[ Aleksandar Maletic @ 20.12.2011. 19:24 ] @
Nedavno je izašla nova verzija dobro poznatog besplatnog antivirusa, Avire. S obzirom da je besplatan, veliki broj ljudi, pre svega prosečnih korisnika će se obradovati što će i dalje moći sebi da priušti dobru zaštitu koja neće koštati apsolutno ništa. Poznata po veoma dobroj detekciji malvera, Avira je izbacivanjem novije verzije nastavila da širi spektar svojih mogućnosti. Šta je osim interfejsa novo? Pogledajte...


What's New:

Increased stability and reliability:
• All components have been made more resilient in order to resist against targeted malware attacks which are more and more aggressive. This includes, but it is not limited to, the ability to function without many registry keys, better protection against process termination, component deletion and many others.
• The repair functionality for various malware families has been improved.

Decreased resource usage and faster initialization time:
• Many optimizations in all modules, re-usage and recycling of components that have already been loaded in memory lead to a lower memory consumption. Because the engine is loaded only once, the overall initialization time of all modules has been improved.

Improved usability:
• The usability of many actions which require user interaction or are used very often has been improved: installation, configuration and control of the user interface.



System Requirements:

• At least 100 MB of free hard disk memory space (more if using Quarantine for temporary storage)
• At least 192 MB RAM under Windows 2000/XP
• At least 512 MB RAM under Windows Vista
• For the installation of Avira AntiVir Personal: Administrator rights
• For all installations: Windows Internet Explorer 6.0 or higher


U odnosu na Premium paket za čije je korišćenje potrebno kupiti licencu, razlikuje se naravno po mnogo tome.







Potrošnja resursa koju sam zabeležio prilikom testiranja je bila sledeća:

Real-time zaštita:








Skeniranje:







Promene u interfejsu su vidljive.































Novu verziju možete preuzeti OVDE ili OVDE.
[ superbaka @ 20.12.2011. 20:00 ] @
i? kakva su iskustva?

ono sto je meni smetalo kod Avire je veliki broj false positive reakcija, a ako se dobro secam nije bilo one banalne opcije da se stiklira "ok, I've got it, leave me and leave it alone", nego svaki put me obavestava...
[ Aleksandar Maletic @ 20.12.2011. 20:11 ] @
Performanse su sasvim u redu, nemam primedbe. Što se detekcije tiče, Avira je uvek bila jaka na tom polju. False positive? Hm...pa vidi, meni je bolje i da mi prijavi nešto kao false positive, lako ću ja poslati fajl na Virustotal, nego da pored nje prođe totalno neprimetno kao na primer što ume MSE da poludi.
Nisam je još dovoljno isprobao, koristim je na službenom računaru. Videćemo. Uglavnom, i like this...

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Maletic dana 22.12.2011. u 17:41 GMT+1]
[ valerijan @ 20.12.2011. 20:42 ] @
Sve ok (kao i 2011 verzija),

a ubacio sam ga i na "poslovne" kompjutere (na kojima se posle 2 Meseca pojavi više Virusnih procesa, nego Win sistemskih) pa ću videti kako će se ponašati na stvarno uzavrelom terenu (ubacivanje 2,3 fleša dnevno vlasnika koji na svojim kompovima apdejtuju antiviruse jednom u dve godine)...

Kod verzije 2011. mi je najviše smetalo zaglupljivanje Luke Firewalkera prilikom solo skeniranja .rar i generalno pojedinačnih fajlova...putem desnog klika, pa scan file!


p.s. gore navedene misli opisuju Free verziju...
[ Goran Mijailovic @ 20.12.2011. 23:55 ] @
Ni placena nije mnogo bolja. Imao sam problema sa AIS 2012 i na win7 i na win xp. Jednom kad uspem da instaliram desavalo mi se padanje na win XP (antivirusne komponente nisu startovane) kao i nemogucnost desnog klika i skeniranja pojedinacnih objekata na Win 7 sistemu zbog nekog cudnog zakljucavanja bilo cega na desktopu (verovatno je to taj Luke Firewalker). Inace je licenca dobijena od Avire na 18 meseci. Kad sam vec kod pljuvanja Avire da prilozim i resenje problema "Scheduler Has Not Been Started"
Citat:
* Please install the latest "Microsoft Visual C++ 2010 SP1 Redistributable Package (x86)" which you can download at the following link: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=8328;
* Keep in mind that Windows Vista/7 users should start the installation by right-clicking on the file, then choose "Run as Administrator";
* Restart the Computer;
* Click the right mouse button on a blank space on the desktop;
* In the context menu select New > Shortcut off;
* As the location, copy the following command into it completely the following bold line:

For Windows Vista/7 (32-bit):
"C:\Program Files\Avira\AntiVir Desktop\update.exe" /DM="0" /NOMESSAGEBOX /RECEIVETIMEOUT=120

For Windows Vista/7 (64-bit):
"C:\Program Files (x86)\Avira\AntiVir Desktop\update.exe" /DM="0" /NOMESSAGEBOX /RECEIVETIMEOUT=120

* Click on Next;
* Enter a name for the shortcut e.g. Avira Update;
* Click on Finish;
* Then start the newly created shortcut with a double click and wait for the update;
* Reboot, try to start an update via Avira GUI and tell me the results.
[ valerijan @ 21.12.2011. 00:16 ] @
Ja sam Aviru prošle godine zamenio Comodom zato što je prestala da se Automatski Apdejtuje (pomislio sam da je Virus uzrok)...

Tačnije definitivno sam je zamenio kad je komp počeo da se blokira, ali sam tek kasnije ukapirao da je problem bio ventilator za CPU...

Uglavnom, osetio sam dobre strane Comodo Sandbox opcije...ali sam se opet vratio na Aviru...(nemam ništa protiv False detekcija, par klikova i Ignore)

Ali sam zato zadovoljan kako Avira čisti i štiti od Virusa, iako im ja baš i ne dajem nekog posebnog povoda...

Stvarno/pravi test će biti na Kompjuterima koje sam naveo (na koje sam po preporuci ubacio i MCShield kao dodatnu podršku).
[ bachi @ 21.12.2011. 08:16 ] @
superbaka napisa:
> ono sto je meni smetalo kod Avire je veliki broj false positive reakcija

Baš tako. :( To i jeste jedini razlog zašto nisam batalio
Kaspersky i prešao na Aviru iako je Avira laganije za sistem(e). Kad to
poprave, možemo da pričamo. :D
[ Aleksandar Maletic @ 22.12.2011. 16:46 ] @
Nisam imao većih problema sa FP detekcijom. Povremeno šaljem fajlove na Virustotal i kontrolišem ih, koji god antivirus da koristim. Inače, heuristika je po default-u podešena na Medium. Nisam pristrasan, već stvarno nisam imao priliku da mi Avira prijavi FP.



[ valerijan @ 04.01.2012. 22:46 ] @
Kad smo kod False Positive, evo šta je Avira 2012 danas pronašla na jednom mom starom Desktopu koji sam juče reaktivirao:

Type: File
Source: D:\System Volume Information\_restore{6C42673B-A010-4679-AC12-F9F6A86EE39A}\RP26\A0015628.exe
Status: Infected
Quarantine object: 55324397.qua
Restored: NO
Uploaded to Avira: NO
Operating System: Windows XP/VISTA Workstation/Windows 7
Search engine: 8.02.08.18
Virus definition file: 7.11.20.135
Detection: TR/Horse.TCW
Date/Time: 4.1.2012, 22:44


Type: File
Source: D:\System Volume Information\_restore{6C42673B-A010-4679-AC12-F9F6A86EE39A}\RP26\A0015629.exe
Status: Infected
Quarantine object: 4da56c31.qua
Restored: NO
Uploaded to Avira: NO
Operating System: Windows XP/VISTA Workstation/Windows 7
Search engine: 8.02.08.18
Virus definition file: 7.11.20.135
Detection: TR/Orsam.A.6058
Date/Time: 4.1.2012, 22:44

Ubacio sam ih u Karantin, ali ne znam da li je lažna uzbuna?

Inače na kompu je bila Avira stara 3 godine i imam utisak da sistem sporije radi sa 2012 verzijom...

Naravno, verovatno Celeron 1200, 512MB/133 sd ram doprinosi tome!
[ kristi1 @ 05.01.2012. 11:41 ] @
Ugasi System Restore, restartuj, pa ponovo ukljuci SR.

Nije FP, verovatno neki Rogue.Installer koji je zaostao u SR.
[ valerijan @ 05.01.2012. 17:57 ] @
Kristi1 hvala,

System Restore sam odmah proverio i bio je ugašen!

Taj komp nije dugo radio, a ovih dana sam odliučio da ga malo istestiram i vratim u pogon!!!

Malo sam izgleda preterao sa onim izjavom da ga je Avira 2012 usporila, to je izgleda bila neka trenutna, nasumična slabost...ili period adaptacije. Uradio sam Drive Wipe, Defrag itd.

[ superbaka @ 06.01.2012. 00:16 ] @
nije toliko problem sto nesto detetektuje kao FP, problem je sto NE MOZES DA MU OBJASNIS DA NIJE VIRUS
[ valerijan @ 06.01.2012. 01:03 ] @
Ovo što je superbaka napisao sam danas višestruko iskusio...

Morao sam da obrišem desetak "fajlova" koji su sastavni deo instalacije programa, jer Avira nije prihvatala Ignore itd...
(sve ovo se odvijalo na tom starom kompu iz moje prethodne poruke)

Srećna okolnost je to što su to uglavnom stari programi, koje imam na drugim diskovima pa sam ih bez problema obrisao...

Mislim da se ovo može rešiti opcijom Izuzimanja lokacija/foldera i fajlova u njima.

Ali stvarno kad se uhvati nekog tzv. Poyitivca teško se da ubediti da ga zaobiđe.


Ali, opet ističem da mi je Avira bez problema rešila problem jednog Autorun Virusa...doduše tako što sam zaraženi HD stavio kao pasivan i skenirao.


@kristi1
obrisao sam dve problematične detekcije, ponovo skenirao i sad je sve OK