[ SStudio @ 20.12.2011. 02:29 ] @
Ponekad mi zatreba ova naprava, a za to ponekad mi se ne daju pare, pa da hvata prašinu na polici.
Ima tema ali je ostala nedorečena, samo neka šema bez ikakve vrednosti elemenata.
Ako neko ima nacrt ili predlog oko izrade ove alatke a želi da podeli to sa nama bilo bi lepo.
[ bogdan.kecman @ 20.12.2011. 06:53 ] @
nema preterano velike filozofije kod toga
- freq generator (30-50khz)
- tajmer

ono sto je problem su aktuatori ili kako se vec zove taj vibrator koji ce da drma kadicu .. u odnosu na to kakav vibrator nadjes napravis semu da pici frekvenciju koja je njegova rezonantna i to je to, problem je sto sam ja uvek nalazio jeftinije celu kadicu nego sto sam nalazio te aktuatore/vibratore
[ SStudio @ 20.12.2011. 10:55 ] @
Da frekvencija kako sam video se kreće uvek oko 40KhZ kod kupovnih modela. A jel bi mogao da se iskoristi neki jači piezo za aktuator? Ili možda neki drugi element, koji bi eliminisao upotrebu ovog skupljeg elementa.
[ bogdan.kecman @ 20.12.2011. 14:41 ] @
nema sanse, mali piezo aktuatori uglavnom imaju rezonantnu frekvenciju oko par kiloherca ta da cak i kada im ubodes neki harmonik tamo od 30 do 50 kHz suvise su slabi. Dalje, cak i ako nadjes ove male piezo aktuatore na 30-50kHz oni ne mogu da naprave *nista* !! ja sam probao sa 10 kapisli na 40kHz (onih za uv pistolj za merenje daljine na primer) i rokao ih max naponom tik da pregore (spalio 2 komada dok nisam nasao gde im je max) i ne mogu da zavibriraju 200ml kadicu njih 10 komada u paraleli u sync-u sa rezonantnom frekvencijom od 40kHz .. onda sam zabatalio i za manje pare nego sto je tih 10 kapisli na kiselom uzeo kadicu od pola litre i uzivam :D (doduse nemam vise one fancy tecnosti a ne znam de da kupi jeftino a ne umem da napravim sam)
[ SStudio @ 20.12.2011. 16:45 ] @
Sada kada si pomenuo daljinsko merenje, pade mi ideja a šta misliš o ovim kapislama (Ako nisi na njih mislio kad si pomenuo uv merače)



Imam par komada negde po kutijama moraću da ih potražim.

Čak sam našao i šemu od 40Khz za njih, pa ne košta da probam

http://ecelab.com/circuit-ultrasonic-t.htm

Ako si se sa time zezao, onda da ne probam uopšte hehe.
[ mikikg @ 20.12.2011. 18:23 ] @
Za ultrazvucnu kadicu od nekih 300 - 500ml su potrebni elementi koji su u stanju da proizvedu UZ vibraceije reda 30 - 50W. I ovo je relativno mala snaga i za drasticno bolje rezultate ta snaga bi trebala da se krece oko 100 ili vise vati.

Dole spomenute UZ kapisle ne mogu uopste da sluze za tu svrhu. Pre bi po mom misljenju (nisam probao) moglo da se koriste snazne visokotonske piezo horne / zvucnici od razglasnih kutija.

Iskreno, mislim da se cela varijanta sa rucnim pravljenjem UZ kadice ne isplati jer ima kineskih kadica od 50W vec od nekih 35E. Ja sam pazario jednu na kupindu i potpuno sam zadovoljan kako radi. Za ciscenje preciznih elemenata, senzora za automobil, stakla/naocara, el. plocica i slicno rade odlicno.
[ bogdan.kecman @ 20.12.2011. 19:29 ] @
da bas te sam probao - vezao deset komada paralelno .. i kao sto rekoh ne mogu da pokrenu 200g vode .. ja sam dostra istrazivao pre nego sam kupio, bilo gde da nadjes aktuator na komad kostace te duplo vise nego cela gotova kada na kupindu.
[ bogdan.kecman @ 20.12.2011. 19:35 ] @
@mikikg, gde kod nas kupujes tecnost?
[ SStudio @ 20.12.2011. 22:08 ] @
Da znam da odustanem na vreme
Prošetaću se onim internet buvljakom da vidim šta nude.
Hvala na pomoći
[ mikikg @ 21.12.2011. 09:43 ] @
Citat:
bogdan.kecman: @mikikg, gde kod nas kupujes tecnost?

Tecnost je obicna voda! Ako je nesto bas strokavo, doda se malo sredstva za pranje sudova i to zavrsava posao u podpunosti. Ja iskreno i ne znam da imaju specificne tecnosti. Eventualno alkohol moze da se koristi.

Uzgred evo jedne kadice. Ja sam kupio istu takvu samo belu i kod drugog prodavca je bila malo jeftinija:
http://www.kupindo.com/Ostalo/...TALNA-ULTRAZVUCNA-KADA-BK-9050
[ bogdan.kecman @ 22.12.2011. 03:07 ] @
pa sad, ja sam koristio neku specijalnu tecnost za uv kadu i skidala je stroku sa plastike i pcb-a jedno 100000 puta bolje nego voda i deterdzent u toj istoj kadici tako da .. ima tu necega .. generalno se voda uopste ne preporucuje "posto ne radi"

http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasonic_cleaning
Citat:

Cleaning solution

Ultrasonic activity (cavitation) helps the solution to do its job; plain water would not normally be effective. The cleaning solution contains ingredients designed to make ultrasonic cleaning more effective. For example, reduction of surface tension increases cavitation levels, so the solution contains a good wetting agent (surfactant). Aqueous cleaning solutions contain detergents, wetting agents and other components, and have a large influence on the cleaning process. Correct composition of the solution is very dependent upon the item cleaned. Solutions are mostly used warm, at about 50–65 °C (122–149 °F), however, in medical applications it is generally accepted that cleaning should be at temperatures below 38 °C (100 °F) to prevent protein coagulation.

Water-based solutions are more limited in their ability to remove contaminants by chemical action alone than solvent solutions; e.g. for delicate parts covered with thick grease. The effort required to design an effective aqueous-cleaning system for a particular purpose is much greater than for a solvent system.

Some better machines (which are not unduly large) recycle the hydrocarbon cleaning fluids. Three tanks are used in a cascade. The lower tank containing dirty fluid is heated causing the fluid to evaporate. At the top of the machine there is a refrigeration coil. Fluid condenses on the coil and falls into the upper tank. The upper tank eventually overflows and clean fluid runs into the work tank where the cleaning takes place. Purchase price is higher than simpler machines, but such machines are economical in the long run. The same fluid can be reused many times, minimising wastage and pollution.

Carbon tetrachloride was used in the past, but is now prohibited as a health hazard.


Thread sa raznim receptima: http://mb.nawcc.org/showthread...ight=Ultrasonic+Cleaning+Fluid

jedan recept:
Citat:

Here's what I use:

4 Oz Acetone
4 Oz Oleic Acid
4 Oz TSP or dish soap
1 gallon water

Mix ingredients, then add:

8 Oz Ammonia Hydroxide (I use household Ammonia and it works fine)

Rinse with: water, then
99% pure Isopropyl Alcohol


znaci posle pranja se ispira sa vodom i alkoholom ali sama tecnost za pranje je aceton, oleinska kiselina (gde li se to kupuje), detrdzent za sudove i amonijak (gde li se tek to kupuje)

ima raznih receptura ali svi se slazu sa tim da voda u ultrazvucnoj kadi sama za sebe ne pere nista
[ Lala 021 @ 22.12.2011. 10:15 ] @
dosta je bilo tema na ultrazvucnom ciscenju, u firmi san imao kadu za odmascivanje (cca 1000 lit) koja je imala 6x300W ultrazvucne generatore i actuatore 150x150x800 mm. Pre mnogo godina u "Radioamater"-u je opisana ultrazvucna lemilica i detaljan opis kako napraviti aktuator od niklenog lima iz Nicd accu. Treba pronaci koji su materijali magnetostriktivni (mehanicki prate napon ili mag. polje). Imam saznanje da su to nikal i legure (cekas, permaloj) i feriti od VN transformatora. Inace sam cuo da povratnu staklenu ambalazu i ne moze oprati bez ultrazvuka. Nekada sajdzije (urari) nisu mogli bez ove vrste ciscenja. Slazem se da je najbezbolnije kupiti gotovu kadu za sitne delove, ovo sam napisao da pomognem onima koji lutaju oko izvrsnih elemenata (aktuatora)
pozdrav
[ radarac66 @ 22.12.2011. 10:30 ] @
Kod mene na poslu je EI Nis kada od 10-tak litara zapremine
i ima dva VF generatora koji menjaju frekvenciju od 25 do 40kHz
snage 2 puta po 150W
a na dnu kade je 24 UZ glave(dve grupe po 12)
cisto radi orijentacije o snazi,

pozdrav
[ bogdan.kecman @ 22.12.2011. 12:55 ] @
radarac, de vi nabavljate tecnost ili pravite sami ?
[ guja011 @ 22.12.2011. 13:40 ] @
Citat:
radarac66: Kod mene na poslu je EI Nis kada od 10-tak litara zapremine
i ima dva VF generatora koji menjaju frekvenciju od 25 do 40kHz
snage 2 puta po 150W
a na dnu kade je 24 UZ glave(dve grupe po 12)
cisto radi orijentacije o snazi,

pozdrav


ne menjaju frekvenciju, i imaš 2x9 glava i nije 10 litara nego 20 (18) . i bivši posao, jel?
[ boro62promaja @ 25.12.2011. 20:18 ] @
Bez odgovarajuce tecnosti UZ kadica i nema bas nekakav efekat. Ovo govorim iz iskustva. U stvari ta tecnost je posebna vrsta deterdzenta (ponavljam: posebna vrsta) koja za sobom ne ostavlja mikro tragove bilo kojeg oblika. To je narocito vazno prilikom ciscenja piezzo dizni na kertridzima za ink-jet-ove kao i za ciscenje "ajnšpric" dizni na SUS motorima. Inace ima da se kupi u Tuzli i kosta oko 18 Evrica za bocu od cini mi se 300 ml.
[ radarac66 @ 26.12.2011. 11:50 ] @
@ bogdan kecman:

plocice smo kupali u iso-propilu, a drugo nismo ni prali

@guja011:

jes, bas tako, ali posao nije bivsi :)
[ radarac66 @ 26.12.2011. 11:55 ] @
@ bogdan kecman:

plocice smo kupali u iso-propilu, a drugo nismo ni prali

@guja011:

14 glava,
600W,
28litara,
40kHz,
grejac 1200W,
ali posao nije bivsi :)
[ bogdan.kecman @ 26.12.2011. 12:17 ] @
radarac, bas pitah malopre, iso-propil, kako se razlikuje za pranje plocki od etanola i gde ste ga kupovali ?
[ dobri nikola @ 24.01.2015. 19:28 ] @
Drugari, potreban mi je savet, kupio sam ultrazvucnu kadu usb 4 od; http://www.maget.rs/index.php/products/service/ultrasonic-bath Navodno je pojacana sa 100W na 150W.

Da li postoji mogucnost da sam proverim njenu snagu i koliku frekvenciju daje? Imam jednu manju od 1,5l moram priznati da je dosta glasnija od ove vece. Ali kad posmatram vodu u obe kade, imam utisak da se skoro jednako " TALASAJU ". Mozda za neku nijansu manja kada vise mesa - talasa vodu. Da li ima neke sanse da se proveri velika kada, da li daje frekvenciju od 40 kHz ili vise?
[ dobri nikola @ 30.01.2015. 06:58 ] @
Ta ljudi, gde ste?
[ bogdan.kecman @ 30.01.2015. 10:33 ] @
tesko da je frekvencija "promasena" posto se koriste pravljeni aktuatori za tu frekvenciju ..
snagu, izmeris koliko vuce cesla sprava (ugasis grejac ako ga imas) i imas odokativno ideju posto 90% snage ide u aktuator
talasanje - 20W i 200W talasaju prilicno isto :) tako da sto se toga tice nema sanse da provalis snagu, a ni po zvuku

sto se tice merenja frekvencije, reflektujes od posude svetlo sa neke ledice u foto tranzistor pod uglom i gledas na osciloskopu
[ bogdan.kecman @ 30.01.2015. 10:41 ] @
btw ove kineske 30-60W su ~10W cisto da znate ..
ima lik u beogradu pravi i prodaje kadice i razbijaju kako rade a cene su extra korektne!!! + ima deterdzente za ultrazvucne kade po ok cenama .. ono za 100e kupis extra spravu
[ dobri nikola @ 30.01.2015. 12:24 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
tesko da je frekvencija "promasena" posto se koriste pravljeni aktuatori za tu frekvenciju ..
snagu, izmeris koliko vuce cesla sprava (ugasis grejac ako ga imas) i imas odokativno ideju posto 90% snage ide u aktuator
talasanje - 20W i 200W talasaju prilicno isto :) tako da sto se toga tice nema sanse da provalis snagu, a ni po zvuku

sto se tice merenja frekvencije, reflektujes od posude svetlo sa neke ledice u foto tranzistor pod uglom i gledas na osciloskopu


Hvala ti na savetu, dobio sam savet od drugara za merenje snage sto cu sa njim i uraditi ( merenje u amperima koja se struja povlaci, pa se podeli sa naponom struje ) Sto se frekvencije tice necu se opterecivati, prihvaticu kako si napisao da se vec namenski rade na tu frekvenciju. Da li postoje kade sa vecom frekvencijom ili se 40 kHz pokazalo kao najbolje resenje za pranje u ul. kadama?
[ bogdan.kecman @ 30.01.2015. 12:26 ] @
ima 3 najcesce frekvencije za ultrazvucne kade, neke rade na jednoj neke
umeju da menjaju .. ali to u neke rezonantne frekvencije koje rade tu
kavitaciju stagod stagod kako vec kade rade ..
[ dobri nikola @ 17.02.2016. 18:27 ] @
Drugari molio bih Vas za savet, danas kad sam prao dizne u ultrazvucnoj kadi od 2l pocelaje da mi curi tecnos. I fidijeva sklopka je odradila svoje - iskljucila struju u radionici. Videvsi da istice tecnost iz kade, ispraznio sam je. Tad sam video da u kadi imam rupu precnika 6 - 7mm ( a na generatoru se vidi da je komad lima ostao ).

Da li se sa prohromskim limom precnika 5sm i debljine 1 - 1,5mm ( kao fleka ) moze postaviti i zavariti na tom mestu. Sa cim bi spojijo odnosno zalepio generator za dno kade? Hvala na pomoci...
[ Living Light @ 17.02.2016. 21:36 ] @
Nikola,
docicu ovih dana do tebe pa ce mo prostudirati snagu, frekvenciju i "zapusiti" kadu, ako se slazes?

pOz
[ dobri nikola @ 18.02.2016. 07:26 ] @
Dogovoreno i hvala na pomoci...
[ ZAS011 @ 18.02.2016. 10:16 ] @
Prohrom se najkvalitetnije "zapušava" argonskim aparatom za varenje.
Lepkovi i ostala lelemudija tu ne prolazi.
Čime se lepi piezo? Nemam pojma.
[ dobri nikola @ 18.02.2016. 10:34 ] @
Slazem se sa tobom, zamolio sam drugara da mi donese prohromsku plocu debljine 1,5mm precnika 6sm. Ploca bi bila zavarena na mestu gde je rupa, jedino ne znam kako je najbolje ( i dugotrajnije ) pricvstiti generator. Da li bi smelo sa strane gde se nalazi generator postaviti prohromsku selnu u obliku slova "P"? I sa njom pored lepljenja dodatno pricvrstiti generator.

Sta kazete za takvu soluciju ili ima bolje i sigurnije resenje....
[ Living Light @ 18.02.2016. 10:40 ] @
Na to sam i mislio, da ponesem razne prohromske ploce, da vidimo sta odgovara po debljini
i da neko "specijalac" to zavari kad prethodno uklonimo piezo elemente.

A frekvencija ? ---valjda se moze meriti direknto na samom piezo elementu
dal frekvencmetrom ili osciloskopom videcemo.

Ne znam jedino sta da ocekujem, koji je red velicine napona na samom piezo elementu ?

Ako mogu uslikacu piezo davace i elektroniku,
pa ako negde stvar zapne valjda ste tu da pripomognete sa savetima :)

pOz

Edit:
Nikola je napisao post u medjuvremenu. (moj post je bio za Zokija)

[ @ 18.04.2016. 00:49 ] @
Dobri nikola,
Jel ti to procurela Magetova kada ???
Jel si uspeo da zakrpis?
Uglavnom neka procedura krpljenja je da se skinu transduceri,zalepe ekstremno dobrim epoksidom
Tipa 3m dp460 ili jeftinija varijanta bison metal dvokomponentni za aluminijumski flah jedno 5mm debljine
Pa sve to istim lepkom za dno
[ vladd @ 18.04.2016. 06:34 ] @
Lepe se tvrdim epoksijem, dvokomponentnim, a njega nema u uradi sam prodavnicama u malim kolicinama tipa bison tube ili slicni, nazalost.

Lepljenje elesticnim lepkom je cirkus posebne vrste, posto se znacajno amortizuje rad kristala...
[ dobri nikola @ 18.04.2016. 07:23 ] @
Kupio bih samo rezervoar - tank, pa bih uz Vasu pomoc zalepio piezo generator. Videcu da li kinezi imaju u ponudi samo tank, ako i Vi nesto nadjete javite mi. Ultrazvucna kada je kineske proizvodnje 1,5l i sluzila me je cetiri godine bez problema.
[ @ 18.04.2016. 08:04 ] @
Jel piezo kao horna ili pljosnati ? Okaci neku sliku
[ branko tod @ 18.04.2016. 08:09 ] @
Bonding Process of Piezoelectric Ultrasonic Transducer

Select the glue of low curing shrinkage and low coefficient of thermal expansion, which can reduce the gluing stress and improve the gluing reliability of the oscillator.we usually use the epoxy glue (a+b) the adhesive surface adopts sandblasting process, so as to increase the adhesive strength.Bonding Process of Piezoelectric Ultrasonic Transducer
The adhesive surface should be cleaned with acetone, absolute alcohol and other cleaning solvent to clean the cemented surface.
The vertical correction of the planting nail is very important when adopting the nail bonding process.
The size of loaded pre-stress and the control of its consistency are very important during adhesive curing processing.
Establish impedance control technology during gluing process to reduce the gluing impedance of oscillator and improve the electro-acoustic conversion efficiency.
Set up impedance testing technics after gluing cured to improve the uniformity of the load energy.
The option of electrode wire of proper softness and adopting reliable welding as well as taking measures to strengthen the insulation is very important.
The insulation test after wiring installation of after oscillator is very important.
Debug the machine in hot-water state (40 ℃~60 ℃) , and control operation temperature of the machine. It is recommended less than 80 ℃.



https://www.bjultrasonic.com/u...trasonic-transducer-technical/
[ branko tod @ 18.04.2016. 08:21 ] @
http://www.jbweld.com/collecti...es/products/j-b-weld-twin-tube

Ovaj lepak je kao najbolji
[ spaske @ 18.04.2016. 09:51 ] @
Ja sam ih lepio sa Bison metal 2 kom. Njega sam jedinom nasao kod nas, kosta oko 800din.
Mora da se sa grubom smirglom ociste ostatci starog lepka (i sa posude i sa transducera )
i da se pritom "ogrubi" podloga jer slabije drzi lepak ako je glatka podloga.
Ocisti se acetonom, namaze i stiska transducer dok oci neispadnu.
Cilj je sto tanji sloj lepka izmedju transducera i posude...


[att_img]http://www.sg2.rs/kada1.jpg
[ dobri nikola @ 18.04.2016. 16:26 ] @
Piezo generator je kupastog oblika kao na slici sto je Branko postavio. Trazim da kupim samo rezervoar karice ali slabo uspevam.
[ bogdan.kecman @ 18.04.2016. 16:33 ] @
el pravio neko u samogradnji? meni je covek rekao (ali nemam pojma dal je lupio, pretpostavio ili zna) da je ovaj "spoljni" deo piezo elementa "kontrateg" koji sluzi da bi piezo u odnosu na nesto mogao da deluje na samu kadicu i da kinezi za svoje transdusere prave taj teg mnogo lagan jer stede na materijalu te da je korisno okaciti neku komadinu gvozdja sa te strane...
[ spaske @ 18.04.2016. 16:34 ] @
Svrati do mene da vidimo jel odgovara ova kao moja od 1.6 L...
@ Kecman...Ne da je lupio nego......Pravio sam ja u samogradnji
ali imam dosta neresenih stvari...
[ bogdan.kecman @ 18.04.2016. 16:50 ] @
@spaske, sta ja znam, meni je zvucalo logicno :D ako ja kontam kako taj
transducer radi on se "siri i skuplja" i sa jedne strane je spojen na
kadicu, sa druge na "teg" ... stavis veci teg, dobijes vecu inerciju sa
jedne strane "skupljanja i sirenja" dobijes vecu energiju na kadici :D
... naravno to sto meni zvuci logicno ne znaci da je tacno zato pitam :D
posto je on bio "ubedjen", mislim da je prebudzio svoju (kupljenu) kadu
tako da je napravio krutu vezu izmedju kucista i zadnje strane
transdusera ... ne znam dal mu je to nesto pomoglo ili ne, kadica je
prala i pre i posle toga :D ..

ja se nesto razmisljam da pravim pa gledam kineske transdusere, vidim da
su relativno jeftini mada cuh da ima u yubc-u lik nas domaci koji pravi
te kadice i da su extra kvalitetne a video sam mu cene, nesto nisam
siguran da mi se isplati da pravim sam... bem li ga .. (ne mislim da se
ne isplati nikome, nego meni, mnogo sam kratak sa vremenom tako da mi
vreme skupooo) pa reko da iskoristim temu da priupitam :D .. el tucete
sinus ili cetvrtku u transducer ili mozda ima nesto trece fancy za
pranje??? kako odredjujete napon ? kontrolisete struju ili vozite direkt
sa naponom? video sam da valjaju single i dual frequency transducere, za
single mi je vise manje jasno, za dual ima neka dokumentacija pametna ili ?

ja imam neku pateticnu od 60W (tj nacrtano je na njoj 60W, vuce ukupno
11W iz mreze tako da ako u transducer ubode 6W puna kapa, to su mozda
racunali neku energiju kada uvati rezonancu) sa kojom sam ultra
nezadovoljan za moje potrebe (ne odgovara mi ni oblik ni brzina
ciscenja) a imam vrlo osnovne potrebe (ciscenje 0.25mm dizne u acetonu i
ciscenje tastera od tastature su 99.999% mojih potreba) ... no 99.9% su
sanse da cu samo kupiti gotovu kad mi prvi sledeci put bude trebala
[ mikikg @ 18.04.2016. 17:11 ] @
U sustini piezzo transducere bi trebao da teras sa sinusom kako bi se sva ulozena energija pretvorila u njegovo kretanje (vibriranje).
Ako bi terao sa cetvrtom, onda bi se samo fundamentalna frekvencija pretvorila u kretanje a svi ostali harmonicu tog "signala" pretvorili u toplotu!
Mehanicki delovi (pa i piezzo) u sustini imaju ogroman Q faktor i to samo na jednoj frekvenciji, ostali harmonici su skoro zanemarljivi, tu je ogromno prigusenje.

E sad, dobiti sinus nije bas jednostavno, mozda se najvise isplati da ipak imas neki half-bridge sa dva MOS-FET ali da imas izmedju njega i piezzo jedan BPF ili LPF filter koji bi pokupio harmonike pa onda filter da to pretvorio u toplotu, bolje on nego da to radi piezzo.

Naravno, uvek ostaju kao opcije sve druge metode koje mogu da doprinesu boljoj "sintezi" sinusa, tj da imas manje harmonika, dal ces raditi D-PWM ili neki treci pristup, aproksimacija sinusa, sve jedno ...
[ vladd @ 18.04.2016. 17:42 ] @
Obicno su samooscilujuca kola na rezonantnoj rekvenciji kristala. Tu je najveca efikasnost.

Dve frekvencije je potpuno nepotrebno. Princip skidanja stroke je identican.

[ @ 18.04.2016. 18:48 ] @
Kako se zove taj u yubc ? Koliko znam kod nas ih prave dvojica iz Nisa i ovi iz Palanke.
Ostalo mislim da je sve kina. Najjeftinija kada koju sam video da je dobro odradjena je bila oko 85 e
I to 0.7l 35w , ostale koje sam otvarao su imale one piezo ravne koji samo zuje, eventualno ociste nesto finije...
Pri projektovanju generatora sam naisao na mnogo problema, ono sto na papiru (semi) mora da radi, kad se spoji,
Ode sve u pm. Svodi se na generator 40khz sa obaveznim stelovanjem frekvencije, ic sa high i low koje ce da tera half bridge sa jakim fetovima ili igbt i ono najbitnije oko cega ja nemam blage veze su izlazi sa kalemovima i trafoom... Tu sam stao i ni makac... Manje kade (do 3l) su relativno lako resive i jeftine za izradu:
Kineski generator 100w samooscil. 30$ , 2 kom.transducera od po 50w - 15$, posuda 3l i
Ventilator obavezno koji direkt hladi kalem inace za 15min se pregreje ,izbacuje transducere iz rezonanse
Pocinju da surducu struju i pregrevaju se ,popusta lepak, otpadaju i crkavaju fetovi.
Ali da cisti..ubija cak i u obicnoj vodi bez hemije....
Ako se neko razume u kalemove i trafoe, nek se javi da zajednickim snagama resimo :)
Napon na transducerima je od 200v pa navise..na kineskom generatoru je oko 500v.
I svaka kada se lako testira...samo se ubaci parce folije (one za hranu,alu ili kako vec)
Sto pre napravi rupe u foliji to je jaca kada
[ bogdan.kecman @ 18.04.2016. 19:34 ] @
@spaske, ultrazvucnekade.rs ili .com ili tako nesto ne secam se, mzoda
zovek nije iz beograda nego samo tamo ima radnja u yubc-u gde se to
prodaje nemoj me drzis za rec, ako sam dobro skontao to je domaci
proizvod, nisam iso da vidim nego sam bio "pametan" i uzo ovu kineksu
60W 60 joj majki :D ..
[ dobri nikola @ 18.04.2016. 19:53 ] @
spaske, da li bi ti odgovaralo da dodjes kod mene i pogledas ul. kadu launch. Da je snimis, mislim da je od 60w bez grejaca ploca je kvalitetno odradjena.
[ @ 18.04.2016. 20:34 ] @
Tesko da mogu da stignem, nisi bas ni blizu. Upakuj je pa posalji bexom
[ dobri nikola @ 19.04.2016. 07:07 ] @
Vazi, na pp daces mi tvoje podatke gde da posaljem kadu.
[ yugaja @ 19.04.2016. 08:33 ] @
Meni je kroz ruke proslo nekoliko kineskih resenja OEM modul&mathcing piezo transdjusera. Ti moduli su bili half bridge konfiguracija, napaja se direktno sa 220V (TL495 ili neko slicno kolo; ono ko da gledam ATX napajanje...) Sekundar trafoa ide na veliku prigusnicu sa vazdusnim procepom (podesivim u procesu prioizvodnje - mora da se umecuje induktivnost sa odg piezo elementom tj sa njegovom kapacitivnoscu Co na Frez) I to je manje vise to...

Imala je jos jedna zanimljiva stvar sa tim modulcicima: radili su u nekom sweep modu - freq generator u TL495 ili whatever je bio modulisan testerom iz jednog kineskog zalivenog "MCU like" modula, tako da nisam mogao da vidim sta je unutra -verovatno neki jeftini holtek ili mozda neki kineski pedesetkec.. E sad koliko sam ja shvatio -mozda pogresno? taj sweep cini da se formira udarni talas u tecnosti -nesto tako, svaki put kada frekvencija prodje kroz rezonancu pieza.

Meni je uredjaj trebao za neke druge svrhe pa sam taj sweep gasio, ali eto, rekoh, mozda bude zanimljivo. A postoje i uredjaji/moduli gde se meri struja koja prolazi kroz half bridge i fgen se onda podesava na max struje ocekujuci da je tu i frez u isto vreme - mali servo
[ @ 19.04.2016. 09:38 ] @
Bas tako treba da bude. Neki kontroler koji ce da seta opseg frekvencije i meri struju , i u trenutku kad povuce
najvise struje da vrti oko te frekvencije + - jedno 2khz. Licno sam video prednosti kada sa sweepom. Na testu
folije....folija sa ukljucenim sweepom je bila ravnomerno izbusena ( kao mreza komarnika) dok bez sweepa
na nekim delovima je bila odvaljena a negde nista...e sad to treba iz glave pretvoriti u realnost :)
[ dobri nikola @ 19.04.2016. 11:21 ] @
Koju ultrazvucnu kadu od 1,5 - 1,6l kineske proizvodnje mi preporucujete? Da se u praksi pokazala kao kvalitetan uredjaj, kakva su iskustva sa kadama od 42kHz?
[ ZAS011 @ 19.04.2016. 12:59 ] @
Da se razumemo, kiloherci uopšte nisu bitni.
Ono što se dešava u UZ kadamaje kavitacija i ona je zaslužna, pored deterdženata/rastvarača/sredstava za smanjenje površinskog napona vode, za sam proces čišćenja - uklanjanja nečistoća.
[ spaske @ 20.04.2016. 10:59 ] @
Mislim da od frekvencije zavisi velicina kavitacionih mehura. Sto niza frekvencija to su mehuri krupniji...
U prevodu , niza frekvencija tipa 20khz se preporucuje za ciscenje krupnih predmeta ,a 40khz je ok i za sitnije
dok su npr 60 i 80 khz za bas finije stvari.
[ mstevica @ 02.01.2020. 04:38 ] @
Pozdrav svima. Vidim da nije niko pisao u ovoj temi odavno.Ja reko da ne otvaram novu kad je pitanje vezano isto za ultrazvucnu kadu.
Dobio sam neku ultrazvucnu kadu sa dva kupasta pieza. Snage 100-120w.Nije imala elektroniku pa sam je naruci sa alija.
Oba dva piezo su skoro otpala.Lepak je skroz ispucao valjda od starosti , dugog rada ... U ovoj temi sam i procitao cime da ih zalepin Bisonom metal 2k . Da li ima mozda neki bolji lepak od Bisona?
Piezo je standardnog kupastog oblika kao oni od 50-60w samo sto nema rupu i srafic u sredini , nego je skroz ravan.Samo se lepi.
E sta sad sta mene iteresuje.Taj kupasti deo je u kratkom spoju sa jednim kontaktom o piezo lelementa.Blizim kontaktom, koliko ja vidim po nekim semama njega stavljaju kao minimus pol od pieza.
Ne zam kako je kod novi kupastih piezo ali ako je isto tako onada bi trebalo da kadi bude isto spojena na minus pieza.
Interesuje me da li je kupasti piezo u kratkom spoju sa kadom ili ne?
Ako ima neko kadu da premeri bio bi mu zahvalan.
Kad sam smirgalo stari lepak video sam da je bila i neka mrezuca plasticna. Da li zbog crstine ili da nedodje u spoj sa kadom to ne znam.
Pozz