] @
Feedin tarife su Jasna politicka poruka da se podrzavaju takve tehnologije, i zaista u poslednjih nekoliko godina cene PV panela su vrtoglavo pale kako se povecava potraznja za njima. Medjutim projekti poput ovih 1000 MW su nesto totalno drugacije, i tesko da ces naci neku drzavu na svetu koja ce to podrzati finansijski sa subvencionisanom feedin tarifom.

A posto je doticni fond privatna investicija koja nema veze sa drzavom Srbijom, logicno je da svoj kapital plasiraju tamo gde mogu da imaju 50% vise profita na istu koicinu investiranog novca. Dakle Srbija nije mesto za projekte te vrste, a ono o ceu pretpostavljam da se radi je da sa ovih bombasticnih 1000MW dobiju besplatnu reklamu (u cemu su i uspeli) pa iz toga da pronadju investitore za neke realnije projekte od par MW do par desetina MW, mada ni u tom slucaju ne vidim zasto bi PV parkove pravili u Srbiji kad druge drzave ne samo da imaju konkretno vece feedin tarife, vec i veci brj suncevih dana/radijacije.
[ Jovan 1988 @ 19.12.2011. 23:37 ] @
Do pre godinu dana bili smo zemlja u traziciji sa skromnim potencijalima,a i ono potencijala sto poseduje to nema para da na pravi nacin iskoristi.Sad smo zemlja koja ima najveci broj suncevih dana,zemlja koja lezi na nafti i ko zna cemu jos.
Samo glasajte za sadasnju vlast i mi cemo sve to srediti,kao da je to posao za jedan dan.
[ SStudio @ 20.12.2011. 11:28 ] @
Do maja ili kad već budu izbori, ima i na mesec da letimo.
[ etjen @ 20.12.2011. 15:26 ] @
ma ovo je čista ''patka''
[ su27killeryu @ 20.12.2011. 18:15 ] @
price za malu djecu, a i nuklearne elektrane su jedina na duze staze isplativa vrsta koliko-toliko ekoloske energije
[ Horvat @ 22.12.2011. 13:52 ] @
ovaj sep je izgleda osnovan s ciljem da ovo prave (ili take the money and run)
pogledajte njihov site
sto se tice vesti,imaju samo da su sa srbijom jos sredinom novembra potpisali ugovor o ovome (a sad se tek saznalo?)

i obratite paznju na strukturu druzbe (pritisni group structure)

a u pamfletu imaju prilicno optimisticnu zvaku
Citat:
The investment plan proposes a
minimum annual return for
investors of 15% guaranteed for
20 years.
[ ventura @ 22.12.2011. 16:37 ] @
Citat:
Horvat
sto se tice vesti,imaju samo da su sa srbijom jos sredinom novembra potpisali ugovor o ovome (a sad se tek saznalo?)

Saznala je šira javnost, ali specijalizovane publikacije tipa sajta photon.de su to objavile još u novembru, par dana nakon tog njihovog potpisivanja nekakvog dokumenta..



Südosteuropa
Gigawatt-Kraftwerk in Serbien geplant
21.11.2011: Der Luxemburger Finanzinvestor Securum Equity Partners plant den Bau eines 1.000-Megawatt-Solarkraftwerks in Serbien. Dazu wird bis Dezember 2011 ein Fonds über zwei Milliarden Euro aufgelegt, teilte das Emissionshaus mit. Für das Projekt mit dem Namen »Neper Solar Park Incubator« soll ein 3.000 Hektar großes Areal innerhalb von vier Jahren bebaut werden. ... Quelle: Securum Equity Partners, Zusammenfassung und Übersetzung: PHOTON
http://www.securum-equity-partners.com

http://www.securum-equity-part...ownload.php?f=EN_Neper_Solar_P
ark_News.pdf

Die vollständige Pressemitteilung finden Sie auch im PHOTON-Archiv unter folgendem Link:
http://www.photon.de/newsletter/document/56850.pdf
[ morihei ueshiba @ 22.12.2011. 20:34 ] @
Pa i Renewbl.com je tu vest postavio 25. novembra. Dao sam link u prvom postu.
Btw,upravo sam dosao iz lokalne kafane ... U nekom razgovoru oko toga jedan lik koji nema veze sa tom pricom,ali je inace direktor prilicno velike kompanije pa zna ponesto o svacemu mi je rekao: da,znam za taj plan,planirana lokacija je Sjenica(rekao je šjenića,a ja sam tako protumacio). Inace je prekjuce dosao iz Kine i tamo je cuo neke price oko toga.
Znam ja da ovo deluje strasno neozbiljno(kafana,Sjenica,Kina,neki lik),ali mi je bas zanimljivo kako se tracevi prenose do Guangdonga pa se vracaju ovamo. Smatrajte ovo kao trac,ali nisam izdrzao a da ne prenesem...
[ ventura @ 08.08.2013. 16:12 ] @
I naravno, i ova bajka je dobila svoj epilog:
Američka firma koja je htela da u Srbiji gradi najveći solarni park u Evropi traži odšetu od 160 miliona evra

Recept je odličan:
1. Smisli što je moguće bombastičniji, megalomanskiji i nerealniji plan;
2. Sačekaj predizbornu kampanju kad bi političari potpisali bilo šta zbog šačice glasova;
3. Tuži državu zbog neispunjena uslova i traži odštetu.

Oni su ovde imali dva vektora realizacije:
1. Da odbijaju ponuđeno zemljište unadogled (što su i uradili)
2. Da zahtevaju od države da omogući priključenje te hipotetičke elektrane (što bi značilo stotine miliona ili čak milijarde evra investicija u elektroenergetski sistem)

Ja da sam na njihovom mestu verovatno bi išao na ovu drugu varijantu, jer odbijanje ponuđene parcele stvarno ne može da ima mnogo smisla na arbitražnom sudu (osim ako parcela nije na dnu nekog kanjona).
[ mmix @ 09.08.2013. 07:49 ] @
Pa tacno ono sto sma pricao od pocetka, ceo taj projekat je potpuno idiotski. Oazi ti uslove za zemljiste:

The parameters for the selection of the plots suitable for the construction of solar plants were:
a) Land with scarce vegetation, without any high trees generating shade
b) Flat surface or with a 5 percent of gradient at the most
c) The height of the land should not be over 500 to 600 meters height above sea level
d) Easy access to public roads for the machinery and other facilities


Sto ce reci, idioti iz vlasti su im obecali 3000 hektara zitnica uz autoput da bi pravili struju za strance koju bi i sporucivali preko nase mreze. Nije ni cudo sto su dosli u Srbiju, niko drugi a sa dva grama mozga im to ne bi dao.



edit: naslov


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 15.08.2013. u 11:09 GMT+1]
[ dule_ns @ 09.08.2013. 13:34 ] @
Šta vam nije jasno, nešto slično je već prošlo u Novom Sadu - projekat nije bio nemoguć već je samo bio nepovoljan po grad. I to će Novi Sad koštati milione evra (po poslednjoj presudi valjda 4 miliona, al kolko sam shvatio nije još gotova priča). Naravno, glavni krivci ne da nisu kažnjeni nego se jedna od njih spominje kao mogući kandidat za ministra.
[ ventura @ 09.08.2013. 13:39 ] @
Iščitao sam onaj kompletan tekst na njhovom sajtu sa sve aneksima... Pazi, sa njihove strane ovo je čak moglo i da proradi. Od države su dobil 3000 hektara, oslobađanje od carine, EPS da izvrši priključenje za dž, mogućnost da prodaju struju po feedin tarifama (ukoliko im to bude odgovaralo)... Sa svim tim, recimo uložili su u ceo posao par stotina hiljada evra na pravne troškove, i sada mogu da dođu nekom velikom investicionom fondu ili banci i da traže zajednička ulaganja... Mislim, nije nezamislivo, ali i da se ostvarilo to bi bilo par desetina MW maksimum.
Sa druge strane čak i da im to nije uspelo, opet bi dobili 3000 hektara zemlje 'besplatno' u najam u narednih 60 godina, i za to bi morali da plate samo 250.000 evra penal zbog neizgrađivanja elektrane i to je to.
I treći scenario ovaj koji se desio je da država ne ispuni uslove i da oni uzmu debelu odštetu.

Mislim da je i njih iznenadilo da je Srbija prekršila ugovor sa tom banalnošću kao što je zemljište... Cenim da su očekivali da će to biti na mogućnošću priključenja elektrane, jer njihov plan 100x10MW elektrana, to je toliki udar za mrežu, pa mi smo rekonstruisali 25 trafo stanica i to je koštalo 2 miliona evra da priključimo 3MW, a kamoli da se priključi 10MW u nekoj nedođiji, pa tako 100 puta. Investicija u elektroenergetski sistem koji bi mogao da prihvati taj kapacitet je sigurno veći od same investicije u te photovoltaic elektrane, i drugo niko ne spominje potrebu za balanskom elektranom snage jednog obrenovca, koja bi se palila u slučaju ispada PV elektrana, kad oblak dođe iznad njih i sl...
[ ventura @ 09.08.2013. 13:45 ] @
Citat:
mmix:
Sto ce reci, idioti iz vlasti su im obecali 3000 hektara zitnica uz autoput da bi pravili struju za strance koju bi i sporucivali preko nase mreze. Nije ni cudo sto su dosli u Srbiju, niko drugi a sa dva grama mozga im to ne bi dao.

A, ne :)

Srbija bi bila obavezna da otkupi tu energiju po povlašćenim tarifama, ukoliko se Securumcima tako više svidi. Pogledaj šta kaže njihov "Framework agreement", član 4.:
Citat:
4. Sale and Export of Energy
4.1 Energy produced from the photovoltaic plants will primarily be intended for export, and in case the incentive measures of the Republic of Serbia for energy produced from solar power, as well as the actual price of electric energy, turn out to be economically lucrative, the same produced energy can also be sold directly in the Republic of Serbia.


[Ovu poruku je menjao ventura dana 09.08.2013. u 14:59 GMT+1]
[ Dexic @ 09.08.2013. 15:00 ] @
Gde tu pise da je Srbija obavezna da otkupi tu energiju u bilo kom slucaju?
[ ventura @ 09.08.2013. 20:31 ] @
Jel ti razumeš Engleski?

Citat:
4. Sale and Export of Energy
4.1 Energy produced from the photovoltaic plants will primarily be intended for export, and in case the incentive measures of the Republic of Serbia for energy produced from solar power, as well as the actual price of electric energy, turn out to be economically lucrative, the same produced energy can also be sold directly in the Republic of Serbia.


Da ti prevedem:

Citat:
4. Prodaja i Izvoz (električne) Energije
4.1 Energija proizvedena u solarnim elektranama je primarno namenjena izvozu, i u slučaju da podsticajne mere Republike Srbije za energiju dobijenu u solarnim elektranama, kao i aktuelna cena električne energije, se ispostave unosne, proizvedena energija može biti prodata direktno Republici Srbiji.


Dakle ovim članom se stipuliše:
1. Da je proizvedena energija uglavnom namenjena izvozu
2. U slučaju da su podsticajne feedin tarife koje obezbeđuje Srbija isplativije za investitora od izvoza, investitor može tu energiju da prodaje Republici Srbiji po povlašćenim tarifama.

Ja nisam neki poseban pravnik, ali zna se tačno i precizno kako treba da izgleda član koji kaže da će ta proizvedena energija biti isključivo namenjena izvozu, odnosno, ne mora ni da se kaže da je za izvoz, ali bi trebalo da su izričito rekli da ta energija neće biti podložna podsticajnim tarifama.
Takođe, onako laički zaključujem da pravnici u našem ministarstvu izgleda uopšte nisu čuli za anglosaksonsko pravo, i kako se ono razlikuje od kontinentalnog koje se primenjuje u Srbiji. Recimo ono na šta verovatno niko nije obraćao pažnju je to da je u tom celom procesu potpisana masa nekih ugovora, frameworka, memoranduma, a da su naši pravnici ignorisali sve to vodeći se sistemom kojim funkcioniše kontinentalno pravo da će sudija da prati sled događaja pa na osnovu toga stvoriti sliku o predmetu u slučaju spora, a nisu obratili pažnju da se u engleskom pravu ugovori ne gledaju na taj način, već svaki ima važenje sam po sebi, osim ako se sporni članovi nisu izričito opozvali u narednom dokumentu.. Tako da to što su oni potpisali u krovnom sporazumu da Srbija neće imati obavezu otkupa te energije po povlašćenim cenama ne znači ništa ako nisu opozvali ovaj član iz "framework agreementa" koji kaže da oni mogu ako hoće da prodaju tu struju Srbiji po povlašćenim tarifama. Čak i cenim da se njihov odštetni zahtev i bazira na tome.
[ Dexic @ 09.08.2013. 20:46 ] @
Koji deo "can also" si ti preveo kao "Srbija je u obavezi"?

Gledao sam stvarno tri puta da nisam propustio neku rec. Ali ne vidim da je Srbija OBAVEZNA da otkupi tu energiju - tj. moze joj biti prodata, ali ne vidim po cemu je Srbija obavezna da je otkupi ako ne zeli?
[ ventura @ 09.08.2013. 21:03 ] @
Zato što se to tako tumači u anglosaksonskom pravu.

U tom članu je jasno navedeno da je investitor taj koji odlučuje da li će energiju da izvozi ili prodaje Srbiji. U tom "Framework agreement"-u Srbija se nigde nije izlasnila da želi pravo da li će prihvatiti tu energiju ili ne. To su kasnije napisali u "Umbrella agreement"-u, gde su izričito rekli da srbija neće imati obavezu otkupa te energije po važečim feedin tarifama, ali nisu opozvali taj sporni član iz "Framework agreement"-a, i tu je greška u koracima.

Svaka privatna firma koja iole drži do sebe uvek angažuje advokate u engleskoj kada potpisuje ovakve ugovore, a kamoli da to ne uradi država. Ali u slučaju Srbije je izgleda sve moguće.
[ Dexic @ 09.08.2013. 21:12 ] @
A kako ugovor koji drzava A potpisuje sa stranom firmom potpada pod common law uopste a ne pod pravom te drzave?
Moze nesto malo laickije da potvrdi zasto se taj clan tako u common law shvata?
[ ventura @ 09.08.2013. 21:27 ] @
Ugovor je u nadležnosti i biće tumačen prema zakonima Srbije, ali će u slučaju spora biti nadležan međunarodni arbitražni sud u Londonu koji ugovore posmatra po anglosaksonskom pravu jer su u tom stilu i pisani svi ugovori vezani za ovaj projekat. Dakle tumačenje će biti po zakonima Srbije, ali sama interpretacija ugovora je po anglosaksonskom pravu.

Kako je meni laički poznato, sudija u Srbiji će logički gledati sled predmeta i pokušati od toga da iskonstruiše pravednu priču iako ona možda nije u potpunom slaganju sa onim što piše na papiru. Sudija u Londonu će se pridržavati isključivo onoga što piše na papiru, iako je možda sasvim očigledno da je u pitanju obmana, on se mora držati slova na papiru.

Dakle sudija u Srbiji bi rekao, aha, krovni ugovor je potpisan nakon framework agreementa, samim tim on je 'stariji' i nema veze šta piše u framework agreementu.
Sudija u Londonu će reći, jeste, u krovnom ugovoru piše da srbija nema obavezu da otkupi energiju, ali u framework agreementu koji je potpisan pre njega to piše, nigde posle nije opozvan, samim tim i taj član se mora ispoštovati.
[ Dexic @ 10.08.2013. 06:56 ] @
Da li sam jedini kome je ovo prvo nelogicno? (da ce biti po zakonima Srbije ali da ce arbitrazni sud gledati po svojim zakonima efektivno?)

Nisi mi dao neki link ili prethodni slucaj gde bi se videlo zasto bi se u As pravu ovo interpretiralo kako kazes? Skroz je suprotno zdravom razumu, ali ne bi me cudilo da jeste kako kazes.
[ ventura @ 10.08.2013. 13:13 ] @
Citat:
Dexic: Da li sam jedini kome je ovo prvo nelogicno? (da ce biti po zakonima Srbije ali da ce arbitrazni sud gledati po svojim zakonima efektivno?)

Nije tu bitan toliko zakon koliko interpretacija onoga što je napisano.

Verujem ja da će oni tu slediti zakone Republike Srbije, to nije sporno, ali bitno je kako će sudije arbitražnog suda interpretirati ono što je napisano. I tu je upravo bitan onaj primer koji sam ja naveo. Sudija u Srbiji bi uzeo ovu celokupnu dokumentaciju, i napravio neki sled događaja od toga i sam došao do zaključka šta je tu bio cilj ugovora. On bi recimo ignorisao onaj član iz framework ugovora jer se ta ista materija vrlo precizno definiše u starijem krovnom ugovoru.
Engleski sudija to ne bi tumačio na taj način, već bi bukvalno gledao svaki pojedinačan član u svkaom ugovoru, osim ako taj član ili celokupan prethodni ugovor nije opozvan. To je onaj čuveni "fine print" gde banke zeznu mušteriju, iako je možda kontekst celog ugovora vrlo jasan i na strani korisnika, a u fine printu se korisnik obespravljuje i banka stavlja u bolju poziciju, engleski sudija će ispoštovati bukvalno to što piše, dok bi neki naš Srpski sudija odbacio taj fine print i okarakterisao ga kao pokušaj obmane.

Citat:
Dexic:
Nisi mi dao neki link ili prethodni slucaj gde bi se videlo zasto bi se u As pravu ovo interpretiralo kako kazes? Skroz je suprotno zdravom razumu, ali ne bi me cudilo da jeste kako kazes.

Nemam neki poseban link za to, ali idem sledećom logikom:
- Potpisnici ugovora su firma sa Malte i Republika Srbija.
- U ugovoru je određen sud u Londonu kao nadležan u slučaju spora.
- Ugovor je pisan u duhu anglosaksonskog prava.

[ Dexic @ 10.08.2013. 13:21 ] @
Ovo zadnje shvatam ali nisam to pitao - vec da potkrepis zasto se tako interpretira u AS pravu?
EDIT: Odakle ti uopste anglosaksonsko pravo danas?:) Common law mislis, nadam se?
[ ventura @ 10.08.2013. 13:24 ] @
Pojma nemam zašto, tako mi je jednom prilikom objasnio advokat kad smo pričali na tu temu.
[ Otto23 @ 20.08.2013. 22:37 ] @
Expertski - nema sta...
Nego mene zanima koliki procenat je uzela "ekipa", za potpisivanje ovakvog "posla" u narodno ime...

Citat:
Sunce ti poljubim: Država nasankana za 160 miliona evra u poslu sa solarnom energijom
Gorica Avalić | 20. 08. 2013. - 21:47h

Umesto najvećeg solarnog parka na svetu vrednog 1,7 milijardi evra, Srbija će od firme „Sekjurum ekviti partners“ dobiti tužbu od 160 miliona evra. Upućeni smatraju da ova firma, registrovana na of-šor teritoriji nije ni planirala da gradi solarni park, nego joj je cilj bio da po povoljnim uslovima dođe do 3.000 hektara zemljišta koje bi kasnije preprodavala drugim firmama ili da ugovor propadne, pa da dobije novac od odštete.
Potpisivanje memoranduma o razumevanju u maju 2012.

Firma „Sekjurum ekviti partners“ (SEP) tražila od Vlade Srbije da joj obezbedi 3.000 hektara zemljišta za izgradnju solarne elektrane snage 1.000 megavati. U Ministarstvu energetike tvrde da su im ponudili parcele ukupne površine 30.000 hektara, deset puta više nego što je traženo, ali da je ovoj firmi odgovaralo manje od 200 hektara.

- Naša strana je predložila da na toj površini izgrade solarne panele snage 100 megavata. Međutim, ni ta investicija nije počela da se realizuje, što pokazuje da investitor nije imao ozbiljnu nameru da gradi solarni park - objašnjavaju u Ministarstvu energetike.

U ovom ministarstvu tvrde da su oni još na početku imali primedaba na ovaj dokument jer su smatrali da sa tehničke strane nije realno izvodljiv, jer je reč o gigantskom solarnom parku kakav za sada ne postoji nigde u svetu, ali su na insistiranje Ministarstva finansija, koje je prvi potpisnik sporazuma, prihvatili da daju šansu investitoru.

Savetnici za investicije objašnjavaju da je već sama adresa firme koja je registrovana na of-šor Kajmanskim ostrvima i Malti, trebalo da bude alarm da ozbiljnije provere firmu koja im obećava milijarde.

Ni of-šor teritorija, ni to što nemaju iskustva u poslovima ove vrste, ni sajt na kojem nema nikakvih detaljnih informacija o firmi, zaposlenima ili istorijatu poslovanja, nisu bili dovoljan znak da nešto nije u redu, pa je tek naknadno, kroz provere antikorupcijskog tima Ministarstva energetike, utvrđeno da postoje indicije da je firma slične aranžmane pokušala da realizuje u još nekim državama, takođe bez uspeha. Sumnja se da je cilj ove firme bio da po povoljnim uslovima dođe u posed 3.000 hektara zemljišta koje bi kasnije preprodavala drugim firmama, ili da posao propadne i da tuže Srbiju za odštetu.


Slobodana Ružića, suvlasnika preduzeća „Enerdži sejving grup“, čudi što je Vlada Srbije uopšte potpisivala sporni sporazum.

- To je nerealna investicija i niko ozbiljan nije smeo da pomisli da će ikada biti ostvarena jer zahteva enormne investicione troškove koje mogu da obezbede samo ogromni investicioni fondovi. Drugo, takav projekat je neisplativ bez veoma velikih podsticaja države za njegovu realizaciju, a naša država to ne nudi. Tu nema nikakvih dilema - to nije projekat koji može da se isplati - tvrdi Ružić za “Blic“.

Ipak, predstavnici ove firme i dalje su u Beogradu, a tužba još nije podneta.

- Mesecima smo pokušavali da stupimo u kontakt sa nekim iz Vlade. Tužbu smo mogli da podignemo još u aprilu, a ako se uskoro ništa ne reši tražićemo i penale za kašnjenje od 900.000 evra i podnećemo tužbu - objašnjava Aleksandra Marojević, PR firme „Sekjurum ekviti partners“.


Hronologija događanja

- Novembar 2011.
Prvi put je najavljena izgradnja najveće solarne elektrane na svetu od 1.000 megavata i potpisan je sporazum o saradnji koji pravno gledano nije bio obavezujući dokument.

- Maj 2012.
Oliver Dulić, tadašnji ministar životne sredine i prostornog planiranja, potpisao je sa investitorima memorandum o razumevanju, takođe pravno neobavezujući dokument.

- Oktobar 2012.
Krovni ugovor, prvi obavezujući dokument, potpisali su ministri Mlađan Dinkić i Zorana Mihajlović i tada je najavljeno da će u ovaj „posao veka“ biti uloženo 1,75 milijardi evra.

- 1. april 2013.
Vlada Srbije trebalo je do ovog roka firmi „Sekjurum ekviti partners“ da obezbedi dozvole i lokacije za gradnju. Pošto nisu, investitori traže isplatu penala od 900.000 evra.

- 30. jul 2013.
Firma „Sekjurum ekviti partners“ najavila je tužbu protiv Vlade Srbije pred Arbitražnim sudom u Londonu za odštetu od 160 miliona evra za narušen ugled i gubitak prihoda.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...-u-poslu-sa-solarnom-energijom
[ ventura @ 20.08.2013. 22:43 ] @
Citat:
Otto23:
Nego mene zanima koliki procenat je uzela "ekipa", za potpisivanje ovakvog "posla" u narodno ime...

Par glasova... Što je najtužnije u celoj priči...