[ Dejan Lozanovic @ 20.12.2011. 14:51 ] @
http://gs.statcounter.com/press

IE8 vise nije najpopularniji, na njegovom mestu nasao se Google Chrome :)
[ Ivan Dimkovic @ 20.12.2011. 15:06 ] @
Popularnost obicno ima visoku cenu :(

Google Chrome je trenutno odlican browser - ali se bojim da vrlo lako to mogu da pokvare i da postanu bloat-fest kao Firefox.
[ plus_minus @ 20.12.2011. 15:22 ] @
IE8 "više nije" .. najpopularniji...? A kad je to bio najpopularniji... ?

Ako se misli najpopularniji za pljuvanje, onda ok.
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2011. 15:28 ] @
Koristim Chrome kao primarni browser izmedju 2-2.5 godine. Do sada, kazem do sada, nisam video nikakav prelazak na bloat za sve to vreme, kroz sve te verzije. To mi nekako daje nadu da ce ostati dobar kao i do sada. Ali..

Znam da se mnogima ne dopada iz X razloga, takodje ni meni. Ali jednostavno obavlja najbolje posao ZA MENE od svih ostalih. Ni posle 2 godine nisam 100% naviknut na ovaj OMNIA ili kako se zove address bar, ali sta cu, kad sve ostalo radi bas onako kako je predvidjeno - mislim i da address bar radi kako valja, samo ne mogu da mu se prilagodim, posto on definitivno ne zeli meni. ;-)

Placam tu i jos neke druge cene i to je to.

Voleo bih i da se FF popravi, takodje i IE, a i Opera, jer od toga profitiramo svi. Jaca konkurencija, bolji proizvod. Mada ne mora da znaci ;-)

@Dimkovic, da li ti i dalje teras Operu?
[ Ivan Dimkovic @ 20.12.2011. 15:37 ] @
Nope - presao sam na Chrome. Ima mana, kao i svaki drugi - ali za sada meni licno radi posao sa najmanje mana :)
[ Shadowed @ 20.12.2011. 15:41 ] @
Zorane, u cemu je fora sa tim address bar-om?
[ mmix @ 20.12.2011. 15:46 ] @
Jedne nedelje, yeay :) haha
ajd sad pogledajte za proslu nedelju pa cete videti da IE8 opet vodi :)

[ mmix @ 20.12.2011. 15:53 ] @
I kad prcamo o bloat-u, Chrome upravo kod mene sa 16 tabova guta stelarnih 1Gb rama Svi su bre oni bloat od reda, cela ova browser-wars prica je postala totalno moot



Al najolji mi je Tab: New Tab koji uzima 30Mb
[ Tyler Durden @ 20.12.2011. 15:54 ] @
FF i dalje najbolji browser.
[ plus_minus @ 20.12.2011. 15:55 ] @
@mmix

I onda neko posle priča kako je firefox nemilosrdan sa "samo 45" dodatnih ekstenzija..

[ Ivan Dimkovic @ 20.12.2011. 16:00 ] @
Citat:
mmix
Al najolji mi je Tab: New Tab koji uzima 30Mb


Koliko se secam, Chrome svaki novi tab kreira kao novi proces - ako sam dobro ukapirao, kako bi mogli da ostanu zivi ako u nekom tabu vrisne Adobe Flash, recimo. To ima svoju cenu :)

I sa svom tom potrosnjom, kod mene je Chrome opet vidno brzi od Firefoxa koji se vuce kao prebijena macka.
[ mmix @ 20.12.2011. 16:07 ] @
Nemam ja beef sa time, to bi sve moralo da bude u shared memoriji zajedno sa code bitsom samog chrome-a (te dve cifre su reflektovane kroz prvu stavku na psiku i stavku zaflash plugin), ovo gova*ce je medjutim zauzelo 30Mb private bitsa, za sta konkretno im treba 30Mb ostaje misterija.
[ ArsenLupen @ 20.12.2011. 16:11 ] @
Citat:
mmix: I kad prcamo o bloat-u, Chrome upravo kod mene sa 16 tabova guta stelarnih 1Gb rama :) Svi su bre oni bloat od reda, cela ova browser-wars prica je postala totalno moot


Imam 2gb rama i moram da pazim, Opera definitivno najzahvalnija sto se rama tice
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2011. 16:31 ] @
Citat:
Shadowed: Zorane, u cemu je fora sa tim address bar-om?


Fora je da je to "smart" address bar. Search / address bar, history, vidi jos detalja.

E, sve je to lepo, ali polovinu sajtova koju sam posetio, ako ne i mnogo vise, jednostavno nije moguce da nadjes kucanjem dela iste u address baru.. A to me zivcira, previse. I ne samo to, ti redja rezultate u listi nekim jako cudnim redosledom, koji ne mogu da ukapiram.

Otvaram sajt.com, ali takodje isti sajt plus /admin i slicno. I onda u jednom trenutku kucas "sajt" a u listi imas sve nastavke sajt.com/nesto1; sajt.com/nesto2; sajt.com/nesto3 itd.. a nigde sajt.com.

Znaci ili kucaj ceo URL sam ili selektuj neki od ponudjenih pa brisi nastavak. A sto je zanimljivo, ponekad ne moze da zapamti nastavak. I uvek kada kucas imesajta uvek dobijas samo top domen. Cudno skroz. Nije mi logicno da tako radi i ne mogu da se naviknem. :)

A sto se RAM memorije tice, zaista ne obracam paznju na to. Imam svega 3GB i Chrome ume da bude podignut u nekoliko prozora + sve zajedno i preko 100 taba i tako danima (preciznije nedeljama), i mozda je svega nekoliko puta za sve ovo vreme zakocio, ali se nista strasno, brzo se otkoci i vrati. Otvaranje dodatnog prozora (novog ili link u nov prozor) je instant, tabovanje instant, sve radi daleko gladje neko FF/Opera/IE. Meni je browser nesto sto koristim non stop ako sam za racunarom i jednostavno primarno mi je da isti uvek radi.

+ Ceo sistem mi radi mnogo gladje nego kad koristim Operu ili FF (sa manjim brojem prozora/tabova). Zasto je tako, nemam pojma. Ali znam da nije subjektivni osecaj, jer sam isto proveravao X puta. To je to. ;-)

@Tyler Durden, moguce.. Zaista ne znam, meni definitivno nije. Em je trapav, em je spor, em malo slozeniju stranicu skroluje kao baba od 70 godina kad potrci, em mi cepa resurse i zaglavljuje mi se previse cesto. Po samom podizanju izbaci "Not responding", a kamo li kasnije. Ne kazem da tebi ne trci eksta. Samo sve vise ljudi odlazi sa FF bas iz tih razloga.

A Mozilla je iskopirala 99% Chrome interfejsa. Sto je super, sada su prava konkurencija. Copy/Paste, Copy/Paste..
[ Ivan Dimkovic @ 20.12.2011. 16:43 ] @
@mmix, pa mozda neki per-tab baferi, dakle ne kod nego heap...

U svakom slucaju kao sto rekoh, i pored veceg zauzeca memorije kod mene radi vidno brze od FF-a.
[ plus_minus @ 20.12.2011. 16:46 ] @
Citat:
Em je trapav, em je spor, em malo slozeniju stranicu skroluje kao baba od 70 godina kad potrci, em mi cepa resurse i zaglavljuje mi se previse cesto.


To je zato što ti je "googleUpdate32.exe" glavni sniffer na sistemu i ne popušta. ;)
[ Shadowed @ 20.12.2011. 16:51 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Fora je da je to "smart" address bar. Search / address bar, history, vidi jos detalja.
....

Aha, tako je i u ff-u od valjda verzije 4 i sta znam, uglavnom radi ok. Pretpostavljao sam da na to mislis ali nisam bio siguran.

Chrome inace ne koristim iz principa, na ff sam se suvise navikao da bih uspeo da predjem na Operu (a nije da nisam probao). Svaki ima neke bubice...
[ Wi-Fi @ 20.12.2011. 16:56 ] @
@ plus_minus: Khm, naveo je osobine FF, ne Chrome-a...
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2011. 16:57 ] @
@mmx, a sta ti se nalazi u new tab-u? Znas da nije prazan vec je onaj fensi speed dial ili strana sa "app-ovima". Tj, obe su u memoriji. Otvori novi tab i ukucaj about:blank, a zatim proveri koliko isti zauzima memoriju ;-) Oko ~5MB.

E, da, slepci su izbacili mogucnost da ti novi tab bude blanko page.. Ali ima nacina da se namesti i to.. To je jedini - za sve ove godine. :)

@Shadowed, ma u FF to radi, i cini mi se da je od verzije 3.0 ili 3.x :) Ali radi mnogo bolje u odnosnu na ovo. Znam jer sam FF topio godinama, odnosno do verzije 3.6 ili tako nesto :)


@plus_minus, to su vrline FF, sad ne znam da li se razumemo. Ali nikakav *google*.* proces kod mene na sistemu ne trci. ;-) Zalim, ali to je ubijeno cim sam instalirao sistem, odnosno prvu google applikaciju pre ~2-2.5god :)
[ plus_minus @ 20.12.2011. 17:10 ] @
Citat:
Wi-Fi: @ plus_minus: Khm, naveo je osobine FF, ne Chrome-a...


Da, znam šta je napisao. Kod mene firefox pichi kao brzi francuski voz, a kod njega ide kao bangava baba, MOŽDA iz razloga jer je googleupdate32.exe tako odlučio. Bez obzira što nije vezan za ff, već za chrome, taj servis jako voli da bude svugde gde "misli" da treba, pa ima možda neke logike da je baš taj prateći deo G.Chrome proizvoda, namerno odgovoran za nesposobnost rivala, što Zoran dobro zna, pa ga je kako kaže - ubio. Dakle, Zoranu firefox ne radi dobro iz nekih drugih razloga...
[ Wi-Fi @ 20.12.2011. 17:18 ] @
Ja gde god sam video FF (verzije nakon 3.6 recimo) - vukao se (u odnosu na Chrome i Opera-u)...
[ plus_minus @ 20.12.2011. 17:24 ] @
Nije da nema istine u tome. Međutim, brzina ff-a mnogo zavisi i od ekstenzija koje korisnici dodaju. Svakakvi pišu svašta.

U mom slučaju se Chrome pali brže nego ff. (razlika izuzetno mala, ali je ima) Ostatak rada je (meni bar) maltene isti. Brzina u otvaranju i renderovanju stranica je maltene zanemarljiva.

A ono što me tera da koristim ff (ili SeaMonkey, povremeno) jeste samo način na koji se renderuje najbitnija stavka. A to su - fontovi.

Gecko tu šiša sve ostale.

Isto tako, css3 shadows.. text-shadow.. box-shadow... css transitions.. uopšte, prikaz i rendering css3 modela... :)

Opera je recimo tek sa zadnjom verzijom omogućila podršku za box-shadow inset na input elemente.. text-area npr.
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2011. 17:25 ] @
Ako imas sistem na kome FF pici kao fr voz, stavi Chrome nekoliko dana da vidis kako je u Japanu :)

googleUpdate sam ubio iz sasvim drugih razloga, totalno ne vezano za rad ostalih browsera(?!?!?). I licno ne znam da isti voli da bude gde ne treba da bude, pa ako nije problem da me (nas) uputis malo?

FF ne radi i mnogim drugim ljudima, a ne samo Zoranu. :)

+ FF je clean install, mozda cak i izbaceno neko smece, do skora nisam imao ni Flash player, a kamo li ekstenzije.. Dok Chrome ima 10+ istih aktivnih ;-)

[ Ivan Dimkovic @ 20.12.2011. 17:26 ] @
Evo ni ja nemam googleupdatestagod - pa je razlika izmedju Chrome-a i FF-a ocigledna, i ne samo u otvaranju browsera.

Jos je moj sistem prilicno komotan sa resursima (Sandy Bridge E, 6 jezgara na 4.2 GHz i 32 GB RAM-a i GTX580 grafika) - mogu misliti kako je na slabijim masinama ako se nekom "zalomi" da se FF vucara.
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2011. 17:39 ] @
@Dimkovic, idi bre.. Sad cu da sednem i placem, pa ni server mi nije ni priblizno takvog HW-a :(

Ovo me podseca na temu od kada sam FF slao u penziju, a prelazio na Chrome ili je vec FF bio penzionisan ne secam se..

Ubedjivali me u sve i svasta zasto FF ne radi kod mene (od sistema do ekstenzija, preko virusa i ko ce da pamti cega jos).. Isti sistem teram i dan danas i gle cuda, FF i dalje ne radi bolje od Chroma, a evo update je na v8, i bar 10 puta sam cistio sve za njim i instalirao ga iz pocetka i uvek isto.. Cak sam jednom, na samom pocetku reinstalirao ceo sistem i prc. Nista.

Moguce da sam ja baksuz, ali 20ak ljudi oko mene su presli na Chrome i ni jedan nije pomislio da se vrati na FF. A mnogi su zaboravili kako izgleda patnja na FF..

Oni koji nisu presli ili ne mogu da promene navike ili jednostavno neka ekstenzija koju trose ne postoji/nije adekvatna na Chrome. Ali i svi oni ne spore da je Chrome bolji po performansama, na zalost FFa.

Nemam nameru da tvrdim da je Chrome bolji ili FF losiji, niti sam fan Chroma, samo govorim iz iskustva, mog i meni bliskih ljudi.

Citam na netu razna iskustva, ima i onih kojima Chrome ne radi. Zakucava se i slicno, ali niko od njih ni nema normalan sistem, sve su to neki "gejmeri", a HDD im je prepun "lekova", kao da su apoteka. Tako da, zaista mnogi pisu svasta.



[ plus_minus @ 20.12.2011. 17:49 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Ako imas sistem na kome FF pici kao fr voz, stavi Chrome nekoliko dana da vidis kako je u Japanu :)

googleUpdate sam ubio iz sasvim drugih razloga, totalno ne vezano za rad ostalih browsera(?!?!?). I licno ne znam da isti voli da bude gde ne treba da bude, pa ako nije problem da me (nas) uputis malo?

FF ne radi i mnogim drugim ljudima, a ne samo Zoranu. :)

+ FF je clean install, mozda cak i izbaceno neko smece, do skora nisam imao ni Flash player, a kamo li ekstenzije.. Dok Chrome ima 10+ istih aktivnih ;-)


Imam instalirane sve pretraživače. Pa, čak i Maxhtona, jer to troši neku kombinaciju tridenta i webkita koliko sam mogao da skontam.. nebitno.
Kad završavam neku stranicu, jednostavno moram da propustim kroz sve, da bih video šta gde "štrči", treba da se prepravi, itd.
Dakle, stavljen je Chrome kad i svi ostali i jednostavno mi se ne sviđa princip rada. Ne sviđa mi se ni "SMALL-CAPS" kod Webkita. Usitnjeno previše. Čak i Trident bolje renderuje takvo svojstvo.

E, a što se tiče googleupdate32.exe, taj proces je u mom slučaju morao dooobro da se ubije na nestandardan način. Nije hteo da nestane iz prve kao svi ostali normalni procesi. Zašto? Ne znam.
To sve ne znači da je g.update zaista virus ili sniffer kako sam ga od mila nazvao, već da je moguće da je potencijalna kočnica (što i te kako jeste slučaj sa pojedinim nekim levim softverom, što svi znamo iz iskustva) za ostatle pretraživače ili sami sistem. Dakle, palo mi na pamet pa napisah, jer ga ne volim - ič! :D Bio je tu gde ne treba da bude u mom slučaju, kao što rekoh, nakon svega što sam pokušao.. na kraju je đubre uspešno odstranjeno, a Chrome i dalje radi kako treba. Čak sam i temu o tome otvorio, jer jednostavno me nije firclalo ni 1%. → https://www.elitesecurity.org/t437788-0

Kod tebe i kod mnogih drugih ff ne radi, a kao što čitaš, kod mene i kod mnogih drugih, radi kao france train.



[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2011. 18:01 ] @
Citat:
plus_minus: Dakle, stavljen je Chrome kad i svi ostali i jednostavno mi se ne sviđa princip rada. Ne sviđa mi se ni "SMALL-CAPS" kod Webkita. Usitnjeno previše. Čak i Trident bolje renderuje takvo svojstvo.


Znaci ti nemas zamerku na performansama, vec na nacin renderovanja Webkit[a]. I ja volim klasicni izgled ovog foruma, pa vidim da mnogi koriste neke druge teme..

Totalno ne vezano za sam forum, odnosno browser. Ja bas gotivim webkit ;-)
[ plus_minus @ 20.12.2011. 18:09 ] @
Ma, razlika u performansama je neverovatno mala.. toliko mala, da je (po meni) smešno trošiti vreme na diskusiju oko toga.
Sutra će IE11 da šije sve ostale nekih 3 meseca... pa će onda neka nova Opera i tako dalje..
a što se tiče izgleda, blue mi je sasvim ok. Još se nisam ni poigrao sa ostalim temama ovde, ako mi veruješ. Nema ni potrebe.

Način renderovanja Webkita (Chrome) je u principu - odličan. Samo neke sitnice, ne.
FF je definitivno neprikosnoven. Inače, 100 ljudi, 100 ćudi.
[ Panta_ @ 20.12.2011. 19:19 ] @
Novi Firefox 9 dolazi sa type inference pa bi trebao da je nesto brzi od ranijih verzija.
[ SStudio @ 20.12.2011. 22:05 ] @
Od sve ove priče ispade Dillo najbolji
[ plus_minus @ 20.12.2011. 22:15 ] @
Ma, Konqueror rulez. Sve ostalo je š!t.
[ shadow-bg @ 20.12.2011. 23:06 ] @
[ MaXo92bre @ 20.12.2011. 23:17 ] @
Trenutno koristim Google Chrome , ali sam koristio i http://www.comodo.com/home/browsers-toolbars/browser.php
Comodo Dragon browser...isti kao chrome ali ima secure DNS servere ,zanemarljivo se brze pali i zauzima u proseku 30-40 mb manje od chroma :)
[ newtesla @ 20.12.2011. 23:21 ] @
@plus-minus, @sstudio: Nisi pravi mazohista dok ne počneš da koristiš isključivo Lynx :)))

Šalu na stranu - ja po navici peglam Operu, i taman da zakukam na zauzeće ram-a na ovoj makini sa 2GB, kad čitam vaše utiske - da ostali žderu još više... Mislim, mašini je swapiness=0, tako da je sve u ram-u, a kad krene u swap, skoknem do kujne načas... trenutno 43 tab-a u operi, opera 832mb, operapluginwrapper 117mb. Inače Mint x64.

Od browsera još imam Chromium i Firefox, opera znam da je verzija 10.50, firefox je 3.6.24, chromium je ...ček, 14.0.835.202 developer edition.

Od opere se ne odvajam najviše zbog opera linka, jer imam nekoliko desktopa i pokoji laptop, pa mi je super sinhronizovan speed dial. Na ostale bih se navikao... pa, vrlo brzo, kad bi opera nešto baš masno zakenyala.

Inače, masa stvari koje podešavam drugima (neki video nadzor, npr) najbolje rade u mozili, osim ako je IE i ActiveX zahtev - da li zato što ga developeri proveravaju samo u jednom browseru, ili zato što ih mrzi da se cimaju -nemam pojma.

Takođe, flash u fullscreen-u mi najbolje radi u Operi - ostali imaju ili tearing, ili seckaju/natežu proc mnogo više.

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 21.12.2011. u 00:36 GMT+1]
[ plus_minus @ 20.12.2011. 23:59 ] @
Kod mene Firefox 8, a i svi ostali, što bi se reklo - 'max. num'.

Chrome više i ne brojim, stalno laže. Pogledam jednom, ono neka 11 i kusur verzija. Sledeći put pogledam, 14 i nešto.. u čemu je tu štos.. nem' pojma.
Dal' chrome developeri traže neku dobitnu loto kombinaciju, šta li...
[ Zoran Milovanovic @ 21.12.2011. 00:03 ] @
Citat:
newtesla:Od opere se ne odvajam najviše zbog opera linka, jer imam nekoliko desktopa i pokoji laptop, pa mi je super sinhronizovan speed dial. Na ostale bih se navikao... pa, vrlo brzo, kad bi opera nešto baš masno zakenyala.


Hmmm, to imas i kod FF i Chroma koliko sam upucen. Sync svega iz browsera?
[ Sale_123 @ 21.12.2011. 03:28 ] @
Imam disk od 5400 rpm i kad god mi zaglavi ff, to je zato sto nesto trazi na disku. Kod starijih verzija cini mi se da se to nije desavalo. Zbog tog sam problema presao na operu. Kontam sad da problam da obrisem profil na ff pa da probam za praznim, da vidim da li se vuce ili radi kao doksa.
[ bigvlada @ 21.12.2011. 07:17 ] @
Više od 10 godina na Operi (od verzije 3.5). Ostali dolaze i prolaze, Opera opstaje (o marketingu i uopšte načinu vođenja dotične kompanije drugom prilikom ). Svaka verzija je uvek prva ili druga po brzini i bogatstvu opcija. A i ne ište mnogo prostora i memorije.
[ bachi @ 21.12.2011. 07:38 ] @
newtesla napisa:
> opera znam da je verzija 10.50,

Poslednja verzija Opere je 11.60, tako da probaj nju. :D Opera
rulz, svi ostali su blede kopije nje. :P
[ Zoran Milovanovic @ 21.12.2011. 10:44 ] @
Gotivim i Operu i FF, medjutim Operu na zalost ne mogu da koristim, previse stvari u njoj "istrci" ili sto cak i na IE4 radi, kod nje jok. Ne kazem da je problem do Opere (mada nije ni da nije), svakakva budala danas i ima sajt :) + slaba je addonima, dolazi nabudzena i deluje komplikovano. Vise volim sto prostije, sa mogucnostima prosirenja. Tako da je ona odpala pre 10god. Jer nisam samo konzument kontenta. Ali da je brza, brza je.

Mada na Androidu Opera rulz. a i kada ukljucim tethering / hotspot na telefonu, opalim Opera turbo na laptopu, zbog ogromne razlike u brzini + potrosnji.

@Sale, hmm i moj HDD je 5400 (laptop), moguce da je zbog toga, mada FF nema vise od 30 sajtica posecenjenih, tako da je bukvalno prazan. Dok iz Chroma nije brisano nista od pocetka. Tako se sada FF znatno brze startuje u odnosu na Chrome, ali osim toga ceo ostali uzitak ide na stranu Chroma. Jeeej, od verzije 9 se vise ne zamrzava pri pokretanju. Wow, trebalo im je ~3god da poprave to. Skidam kapu. :)

Ali i dalje sva nekako laggy :S Mada primecuje se da je krenulo na bolje. Sto znaci da im doslo iz d. u g. kad su poceli da im begaju korisnici.

[ bachi @ 21.12.2011. 10:52 ] @
Zoran Milovanovic napisa:
> Tako da je ona odpala pre 10god.

Hmmm. A jesi li skoro probao najnoviju verziju pa da sabereš
utiske? :D
[ Zoran Milovanovic @ 21.12.2011. 11:04 ] @
Pa imam je na sistemu sve vreme, samo je ne koristim kao primarni browser. Poslednji put sam joj sansu dao pre nekoliko nedelja kada je izasla verzija 11.60, proveo sam jedan dan iskljucivo u Operi i nabasao sam na neke bzvzne stvari + nisam mogao da nadjem sve addone koji mi trebaju. Uz dosta naprezanja mozda bih mogao i totalno da migriram na istu ali ne vidim svrhu. Osim brzine ne nudi nista drugo po mom ukusu. ;-)

A i ne znam da li je samo kod mene, posto retko koga primetim da vozi istu, ali i u idle rezimu (sa 1 tabom) mi drnda po CPU-u. 10-25% non-stop.

To primecujem jer se (uglavnom) potpuno tih laptop pretvara u ventilator. Do duse moja makina je sva old sql i potrebu za hladjenjem bukvalno nema, dok god ne upotrebim procesor 20+%, odnosno isti ne stepuje na max freq.

[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 21.12.2011. u 12:22 GMT+1]
[ reiser @ 21.12.2011. 11:08 ] @
Opera ftw.

Jedini realni nedostatak joj je sto neki sajtovi prosto nece da rade na njoj, ali takvi su retki, mozda od 100-tinak sajtova naidjem na jedan koji moram da otvorim u Chrome / FF.
"Komplikovanost" nije nikakav izgovor, sve to moze da se sredi posle 10 minuta konfigurisanja i dobije izgled i 'nenatrpanost' slicna Chrome-u.
Nije imala podrsku za addone do verzije 11 (ili bese 10?) i to im je bio veliki nedostatak, medjutim to su sada sredili i polako raste baza dostupnih addona.
Meni je licno velika prednost to sto ima ubedljivo najbolju podrsku za mouse gestures, dok u Firefoxu / Chromu jednostavno to nisam uspeo da konfigurisem da radi kako treba (recimo, u Operi mouse gesture radi svugde, dok u Chromu ne radi na blank tabu). Nije to sad neka ne znam kakva bitna stavka, ali eto, meni to veoma smeta.
[ deerbeer @ 21.12.2011. 11:15 ] @
Citat:
@mmix
I kad prcamo o bloat-u, Chrome upravo kod mene sa 16 tabova guta stelarnih 1Gb rama Svi su bre oni bloat od reda, cela ova browser-wars prica je postala totalno moot
Al najolji mi je Tab: New Tab koji uzima 30Mb

Hehe , nisi ti video sta tek radi novi IE9. Pri svakom requestu uzme po 10-20MB u proseku zavisi od "tezine" javascripta na stranici posto sam koristio ActiveX IE kontrolu u jednom projektu
pa sam imao sta da vidim . Sve je prshtalo od first chance c++ exceptiona-a a ticu se javascript engine-a. Isto se i desava pri normalnom surfovanju da ne bude zabune da sam ja nesto zabrljao oko dealokacije memorije.
Dakle MS se i dalje ne libi da napise novi javascript engine kao sto je to chrome tj. gugl uradio nego iz verzije u verziju vuce kojekakve bagove koje isprave pa se opet pojave .

Da stvar bude interesantnija kolega tester je i provalio da posle nekog vremena gutanja memorije ~1.5GB verovatno neki watch-dog servis za alokaciju/dealokaciju udari maljem po glavi
pa odjedanput oslobodi svu memoriju i krene ispocetka . Dakle , sve govori u prilog prethodnoj konstataciji .



[ mmix @ 21.12.2011. 11:55 ] @
Pa kad ubacis AX u pricu onda su sve komparacije off AX alocira inprocess koliko mu padne na pamet, a exceptione dobijas jer ej IE9 mnogo manje lezeran oko koriscenja AXa nego prethodne verzije (sto je zapravo dobra stvar). Iz tog razloga u Srbiji uglavnom ne rade eBanking aplikacije u IE9, naviklo se na mali otpor :). Nesto vi tu pogresno radite sigurno, Chakra je potpuno novi JS engine u IE9 i radi vise nego odlicno sa sve JITom i GCom. Ako vama JS kod bloatje app na 1.5Gb onda nesto ne dealocirate i cuvate zive reference. Jedino me nerviraju sto x64 verzija nema JIT i radi interpretaciju kao nekada davno. Valjda ce o prepeglati pre IE10.

U svakom slucaju New Tab na IE9 uzima 7mb private bitsa (sto je po meni i dalje previse). U proseku svaka strana koju posetim bar za 10mb manje memorije zauzme. IE8 je bio drasticno usran, IE9 medjutim je posebna prica i po preformansama i po standardizaciji. Ja sam sa IE9 prebegao na Chrome ali se polako vracam na IE9.
[ mlbrnda @ 21.12.2011. 12:09 ] @
Vidim da ovde mnogo ljudi hvali Chrome... Ja sam iskreno pokušavao u više navrata da koristim Chrome i na kraju uvek završio u Operi.

E sad, šta je bio najveći problem kod chrome-a, do skoro nije imao ni Print preview, postojala je mogućnost da se ta opcija otključa i kada bi to uradio isti bi radio užasno. U poslednjih nekoliko verzija ta opcija je standardno omogućena ali i dalje štampa radi užasno, najveći je problem sa tabelama prilkom štampe redovi na prelasku sa stranice na stranicu nestaju sami od sebe.

Ovo što sam napisao je mana koja me kod chrome-a izluđuje... U svim ostalim browserima štampa radi relativno dobro.

Za mozzilu sam neutralan, koristim je samo kada trebam da debug-ujem neki javascript, tu je firebug bolji od operinog debug-era ili sam se možda više navikao na njega.

Sve u svemu meni je Opera najbolji browser a ako bih trebao da ga menjam mozzila bi samo mogla da mu preuzme mesto.
[ Morpheus NS @ 21.12.2011. 12:10 ] @
Dugogodišnji korisnik Opere ovde. :) I svaki put kad vidim ovakvu raspravu pitam se da li je moguće da je kod internet browsera bitnije šta možeš da mu dodaš od onoga što već ima. Otprilike tako mi deluje priča o FF, nije tako brz ali možeš da dodaaaš svašta!

Jesam korisnik Opere, ali ne bežim od drugih browsera. Evo, moram koristiti drugi browser za povremene posete pokeru na Facebook-u, jer prosto ne radi u Operi. Koristio sam IE9 i video da to čudo troši toliko memorije da je to neverovatno. Za pola sata moram da ga isključujem da mi računar ne bi zakucao, a ne radi se o slaboj mašini. FF mi je generalno prespor, pa je odavno ispao iz kombinacije. Chrome je prilično brz u ovoj verziji 18 i jedini je browser na kojeg bih eventualno prešao ako bih batalio Operu. Upravo ovo što pojedini sajtovi uporno ne rade u Operi može biti razlog prelaska. Ali, sumnjam da će se dogoditi, previše sam navučen. :)
[ plus_minus @ 21.12.2011. 12:14 ] @
@mmix

IE9, da... javaskripta i IE9.. i dalje me tera da se počešem po glavi ponekad kada uporedim performanse sa ostalim pretraživačima.
Taj deo koji IE9 ima za js, jedan jako dobar head-kick tačno na pravo mesto preko uvceta protivnika...

Ako ne uspeju to da u5eru u skorije vreme, IE će da ima veoma opravdan "kez".
Strahovito brzo i glatko (bar u mom slučaju) js radi sa IE9.

Mada, opet, text-shadow i ie9 .. mrk! Css transitions? mrk!
IE9 je tu ćorav kao baba-vanga.
[ Shadowed @ 21.12.2011. 12:26 ] @
Citat:
Morpheus NS: I svaki put kad vidim ovakvu raspravu pitam se da li je moguće da je kod internet browsera bitnije šta možeš da mu dodaš od onoga što već ima.

Pa nije, ali je bitnije sta mozes da mu dodas od onosta sto vec nema :)
[ mmix @ 21.12.2011. 12:27 ] @
jao, e mojne me tih eksperimentalnih fora, od tih sra*ja imam samo glavobolje kad klijent vidi i krene da smara soto on nema. Naprosto je smesno kako svi pricaju o cross-browser kompatibilnosti i standardu a onda svaki browser za sebe ima svoje fazone i svoje implementacije, i tu ne pricam samo o MSu. Ajde bas transitions? Koji da koristim?

-webkit-transition -*
-moz-transition-*
-o-transition-*
ili
-ms-transition-* (kad dodje IE10)?


Znaci ako hocu da imam cross-browser page moram da navedem SVE i da dupliciram sve za svaki je*eni browser? Svi su oni bre fu*are, samo se mi lozimo ko je od njih bolji a istina je da su svi ocajni.

Code:

.fade{  
  -moz-transition-property: background-color;  
  -moz-transition-duration: 10s;  
  -webkit-transition-property: background-color;  
  -webkit-transition-duration: 10s;  
  -o-transition-property: background-color;  
  -o-transition-duration: 10s;  
  -ms-transition-property: background-color;  
  -ms-transition-duration: 10s;  
   ...

[ plus_minus @ 21.12.2011. 12:41 ] @
mmix, nije problem udariti po JEDNU liniju koda za svaki pretraživač.

Problem je kada moraš 3 ili 4 bloka da dodaš samo zbog jednog - đubreta.

And guess which one that is, most of the time? :)

Tranzicije, koje da koristiš?

Koje god ti padnu na pamet. Recimo, font-size sa 0% na 100%.

Razlog? Radi i kada je .js isključen, a vrši isti posao. Nije js animacija već css tranzicija.

Nije problem čak ni kada treba da se doda recimo :

Code:

-ms-filter:"progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient(startColorstr='White', endColorstr='Black', GradientType=0)


za css gradient jer je mnogo brže i bolje kada ne koristiš nekakav transparentni .png i mali request, već se sve generiše "on-the-fly".

Dakle, prefix je nešto što je, zaista sitnica oko "naglašavanja" kada je u pitanju linija koda per - specific one.

ALI, kada trebaš da tražiš zamenu za text-shadow, a pazi, jedna linija, nema dodatnih prefiksa..
SVI ostali pretraživači već '200' godina 'znaju' šta je text-shadow,
znači nemoj da mi kažeš da to nije jako, jako lepo i korisno za prezentaciju..

I primera ima za još 20 es stranica. Da ne nabrajam više.
[ mmix @ 21.12.2011. 12:49 ] @
Ma ne branim ja MS ovde, covece, imaju oni stosta da urade da sustignu standard, sa obirom an to da su navikli da bued MS way or the highway jos se dobro i snalaze. Ali JESTE problem da moras za svaki browser da dodajes potpuno identicne linije samo sa drugim imenom stila (i tu me nisi razumeo, nisam pitao koju tranziciju da koristim nego koji od -*-transition stilova?). Ajd mi daj jedan dobar razlog zasto svaki browser mora da ima svoje transition stilove? I to je kao standard? Ja ne vidim nikakvu razliku izmedju MSovog bezobrazluka sa ms-filter i mozilinog sa -moz-* ili webkita sa -webkit-*. sta je falilo sa -transition-* bez imena "proizvodjaca"?
[ plus_minus @ 21.12.2011. 12:52 ] @
A koji je to problem da napišeš - border-radius: 5px;

Onda selektuješ taj deo, ctrl+c i zatim 2 puta ctrl+v ...

Posle toga dodaš crtkicu prekifs crtkicu 2 puta ispred svakog pejstovanog dela i kraj...

10 sekundi hard-worka!

O čemu mi ovde pišemo? :D

O kakvoj "TEŽINI" posla, lol!?!

Ne kažem da za svaki browser treba da se naglašava posebno, i ja sam protiv toga, ali kažem da AKO VEĆ SVI IMAJU svoj, za nešto UVELIKO VEĆ banalno.....

Zašto to nema i Internet Explorer nego moraš da radiš gimnastike kojekakve?

JEDAN dobar razlog mi treba.
[ deerbeer @ 21.12.2011. 13:00 ] @
Citat:

Pa kad ubacis AX u pricu onda su sve komparacije off AX alocira inprocess koliko mu padne na pamet, a exceptione dobijas jer ej IE9 mnogo manje lezeran oko koriscenja AXa nego prethodne verzije (sto je zapravo dobra stvar). Iz tog razloga u Srbiji uglavnom ne rade eBanking aplikacije u IE9, naviklo se na mali otpor :). Nesto vi tu pogresno radite sigurno, Chakra je potpuno novi JS engine u IE9 i radi vise nego odlicno sa sve JITom i GCom. Ako vama JS kod bloatje app na 1.5Gb onda nesto ne dealocirate i cuvate zive reference. Jedino me nerviraju sto x64 verzija nema JIT i radi interpretaciju kao nekada davno. Valjda ce o prepeglati pre IE10.


Rekoh ti da se isto desava pri normalnom surfovanju bez Ax-a.Znaci otvoris IE9 i surfujes kao obican korisnik .
Svi u firmi imamo iste brauzere sa svim poslednjim update-ima (ima dole ona slicica) i svima je isti efekat.
Ax prica je tu samo da potvrdi sugavi javascript engine koji btw 20 puta sporiji od Chrome-ovog i za to imam test case ali necu sada da gnjavim o tome .
Na stranicama koje nemaju uopste javascript memory leak-ovi se uopste ne javljaju .
Da li je KB update odradio nesto sto ne treba ili je generalno lose patch-ovano ne zanima me ni kao korisnika ni kao developera.


EDIT :

Eh da, inace za ovu Ax kontrolu koja je veoma dugo u upotrebi u projektu i veoma je stabilno i dobro radila cak od IE6-ice ,
tako da otpada ta prica da je to specific issue iskljucivo vezan za Ax .

[ mmix @ 21.12.2011. 13:34 ] @
Pa i ja regularno btowsujem sa IE9 i skoro svoi sajtovi imaju JS i ja nijednom nisam priemtio to o cemu pricas. Osim ako ne koristite IE64 koji je los. Ajde bas daj taj test case da vidimo, sta vi to browsujete pa vam IE9 ludi?
Drugo nevazno je da li je Ax io stabilan pre IE9, IE9 ima novi security model za Ax i pored filteringa, verovatno vas to kaci. Dakle, sve sto je bilo u vezi sa ActiveXom pre IE9 vise ne vazi, nova prica.


@plus_minus

tri stvari:

1. Jednostavno ne zelim da placam web developera da radi sve izrade (i jos gore promene) 5 puta za istu stvar. To vreme se akomulira, kraj price, ja znam da je tebi super sto ces ti tako da sisas pare iz budzeta projekta bilo vremenski bilo kroz velicinu sorsa ali tvoj pogled na stvari nije jedini.
2. Bloat stranice i povecavanje velicine sorsa i loading time-a bez IKAKVE realne potrebe, samim tim povecanje DOMa i memory footprinta stranice. usporen rendering jer CSS engine mora za svako proracunavanje efektivnih stilova da preskace preko onih stilova koje ne razume. Bad mojo all around.
3. Zivot ne pocinje i ne zavrsava se sa ovim browserima, ocigledan primer je IE10 koji ce imati transitions ali nijedan web projekat koji je ZAVRSEN pre IE10 nece raditi na IE10 jer sors nece ukljucivati -ms-transition-*, i tako ces imati situaciju da aplikacija uradjena po STANDARDU ne radi na browseru koji implementira taj STANDARD i zahtevace da se napravi novi projekat koji ce updateovati sors tako da ukljucuje IE10 stil, dakle $$$, alokacija resursa, testing i celokupna PM metodologija (koja god da je) primenjena oko ispravljanja gluposti. Ovaj pristup standardizaciji je u potpunosti u suprotnosti sa onime sto rec STANDARD znaci.

Da je CSS standard propisao da se koristi set unapred poznatih -transition-* stilova nijedan od gornjih problema ne bi postojao, zar ne?
[ deerbeer @ 21.12.2011. 13:48 ] @
Citat:

Pa i ja regularno btowsujem sa IE9 i skoro svoi sajtovi imaju JS i ja nijednom nisam priemtio to o cemu pricas. Osim ako ne koristite IE64 koji je los.

Jok , radi se o 32-bit verziji . Okacio sam onu sliku gore sa verzijom IE-a i njegovim zadnjim update-om bas iz razloga ako neko ima isti conf. da uporedimo .
Rekoh ti vec da i ja sumnjam da se radi o losem update-u ispravili neki bag a napravili ovaj novi hehehe ..


Citat:

Ajde bas daj taj test case da vidimo

Jel mislis test case za brzinu js-a ?
Moraces malo da sacekas da iskopam taj kod jer nemam sad toliko vremena a i ne radim trenutno na njemu ,
Inace radi se o multi-dimension nizovima sa kojim se IE jednostavno ugusi dok kod Chrome-a radi ko podmazano .
Istini na volju to je tada bilo testirano na IE8 -ici . Ovako na IE9 mogu samo da mislim sta bi se desilo ...

[ plus_minus @ 21.12.2011. 13:53 ] @
@mmix

Jedna stvar na tvojih 3.

Css je statičan dokument. Jednom se učita, onda se iskešira na koliko god sati treba. I onda to preskakanje ili dodatni "bloat" kako si ga nazvao, ili usporeni rendering (ne mogu da verujem) ne da nije problem, već je smešno polemisati i diskutovati oko toga. Osim ako ljudi nisu dileje pa džabe veruju da je nakon xx godina došlo do pomaka kada je u pitanju jačina hardvera. Dakle i servera takođe. Osim toga, kada dođe do objedinjenja (ako uopšte i dođe do toga za nekih 5 ili 6 godina) standarda i kada treba da se maknu sve nepotrebne linije i dodatni prefiksi, onda jedna najprostija CTRL-F (find and replace) komanda iz bilo kog tekstualnog editora može veoma lako da spreči to isisavanje kinte o kojem ti pišeš... neverovatno, ali čak i više različitih dokumenata odjednom. Život kao što reče ne počinje i ne završava se sa ovim browserima, jeste, to je tačno, ali to ne znači da je klijent nenormalan ili da ne zna šta hoće ako već finansira i dao je živ primer onoga što mu se sviđa. Ako pričamo o apgrejdu projekta, zašto se tu pominje css kao nešto jako bolno ili teško za promenu ili "skraćivanje" ? Nedovoljno dobre razloge si izneo. Ne piju vodu - NI MALO.

Što se css tranzicije tiče, ne znam zašto se čekalo toliko. Mnogo je laganije kada ti 3 linije koda odrade animaciju umesto dodatnog href-a u glavi, kojekakvog jquerry-a, novog requesta, itd.
Slažem se inače, da je sve ovo šugavo takvo kakvo jeste, ali kao što napisah, prelazak na unique parametre (one for all) neće da bude bolan. Onome ko zna šta radi.


[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 21.12.2011. u 15:08 GMT+1]
[ mmix @ 21.12.2011. 14:43 ] @
Ja i ti druze zivimo u drugacijim okruzenjima. ne znam kakve sajtove ti pravis ali ako ti mislis da u iole ozbiljnom korporativnom okruzenju promena CSSa znaci editor + ftp na host box onda stvano i nemamo o cemu da pricamo. Ja kao product menadzer na dva projekta nemam account u produkcionom centru. Hoces da promenis CSS, nema frke, tu je change management procedura adekvatne metodologije koju koriste, izdas zahtev, alociras sredstva, odradis testiranje da Risk Menadzment Grupa bude sigurna da nisi sje*ao postojece i onda neko drugi to pusta u produkciju. A zbog cega? Zbog potpuno debilne stvari kao sto je ime stila. Ali hej, kad dizajneri pisu standarde onda nista nije problem... "Bice jednog dana pa cete da ispravite"(tm) Prvo i osnovno pravilo svih PM metodologija, projekat ima pocetak, izvedbu i KRAJ! A budzetska disciplina u vecini firmi diktira psotojanje tog kraja i ima podosta programa koji su vec zavrseni i nisu deo agile metodologije i/ili nisu u konstantnoj BETA fazi kao google.

Drugo da, crap u CSSu usporava rendering. I to bi i sam trebalo da znas poznajuci nacin na koji stilizacija radi u HTMLu i kako se dolazi do efektivnog stila za neki konstrukt. Kaskada od desetak i vise stilova na nekom elementu uopste nisu nerealna stvar u dinamicki generisanim stranama (asp.net, jsp, itd). Priemra radi jedan TD u data tabeli u salesforce-u ima 16 (sesnaest) stilova koje browser mora da resolvuje da bi dosao do efektivnog, sve to zahteva CPU cikluse i memoriju i efektivni stil za svaku narednu kaskadu mora da kopira SVE stilove zbog raspolozivosti u DOMu ikljucujuci i one koje ne razume, i to za svaki od nekoliko hiljada celija u recimo dnevnom account receivable izvestaju. Ti mozda to ne primecujes ali usporenje postoji i itekako moze da postane primetno u kompleksnim stranicama. A opet, zbog cega? Da bar postoji razlog, a ne postoji.
[ plus_minus @ 21.12.2011. 15:06 ] @
Svo to kočenje dodatnih -moz-ms-webkit-o- može da se reši prostim keširanjem kaskade, što i ti i ja znamo i onda je usporavanje svedeno samo na prvi - page load. Inače, ne. Ne radim u takvom okruženju, ali mogu da uvidim koje je to smaranje, sve to što si opisao, celokupnu proceduru. Standarde btw, pišu oni najgrlatiji i najuporniji, a ne - dizajneri, ja bih rekao. Dakle, to mogu biti i Software Architects - piplovi.

No, to opet ne objašnjava zašto fukara IE jednostavno ne želi da "promeni nove i bolje gume" kad i sva ostala 'braća'. Da se vratim na početak, javaskripta se ne ponaša nigde toliko brzo (u mom slučaju) kao u IE9, što me je nateralo da se uštinem. Zašto i te "bloat" css stavke, jednostavno nisu implementirane kao i kod svi ostalih?

Ne postoji ni jedno razumno objašnjenje, ako mene neko pita. Iz ugla bitnih korporativnih razloga, definitivno nije tako i postoji "smisleno" objašnjenje, to mi je i te kako jasno.
Međutim, taj smisao i to takvo korporativno 'smisleno', za mene kao i za hordu ljudi, nit' je zdravo, nit' je razumno.
[ since1986BC @ 21.12.2011. 15:07 ] @
Opera je menjala nesto sa adress bar-om (u verziji 11.60). Ne znam sta im je trebalo da od sebe prave Hrom i da mi prioritetnija bude web pretraga
od pretrage bookmarka.

FF mi radi super, a na beta kanalu sam(uskoro na v10).

Ono sto me ubija u pojam kod Hroma i IE jeste blokiranje Flash playera(gde god da ga ima), zato sto nije up-to-date.
Hrom je tu gori. Stalno me opominje i stalno nudi "run this time only". Cak je cesto i pado na stranama sa flashom.
Pa nece valjda oni da mi govore kad cu i sta da menjam na mom racunaru?

Imam instaliran Adobe Flash player v10.2.159.1 i ne menjam ga dok Windows ne padne, pa kud puklo.
Kad Firefox i Opera mogu normalno da rade sa starim mogu vala i ovi. Doduse, desavalo se da mi se 2-3x Opera ukuca zbog flasha, ali to mi se i ranije desavalo (nije 100% sigurno da je zbog matorog flasha).

p.s. Trenutno mi je najbolji browser, onaj koji me najmanje tera da dizem ruke sa tastature.
[ Ognjen_Kop @ 21.12.2011. 15:10 ] @
Meni je IE9 vise nego solidan, ta trka u brzini me ne zanima previse, svi su tu negdje i rijetko da mogu da primjetim razliku.

Jos uvijek sam na ff, ali mislim da necu jos dugo...
[ Zoran Milovanovic @ 21.12.2011. 15:12 ] @
U popunosti se slazem sa mmix. + Dodao bih da ako radis posao malo veci od "lokalnog" sajta, obicno ljudi koriste CDN za takve stvari. Znaci dodatno akanje da se sve to sync-uje na ~20ak servera sirom planete.. Sve to trosi dosta vremena, odnosno $$$.

A ako se z'ebavas i pravis one lokalce, kucna radinost.. Onda je ctrl+f i ftp sasvim dovoljno ;-)

@since1986BC Chrome dolazi sa flashom. Njega ne interesuje koji ti imas na sistemu, a to sto te pita Run this time, to je verovatno neki java code? I to je dobro, sto ti daje do znanja da nesto hoce da se izvrsi, a ti odluci da li ces.. Ili ja nesto propustam?

Vidi vise ovde: https://support.google.com/chr...er.py?hl=en&answer=1247383

Chrome ne puca zbog flasha, eventualno pukne plugin + tab.. Jedan klik i volaaa, sve je tu. ;-) Ponovo nesto propustam?

Ni jedan browser nije imun na pucanje flasha. Osim oni koji isti ne podrzavaju. Samo su neki to pre nekoliko godina resili, a neki se jos uvek "trude".

[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 21.12.2011. u 16:22 GMT+1]
[ since1986BC @ 21.12.2011. 16:53 ] @
Zorane da budem iskren ja koristim Hromium a ne Hrom, mada mi skoro dodje na isto.
Bas ovaj odavde Hromium:
http://www.majorgeeks.com/Chromium_d6125.html

I prikaze mi "Run this time"...nije Java. Ili sam ja nepismen. :) Eno pogledaj sta sam nalepio u attachu.


Gledao sam kod kolega, koji imaju Google Chrome oridjinale(ne ovaj moj hromium) kako pada dok radi flash. Da pridigne se on sa onim "tuznim roboticem".
Ono sto ne znam imaju li kolege taj ugradjeni flash player, ili drze samo onaj sto su sami instalirali preko adobe.com?

I da se razumemo: nemam ja nista ni protiv Flasha ni protiv Hroma. Svak radi svoj posao.
Ali mi smeta sto me prisiljava da moram da sam up-to-date. Da bar daje opciju da stikliram da ostanem na starom
i da sam snosim posledice u slucaju loseg rada, nego ni to.
To je vec kaubojstina.
[ plus_minus @ 21.12.2011. 17:01 ] @
"Would you like to translate this page?" im je tek totalno nepotrebno kada se Chrome instalira na nekoj konfi prvi put ...
[ Zoran Milovanovic @ 21.12.2011. 17:18 ] @
Pa dodje mu isto samo su mnoge stvari drugacije odradjene kod Chroma, na primer dolazi sa flash-om i jos nekoliko stvari poboljsane. ;-)

Chromium ti blokira flash jer je OUT OF DATE, i za TVOJU BEZBEDNOST (mora da misli umesto tebe, cak ti i crta) trazi da isti update-ujes. :) Kako ne bi fasovao nesto sto ne treba, nadam se da shvatas da je to za tvoje dobro, a sad sto ti ne zelis da slusas, odnosno qrcis se.. mozes to upozorenje da iskljucis ovako. - Klasican korisnik ce poslusati sta mu browser kaze, a ti posto si advanced user, ti lepo dokazi da jesi i iskoristi switch. Verovatno zato nije stavljeno nigde u opcijama da cekiras, da se neki noob ne bi pre*ebao. ;-)

Samo nemoj posle da krivis isti sto si fasovao nesto ;-)

BTW. Ti pokusavas da glumis kauboja u ovom slucaju :) Moj savet ti je da update-ujes flash-onju..

Jeah, rusi se flash plugin, a ne browser. Ne znam da li shvatas da je problem do plugina i/ili flash koda, a ne do browser-a. Chrome (Chromium) je cini mi se prvi koji je flash djubre odvojio od glavnog procesa i tako omogucio da ti se browser ne rusi prilikom pucanja flash-a. Za pucanje flash-a zvonis na pogresna vrata.



@plus_minus, meni takodje, lako se iskljucuje, nije problem, ali ima ljudi kojima je to korisna stvar. Verovatno im ispitivanje trzista (valjda su radili/rade) tako nesto, kaze da je za vecinu to korisno. Iskreno nisam video kod mnogo ljudi isti, svega na par mesta, gde racunar koriste deca ili stariji koji bas slabo barataju engleskim i slicno. I kada sam ih pitao da li im isti smeta i da im iskljucim to (posto meni iskreno ide na onu stvar), odmah skok i NE, NE, NE! ;-) Tako da, verovatno je bolje da jedna takva stvar dodje i bude vidljiva odmah na pocetku, nego da je iskljucena i korisnici kojima je u sustini najpotrebnije nikada i ne saznaju za to - jer amateri retko zabadaju u podesavanja, niti znaju sta tu ima i kako radi. Tu cenu, placamo mi kojima isti nije potreban. Ali kao sto rekoh, ne menjas sistem svaki dan, tako da jednom u nekoliko godina nije problem da odvojis up to 1min (realno 10sec) i iskljucis to.

Mislim, to sam video jednom pre dve ipo godine i cao. Da sada nisi pomenuo ne bih se ni setio da isti dolazi default.. Kao kad bih rekao to sto me FF salje na about:home stranicu.. :) Sto me ne vodi na google.com? - A neko drugi ce da kaze duckduckgo.com, treci bing.com, cetvrti facebook.com itd..

[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 21.12.2011. u 18:30 GMT+1]
[ plus_minus @ 21.12.2011. 17:40 ] @
A ja kažem about:mozilla što me uvek podseti na verziju FF-a 1.0

Onda kada nije bilo druge alternative osim tada, dosta slabo poznate Opere, jadnog Netscape-a i naravno... virusa zvanog - IE6.
[ since1986BC @ 21.12.2011. 18:16 ] @
Zorane, izvini sto te sad mucim, zaboravio sam da kazem da sam probao sa switchem da resim problem ali me Win nesto zeza...nece da prihvati izmenu.
Ni sa admin naloga. Hvala u svakom slucaju.

Kazem opet, ako Firefox moze dobro da radi sa starom verzijom Flasha sta se onda Hrom prenemaze.
Ima bre da se zna ko je gazda mog pc-JA!

p.s. u vezi vase diskusije: to gde ce bronjser da te baca po default-u tice se same kompanije, jer se za to placa
http://blog.mozilla.com/blog/2...for-default-search-in-firefox/
[ pribon @ 21.12.2011. 20:53 ] @
Ovo je brzina preuzimanja Google Chrome browsera. Ja koristim Operu 11.60 i prezadovoljan sam sa ovim browserom.


Chrome trapaju svugde, bilo da se instalira neka od datoteka Adobe Readera, Ccleaner, Foxit Reader i još mnogo drugih aplikacija.
[ Shadowed @ 21.12.2011. 21:06 ] @
Citat:
pribon: Chrome trapaju svugde, bilo da se instalira neka od datoteka Adobe Readera, Ccleaner, Foxit Reader i još mnogo drugih aplikacija.

Para vrti 'de burgija nece.
[ Boris Tadić @ 22.12.2011. 08:24 ] @
Prelaskom na SSD disk, Opera pri prvom otvaranju iskače kao da sam prethodno kliknuo na "minimize", tako da, evo sada sam na Opera-i jer nisam hteo da sačekam 2-3s dok otvori FF.

Opera ima:
-najnormalniji e-mail program,
-kada se isključe oglasi otvara sajtove kao da je offline(bukvalno u manje od 0.2s do 100%, sa sve slikama)

Mane:
Pošto najčešće čitam, odavno mi smeta dok scroll-ujem stranu da me vrati gore gde otvara sliku, još ako se nakupi 20-30 slika, to traje jedno minut-dva dok se automatski ne is"scroll-uje".
Ume i da lag-uje scroll dok se strana učitava, što na Firefox-u nikada nije bilo.

FF ima:
-najnormalniji RSS feed
-"middle click" za "back button", pa prethodnu stranu otvori u novom tab-u, dok trenutna ostaje tu gde je, takva kakva je
-najmanje problema sa flash aplikacijama, nikada nije zabagovao nijedan sajt sa video snimcima, nijedno nasumično gašenje, blokiranje, Not Responding, Send Report itd.

Mane:
Treba provaliti nekoliko extenzija i ponekad sačekati 2-3 nedelje od izlaska nove verzije FF da se uskladi.

Naravno, isključivo instaliram zvanične verzije, Alpha, Beta i RC ne gledam.

Chrome mi je štur, iritira me zatvaranje poslednjeg tab-a koje zatvara ceo program i nikako drugačije(ima ona varijanta da automatski otvori susedni prazan tab ali i to je retardirano "rešenje").
Znam da ima i za RSS feed ono "RSS like Firefox", ali nije to to.

Inače, od silnih dodataka:




Što se tiče antivirusa i čuda, koristim samo MS Essentials, pustim CCleaner svakih nekoliko dana. Windows 7 je od aprila/maja, tada sam kupio SSD i instalirao i sve radi potpuno isto kao na dan kupovine(nije bilo varijacija i ne znam čega).

p.s. Prešao sam juče sa kablovskog SBB 6MB/512k(posle 2 godine) na Telekom OpenADSL 4MB/256k i lažem ako nisam "progledao", sve se otvara brže na ADSL-u, ionako nisam nešto skidao, te mi krajnja brzina nije naročito bitna, ali recimo odziv sajtova tipa e-novine, B92, polovniautomobili, sve se otvara u 0.5-1s, dok se sa SBB-om isto umelo odužiti i po 5s. Baš me iznenadilo, očekivao sam da ću žaliti za SBB-om(kao gomila ljudi koje znam).
[ plus_minus @ 22.12.2011. 08:56 ] @
Taj WOT gore "Web of Thrust" skini što pre to bolje. Ne da nije merodavna ta ekstenzija nego je - krš!
[ zentriks @ 22.12.2011. 13:00 ] @
Kod mene su instalirana sva tri ff, chrome i opera, i od svih njih opera radi daleko brze i "lakse" na mom sistemu koji je blago receno uzas [peformanse]. Ali me najvise nervira kad naidje neki sajt koji nece da se ucita 100 god ili jednostavo se srusi, dok se isti taj otvara bez problema u ff i chromeu.
[ Zoran Milovanovic @ 22.12.2011. 13:16 ] @
@zentriks

To ti je cena. ;-) U svakom browser-u imas po neku/nekoliko.

Nema izmedju FF/GH/Opere/pa i IE9 neka ogromna uocljiva razlika (ono da se vidi iz aviJona), ali ima tih sitnica (puna vreca, da ne kazem nesto drugo). Pa sada, ko sta i koliko moze da proguta, neko manje, neko vise. Neko ih i ne vidi, jer nema prilike, itd.

Recimo ne bih se slozio da je Chrome trebao da funkcionise isto kao i FF (slucaj flasha, ili drugih stvari), ne vidim poentu da imas 2 ista sra*a sa razlicitim imenima. Jer bi nam ondaK bilo sve jedno sta pise na WM/taskbar.

@PreTsednice

Mogao si neke vece slicice da zalepis, nista ti se ovo ne vidi :P
[ Nemke_BG @ 22.12.2011. 14:48 ] @
@mmix

ja se slazem sa tobom da su sve te deklaracije nepotrebne i ja bi voleo da moram da pisem samo jedan red za bilo koji efekat ALI da se u tom slucaju svuda na potpuno isti nacin ponasa prokleti efekat i da ima potpuno iste parametre. Ovako ako se ne ponasa isto svuda (a poprilicno cesto je tako), te deklaracije su mi potrebne da mi mogao da pravim cross browser kod. Kad ne bi imao te silne deklaracije morao bi da se smaram sa cross browser hack-ovima da bi mogao da targetujem pojedine browser-e. Nuzno zlo bi bio najbolji naziv za takve deklaracije.

On topic:

FF rulz breeee
[ plus_minus @ 22.12.2011. 15:03 ] @
@Zoran

Ma neka je nalepio, šta ima veze. :) Dok neko ne izvede da cela stranica dobije horizontalni scroll bar, it's ok.
Ovako u jednom postu, nije strašno. Onda kada treba da jurimo "odgovori" dugme, e to je komendija.

Citat:
Nemke_BG:
FF rulz breeee :)


Prosto i jasno kao dan. :)
[ Boris Tadić @ 22.12.2011. 15:51 ] @
Zaboravio sam da još jednom pohvalim Firefox jer sam se pre par meseci žalio da "Turn off the lights" na CNN-u zamrači i video, već sutradan je ispravljeno, a mesecima pre toga nije radio(tako da nije baš slučajnost).

I kada kliknem na neki link, npr. temu na forumu, pa ako je sporija veza, na Firefoxu mogu da u međuvremenu skrolujem dole/gore i da otvorim u pozadini još nekoliko, dok kod Opere klikneš na link i skrol je mrtav dok se stranica ne otvori.

Takođe, Opera zahteva čest refresh stranica, pa ume malo da smori, jer kada ne čuva sve u cache-u, onda radi 20% sporije od FF-a(ma šta ko pričao).

Koristim je i ja 7-8 godina ali ipak se zna šta bolje završava posao, tj. "ko vozi traktor a ko otvara kapiju" :)

Opera mail je neprevaziđen, to sam već napisao...
[ zentriks @ 22.12.2011. 16:22 ] @
Naravno, drzim sva tri is prostog razloga
Citat:
Zoran Milovanovic: @zentriks

To ti je cena. ;-) U svakom browser-u imas po neku/nekoliko.

Nema izmedju FF/GH/Opere/pa i IE9 neka ogromna uocljiva razlika (ono da se vidi iz aviJona), ali ima tih sitnica (puna vreca, da ne kazem nesto drugo). Pa sada, ko sta i koliko moze da proguta, neko manje, neko vise. Neko ih i ne vidi, jer nema prilike, itd.

Mogao si neke vece slicice da zalepis, nista ti se ovo ne vidi :P


Naravno, drzim sva tri is prostog razloga: opera je glavna sto zbog samog rada a najvise zbog mail-a kao sto rece pre neko ne pervazidjen jednostavani funkcionalan, dok je chorme tu ako negde zapne opera, ff je tu samo da vidim sta je u novoj verziji i vecinom skuplja prasinu. Dok ne nabavim novi komp tako mora heheh
[ Zoran Milovanovic @ 22.12.2011. 16:56 ] @
Citat:
Boris Tadić: Zaboravio sam da još jednom pohvalim Firefox jer sam se pre par meseci žalio da "Turn off the lights" na CNN-u zamrači i video, već sutradan je ispravljeno, a mesecima pre toga nije radio(tako da nije baš slučajnost).


Ako sam dobro razumeo ti mislis da je ekipa iz Mozilla zasluzna za popravljanje tog baga?

Inace, lik koji razvija taj addon, razvija ga i za sve ostale veb pregledace koje smo spomenuli ovde: Opera, IE, Chrome i Safari. Ako je i na ostalima bilo istog propusta, (verovatno) svi su dobili ispravku. ;-)

:-)
[ Boris Tadić @ 22.12.2011. 17:29 ] @
Svi su radili normalno, samo FF nije. Ko je kome šta prosleđivao, ne znam. Znam samo da je sledećeg dana sve funkcionisalo kao što nije prethodnih nekoliko meseci.
[ mmix @ 22.12.2011. 18:18 ] @
@deerber

ne znam stvarno sta je sa vasim IE setupom, evo danas namerno trosim samo IE9, otvarao sam desetine i desetine sajtova bez potpunog gasenja IEa, i sad imam dvadeset tabova otvorenih i kompletno zauzece svih IE9 procesa (shared+plugins+private) je 600Mb od cega je 120Mb flash. Update 9.0.4 je kod mene, poslednji dostupni.
[ spymilo @ 23.12.2011. 00:02 ] @
ma mozila je najbolja;)
meni savrseno radi
[ digibrax @ 24.12.2011. 14:13 ] @
Ja koristim i Mozillu i Chrome. Mada, Chrome sve vise u poslednje vreme tako da me ne cude ovi rezultati... Ima neke svoje grescice ali dobar je :)
[ Wajda.W @ 27.12.2011. 17:05 ] @
Ja koristim Chrome, navikao sam na njega, ima i npr Create Application Shortcut sto koristim. Kul mi je fora sa tim speed dial koji je vezan za history. Ali mi se cini da mozda cesce puca od firefox-a.
Mozda gresim, ali mi se desava da pukne flash na stranicama. Ranije (pre nego sto je chrome izasao) dok sam koristio FF toga nije bilo cesto. Ne znam da li sada toga ima vise na firefox-u. Inace koristim Chrome od 0.9 beta verzije. Meni je sasvim zadovoljavajuci, nisam neki zahtevan korisnik. Ne radim web aplikacije pa mi ne trebaju dev alati za browsere, i te ekstenzije. Koristim nekad ff kad nesto nece da mi otvori u Chrome-u. Koristim i IE nazalost jer banka ima e banking koji radi samo s tim sra*em.
U sustini za moje potrebe odgovaraju i opera i ff i chrome, ali eto, chorme mi se nekako svidja sa tim minimalistickim dizajnom i to je presudilo.
[ zoomtronic @ 28.12.2011. 13:59 ] @
Ne koristim ni firefox ni chrome već operu i ie, ie ide kad mi treba active x a u svoim ostalim slučajevima opera
i NIKADA neću više instaliirati firefox ili chrome, i ne daj Bože safari
[ bachi @ 28.12.2011. 14:05 ] @
^^ amin!
[ anon70939 @ 29.12.2011. 09:46 ] @
IE - Najbolji browser za skidanje drugog browsera
[ sttevann @ 29.12.2011. 09:54 ] @
Sto se tice vas koji koristite IE samo zbog ebankinga, i zbog toga psujete sve zivo, imate ie tab addon za mozzilu, i istoimenu ekstenziju za chrome.
[ perabanj @ 29.12.2011. 20:59 ] @
Koristim Firefox 64-bit 9.0.1 na Ubuntu 11.10 operativnom sistemu i mogu vam reći da se ne može uočiti razlika u odnosu na chrome. Mislim da je firefox daleko kompletnije rešenje, i lično sam ga koristio i kada je chrome bio daleko brzi. Ako se, nedaj Bože desi da firefox zamre, tj. da ga pregazi chrome, mislim da internet više nećemo zvati internet, nego google. I biće kako google kaže, a već sad ima i suviše moći. Dakle ljudi predlažem vam da što više koristite firefox, jer samo tako može opstati, a ako ne opstane chrome će se pretvoriti u windows. Stvarno bih voleo da se više ljudi okrene softweru otvorenog koda, time će se znatno ubrzati njegov razvoj, i daj Bože da što pre propadnu licemerne firme kao što je windows - koji je postao defakto standard tako što je dozvolio određeni stepen piratizacije (ne bi me čudilo da su lično izbacivali crackove, ili namerna pravili slabe zaštite), da bi pogodnom trenutku krenuo sa naplatom svog softwera sa bezobraznim cenama (hteo ja da kupim win7, zamislite home verzija 150e, pro 200e, ultimate ne sećam se, glava me je zabolela). Podsetio bih da korišćenjem softwera zatvorenog koda ne znate šta zapravo koristite. Šta mislite koliko samo microsoft može da zaradi prodavajući povervljive informacije koje, naravno da može da izvuče iz bilo kog instaliranog windowsa, jer niko ne zna tačno šta je ispod haube. Dalje zna se da microsoft tesno sarađuje sa američkim obaveštajnim službama, a skorašnja kupovina skype-a od strane microsofta po enormnoj ceni - govori sama za sebe.
Znam da sam malo skrenuo sa teme, ali mislim da su teme koje sam pomenu dosta povezane i deo zajedničkog problema.
[ spymilo @ 30.12.2011. 11:57 ] @
meni na XP najbolje radi mozila nebi je menjo
[ z.dorian @ 30.12.2011. 15:04 ] @
Mozila ima odlicne pluginove, dosta je bolja za developere. Mada je po meni chrome brzi
[ Stranger2 @ 02.01.2012. 15:15 ] @
Ja ne koristim chrome ali imam instaliran safari radi proveravanja izgleda stranica. Posto ovde ima strucnjaka za webkit, mislim da je dobro mesto da pitam: Zanima me da li ima razlike u prikazu stranica izmedju Safarija i Chromea? Iako oba koriste "webkit" ne znam da li je to ipak identican engine?
[ wex-alpha @ 03.01.2012. 19:32 ] @
FF je propast u zadnje vrijeme. Svaka nova verzija, a izdaju ih non stop, jer gora i gora. Koristim Operu, i sljaka.

Imao sam jedna projekat gdje sam integrisao Chromium u program. Mozda da napravim vlastiti browser na Chromium enginu... ako bude puco, makar znam sto puca :)

[ wex-alpha @ 03.01.2012. 19:33 ] @
Mozda da ponovo se vratim na IE?
[ IT_DooX @ 03.01.2012. 19:37 ] @
Citat:
wex-alpha: Mozda da ponovo se vratim na IE?


Na Windozi i koristim IE9 iskreno, mnogo bolje mi radi od FF, automatski toolbar i meniji skoro da ne postoje pa je iskoriscenost prostora za prikaz sajta bolja, na Linuksu Chromium jer FF kad startujem desi se cudo...Moja memorija nestane.

Mozemo i da se podsetimo malo,ima korisnih odgovora. http://www.elitesecurity.org/t409584
[ Zoran Milovanovic @ 03.01.2012. 21:09 ] @
Ja sam obecao sebi da cu da probam ovaj poslednji FF (9.0) nekoliko dana pre nego sto donesem neki sud o njemu. I jesam, trosio sam ga. I doneo sam. Bas kako IT_DooX kaze da mu radi racunar nakon nekoliko taba u FF, tako radi i meni. Samo ucitavanje stranica i izvrsavanja ostalih karate poteza tokom surfovanja je totalno OK (manje - vise, uglavnom prihvatljivo) ali covece (i dalje) upucava ceo racunar, na stranu to sto je sav FF laggy.

Po nekim BM testovima FF je za nijansu brzi, ali to mi ne znaci nista, jer mi za tih nekoliko nanosekundi za koliko je brzi upropasti ceo dozivljaj.

Ima nekih sitnih poboljsanja, za nijansu bolje radi od poslednjih nekoliko verzija, ali jos tu treba da se radi i to dosta.. Ovim tempom ce za 2-3 godine dostici danasnje aktuelne IE/Opera/Chrome pregledace.

Ne verujem da su uspeli toliko da ga skrljaju..
[ plus_minus @ 03.01.2012. 21:57 ] @
Firefox i Chrome imaju najbolji pregled source koda. Možeš da surfuješ i odatle. To znači onome ko razvija nešto. Desni klik view source i svi linkovi koji se nalaze na stranici su aktivni i može se ići dalje.

Međutim, ff prednjači i u tome. Recimo, opcija "view selection source" zna da bude tako dobra ponekad (kada "zaplavite" tekst pa onda view selection source) i ff izbaci samo taj deo sors koda. To, čini mi se (možda i grešim) ne postoji u ostalim pretraživačima. Pored toga, u ff-u postoji (ctrl+shift+K) i evo ga listing header-requesta i propratnog i bitnog za stranicu (ne znam da li ima i sličnih opcija u drugim pretraživačima... opet, možda grešim.. ). I još jedna stavka koja samo tako krasi ff i tera liju da jednostavno bude on the top. Kako izvući i pregledati sve slike koje su se prikazale zajedno sa stranicom koja se pregleda?

Klik na favicon pored address bara pa "more information" ili desni klik na stranicu pa "view page info" i onda klikom na media ikonicu dobijate listu svih slika koje stranica nudi, pa i flash objekte. Na dnu tog prozorčeta stoji "save as" i naravno, lista ima opciju da se selektuje ne samo jedna, već više njih ili sve. Ctrl+klik ili shift+klik Da, na tom prozorčetu postoji i opcija - "block images" koju nikada nisam upotrebio, mada verujem da može da bude korisna.

Kada se to gore pobrojano doda (na tako lagan način) i u ostalim pretraživačima, onda mož' da pričamo drugačije. Nekome to ne znači ništa, meni, i te kako olakšava dobar deo posla.
Ne mogu da verujem koliko neki ljudi mogu da pljuju nešto što im je bio jedini normalan i zdrav izbor dobrih 3 godina pa i više.. a sad odjednom - ne valja..
[ IT_DooX @ 03.01.2012. 22:11 ] @
Nekad nam je i netscape bio vrh,pa odjednom vise nije ;) korisnicka kultura se razvija,ima sve vise prohteva i zahteva,posto ti treba source code cesto u poslu ti se ne mozes posmatrati kao korisnik onda. Posmatraj to sa strane korisnika,browsing,opterecenje racunara,i onda postavi odgovor :)
[ plus_minus @ 03.01.2012. 22:16 ] @
Citat:
IT_DooX: Nekad nam je i netscape bio vrh,pa odjednom vise nije korisnicka kultura se razvija,ima sve vise prohteva i zahteva,posto ti treba source code cesto u poslu ti se ne mozes posmatrati kao korisnik onda. Posmatraj to sa strane korisnika,browsing,opterecenje racunara,i onda postavi odgovor


Da, na stranu što dobar deo diskutanata ovde i nisu prosečni korisnici već piskaraju što šta u svojim omiljenim text editorima ili gde već.. Netscape, hah.. Netscape nikada nije bio toliko dobar kao FF 1.5 da se ne lažemo .. to je ogromna razlika!

Browser opterećenje računara kažeš? Ne razumem kako kod mene nema opterećenja? Nikakvog! A volim to jest umem da "silujem" pretraživač i da ga ugasim onda kada gasim komp.. Pretpostavljam da većina jednostavno voli da iznosi neke činjenice usput.. Recimo Zoran je napisao..

Citat:
Samo ucitavanje stranica i izvrsavanja ostalih karate poteza tokom surfovanja je totalno OK (manje - vise, uglavnom prihvatljivo) ali covece (i dalje) upucava ceo racunar, na stranu to sto je sav FF laggy.


Kada to pročitam, imam utisak da Zoran koristi "Pentijum Dva!" i celerona od 333 mhz.. ...ovako, bez dodatnih argumenata..

Pozz.
[ Milos911 @ 03.01.2012. 22:22 ] @
Citat:
plus_minus:
Firefox i Chrome imaju najbolji pregled source koda. Možeš da surfuješ i odatle. To znači onome ko razvija nešto. Desni klik view source i svi linkovi koji se nalaze na stranici su aktivni i može se ići dalje.
Međutim, ff prednjači i u tome. Recimo, opcija "view selection source" zna da bude tako dobra ponekad (kada "zaplavite" tekst pa onda view selection source) i ff izbaci samo taj deo sors koda. :) To, čini mi se (možda i grešim) ne postoji u ostalim pretraživačima. Pored toga, u ff-u postoji (ctrl+shift+K) i evo ga listing header-requesta i propratnog i bitnog za stranicu (ne znam da li ima i sličnih opcija u drugim pretraživačima... opet, možda grešim.. ). I još jedna stavka koja samo tako krasi ff i tera liju da jednostavno bude on the top. Kako izvući i pregledati sve slike koje su se prikazale zajedno sa stranicom koja se pregleda?

Klik na favicon pored address bara pa "more information" ili desni klik na stranicu pa "view page info" i onda klikom na media ikonicu dobijate listu svih slika koje stranica nudi, pa i flash objekte. Na dnu tog prozorčeta stoji "save as" i naravno, lista ima opciju da se selektuje ne samo jedna, već više njih ili sve. Ctrl+klik ili shift+klik :) Da, na tom prozorčetu postoji i opcija - "block images" koju nikada nisam upotrebio, mada verujem da može da bude korisna.

Kada se to gore pobrojano doda (na tako lagan način) i u ostalim pretraživačima, onda mož' da pričamo drugačije. Nekome to ne znači ništa, meni, i te kako olakšava dobar deo posla.
Ne mogu da verujem koliko neki ljudi mogu da pljuju nešto što im je bio jedini normalan i zdrav izbor dobrih 3 godina pa i više.. a sad odjednom - ne valja.. :D

Mislim da je to za linkove glupost, al ajde...
Ostalo ima opera, par stvari su jos jednostavnije.

Da se nadovezem, posto si u medjuvremenu napisao dodatnu poruku:
"Browser opterećenje računara kažeš? Ne razumem kako kod mene nema opterećenja? Nikakvog! A volim to jest umem da "silujem" pretraživač i da ga ugasim onda kada gasim komp.. Pretpostavljam da većina jednostavno voli da iznosi neke činjenice usput.. Recimo Zoran je napisao.."
Ako nikad nisi primetio da ti browser usporava komp, onda sta ima dalje da se prica. Jos kazes da umes da 'silujes' pretrazivac i da ga ugasis kad ugasis komp.
Ja umem da nateram operu da poludi za 15 sec. Ima neki jbni bug na facebook-u. Ali zato volim kad mogu da drzim ctrl+t ili ctrl+w i gledam kako se tabovi dodaju/nestaju u roku od par sec, bez ikakvog seckanja. Volim sto mogu da otvorim 50 stranica u isto vreme, i da sve radi normalno. Jeste da pojede brdo memorije, ali sta sad...
Isto to probam i ff, radi sporo i vuce se kao prebijen. Totalno je trom i stvarno ne kapiram kako neko ima zivaca da ga stalno koristi (mozda zato sto ima prilicno veliku bazu fanboy-eva?). Da ne pominjem cirkus sa novim verzijama, ja mislim da je najbolje da su isli firefox 3,4, 1575, cisto da pokazu da su najbolji...
[ plus_minus @ 03.01.2012. 22:24 ] @
^^

I ja mislim da je što šta glupost, ali ćutim. ;)
[ IT_DooX @ 03.01.2012. 22:32 ] @
Ja se slazem sa Zoranom,nemamo svi racunare dual core sa dva miliona jezgra,evo ti slike skontaces vec i sam,moja konfiguracija je stara otprilike 3 godine,koliko i prosecan racunar u Srbadiji. 2.2 GHz procesor, 768MB RAM, OS je Ubuntu Linux

[ Milos911 @ 03.01.2012. 22:39 ] @
Citat:
plus_minus: ^^

I ja mislim da je što šta glupost, ali ćutim. ;)
Kul... Samo, ja sam mislio da se cuti tako sto se nista ne napise?
[ plus_minus @ 03.01.2012. 22:46 ] @
@IT_DooX

Toliko je stara i moja konfiguracija. Neka bude par meseci manje. Nekih 2.5 god. I jeste u pitanju dual-core (sa 2 jezgra, ne sa milion :D ) i radi na 2.5 ghz. Doduše, imam i 3gb ddr2 rama. Ne sporim da je u tvom slučaju (Lnux) drugačija priča.. prikaz fontova je očajan u poređenju sa Winom. .... opet, radna memorija.. za 3 godine, mogao si da uglaviš makar još toliko kao Koordinator tehničkih ekipa. :p I šta trebam da vidim na slici? Plug-in container za ff? Kod mene nekih 30mb.. a sami ff ne više od 500 mb kada imam preko 20 i kusur tabova.. DDR2 je koštao (1gb) hiljadu i dvesta dinara.. sad, pred novu godinu.. Imaš kažeš cpu na 2.2.. taj cpu je "derivat" punokrvnika ili ... ? Btw,.. nemoj da misliš da ja volim što postoji plug-in container, jer ovi idioti iz Adobe pakla jednostavno ne znaju šta rade... ;)
[ plus_minus @ 03.01.2012. 23:06 ] @
Citat:
Milos911
Da se nadovezem, posto si u medjuvremenu napisao dodatnu poruku:
"Browser opterećenje računara kažeš? Ne razumem kako kod mene nema opterećenja? Nikakvog! A volim to jest umem da "silujem" pretraživač i da ga ugasim onda kada gasim komp.. Pretpostavljam da većina jednostavno voli da iznosi neke činjenice usput.. Recimo Zoran je napisao.."
Ako nikad nisi primetio da ti browser usporava komp, onda sta ima dalje da se prica. Jos kazes da umes da 'silujes' pretrazivac i da ga ugasis kad ugasis komp.
Ja umem da nateram operu da poludi za 15 sec. Ima neki jbni bug na facebook-u. Ali zato volim kad mogu da drzim ctrl+t ili ctrl+w i gledam kako se tabovi dodaju/nestaju u roku od par sec, bez ikakvog seckanja. Volim sto mogu da otvorim 50 stranica u isto vreme, i da sve radi normalno. Jeste da pojede brdo memorije, ali sta sad...
Isto to probam i ff, radi sporo i vuce se kao prebijen. Totalno je trom i stvarno ne kapiram kako neko ima zivaca da ga stalno koristi (mozda zato sto ima prilicno veliku bazu fanboy-eva?). Da ne pominjem cirkus sa novim verzijama, ja mislim da je najbolje da su isli firefox 3,4, 1575, cisto da pokazu da su najbolji...


Nisam primetio da mi browser usporava komp, jer nakon što se instalira operativni sistem, treba da se poradi još malo na kojekakvim podešavanjima.. A ona su da tako kažem - "statična" to jest, uvek se ista pravila, primene onako kako je predviđeno, (da ne filozofiram puno) i onda sistem radi kao - zmaj. Ne može tek tako pretraživač (koji god) da ti ubije sistem, ako ti je sistem dobro podešen..

Pomenuo sam silovanje u fazonu - 20 i kusur tabova, i u svakom neki google rezultat ili određena stranica..
Ako hoćeš da siluješ sistem do srži, ne samo browser, nemoj da otvaraš prazne tabove, pa onda da ih gasiš.. nego lepo skokni u "GOD mode" režim rada i kada uđeš u taj folder, a ti pritisni ctrl+A i lupi enter. Pritisni enter ponovo. :D I snimaj šta se dešava na ekranu. "God mode" postoji za Win7, ne znam za ostalo.. Svejedno, uđi u c. panel sistema koji koristiš i iz jednog navrata otvori SVE. Ako ti sistem tu zakuca, onda ti je konfa, to jest sistem, bangav. Prost i jednostavan sistem check. Dakle i sve ostalo..

"Totalno je trom i stvarno ne kapiram kako neko ima zivaca da ga stalno koristi (mozda zato sto ima prilicno veliku bazu fanboy-eva?)."

Kao što rekoh, nakon instalacije sistema i prvog login-a .... instalacija sistema nije gotova... Ni posle instaliranja potrebnih programa za rad.

Osim toga, jeste.. i Chrome i Opera i IE9 imaju svoj integrisani "Element Inspector".. međutim, taj element inspector je NULA u poređenju sa FireBugom ili Web Developer toolbar dodatkom. Da se ne lažemo...
[ Zoran Milovanovic @ 04.01.2012. 00:21 ] @
Nije neka konfa, ali meni bez problema radi posao, a ako mi za FF potrebno nesto bolje, hvala drugi put, alternative ima i rade.
DC 2.0GHz 3GB DDR2 itd.. BTW, pogledaj sta je Dimkovic napisao da tera i kako FF radi kod njega.. Pa mu kazi da mu je komp out of date.. - Los SW nema veze sa HW, manje se oseti na jacem.

To sto si naveo kod FF kao dobro stoji, iz takvih razloga mi FF i nedostaje, ali jednostavno nasao sam mu sve adekvatne zamene (ili cak iste postoje) na Chromu, tako da radi posao isto kao i FF.

Chrome nije isto sto i FF tako da ne mozes da kazes da je FF bolji od Chroma, samo zato sto Chrome nema "isto to" na "istom mestu" i ne izgleda "potpuno isto", jer radi isti posao i isto dobro kao i FF. - Potrebno je nekoliko nedelja privikavanja, odnosno toliko je meni bilo potrebno, kao sto sam vec rekao, neki nikad i ne uspeju da se prilagode. Sasvim normalno.

U Chrome ne postoje dodatni toolbarovi, ali ne znaci da nesto ne moze biti odradjeno na drugi nacin.

Takodje, zaista nemam zelje da radim neke luzerske "testove", ali znam da moj racunar ima uptime od update sistema, do uptade sistema (~20 dana prosek) i Chrome je takodje ukljucen sve to vreme, a problema nigde. Sa FF nisam uspeo jedan dan da isteram da ne osetim da je pokocio. - Mislim ako govorimo o brauzerima, onda se na tome i zadrzavamo, a ne na GOD modove i slicne gluposti.

Realno meni se desava da su 3 prozora sa po 50+ tabova ukljuceni nekoliko nedelja, ali su takodje maksimalno dobri sa odzivom. Flash block sam instalirao pre nekoliko meseci, ne zato sto imam problema sa zauzecem procesora, vec ne zelim da mi te uglavnom gluposti odvracaju paznju.

Ti definitivno nisi prosecan korisnik, znas ono, FB, YT, PH, Vukajlija, vesti, bla bla.. Nisam ni ja, ali sve te prednosti sto navodis kod FF su za advanced korisnike.. Koji dobro znaju zasto su i gde su.


[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 04.01.2012. u 21:17 GMT+1]
[ plus_minus @ 04.01.2012. 01:01 ] @
Da, tačno, ja definitivno nisam prosečan korisnik, ali nisam ništa posebno, a još manje - besan.

I netačno je da je tebi upućeno da ti odrađuješ "luzerske" testove... :D Već onima koji otvaraju prazne tabove,... pa ih posle zatvaraju. :D

A što se tebe tiče, jako mi se sviđa tvoja logika.

Citat:
Chrome nije isto sto i FF tako da ne mozes da kazes da je FF bolji od Chroma


Chrome i FF su - browseri. Imaju istu svrhu. Dakle, nisu identični, ali donekle jesu - isto. ;)

Osim toga, da vidimo dalje.. Ti tvrdiš da je Chrome bolji of FF-a, ostali koji ne misle kao ti, ne mogu da kažu da je FF bolji od Chrometa..
Impresivno. :D :D

Citat:
Realno meni se desava da su 3 prozora sa po 50+ tabova ukljuceni nekoliko nedelja, ali su takodje maksimalno dobri sa odzivom. Flash block sam instalirao pre nekoliko meseci, ne zato sto imam problema sa zauzecem procesora, vec ne zelim da mi te uglavnom gluposti odvracaju paznju.


Jedeš li ti i šta?
Čoveče, kada si zadnji put osetio miris trave (ne vutre, nego - zelene trave doma tvog, dalje od dvorišta... ) ?
:D :D :D

Jedan plusić od mene imaš za to.

Osim toga, mani ti Dimkovića... (pročitao sam šta koristi i koliko rama ima).. budi realan.
On je posebna priča u pozitivnom smislu.
Ivan piše programe koji simuliraju rad mozga, tako nešto.. koliko sam mogao da ukapiram.

Ja kao "advanced user" ( a i ti verovatno) ću tako nešto da napravim ... kad Miru Marković proglase za najzgodniju ribu na svetu.
Ko zna šta je on uočio kod Lije i šta mu se ne sviđa a da to nije ispisao.. možda samo to što više nema volje da gleda jedno te isto.. whatever..
[ IT_DooX @ 04.01.2012. 01:24 ] @
Mozilla Aurora iako je neka alpha verzija sasvim pristojno radi,ne zauzima toliko resursa racunara,isto koliko i chrome,nisam naisao na neke addone koji nece da rade za sada je sve ok,samo se nadam da nece uprskati sve kad izadje beta,rc i final verzija. Moguce da je ovo major release a sve izmedju je bilo da ih ne zaboravimo
[ Milos911 @ 04.01.2012. 09:41 ] @
Vise ne cutimo? Aj onda ok.
Citat:
plus_minus:
Ako hoćeš da siluješ sistem do srži, ne samo browser, nemoj da otvaraš prazne tabove, pa onda da ih gasiš.

Citat:
Volim sto mogu da otvorim 50 stranica u isto vreme...


Citat:
plus_minus: Nisam primetio da mi browser usporava komp, jer nakon što se instalira operativni sistem, treba da se poradi još malo na kojekakvim podešavanjima.. A ona su da tako kažem - "statična" to jest, uvek se ista pravila, primene onako kako je predviđeno, (da ne filozofiram puno) i onda sistem radi kao - zmaj. Ne može tek tako pretraživač (koji god) da ti ubije sistem, ako ti je sistem dobro podešen..

Kao što rekoh, nakon instalacije sistema i prvog login-a .... instalacija sistema nije gotova... Ni posle instaliranja potrebnih programa za rad.

A odmah zakljucujes da ogromna vecina onih kojima browser radi sugavo nema pojma da podesi sve kako treba?
Cisto radi poredjenja, neprihvatljivo mi je da mi browser radi sugavo sa 30-50 otvorenih stranica, i vuce isto onoliko memorije koliko vuce recimo crysis 2. A crysis mi ne koci...
Broj stranica je zbog poredjenja sa crysis-om, takodje je neprihvatljivo da mi browser radi sugavo sa 10 otvorenih stranica... Sugavo je mozda preterana rec, ali da radi zadovoljavajuce - ne radi...

Citat:
plus_minus: Da, tačno, ja definitivno nisam prosečan korisnik, ali nisam ništa posebno, a još manje - besan.
I netačno je da je tebi upućeno da ti odrađuješ "luzerske" testove... :D Već onima koji otvaraju prazne tabove,... pa ih posle zatvaraju. :D
Haha, sta mislis da nadjes neki koristan argument, umesto sto komentarises nebitne stvari, mene vredjas a zoranu se uvlacis...
Da i ja onda prokomentarisem u tvom fazonu (nisam hteo ranije, al vuces me za jezik). Dok sam bio klinjo i ucio razne stvari, bilo mi je kul da se kurcim sto znam da radim na kompu. Voleo sam da potenciram kako sam napredan korisnik, instalirao brdo programa, magicna rec mi je bila hakovanje, itd itd... Jbg, bio sam luzer.
Nazalost sad nisam kao ti, ipak sam prosecan korisnik. Jedan plusic od mene imas za to...
[ Grizzlys @ 05.01.2012. 12:29 ] @
Za mene je Opera najbolji browser...
[ boki @ 05.01.2012. 15:54 ] @
Firefox je browser za napredne korisnike dok je chrome malo zgodniji za noob-ove zbog toga sto ima spojen address bar/search sto je korisno za ljude koji ne prave razliku. Inace u FF to nije tako iz privacy razloga (i ne treba da bude tako).

Chrome je neupotrebljiv za korisnike koji koriste vise tabova.
FF ima panoramu + "dont load tabs until selected" + je jedan proces
Chrome koristi za svaki tab proces i kad se predje 10-20 tabova memory usage postaje nenormalan.


Takodje iz ideoloskih razloga mnogo vise volim FF i sve manje volim chrome
[ w3bl0rd @ 09.01.2012. 07:14 ] @
Citat:
boki: Firefox je browser za napredne korisnike dok je chrome malo zgodniji za noob-ove zbog toga sto ima spojen address bar/search sto je korisno za ljude koji ne prave razliku. Inace u FF to nije tako iz privacy razloga (i ne treba da bude tako).

Chrome je neupotrebljiv za korisnike koji koriste vise tabova.
FF ima panoramu + "dont load tabs until selected" + je jedan proces
Chrome koristi za svaki tab proces i kad se predje 10-20 tabova memory usage postaje nenormalan.


Takodje iz ideoloskih razloga mnogo vise volim FF i sve manje volim chrome

Bilo kakvo pričanje o firefoxu kao modernom browseru u ovom desetljeću je bespotrebno pošto njega drže još uvijek samo fanboyevi, ali i to polako pada... Sada još kad je google zatvorio pipu gotovi su. Bilo kakvo baljezganje o web developerima i tome kako imaju add one u firefoxu je i dalje samo baljezganje pošto i chrome ima sve potrebne add one i poprilično dobro riješen developer tools...
Svi pokazatelji govore da je era firefoxa pri samom kraju i on je u recesiji već dulje vrijeme, ima konstantan pad korisnika već gotovo dvije godine. Trenutno, znajući da im se i budžet masno smanio ne vidim načina da se uključe u borbu s chromeom i preporođenim IE-om iza kojih stoje kompanije kao što su MS i google. Operu neću ni spominjat jer nikada nije ni imala značajniji udio.

Evo i dokaza toga što pričam:
http://gs.statcounter.com/#browser-ww-monthly-200912-201112
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
[ Tyler Durden @ 09.01.2012. 07:57 ] @
A sto ti toliko mrzis FF?
Mislim, to je samo komad softvera covjece...
[ plus_minus @ 09.01.2012. 09:23 ] @
^^

Upravo tako.. :) Poenta cele priče je da niko od nas, kako nas je nazvao - ff "fanbojeva" ne pljuje druge programe.
Niti ih doživljavamo kao da su persone. Koliko god oni bili bolji/lošiji..
Izuzetak je IE, naravno. :D

To nikad nije loše popljuvati ponekad.
[ w3bl0rd @ 09.01.2012. 09:56 ] @
Ne mrzim FF, koristio sam ga do prije 3-4 godine, ja se nikad ne vežem za software, čim se pojavi novi/brži/bolji software odmah bez trunke nostalgije prelazim na njega, zato sam i odbacio FF, a mnogi drugi nisu. Ako se iz ovoga da iščitati to da mrzim FF to je djelomično bio protuudar onima koji ga bespotrebno uzdižu, a bilo kakvo baljezganje kontra IE od FF je potpuno besmisleno pošto je IE značajno napredovao i po mojem mišljenju, a i mnogih drugih trenutno je to značajno kvalitetniji browser od FF, samo što se ljudi i dalje sprdaju s njim bez da su ga probali jer je takva slika stvorena o njemu na internetu već godinama... I ja sam se sprdao sa IEom i 6 i 7 i hvalio FF2, ali daljnjim verzijama FF je postao žešći bloat, a IE se jako uzdignuo IE8 je već bio u rangu FF ako ne i ispred dok je IE9 dosta stabilniji i brži browser. Inače smatram da je trenutno najbolji browser Google Chrome, iza njega opera, pa IE, pa tek onda firefox. Isto to govorim i kao web developer već sad 8 godina...
[ boki @ 09.01.2012. 11:15 ] @
Ako je neko funboy ovde onda si to ti.
Nalupao si se sa n gluposti ni jednu cinjenicu nisi izneo.

Dobro izneo si to da se mozilli pipa smanjuje al to nema veze sa vezom.
I to sto se firefoxu share smanjio za par % je samo posledica marketinga koji stoji iza chrome-a.

Developer tools u ni jednom drugom browseru ne mogu da se porede sa firebug.
I firefox je kompetentan browser u SVAKOM pogledu sa svima ostalima.

A to da je IE8 bolji of FF....
Idi se samozadovoljavaj na chrome i ostavi nas plz.. obvious troll is obvious.
[ w3bl0rd @ 09.01.2012. 12:41 ] @
Ja priznajem da sam pretjerao, jer jesam, i to namjerno iz razloga što firefox korisnici pretjeruju još više veličajući ga ispred ostalih browsera...
Firebug isto tako postoji i za chrome. (doduše ne znam dali je to punokrvna verzija, ajde recite vi što vam to izgleda i treba toliko da chrome nema, a FF ima? )
Kakve činjenice želiš?
Da se na većini računala firefox zna češće smrzavati i biti puno tromiji od chrome-a ili IE9?
Na koliko različitih računala si isprobao kako što šljaka? Ja jesam na dvadesetak prosječnih/ispod prosječnih konfiguracija i FF uvijek brlja, dulje otvaranje, sporiji rendering stranica, svako malo pojavljivanje loading cursora itd... Moj zaključak je samo to da je surfanje puno udobnije u Chromeu i to je sve.
[ plus_minus @ 09.01.2012. 13:57 ] @
Citat:
ajde recite vi što vam to izgleda i treba toliko da chrome nema, a FF ima?


Već smo rezimirali te neke sitnice gde lija jede sve ostale za doručak, na prethodnim stranicama.
Rendering fonta.

Pogotovo true type fontova.

Probaj da obuhvatiš neki custom embed true type font u bold tag npr.

I vidi razliku i sam.

FF, Opera i IE9, renderuju podebljano.

Tvoj dragi chrome, jok.

Mora dodatni blok css-a.

Po meni, nešto najbitnije, sve dok ne budemo krenuli da čitamo simbole, a ne reči.

Sve ostale, zajednički podržane stavke vezane za css level 3, ubedljivo se najpristojnije prikazuju iz firefoxa.

[ w3bl0rd @ 10.01.2012. 07:27 ] @
Dobro, a na kraju krajeva kakvog to utjecaja ima na krajnjeg korisnika, što je ionako najbitnije. Mi, web developeri ćemo se već nekako snaći i riješiti da funkcionira u svim browserima. Za CSS3 potpuno ista stvar, a i ne radi se o "mojem chromeu" niti najmanje, ne uzvisujem ga, govorim da je IE9 i Opera isto poprilično blizu, komentiram samo pad firefoxa koji je nekad bio najbolji browser, gotovo bez konkurencije, ali sada malo prateći trendove, jasno je da ga drži još stara slava i navike ljudi, samo što se na staroj slavi ne može živjeti zauvijek...
A inače kao web developer, zadnji put sam morao prepravljati web stranice baš zbog bug-a u FF, dok je u Operi chromeu i IE8 i IE9 radilo uredno, tako da ne ulazimo dalje u neke developerske rasprave. Ovdje stvar treba gledati očima krajnjeg korisnika, a ne web developera ili nekog korisnika koji ima veoma specifične zahtjeve, a za krajnjeg korisnika je na kraju potpuno svejedno dal on može rendat neki font ili ne, jer ionako ćemo mi riješit da stranica bude gotovo jednaka u svim browserima...
[ boki @ 10.01.2012. 16:19 ] @
Pa sta onda toliko fali u FF-u za krajnjeg korisnika ?

Ne znaostaje ni u performansama ni u featurima.

FF ne zivi na staroj slavi, popularnost mu jako slabo pada. I pada zbog chrome marketing mashinerije.
[ plus_minus @ 10.01.2012. 17:18 ] @
Citat:
Dobro, a na kraju krajeva kakvog to utjecaja ima na krajnjeg korisnika

Pa kako nema??
Kad krajnji korisnik koji nije ćorav vidi izreckane ivice i grube pixele tamo gde ne treba..

Probaj najobičniji Georgia font sa svojstvom font-weight:100

Ili još bolje, udri font-variant:small-caps

Upali Chrome i safari i uporedi sa lijom.

A posle šteluj webkit, nađi optimum za svih 5.

Ako ja vidim kao neko ko pravi sajtove, ne verujem da onaj koji ne pravi, neće da primeti razliku samo zato što ne dizajnira...

Citat:
zadnji put sam morao prepravljati web stranice baš zbog bug-a u FF


Koji bug... ?
FF ima jedan bug u 1000 slučajeva, ruku na scre.

Nemoj da misliš da slepo verujem da je lija besprekorna...
Npr. tek sa zadnjom verzijom se ff približio IE-u (IE9) što se tiče brzine samog js engine-a.

Osim toga, ako si već prestao da koristiš FF kada su krenuli da ga bloatuju (pre nego što se pojavio "plug-in container.exe"), a bio ti je No. 1, zašto nisi jednostavno prešao na SeaMonkey ?

Isto istovetno kao nekadašnji firefox. Koji ni malo nije brz, ali zato - ultra stabilan.
[ Ljutenica_Zimnica @ 12.01.2012. 17:55 ] @
Koristim godinama Operu kao default browser. Kao sekundarni browser koristim Chrome. Ostale samo za testiranje aplikacija i web prezentacija.
Ako je neko spomenuo kako je FF najbolji za web developere onda neka jede sarme :)
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2012. 15:40 ] @
Sto se mene tice samo se ovo racuna, sa 32 otvorena taba

[att_img]http://i41.tinypic.com/x1hqug.jpg
[ z21 @ 29.01.2012. 20:01 ] @
Po nekoj osnovnoj funkcionalnosti svi moderni browseri (ff, opera, chrome, ie i safari nisam probao) odlicno obavljaju posao, tako da za vecinu korisnika nije ni bitno koji ce da koristi. Reci da je neki browser los jer radi losije u nekim ekstremnim uslovima jednostavno ne stoji.

Sto se mene tice, najvise koristim firefox, a operu samo ponekad. Jednostavno firefox mi najvise odgovara, na njega sam se najvise navikao, ima dobre pluginove, kad radim u njemu imam neki veci osecaj kontrole nad onime sto radim u odnosu na druge i to je to.
[ icecold @ 31.01.2012. 09:10 ] @
Citat:
w3bl0rd Bilo kakvo pričanje o firefoxu kao modernom browseru u ovom desetljeću je bespotrebno pošto njega drže još uvijek samo fanboyevi, ali i to polako pada... Sada još kad je google zatvorio pipu gotovi su. Bilo kakvo baljezganje o web developerima i tome kako imaju add one u firefoxu je i dalje samo baljezganje pošto i chrome ima sve potrebne add one i poprilično dobro riješen developer tools...
Svi pokazatelji govore da je era firefoxa pri samom kraju i on je u recesiji već dulje vrijeme, ima konstantan pad korisnika već gotovo dvije godine. Trenutno, znajući da im se i budžet masno smanio ne vidim načina da se uključe u borbu s chromeom i preporođenim IE-om iza kojih stoje kompanije kao što su MS i google. Operu neću ni spominjat jer nikada nije ni imala značajniji udio.

Evo i dokaza toga što pričam:
http://gs.statcounter.com/#browser-ww-monthly-200912-201112
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Šta je po tebi "moderan" veb pregledač (web browser) ?
Za tvoju informaciju, Gugl nije niti će zatvoriti slavinu Fajerfoksu u naredne tri godine.
Budžet im se nije smanjio, već se povećao i to zahvaljujući Guglu (zapravo nema tu šta se zahvaljivati, to je biznis iz čega obe kompanije imaju korist) .
Da se kojim slučajem desio taj scenario i da Gugl nije nastavio ugovor sa Mozilom, svakako bi imali budžet jer Mozila godinama odlaže jedan deo novca za svaki slučaj.

Gugl i Majkrosoft su dve ogromne kompanije koje imaju "džep bez dna" , a prilično je zanimljivo kako se "mala" (u poređenju sa ove dve) organizacija dobro drži i nastavlja sa razvojem i unapređenjem svojih projekata.

Opera nikada nije imala dobar marketing, i to je bio problem njihovog širenja (pored toga, loše su i počeli - naplaćivali) .

Što se tiče tvojih "dokaza" , i nisu baš neki.
Da obrazložim:
Gugl ima agresivni marketing, pored konstantnog pojavljivanja u medijima (baci pogled na domaće medije koliko guraju Hrom) , "proturivanja" kroz besplatne programe (Avast, CCleaner itd. ) , preko svojih servisa (Gmail, YouTube, AdSense) , bilbordi (proguglaj) , TV reklame, poznate ličnosti (Lejdi Gaga) ...

Sve to ogromno doprinosi rastu udela Hroma na tržištu.

Ne govorim da Hrom nije dobar, ali Guglov marketing se ne može izostaviti kao jedan od glavnih razloga njegovog uspeha.

Što se tiče Fajerfoksa, on je sve bolji i bolji u svakoj novoj verziji.
Da, Fajerfoks 4 je imao probleme sa memorijom i zato u svakoj novoj nadogradnji čujete da ima poboljšanja vezanih za potrošnju memorije.
Od četvrte verzije, jedan tim se posvetio rešavanju problema oko potrošnje memorije, i u svakoj novoj nadogradnji donose nova poboljšanja.
Projekat MemShrink je na kojem taj tim radi.
Pored ovog projekta, aktivan je i Snappy projekat od kojeg Fajerfoks 12 ima dosta poboljšanja u odzivnosti i performansama, ali je to samo početak tog projekta.

Kod Fajerfoksa mi najviše odgovara njegova adresna traka ili takozvani "awesome bar" , jer mi je sa njim olakšano surfovanje i pretraživanje istorije nego kod bilo kojeg drugog veb pregledača.

Inače te priče o kopiranjima (kako je Fajerfoks kopirao Hrom ili Operu) su smešne. Zar ćemo početi patentirati i mogućnosti veb pregledača?
Uostalom, Gugl Hrom se razvio iza zatvorenih vrata, čak se i sada razvija sve dok ne dođe do noćnih (Canary) izdanja.
Dokle se Fajerfoks uvek razvijao javno (još pre par meseci se znalo i moglo videti razvijanje nove javaskripte "IonMonkey" koja bi se trebala pojaviti ove godine)

Neko reče da je Hrom dobar i za "noobove" , slažem se.
Za korisnike kojima Internet znači Fejsbuk - jeste.

Nego, zaboravih reći: svima kojima Fajerfoks sporo radi, sveža instalacija sa svežim profilom je obično lek.
Mnogi koji imaju stare profile (nakrcane svime i svačime) isprobaju Hrom i iskuse da im on "leti" (što je normalno jer je sveža intalacija) .

Postoji jedan "trik" kod učitavanja stranica, a taj je: u adresnu traku (URL bar) upisati about:config i desnim klikom bilo gde napraviti novi "Integer" kojeg treba nazvati nglayout.initialpaint.delay te mu staviti broj 0 .
To će omogućiti brže prikazivanje stranice.
[ boki @ 31.01.2012. 14:33 ] @
nglayout.initialpaint.delay --> Lower values will make a page initially display more quickly, but will make the page take longer to finish rendering. Higher values will have the opposite effect.
[ plus_minus @ 02.02.2012. 02:08 ] @
Danas sam instalirao novi FF. V 10.

I šta ima novo u novom ff-u?

:)

Rešili da malo udare krizu firebugu. Ustvari da počnu. Mozilla Firefox sa svojim element inspectorom.
Za sad je dosta skroman i lep. Ono što može da se pregleda jeste html i css na veoma intuitivan način.

Evo par slika u prilogu.





Do istog se najlakše dolazi
na desni klik pa ..


[ boki @ 02.02.2012. 02:22 ] @
I addonovi su napokon kompitabilni po defaultu.
[ plus_minus @ 02.02.2012. 02:31 ] @
Da.. vidiš i to... D:

Baš čudno.
Neočekivano.

Jedino što im zameram (svima, ne samo mozili), jeste što je ova verzija mogla da bude 5.01 a ne 10..
stvarno nema veze s' mozgom.
[ boki @ 02.02.2012. 02:43 ] @
Pa nije bitno koji je broj.

Inace ako pravis verzije 4.1, 4.2 onda se u nekom momentu ocekuje da bude 5.0 a po ovom modelu to nikad nece biti tako da nema poente.
i onda je bolje da bude FF15 nego FF4.15
[ plus_minus @ 02.02.2012. 03:30 ] @
Pa eto, mogli su da uglave ovu novotariju za verziju 5. A sve od v. 4 pa do desetke (petice), da bude 4.01... 4.11 .. 4.21.. itd.

Ne smetaju meni te brojke i hop-cup preskok, ne smetaju mi ni malo... ja sam samo malo staromodan i ništa više od toga. D:

A za sve to, krivi su appsovi - i Adobe!

...

I google!

A pre svih - Opera.

Malo se šalimo..
[ Zoran Milovanovic @ 02.02.2012. 13:23 ] @
Zanimljivo. I to su iskopirali. ;-)

Ne razumem zasto teze ka tome da FF == GChrome?
[ boki @ 02.02.2012. 13:37 ] @
Pa zato sto je to dobro i ima smisla. Nema nista lose u kopiranju dobrih ideja. Glupo je da nesto radis drugacije samo da bi bilo drugacije.

Inace dosta stvari idejno nastane u Mozilli pa onda Chromovci to iskopiraju i implementiraju pre mozille i onda narod misli da je to ff iskopirao od gc iako je obrnuto.
Ali to je sasvim ok, razvoj FF-a i jeste u potpunosti otvoren bas iz tih razloga - zato sto je kopiranje dobrih ideja dobro za web.
[ Zoran Milovanovic @ 02.02.2012. 13:46 ] @
Ma nemam nista protiv toga sto oni kopiraju (obostrano), kao sto rekoh na nekoj temi.. Svidja mi se to sto mogu u jednom, na isti nacin mogu i u drugom. Ali mislim da se onda gubi potreba za postojanje dve iste aplikacije.

Jedina razlika ce na kraju da ostane u logou aplikacije i web engine. (onda je bolje da naprave istu aplikaciju u dve verzije)

Ova prethodna poruka je vise bio flame, nego ozbiljno. :) Volim da pecnem ove sto napljuvase sve to kod Chroma, a sada je super, mega, giga kad ga FF ima. :-)

Hehehe.

[ plus_minus @ 02.02.2012. 14:01 ] @
A ti si ustvari hteo da peeeecneeš.. aaaa.. to je dakle.

Pa što ne pecneš ljuc'ki ko čo'ek, a ne da mislimo da si ozbiljan..

Eto. Chromovci. Ne umEu ni da pecAu kako treba.

A to je zato što imate samo jedan address/search bar.
[ bakara @ 02.02.2012. 14:10 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Zanimljivo. I to su iskopirali. ;-)

Taj novi FF je sad pljunuta opera, ne shvatam poentu, valjda je trebao da lici na chrome?
cak su i ikonice iste?

[ plus_minus @ 02.02.2012. 14:12 ] @
Ma de, pljunut pa nema više gde.

Mož' samo da vam bude krivo što nemate tako intuitivan i fancy element inspector. Animiran... dark.. glossy.. :p
[ Zoran Milovanovic @ 02.02.2012. 14:43 ] @
Hehehe Frankenstajn.

Da, a zbog ovoga najvise zalim. ;)
[ plus_minus @ 02.02.2012. 15:03 ] @
^^

To je zato što ti je googleUpdate service inficirao sistem.
A i notebook ti se pregrejao.

Btw, kako da iz Chrome browsera isključim css skroz?
[ Zoran Milovanovic @ 02.02.2012. 15:09 ] @
Citat:
plus_minus:
To je zato što ti je googleUpdate service inficirao sistem.
A i notebook ti se pregrejao.


Nisam ni mislio da je nesto do FF. :-)

Citat:
plus_minus:Btw, kako da iz Chrome browsera isključim css skroz?


Samo zelim da startujem najbolji browser, a do tih advanced stvari dolazim krajem 2014.
[ boki @ 02.02.2012. 15:28 ] @
a tek u 11 kad stigne 3d inspektor :)

[ plus_minus @ 02.02.2012. 16:50 ] @
Čekaj, Zoky, .. hoćeš da mi kažeš da ni ti ne znaš gde je ta advanced (standard menu) View>Page Style>No Style opcija u Chrome?

Tražio ja jedared to u Chrome i naletim na sve ... turn javascript off, ok.. delete history, cookies, ok.. isto 3 klika, tu je odmah, ..međutim, baš ono što mi treba, nema..
kako da vidim iz Chrometa čist html+js, sa 0% css? Ne umem da nađem tu opciju... A neću još da guglam ili da se poigram.

Evo ga jedan od učestalijih delova pretrage (sa prve strane, doduše) rezultata u google..

Citat:
..however I found the addon that provides the feature to disable CSS page styles.


Što u prevodu znači, da meni treba dodatak da bih dobio recimo ovo?



Kod Opere je to tek na izvol'te... što se tiče stilova i izbora opcija samo za to. :) View menu, slično...
[ icecold @ 03.02.2012. 07:29 ] @
Citat:
bakara: Taj novi FF je sad pljunuta opera, ne shvatam poentu, valjda je trebao da lici na chrome?
cak su i ikonice iste?


Pogledaj evuluciju dizajna Fajerfoksa 4, i uporedi sa verzijama Opere (datume izlaska) .
Pored toga, Stephen Horlander i John Hicks su u dobrim odnosima, te verovatno razmenjivali ideje.
Što se tiče unificiranog menija, deluje mi na MS Office 2007 ideju.
Citat:
boki: Pa zato sto je to dobro i ima smisla. Nema nista lose u kopiranju dobrih ideja. Glupo je da nesto radis drugacije samo da bi bilo drugacije.

Inace dosta stvari idejno nastane u Mozilli pa onda Chromovci to iskopiraju i implementiraju pre mozille i onda narod misli da je to ff iskopirao od gc iako je obrnuto.
Ali to je sasvim ok, razvoj FF-a i jeste u potpunosti otvoren bas iz tih razloga - zato sto je kopiranje dobrih ideja dobro za web.
Upravo tako. Fajerfoks se razvija javno, svi mogu da se informišu i da saznaju na čemu se radi. Hrom je razvijen iza zatvorenih vrata, Opera takođe .
"Problem" kod Mozile je to što sve što rade, to javno objavljuju, pa samim time konkurencija može brže pa čak i pre da odgovori na to.

Već pre par meseci se objavilo da Mozila radi na Incremental Garbage Collector, a Hrom ga je tek objavio kada je stigao na noćnom kanalu (Canary) .

Svaki veb pregledač je doneo dobro razvoju ostalih, svako je preuzeo neku ideju iz razloga zato što je ta ideja dobra i korisna.
Sva sreća pa nema patentiranja. :D
[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 08:14 ] @
icecold, slazem se sa tobom. Mene ne interesuje marketshare, niti me zanima da se prepucavam ko je od koga sta ukrao. Ako je nesto dobro (odgovara mi), nemam problem sa tim da isto vidim u drugim aplikacijama.

Takodje, potpuno mi je nebitno da li je FF ekipa iskopirala iz Opera, Chroma, IE ili pak Safari ili obrnuto. Kao i mnogi zelim najbolje od aplikacije koju koristim.

Meni je samo zanimljivo kod fanboysa kako pljuju neke stvari, a zatim velicaju iste kada dobiju u svojoj omiljenoj aplikaciji ili operativnom sistemu (znas ono, win vs lin vs os x).

Ne bih imao nista protiv da koristim ni IE ako mi najbolje radi posao. A neki ne bi napustili svog miljenika, ni po koju cenu, pravdajuci sve "argumentima" iako ih niko ne pita.

BTW. cujem da Chrome korisnici imaju dosta problema sa YT (flash sajtovima uopste), kod mene se ne manifestuje to (a i yt retko koristim), ali da je tako, lako bih zatvorio prozor i ukljucio onu aplikaciju koja tih problema nema.
Ne bih gurao glavu u pesak i nastavio da mucim sebe. Bas kao sto sam uradio sa FF. Mozda se u buducnosti okrenem FF, to ne zavisi od godisnjeg doba, licnog raspolozenja, vec o kvalitetu same aplikacije (za moje potrebe).

Svako ima svoje potrebe i svoje "rituale", kome sta odgovara to vozi.

Strasno bi bilo da nema alternative. ;-)

Poz.
[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 08:37 ] @
@plus_minus, verujes mi kad ti kazem da mi to nikada nije bilo potrebno? Nemam pojma, ne znam ni da li je moguce (dok ne pitam google.com).

Vidis, recimo mene zanima kako da otvorim link u "Private Browsing" modu, bez da mi zatvara postojeci prozor sa tabovima? Ili jos gore, nekoliko prozora sa tabovima?

Znas ono, dodje neko, hoce da cekira email/fb, ti mu otvoris incognito prozorce, otvoris neki ref. link u incognito, otvoris ES temu koju pratis iz gmail-a, ali neces da se prijavis kao logovan, bacis pogled na sajtic u kome si logovan kao user/admin dok prckas nesto itd?
[ icecold @ 03.02.2012. 09:37 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: icecold, slazem se sa tobom. Mene ne interesuje marketshare, niti me zanima da se prepucavam ko je od koga sta ukrao. Ako je nesto dobro (odgovara mi), nemam problem sa tim da isto vidim u drugim aplikacijama.

Takodje, potpuno mi je nebitno da li je FF ekipa iskopirala iz Opera, Chroma, IE ili pak Safari ili obrnuto. Kao i mnogi zelim najbolje od aplikacije koju koristim.

Meni je samo zanimljivo kod fanboysa kako pljuju neke stvari, a zatim velicaju iste kada dobiju u svojoj omiljenoj aplikaciji ili operativnom sistemu (znas ono, win vs lin vs os x).

Ne bih imao nista protiv da koristim ni IE ako mi najbolje radi posao. A neki ne bi napustili svog miljenika, ni po koju cenu, pravdajuci sve "argumentima" iako ih niko ne pita.

BTW. cujem da Chrome korisnici imaju dosta problema sa YT (flash sajtovima uopste), kod mene se ne manifestuje to (a i yt retko koristim), ali da je tako, lako bih zatvorio prozor i ukljucio onu aplikaciju koja tih problema nema.
Ne bih gurao glavu u pesak i nastavio da mucim sebe. Bas kao sto sam uradio sa FF. Mozda se u buducnosti okrenem FF, to ne zavisi od godisnjeg doba, licnog raspolozenja, vec o kvalitetu same aplikacije (za moje potrebe).

Svako ima svoje potrebe i svoje "rituale", kome sta odgovara to vozi.

Strasno bi bilo da nema alternative. ;-)

Poz.

Slažem se.
Ima i nekih stvari koje mi "smetaju" kod Fajerfoksa, ali se može sa time.

Takođe, nekima se manifestuju problemi kod nekog pregledača, kod nekoga ne.
Zato i koristi onaj koji mu najviše odgovara.

Mozila radi na poboljšanju performansi (Snappy, MemShrink, IGC, GGC, IonMonkey) .
Zbog ovog ubrzanog procesa neke verzije nemaju neku posebnu promenu, dok će neke imati.

Od svih veb pregledača, Fajerfoks mi najbolje leži.
Svaki od njih ima svoje mane i prednosti.
Ali kao što si rekao, bitno je da ima alternativa.
Da nema Fajerfoksa, verovatno bih koristio Hrom.
[ plus_minus @ 03.02.2012. 10:12 ] @
Citat:
Vidis, recimo mene zanima kako da otvorim link u "Private Browsing" modu, bez da mi zatvara postojeci prozor sa tabovima? Ili jos gore, nekoliko prozora sa tabovima?


CTRL+SHIFT+P Private browsing iz firefox-a. A to svi pretraživači imaju.
Kada izađeš iz private browsing režima, sve se vraća kako je i bilo. Svi tabovi, otvoreni ponovo automatski.

Znam, ti bi hteo na desni klik recimo open link in private tab a da samo taj novi tab bude private ili nevidljiv...
Novi browser window, ctrl+shift+P, paste and go. Kako ne bi pootvarao sve silno ponovo odjednom.

Nego, oko ovoga kada treba da isključiš css.. Chrome to nema po defaultu.

E to je jedan od razloga zašto je Chrome pogodan za noobove kao što Boki reče.

Ta opcija "no style" je jednostavno majka kada proveravaš ono što radiš u php-u. E-Notice ili Warning ili Error se ispisuje pomoću html-a, dobiješ automatski generisanu tabelu u sklopu samog dokumenta, kada nije dobro napisan kod. Nekada je kod koji izbacuje jedno od ta tri, baš tu gde je glavni css lejer i tabela sa ispisanom putanjom i informacijom o problemu se zbog css-a jednostavno ne vidi. Dakle, ako je e-notice ili warning nastao negde posle <head> ili unutar samog <body> taga, a dobar deo sadržine je u css-u recimo na position:absolute, generisani php error report se ne može prikazati osim ako ne isključiš css i prikažeš čist html i vidiš čist html. Druga opcija za vidljivost prikazane greške jeste da se gleda po source kodu. Pa onda tražiš gde šta piše između tr tagova a to je smaranje i koliko sam mogao da primetim u Chrome browseru - jedini način. Ne znam šta sve chrome element inspector nudi povodom toga.

Poenta je da nije dobro ako ti recimo nosiš neku garderobu preko dana i onda ti se prispava .. i ti bi da skineš garderobu pre nego što legneš, ali ne može. Zalepljena je za tebe i jedini način jeste "da kupiš" ili da pribaviš "odlepljivač" garderobe pa tek onda da uskočiš u pidžame pa u krevet...

Tako ti je to kod tvog Chrometa.

Request: Daj samo golo telo!
Reply: Ne mere, ne mere!
Q: Što bre?!?
A: Zaheftano! Amin!

Izem ti ja takvu logiku i chromium pravila..
[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 10:40 ] @
Citat:
plus_minus: CTRL+SHIFT+P Private browsing iz firefox-a. A to svi pretraživači imaju. Nego, oko ovoga kada treba da isključiš css.. Chrome to nema po defaultu.

E to je jedan od razloga zašto je Chrome pogodan za noobove kao što Boki reče.


CTRL+SHIFT+P Sakriva sve aktivne prozore i tabove i prelazi u private mode, ali to nije ono sto mi treba. Treba mi pored svih tih prozorcica sto imam trenutno, da otvorim poseban prozor koji je u prajvat modu. How to do that? - Ako moze bez ekstenzije, onda OK, ako ne moze, onda ne znam o cemu trubis? (tvojom analogijom: roletnu ne mogu da spustim dok se presvlacim u pidzamu, dok ne dodje mama iz kuhinje i uradi to umesto mene)

BTW. Je l mozes da nadjes ekstenziju koja to radi, a pritom i radi? ;-) Za no style u chrome sam nasao na keca.
[ plus_minus @ 03.02.2012. 11:20 ] @
Retko kad i tražim ekstenzije. Ima ih .. koliko beše? A verovatno da ima i takve za privatetab quick switch on/off.

Evo valjda ovo radi, probaj.

Shift Normal Browsing Mode to Private Mode without Closing Firefox Tab and Window

Btw, izgled nije uvek onakav kakvim ga neko drugi predstavlja iz samo jednog ugla.
"Apgrejdovati skill" pretraživača i to samo da bi pretraživač popustio, to je već degradiranje rejtinga u neku ruku..
Pogotovo ako je u pitanju najobičnija zabrana prikaza css-a kao i javaskripte.
Ono, kao kad praviš izmene pomoću color pickera...

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 03.02.2012. u 12:31 GMT+1]
[ since1986BC @ 03.02.2012. 11:29 ] @
Zoki, nema to sto trazis u Firefox-u. Samo kroz add-on.

Tvoje pitanje na Mozilla Support-u
http://support.mozilla.org/en-US/questions/694465

Zanimljiv odgovor:
Citat:
You can open a secondary profile (or even a different version of Firefox) if you pass the parameters -p and -no-remote to the firefox executable:

firefox.exe -p -no-remote

-p allows for selection of a profile, and -no-remote indicates that the starting process should not attempt to comunicate with an existing running instance of Firefox. That way, you'll have two instances of Firefox (with a different profile on each one) and you can put them on Private mode independently of each other. Not as convenient as Chrome's Incognito, but at least you can have a "normal" session in parallel to a "private" one.
[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 11:31 ] @
Citat:
plus_minus: CTRL+SHIFT+P Private browsing iz firefox-a. A to svi pretraživači imaju.
Kada izađeš iz private browsing režima, sve se vraća kako je i bilo. Svi tabovi, otvoreni ponovo automatski.

Znam, ti bi hteo na desni klik recimo open link in private tab a da samo taj novi tab bude private ili nevidljiv...
Novi browser window, ctrl+shift+P, paste and go. Kako ne bi pootvarao sve silno ponovo odjednom.


Posto si editovao poruku da ti odgovorim i na ovo.

Kada otvorim novi browser window i odradim ctrl+shift+p zapakuje sve postojece prozore i otvori cist private browsing. Tako da ovo sto pises, ne radi. Proveri ti to jos jednom.

Ako moras da koristis ekstenziju (ma koliko god ih imao, a ja brzom pretragom nisam nasao ni jednu da radi) o cemu onda pricas?
Sve sto si rekao o no style opciji u Chrome vazi i za Firefox kod private browsing - odvojen window.

Zakljucak? Pljujes sam na sebe. ;-)
[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 11:38 ] @
Citat:
plus_minus: Retko kad i tražim ekstenzije. Ima ih .. koliko beše? A verovatno da ima i takve za privatetab quick switch on/off.

Evo valjda ovo radi, probaj.

Shift Normal Browsing Mode to Private Mode without Closing Firefox Tab and Window

Btw, izgled nije uvek onakav kakvim ga neko drugi predstavlja iz samo jednog ugla.
"Apgrejdovati skill" pretraživača i to samo da bi pretraživač popustio, to je već degradiranje rejtinga u neku ruku.. :p
Pogotovo ako je u pitanju najobičnija zabrana prikaza css-a kao i javaskripte.
Ono, kao kad praviš izmene pomoću color pickera...

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 03.02.2012. u 12:31 GMT+1]



Jok. To nije to. Ako si ulogovan na fb recimo, ukljucis taj "Enable/Disable History" addon, otvoris fb ti si i dalje logovan itd.
[ bakara @ 03.02.2012. 11:42 ] @
Citat:
icecold: Pogledaj evuluciju dizajna Fajerfoksa 4, i uporedi sa verzijama Opere (datume izlaska) .
Pored toga, Stephen Horlander i John Hicks su u dobrim odnosima, te verovatno razmenjivali ideje.
Što se tiče unificiranog menija, deluje mi na MS Office 2007 ideju.

Evo ja pogledao, i vidim da je opera ovako izgledala pre 14 meseci, a ovo za office nisam razumeo?



[ plus_minus @ 03.02.2012. 11:45 ] @
@zoki

Search further.. garant ima. Ono je rezultat sa prve stranice.

@bakara

Tako izgleda kada umanjiš prozor.. kada ga odlepiš od svih ivica.. Inače, izgleda ovako.

[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 11:46 ] @
Citat:
since1986BC: Zoki, nema to sto trazis u Firefox-u. Samo kroz add-on.

Tvoje pitanje na Mozilla Support-u
http://support.mozilla.org/en-US/questions/694465

Zanimljiv odgovor:

You can open a secondary profile (or even a different version of Firefox) if you pass the parameters -p and -no-remote to the firefox executable:

firefox.exe -p -no-remote

-p allows for selection of a profile, and -no-remote indicates that the starting process should not attempt to comunicate with an existing running instance of Firefox. That way, you'll have two instances of Firefox (with a different profile on each one) and you can put them on Private mode independently of each other. Not as convenient as Chrome's Incognito, but at least you can have a "normal" session in parallel to a "private" one.


Jeah, tako i radim. ;-)

Ali pazi ti sad, sta je tu sve ili instaliras addon ili novi profil?! (za +_-, je to nauka i ne dolazi u obzir da nesto nema default) Sad mi ti kazi da to nije identicna (ista) situacija kao i no style kod Chroma?

Zamisli sada da se nalupam kao +_- kako je to njesra, jer nemas default. Ej bre, nemas default. Nemas default, pljuc, pljac.. Itd.. ;-)

btw. Meni pise
Citat:
This add-on has been disabled by an administrator.
kada odem na Private Browsing Window - Pa ti u stvari ni ne mozes da instaliras addon, jer ne radi. OMG. Epic fail? ;-)

Ocigledno je toliko dobro radila i nije pravila sr4nja ;-)

edit: Da dodam i jos ovo, kad vec ne mogu preko keyboard shortcuta da okinem prajvat mod, umesto da ponovo kliknem na FF ikonicu (novi profil), opalim chrome ;-) Kako god ga obrnes, dodjes do Chroma. :P


[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 03.02.2012. u 12:57 GMT+1]
[ plus_minus @ 03.02.2012. 11:59 ] @
@Zoki

Za ovo si u pravu, "Jok. To nije to. Ako si ulogovan na fb recimo, ukljucis taj "Enable/Disable History" addon, otvoris fb ti si i dalje logovan itd."
Baš je tako. Sad proverio, moja greška. A možda je i dobro što ne treba kombinovati to dvoje?
100% privacy zajedno sa ostatkom ekipe.. to je već mix Zoky.. :D Ne bih onda rekao da valja.
[ Zoran Milovanovic @ 03.02.2012. 12:43 ] @
Naravno da nije kako valja, cim toga nema u FF.

Jesi li razmisljao da advokatises Apple? Super bi ti islo. ;-)
[ plus_minus @ 03.02.2012. 12:52 ] @
Nije Zokiša isto kada odvedeš ribu u sobu i kad odvedeš ribu u sobu a na žurci si... D:

Nije ni nauka ovo što si pročitao malopre. Nikakva.
[ bakara @ 04.02.2012. 23:22 ] @
Citat:
plus_minus

@bakara

Tako izgleda kada umanjiš prozor.. kada ga odlepiš od svih ivica.. Inače, izgleda ovako.


Kapiram ja, ali ne znam da li znas kako izgleda opera (razlikuju se samo po tome sto pise firefox u cosku):

[ plus_minus @ 05.02.2012. 11:18 ] @
E, vidiš, tačno sam znao da ćeš da se osvrneš na taj screenshot. :)

Koristim ih sve, svakoga dana.. i Operu i Chrome i Safari i Ie.. doduše, njih palim na vrlo kratko, jer mi služe čisto koliko da uporedim, da vidim šta ispada od onoga što radim.

Ima razlike, ali ima i sličnosti, međutim, nije baš da su 100% prekopirali, jer svi se trude da korisnicima daju što veći deo za sadržaj, tako da ćemo uskoro i neki novi IE teško da raspoznajemo.

Evo ti default screenshot napravljen sa tek svežim profilom bez ijednog jedinog plug-ina. Prva početna stranica, kao kada pokreneš browser prvi put.

Ono što izgleda onako kod mene na prethodnoj slici, to je do mojih navika i rasporeda ikonica. Nije baš, baš 100% isto kao u Operi. :) Primetićeš da nema ni onog left-bara kao kod opere po defaultu, niti ga ima uopšte, kao i još par sitnica, to jest, par različitosti. Nebitno.



[ icecold @ 17.02.2012. 20:37 ] @
Citat:
bakara: Evo ja pogledao, i vidim da je opera ovako izgledala pre 14 meseci, a ovo za office nisam razumeo?


Da li je Opera imala skice objavljene javno pre nego što je počela sa redizajnom?
Što se tiče Ofisa (Office) , u 2007 verziji se pojavilo Ofis dugme, a Fajerfoksovo ili Operino su nalik tome.