[ perabanj @ 24.12.2011. 22:20 ] @
Planiram da kupim ASUS RT-N10 EZ N Wireless Router, 150Mbps ruter - nije fixna antena. Ineteresuje me mogu li koristiti na njemu klasicnu kantenu pravljenu za 802.11g standard.
Trebalo bi da moze zato sto oba standarda rade na 2.4GHz, a draft 802.11n 150Mbs koristi samo jedan kanal (nije dual ili triple band). Ipak me zanima misljene nekog ko se vise razume ili je probao tako nesto u praksi. Po netu ima prica o varijantama sa dve i tri antene ali u varijanti double 300mbs i triple 450mbs bands.
[ Predrag Supurovic @ 25.12.2011. 08:32 ] @
Ako je isti frekventni oseg, može.
[ perabanj @ 25.12.2011. 16:39 ] @
Da, isti je opseg, i sve bi to trebalo u teoriji da radi, ali ne bih jos kupovao ruter dok ne budem siguran da ce raditi. Mora da ima nekog ko ima vise iskustva, ili ko je probao tako nesto.
Najvise me brine N standard. Nisam siguran da li u unutrasnjosti rutera ima jos neka antena, tj da li ce u ovom mom slucaju raditi varijanta da samo skinem fabricku i preko sma konektora nakacim kantenu. Npominjem da je u pitanju n (draft) 150mbs standard.
[ tox master @ 25.12.2011. 17:58 ] @
Kao sto rece Pedja ako je isti opseg frekvencija onda moze i nebitno je koji je standard.
Uzmi neki najobicniji predajnik na 2.4ghz i spoji ga na antenu od wireless rutera,radice zato sto je ista frekvencija.
A malo si me nasmejao kada si rekao na Pedjin odgovor , "neko sa vise iskustva da se javi" :)
[ perabanj @ 25.12.2011. 18:36 ] @
Nemam obicaj da gledam ljudima profile :), i iskoritio bih priliku da se izvinim Pedji :). Hajmo onda jos jedno pitanje za Pedju i ostale pa mozemo da zatvorimo temu, mada mislim da ce biti korisna citaocima jer nisam nasao slicnu temu na ovu tematiku.
Dakle, da li draft 802.11n 150mbs uredjaj-ruter (u ovom slucaju asus ASUS RT-N10 EZ N Wireless Router, 150Mbps ruter) koristi samo jednu antenu (pomenuti asus ima samo jednu spoljnu koja se skida) ili vise njih (to bi znacilo da ovaj asus ima u sebi jos neku antenu)? Jer ako ima u sebi jos neku antenu onda eksterna antena ne bi imala smisla.
[ tox master @ 25.12.2011. 20:35 ] @
Taj uredjaj kako pise u specifikaciji ima i intergrisanu i vanjsku antenu to jest konektor.
Vanjska antena bi imala smisla jer uredjaji koji imaju 2 antene koriste antenna diversity gde uredjaj ima mogucnost da prima i salje signal sa obe antene a u zavisnosti od jacine signala na antenama.
Na kojoj anteni bude bolji signal nju ce koristiti sto ce reci da bi vanjska antena imala funkciju.
[ Predrag Supurovic @ 26.12.2011. 08:25 ] @
N uredjaji mogu da rade sa jednom, dve ili tri antene, ali u svakom slucaju ako ima vise od jedne antene one treba da budu biti iste inace se gubi njihov smisao.

Dakle, ako tvoj uredjaj ima jednu antenu ona mu je i dovoljna. Sudeci po deklarisanoj brzini, i jeste tako.
[ perabanj @ 29.12.2011. 00:30 ] @
Ok, tako sam i mislio. Kupujem par tih asusa pa javljam rezulatate.