[ epidemija @ 20.12.2011. 21:01 ] @
Mene zanima koji linux je najbolje instalirati?
Trenutno koristim Win7, ali instalirao sam pored toga ubuntu na particiju gdje mi se nalazi i Win7, ali sa ubuntu nisam zadovoljan. Razlog? Radi mi nešto usporedno ili ja nisam navikao, ne mogu update drajvere za grafiku ili pak oni ne postoje
Savjetujte me!
Konfiguracija:
AMD Athlon(tm) Dual C. P. 4850 (2 CPUs), 2.5GHz
2048 RAM DDR2
ASUS EAH5570 SERIES
300GB HDD (C:100GB) (D:200GB)
[ plus_minus @ 20.12.2011. 21:49 ] @
Linux na istoj particiji gde i Win7 = Jako lud i hrabar potez.

Probaj Slackware. Nema boljeg Linux-a od toga.
Dok ga podesiš, mečići će iz asfalta da niknu. Ali, kada ga podesiš...

Svi inače polažu velike nade u Linux Mint.
A to je Ubuntu brat blizanac, ispeglan.

Ah da, Ati ima poprilično slabu podršku za Linux.
Sa nVidijom je priča skroz drugačija.
[ maksvel @ 20.12.2011. 21:55 ] @
Trebalo bi da pokušaš srediti grafiku, tj. pronaći i instalirati drajvere, jer ti slična priča sleduje i sa drugim distroima.
Baci pogled na http://www.elitesecurity.org/f156-Linux-hardware tamo ima tema vezanih za ATI (AMD) grafiku, odnosno drajvere.
[ SStudio @ 20.12.2011. 23:31 ] @
Skini Vector Linux, čista ispeglana i kao munja brza Slackware distribucija.
Ukoliko ti je želja da naučiš ponešto o linuxu onda je Slackware ili Arch bazirana distribucija za tebe.
Ubuntu i derivati kao što je Mint su uglavnom dosta uprošćeni i namenjeni su brzom prelasku korisnika na Linux OS.

Aktuelna verzija gore pomenutog Vector-a je 7.0
Drajveri za grafiku se instaliraju automatski ( Kod mene je takođe ATI ) sami tokom instalacije samog sistema i odmah nakon prvog restarta imaš 3D ubrzanje.
Takođe u toku instalacije dobijaš sve potrebne pluginove, kodeke i osnovne programe za rad.
[ epidemija @ 21.12.2011. 08:30 ] @
Odlično!
Evo za početak skidam ovo. Sada cu obrisati ubuntu sa računara, pa cu instalirati. Mene zanima sada pošto sam i ja sam početnik koliko vremena će mi trebati da ja instaliram tj. da ga podesim da radi ko 'zmaj'?!
Ali pošto sam pogledao system req. ne znam da li da ga instaliram na gore navedenu mašinu, ili pak na nešto slabije?
[ component @ 21.12.2011. 08:41 ] @
Uf što ne volim ovo kod Linux-a - svako će ti preporučiti drugu distribuciju. A moj savet ti je da probaš prvo sa nekom koja je jednostavna za korišćenje. Dakle nemoj odmah Slackware i slično. Probaj Ubuntu ili Mint. Ja koristim Kubuntu i mislim da je odličan pogotovo za nekog ko dolazi sa Windowsa. Neko će reći da je KDE (koji Kubuntu koristi) zahtevan, ali taj verovatno nije skoro probao KDE U svakom slučaju probaj da budeš na jednoj distribuciji bar nekoliko dana kako bi se odlučio za pravu.
[ epidemija @ 21.12.2011. 09:29 ] @
System requirements za Linux Mint 64bitnu verziju? Pošto mi treba nešto brzo i da fino radi
[ madcama @ 21.12.2011. 09:36 ] @
Citat:
component: U svakom slučaju probaj da budeš na jednoj distribuciji bar nekoliko dana kako bi se odlučio za pravu.


Nekoliko dana? Pa za to vreme ne mozes da stignes da se naviknes ni na novu duksericu, a kamoli na novi operativni sistem/distribuciju.
[ maksvel @ 21.12.2011. 09:58 ] @
Počeli smo od Ubuntua, a slede:
- Slackware
- Vector
- Mint
- KUbuntu
Idemo dalje :\


Citat:
System requirements za Linux Mint 64bitnu verziju? Pošto mi treba nešto brzo i da fino radi

1. Imaš 2 GB RAM-a, pa ti 64 bita neće puno značiti.
2. Isplaniraj particije i odradi clean instalaciju Linuxa... Nekog.
[ Vodomar @ 21.12.2011. 10:17 ] @
skini Virtualbox skini distribucije pa se igraj par nedelja sa njima i koja ti priraste srcu ti je instaliraj.Ja se igrao i ostao na win 7x64...
samo jedan komentar je pisan sa linuxa hehe
[ epidemija @ 21.12.2011. 11:03 ] @
ok.
[ plus_minus @ 21.12.2011. 11:09 ] @
maksvel, a zašto takva reakcija? Zašto si tužan? Pa šta će da mu fali? Najverovatnije će malo da se pomuči, ali će sasvim sigurno završiti sve kako treba i na kraju dobiti funkcionalno desktop okruženje. Može i početnik da se snađe sa Slackware distribucijom, s' tim što će usput morati da nauči neke sitnice s' kojima neće morati da se petlja sa ostalim distribucijama, a to mu može samo koristiti u budućnosti.

@epidemija

Slackware je jedna Hard Core distribucija, koja se znatno teže podešava od ostalih. Tako je bar bilo sa zadnjom verzijom koju sam ja probao. Koliko se sećam, verzija 10 tačka nešto.. Sada je možda još lakše i dosta toga, automatizovano. Kako god okreneš, svako novo okruženje će ti oduzeti vremena dok ga ne upoznaš. Dal' to bio Mint, SuSE, Fedora, Slack, nebitno.

Ima još jednog magičnog (zlatnog) predloga koji ti nismo rekli.

Evo koji koraci treba da se preduzmu:
Pretpostavimo da imaš USB flešku koja ima ne manje od 4gb. Može i fleška od 2gb, ali ako nije 2.0 standard, onda zaboravi, biće užasno sporo sve.

- Loguješ se na win, skineš ovaj program → Unetbootin
- Prethodno skinutu distribuciju Linuxa, propustiš kroz taj program, pre toga formatiraš flešku (FAT32). (vidi objašnjenje na sajtu, lako je, izuzetno Izaberi drugu opciju DiskImage)
- Pustiš program da odradi svoj posao.
- Kada program završi, restartuješ mašinu i podesiš BIOS da butuje sa fleške. Ukoliko nemaš ploču koja može da butuje sa fleške, piši propalo - sve. Pretpostavljam da ti je ploča sposobna za to.

E, kada se boot proces završi.... Imaš Live linux na fleški. Ne moraš da instaliraš ništa. Ne moraš da se drndaš sa particijama i podešavanjima..
Jednostavno, imaš Linux u džepu a Win je tu gde je i bio i testiraš i isprobavaš do mile volje!
[ epidemija @ 21.12.2011. 11:46 ] @
To se sve može uraditi i sa eksternim hdd? Pošto mi je premalo 4gb, naravno mislim kad bi neke programi i šta već kačio na taj live linux.
[ plus_minus @ 21.12.2011. 11:54 ] @
Po nekoj mojoj logici, 100% da može i externi.

Mada, nema potrebe za externim, jer će ta LIVE linux fleška da upisuje gde god odrediš. :) Nije 4gb malo, nemoj da se sekiraš. U tih 4gb ima i više nego dovoljno za rock'solid Linux (podešen do kraja) on the fly... Dakle, kada se loguješ sa tim, hard disk u kućištu ti je na dlanu kao i do sad... Linux u radnoj memoriji i (pretpostavimo) D particija, i dalje D particija sa istom svrhom kao i pod Windozom. Linux ne bira koji fajl sistem se koristi za upis i čitanje podataka. Windows podržava ntfs i fat32.. Linux podržava nekih 100 i kusur ili 150 i kusur fajl sistema... :D
[ maksvel @ 21.12.2011. 13:00 ] @
Citat:
plus_minus: maksvel, a zašto takva reakcija? :) Zašto si tužan? Pa šta će da mu fali? !

Ma nisam tužan, ono je bio malo indisponiran "smajli".
Ne bih da početnike još više zbunjujemo. Ko baš voli muku/nauku, ima Gentoo - a ovde (bar sam ja tako shvatio) cilj je da se brzo dobije funkcionalno rešenje, a sa gomilom raznoraznih distroa samo se pravi previlik šum.
[ plus_minus @ 21.12.2011. 13:07 ] @
Nema veze, ko se nije 'namučio', taj se leba nije najeo!
[ since1986BC @ 21.12.2011. 14:48 ] @
Citat:
Probaj Slackware. Nema boljeg Linux-a od toga.
Dok ga podesiš, mečići će iz asfalta da niknu. Ali, kada ga podesiš...

Ja sam čuo za onu: "će da rodi mečku" ali "mečići će iz asfalta da niknu" je nešto novo.
[ Ixtis @ 21.12.2011. 15:42 ] @
Ajde ne zbunjujte čoveka sa Gento-om, Slackware-om, Arch-om, ... Probaj ti druže za početak Mint, Ubuntu, a kasnije, ako imaš vremena za bacanje, a ti se zezaj sa ovim malo težim distroima.
[ plus_minus @ 21.12.2011. 16:06 ] @
A ti si mogao da pročitaš prvi, uvodni post teme... kako ne bi zbunjivao ostale, pa i njega.

Citat:
Mene zanima koji linux je najbolje instalirati?
Trenutno koristim Win7, ali instalirao sam pored toga ubuntu na particiju gdje mi se nalazi i Win7, ali sa ubuntu nisam zadovoljan. Razlog? Radi mi nešto usporedno ili ja nisam navikao, ne mogu update drajvere
[ nkrgovic @ 21.12.2011. 18:23 ] @
Sustina problema nije Ubuntu, vec drajveri. Coveku samo treba da instalira Linux odvojeno, a ne "pod Windows-om", na istu particiju i sliucne gluposti, plus da podesi drajvere. Ako ih nema za Ubuntu, nema ni za Mint - pa mu je sve jedno, umesto da uci nesto drugo bolje da radi sa onim sto zna, a da se koncentrise na regularan install i podesavanje drajvera za grafiku. Kad to resi - dobice skroz upotrebljivo okruzenje. Ako i dalje bude sporo (a sumnjam), moze da proba Xubuntu, tj, da na postojeci Ubuntu samo doda (sa neta) XFCE okruzenje.

Koji crni Slackware.... covek nikad nije instalirao Linux u zivotu, osim na Windows particiju, a sad da stavlja Slack.... To je tezak mazohizam, koji ja ne razumem ni kod iskusnih korisnika, osim potrebe za nekim urcenjem....
[ maksvel @ 21.12.2011. 18:41 ] @
Izgleda da me neko nije obavestio da sam u invisible modu. :\
Evo, za slučaj da je proradilo u međuvremenu: čovek hoće da instalira Linuks što jednostavnije.
Znači, nek' uzme lepo neki od ovih par popularnih distroa i nek' instalira i pronađe drajvere.
Ili može da se igra u VBoxu, pa da vidi šta će.
[ component @ 21.12.2011. 22:05 ] @
@epidemija
Kao što reče nkrgovic problem koji imaš je do drajvera. Ubuntu će ti raditi odlično, samo je potrebno da instaliraš proprietary drajvere. Možeš li nam reći koji Ubuntu si instalirao (32-bit ili 64-bit) i koja verzija je u pitanju (poslednja je 11.10)?
U "System Settings" bi trebalo da se nalazi "Additional Drivers" pogledaj da li ti je aktivan "ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver".
Tvoj hardver je dovoljno jak da na njemu najnoviji Ubuntu radi bez ikakvih problema.
Što se tiče Virtual Box-a, on ti neće pomoći da ti bilo šta radi brže. Može da ti pomogne da se odlučiš oko izbora distroa i da uvežbaš način instalacije.
I objasni mi šta ti je ovo značilo: "Trenutno koristim Win7, ali instalirao sam pored toga ubuntu na particiju gdje mi se nalazi i Win7". Da nisi slučajno instalirao preko WUBI-ja?
[ SStudio @ 21.12.2011. 23:05 ] @
Mi neki smo pomenuli slackware i arch kao linuxe za nekog ko hoće da nauči nešto o njemu tjs linuxu.
Ako već samo hoće da ima linux da se povremeno zanima sa njim onda mu je dovoljan bilo koji ubuntu i mint.

Inače ko je rekao da je Slackware težak za instalaciju
Primer instalera za Vector - Slack baziran distro

http://gambasdoc.org/help/app/vinstall-ng?view

Postoji i textualni instaler za one koji su iskusniji i željni retro izgleda.
Sam vektor sam pomenuo zbog toga što ne mora da se zeza da instalira drajvere, odmah nakon restarta ima sve drajvere i akceleracije aktivirane, tako da može da se zeza sa korišćenjem samog softvera u okviru distribucije.

Uzgred, net je pun raznoraznih screenshotova, textova i YT videa o instalaciji neke distribucije.
Pustiš na print i posle lagano stavku po stavku.

[ epidemija @ 22.12.2011. 09:18 ] @
@nkrgovic
Upravo to mi treba, da je funkcionalan, ne sjecka i naravno da je brz. Pošto nema vajde da koristim nešto što nije podešeno, a ovako imam win7 i sve radi. Meni nije bitno koji ću ja linux instalirati, ali samo da mi radi.
@component
Ako je taj WUBI onaj ubuntu instaler[(Wubi) will help you to run Ubuntu within your current system.] onda jesam, preko njega instalirao! Ja sam drajvere pokušao update jedno deset puta ali mi je uvijek prijavilo grešku.

Da ja probam sa nekim gore navedenim linuxima podesiti svoju grafičku i drajvere pa da vidimo šta će biti? I tako redom dok ne nađem odgovarajući.
[ component @ 22.12.2011. 09:40 ] @
Jedino Ubuntu ima WUBI. Bilo koji drugi linux da instaliraš moraćeš da napraviš dual boot. Ali mislim da će ti svako preporučiti da zaboraviš na WUBI. Ubaci Linux CD (distribucija koju si izabrao - ja preporučujem Kubuntu), restartuj računar i prati instalaciju. Linux ti neće pokvariti Windows (osim ako sam ne izabereš da Linux zauzme ceo disk ili sam se igraš sa particionisanjem a ne znaš šta radiš).

Ubuntu/Kubuntu će te lepo pitati da li želiš da instaliraš na preostalom praznom prostoru diska i na kraju ćeš imati ove particije:
1. Windows
2. Ubuntu
3. SWAP

Kada završiš instalaciju imaćeš funkcionalan Linux. Ako ti grafika zeza odradi ono što sam ti rekao:
Citat:
U "System Settings" bi trebalo da se nalazi "Additional Drivers" pogledaj da li ti je aktivan "ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver".

Ne znam kako je tvoja grafička kartica podržana, ali meni ATI 5770 radi savršeno na Kubuntu

Kada budeš imao ovako instaliran Linux jedini problem će ti biti ako želiš da ga ukloniš (mada nije nešto komplikovano). WUBI se koristi jer ti daje mogućnost da se Ubuntu jednostavno uninstallira kao bilo koja aplikacija.
[ calexx @ 22.12.2011. 13:14 ] @
Samo dvaput izmeri pa menjaj particije da se ne desi da ode i Windows particija. ;)
[ epidemija @ 22.12.2011. 14:32 ] @
Evo skidam full unbuntu 11.10 pa cu onda da ga kopiram na cd, a zatim instaliram.
Razlog zbog kog sam izabrao ubuntu jeste velika podrška na forumu ubuntuRS! Ali ako ne podesim sve na njemu idem dalje do odgovarajuće distribucije!
Ostalo ću vam javiti!
ps. kubuntu mi izgleda moćno
[ nkrgovic @ 22.12.2011. 15:19 ] @
Kad instaliras Ubuntu mozes da imas i KDE (Kubuntu) i npr. XFCE (Xubuntu) na istom sistemu, uz izbor pri logovanju. :)

A Slack.... jos uvek cekam da mi neko objasni zasto je Ubuntu "da se zezas", a Slack je kao satro gistro ozbiljan. Znam mnogo vise servera pod Ubuntuom nego pod slack-om, a tako je vala zadnjih vec par godina. Slack, doduse, prestadoh da koristim od verzije 3.1, ali mi i dalje nije jasno to urcenje "ja koristim slack" i "ja sve kompajliram na ruke". Velika nauka kompajlirati sors u vreme autocnfa i automake-a... Da ne spominjem da ces ono kriticno i tako na ruke kompajirati makar i na Ubuntu serveru.
[ plus_minus @ 22.12.2011. 15:30 ] @
Pa, ako čekaš mene kao glavnog inicijatora ili predlagača za tu distribuciju da dam objašnjenje, sve što mogu da kažem (napomenuo sam btw, da sam Slack zadnji put koristio kada je verzija 10.something bila fresh) jeste da sa Ubuntu ne mora da otvara fajlove i da upisuje linije i parametre da bi nešto profunkcionisalo, ili se varam... Ako sam u pravu, to zna da bude dosta frapirajuće za velik broj novih korisnika.

Opet, ne znam koja je sada filozofija uvedena za tu distribuciju (zato sam mu kasnije i predložio metodu sa live fleškom) i da li i dalje moraš da šteluješ x ručno, itd...
[ epidemija @ 22.12.2011. 15:32 ] @
@nkrgovic
Kako do da napravim?

_________________________________
Nadam se da ću na ovom moći pokrenuti ubuntu. Ovo je poprilično star računar, ali zašto ga ne bi iskoristio?!
Procesor Intel
Brzina (GHz) 3
HDD - Hard Disk 80
RAM 1 GB

Da li neko može da mi kaže valja li čemu ova konf. da li vrijedi da instaliram?

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 22.12.2011. u 16:59 GMT+1]
[ plus_minus @ 22.12.2011. 16:12 ] @
Ta konfa može i Win7 da potera, dakle valja.

Najkritičnije kod te konfe je hard disk.. taj od 80gb.. još ako je Maxtor.. :S
Mada i ako jeste stari Maxtor, a nije nikada pravio "čudne zvuke", nema razloga za čekanje. :)
[ epidemija @ 22.12.2011. 16:30 ] @
Šta da ti kažem nego? let's see!
_________________________________
pošto nisam gledao kako se linux instalira samo sam ubacio cd i počeo instalaciju! Prepao sam se kada mi je monitor bio off, a cd radio k'o lud
Uglavnom evo, instalirao sam linux, e sada moram da podesim sve da pogledam šta i kako!
_________________________________
Kako naći drajvere za grafiku? Pošto mi piše unknow.
Da li postoji tema u kojoj je objašnjeno kako najbolje podesiti sve ovo?

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 22.12.2011. u 18:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 22.12.2011. u 18:39 GMT+1]
[ nkrgovic @ 22.12.2011. 18:01 ] @
Citat:
epidemija: @nkrgovic
Kako do da napravim?

Videces kad instaliras. Odes u package manager i samo svuces npr. KDE, ili ako ima mozda i meta-paket koji se zove Kubuntu. Imas i XFCE (Xuubuntu) ako ti je ovaj obican spor.

Drajveri bi trebalo da imaju u System meniju, stavka restricted drivers ili tako nesto... Odgovorice bolje neko ko ispred sebe ima Ubuntu.
[ epidemija @ 22.12.2011. 18:16 ] @
A polako ću ne može ništa preko noći! Al' ima da bude munja!
_____
Oduševljen pristupom prema sajtu putem ftpa samog ubuntu!

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 22.12.2011. u 19:30 GMT+1]
[ vladant @ 22.12.2011. 20:34 ] @
Ovo je sjajan forum, ali ako zaista zelis brzu i non-offtopic pomoc za ubuntu, pravo mesto je:
http://forum.ubuntu-rs.org/
[ component @ 22.12.2011. 20:39 ] @
^
Čestitamo.

Da li si uspeo nešto povodom grafike? Da li su ti ponuđeni dodatni drajveri?

Svakako poseti forum koji ti preporučuju. Odličan je za pomoć za Ubuntu.
[ epidemija @ 22.12.2011. 20:54 ] @
Grafika mi je i dalje unknow, a ne mogu da se sjetim tačno koja je!
Pokupaću googlati, ali ako neko ima rješenje kako da instaliram grafiku neka napiše ovde. Da li možda postoji drajver skende kao i za win7?
_____
Našao sam drajvere, kako sada da ih instaliram, tj. koji je postupak?!
_____
Ok su drajveri.

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 22.12.2011. u 22:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 22.12.2011. u 23:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao epidemija dana 23.12.2011. u 09:58 GMT+1]