[ Prescott @ 23.12.2011. 21:58 ] @
Nov sam clan,tako da ako slicna tema vec postoji, ili se nekome desilo slicno, neka postavi link ili tako nesto... Naime, skroman racunar u pitanju, ploca MSI G41M-P26, procesor Intel Pentium 4 530J, 3,0 GHz, 1 modul DDR3, 2GB, integrisana grafika, hard Seagate Barracuda 7200.9, SATA2, 160 GB. Napajanje je doslo uz kuciste IG Max 450W, i hteo sam da pojacam nekom grafickom i dodam jos rama, i jos jedan hdd, pa sam krenuo od napajanja (mozda put kojim neko redje ide ). Nabavio sam Cooler Master 430W, extreme power (Hipro, citao sam o njemu na ES) i povezao. U biosu sve normalno, napon skoro isti kao i kod IG Max, mozda za dve decimale jaci, ali u granicama, AIDA 64, nova verzija mi nikako ne ocitava, za 5V, pokazuje 3,703V, a za 12V oko 6,248V. ? a isto je i kod IG Max-a. (fles BIOS-a? ) U svakom slucaju, sve normalno,ali polako se box kuler sve jace cuo, zvucnici su u startu imali brujanje (iako smanjim zvuk do kraja), pipnem napajanje, toplo, oko 40-ak stepeni, a i racunar, sa strane, gde je maticna bliza stranici kucista, otprilike u predelu oko grafickog dela, topao, pogledam AIDU a ono kuler otisao na 3900 RPM, procesor na 50 C, hdd na 43C, AUX (integrisana) na 54 C, posle 20-ak minuta bez ikakvog rada na racunaru ! To mi se sa IG Max-om nikada nije desilo, kuler maksimalno dostigne 2900 RPM, procesor 40 C, hdd 38 C, AUX 45 C, i sto je najgore vidim da lagano raste i dalje i racunar sve topliji a kuler sve glasniji ! Znam da nisu neke temperature ali su iz cista mira ! Ugasim sve, vratim IG Max i sve je normalno. sta je moglo da se desi i da li je ovo moglo nauditi ploci i slicno? HVALA UNAPRED. (naravno sve je bilo lepo povezano sa Cooler Master-om) P.S. kupujem novo napajanje.

[Ovu poruku je menjao Prescott dana 23.12.2011. u 23:12 GMT+1]
[ Binary Mind @ 23.12.2011. 23:00 ] @
Nemoj opet da bude Hipro Cooler Master. O tim napajanjima ne mislim nista dobro tako da na osnovu mojih poruka nisi mogao da se odlucis za njega.
[ Prescott @ 23.12.2011. 23:50 ] @
Binary Mind, hvala na odgovoru, najvise sam tebe i hteo da pitam, tvoje postove citam odavno, (prvi put preko gprs-a na staroj Motoroli pre par godina.... ) Znam sta mislis o Hiprou, ali je u tom trenutku bio jedini izbor a sigurno bolji od IG Maxa. Mozda ovo nije tako dramaticna situacija ali nov kompjuter, zao bi mi bilo, i tek treba da ga dogradjujem, a i moja prva iskustva pa panika, znas kako je, a i neobicno. Inace, usled budzetskog deficita, izbor je LC Power 420W, 12cm ili LC Power 500W, isto hladi 12-ica, oboje iz skromne Office serije LC-a, ali po komentarima, generalno, na netu, i po PC shopovima i servisima, je ok (mada cela moja konfig. ima 50 W za sad ) e sad, 420 ima jace grane po amperazi koju moze da da od 500W, bar je tako po nalepnici, ali zato ovaj od 500 ima dve grane od 12V, (ali sa manje ampera) i vise sata i 6 pinac za grafiku. Da li je LC 500 zrtvovao amperazu zarad vise konektora, odn. grana ili je ipak i jace napajanje? Sta uzeti? Naravno bolje LC 500 zbog grafike, ali sta ti mislis, da li je to isto napajanje kao i LC 420, kome su samo izveli vise konektora i time srazmerno smanjili amperazu po njima, jer tako deluje ? Ili uzeti neki polovan bolji CM, Ciftek, ili daj boze, Corsair , Enermax, Antec slicne snage???.. itd i sl. Hvala unapred.
[ Binary Mind @ 24.12.2011. 12:59 ] @
Ta LC Power napajanja iz Office serije recimo da su malo bolja kung fu napajanja. Great Wall i Huntkey su OEMi. Bolje je napajanje od 500W i ako ima 2 +12V izlaza. Nema veze sto je napajanje tzv. dual rail sa po 15A po +12V izlazu. Ako graficka karta trazi na primer 19-20A dobice ih posto se gleda ukupan broj ampera koji napajanje moze maksimalno da isporuci na +12V a ne broj ampera ogranicenih po +12V izlazu. I ja sam bio ubedjen da su single rail napajanja bolja od multi rail napajanja dok nisam video da je to u stvari marketinski trik a da u praksi sve zavisi od kvaliteta napajanja i kako je izvedeno.

Glavna razlika izmedju 99% malo kvalitetnijih takozvanih multi rail napajanja sa vise +12V izlaza gde je na svakom +12V izlazu ogranicena jacina struje i single rail napajanja gde postoji jedan +12V izlaz sa velikom jacinom struje je u stvari u broju OCP kola (zastita od prevelike jacine struje) koja kontrolisu jacinu struje koju ce +12V vodovi na stampanoj ploci napajanja moci maksimalno da isporucuju pre nego sto se napajanje ugasi iz sigurnosnih razloga zbog zastite od prevelike jacine struje.

Sta ovo znaci u praksi? Znaci da single rail napajanje ima jedno OCP kolo koje kontrolise jacinu struje na svim +12V vodovima na stampanoj ploci napajanja, koja na snaznim napajanjima moze biti ogromna (reda 60-70A pa na vise. Ima i napajanja koja daju i preko 100A na jednom +12V railu). Jadne komponente gde zakaze OCP zastita na jakom single rail napajanju

Kod 99% korektno odradenjih multi rail napajanja vise OCP kola kontrolise jacinu struje kod +12V vodova na stampanoj ploci napajanja i na primer ako je ukupna deklarisana jacina struje napajanja za +12V 60A, napajanje moze imati 4 +12V izlaza gde ce jacina struje biti ogranicena na na primer 18A po izlazu. Ovo znaci da svaki put kada jacina struje premasi u ovom slucaju 18A po izlazu napajanje ce se ugasiti zbog OCP zastite. Manje su posledice kad otkaze OCP zastita na ovakvom napajanju, nego na snaznom single rail napajanju. Kablovi su iz ovakvih multi rail napajanja izvedeni tako da ako jedan +12V izlaz daje maksimalnu jacinu struje, a potrebno je jos ampera, na primer grafickoj kartici, drugi izlaz ce se pobrinuti za to i to je ukratko to.

Nemoj da te buni single rail vs multi rail u ovom slucaju. LC Power od 500W je u svakom slucaju snaznije i bolje napajanje od onog od 420W. Naravno ni LC Power od 500W iz Office serije ne moze da isporuci vise od ~210W na +12V sto ce reci da se radi o napajanju prilicno skromnih mogucnosti...

Sto se tice kupovine polovnih napajanja ne predlazem takvu egzibiciju.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 24.12.2011. u 18:52 GMT+1]
[ Prescott @ 24.12.2011. 15:31 ] @
E TO SAM TRAZIO DA CUJEM TAKAV ODGOVOR. HVALA BINARY, KAO I UVEK NA VISINI ZADATKA. E sad, LC kung fu power, pa sta da radim, moram, takav budzet. Gurace ono to, jer nece ni biti na kraju nesto spektakularno, ni posle grafike i rama. Bice i drugi proc, e ta ploca podrzava do core 2 quad, maksimalno, cini mi se. I to je ok, dovoljno je za sad. Mislim da ce to moci na to od 500W. Uzimam njega, definitivno, nisam znao ovo za railove, lepo si to objasnio, pogotovo sto si i u praksi sve to zakljucio i potvrdio. HVALA !
[ Binary Mind @ 24.12.2011. 17:20 ] @
Ako sve dobro radi sa IG-Max-om, ne verujem da je ista osteceno. Da je malo duze radilo na Hipro-u svasta bi se desilo. IG-Max su se u mom iskustvu pokazali kao jako dobra kung fu napajanja. Nesto u redu Codegena iz najboljih dana. IG-Max-ovi od 500W do 600W su mogli ladno da teraju dosta jake graficke kartice. Svojevremeno sam dosta konfiguracija pakovao u IG-Max kucista ili u druga kucista sa IG-Max napajanjima. Secam se da su imali bas OK kucista sa sve napajanjima za male pare i jos kad se doda da je u pitanju domaci brend po meni jako dobra kupovina kad je rec o kucistima i generickim napajanjima.

Sto se tice pitanja vezanih za ATX konektore na maticnim plocama i na napajanjima, naravno da sto se cesce kace i skidaju neumitno dolazi to habanja, onda isti kako protice vreme krte, ali nemoj da se opterecujes time. Ipak je verovatnoca da se nesto pokvari takvim radnjama ako nisu preceste vrlo, vrlo mala...
[ Prescott @ 24.12.2011. 20:13 ] @
Ok, neka ovo sve sto sam pitao do sad spada u grupu pitanja "sve sto ste hteli da znate, a niste smeli da pitate", jer sam vise citao i upijao nego prakticno resavao takve probleme, (iako otac drzi tv servis, mada je to druga tehnologija). Vidis nisam znao za IG max, da je domaci brend, pa jos se radi u Kini. Nesto kao onaj MS industrial i Hrvatska, cini mi se. E i to napajanje sam bio u prilici da pazarim, i to neko od 550W, pro verzija, navodno nije lose, pa zatim Spire Jewel 500W, pa Tech solo od 450W i 500W, ali mislim da je LC kvalitetniji od njih? Jos jedna stvar, ova dva harda su malo stariji, pomenuti Seagate i Maxtor 300GB, neki diamondmax, idu i do 45C, mislio sam da ih hladim sa neke dve kvalitetnije 9-ke koje bih postavio ispod njih, ucvrstio bih ih kao da su hdd, na onim nosacima u kucistu za hdd(znaci ne bi dodirivali hdd,bili bi odmaknuti) po jedan ispod svakog harda. Ne znam da li bi to proizvelo neke vibracije koje bi mogle vremenom da uticu na rad ili health status hardova, (mada bih mogao da smanjim rpm) ili da stavim klasiku, jedan ispred i jedan iza, u kucistu, pa napravim cirkulaciju. Hvala na odgovorima, Binary. Necu vise da davim
[ Prescott @ 28.12.2011. 19:10 ] @
Od tada je recimo 3 dana proslo i pocelo je da se desava sledece: standardni crni ekran i poruka:

"We apologize for the inconvenience, but Windows did not start successfully. A recent hardware or software change might have caused this."
Start in safe mode.
Safe mode with networking.
Safe mode with command prompt.
Last known good configuration setting (most recent setting that worked).
Start Windows normally.

Normalno pokrene sistem na opciji "Start Windows normally", probao sam.

Druga stvar, rezac ne krene da reze iz prve, "Nero" javi gresku, nesto tipa "recorder error", i rezac kad radi ima nesto drugciji zvuk...(nov je , Liteon, mozda i tripujem ali ne bih da ne prijavljuje gresku na samom pocetku rezanja)
Sta bi moglo biti? Mislim da je vise softverske prirode, nego hardverske. Mislim da bi mogao i virus to da napravi, (ali radi novi Nod smart security 5) ali mi je u glavi ono sto mi se desilo sa napajanjem. Mada mislim da je ploca u pitanju, ili hdd, morao bih da vidim "plavi ekran" , da bude neko restratovanje, neki "biiiip", itd. Danas uzmem jedan bas Cooler master za procesor, 1800 rpm, 19 db, jer me ubija intelov box kuler i prodavac mi kaze da moram da vadim plocu kad ga namestam jer se ugiba (stoji na onim plasticnim drzacima) pa moze da pukne i sl. a kad sam menjao napajanje sam nesto zurio i secam se da sam jedva ugurao konektore do kraja, i da sam bas plocu natezao, ali ne verujem da se tu ista desilo. Jos jedna stvar, ova dva harda su malo stariji, pomenuti Seagate i Maxtor 300GB, neki diamondmax, idu i do 45C, mislio sam da ih hladim sa neke dve kvalitetnije 9-ke koje bih postavio ispod njih, ucvrstio bih ih kao da su hdd, na onim nosacima u kucistu za hdd(znaci ne bi dodirivali hdd,bili bi odmaknuti) po jedan ispod svakog harda. Ne znam da li bi to proizvelo neke vibracije koje bi mogle vremenom da uticu na rad ili health status hardova, (mada bih mogao da smanjim rpm) ili da stavim klasiku, jedan ispred i jedan iza, u kucistu, pa napravim cirkulaciju (ali je kuciste zatvorenog tipa pa ne moze, jedino neka improvizacija). Hvala na odgovorima, Binary.
[ Binary Mind @ 28.12.2011. 19:32 ] @
Ono sto uvek uradim na svom racunaru kada je problem neuhvatljiv je da poiskljucujem hardove koji su u kucistu, prikljucim na maticnu plocu jedan WD caviar blue hard od 500GB, koji uglavnom kosristim kao prenosni u usb racku, formatiram ga i na njega instaliram Windows, instaliram drajvere i sve osnovne programe i ako se problemi ponove i u toj kombinaciji znam da skoro sigurno treba da trazim problem u hardveru tako da i tebi savetujem da ponovo nanovo instaliras Windows, pa drajvere, pa osnovne programe i vidis da li ce isti simptomi ponovo da se jave na svezoj instalaciji Windows-a. S'obzirom na to sta se desilo sa Hipro Cooler Master-om nije iskljucena mogucnost da je problem ipak hardver. Sto se tice hladjenja hardova pre sam za ugradjivanje kvalitetnijih ventilatora napred i nazad ako ima mesta nego da ih budzis ispod hardova.
[ Prescott @ 29.12.2011. 20:56 ] @
Binary, jel kuler za Intel lga 775 mora ovoliko da se nategne da bi se zavio ??? Neki Cooler master x dream i117, tako nesto, namestao sam neke AMD i nisu morali da se natezu toliko, ne znam da li je dobro ovako da ostane, pod pritiskom je proc, njegov box nije bio toliko nategnut, cini mi se. A bilo je i mnogo paste, fabricki na CM kuleru, pa se razlila sa strane, ali to nema veze, nego mozda mu taj sloj ne da da legne lepo. Drugo, to je CM, ali toliko je lose plastika uradjena, i naravno pukne zubic koji je granicnik, onaj koji ogranicava dokle moze da se navije drzac, i to pukne na poslednjoj nozici, ali drzi se kuler, naleze celom povrsinom, temp. je ok, ima i deklarisan broj obrtaja po aidi 64, ali me nervira to sto toliko pritiska. Ta nozica se drzi, ali ako bi je malo cuknuo ona bi iskocila, verovatno. Box kuler ima jaci taj zubic, vidi se deblja plastika, ovo ima pola milimetra i tanka plastika, puklo lako kao staklo. Ajde kupicu drugi, bio je neki Xilence, imao je navoj kao sraf, navija se nozica, a sa druge strane maticne ide drzac sa navojima za sva 4 drzaca. Trebao sam taj, tu nema sta da pukne. Ali je imao malo veci broj obrtaja i CM je ipak CM. ????
[ Binary Mind @ 29.12.2011. 23:12 ] @
Ne razumem. Taj hladnjak se montira na isti nacin kao i Intel box hladnjak jer ima one push pinove na nozicama koje se srafe na hladnjak. Intelove ploce sa LGA podnozjima su takve da kakav god hladnjak da montiras, pa i one sa backplate-ovima, ploca ce malo biti nategnuta oko podnozja jer nema nista sto bi je tu ojacalo, kao plasticni ramovi na AMD plocama (AMD ploce dolaze sa ojacanjima u vidu metalnih plocica [backplate] na zadnjem delu ploce) vec ima samo rupice izbusene na pertineksu gde je predvidjeno da idu push pinovi od box hladnjaka kad se montira.
[ Prescott @ 29.12.2011. 23:22 ] @
da ima te push pinove, ali sam ja zavrafljivao jedan po jedan, nisam isao onu foru dva dijagonalno da gurnem pa onda druga dva, ili sva 4 u isto vreme, ma mnogo je tesko islo, ali evo radi komp, samo se plasim sto mislim da pritiska mnogo na proc i plocu. da li da ostavim ovako ili? Hvala na odgovoru
[ Binary Mind @ 30.12.2011. 00:09 ] @
Nema veze kako si montirao. Ako je hladnjak dobro ucvrscen na ploci to je to. Nije mi najjasnije to srafljenje kad su u pitanju push pinovi koji se guraju kroz rupice na ploci. Kad cujes "klik" znaci da su zabice uhvatile i to je to. Ako plocu ne zashrafis na kuciste pre montiranja hladnjaka mozes i da izvrsis vizuelnu inspekciju kako su zabice uhvatile sa druge strane ploce i da vidis da li se hladnak pomera kad ga gurkas i uvijas rukom. Kad je ploca vec montirana u kuciste proverava se da li je hladnjak dobro ucvrscen i to je to...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 30.12.2011. u 01:20 GMT+1]
[ Prescott @ 30.12.2011. 22:35 ] @
Da, kazem, ima te push pinove, ali jedva sam uspevao da ih gurnem da bi izasli sa druge strane, i krene onaj crni vrh izmedju koji ih u stvari rasiri da bi uhvatile, ali izbaci kao da je na opruzi, izleti nazad, nece da uhvati. A zasrafljivao sam ih, pa znas da ima rupa na pinu, kad ga gledas odozgo, za srafciger, kao prava linija , useceno, tako se skidaju sa ploce, okrenes kao kad odvijas sraf i pin se otkaci od ploce, e ja sam ih tako i zavio na plocu, samo naravno u drugu stranu okreces srafciger, kao kad zavijas sraf i moras da pritisnes odozgo da bi pin izasao. nego treba dosta velika sila za to. Elem, danas sam uzeo Xilence kuler, malo vise rpm 2200 max, oko 21 db glasan, ali zato ima srafove umesto pinova, a sa druge strane ploce ide plasticni deo sa maticama, ali je metalni navoj, i nema sta da se polomi, mada je to malo neosetlijvo, GRUBO za plocu, ladno mozes da je slomis ako zavijes mnogo. Evo ga taj kuler :
[ Prescott @ 30.12.2011. 22:44 ] @
E sad, nesto ne mogu da nadjem taj kuler na netu, cak negde pise i "Spire"??? Iako je Xilence kutija, nalepnica itd. Nema veze, imao je pastu na sebi, i samo sam ga postavio, nisam natezao mnogo srfavove i sada procesor posle recimo winampa i provere mejla dodje do 52C. Po dizanju sistema ima oko 36... Vrlo brzo nabija temperaturu ali mu brzo i opada. Da li je slabo zavijen, ili pasta ne valja, losa ili ne pokriva celu povrsinu, nesto jeste. Mada se kuler cvrsto drzi, ali nije onako nategnut kao sto je bio CM,na primer. CM nije dao preko 38 C sta god da mu radim. Ali i ovaj Xilence je siromasniji, tanka rebra od alumijiuma i redja nego na CM, CM je imao gusce slozena rebra i punija, i on je bio visi od ovog, (deblji hladnjak) fan im je isti 92mm. Stegao bih ja jos ili da menjam pastu, kupim neku kvalitetniju??? Samo mi je zbog ploce, okolo su integralci koji su toliko sitni, a i ona se savija ako zasrafis mnogo, napravi "stomak".

Link: http://comprador.az/ru/page-full/3249-4.html#
[ Binary Mind @ 30.12.2011. 23:52 ] @
Na Intel hladnjacima ima 2 pozicije za one plasticne "srafove" kad gledas odozgo. Jedna je za guranje u supljine na ploci a druga je kad vadis hladnjak da se one zabice opuste i da izadje onaj crni deo koji ide izmedju njih. Nista lakse za montazu od Intel box hladnjaka. Imas onu topovanu temu sa zvanicnim Intelovim video klipovima sa postupkom montaze hladjaka pa gledaj kako se radi. Tamo montiraju hladnjak na plocu sto je vec ushrafljena u kucistu, ali postupak je isti i za plocu koja nije pricvrscena za kuciste. Prati sta se radi sa srafcigerom jer nema nikakvog srafljenja vec samo 2 pozicije za montiranje hladnjaka i skidanje istog. Ja na primer montiram hladnjak na novu plocu usrafljenu u kuciste vrlo retko jer mi je lakse i brze da montiram hladnjak pa posle uhvatim hladnjak sakom i koristim ga da ciljam konektore na zadnjem delu ploce na backpanel masku koja dolazi sa plocom i ugradjuje se u zadnji deo kucista i naravno u isto vreme ciljam i navoje na odstojnicima (postojecim ili vec montiranim ako je rec o onima sto se usrafljuju ili umecu u supljine na limu u kucistu) na limenoj montaznoj ploci u kucistu na koju se maticna ploca montira/usrafljuje. Montiranje hladnjaka na plocu pre nego sto plocu usrafim u kuciste, kao sto vidis, barem meni, prilicno bitna stavka jer mi posle olaksava da plocu precizno i brzo montiram u kuciste koje je vec pripremljeno za njenu ugradnju. Neki se hladnjaci i ne mogu montirati drugacije jer imaju srafove i matice, shrafove ramove ili backplate-ove pa moraju da se montiraju na plocu pre ugradnje ploce u kuciste. Elem... Sa tim Cooler Masterom X Dream i117 nisam imao prilike da se susretnem, ali jesam sa nekim drugim modelima Cooler Mastera sa push pinovima kao sto je Hyper TX 2, Hyper 101, Hyper TX 3 i jos neki. Sa tim hladnjacima nisam imao problema sa montazom na Intel ploce i rekao bih da su push pinovi isti kao kod tog tvog X Dream i117...

Sto se tice Xilence hladnjaka ima srafove. Ako hladnjak cvrsto stoji na ploci dobro je namesten. Vise temperature mogu biti do termalne paste. Ne treba ti bog zna sta kvalitetna termalna pasta ako nisi neki teski overkloker kome je svaki stepen celziusa bitan. Ja brendirane tube sa termalnom pastom vec odavno ne kupujem vec termalnu pastu uzimam na veliko iz radnji koje prodaju elektronicke komponente i alat. Istu no name jeftinu termalnu pastu koristim i za laptopove i graficke kartice i nikakvih problema nisam imao...


[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 31.12.2011. u 01:06 GMT+1]
[ Prescott @ 31.12.2011. 00:04 ] @
Ok, Binary, sve je to ok, ali vise se ne radi o cooler masteru, njega sam skinuo jer nisam hteo sa tim polomljenim delicem da mi stoji na ploci. Radi se o ovom Xilence. Ako vidis sliku bice ti jasno, i sve sam objasnio. Zasto mi sad temp procesora skace? Nije stegnut dovoljno, losa pasta ili sta? koliko smem da zavijem pinove od tog kulera (koji su bukvalno kao srafovi) a da ne ostetim plocu???? vidi na slici kao on izgleda, ili je jednostavno losije izrade pa ne hladi dobro??? HVALA PUNO NA ODGOVORIMA, BAS MI ZNACE. POZDRAVLJAM TE
[ Binary Mind @ 31.12.2011. 00:13 ] @
Editovao sam malo prethodnu poruku jer sam shvatio da nisam napisao nista za Xilence hladnjak.
[ Prescott @ 31.12.2011. 00:24 ] @
oK, HVALA, ne znam, nemam iskustva sa pastom i tim kulerima, ne znam koliko sme da ide temp za ovaj proc, mislim nekih 67C, koliko sam izguglao, a on stigne za 5 minuta do 52 i vise bez nekog rada , muzika i surf po netu. Nije tako bilo sa box i CM kulerima. Ovaj xilence je imao na sebi pastu, jedino ako nije losa neka, ili da je od stajanja tvrdja pa sve to utice, mada ne verujem. Ne bih da ga ostavim da radi sa ovom temp, nervira to sto cim ga pipnes raste temp, inace kuler cvrsto stoji. Hvala ti na pomoci, u svakom slucaju, tvoje iskustvo je neprocenjivo. Ja sam mnogo citao ali praksa je praksa.
[ Prescott @ 31.12.2011. 10:09 ] @
Glavno pitanje je koliko stegnuti srafove na ovom Xilence??? Ja imam za bar jos tri puta da okrenem sraf, toliko viri navoja. Citam na netu kako je nekim ljudima ploca prestala da prepoznaje jedan memorijski modul, pa kad su odvili malo, ona ga je prepoznala ponovo... Ili slucaj gde tipu posle stavljanja kulera Cooler Master 212+ (koji je sa srafovima) se desilo da sve radi ali nema slike na monitoru, svetli hdd, svi kuleri vrte ali nema slike.... pa kad je odvio mao sve se vratilo.... Ne bih da eksperimentisem tako, svi ovi slucajevi mi lice na pucanje nekog od vodova na ploci i kad se pritisak smanji odvijanjem kulera ona spoji te vodove ponovo, ali su oni bespovratno otisli.... Znaci ovi kuleri sa srafovima su fenomenalni za namestanje, ali rizicni po plocu, obradovao sam se jer nema plastike, nema sta da pukne, metalni navoj i kraj price ali je to pregrubo resenje za majku plocu. Mada, ovaj Xilence ima neka bedna rebarca i pasta ne znam kakva je, pa je mozda i to uzrok , ali ne bi valjda zbog toga tako brzo odletela na 56'C posle 5 minuta KM plejera, provere mejla... Binarni ume, srecna ti nova godina, sto manje spaljenih uredjaja a sto vise zdravlja i para, zeli drug clan biblioteke
[ Binary Mind @ 31.12.2011. 14:03 ] @
To sto ima navoja ne znaci da treba da stegnes k'o sivonja. Znaci kad srafljenje ne ide vise lako tad prestajes, ali gledas da srafovi budu ravnomerno stegnuti i srafis dijagonalno to jest prvi pa treci i onda drugi pa cetvrti ako me razumes... I tebi srecni praznici i sve najbolje
[ Prescott @ 02.01.2012. 17:09 ] @
Sivonja? Hvala na komplimentu, druze supermoderatore. Dakle, definitivno menjam Xilence, juce saznajem da bas Spire i Xilence u zadnje vreme imaju dosta plagijata u svojoj opremi, ovaj Xilence kako god da montiras dzabe. Nema tu zapreminu aluminijuma (pasivnog dela) da bi hladio i to je to, pa jos se i kuler vrti na malom rpm za taj hladnjak, a box pasta je verovatno "Azulyn" ili "Denta fresh" whitening naravno i to za na vrh cetkice. Velike oscilacije temperature, bucan je za navodnih 21db, ovo ima bar 30-ak, ima deklarisan RPM, ali kvalitet plastike kulera, onda pasivnog dela, su veliki veliki minus, ovo mozda moze da hladi neki Celeron, neki mobile Intel, ali tesko starog dobrog Prescott-a. Mislim da maticnoj posle svih eksperimenata i sa napajanjem i sa natezanjem kulera nije nista, racunar radi normalno, ne prijavljuje gresku prilikom podizanja sistema (kao sto sam gore opisao), ne znam sta je to bilo ali vise ga nema. Nadam se da se nece vise pojavljivati. Treba jos jednom da zamenim kuler na proc. i ako to prezivi onda moze u "Survivor". Javicu se nakon ugradnje nekog kvalitetnijeg kulera.
[ Prescott @ 03.01.2012. 22:18 ] @
Vidi, Binary, molim te, kako covek namesta LGA 775 ....
[ Binary Mind @ 04.01.2012. 14:23 ] @
Dobra reklama za ASRock ploce. Ni cekic joj ne moze nista
[ Prescott @ 04.01.2012. 21:22 ] @
Uspesno zamenio Xilence kuler sa srafovima, vratio Cooler Master X dream i117, koji ima push pinove kao i Intelov box kuler. Tajna je u polozaju push pinova, gledao sam razne tutorijale, nije bilo problema. Medjutim, ostajem pri tome da ima mnogo nezne push -pinove i da lako puca zubic koji drzi push-pin za plocu( onaj zubic koji "cakne"-on je slab ) morate biti veoma nezni. Intelov box ima puniju i tvrdju plastiku na push-pinovima. 19 decibela je cudo, pitam se jel radi, ali SpeedFan kaze 1800 RPM, 38'C za razliku od Xilence-a sa 2200 RPM i 52' C i vise posle deset minuta rada. Zasto je Xilence los? Bilo mi je jasno cim sam ga skinuo sa ploce. On ne pokriva ceo procesor pasivnim delom (alu hladnjakom) vec ima jedan pun kruzni deo koji naleze na procesor ali je on precnika 1,5 cm otprilike, a procesor je mnogo siri, oko 3 cm !!! Cooler master potpuno pokriva povrsinu procesora i on se ne vidi izmedju rebara kad ga gledas odozgo (kad je kuler postavljen na proc. ) a ja sam mogao da vidim procesor kad je Xilence bio na njemu. Znaci nije do paste, ona se ravnomerno razlila vec do precnika pasivnog dela koji naleze na procesor. Na to nisam obratio paznju kad sam kupovao i kad sam montirao, bio sam usredsredjen na samu montazu i srafljene. Pored toga Cooler Master ima vecu gustinu aluminijumskih rebara na pasivnom delu, a i masivniji su nego na Xilence-u, i ako su po dimenzijama ova dva kulera isti. Evo slika, bice jasnije: (prvi kuler je Cooler Master, a ispod njega je Xilence)








[Ovu poruku je menjao Prescott dana 04.01.2012. u 22:47 GMT+1]
[ Binary Mind @ 05.01.2012. 00:12 ] @
U bre... Vidjao sam vec takve hladnjake gde baza ne ide preko celog IHS-a LGA 775 procesora. Mislim da sam montirao bas te hladnjake kao taj Xilence... I Intel box hladnjak je izmislio hladjenje u odnosu na takve kao taj Xilence.
[ Prescott @ 05.01.2012. 11:07 ] @
Da, lose su uradjeni, baza je neobradjena, kad sam ga skinuo i obrisao mu pastu sa baze, ona ima izbocine kako je liven pasivni deo, u svim pravcima, pa time i ne naleze dobro, (to se nije videlo dok nije bio postavljen, jer je pasta prekrivala bazu) a jos je i duplo manja od IHS-a, pa kad tome dodas malu gustinu i masu pasivnog dela eto gde su 60'C posle deset minuta rada. Ovo moze da znaci onima KOJI BI DA PRITEGNU JOS SRAFOVE. NE STEZITE VISE, CEO KULER NE VALJA. PUCI CE VAM PLOCA ILI NEKI INTEGRALAC NA NJOJ KOJI JE U BLIZINI. Zamenite kuler, nije ni do paste. Pasta je vec bila naneta fabricki na Xilence-u, ali dzabe. Ja licno ne bih dozvolio vece savijanje ploce zbog kulera, okolo su nezni delovi, ima otpornika koji su velicine oko 1mm ! i to bas u blizini rupa na pertineksu, i kad vidis koliko je "prilepljen" na plocu svaki od integralaca i njegovu gustinu pinova na ploci (razmak nozica int. kola je manji od 0.5 mm !!!) shvatis da tu ploca sme veoma malo da "radi" odn. uvija se.