[ 44250 @ 22.12.2011. 18:06 ] @
Sve je počelo ovako,u dopisivanju između mene i Euronimousa:

ja: ...I da,najvjerovatnije cu raditi Borin "LEAD MASTER" za el-gitaru bas sebi za dusu. Mogao bi mi reci koja dva zvucnika bi bili najbolja kupovina i da ne kostaju dukata? Takodje me zanima i koliko bi kostala nekakva polovna el. gìtara? Nista od navedenog ne mora da bude vrhunsko,ovo bi koristio za ucenje sviranja na gitari znaci baš i samo za sebe,bez nekih dugih gazenja. Eto kakav sam,na pitanje odgovorih sa dva!

on:Zvucnik,gledaj prijatelju, ja sam celestion 12ice, sto sam u razglasu imao, svirao gitaru opusteno godinu dana. ide visoko, linearan je,cist,precizan, ma super, niko ne bi rekao nije gitarski zvucnik.a doboljan ti je jedan, komotno i za manje svirke bez da ozvucis kabinet

Isto tako, imao sam bas gitarski legendarni G12k-85, koji je,kako ko voli, neko ga svrstava, u bolje od vintage30,ke, ili greenback-a, ili slicnih. i eto,dao ga za 30-40e,a novo reizdanje u playeru,isto 100w, je oko 120e,ako ne i vise, nisam pratio.

Od gitara, imas one skvajere, kopije, koje su sad smesno jeftine,a rade posao. mada iako je za ucenje, los im magnet bude i slicno, to bi se dalo odraditi. Moja preporuka, kao gitarosh, je da bacis oko otom/potom na oglase, mozes naci ekstraaaa tamburu za do 100e, koja bi te ipak nova kostala oko 200-250.
Ovaj skvajer se moze isto nov naci za 100 mozda..ali treba je doraditi. Imas i one pakete,kao sa pojacalom, tu pojacalo ne vredi 5 para, mada, da se rastaviti i igrati ima lepu distorzijicu recimo, promenis zvucnik, i odradis novi amp unutra, i imas bombonicu hihihi.


ja: čim dođem do nekih para cimam te za savjet u vezi gitare. za zvučnik ću još vidjeti da li jedan ili dva-jer pojačalo kao traži 4 Ohm opterećenje mada opet-radiće ono i na 8 Ohm sasvim ok,naročito za mene i moje kućne varijante. Kasnije mi nije teško odraditi novi kabinet i postaviti jači transformator. imam te u vidu!

on:Samo vici prijatelju, iako slabo sviram zadnje vreme, svo drustvo i prijatelji su muzicari koji aktivno sviraju ili se zezaju,pa i da hocu,ne mogu da ispadnem iz tih voda

kako nece raditi i na 8 iha.. a kad se zagrejes,i pocnes da sviras i eksperimentises sa zvukom, onda cu ti dam jedno TONU sema u pdf, SVE sa PCB-ovima, raznih distorzija,wahova, fuzzova,overdriveova,,cak kopija najpoznatijih pedala u svetu i tako to,sve imas u folderu,a skupljano godinama Da vidis onda kako ima da pravis plocice, za dan napravis, pa probas kako zvuci

Kazem ti moj prijkatelj, vise od decenije pravi to, pa sam navukao od njega


ja:Ha haaa ma samo polako drug,da sastavim prvo kabinet i gitaru a onda da razlabavim ove bangave prste pa da ih primoram da nesto nauce a onda cemo lako za seme i pedale kad vec toga ima toliko kod tebe! He he da znas da je sreca upoznati ljude poput tebe,svestrane i upucene a ima vas ovde na forumu hvala dragom Bogu! Da li bi ti smetalo ako bi otvorio novu temu na forumu bas u vezi kompletnog kabineta i u njemu uradio copy-paste svih ovih poruka kao uvod u pricu? I da,postavio sam fajlove u onoj temi "infinity guitar preamp" ,nesto sam se lomatao da li da uradim to prema Borinoj ili Miletovoj semi. mislim da cu prelomiti na Borinu jer za Miletovu ne mogu naci izlazne tranzistore,a i navodi se da je uredjaj namjenjen za bas-gitaru. sta ti mislis o svemu ovome,i da li bi bilo ok da ovo prenesem u tu novu temu?

on:Pa hebes ga, izlaz,kao izlaz je svejedno sta da uzmes, stvar je u preampu.. ali pazi, i to nekom ne ogovara. recimo VOX venue 100, bass pojacalo, combo, ja sam ga uzeo od muzicara, na kojem je on svirao gitaru XY godina.. ja sam isto gitaru,a na svirku akd sam isao,svirao sam na njega bass. totatlo univerzalno pojacalo. cak lepse mi lezi gitara na njemu od basa Jedino sto je cisto,nema nikakvih efekata,ni distorzije i slicno. U izlazu jedan par 2N6254 (a pljuje 100-120W na 4 ohma, +/-50V, ubija)plocica ko kutija cigara, i manja, a preamp 3x veci
Vecina tih sematika,dal to bio recimo taj vox, fender, marshal, ili tako neka pojacala,su do boooolaaaaa jednostavna u izlaznom stepenu (fender 15 je recimo u izlazu TDA2050) imas marshalla sa MJ3001, par. STo jednostavnije i sirovije, to bolje. zato preamp mora biti napucan.
I nema tu nekih puno mudrolija, da sad ide puno elkova na PSU, velik trafo i slicno. do 2500uF po grani i kraj.

Imam jednu ideju, ne znam da li ce ti se svideti, da uradis recimo amp samo, na posebnoj plocici, to mozes bilo sta,ako neces nesto firmirano (imam sve datashitove i seme) a dam ti Sans AMP gt2 , jednu ODLICNU pedalu, koja ce ti biti preamp, UBIJA, od bluza do metala,overdrive, dist, simulacija mesaboogie, marhsala, i fendera, simulacija 3 pozicije mikrofona u odnosu na kabinet, a velicine kutije cigara matori. u DIY varijanti likovi sto prave, muzicari su spremni da izdvoje i do 100-200e za to.a izadje te da napravis 20 e 4x tl072 i 2 tranzistora neka. ja imao 2 komada, i jedan zavrsio, prodao, drugi sam prodao poluzavrsen

Ajde ti zapocni temu, pa cemo tamo nafilovati ovo sto sam ovde pricao bolej ti da otvaras temu, posto ces ti biti konstruktor


ja:Znaci copy-paste! cim dodjem do vremena otvaram tu temu pa cemo tamo dalje,puno hvala na uputstvima i volji da kuckas!
[ 44250 @ 22.12.2011. 18:20 ] @
Dakle ja sam imao ideju da napravim ili APEX G100 od Mileta ili LEAD-MASTER od Bore,ove sa donjih fajlova,a pošto ne znam ništa o svemu ovome pitao sam čovjeka koji zna i time se bavio. Vidiš li ti Euronimous nekih eventualnih prednosti kod bilo kojeg od ova dva? Kao što rekoh u dopisivanju sa tobom,Borin mi ima prednost prvenstveno jer izlazne tranzistore za APEX-ov ne nađoh u domaćoj ponudi a ove za Borin imam,dao mi nikko i taman mi toliko ostalo nakon onog mog zezanja sa NX16,četiri komada.

I DA SE ZNA;POŠTO NIŠTA NE ZNAM (OSIM DA ŽELIM DA UČIM DA SVIRUCKAM) SVE ŠTO MI KAŽETE BIĆE ZA MENE NOVO! tako da se ne čudite kad vas pitam šta to znači -

1:distorzija? 2:wah? 3:fuzz? 4:overdrive?


evo fajlova:
LEAD MASTER

APEX G100
[ Euronymous @ 22.12.2011. 18:42 ] @
Ooo prika Pocelo je znaci hehe..

Evo prika ovo cu ti darujem, izaslo je ispod cekica,pre 10 minuta. Mozda ne bas tu plocicu,nego bolju (citaj, kvalitetnije odradjenu,ova mi nesto nije uspela) 3x5cm je velika. Neki Jack Orman's overdrive PRO. Hi Gain, ima input gain Muffer-a, IC gain FatGnat, kontrola tona od Fendera Pro Roc Amp-a i izlazni deo TS-808 (ibanez Tube Screamer) .. sve u svemu, ako je suditi po opisu, moze biti mlogo dobra pedalica ili preamp, posto imas na njoj, Saturation, Drive, Bass, Mid, High, i Volume. i sve to na 3x5cm. Treba se malo samo poigrati sa njom, menjati cliping diode,(mozda neke Ge ubaciti,kao i LED) kao i sam IC od tl072 do 4558, NE5532 i slicno.




Ajte ljudi, uskacite da vidimo ,i da pomognemo drugaru Muzicari,gde ste?


Edit

za pocetak ne bi bilo lose da uradis nesto od tih stvari sto si ponudio..Komplet ti je sve na jednoj plocici.. posle kad krenes sa eksperimentisanjem, lako uradis neki dizajn,i samo ga bocnes u to sto vec imas. Sad sta bi bilo bolje, hbg, ajde da vidimo ko sta ima da kaze jos
[ 44250 @ 22.12.2011. 18:50 ] @
...ali ja ne znam šta znači masa toga...
[ zeoN_Rider @ 22.12.2011. 18:55 ] @
Citat:
44250: ...ali ja ne znam šta znači masa toga...


Ode ti u muzikante, a znakovi?
[ 44250 @ 22.12.2011. 19:05 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Ode ti u muzikante, a znakovi?


Ha haaa... ma ovo mi je za kreativno ispunjavanje slobodnog vremena,prsti su mi ionako tvrdi od kopanja po betonu i asfaltu-pa što to ne iskoristiti tu manu kao prednost i zadovoljiti davnu želju makar koliko!

"Muzičari koji piju nikad nisu patili od treme..."
[ Euronymous @ 22.12.2011. 19:06 ] @
Distorzija , kao i overdrive spada u gain efekte. (i fuzz,ali o tom posle ) . znaci distorzija ti je vise onako, napucana, ostra, sa dosta vise gaina u odnosu na OD (overdrive). Uglavnom kad se kaze dist.misli se na metal zanr muzike. DZ DZ DZ DZ kad mutijes rukom kojom sviras, onda tako jako reze hbg ne znam kako da objasnim

OD, je sa nesto manje gaina, i manje sustaina (trajanja).. vise onako rokerskije pa do jos blaze, blues fora, plank plank,ili dzzz dzzz Mada i OD se moze naci u metal bendovima.. slusaj malo pesme, u vecini slucajeva kad lepo cujes sta cova svira, koje rifove i akorde, da nema muljanja, to je verovatno OD. Dist je kad sviras brze,pa ne cujes sta u stvari sviras, i dosta ljudi koristi dist na svirkama da zamazu i zamuljaju ako pogrese negde i da..dist u vecini slucajeva nije za live svirke,osim ako ne sviras black metal


Eo video, nasao sam na YT , bice ti jasnije o cemu pricam

dist i od
[ 44250 @ 22.12.2011. 19:20 ] @
Citat:
Euronymous


Eo video, nasao sam na YT , bice ti jasnije o cemu pricam

dist i od


...al´ me ložiš videom, jeeee...


Šalim se drug,nikad bolji način da skapiram razlike. U stvari sve to mijenja zvuk gitare,a ja sam mislio Bog zna šta...šta ćeš kad sam neupućen...
[ 44250 @ 22.12.2011. 19:33 ] @
Koliko sam shvatio-ja mogu ´ladno da napravim ovo sve po Borinom receptu,a onda da ovo što mi ti predlažeš spojim na "HI INPUT LEVEL" ,skontah li ja to dobro ili...

I da,svi ovi efekti zvuče zaista dobro mada tek za sada mi se najviše dopao sam zvuk gitara,bez efekata. Naravno radiću i njih (efekte) ,pretpostavljam da će mi se želja za tim pojačati ukoliko mi bude išlo samo sviruckanje. Samim postavljanjem ovog videa tema je opravdala svoje postojanje,sve više od toga sad je samo veliki plus!

Euronimous-kralj si!

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 22.12.2011. u 21:06 GMT+1]
[ Euronymous @ 22.12.2011. 19:44 ] @
Da prijaetlju, naravno.. Tako i treba, uhvati prvo pa je drndaj bez icega, cisto samo Posle kad savladas sve, teoriju, akorde, da laganini hvatas bilo gde po vratu akorde, onda malo zamasti zvuk, pa idemo na rifove onda solaze i tako to.. Cesto danas pocetnici, cim se late gitare, odmah tablature ispred sebe, i sad cu da sviram metal/rock ili slicno, i onda cesu stolicu, nastrebaju koju pesmu, a kad im kazes "ok, ajde uhvati mi Am" blenu, ili "ajde isto sad to odsviraj,ali pomeri ton vislje" ista situacija..

I da.. dok je sve jos u planu kako sta da pravis, dohvati neku akustaru, i drndaj je cisto onako bez veze malo. Upoznaj se sa tonovima, nek ti malo prsti prorade, na uvo bilo koju pesmu/melodiju ton po ton skidaj, i mnooogo ce ti kasnije biti lakse za sve ostalo. Znaci ton po ton, upoznaj se sa zicama, probaj sam da skontas zasto 6ta zica na 5tom pragu daje isti ton kao prazna 5ta zica i slicno. napregni vijuge to je po mom misljenju za pocetak mnoogo bolje kad sam uklaviris...makar i manje stvari i duze trebalo, nego da ti neko sve sam servira, pa ti se na kraju sve izmesa
[ 44250 @ 22.12.2011. 19:55 ] @
Ma nešto ja kao sluha imam,ne razumijem se toliko u molove i durove ali "na uvo" umijem da otaljam nešto. Akorde ne znam,to je nešto što ću prvo pretpostavljam morati učiti,a uz to će valjda doći i neko blago razgibavanje prstiju. Nešto sam kao klinac svirao klavijature,ali od ´95-te nisam ništa od toga dirao. Gitaru sam imam osjećaj od uvijek po malo želio da sviram,a sad baš nekako bi. Ne planiram da idem u profesionalce,biću zadovoljan da makar za mjesec i po dana neke sitne stvari skontam i neku jednostavniju pjesmu da naučim,pa da je "vozam" po vratu gitare. Ma baš onako sebi za dušu,a to što će biti u svakom pogledu "uradi sam",biće mi samo još satisfakcija više!

Adresu znaš,ona pločica je dobro došla u moj skromni dom!

(onaj "Apel" natpis mi nešto poznat... )
[ d.veljko83 @ 22.12.2011. 21:02 ] @
Sa uzivanjem pratim temu.

[ 1OXB @ 22.12.2011. 23:52 ] @
Aleksandre, a ja bih na tvom mestu razmisljao ovako: ako je za kucno zezanje i ucenje uradio bih LEAD PRO kao preamp i izlaz sa recimo TDA7294. To ce lepo da radi do 30-40W sto je za kucnu svirku dovoljno. Ako ces nesto u startu ozbiljnije onda upari LEAD PRO preamp sa LEAD PRO izlaznim stepenom i sa parom dobrih 12"-ca u Combo boksu ala Fender Tween Reverb si zavrsio posao. Posle mozes da se igras sa dodatcima, pedalama i ko zna cime... imam i tu da ti dam dosta toga.
[ 44250 @ 23.12.2011. 05:59 ] @
Posto sam se nesto bio dvoumio,sad mi je pala na um jedna nesvakidasnja ideja,i moracu je sprovesti u djelo ali o cemu se radi bice objavljeno tek kad budem imao sta da uslikam.


Boro,da li je drasticna razlika u zvuku izmedju LEAD-MASTER -a i LEAD-PRO pojacala? Iako nema "PRO" prefiks, po snazi,naponu napajanja i elementima ovaj manji mi mnogo vise odgovara,i ako zvucna razlika nije znacajno velika radije bi bas njega radio.

I da,sve vas drzim za rijec u vezi gomile sema i plocica za efekte! Cak sta vise pocnite odmah da punite temu pdf-ovima,jpg-ovima i png-ovima(pozeljno uz malo teksta...) jer dok ja ovo uradim,a zatim dok naucim po nesto da svirim... ihaaaj...
[ Euronymous @ 23.12.2011. 12:24 ] @
Da kacimo aa? dooobrooo Ali necu pisati sta je koja, posto sve to imas u samom fajlu svakog dizajna

part 1.

preko 60 sema u .pdf, sa opisom, i plocicama
izmedju ostalog
-amz booster 2 ver.
-ax 84 tone brewery
-Big Muff
-Blue Box
-Blue Clipper
-Blues Breaker
-Chorus
-Distorsion +
-DoD 280 comp
-EasyFace
-Electric Mistress
-FuzzFace
-GreenRinger
-MasterOfFilters
-MicroAMP distorsion +
-MXR noise gate
-Neo Octavia
-Orange Squeezer
-phase45
-Pulsar
-PurplePeaker
-Rat
-Realmctube
-reeboterDelay
-RedRanger
-roodyMod
-Sans AMP GT2 (nekoliko verzija)
-Scrambler
-SmallCLone
-TubeScreamer
-Wahovi.


Part 2.
Isto gomila, ali i ozicavanje
kao i .
-flangeri
-distorzije
-envelope filteri i jos mnoogo toga kao i opet SansAMP GT2

Part 3

Vecina je TIPS, kako sta gde,objasnjenja,saveti prilikom izgradnje i vise onako teorija pedal efekata, isto gomila .pdf-ova.

Evo partovi

File name: part1.rar File size: 4.47 MB
File name: Part2.rar File size: 4.68 MB
File name: Part3.rar File size: 7.31 MB



Pretezno je sve sa tonepad-a, sa kojeg je marljivo skupljao, u vecini sve,a bogami i napravio, moj kolega Zmimi pozz ako si negde u blizini.


Ako nekog interesuje i preko 500+ sema bass i gitarskih pojacala od 70tih pa na,ovamo, okacicu i to Mislim da ima oko 50 razlicitih proizvodjaca..





[ 1OXB @ 23.12.2011. 12:27 ] @
Citat:
44250: Boro,da li je drasticna razlika u zvuku izmedju LEAD-MASTER -a i LEAD-PRO pojacala? Iako nema "PRO" prefiks, po snazi,naponu napajanja i elementima ovaj manji mi mnogo vise odgovara,i ako zvucna razlika nije znacajno velika radije bi bas njega radio.


***Pa da je bas drasticna - i nije toliko, ali ima razlike. LEAD PRO MASTER je ozbiljnije i namenski pravljeno pojacalo. Za pocetak radi sta ti je lakse i zgodnije.

Citat:
44250: I da,sve vas drzim za rijec u vezi gomile sema i plocica za efekte! Cak sta vise pocnite odmah da punite temu pdf-ovima,jpg-ovima i png-ovima(pozeljno uz malo teksta...) jer dok ja ovo uradim,a zatim dok naucim po nesto da svirim... ihaaaj... :)


Za seme nece biti problem ali za plocice hoce. To ces morati sam ili uz pomoc nekoga sa vise vremena od mene.

Za sad ti dajem jedan lep crtez za gitarsku kutiju. Te stvari se dosta tesko nalaze i mislim da ne treba nista drugo da trazis. Ovo je za jedan zvucnik ali se lako modifikuje za dva.
[ 44250 @ 23.12.2011. 13:56 ] @
drugari,divni ste!

Ako je tako onda ce mi slabija verzija pojacala (LEAD MASTER) biti sasvim odgovarajuca,i sklopio sam jednu cjelinu u svojoj glavi sto se tice elektronike unutar kabineta,a sad imam i nacrt samog kabineta. Sad ce neko vrijeme potrajati izgradnja svega ovoga,kao i nabavka-kupovina gitare. Cim nesto uradim javljam se sa slikama,pitanjima i utiscima,u medjuvremenu sad evo ima stiva za ucenje i citanje- iii-haaaa...

(Euronymous,slobodno ozezi po semama )

Ljudi,odlicna ste podrska - hvala vam na tome!

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 23.12.2011. u 15:13 GMT+1]
[ 1OXB @ 23.12.2011. 14:16 ] @
Pazi, ovo uzubljenje ivica drvenih stranica je bitno. Nemoj samo da sklepas ravne ivice jednu uz drugu i letvica u ugao... za ove namene nije dovoljno dobro.
[ 1OXB @ 23.12.2011. 14:22 ] @
@Euronimus
Da nemas ti ili da ne znas nekoga ko ima Fulltone RTO pedalu za gitaru? Ako bi ista od tih pedala voleo da imam (mislim na originalnu semu) onda je to ova.

[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 23.12.2011. u 15:42 GMT+1]
[ Euronymous @ 23.12.2011. 16:06 ] @
Uf..tesko g.Boro. U mojoj okolini niko, koliko mi se cini. Sad za sematike, moguce, ja imam neku rev.1, sa ValveHead-a,navodno orig. tacnije nije ni sema, nego kako na proto ploci da se odradi sve.
[ 1OXB @ 23.12.2011. 16:58 ] @
Sta je to sto imas, posalji da vidim. Jel si siguran da je to sema RTO pedale od firme Fulltone? RTO je skracenica od Robin Trower Overdrive. To je ova pedala:
[ Euronymous @ 23.12.2011. 19:53 ] @
Samo ovu slicku, pitanje je koliko je tacno.



Slusao sam po YT neke klipove sa njom, lepo zvuci, fina pedala, fino i kosta, + sto nosi signature.
Mada,meni se za sada, a nisam vise nesto u tim vodama, za DIY varijante svidja Sans AMP GT2. stvarno univerzalno, cena isto povisoka, pa se isplati i sa te strane praviti, samo je muka oko ozicavanja, puno prekidaca, potova i slicno. Ako se uradi kvalitetno, mamara
[ 1OXB @ 23.12.2011. 20:07 ] @
Stvarno ti hvala Euronimus! Ja sam slusao ovu pedalu uzivo sa stratokasterom i na Fender Tween Reverbu. To je pedala koja MOJIM usima najvise prija, a inace sam veliki fan Robina Trowera i Steve Ray Waughana! Skinucu ja semu sa ovog rasporeda... jest malo "smotano" slozeno ali snaci cu se (valjda?)
[ 44250 @ 23.12.2011. 20:18 ] @
Citat:
1OXB: ........snaci cu se (valjda?)


Ako vam ne bude išlo,tu smo da pomognemo!
[ Euronymous @ 23.12.2011. 20:19 ] @
haha tako je. Kad je vec neko radio plocicu i nacrt, lakse bi bilo da je odmah odradio kako valja hehe.. Semu nisam uspeo da izbunarim..

Isaaaa.. mogu da zamislim kako zvuci na tom Fenderu. A za Stivija, skidam kapu. Stvarno legenda jednom recju.
[ 1OXB @ 23.12.2011. 20:29 ] @
Ako do sada nisi, poslusaj i Trowera. Mnogo je manje poznat kod nas ali je visoka klasa. Uz njih, moji ALL TIME favoriti (gitaristi) su John McLaughlin, Al DiMeola, Lary Corriel, John Mayall... i svakako van serije Hendrix, Santana, Blackmoore, Alvin Lee.........
[ d.veljko83 @ 23.12.2011. 20:33 ] @
Citat:
1OXB:... a inace sam veliki fan Robina Trowera i Steve Ray Waughana!


A joj, de me nadje...

Prvo sta je prozujalo kroz Modusa je bila sestica na ovom sa desne strane :)
[ 1OXB @ 23.12.2011. 21:06 ] @
Veliki, veliki majstor... nema tu dalje price, samo slusajte!
[ 1OXB @ 23.12.2011. 21:33 ] @
Ovo je za moju dusu... gledao sam ceo koncert!
http://www.youtube.com/watch?v=k1rRY1dqoLY
[ zeoN_Rider @ 24.12.2011. 16:26 ] @
Citat:
1OXB: Ovo je za moju dusu... gledao sam ceo koncert!
http://www.youtube.com/watch?v=k1rRY1dqoLY


Mnogo matoro.
[ mikikg @ 25.12.2011. 09:35 ] @
Pozdrav, da se i ja malo uklljucim u temu kao stari rocker ;)

Sto se tice pojacala, izbor je ogroman. Ako hoces da pravis sam kompletno pojacalao, mozes uzeti prakticno bilo koju shemu. Pojacala sa tranzistorima u izlazu su se odprilike pokazala kao najbolja i laka za neko buduce servisiranje. Takodje, po meni uopste nije losa varijanta uzeti npr TDA7294 u bridge modu i tako gurati 1,2 ili 4 12-tice. Na kraju ako hoces bas da se zanimas sa gitarskim pojacalima, Marsall sa cevima je ipak nesto neprevazidjeno trenutno za gitariste :)

Za pedale je malo uzi izbor tj ne znam koliko su sheme dostupne za dobre pedale. Npr za distorziju bih ti preporucio Boss DS1 ili DS2 koje su standard za malo "crvsci" zvuk. Ja sam pre X godina iskopirao DS2 i secam se da je shema relativno prosta ali nema sad sanse da nadjem tu shemu kod sebe :(. Dodatno kao referencu spominjem trenutno jednu od najomiljnijih distorzija kod gitarista a to je TubeMan http://www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=11

Za wah-wah preporucujem iskljucivo CryBaby koju ju je svirao nekada Hendrix :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dunlop_Cry_Baby

Posto ipak kazes da si pocetnik, mozda bi za tebe bila drasticno bolja (i jeftinija) varijnata za pedale da ne uzimas/pravis pojedinacno odredjenu pedalu nego lepo da uzmes digitalni interface (rig) i onda da ostalo procesiranje radis u racunaru tj sve efekte i boje "vuces" iz racunara. Ovo je veoma popularno resenje kod pocetnika jer imas na raspolaganju tonu boja i preseta, ukljucujuci gotove presete (simulacije) gotovih postavki (zvuk pojaca, kutije, prikaceni efekti, tip mikrofona i pozicija kod zvucnika) od poznatih gitarista/bendova, kao npr Satriani, S.R. Waughan, Santana, Hendrix, Metallica i slicno. Dakle treba ti hardware neki, npr ovaj http://www.mitrosmusic.com/pro...io-GX-----USB-Audio-Interface/ i software ko npr GuitarRig.

Vezano za gitare, ako te ne mrzi, mozes svratiti do Kragujevca i da odemo zajedno kod Dragana Urosevica (ex Osvajaci). On ima na prodaju nekoliko gitara (znam da trenutno ima jednog Stag-a i Ibanez na prodaju) i taman da cujes i vidis kako recimo radi Gibson + Marsall lampa + TubeMan :)

A sto se tice gitarista, po meni uz duzno postovanje Hendrixu i SRW-u, cika Satriani je trenutno tata. Jeste da je ucio da svira gitaru kod Vai-a ali ga je odavno presisao :)
http://video.google.com/videoplay?docid=-3593623584137678217
[ Euronymous @ 25.12.2011. 10:56 ] @
Citat:
mikikg:Ja sam pre X godina iskopirao DS2 i secam se da je shema relativno prosta ali nema sad sanse da nadjem tu shemu kod sebe



Pa viciiii,znas ko ima Ne znam jel imam i PCB,potrazicu kad dodjem kuci, ovo mi na flesicu,a na poslu sam

Evo ide sematika u atachmentu.

BTW, ima puno boljih i jednostavnijih,taj DS mi je nekako,izvikan. Ali sve je stvar ukusa,ja sam vremenom od metala do narodnjaka trazio dosta toga u zvuku,ono sto mi je bilo super,posle nekoliko meseci, cist krs i obrtnuto. Sam sa sobom ne mogu da se dogovorim nekad a kamoli sa drugima

Baci pogled na ono sto sam okacio pre neki dan. Ima veoma interesantnih stvari, kopija i modifikacija ekstra poznatih efekata.a vise od pola toga se moze i cuti na tjubu. ako treba jos, da kacim?

[ 44250 @ 25.12.2011. 11:17 ] @
Citat:
Euronymous

Baci pogled na ono sto sam okacio pre neki dan. Ima veoma interesantnih stvari, kopija i modifikacija ekstra poznatih efekata.a vise od pola toga se moze i cuti na tjubu. ako treba jos, da kacim?


Ej,ono sam pregledavao-pa tamo ima stvari da ne mogu sve pogledati i isčitati za godinu dana! ali neka-samo filuj,neka tema bude što popunjenija!

Nisam se nadao ovolikim postovima sa iskustvima niti sam mislio da je ovoliko rokera i ljubitelja gitare na forumu! Što se tebe imenjače tiče-znam da tamburaš i sve to ali ostali...čovjek se uči dok je živ!
[ Euronymous @ 25.12.2011. 11:34 ] @
Sad od ponedeljka cu da probam ono sto smo pricali, AMZ overdrive pro,4 komada pravim busim sad plocice, glupo mi da ti posaljem a da ne radi ili da je krsh,ali sumnjam da bi Orman napravio shitaru.

Jos jedna interesantna,mislim da je ima u prvom delu, je RAT, ima nekoliko verzija, u osnovi ima dosta slicnosti sa DS1, sa nekim izmenama,pa je i zvuk dosta drugaciji.
Jeff Beck, Joe Walsh,David Gilmour,Jerry Cantrell, James Hatefield,Peter Buck, Krist Novoselic (ex basista Nirvane) samo su neki koji je imaju u svom asortimanu pedal boarda

Imenjace,i meni si zagrejao malo sad za sve ovo Taman sam okacio gitaru o klin,a kako sad da je ne uzmem kad napravim nesto?
[ 44250 @ 25.12.2011. 11:54 ] @
...kažem ja-talasi dobre plime,i samo dolaze...
[ d.veljko83 @ 25.12.2011. 18:11 ] @
Citat:
44250: ...kažem ja-talasi dobre plime,i samo dolaze... ;)


Ako, i treba... :)
[ 1OXB @ 25.12.2011. 21:51 ] @
@44250
Kad budes uradio pojacalo i nabavio gitaru, poslacu ti semu mog TUBE Emulatora da se igras i vidis sta moze.
[ 44250 @ 26.12.2011. 04:31 ] @
He-hvala unapred!
[ mcxxl @ 27.12.2011. 05:05 ] @
Ako nekom treba zavrsena plocica od SansAmp GT2 neka se javi, placa samo delove i plocicu. Napravljena pre vise od 6 meseci a u medjuvremenu sam prisvojio Vox Tonelab SE i kako stvari stoje nema izgleda da zavrsim ovu pedalu. Potrebno je samo postaviti tri preklopnika i potove i smestiti u neku kutiju. Takvu istu sam napravio pre 2 godine i radi fenomenalno....(bez komentara). Ko je zainteresovan i misli da moze u neko skorije vreme zavrsiti ovu pedalu neka se javi uz obavezan demo po zavrsetku iste :)
[ 44250 @ 27.12.2011. 08:44 ] @



Moderni uzori,momci su skroz dobri i zanimljivi!


[ Euronymous @ 27.12.2011. 10:54 ] @
@mcxxl

Prika,tu verziju sam i ja radio ima dve ,ona na vecoj,starija, i ova na manjoj plocici, novija verzija . Jel da da je super? Samo kvalitetno uraditi ozicenje, i kvalitetne komponente ubaciti, i vozi Misko.

Evo kako to otprilike treba da zvuci

[ mcxxl @ 27.12.2011. 12:43 ] @
@Euronymous
Baš tako kako si napisao. Jedna od boljih pedala za malo novaca kada se pravi a u radnjama je cena poprilično visoka. Preporučio bi graditeljima još i CrunchBox - prava masna distorzija bez "peska"
[ 1OXB @ 27.12.2011. 14:41 ] @
Pogledao sam semu i odslusao demonstracije pedale i mogu vam reci da je jedna od najboljih koje sam u zadnjih dosta godina cuo! Ne vidim problem da se ovo sastavi a dobija se jako mnogo. Uz ovo uraditi jedan dobar cist izlazni stepen i sve podesiti tako da ga signal iz predstepena nikad ne otera u klipovanje i zavrsen posao po svim pitanjima. Pedala ce dati kompletan karakter zvuka a izlaz to treba samo da pojaca bez sopstvenog uticaja na zvuk. Normalno, podrazumevam dobar kabinet sa jednim ili dva dobra "prava" gitarska zvucnika.
[ Euronymous @ 27.12.2011. 20:33 ] @
Kao sto sam i obecao pre koji dan, da nafilujemo temu i sa semama pojacala za sada, FENDER pojacala, i to :

Bandmaster
Bandmaster Reverb
Bantambass
BassMan
Bronco
Champ
Champ Vibro
Concert
DeLuxe
DeLuze Reverb
Harvard
Musicmaster Bass
Princeton
Pro AMP
Pro Reverb
Quadreverb
Showman
Studio
Super
Super Reverb, Twin, i Twin Reverb
Tremolux
Vibrasonic, Vibrasonic Reverb
Vibratone Leslie
Vibrolux , Vibrolux Reverb
Vibroverb
WhiteModel 80

+ PA heads
+ Model Amps

i Novija fender pojacala i to :

Blues deluxe
Blues Deville
Blues JR
Vibrolux Custom
Dual Proffesional
Frontman 15
Hotrod deluxe
Hotrod Deville
Pro JR
Pro Tube
Prosonic
Rumble Bass
Stage
SuperAMP
Tonemaster
Vibrasonic
Vibroking}

Kao i nekoliko reizdanja , i to, TwinAmp, Bassman,Reverb, DeluxeReverb,TwinReverb, VIbroverb. Sto se tice FENDER-a , to je to

Link
FenderAmps

[ Euronymous @ 27.12.2011. 21:27 ] @
Idemo dalje, za iste pare

Mesa Boogie
36 komaTa
File name: Mesa Boogie.rar File size: 7.44 MB

Marshall
40 sema
File name: marshall.rar File size: 8.35 MB

VOX
70ak sema
File name: VOX.rar File size: 10.99 MB


I ostala pojacala,necu pisati modele, nego samo proizvodjace Negde ima manje,negde vise modela, to je sto sam uspeo tokom godina da skupim. A za njih,nisam se preterano trudio da nabavim svaki model ... uglavnom

Acoustic
ADA
Allesandro
BadCat
Bogner
Carver
Carvin
Crate
Duncan
Egnator
Elk
Epiphone
Galien Krueger
Groove Tubes
HiWatt
Hughes&Kettner
Jim Kelly
Kendrick
KittyHawk
Laney
London City
Matchless
Moog
Music Man
Nobels
Orange
Park
Peavey
Pignoise
Randall
Red Bear
Rick Tone
Rickenbacker
Rivera
Roland
Seymour Duncan
Simms Watts
SJB
Soldano
Sovtek
SunDown
Sunn
SWR
Top Hat
Trace Elliot
Train Wreck (ken Fischer)
Yamaha

Post70sAMPS

Eto.. mozda nekom bude korisno bar nesto od ovoga.

I da..vecina ovoga se moze naci na netu,olako,ali eto...ovde je sve na jednom mestu,sortirano, posle ko hoce, nek samo dopunjuje bazu i nastavlja da skuplja


[ 44250 @ 28.12.2011. 04:30 ] @
I-juuuu...
[ MirsoMehic @ 28.12.2011. 08:30 ] @
Ojjj HA



Mala nam je postala miljenica doma
[ 44250 @ 28.12.2011. 08:45 ] @
Da li neko od prisutnih ima volje i vremena da mi iscita cifre ona tri 2N... tranzistora iz seme Borinog LEAD MASTER-a sa pocetka teme? U gradu sam,zaboravio da ponesem semu a mobilni mi ne otvara pdf-ove. Hvala unapred!
[ viktor1986 @ 28.12.2011. 09:05 ] @
Treba ti 2N5401*2, 2N3439*1, 2N5416*1, BD139*1, IRFP250*4. Za onaj deo ispred legenda ti treba BC550B(ili C)*4.

Sada sam gledao i vidim da kelco nema 2N3439, verovatno ce ti mozda ponuditi MJE340 ukoliko trazis neku zamenu.
[ 44250 @ 28.12.2011. 10:47 ] @
Tamo sam bio i uzeo ovaj drugi 2N5416,a za 2N3439 sam mislio otici u uPrinc pa mi je zato trebao info-mnogo ti hvala! Kazi mi da li bi oba ta dva 2N mogao mijenjati sa parom MJE340/350 posto su mi bas u kelco-u za 2N3439 rekli da nema zamjene i da ga nece nabavljati?
[ viktor1986 @ 28.12.2011. 12:25 ] @
Jel CDIL proizvodjac tog 2N5416? Najbolje je da pitas Boru. Ako se dobro secam, mislim da je na nekim verzijama Legenda umesto tog 2N5416 bio 2N5401, mada nisam siguran.
[ 44250 @ 28.12.2011. 12:47 ] @
Uzeh ovaj 2N3439,na njemu pise jos samo 'LF' i nista vise. U kelco-u ovi 2N... kostaju nesto manje od 80RSD(s tim sto 2N34 . . nemaju,na 2N54 . . cu pogledati dodatne natpise-rekao bi da nije C-DIL) a u uPRINC-u sto RSD vise! Kostaju vise nego izlazni 250-ice,zato bi bilo korisno da Bora kaze da li bi se kao zamjene mogli koristiti MJE340/350,dosta jeftiniji i lakse nabavljivi. Ako nije probao,probacu ja kad dodjem do toga pa cu javiti sta se desilo. Svakako hvala na pravovremenom odgovoru Viktore!
[ 1OXB @ 28.12.2011. 12:56 ] @
Ti 2N su stari tipovi tranzistora i ne bi me cudilo da pocinju da bivaju nenabavljivi. Mogu da se zamene sa MJE340/350 i slicnim parovima ali ne i sa BD139/140 zbog napona. 2N5401 je ipak preslab za to mesto.
Sta si se odlucio za kabinet - kutiju? To je bila tema, a koliko vidim, vise se bavimo elektronikom?!
[ 44250 @ 28.12.2011. 13:25 ] @
Uradicu po vasem nacrtu jer je preporuka odlicna. Nabavio suve daske spojene u pristojne ravne ploce,posto mi je drug-komsija-stolar rekao da bi ivericu uzubljeni coskovi oslabili i da bi (mehanicki) to najbolje bilo uraditi od drveta. Kad sam pokrenuo temu kompletnim kabinetom smatrao sam kutiju sa zvucnikom,pojacalom i prikljuccima sve na jednom mjestu/u jednom uredjaju. Sad se nesto razmisljam i o odvojenoj kutiji za komplet-elektroniku. Ne znam kakve bi bile eventualne prednosti,i tu bi mi dobro dosla koja rijec savjeta. Mislim da odvojene kutije imaju prednost u manjem uticaju vibracija na potenciometre i uopste mehanicku izdrzljivost elemenata pojacala,ali tu mi se koce sva daljna razmisljanja. Kabinet ce doci uskoro na red,treba da osmislim dobar sablon za ocrtavanje i isjecanje rubova ploca kabineta,da se nadjem sa nervima i da onda to uradim polako ali precizno koliko god je moguce,po mogucnosti bez ponavljanja. I elektronika ce uskoro,ukoliko mi ne bude iznenadjenja.
[ Euronymous @ 28.12.2011. 19:45 ] @
Slazem se.. ovaj nacrt je super stvar. Razmisljam i ja sebi nesto tako da odradim od spera, cim otopli

Prika,slobodno turaj sve u jednu, (combo varijanta).. Mislim da je nepotrebno razdvajati glavu i kabinet. Pre svega to je gitarsko, nema toliko niskih tonova zbog kojih ce ceo kabinet da vibrira nesto preterano,a ni neke jacine da ce ti se nesto poodlemljivati. I na combo bass pojacalima,preko 100w pa tek posle nekoliko stotina,da ne kazem hiljada sati, se tek nesto odlemi Desava se, ne kazem...ali to je ono-retkost.
Bar za tebe to nije problem, otvoris, prelemis sve lemove, i drombuljaj dalje hehe.
[ 1OXB @ 28.12.2011. 20:42 ] @
Mogu ja i ovako da vas obradujem...
[ 44250 @ 28.12.2011. 21:22 ] @
...copy-paste,copy-paste,copy-paste,copy-paste,copy-paste,copy-paste,copy-paste,copy-paste...aj što je štiva! :)
[ zivanicd @ 28.12.2011. 21:29 ] @
Sto se kabineta tice.... Ja jedino koristim Native Instruments Guitar Rig 4 Pro :)

Nista vise ne treba :)

Par preseta i odvaljulje...

Van Halen zvuk: delay, reverb, tube screamer, dist, chorus/flanger :)
[ 44250 @ 29.12.2011. 18:46 ] @
Danas sam malo radio,nije ispalo kako sam mislio da će ali i ovako će biti OK. Iskreno,želja mi je bila da ujedinim dva djela-Borino LEAD MASTER pojačalo i Miletov G100-predpojačivački dio. Svidjelo mi se(kao totalnom laiku) kako izgleda Miletovo predpojačalo sa svim onim kontrolama i konektorima,ali mi se Borin pojačivački dio više dopao jer mi zbog duplih IRFP250 djeluje robustniji i otporniji na "maltretiranja" i ostala nehumana djela. Od Miletovog G100 pojačivačkog dijela još me odbijala nenabavljivost originalnih izlaznih MJH11017/11018. Međutim,nakon kontaktiranja APEX-a u vezi G100 čovjek mi reče da umjesto navedenih komotno mogu da stavim par TIP142/147 koje sam em imao em su jeftini i lako nabavljivi. Usput me malo uputio o porijeklu samog uređaja i ponudio "donekle popunjene" pločice,bukvalno po cijeni dijelova na njima.

I tako krenem danas da peglam pločicu za napajanje AX12 i Borin LEAD MASTER,i sve mi nešto štampa pločice pojačala malena ali rekoh kad je raspored u dobroj srazmjeri - i pločica će biti. ALI-nije!

Imam osjećaj kao da me u štampariji u gradu namjerno zezaju-

prvo-Borina pločica je smanjena za oko dvadeset posto,
drugo-raspored G100 je toliko loše odštampan da je to za nevjerovati-vidljive su jedino cifre kapaciteta kondenzatora u napajanju,ostalo se sve gubi u raster-slici. Inače jpeg fajl rasporeda nosi ravno 790KB i rezolucije je 3071 x 1408 piksela-dakle da je bolji bio bi savršen!

Sve u svemu,pločica G100 je stigla u ponedjeljak,danas sam mislio sastaviti većinuove simbioze;izdvojiti Miletov-sastaviti Borin izlazni stepen i spojiti ih u jednu cjelinu,a pošto se desilo ovo sa štampom LEAD-a (umanjenje za 20-ak %) odlučio sam napraviti komplet G100 a za Borin MASTER nabaviti elektrolite i trafo pa ga onda uraditi zasebno. Dobra stvar je i što će ta dva i kasnije moći da rade u simbiozi,pošto G100 ima LINE OUT pa međusobno povezivanje neće biti problem.

Dakle,konačno prva verzija će biti kombinacija Miletovog G100 i Borinog predloga kabineta,na kojem ću raditi sutra kad dođem iz grada. Jbg. tek sad kad sam postavljao konektore,potenciometre i kratkospojnike uvidjeh da na pločici nema jedne 22V zener-diode a nemam je ni ja u šteku pa će posjeta gradu pasti samo zbog tog jednog dijelića.

Pločice su inače od Mileta stigle popunjene ovoliko:



ovlaš postavljeni elementi:


i danas nakon popunjavanja,polemljeno skoro sve osim 22V zener-diode i klemica za povezivanje transformatora i zvučnika:





[Ovu poruku je menjao 44250 dana 29.12.2011. u 19:57 GMT+1]
[ Euronymous @ 30.12.2011. 10:06 ] @
Citat:
44250:Imam osjećaj kao da me u štampariji u gradu namjerno zezaju-


Hahah brate.. moguce,sve je moguce

Lepo ovo izgleda..super.

Sta si resio za kutiju? Hoces moci ovo smestiti u onu sto je g.Bora okacio nacrt? potovi su gore. znaci plocica bi trebala da ti stoji vertikalno,nije nemoguce,ali hladnjak od izlaznih vrlo moguce da ce da smeta magnetu zvucnika. Ili da povadis potove,pa ozicis,a plocicu tutnes kako hoces?
[ 44250 @ 30.12.2011. 10:27 ] @
Da da radicu kabinet prema prvom Borinom nacrtu,treba da se jos konsultujem sa komsijom oko nacina izrade onih zubaca i da prevedem cifre iz inca u mm-e,tako se lakse snalazim. Elektronika ce ipak u odvojenu kutiju jer mi potenciometri nisu neki i osjecam da bi se ubrzo raspali ili u najmanju ruku pravili probleme pa cu ici po onoj "bolje spreciti..." . Hladjenje ce biti na pristojnom hladnjaku ali ipak uz ventilator. Bas sad idem iz radnje-kupio zener 22V i pucam pravo u stampariju u kojoj sam i do sad sve radio,usluzni su i veoma voljni da odgovore na pitanja i moje zahtjeve-potrebe,tako da ce do veceras "pasti" i LEAD MASTER plocica-mozda cak i polemljena. Jedino sto ce MASTER morati sacekati na adekvatan trafo ,a ostalo cu mu srediti narednih dana-mjeseci uz sve ostalo sto radim.
[ 44250 @ 30.12.2011. 12:14 ] @
Napokon prava velicina negativa,koju diriguje raspored i velicina izlaznih tranzistora. Visina same plocice izlazi 19,6cm a sirina se zatim sama podesava i za komplet plocicu izlazi oko 32 cm. Vjerujem da se bez posljedica moze smanjiti i za 10% pa se mogu koristiti standardne pcb-plocice velicine 200x300mm.
[ 44250 @ 30.12.2011. 19:10 ] @
Kompletirao G100





i uradio koliko sam mogao LEAD MASTER-a


Nedostaju mi kondenzatori od 20pF i 390pF,nemam ih ni u keramičkom obliku! Umjesto 20pF postavio sam najpribližniju cifru koju sam nabavio a to je 22pF,za 390pF ću vidjeti šta ću i kako.
[ nikko @ 30.12.2011. 19:14 ] @
Ljepo,cisto i uredno.
Cestitke izgleda odlicno.
[ 44250 @ 30.12.2011. 19:25 ] @
Citat:
nikko: Ljepo,cisto i uredno.
Cestitke izgleda odlicno.


Hvala drug! Većinu (oko 99%) dijelova G100 je polemio Mile,ja sam samo dodao izlazne tranzistore,6,3mm konektore,potenciometre i nešto sitnih dijelova,sve ostalo su Miletovi lemovi! Eh kad bi ja znao onako kalajisati...

LEAD MASTER je opet sastavljen vlastoručno što se i vidi-premazan zaštitom od otopljenog kalafonijuma na žutom vitroplastu i sa plavim otpornicima - to mi već dođe kao znak raspoznavanja!
[ Euronymous @ 30.12.2011. 19:36 ] @
Imenjace, obicno ne pravis gitarska pojacala, ali kad pravis, pravis dva odjednom

Citat:
44250:..Umjesto 20pF postavio sam najpribližniju cifru koju sam nabavio a to je 22pF...


Mozda bas taj ima zapravo 20pF

Evo malo da spamujem Upravo sam zavrsio i ovo (paralelno sa nekim skretnajama) LC metar. 0.1pF do 900nF, i 10nH do 100mH, autorange... Jest' da je samo do 900nF,ali OK. za vece vrednosti - multi .




I da.. super ovo izgleda druze.. jel se ulepis kalafonijumom kad mazes?
[ d.veljko83 @ 30.12.2011. 19:45 ] @
Citat:
44250: Kompletirao G100
...
i uradio koliko sam mogao LEAD MASTER-a


Doci ces ti brzo do trzalice vidim ja :)

Citat:
Euronymous: Imenjace, obicno ne pravis gitarska pojacala, ali kad pravis, pravis dva odjednom :D


To nije problem, utvrdjeno je odavno, nego kako ono bese ide stimovanje...? ;)


Pozdrav drustvo i samo tako napred.
[ 44250 @ 30.12.2011. 20:55 ] @
Rekoh ja već imenjače da si ti jedna svestrana ličnost koja se u sve razumije,SVAKA ČAST kako si ovo uradio!


I veliko HVALA na podršci drugari moji dragi!
[ Euronymous @ 31.12.2011. 08:02 ] @
Prika, nisam ja pravio sam uredjaj samo mi jos to treba da se bakcem sa PICovima, i HEX-om i tim cudesima Samo sam ga zbauljao u kutiju,ovo sam narucio ranije jos.
Mada nije problem ni napraviti, jedan PIC,LM, i 7805 i po koji kond i otpor. ende

Inace,moza si i negde rekao,ali nisam ispratio, koliko te izadje to stampanje?
[ 44250 @ 06.01.2012. 11:18 ] @
Prika jutros mi bio Deda Mraz i mogu ti reci da jako lijepo radi plocice-puno bolje nego ja! Sve linije su super oivicene,odlicno uradjena stampa rasporeda... MOJ DEDA MRAZ SE NE ZAJE+AVA,a vaš?





[Ovu poruku je menjao 44250 dana 06.01.2012. u 23:05 GMT+1]
[ Euronymous @ 06.01.2012. 15:41 ] @
Oooo Lepo lepooo.. Vidis ti djed mraza hehe

Ova jedna plocica mu muljava malo sa bakarne strane..ali znam sta se desilo,garant. Kalafon se nije osusio,a u medjuvremenu macka dohvatiloa i posorala plocice po sobi pa se nahvatalo kojecega

100% to.. tako i kod mene nekad
[ APEXaudio @ 06.01.2012. 21:18 ] @
Mozda je za samogradnju i kucno vezbanje bolje malo kompaktno pojacalo snage 15W sa TDA2030 u izlazu, postoje i jednostavnije verzije sa baterijskim napajanjem za sviranje u parku ili na ulici kad dodje leto.
[ 44250 @ 06.01.2012. 22:07 ] @
Euronymous,pločica ti je ispala dobro,samo si je trebao još malo držati da se ono malo bakra ojede-inače linije su ti baš-baš lijepo oivičene i djeluje kao da ti je deblji bakar nego što to bude kod mene! Odlično ovo tebi ide,a kukao si kao gladna godina "Jao ne ide mi,čekić radio,ovo-ono..."

Kolega APEX,slobodno nastavite sa ostalim podacima o ovom "mališanu" ...
[ Euronymous @ 11.01.2012. 21:49 ] @
Sto bi rekli BUMP da malo osvezimo tematiku, jelte?

Radi se za drugara jedna dileja (dileja za dileju ) Rebote Delay 2.5 verzija. U pitanju je Eho integralac, PT2399 i sacica ostalih komponenti,treba da lepo zvuci, kasnjenje od 10ms do 580ms. Sematika,medju onim partovima sto sam kacio efekte






Citat:
44250: Euronymous,pločica ti je ispala dobro,samo si je trebao još malo držati da se ono malo bakra ojede-inače linije su ti baš-baš lijepo oivičene i djeluje kao da ti je deblji bakar nego što to bude kod mene! Odlično ovo tebi ide,a kukao si kao gladna godina "Jao ne ide mi,čekić radio,ovo-ono..."


Druze, na jednoj mi se toner skinuo,pa sam nekim markerom popravljao, mozda je to to Mrzelo me da ribam, i ponovo peglam
[ 44250 @ 11.01.2012. 21:56 ] @
Citat:
Euronymous
Druze, na jednoj mi se toner skinuo,pa sam nekim markerom popravljao, mozda je to to Mrzelo me da ribam, i ponovo peglam


Ma mene je više impresionirala debljina bakra-da li je sam po sebi deblji nanos ili tebi bolje ide nagrizanje - ne znam,sve u svemu-ZAČIN C!
[ 44250 @ 25.01.2012. 22:48 ] @
0vih dana će G100 dobiti svoju kutiju,jer danas sam premotao dva transformatora za G100,po jedan od 100-tinjak VA 30VAC za svaku granu:
i sad ima sve što treba.

Borin LEAD MASTER će sačekati sledeći transformator,pa će i on u kutiju a do tad će u izradu kabinet po Borinom "nazubljenom" :) nacrtu.

Ovih dana...
[ nikko @ 26.01.2012. 16:34 ] @
Drug skidam kapu:))
[ 44250 @ 26.01.2012. 21:01 ] @
Ta-daaa!



(ako se smijete,nemojte makar grohotom... )
[ mato_buster @ 26.01.2012. 23:15 ] @
covjece svaka cast fino si se potrudio sad kad vidim da pola posla obavljas jednom rukom ne sumnjam da cu ja sa dvije da uspijem da obavim slican posao
samo pitanje jel se mijenja napon ili nesto sa mijenjanjem precnika zice ili treba da se drzimo precnika zice koju smo prethodno skinuli i jesi motao rucno ili motalicom

Pozdrav

MATO
[ Euronymous @ 27.01.2012. 15:54 ] @
Majstore imenjace , kako da rastavim trafo, koji je sav zaliven? svi limovi su mu ulepljeni,i onda sastavljen,a da ne upirem brusilicom? Kontao sam da ga potapam u kojesta od rastvora ali ne zelim da skinem lak sa zice.
[ 44250 @ 27.01.2012. 19:54 ] @
Ime,zaliveni su veliko zlo! Ako je baš "bogato" zaliven bolje ga ne diraj osim ako ga misliš skroz nanovo premotavati-kažem to jer sam jednog prije pet godina nepovratno uništio. Tad nisam znao kako se radi premotavanje i bacio sam gvožđe trafoa od pola kilovata! Zavarenima se izbrusi var pa se opet može rastaviti,ali kad lak zađe duboko među limove...ne znam. Još jedna stvar-ako je baš junački zaliven pitanje je da li ćeš moći uopšte iskoristiti njegovu lak-žicu ili ćeš morati kupovati novu. Procijeni sam,nemam pojma,ne znam šta bi ti rekao.

Mato,po pitanju debljine žice pročitaj tekst koji sam napisao ispod videa na youtube-u i isprati linkove. Ne može se sve objasniti u tri rečenice ali linkovi će te odvesti na pravo mjesto! ;)
[ 44250 @ 28.01.2012. 22:40 ] @
Kutija je tu,ali na žalost i istosmjerni napon od 7V na izlazu. Nemam predstavu šta bi moglo biti,pogledaću ovih dana mada ,osim da povadim sve tranzistore i redom provjeravam,za sada nemam druge ideje. Evo slike:













[ nikko @ 29.01.2012. 08:08 ] @
Uh drug ovo opasno izgleda:)))
Polako sve ponovo pregledaj mora da je neka glupost.
[ 44250 @ 29.01.2012. 09:50 ] @
hvala drug!

Ma uvijek je neka glupost,samo je treba naći. Baš sam sad krenuo da prčkam po njemu,jutros ustao pa morao da sredim nered u radionici koji sam ostavio iza sebe da me mala ne bi u top strpala,a kad sam to uradio onda sam donio kutiju sa alatom i gore navedenog u kuhinju-ima da je strefi šlog kad bude došla od svojih pa vidjela! Ne mogu više u radionici,smrzao sam se juče a danas makar ne moram,završio sam sve sa brusilicom,kompresorom i bušilicom,sad je ostalo da se poradi lemilicom pa ako bude sreće možda danas lupim prvi takt na nekom davno ručno rađenom pik-ap -u i na najjeftinijoj akustišnoj gitari. Ma bitno je da se proba i da radi-nisam ni ja Hendriks pa da mi treba odmah fender!
[ 44250 @ 29.01.2012. 14:01 ] @
SAD RADI!

Ne znam do čega je bilo,da li je možda neki opiljak pravio problem pa je sad ispao ili je možda unimer pobrljavio od hladnoće jer su mi sinoć već prsti bili počeli trnuti pa vjerujem da je i unimeru bilo teško. Uglavnom kad sam vidjeo cifru 7VDC na izlazu za zvučnik bilo je već preko 10 naveče i nisam mogao dalje. Sad sam ga u kući (u toplom) rastavio,povezao preko zaštitnih sijalica,premjerio napone izlaza,napajanja,na emiterskim otpornicima i sve je bilo u redu. Još sad treba da uradim zaštitu - a skontao sam da imam jedan NE555 u "magacinu" tako da će izgleda pasti još jedan APEX,ovaj put u zaštiti!
[ 44250 @ 29.01.2012. 20:57 ] @
...svaštanešto,a ja treba da napravim pick-up...

3 dio: http://www.youtube.com/watch?v=144MHgNrKb8

(obratiti pažnju na treći minut pa na dalje,zanimljivo "štivo"! )

2 dio: http://www.youtube.com/watch?v=iCqrGyEJFqc

1 dio: http://www.youtube.com/watch?v=zCR4w4hAtRo
[ 44250 @ 30.01.2012. 18:24 ] @
Prvi pokušaj dobro izgleda ali je u potpunosti nijem. Postavio sam gole magnete u sredinu namotaja ali ni da zucne kad se priključi na pojačalo i prinese žicama gitare,a reaguje kad se kucka po njemu. Tad se čuje zvuk lupkanja,i zbog toga vjerujem da je u pitanju zeznut smijer magnetnih silnica i poližaj magneta. Žicu za namotaj sam uzeo od bombine iz auta-tanka je kao dlaka na glavi i jako jako nježna. Uspio sam namotati toliko namotaja da je kalem imao aktivni otpor od 4,2kOhm - dakle baš gomila. Razmišljam šta bi mogao da koristim umjesto Al Ni Co stubića,koji materijal da uzmem i od čega da napravim. Pošto planiram da ispod postavim stalne magnete pretpostavljam da će i najobičniji šraf ili ekser odraditi posao. Ako iko čita ovu temu i ima ideju šta bi mogao da u tu svrhu iskoristim neka napiše,unapred sam zahvalan. Takođe bi bilo dobro da neko ko ima el-gitaru pri ruci izmjeri koliko su udaljeni stubići jedan od drugog pa da mi kaže,da bi znao kako da bušim rupe sutra.
[ 44250 @ 30.01.2012. 22:02 ] @
Nabavio kompas i našao grešku:

(plavo-žica od gitare;crno-kalem i kalemsko tijelo;crveno-magnetne silnice)

magnetne silnice u odnosu na kalem treba da idu ovako



a postavljeni su da silnice idu ovako



i naravno ne radi i ima dobru osjetljivost ali sa pogrešne strane

Inače ovako kad ne radi izgleda ovako





a kako će izgledati kad bude radio vidjećemo sutra,ako Bog da...



[Ovu poruku je menjao 44250 dana 30.01.2012. u 23:19 GMT+1]
[ Euronymous @ 31.01.2012. 00:15 ] @
Ime,ako pronadjem jedan single coil magnet ponecu ti ga kad budem dolazio. Ali 'ako' pronadjem..zadnji put sam ga video pre.. ohoohooj Jos pre nego sto sam nabavio ovu gitaru sto trenutno imam.
[ 44250 @ 31.01.2012. 08:45 ] @
Ok drug,a možeš li izmjeriti na svojoj gitari koji je raspored magneta,na kojem su rastojanju jedan od drugog? Danas bi se malo smrzezao oko toga-nezaposleni prsti bi nešto da rade
[ KCD @ 31.01.2012. 12:50 ] @
@ 44250
Pogledaj
Homemade Pickups: Start to Finish

ili na sajtu Homemade Guitar Pickups


Pozdrav
[ 44250 @ 31.01.2012. 15:46 ] @
Hvala ti KCD na uputstvu,već sam to gledao kao i još mnogo video-klipova. Mislim da mene je+ucka elementarno ne-znanje ukupnog sistema...




Šta ide poslije pick-up -a? Neko predpojačalo? Da li mi je potrebno predpojačalo prije uključenja u INPUT G100? Ja bi rekao da nije ali sad se već dvoumim jer sam premotao onaj svoj pick-up i postavio čelične stubiće,i kako god da na njih postavim stalne magnete reakcija je ista-nema zvuka-tj. toliko je tiho da se jedva nazire. Pick-up je namotan do 4,2kOhm i mislim da bi trebao da se čiuje neki zvuk iz njega. Naravno da ne tražim sad neki super-nad-hiper -bogznašta zvuk ali trebalo bi da makar "zucne" :) Gdje griješim?
[ KCD @ 31.01.2012. 16:34 ] @
Ovo je slika gitare sa jednim magnetom, princip je isti i kod basa:



A dalje sa "džeka" gitare ide u "džek" gitarskog pojačala (sa predpojačalom).

E sada imaš odličnih diy "pojačala" (predpojačala) na baterije poput Nobels Guitar Mycro koje košta do 5€ (a gotovo na ebay-u oko 45$ sa poštarinom), koje ima super clean zvuk, kao i odličnu distorziju. Na netu imaš i njegovu orig. shemu, al pločice nigdje. Nekada davno pokušao sam da ga napravim, al ni zvuka iz njega, spalio kolo.
[ APEXaudio @ 31.01.2012. 17:26 ] @
Probaj pojacalo sa prikljucenim mikrofonom ili CD-om na ulazu (za svaki slucaj). Ulaz pojacala je kratko spojen na masu na zenskoj banani za print montazu, ubadanjem 6,3mm muske banane vruci kraj se odspaja od mase (odize se i prekida kratak spoj na masu) ukoliko su stereo banane za stamanu plocicu desne umesto leve onada se ovo ne desava i ulaz je i dalje mjutiran.
[ 44250 @ 31.01.2012. 17:53 ] @
Evo kakve su:


sad ću probati sa cd-om.
[ 44250 @ 31.01.2012. 18:04 ] @
Sa cd-om na ulazu umjesto gitare probijaju se samo visoki i malo srednjih tonova.
[ APEXaudio @ 31.01.2012. 18:04 ] @
Dobre su, znaci levi kraj se podize sa ubadanjem banane i odspaja od mase.
[ 44250 @ 31.01.2012. 18:21 ] @
Baš tako. Kako bi trebao da zvuči cd preko ovog ulaza?
[ APEXaudio @ 31.01.2012. 19:36 ] @
CD bi morao normalno da radi samo bi pri vecem odvrtanju mogao da izazove izoblicenja, postoji neka greska moras da probas posebno preamp i pojacalo da otkrijes u kom delu dolazi do ove greske, skini i fet za 'mute' i proveri da nije on u pitanju.
EFX send ti je izlaz iz preampa, a EFX return ulaz u pojacalo, ubadanjem banane se prkida veza signala iz preampa u amp na LINE izlazu imas izlaz iz preampa bez iskljucivanja ampa. Proveri i napajanje +/-15V na TL072.
[ 44250 @ 31.01.2012. 20:19 ] @
Kad na EFX ret. postavim izlaz iz cd-a čuje se normalan zvuk. Dosta je osjetljiv,i na najmanjem pojačanju cd-a(cd-uređaj ima pojačavanje/utišavanje izlaza) čuje se dosta glasno. Hvala za ovaj info,mada bi bilo bolje po mene da sam i sam došao do tog zaključka,ne bi mi mozak otpao da sam to popratio po šemi umjesto što sam se zablesio u pločicu sa rasporedom! Dakle tražim grešku u predpojačalu,pregledaću sutra napone napajanja na IC-u,a onda i dalje ako naponi budu u redu. Evo sad je pojačalo po prvi put proradilo tj. pustilo zvuk a ne brujanje od dodira prstom. Dopada mi se kako zvuči,ovako na prvu ruku zvuči dosta čisto (Chris Rea Higway to hell,sami početak je baš "na gitari")

Hvala još jednom!
[ 44250 @ 01.02.2012. 15:56 ] @
Bio je prelemljen jedan vod sa drugim tamo gdje ne treba. Kad sam na predpojačalo vezao slušalice umjesto mikrofona i govorio na njih,na izlazu se čuo glas ali bez i daška dubokih tonova a i nije bilo nešto preglasno. Kad sam spojio izlaz iz cd-plejera opet ista stvar,bilo je zvuka ali je pojačavano mnogo više visokih tonova nego srednjih a naročito basova. Ne znam da li to tako valja i treba a nemam ni gitaru da probam,mada sad mi ni gitara ne pomaže jer sam u međuvremenu spalio izlazne tranzistore. Kad bi dotakao ulaz pincetom čuo bi se onaj standardni zvukzujanja-brujanja. Baš više ne znam šta i kako da mislim.

Vidjeću ujutro da kupim te izlazne tranzistore,pa i par TL072 sa podnožjima,mada sve mi se nešto "uz-ne-dalo" majke mu ga spalim.
[ 1OXB @ 01.02.2012. 18:37 ] @
Ma polako, to je samo najobicnija elektronika. Covek je nju napravio a ne ona coveka... dakle - savladivo!
[ 44250 @ 01.02.2012. 19:24 ] @
Hvala Boro na dobrim riječima,poručio sam dijelove sutra ujutro idem po njih. Prekosutra mi dolazi jedan gitarista sa "sjekirom" (tako tepa svojoj gitari ) pa ćemo vidjeti šta i kako. Poručio sam izlazne TIP142/7 (mada vidjeću da ih vrate pa da u uPrincu uzmem BDW83/4,kasno vidjeo da imaju a jači su 25w u snazi i 5A u struji) ,TL072 i postolja za njih,ostale tranzistore imam kući. Ma ja sam bena jedna što se ne držim uputstava i zaštitnih otpornika-sijalica,od sad ću ih koristiti ma šta radio i prčkao. Zeznuo sam stvar jer sam na izlaz stavio 4Ohm zvučnik i pipkao prstima oko ulaznog dijela koje je i najosjetljivije,bilo je par "pucnjeva" iz pojačala u zvučnike i onda je naravno morao doći i taj sudnji poslednji koji je napravio trošak. Sad idem da pravim zaštitu za njega i regulator obrtaja ventilatora za AX12.

"Kad bi čovjek znao gdje će pasti,tu bi sjeo... "
[ 44250 @ 02.02.2012. 00:06 ] @
Spakovao NE555 zaštitu,nije mi ispala nešto estetski naj ali proći će. Sutra ću još nacrtati i odraditi u protelu pločicu za onaj sklop oko emiterskog otpornika u pozitivnoj grani tako da se može što lakše montirati na njega ili ispod njega(emiterski otpornik) a sa pločice žicama odvesti "protect" signal u NE555 zaštitu.
[ 44250 @ 02.02.2012. 13:53 ] @
Zna li neko nešto o ovoj firmi http://www.bourns.com/pdfs/Bourns_SOT-93_PCN.pdf ?

Njihovi su BDW83/4 koje sam uzeo za G100.
[ 44250 @ 03.02.2012. 00:04 ] @
Heh "Bourns"...ime baš i ne obećava... najvjerovatnije se to jedno jedino "o" izgubi nakon što tranzistor da dim Bogu!

Bilo kako bilo,niko ništa ne reče pa će izgleda na njima biti konačna riječ,sami će se pokazati "od čega su pravljeni". Postavljeni su BDW83C/BDW84C,provjereni BC550,par na ulazu pojačala BC560 (koji su usput dobili i onu "hopa-cupa" pozu i termo-pastu),BD139,umjesto prvobitno postavljenih TL082 postavljena su postolja a u njih namontirani TL072. Provjerena mirna struja i OK je,ima zvukisti kao i juče prije nego što sam ga spalio. Ovaj put sam bio pažljiviji,a i vjerujem da će sve biti u redu. Postavio sam i zaštitu sa NE555,ne izgleda reprezentativno jer nisam imao odgovarajući relej pa je izgled narušilo "budženje" drugog ali što je najbitnije zaštita radi. Prvo me je malo uplašila jer nije htjela da se aktivira,a onda sam skopčao da to mora biti jer nisam bio spojio 10kNTC. Kad sam na njegovo mjesto "podmetnuo" običan 10k otpornik sve je proradilo. NTC otpornik sam ugradio između izlaznih,a iznad onog malog BC550. Relej uključuje nakon dve sekunde,i naravno gasi na istosmjernu struju (koristio 9V bateriju) u oba smjera. Zatim sam na izlazni konektoru izbušio 5mm rupu i u nju ubacio le-diodu koja svijetli kad je relej aktiviran,pa sve to ubacio natrag u kutiju. Sad je ostalo da sutra osmislim pločicu za onaj "protect" dio koji signalizira preopterećenje zaštiti,to ću skinuti sa šeme NX16 i kad i to ugradim onda će ova zaštita biti jedna od stvarno kompletnijih-odloženo uključenje,DC zaštita,zaštita od pregrijavanja,zaštita od preopterećenja,i sve to na pločici 6x4cm sa sve zvučničkim konektorima. Dobro,trebaće i još jedna od 1x3,5cm ali...dobar posao sa malo dijelova,nema šta. Imajući to na umu danas sam uzeo još pet NE555 ic-kola!



(slike su loše zbog lošeg osvjetljenja)
[ 1OXB @ 03.02.2012. 00:23 ] @
Ma ukljucuj to i pustaj mjuzik!
[ 44250 @ 03.02.2012. 05:44 ] @
He hee,baš me bodrite! Biće danas,samo da mi se djeca probude.
[ d.veljko83 @ 03.02.2012. 05:47 ] @
Citat:
44250: He hee,baš me bodrite! :) Biće danas,samo da mi se djeca probude.



A i ko rano rani... :)
[ 44250 @ 03.02.2012. 06:03 ] @
...ceo dan zeva! Eheeej drugaru! Baš razmišljam da li da ti pošaljem poruku na skajp ali reko' neću,sigurno spava,prije par sati je zaspao(čitao lamda-temu,zanimljiv prošli post ) kad ono i ti budan! Treba da se čujemo preko skajpa,ne zbog neke potrebe već prosto dugo ne izmjenismo stotinu slova a i danas bi mogao imati zanimljivog gosta! Odoh da dospavam još malo,he he baš mi je drago što se dopisasmo ranom zorom!
[ 1OXB @ 03.02.2012. 09:34 ] @
Ko drugome rano rani, dve srece ubise Milosa!

Sad imate sve izreke zajedno... da se ne mucite....
[ 44250 @ 03.02.2012. 10:08 ] @
Ha haa,ima i ona: "ko drugom jamu kopa,fizički je radnik! "
[ 44250 @ 03.02.2012. 19:27 ] @
Koliko je kritična naponska vrijednost C13 ovog protect dijela? Nemam 2,2uF 100V ,imam 2,2uF 63V. Ne znam smijem li ga staviti,po mom mišljenju na tom mjestu teško će ikada doći do većeg napona od 40-ak volti (ni toliko,napon napajanja G100 je 2x40VDC) ali pošto sam svjestan da moje mišljenje nema "težinu" i ne vrijedi mnogo,bio bi zahvalan na odgovoru. Hvala unapred!
[ APEXaudio @ 03.02.2012. 19:47 ] @
Napon izmedju baze i emitera kod tranzistora ponasa se kao zener dioda od 0,6V. Dakle napon na kondenzatoru od 2,2uF moze da se krece od 0V do 0,6V kad je tranzistor 'ukljucen', sto znaci kondenzator bilo kog napona bice OK.
[ 44250 @ 03.02.2012. 20:19 ] @
"Rizikovao" sam i već ga postavio! Sutra ću to da montiram u G100,i time će NE555 zaštita biti kompletna. Pretpostavljam da ću morati još da se igram sa vrijednostima nekih otpora da bi zaštita reagovala na vrijeme,razlika je u vrijednosti emiterskog otpornika - 0,1 kod NX16 a 0,27 kod G100 dok je snaga G100 za trećinu manja.

Evo sad će slike.


[ 44250 @ 04.02.2012. 16:23 ] @
Namontirao sam ovu malu pločicu na emiterski otpornik i povezao sa NE555 zaštitom. Umjesto emitorskog otpornika vezao sam trimer koji je bio spojen preko baterije,i kad bi vrijednost napona došla do 0,9V (emiterski otpornik je od 0,27 Ohm,znači oko 3A kroz njega) zaštita bi odreagovala. Ne znam koliko bi to bilo snage i plašim se da se opet ne izvalim sa nekom glupošću i zato ću mudrovati,heh. Evo par slika:





[ APEXaudio @ 04.02.2012. 16:59 ] @
Tacnije zastita bi reagovala na 3,3A ali ovo vazi samo za kratak spoj kad na izlazu nema napona. U slucaju kada postoji napon na izlazu pojacala tece struja kroz otpornike 15k, 2k2 i diodu 1N4148 prema masi, ova stuja stvara pad napona na otporniku 2k2 i odlaze se ukljucenje zastite na vise od 10A plus kondenzator 2,2uF usporava reakciju zastite da ona ne bi reagovala na kratkotrajne pikove.
Pri prvom ukljucenju i proveri ja obicno koristim otpornik umesto osiguraca u primaru 150oma 10W. Mogla bi i sijalica 60W 220V, ali mi je otpornik manji i laksi za lemljenje, a i obicno takav koristim za soft-start trafoa pa mi je jos jednostavnije samo stavim soft-start u funkciju ako je sve u redu.

[Ovu poruku je menjao APEXaudio dana 04.02.2012. u 19:13 GMT+1]
[ 44250 @ 04.02.2012. 20:12 ] @
Hvala za info Mile,ovakvi savjeti meni i meni sličnima mnogo znače! Do sada sam se osiguravao sa po četiri redno vezane sijalice 12V 21W po grani,ovo što vi predložiste takođe je jako dobro i jednostavno,naročito jer se na radnom stolu može prekinuti produžni kablić i spojiti sijalica u red a paralelno njoj prekidač. Prednost vašeg predloga je jednostavnost i to uveliko. Vezivanje zaštitnih otpornika nakon kondenzatora ispravljača ima opet svoju prednost jer se štiti uređaj nakon kondenzatora,pa nemaju šansu da se direktno isprazne preko tranzistora kojeg mi pojedini blokiramo lemnim kratkospojnikom i slično . Nerijetko se u audio-pojačalima koriste 10 000 - 20 000uF pa i više po grani,ne znam koliko oni mogu predati struje pri kratkom spoju i može li ta struja oštetiti tranzistore? Otpornici između tih kondenzatora i izlaznih tranzistora poprilično smanjuju tu struju i na samom početku kurcšlusa pa i kasnije.

I da,G100 je pretrešen,ispitani tranzistori,postavljeni BDW83/BDW84 marke "Bourns"(simpatičan naziv još da nema ono "o"... ),postavljeni novi TL072 umjesto TL082 mada vjerujem da su i oni bili ok jer pojačalo u kompletu daje isti zvuk kao i ranije. Pošto ja električnu gitaru nemam (i ne smiješi mi se skora nabavka iste),čekaću da prestanu ove mećave i da mi dođe gitarista sa svojom "sekirom" pa da vidimo šta smo to uradili.


Pokušaću dobro da razmislim kako https://static.elitesecurity.o.../3/0/3047122/protect%20dio.jpg radi,i šta bi promijenio da bi mu osjetljivost bila veća tj. da bi pokretalo zaštitu na manjoj struji od 10A. Ipak su ovo em "slabašni" tranzistori(nemaju par) a ni transformatori ne znam da li bi mogli toliko struje da isporuče. Imam razumijevanje za vašu ne-volju za podučavanjem jer i sam imam "kratak živac" za takve stvari,zato i hoću da makar pokušam da pohvatam kako rade neke stvari.
[ 44250 @ 04.02.2012. 23:32 ] @
Nešto sam računao,pa se pitam ima li ikakvog smisla ova moja logika. Uzeo sam u obzir da bi trebalo da reaguje pri 60Wrms sa napajanjem od +/-40VDC i otporom zvučnika od 4Ohm. Takođe pretpostavka mi je bila da bi naponi i struje kroz otpornike trebali biti uzeti kao Vp i Ap ,ne znam koliko je to bilo pametno ali najmanji mi je problem sračunati opet po vrijednostima napona kao da su jednosmjerni ili RMS(zapravo već je sračunato) ,bitno mi je da li je logika računanja ispravna. Da ne objašnjavam evo slika pokušaja proračuna pa ako neko ima volje neka pogleda i makar kaže valja-ne valja,ne treba da se ulazi u dublja objašnjavanja ako se nema vremena,volje i slično. Da/Ne je sasvim dovoljno. Uglavnom,po računici sam došao do zaključka da bi R27 trebao spasti sa 2k2 na 531Ohm da bi zaštita reagovala na 60Wrms pri napajanju od 40VDC i otporu 4Ohm.

Slike:
[ 44250 @ 07.03.2012. 22:16 ] @
Boro,ima li "Twin Reverb" nacrt i zadnju stranu,ili je to nešto što se podrazumijeva a ja ne znam? "Nekakva" dva zvučnika od 12" treba da osposobim pa da imam za prvu ruku (mada takvi najčešće ostaju i kao krajnje rješenje) a trebao bi koristiti dva jer su male snage.

Izvini ako je pitanje nesuvislo,ipak sam ja totalni glupak za ove stvari... Sa opremom se nisam susretao,samo sa po nekim ne-električnim instrumentima i to mi je osnovni razlog neznanju.
[ 1OXB @ 08.03.2012. 11:03 ] @
Gitarski COMBO kabineti su sa zadnje strane najcesce otvoreni ili sa jednom ili dve poprecne daske uglavnom zbog mehanicke zastite zvucnika. Istina, ima i zatvorenih takvih kutija ali tada se moraju vrlo postovati dimenzije i treba imati jednu takvu fabricku pred sobom da bi je dobro kopirao. Ovakve kakvu sam ti predlozio, su mnogo manje kriticne za izradu i krajnje rezultate. Najbolji izbor bi bio da nabavis prave gitarske CELESTION zvucnike, ali ce za prvo vreme posao verovatno odraditi i nesto tipa SAL, pa kasnije to zameniti kad bude $$$ ("vremena" )
[ 44250 @ 08.03.2012. 12:40 ] @
Znači "open baffle"

0k,to mi sad mnogo znači. Zvučnici nisu SAL ali nisu ni daleko odmakli,u pitanju su neki Ei niški. Dobra stvar je što su od 12" i pasovaće i drugi zamjenski kad dođu a kao što rekoste doći će kad bude više "vremena" za to! Odlično! Idem da radim kopiju nacrta i premjeravam neke ploče!
[ 44250 @ 09.03.2012. 21:28 ] @
Satrali su me stolari svojim pogledima kad sam im spomenuo uzubljivanje stranica kabineta,odvojeno su mi dvojica rekla da to ručnom ubodnom testerom nemam šanse lijepo da uradim,a ako ne uradim da bude knap bolje da keksujem i uradim one učvršćivače ćoškova. Znam da ste mi rekli da treba da se uzubljuje ali...


odsječene table:
[ nikko @ 09.03.2012. 23:14 ] @
DRug losi ti majstori,da se tako nesto uradi treba ti bas "majstor"japanci tako rade neke ukrasne komode,bez imalo ljepka.
Kod mene jaran radi tako nesto pitacu ga pa ti javnim na PP:))
[ 44250 @ 28.03.2012. 20:20 ] @
U grubo-ovako sad izgleda:



još ću da joj kosim gornju ivicu i postaviti aluminijumski detalj iako u samom kabinetu neće biti elektronike. Na nacrtu je tako predviđeno pa ´ajde da ispoštujem.
[ Euronymous @ 28.03.2012. 20:26 ] @
Citat:
44250: ..iako u samom kabinetu neće biti elektronike.


Sto bre ime?
[ 1OXB @ 28.03.2012. 20:36 ] @
Isto pitanje?!
[ 44250 @ 28.03.2012. 21:19 ] @
He he,dobro ako ste navalili-staviću jedno pojačalo! LEAD MASTER Trebaće mi samo trafo,a do tad će biti samo zvučnici unutra.
[ nikko @ 28.03.2012. 21:31 ] @
Vas dvojca samo nesto pravite:))
Drug ovo ti je super ispalo:)
[ 44250 @ 28.03.2012. 22:04 ] @
He he,hvala drug! Sad još treba da poručim namotane kalemove za neke niške gitarske zvučnike,pa da se "bacim" i u zvučnik-mehaničare! Znam da ti zvučnici nisu najsretnije riješenje ali sad se nema para za bolje. Ako bi uspješno sredio zvučnike onda bi mi ostala još "samo" gitara pa da čandrkam po malo u slobodno vrijeme.
[ Euronymous @ 29.03.2012. 07:07 ] @
Citat:
44250:...pa da se "bacim" i u zvučnik-mehaničare!


Ću ti doturim koji da mi premotaš

Elem,trenutno sam navrljao koječega svega gitarskog,sto OD,Distorzija, Delay-a,preampa, kontam da zavrsim isto neki combo sa 12-icom. Imam izlaz ko stvoren za kombo, samo malo vremena, pa da to kompletiram,i slikam


Inace, juce zavrsih Jack Orman's Overdrive Pro.. hi gain pedal, i stvarno je HG,ali je daleko od OD. Previse fuzza,nije po mom ukusu, probao sam nekoliko tranzistora i clipping dioda,dzaba. Za sada Infinity Preamp najbolji sound sto sam izvukao u samogradnji.

Sledece u planu je dr.Boogie i Thor.

Ovaj doktor,mislim da nema dalje inace ciljano na Mesa Boogie dual rectifier. Jedna od verzija:

[ Euronymous @ 08.04.2012. 15:38 ] @
Opaa dje ste raja, jel se svira stagod?

Evo 10 dana proslo od kad sam najavio da cu praviti Dr.Boogie i danas ga sastavih.

Pravio sam originalnu verziju,bez ikakvih modova za vise gaina/manje i slicno. i ljudi moji, nema dalje. Ko me poznaje zna da meni gain-a nikad dosta (EKV tribute koncert na E.V.H distu sviram, a da ne govorim o metalu i sl. cak mi i digitech death metal dist, mogla imati malo vise gaina ) elem ,da se vratim na Dr.Boogie.. nenormalno gaina ima,ali ne onog prljavog, nego svaki ton je rezak,ostar ko katana,i sece. Bias 4.2-4.5V. Trentno gledam da malo smanjim gain, da bih dobio vecu kontrolu na Gain potu, od,sto ja volim da kazem "plank plank" do najgrdjeg metala

Znaci,suma sumarum,kako je na tjubu, zvuci jos i bolje.. iz prve je proradilo(iako sam pri uklj.greskom spojio +9 na signal ), svi tr.su J201 (mozda se poigram sa mpf10x ,videcu jos ili nekim slicnim)
[ Seme @ 09.04.2012. 20:41 ] @
Pozdrav, ja napokon zamenio 2sk170 sa bf256 na Infinity, kad ono nigde suma :). Sada radi perfektno, inace nasao sam 2n5457 samo jos cekam j201, Euronymous gde si ih nasao? Probacu orginalnu semu pa cemo videti kako ce da se cuje. Za sada sam sa Infinity prezadovoljan.
[ 44250 @ 09.04.2012. 21:26 ] @
Citat:
Euronymous: Ću ti doturim koji da mi premotaš

Elem,trenutno sam navrljao koječega svega gitarskog,sto OD,Distorzija, Delay-a,preampa, kontam da zavrsim isto neki combo sa 12-icom. Imam izlaz ko stvoren za kombo, samo malo vremena, pa da to kompletiram,i slikam


Inace, juce zavrsih Jack Orman's Overdrive Pro.. hi gain pedal, i stvarno je HG,ali je daleko od OD. Previse fuzza,nije po mom ukusu, probao sam nekoliko tranzistora i clipping dioda,dzaba. Za sada Infinity Preamp najbolji sound sto sam izvukao u samogradnji.

Sledece u planu je dr.Boogie i Thor.

Ovaj doktor,mislim da nema dalje inace ciljano na Mesa Boogie dual rectifier. Jedna od verzija:

Citat:
Euronymous: Opaa dje ste raja, jel se svira stagod?

Evo 10 dana proslo od kad sam najavio da cu praviti Dr.Boogie i danas ga sastavih.

Pravio sam originalnu verziju,bez ikakvih modova za vise gaina/manje i slicno. i ljudi moji, nema dalje. Ko me poznaje zna da meni gain-a nikad dosta (EKV tribute koncert na E.V.H distu sviram, a da ne govorim o metalu i sl. cak mi i digitech death metal dist, mogla imati malo vise gaina ) elem ,da se vratim na Dr.Boogie.. nenormalno gaina ima,ali ne onog prljavog, nego svaki ton je rezak,ostar ko katana,i sece. Bias 4.2-4.5V. Trentno gledam da malo smanjim gain, da bih dobio vecu kontrolu na Gain potu, od,sto ja volim da kazem "plank plank" do najgrdjeg metala

Znaci,suma sumarum,kako je na tjubu, zvuci jos i bolje.. iz prve je proradilo(iako sam pri uklj.greskom spojio +9 na signal ), svi tr.su J201 (mozda se poigram sa mpf10x ,videcu jos ili nekim slicnim)
Citat:
Seme: Pozdrav, ja napokon zamenio 2sk170 sa bf256 na Infinity, kad ono nigde suma . Sada radi perfektno, inace nasao sam 2n5457 samo jos cekam j201, Euronymous gde si ih nasao? Probacu orginalnu semu pa cemo videti kako ce da se cuje. Za sada sam sa Infinity prezadovoljan.


Ljudi,mislim da bi mnogo pomogli audio snimci bilo koje vrste samo da se mogu nekako reprodukovati. barem meni bi jer bi da naučim a nemam od koga. Po vašem pisanju prepoznajem da znate veoma dobro o čemu pričate ali za mene kao da pišete na norveškom jeziku!
[ Euronymous @ 13.04.2012. 16:34 ] @
@ Seme

Druze, u MGju sam pazario Dzejove.. probao sam ih na infinity umesto 170ki,i ok je.. 6x k170 je ubica,ne moze se svirati koliko ima gaina i suma... za sada mi stoji u infinitiju 3 k170 i 2x bf245c mislim...dok sam u Dr.Boogija strpao te J201. On mi je naspram infinitija bomba ali opet,infiniti je zamisljen kao preamp,ovo ti je cista pedala. i to veoma popularna. Stigao mi je vitroplast za jos 6-7 komada jos samo fetove da porucim

Overi ovo



ako ti je previse masno,imas i pleksi od njega. ekstra dizajn, jako popularan preko grane. To je sledece na redu. (i pleksi dist i triple wreck) a koliko sam skontao,cova aktivno ucestvuje na forumima, i opusteno daje smernice DIYovcima

Evo opet ovaj boogie, sa manje gaina i vise gaina Inace,kod mene je napajanje 11.2V a bias na 5.6-5.7V,s tim sto mi je Q1 ispod V/2 napona,to mi onako deluje pravo




@Imenjace

Jel mislis na to da snimimo zvuk? cekam neki mic dobar pa da uhvatim zvuk, ne volim da bodem direkt u zvucnu,ili kamerom/telefonom da snimam

Sedaj u avto,i aj kod mene
[ 44250 @ 13.04.2012. 19:12 ] @
Taman kad pomislih da ovom ludilu nema kraja,("Wampler Pedals: Triple Wreck Distortion - Sadie presents...") čovjek kaže "a sad Boost,tu tek stvari postaju zanimljve..."

Druga je ok,ali prva je luuudilo! Hoću i ja-aa! (a još ni tambure nemam,kh hh hh... )

Bi ja ime došao,i doći ćemo jednom malac i ja,samo da se vremena malo usreće,baš je potužno postalo.
[ Euronymous @ 14.04.2012. 18:41 ] @
Za one koji vole dobar lampinjon,a i one koji ne,ovo ce zavoleti



Inace lampe su ruje, ni manje ni vise, iz MIG-a 25 Sto kaze jedan cova negde online, obzirom da mig moze da prezivi nuklearni rat, necete imati problema ni sa menjanjem lampi
[ 44250 @ 20.04.2012. 22:44 ] @
Nešto me zeza zaštita,nemam pojma šta joj je,prvi snimci u mračnom su bili kod njega i sve je pičilo kako treba,međutim moguće da je par kapi kiše prošlo kroz proreze i negdje napravilo nešto:

-uglavnom pojačalo r a d i i i i i ! ! !


Prvi dijelovi snimljeni pod slabim svjetlom bili su preko neke distorzije,a ono pod osvjetljenjem je bilo "klot".

Vidjeću sutra zašto ne otvara relej dok mu ne čačnem 10k NTC,uglavnom-Svira i to pravo! pojačanje je mnoooogo izraženo u poslednih 3mm ukupnog kruga potenciometra,vjerujem da je obratno logaritamski. Ali da bije-kida!

Iz nekog razloga se desilo i kratko spajanje negdje u zvučnoj kutiji(poprilično sam to neodgovorno bio povezao unutra) i zaštita je reagovala,iako sam kratko spajao NTC zaštita je opet isključivala. Kad sam primjetio da se nešto čudno dešava spojio sam sijalice (četiri redno 12V 21W) u red sa zvučnikom "za svaki slučaj" i kako su se sijalice palile na maloj glasnoći zvučnika,tako je i zaštita reagovala.

Evo kako je to izgledalo sveukupno,gledaću da sutra snimim na boljem osvjetljenju i duži snimak:



Hvala Mile!
[ 44250 @ 21.04.2012. 09:17 ] @
http://www.aronnelson.com/gall....gif.html?g2_imageViewsIndex=1

http://www.aronnelson.com/gallery/main.php

[ 44250 @ 21.04.2012. 12:38 ] @
Gdje kupiti-naći ili kako napraviti zavojnicu od 500mH?
[ Euronymous @ 21.04.2012. 13:01 ] @
Koja debljina zice,sa ili bez jezgra, koliko da bude veliko, kazivaj,i od nedelje kad namotam saljem
[ 44250 @ 21.04.2012. 13:12 ] @
http://www.aronnelson.com/gall....gif.html?g2_imageViewsIndex=1

Za ovo drug,to je taj neki wah kojeg komšija hoće da mu uradim. Prvo sam mislio da je greška i da se zapravo radi o uH ali sudeći po drugim šemama to jeste 500mH,a kako se one inače rade za te uređaje...´bem li ga ako znam!
[ Euronymous @ 21.04.2012. 13:18 ] @
Znao sam da je za wah pre nekako mi bese frendov dunlopov cry baby na opravci,pa zamjetih zavojnicu te vrednosti

Dobro je da je za to,da si rekao jedno 1mm zica i da je za nesto drgo, trebalo bi koja kila bakra

Ako ti nije hitno,tokom nedelje cu ti nadjem/namotam i tutnem nekako?
[ 44250 @ 21.04.2012. 13:53 ] @
Ha haa - STRAVA! Nikakva žurba nije u pitanju,u toku sledeće nedelje i ja mislim ovo da salatim. Treba da precrtam šemu u proteusu,postavim potenciometar na pravo mjesto pa da oko njega sve ostalo postavim na budućoj pločici. Reci mi samo znaš li otprilike kolika je dimenzija jedne takve zavojnice,da znam koliko mjesta na pločici da joj ostavim?

(izgleda da ću i ja morati da uradim sebi jedan onaj "multi-praktik" što mjeri kapacitet,pojačanje,otpor,kapacitet,a rekao bi i induktivnost-ako se ne varam...)
[ Euronymous @ 21.04.2012. 14:00 ] @
A odvojene su aparature

ova jedna je L/C i to L do koliko 'oš a C do samo 900nF. Dok drugi meri sve ostalo osim L.

Elem, zavojnica je na oko sad...pa cirka 10-12mm u precniku a visine isto toliko. Okvirno,cu gledati da i ova bude takva. ako premasi,ne gine ti montaza negde pored PCB-a :P
[ 44250 @ 21.04.2012. 14:08 ] @
Onda će biti taj što mjeri L-C za početak jer ostalo već mogu kako-tako da mjerim.

Ma ok je za veličinu-ne pravi mi problem nego mi je samo bitno da znam koliki prostor da joj predvidim na pločici. Računaću 15x10mm u osnovi a visina pretpostavljam da neće biti problem. Ako i bude,napraviću novu pločicu ili izmjestiti zavojnicu drugačije. STRAVA!
[ 44250 @ 25.04.2012. 22:15 ] @
http://www.aronnelson.com/gall....gif.html?g2_imageViewsIndex=1

Sad izgleda ovako,treba da stigne kalemčić koji mi je odradio Eudronymous pa će biti kompletno,i ako sam dobro povezao elemente (a vjerujem da jesam) to bi se moglo čuti oko vikenda:


Zanima me ima li šta posebno vezano oko povezivanja prekidača na ovom i ovakvim uređajima?

Prekidač na ovome nije bio spojen klasično već preko neke tri žice-a na to nisam obraćao pažnju kad sam skidao fabričku pločicu. Za sada sam ga povezao kao najobičniji prekidač.
[ Euronymous @ 25.04.2012. 23:04 ] @
Ne rece mi samo koliko ohma da ima zavojnica? mislim da u oridjinalu ne prelazi 100,ako se ne varam.

Prekidac? za ovo treba 4 zice, a prekidac je dpdt (6 pinova) , da mozes komotno uraditi true bypass. Kakva fabricka plocica? si to mozda rascerupao vec neki wah?

Ne ocekuj previse,tj ne ti, nego taj kome radis, od te sematike.. gledao sam i cry baby sematiku, kao original tu negde - to nije videlo originala
[ 44250 @ 25.04.2012. 23:44 ] @
Nema drug nikakve oznake otpornosti kalema. Ovo za bypass,mozes li mi pojasniti sta se bajpasuje ili baciti neku blok semu ili slicno? Ne pogledah prije nego razlemih ovo,a sad ti pogodi gdje je i kako bio spojen prekidac...
[ Euronymous @ 26.04.2012. 09:33 ] @
Eo imas recimo odje. Treba da ukljucis ili iskljucis efekat
[ 44250 @ 26.04.2012. 09:45 ] @
0k,sad mi je malo jasnije. Pretpostavljam sa kompletan uređaj stiče osnovni uslov za rad tako što se masa spaja preko 6.3mm banane i kraćeg izvoda ženske banane na masu. Onaj duži kraj u ženskoj banani (vrh muške) ide na ulazni kondenzator ali preko ovog prekidača koji prebacuje efekat uključeno-isključeno.

Pedala je bila neki PROEL,nemam pojma šta to znači u svijetu muzičara ali znam da je bila urađena još oskudnije i sa jednim tranzistorom. Ova bi u odnosu na nju bila zmaj barem po broju elemenata,a imaće i zavojnicu! Momak je srednjoškolac skresanog budžeta,a ako ovo bude radilo išta bolje nego ono što je imao-on će biti presrećan a i meni će biti lakše kad saznam da to radi. Muka je ovo oko šema sa interneta,svuda ima svega i svačega i pravo pitanje je da li i ova šema radi i valja. Saznaćemo uskoro...
[ Stexman @ 14.06.2012. 16:41 ] @
Pozdrav svima. Vec duze vreme planiram da napravim sebi jedno kombo pojacalo, i trazio sam raznorazne sheme i odlucio sam se za Lead Master
jer mu je skoro sve na plocici, ima preamp i da ne bih previse komplikovao mislim da mi je to najbolje resenje.
E sad, sto se tice izgleda plocice, to ce biti izgleda malo veci problem. Jer nigde nema tacnih dimenzija plocica.
Ipak posle nekoliko pokusaja stampanja, dobio sam dimenzije 140mmX322mm.
Medjutim ima nekoliko stvari na samom rasporedu elemenata koji me malo bune, i koje sam oznacio brojevima od 1-3.

1. Sta je ovo? Na shemi ga nema nigde?
2. Sta je ovo? Isto tako je obelezeno i na shemi, nema nikakve vrednosti.
3. Ovog kondezatora isto nema nigde na shemi, a cini mi se i da je raspored elemenata po shemi malo drugaciji.

Pitanje je gde je greska? Na shemi ili rasporedu elemenata?
Pozdrav.
[ aleksandara 93 @ 14.06.2012. 18:24 ] @
1 Preklopnik SW1
2 Verovatno otpornik koji treba preracunati zavisno prema naponu napajanja pojacala tj. ulaznom naponu 7815
3 Ili ga ne vidim ili ga nema

Pozdrav!
[ Stexman @ 14.06.2012. 19:27 ] @
Ali cemu onda sluze oni Manual SW kontakti upisani pored Foot SW? Ispada da ima 3 prekidaca na ploci a samo 2 na shemi?
[ 44250 @ 14.06.2012. 21:22 ] @
Jedan mudar čovjek je jednom napisao ovo,to bi bio odgovor za pod 1:

"Lead Master
Combo-pojacalo za solo-gitaru

Za one koji bi hteli sami da sebi naprave pojacalo za gitaru donosim ovde semu jednog takvog kompletnog pojacala koje ce svirati rame uz rame sa dobrim brojem fabrickih uredjaja tog tipa i koncepcije.

Sema je dosta jednostavna i vise puta pravljena i proverena u praksi. U osnovi se sastoji iz dva dela: pretpojacavacki stepen sa tonskom kontrolom ali i sa vec ugradjenim "sustain" i "top-boost" efektima. Predvidjeno je da "sustain" efekat moze biti ukljucen bilo rucno bilo uz pomoc noznog prekidaca. Na plocici se u tu svrhu nalazi jedan mali relej koga na semi nema kao takvog ali su njegovi kontakti u stvari predstavljeni kao preklopnik SW1. Svi tranzistori u predstepenu (njih 4) bi trebalo da budu sa visokim pojacanjem za najbolje rezultate.

Izlazni stepen je u stvari moje pojacalo Legend koje se za ove potrebe pokazalo izvrsno i vrlo pouzdano i izdrzljivo. Tranzistor 2N3439 mora imati mali zvezdasti hladnjak na sebi, a svi izlazni MOSFET-ovi kao i BD139 se nalaze montirani na poveci hladnjak, svakako, pazeci da su od njega elektricki izolovani!!! Kod gitarskih pojacala se ne stedi na hladnjacima buduci da su uslovi eksploatacije takvih uredjaja najcesce dosta "ostri i teski" tako da je neophodan dovoljno veliki hladnjak. Nominalno je pojacalo predvidjeno za zvucnik (ili kombinaciju zvucnika) impedanse 8 oma mada ce isto tako raditi i na 4 oma ali se tada mora napon napajanja smanjiti i ne bi trebalo da je visi od 40-42V. Ne savetujem da opterecenje ikada bude ispod 4 oma! U oba slucaja treba da ocekujete sigurnih i kvalitetnih 100W sinusne snage pa i vise!

Za napajanje (koje nije dato na semi) ce zadovoljiti mrezni trafo od oko 180-200W, a napon dvostrukog sekundara ce uglavnom zavisiti od toga koje impedanse su zvucnici. Za 8 oma koristite sekundarni napon od 2x35..40V a za 4 oma oko 2x25..27V. Uz trafo je potreban jos samo mostni ispravljac = GREC za barem 200..400V/25A. Sve ostalo je na plocici! Sama plocica je tako uradjena da je predvidjeno da se i ulazni dzekovi a i potenciometri leme direktno na nju, ali to nije obavezno ako necete tako. U tom slucaju pazite kako povezujete ali i da vam rastojanja od prednje ploce do plocice budu sto kraca!!!"


-a mi bi samo trebali da čitamo.
[ 44250 @ 14.06.2012. 21:35 ] @
Citat:
aleksandara 93:
2 Verovatno otpornik koji treba preracunati zavisno prema naponu napajanja pojacala tj. ulaznom naponu 7815


Pozdrav!


Istina,na tom otporniku bi se trebao naći pad napona dovoljno velik da bi se na ulazu LM7815 našao napon ne veći od 30ak volti. Ne znam kolika je potrošnja tog dijela predpojačivačkog dijela,a da ja imam taj problem krenuo bi od pretstavke da taj sklop troši oko 30mA (sa relejom) ,pa kad od napona napajanja oduzmeš 30V dobiješ vrijednost napona koju dijeliš sa 0,05A i dobiješ traženi otpor. Zbog toga što se ne zna koliki će se napon napajanja koristiti nije ni određena konkretna vrijednost,to je razlog.

Prati raspored na pločici,tu su ti svi potrebni dijelovi a pitanje oko prekidača ti je riješeno u gornjem crveno-boldovanom tekstu. Koliko vidim postoje sitne razlike oko vrijednosti otpornika na rasporedu u odnosu na pločicu ali ne vjerujem da su od suštinske važnosti (na šemi 100R je 82R u rasporednu npr.) . To što je dodat relej samo ti koristi,a kondenzator za kojeg si pitao spojen je paralelno kalemu releja i mogao bi da "ubija" eventualno puckanje u zvučniku izazvano uključenjem i isključenjem releja.



[Ovu poruku je menjao 44250 dana 14.06.2012. u 22:54 GMT+1]
[ Stexman @ 14.06.2012. 22:52 ] @
Hvala na odgovoru! Priznajem da nisam procitao sve, to jest samo sam preleteo preko teksta jer jos nisam poceo da radim pojacalo, ali to nije opravdanje.
Krenuo sam polako, i znam da ce potrajati dok zavrsim sve jer mi je trenutni budzet u deficitu, ali bice bolje...
Prvo da smislim kako da resim plocicu jer je veca od A4 formata.

Do tad, na pecanje ;)

Hvala jos jednom na pomoci!

I evo jedan nacrt za manje kombo pojacalo(nesto slicno trenutno radim sa TDA7294).
[ 44250 @ 15.06.2012. 00:07 ] @
Citat:
Stexman: --------------------------------------------------------------------------
E sad, sto se tice izgleda plocice, to ce biti izgleda malo veci problem. Jer nigde nema tacnih dimenzija plocica.
Ipak posle nekoliko pokusaja stampanja, dobio sam dimenzije 140mmX322mm.
----------------------------------------------------------------------------
Pozdrav.


Jesi li pročitao post http://www.elitesecurity.org/p3021949

Citat:
44250: Napokon prava velicina negativa,koju diriguje raspored i velicina izlaznih tranzistora. Visina same plocice izlazi 19,6cm a sirina se zatim sama podesava i za komplet plocicu izlazi oko 32 cm. Vjerujem da se bez posljedica moze smanjiti i za 10% pa se mogu koristiti standardne pcb-plocice velicine 200x300mm.





,da li si siguran da su dimenzije te kako si dobio 140 x 322? Poprilično sam siguran da su moje mjere tačne,jer sam ženu koja tamo radi poprilično namučio dok mi je podešavala štampu tako da raspored između nožica izlaznh tranzistora na predlošku rasporeda bude identičan stvarnom,a sve to jednako uvećavajući i visinu i širinu predloška pločice. Takođe sam siguran i da bi se to lijepo napakovalo i na recimo 19x30cm,a onda staje i na A4 format i nema problema ni oko pločice ni oko štampe. Probaj kako sam ti rekao,da odštampaš u veličini 19x30 na običan papir i da na to prineseš 6.3mm konektore,tranzistore i ostale fiksne komponente pa ako odgovara - to je to.
[ Stexman @ 15.06.2012. 02:42 ] @
Da procitao sam to ali sam onda kao sto si mi i rekao da podesim spram razmaka nozice izlaznih tranzistora i dobio sam te dimenzije koje sam naveo.
Ja sam originalni nacrt koji je u pdf-u otvorio u Corelu i tamo sam srazmerno povecavao plocicu.
Nasao sam da si ti rekao da je 19,6 visina i tako sam stavio ali onda sirina prelazi 40cm, sto je bas veliko.
Onda sam nasao dimenzije IRFova i razmak nozica je 5,6mm izmedju dve susedne nozice sto bi znacilo da i razmak izmedju rupica bude isto toliko.
Tako sam podesio i dobio dimenzije 14X32.2mm. E sad jedino ako nisam nasao pogresne dimenzije tih izlaznih tranzistora, jer ni jednog trenutno nemam kod sebe.
[ 44250 @ 15.06.2012. 07:25 ] @
Ok,ostavljam prostora i da grijesim. Odgovor ce dati odstampan primjerak na papiru kad ga uradis. I ona je srazmjerno uvecavala dimenzije,molim te potvrdi konacne dimenzije kad dodjes do toga prakticno.
[ Stexman @ 19.06.2012. 18:49 ] @
Odstampao sam nekoliko verzija i ni jedna nije dobra.
1. Prva verzija podesena po dimenzijama IRFP250, je najveca i iznosi 14X32 cm. Po toj plocici ne pasuje 6,3mm konektor, a ni potenciometri!
2. Kad podesim plocicu po dimenzijama konektora(izadje 11,3X24,7cm) suvise su mali pinovi za izlazne tranzistore. Potovi bi se nekako uklopili.

Ne znam sta da radim ali sve mi se cini da neko nije napravio ovu plocicu kako treba. Ako uskoro ne nadjem neko resenje bojim se da cu morati da odustanem od ove varijante.
[ 44250 @ 19.06.2012. 23:01 ] @
Citat:
Stexman: Odstampao sam nekoliko verzija i ni jedna nije dobra.
1. Prva verzija podesena po dimenzijama IRFP250, je najveca i iznosi 14X32 cm. Po toj plocici ne pasuje 6,3mm konektor, a ni potenciometri!
2. Kad podesim plocicu po dimenzijama konektora(izadje 11,3X24,7cm) suvise su mali pinovi za izlazne tranzistore. Potovi bi se nekako uklopili.

Ne znam sta da radim ali sve mi se cini da neko nije napravio ovu plocicu kako treba. Ako uskoro ne nadjem neko resenje bojim se da cu morati da odustanem od ove varijante.


Biće da ti i taj koji je crtao pločicu niste imali iste rasporede pinova na dijelovima. Taj što je crtao SIGURNO zna šta je i kako radio i sa kojim dijelovima,greške jesu moguće ali ne u tim stvarima.

Sutra ću ja probati da odštampam na papir pločicu na dimenziju 30x19cm (mislim da je takav odnos po mojim nekim računima) pa ću reći šta i sam mislim o tome. Do tebe je ili do mene,do "crtača" nikako u to budi debelo uvjeren!

[ Stexman @ 20.06.2012. 03:13 ] @
Sve je moguce, ali obrati paznju na sliku PCB-a i rasporeda elemenata pa uporedi vodove.
Videces da na rasporedu elemenata ima vodova i lemnih tacaka koji je se na samom dizajnu PCB-a ne vide!
Bas me interesuje kakve ces rezultate ti dobiti.
Pozdrav.
[ 44250 @ 20.06.2012. 21:31 ] @
Probaj sa ovim konektorima http://www.dragoncity.com.hk/63phja.html konkretno sa http://www.dragoncity.com.hk/dwst020.pdf ,potenciometre nisam gledao već da ugodim izlaznim tranzistorima i tim 6,3mm konektorima.

Iz ovog pdf-a trebalo bi da odštampa pravu veličinu:
[ 44250 @ 20.06.2012. 22:35 ] @
I da,prvo odstampaj na papir i provjeri,pa ako odgovara onda radi dalje. Po mjerama u korelu ovo je dobra mjera i za konektore i za 250-ice.
[ Stexman @ 19.11.2012. 15:18 ] @
Evo zavrsio sam combo! Nije bog zna sta, ali sto se kaze: Poklonu se u zube ne gleda! (pravljeno je za poklon drugaru).
Unutra je pojacalo sa TDA7294, predpojacalo LeadStandard i jos jedno predpojacalo posto ovaj Standard nema dovoljno snage da pokrene pojacalo.
Zvucnik 12" Ei Niš sa onom trubicom.


[ zeoN_Rider @ 19.11.2012. 15:21 ] @
Lepo!
[ 44250 @ 19.11.2012. 15:58 ] @
Citat:
Stexman:
Evo zavrsio sam combo! Nije bog zna sta, ali sto se kaze: Poklonu se u zube ne gleda! (pravljeno je za poklon drugaru).
Unutra je pojacalo sa TDA7294, predpojacalo LeadStandard i jos jedno predpojacalo posto ovaj Standard nema dovoljno snage da pokrene pojacalo.
Zvucnik 12" Ei Niš sa onom trubicom.




kako si riješio problem sa ne-radom Lead Standard predpojačala?
[ Stexman @ 19.11.2012. 18:22 ] @
Pa moze se reci da ga nisam ni resio :) Trazio sam resenja, raspitivao se i svasta probao ali bez uspeha!
Ubacio sam jos jedno predpojacalo i kad radi bez efekta normalne je snage a sa efektima je preglasno
pa mora da se vodi racuna kad se ukljucuje da se smanji volume.
Sad nek ostane tako dok ne uradim neko kvalitetnije predpojacalo. Probacu Lead Pro da napravim, uradio sam i plocicu ali nemam para za komponente.
Imam jos jednu shemu na umu ali videcemo sta ce biti prvo sa ovim.
[ kyoman @ 27.12.2012. 12:34 ] @
kolege muzicari/elektronicari treba mi vasa pomoc. Imam neku semu za distorziju iz nekog casopisa iz '96, i tu imam i el semu i semu za prenos na PCB ali se nista ne podudara...na spisku komponenti postoji vise kompoonenti nego na semi za pcb, a opet na semi za pcb ima vise komponenti nego na el semi...

e sad, moje pitanje je da li da iskoristim tu semu za PCB i odradim tako ne obracajuci paznju na ovaj visak/manjak komponenti ili da trazim neku drugu semu? :)


[ zeoN_Rider @ 27.12.2012. 15:39 ] @
Napravi novi izgled štampe po toj šemi.

[ kyoman @ 28.12.2012. 13:42 ] @
hvala, pokusacu tako
[ Stexman @ 29.12.2012. 18:03 ] @
Odgovorio sam ti na drugoj temi ali tamo nije mesto odgovoru, al sam hteo da dopisem nesto pa cu to uraditi ovde.

Na spisku elemenata koji uzgred nisi postavio, visak u odnosu na shemu je ovo:
C17, C18
IC7, IC8
C21, C22

Jesam li u pravu?
[ kyoman @ 02.01.2013. 11:26 ] @
Izvini sto tek sad odgovaram, nisam imao pristup netu ovih par dana.
I tako je, to su razlike, i za c17 pise da je 100nF LCC, a za c18 stoji 470 mikroF/16 V elekt.
Razmisljao sam da bi trebalo da odradim sa ovim nacrtom za pcb, jer verovatno radi cim je postavljen...
Evo i spiska komponenti
[ Stexman @ 03.01.2013. 17:04 ] @
Ma samo ti stavi da su C17 i C18 po onoj slici rasporeda elemenata isti.
I stavi slobodno 1000uF/16V za ta dva(c17 i 18) a C21 i C22 stavi 100nF i nema da brines!
[ kyoman @ 05.01.2013. 11:16 ] @
odlicno, hvala ti.

reci mi samo dal bi mogao da probam da odradim toner transferom pa kasnije da podebljam markerom, jer je sitna stampa ili da trazim nekoga za foto postupak?
[ Seme @ 05.01.2013. 12:38 ] @
Toner transferom mozes da izvuces 0.25mm od sale. Takodje mozes da podebljas markerom ukoliko ti neka od veza izgleda tanka ili lose prenesena.

Pozz.
[ kyoman @ 05.01.2013. 21:00 ] @
odlicno, hvala vam
ppozdrav
[ micha2 @ 26.01.2013. 20:47 ] @
Pozdrav svima,
Imam jednu molbu molba za shemu ili pcb za gospodina Mileta Slavkovica a u vezi gitarskog pojacala sa TDA 2030 sa pocetka ove teme.
Hvala unapred
[ 44250 @ 26.01.2013. 22:11 ] @
Mislim da to nema ovde na forumu,jedino ako imaš sprint program i malo vještine u radu sa njim-ovo bi napravio za sat i po vremena.
[ micha2 @ 27.01.2013. 08:11 ] @
Pozdrav,
Vestiji sam sa Eaglom ali imam i Sprint pa cu pokusati a ako ne uspem pokusacu da kloniram Vox pathfinder15r ako uspem da razjasnim shemu, u savakom slucaju hvala.
[ 44250 @ 27.01.2013. 08:25 ] @
Nema na čemu micha,možda bi te interesovala pločica za onaj APEX G100 iz teme-mislim da radi toga treba da pošalješ privatnu poruku APEXaudio-u pa da se raspitaš jer znam da ima još par komada. Izvinjavam se urednicima zbog možda reklame ali mislim da vrijedi uputiti čovjeka...
[ micha2 @ 27.01.2013. 11:56 ] @
Hvala na sugestiji,meni je u svakom slucaju u planu da napravim i jedno jace pojacalo a ovo http://sound.westhost.com/project27.htm je bilo u planu posto imam dosta MJL4302/4281 ali i G100 ulazi u kombinaciju posto nemam potrebu da projektujem plocicu ali ako postoji mogucnost sa nekim drugim darligtonima jer su ovi koji su shemi papreno skupi .Za sada mi treba neko malo pojacalo za vezbanje jer ovo pravim za klinca koji ce poceti sa elektricnom uskoro.
[ 44250 @ 27.01.2013. 12:07 ] @
Za G100 u izlaz ide i TIP142/7 ili još bolje BDW83/4.

http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=TIP142
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=TIP147

Za ove druge pogledaj pro-electronic,cijene su oko 200RSD 25% gore-dole.
[ micha2 @ 27.01.2013. 12:21 ] @
Hvala na informacijama,i ja sam nesto gledao ali posto mi je elektronika hobi a ne struka nisam bio siguran koji su prava zamena.
U svakom slucaju ostaje samo da kontaktiram Mileta u vezi plocice.
Pozdrav,
[ 44250 @ 27.01.2013. 13:33 ] @
Ma i sam sam hobi varijanta,daleko od profesionalca ali eto baš G100 sam radio pa znam a i sam Mile me uputio. Samo napred!
[ kyoman @ 31.01.2013. 19:50 ] @
pomogli ste mi dosta, a sad imam jos jedno pitanje :)
jel moze umesto nagaznog tastera za efekte koji zaglavljuje da se ubaci obican prekidac ili taster jer je prva opcija preskupa? taj taster se vodi na plocicu kablom 6.35mm, pa posto i ulaz od 6.35 ima 2 konektora za pcb, mislio sam da ubacim umesto toga obican taster...po mojim saznanjima usteda je ogromna :)
[ zeoN_Rider @ 31.01.2013. 19:58 ] @
Neće dugo trajati, u principu može.

[ kyoman @ 31.01.2013. 20:17 ] @
bitno mi je da radi bar neko vreme, nije problem kasnije odlemiti ovo i staviti pravi prekidac.
hvala na pomoci
[ Saleee81 @ 12.01.2017. 13:59 ] @
Moze li neko da postavi one seme sa prvih stranica. Ne mogu se skinuti.


File name: part1.rar File size: 4.47 MB
File name: Part2.rar File size: 4.68 MB
File name: Part3.rar File size: 7.31 MB


Hvala...
[ zeoN_Rider @ 12.01.2017. 17:53 ] @
Citat:
Saleee81: Moze li neko da postavi one seme sa prvih stranica. Ne mogu se skinuti.



Kokretno koja strana?
[ Saleee81 @ 12.01.2017. 22:54 ] @
Prva strana.
[ zeoN_Rider @ 12.01.2017. 23:17 ] @
Izgleda da je isteklo vreme za daunlod.
[ Saleee81 @ 13.01.2017. 08:03 ] @
Jel moze neko ko je skinuo da postavi kako bi ljudi i dalje mogli da skidaju?