[ Prescott @ 26.12.2011. 01:46 ] @
Kao sto tema kaze, napajanja za obicne smrtnike. Ako "Frontier", "JNC", "Zito", "Kme" i ostala low-end/high noise napajanja izbegavamo, a ako su dosla uz kuciste ritualno ih spalimo van kucista, sta odabrati izmedju par "momaka" koji ipak vise obecavaju? (bar su tezi, ako nista drugo ) Prodavci u PC shopovima nam ih preporucuju kao "editor's choice" uz komentar tipa: "To i realno ima tih 500W."
U pitanju su sledeci proizvodjaci: "MS industrial", "Spire", "Xilence" i milion puta pomenuti "LC power". Kao OEM-i ovih napajanja se navode neki od najpoznatijih kineskih aikido-dziudzicu privatnika (tipa Shenzhen Chi Yuan Industrial ili Huntkey) , pa sve do Topower-a, koji ipak zna i karate.
Sta odabrati, a ne stojati "Ko degen" u PC shopu?
[ calexx @ 26.12.2011. 07:51 ] @
Ja sam skoro pazario, prvo uzeo LC Power 500 ali mi je pravio neprijatnu buku (neki vrlo niski tonovi koji su mi smetali) pa sam ga zamenio za Čifteka 400W koje se takođe čuje ali onako ... zvuk na koji sam navikao od napajanja. Cena je bila reda ~2600+ dinara.
[ SlobaBgd @ 26.12.2011. 10:07 ] @
Ja već duže vreme ugrađujem Blueberry napajanja mušterijama koje nisu voljne da plate za napajanje koliko vredi kompletna njihova polovna konfiguracija. Do sada se nije desilo da je neko od njih crklo bar tri godibe od kada su ugrađena. Da se čuju - čuju se, ali ništa specijalno.
[ Prescott @ 26.12.2011. 11:52 ] @
Da, mnogi se zale na taj LC i njegov kuler. Vecina njih koji kupe bilo koji iz te serije, (420,500, 600W) se zali na isto. Neki imaju kulere 8-ice, a vecina ima 12-ice i cuju se, navodno buka jos i raste kako opterecuju racunar, a zale se i da se dosta i greje. A onda neko sa verovatno slabijom masinom kaze, kako kod njega radi ekstra i ne cuje se i ne greje, a najjace poredjenje koje sam cuo u vezi sa tim je : "kao da je crklo, ne cuje se uopste". Treba kod te serije LC-a paziti, jer ima ih sa istom snagom,(isti model) ali sa manje sata izvoda (2 kom.) a ima i sa 3-4, i jedna verzija ima 8-icu a druga 12cm kuler, jedan ima 6-to pinac za grafiku a drugi nema. Zavisi za sta vam treba. Taj Ciftek je sigurno bolji, (mada ima krseva od Cifteka) iako je slabiji, mislim da u stvari, bas suprotno, on ima bar 100W vise od LC-a. Videcemo sta ce i drugi reci. Voleo bih da cujem kakva iskustva su sa Spire i Xilence napajanjima, ljudi ih slabo kupuju, a imaju cenu kao vecina kung-fu napajanja, s tim sto su sigurno bolji izbor. Takodje i MS industrial. I to serija PRO, jer ovi koji nisu iz te serije imaju oko 40% snage sa nalepnice. Navodno bucni, ali jaki, i ne greju se, a veoma jeftini. I dosta teska napajanja, ako sudimo po tezini. I ciji je "Hantol"? Sta sa "Trust-om", "Intex-om", "Gembird-om" itd. ?
[ optimizator @ 26.12.2011. 12:09 ] @
Zdravo,jel može neko da mi kaže nešto o ovom napajanju
http://www.inter-tech.de/index...ile&Itemid=486&lang=de

Kupio sam ga polovnog pre par nedelja na buvljaku za 600 din. pa me zanimaju iskustva sa njim,kvalitet dugotrajnost ....
odmah sam ga otvorio kući (prvi sam pokidao nalepnice) i video da gotovo nema prašine unutra,.deluje ko da je radio jedva mesec dana.
Od tada mi komp radi sa njim bez ikakvih problema,znači da je dobar valjda.
Jedino što sam našao o njemu je ovo na nemačkom jeziku,a pošto ne znam nemački...


[ Prescott @ 26.12.2011. 12:35 ] @
Da, jeftin je Blueberry, ide uz kucista zajedno, i sve kosta izmedju 2-3 hiljade din. A onda taj isti covek koji je hteo da ustedi na napajanju dodje posle nekog vremena i mora da kupi hard disk od 100 eura i napajanje od bar 50 eura, i kaze da vise ni majicu nece kod Kineza da kupi. Par Blueberry-ija koje sam video je imalo velike oscilacije napona kod nekih nezahtevnih aplikacija, ali to ljudi i ne primete. Kaze, "samo mi ponekad malo secka i to kad igram ...." i tad se greje, a od tada i hard disk kao da stalno nesto radi u pozadini. Ne radi nista, prijatelju, nema dovoljno struje! Sva ta napajanja imaju jos nesto zajednicko: tanke zice, losa izolacija na njima, krta ili previse meka, losi konektori, (plastika nije lepo obradjena) moras da "polomis" maticnu plocu da bi povezao, ako pogledas kroz rupice, unutra, vidis da je bedna stampana ploca, neki mali trafo u uglu, vise ampera ima adapter za mobilni od njih. E kad smo kod adaptera za mobilni, secam se kako su prvi bili masivni i teski, a onda postepeno sve manji i laksi, tako da sada za neke adaptere se pitam jel ima nesto uopste unutra, e tu je stvar u trafou. Sad se koriste neki tzv. choper trafoi, koji su dosta laksi, manji a efikasniji. Tako da i kod napajanja, ima nekih koja su od najpoznatijih proizvodjaca, sa vecom snagom, a prilicno laka. Tezina izgleda da prestaje polako da bude merilo kvaliteta i kod njih, odnosno verujem da ce takav trend da bude. (postepeno)
[ Prescott @ 26.12.2011. 12:59 ] @
Pazi, 600 dinara za tu snagu, pa jos u tom stanju. Ekstra. To je neki Nemac, (koga verovatno radi Kinez), nesto tipa Tech solo napajanja, na tom sajtu sto si dao link su posteno rekli da nema 80+ sertifikat, nabrojali vrste konektora, rekli da je u lepoj crnoj boji, "Die elegante, mattschwarze Lackierung" cak "elegantna, mat crna boja" u bukvalnom prevodu, ima aktivni PFC (sto je dobro za tebe) i da ima veoma tih 135mm kuler ( i to je dobro za tebe). Realno ima sigurno manju snagu, kad bi mogao da slikas nalepnicu da vidimo sta jos od podataka moze da se izvuce o njemu. Ne deluje lose, ali ne bih se usudio na buvljaku za te pare da kupim napajanje. Mozda, ali da ga probam kod komsije na kompjuteru. Veliki rizik. To je doneo neki gastarbajter, (koji i ne zna cemu to sluzi) i to su tamo napajanja za siroke narodne mase, ali sigurno bolja od nasih Kineza za 1000 dinara. Vidi u biosu napone, probaj da ih ocitas i nekim programom, optereti malo racunar pa vidi i onda sta se desava, i ako sve ok, uzivaj. Dobra stvar je i sto ladno mozes da ga preprodas za bar 2000 din. Nisi rekao i kakva ti je konfiguracija.
[ calexx @ 26.12.2011. 13:29 ] @
Ma kakvi, ja bih odmah kupio tako nešto za 600 dinara. Mada mi je čudno da na nalepnici piše da daje 20A na 12V a u specifikacijama piše da ima 23A ... ali mi u svakom slučaju deluje pristojno, čak i odlično za 600 dinara. Eto ideje šta da potražim na bljuvaku, do sada sam tamo pazario memorije, razmišljao o hardovima a sada bih mogao i neko napajanje da potražim. Mada sledeće tri subote padaju u nezgodne datume ali možda posle bude veća ponuda.
[ Prescott @ 26.12.2011. 13:58 ] @
Da, ima na takvim buvljacima, vidjao sam i Seasonic, Enermax, ali malo slabija, ali ipak, to je marka. Kazem, male pare, ali treba ga probati van racunara, ispitati napone, vise puta, drzati ga malo ukljucenim, nekad ne pokaze odmah ako mu nesto fali. Ja bih isao na taj buvljak sa nekim unimerom digitalcem ili testerom napajanja i gledao gde ima prva slobodna uticnica da ga probam. Mislim ne bih ga kupio i odmah u racunar. Mada mi se desilo i to. I nista srecom.
[ optimizator @ 26.12.2011. 14:44 ] @
Ma Kina je svuda zastupljena,tu više nema premišljanja dal je nešto od njih,ili ne,ali ipak je zapadnoevropsko tržište probirljivije,pa za njih rade bolju i kvalitetniju robu u odnosu na naše okruženje.
Evo fotosa,ovaj Hardvare monitoring sam dobio sa drajverima za matičnu pa sad ako očitava lepo,u redu.Po njemu samo ovaj od 5 volti je nešto niži,dok su svi ostali naponi i viši kao što vidite.
Mene je privuklo ne toliko natpis sa snagom,nego brdo izlaza,sve ima duple grane,evo dole vidite da ima dve grane po 3 pina za hardove i optiku,pa ovaj što ide u matičnu ploču..
Sve u svemu komp radi oko tri nedelje sa njim,i nikakvih problema za sada.Kao što rekoh,gotovo da nije bilo prašine u njemu.
Vidite konfiguraciju,piše na fotosima sve.Samo da dodam da je amd phenom x3 , i 2 harda po 500 gb!





[ Prescott @ 26.12.2011. 16:45 ] @
Ma naponi su ti odlicni, vidi samo koliko je default napon za taj AMD sto imas, inace sve ok, ovo na 5V, je malo odstupanje, manje od 0,2V, sto je nebitno. Sto imas kuler za procesor, i odusevilo me resenje za hard diskove, i njihovo hladjenje. Super, za te pare, odlicno.
[ Prescott @ 26.12.2011. 16:57 ] @
P.S. bilo bi lepo da neko od moderatora vidi ovo tvoje napajanje, narocito Binary Mind, on je sudski vestak i forenzicar za napajanja, verovatno bi znao
ko je OEM (pravi proizvodjac) ovog napajanja, (ja ne vidim neki relevantan podatak na nalepnici o tome) a steta sto nisi slikao unutrasnjost, posto si ga otvarao, da vidimo kakve su komponente, mozda bi nasli nesto zanimljivo, tipa ko je proizvodjac kondenzatora, trafoa itd. i znali bi da ga ocenimo bolje. U SVAKOM SLUCAJU VEOMA ZANIMLJIVO NAPAJANJE.
[ optimizator @ 26.12.2011. 17:28 ] @
Pa ne znam,..ali ime inter-tech zvuči kao nemačka firma,a svima je sada proizvodnja na istoku.
Da,OEM broj bi trebalo da je ispod ovog naopako latiničnog R,ali nema.
A hladnjak za prosesor je ovo http://www.redlinepctech.com/p...review-artic-freezer7pro-rev2/
takođe sa buvljaka od roma gastarbajtera koji dovlače pune kombije svačega.
Plaćen-5€,tražio je znatno više,ali ....,,ajd za 5€ al radi-ne radi ne vraćaš mi ga"
a pošto je i on izgledao ko nov,sa veoma malo prašine na ventilatoru,zašto ne bi radio..
Prvi put slušam tišinu !,koju proizvodi njegov ventilator na 1000 o/m,a održava 27 stepeni procesor! Tek na podešavanju od 1500 obrtaja počijne da se čuje,ali onda je procesor u mirovanju oko 20stepeni,a to je već nepotrebno.
Hardovi su uz pomoć ovog rešenja,postali apsolutno nečujni,jer ne prenose više vibracije na kućište.Njihovi hladnjaci su privremeni,(mada efikasni) ali hoću estetiku,pa dok nađem prikladan alu profil koji će biti ofarban crno mat(sprej će tu raditi) da ih zamenim,neka su tu.
[ Prescott @ 26.12.2011. 19:02 ] @
Da, veoma hladno za taj procesor, niske temperature, pa bakarni je, i masivan, tu kuler i nema puno posla da odrzi nisko temperaturu... I ja bih posetio taj buvljak, bas imaju robu. A hardovi plivaju, bukvalno. Verujem da samo suskaju. Da ne odemo off topic, pitam se gde je Binary, i sta on ima da kaze o budzetskim napajanjima, tipa do 40 eura a snage do 500-600 W od nekih manje kupovanih proizvodjaca, gore navedenih, (a i za ovo tvoje napajanje). A bilo bi lepo i da se jos neko ukljuci sa svojim iskustvima sa napajanjima itd.
[ Prescott @ 26.12.2011. 21:45 ] @
Evo odlicnog linka:

http://www.tomshardware.com/re...u-manufacturer-oem,2729-4.html

Na kraju stranice, odn. tabele imate "next page" ako slucajno ne vidite, jer ima proizvodjaca napajanja od slova A do Z. Neverovatno , ali npr. "Spire" proizvodi "Topower" i "Seventeam", a "LC Power" je tezak Kinez, a napravio ga je "Huntkey", i neki neznani junak !!!! Evo par slika sa nekim gore pomenutim napajanjima:
[ Teratron @ 26.12.2011. 23:05 ] @
Dobro povoljno napajanja po meni je na primer, Cooler Master GX Serije , od nekih 5500 pa navise .Pod ovakvim napajanjem podrazumevam da vam nije u tolikoj meri potreban UPS .
Mene bi posteno bio strah da stavim u racunar napajanja koja vi ovde navodite bez UPS-a .
[ Prescott @ 27.12.2011. 00:02 ] @
Verujem, Teratrone, i mene je strah ponekad, i zazmurim kad po prvi put ukljucujem neko takvo, ali mislimo na obicne korisnike, ljude koji i ne znaju sta je UPS. Njima je to isto, UPS, PSU. Igra reci teskih hardverasa, iako je to danas postala potreba, vise nije luksuz(imati i UPS). Vecina sazna tek posle peha sa napajanjem i sta je UPS i sta je kvalitetno napajanje i koliko to kosta. Ali je ovde rec o napajanjima kojima se ipak moze verovati, koja nisu ozloglaseni JNC, Frontier itd. a ne kostaju kao npr Silverstone Strider od 1,2 kW.
[ Binary Mind @ 27.12.2011. 00:26 ] @
Hajmo redom:

1. MS Industrial - OEM je isti kao za Thermal Master napajanja koja susrecemo u nekim Cooler Master kucistima kao cuvena Elite serija na primer. Ime Kineza koji rade MS Industrial napajanja i Thermal Master napajanja je Sunpro. Napajanja su im dobra ali nista posebno. Tipicna kvalitetnija genericka napajanja. Ne treba ih siliti jer nisu ni za sta zahtevnije. Meni je nekoliko pustilo beli dim (jedno i sa vidljivim i glasnim praskom) dok sam ih opterecivao na poslu

2. Spire i Xilence su vec pristojni brendovi za koje napajanja rade poznatiji OEM-i kao sto su Seventeam i Topower. Jewel seriju koju je pomenuo Prescott radi Seventeam. Uglavnom su poznati po pristojnim i vrhunskim napajanjima u svojim respektivnim klasama...

3. LC Power - Napajanja su im raznovrsna od kung fu klase (ona koja prave: Huntkey i Great Wall), do pristojnih koja radi Andyson i napajanja viseg kvaliteta koje rade Andyson i CWT...

4. Blueberry - Pristojna genericka kung fu napajanja. Znam da je jedan od OEM-a ATNG i to za jaca Blueberry napajanja sa navodnom snagom od 500 i vise vati. Naravno ta napajanja nisu videla 500W i vise Ne treba ih siliti jer znaju da puste beli dim

5. Hantol = Kung fu krs napajanja. Nema veze sto neka izgledaju fensi.

6. Trust su OK napajanja mada malo znam o njima.

7. O Intex i Gembird napajanjima ne znam nista jer nisam imao prilike da sa njima radim.

8. Inter-Tech = Coba = DTK ako je nekom poznato ovo zadnje ime. Imao sam prilike da vidim Inter Tech Energon od 750W. Bilo je pristojno jace napajanje za male pare. OEM Andertek (Kinezi prosecnog kvaliteta). Ovaj Combat Power ne znam tacno ko pravi ali moguci OEM-i su ATNG ili CWT. Neka DTK napajanja je radio i Andyson... Ni jedno ni drugo nisu videli 750W ali ne sumnjam da mogu da isporuce vise pravih vati nego bilo koje jeftinije napajane koje ste ovde naveli... Energon do duse ima jadan hladnjak i pretpostaljam da se vec pri osrednjim opterecenjima dobro zagreva...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 27.12.2011. u 03:20 GMT+1]
[ Prescott @ 27.12.2011. 01:42 ] @
Zasto uvek posle odgovora Binary Mind-a imam utisak da se mozemo spakovati, jer je sve receno. :) I ono na sta znam odgovor, ja sam ga pitao, nemerljiva je praksa sa teorijom, uvek je bilo i uvek ce biti.
E sad, jedan paradoks. "LC Power" 500W, ili 600W, KOGA RADE KINEZI, "Huntkey" je napajanje iz tzv.office serije, koja se najcesce kupuje, i ima cenu oko 2500 - 3500 dinara, I ONO JE SKUPLJE I TO DUPLO OD "Spire-a" Jewel od 500W, koji se moze naci do 1700 din, a koga radi "Seventeam" i skuplje od "Xilence" napajanja od 500W, koje je oko 2000 din . ZAKLJUCAK: NE ZURITE SA LC-OM, RAZMISLITE. Kladim se da bi retko ko i video "Spire" ili "Xilence" pored hvaljenog "LC Power-a". Narocito prodavci u PC shopovima imaju hvalospeve o njemu, tipa ono ima punih 500 ili 600W koliko i pise. NEMA. Znaci, ili ne znaju ili marketing. Dok kad ih pitate za ova dva odgovor je :"Kinez". A za "LC" kazu "Nemac". :P Takodje, ispade i "MS industrial" kvalitetniji. I on je jeftiniji, taj Pro od 550W je oko 2300 din. I lepo moze da zavrsi posao. Ukucajte u google-u i medju prvim sajtovima ima i komentara kupaca. Ljudi vuku sa njim npr: Athlon x3 450, ATi 6870, 8GB RAM-a, 2 HDD-a, TV tuner, 4-5 kulera ... I ljudi klokuju sve sto moze da se klokuje. Radi i dalje. "Samo se blago zagreje." Naravno, ne treba preterivati. Slicne konfiguracije mogu da izvuku i "Spire" i "Xilence". Moze i "LC" naravno. "Trust" ima slicnu cenu kao "LC", mada opet mislim da je kvalitetniji od njega. takodje, nismo spomenuli "IG max". Veoma jeftino, a zahvalno napajanje za taj novac. Cena ide do 1500 din, za 500W. I naravno, "Codegen", koji je slican "IG max-u". Mislim da smo skoro sve sto vredi od generickih napajanja spomenuli, a sto moze svako da kupi i bude relativno bezbedan sa nekom, da tako kazem, prosecnom konfiguracijom, sto i jeste bio cilj ove teme.
[ optimizator @ 27.12.2011. 10:09 ] @
Evo otvorio sam ovo svoje Inter-Tech combat power 750wt u divnoj crnoj mat boji ;)
mada se ne mogu videti nešto mnogo nazivi komponenti,sem ova dva elektrolita marke ,,fuj"....
Nisam bio naveo da je veoma teško....... ,,kilo i sedamsto grama" kad bi se prodalo na kilo....;)
evo našao sam još jedan link gde ima i cenu i veću specifikaciju http://www.computeruniverse.ne...r-tech-cp-750w-combatpower.asp
Ma,za 600 din... ekstra.



[ Prescott @ 27.12.2011. 10:50 ] @
Odlicno, nije te mrzelo da sve opet vadis, sad ovo prepustimo strucnjacima. Mislim da te kondenzatore radi "Fulltec", evo linka o njima:
http://www.made-in-china.com/s...ulltec-Electronic-Factory.html
Neverovatno, ali opet se spominje Shenzhen city. Na jednom mestu nadjem da rade i po narudzbi, znaci mogli bi da naprave neke "Optimizator" ili "Prescott" kondenzatore... Mada, i "Daewoo" ima FHY seriju, i mnogo su kvalitetni.(ali nisu ovo njihovi, oni odstampaju svoj prepoznatljiv logo, obavezno).
[ Binary Mind @ 27.12.2011. 14:30 ] @
"Fhy" bi trebalo da su Fuhjyyu a ne Fulltec. Sve jedno nisu bas nesto poznati kao dobri. Jos su ih stavili da budu u primaru I kod ovog Combat Power-a su smesni hladnjaci ali ipak malo bolje izgledaju nego kod Inter-Tech Energon-a od 750W...
[ Teratron @ 27.12.2011. 15:33 ] @
.
Citat:
Prescott: Ali je ovde rec o napajanjima kojima se ipak moze verovati, koja nisu ozloglaseni JNC, Frontier itd. a ne kostaju kao npr Silverstone Strider od 1,2 kW.



Generalno gledajuci navedena napajanja su (manje vise) sva na potpuno istom principu. Ako je napajanje deklarisano na 700W verovatno nece da izgura ni 500W jer su na chopper trafou stedeli na bakru. Potom su montirali manje hladnjake kako bi imali ustedu i na aluminijumu. Da ne navodimo i to sto su izbacili sve komponente neophodne za normalan rad, da bi kao slag na tortu smanjili vrednost komponenata na minimum. Sve to da bi cena u proizvodnji bila sto manja.
Problem je ne sto ce da se napajanje isuvise brzo pokvari, vec je najgore kada to za sobom povuce i nesto drugo.

Ako je suditi po tezini napajanja, kvalitetu kablova te bolje odradjenoj izolaciji istih ,mozda od tih navedenih u temi MS Industrial pod oznakom Pro i LC Power i nisu los izbor .
[ Prescott @ 27.12.2011. 16:03 ] @
Naravno da sva rade na istom principu, a naveo sam te modele kao primer. Za taj novac, i to sto pruzaju, nema boljih na trzistu. Ima kvalitetnijih i skupljih, naravno. I svi znamo koja su to napajanja. Ovde sam gledao da se tema tice prosecnog korisnika, koji ima ogranicen budzet a hteo bi najbolje iz mase tih jeftinijih na trzistu. Nismo pricali o JNC, Frontieru, Kme(Rexpower), Zito i ostalim jer su stvarno losi. Hteo sam da izdvojimo ono sto iole valja iz te klase. Uzeo sam raspon 500-600W kao nesto sto bi trebalo da podmiri potrebe prosecnog korisnika, i eto, determinacijom stizemo do tih par modela. E onda smo i njih "procesljali". Siguran sam da ce tema pomoci pri izboru, znam da je ponegde na ES-u i receno nesto na ovu temu, ali ce bar ovde sve biti na jednom mestu i detaljnije i ljudi nece morati da iscitavaju neku celu temu da bi nasli samo jedan pasus o onome sto ih interesuje, vec je citava tema low budget napajanja koja se isplate i nece nauditi racunaru. Za kondenzatore i ono napajanje sa buvljaka, sam i cekao da se javi Binary, znao sam da ce imati sta da kaze. Ipak, nisam zeleo da savetujem odlazak na buvljak, da bi kupili napajanje, veliki je rizik, nije mi ni palo na pamet, pravo da vam kazem, ali covek se javio sa svojim iskustvom, i ja to postujem. To je polovno i veoma low budget napajanje, ja sam hteo da pricamo o novim, iz prodavnice, sa garancijom. Ali ok, zanimljiv slucaj, placen 600 dinara.
[ bane4444 @ 27.12.2011. 16:04 ] @
Meni je blubery napajanje crklo posle skoro 2 godine, tj prestao je da radi onaj veliki kuler od 12 cm koji je na njemu. Inače sam primetio da je crklo samo po mirisu, tj smradu zapaljene plastike koji je dopirao iz kompa.
[ Prescott @ 27.12.2011. 16:21 ] @
Eto vidis, Blueberry. A znam za tri slucaja gde su napajanja JNC, Blueberry, i Frontier i ljudi su pojacali konfiguraciju sa jos memorije, i dodali jos jedan hdd, i evo jos ih sluze JNC sluzi vec 5 godina, Blueberry oko 4, i Frontier isto tako nesto. I njima ne pada na pamet da kupuju drugo. Naravno rizik se vremenom povecava, narocito kod tih napajanja, i kod njih je i velika opasnost da nesto povuku sa sobom, ali ih navodim samo kao primer koliko mogu i takva, nekvalitetna dugo da traju. A ima primera gde ljudima crkne Cooler master ili Chieftec u garantnom roku, npr. posle godinu dana. Zakljucak: ima kvalitetnijih primeraka i felera na obe strane, a bogami neki ljudi imaju i vise srece (neki manje, naravno). Tu mnogo faktora igra ulogu, variranje glavnog naizmenicnog napona, svi elektro potrosaci u kuci, pa cak i u komsiluku ! Sigurno je svako primetio da npr. jacina svetla sijalice oscilira kad neko nesto vari u komsiluku ili kod kuce. Zatim koliko je korisnik opterecivao napajanje, komponentama pre svega, pa i tu ima manjih i vecih potrosaca itd. i sl.
[ Binary Mind @ 27.12.2011. 16:58 ] @
Desi se i da napajanja vise klase spale svasta za sobom (Cak i takva kao Corsair i slicna.) ali to je redje nego primeri kad kung fu napajanja naprave karambol u kucistu. Ljudi koji bi trebalo da povedu racuna o tome koja napajanja kupuju su uglavnom oni sto kupuju konfiguracije iznad proseka i high end konfiguracije sa vise grafickih kartica. Za prosecnog korsnika koji ima racunar od 300-400 evra bolja kung fu su OK. Cak ni skupocena napajanja vise klase nisu garant da nece biti problema. Evo meni je Chieftec CFT-750-14CS cetvrto napajanje vise klase od kako mi traje garancija na prvi PC Power & Cooling Silencer 750W koji sam dobio mrtav (Crvena ATI Crossfire certified varijanta), pa sam onda dobio zamenu (isti PC Power & Cooling ali crne bolje), zamena mi trajala pola godine i crkla, pa sam kao zamenu dobio OCZ ModXstream 780W koji je crkao posle manje od godinu dana i sad imam ovaj Chief koji radi najduze od svih (sad ce 2 godine kuc, kuc).
[ calexx @ 27.12.2011. 19:45 ] @
Au, pa šta im to radiš?? Meni je Chieftec (350W, original iz kućišta) radio 8 godina (recimo da je od toga 5 godina neprekidno a tri je ponekad gašen) pa sam opet uzeo jeftinog Čifteka i od letos nije gašen. U kršu mi je neko JNC radilo 5-6 godina ali taj krš je trenutno standby mada će verovatno još da radi.
[ Binary Mind @ 27.12.2011. 20:04 ] @
Nista posebno nisam radio sto je najgore. Mozda malo klokovanja procesora i memorije, i menjanja raznog hardvera pa cak i po 2 ATI grafike u Crossfire rezimu ali uglavnom nista od toga nije bilo za svaki dan vec samo eksperimenti. Racunar je dovoljno jak da moze da potera sve sto mi treba, i dan danas, bez nasviravanja komponenti. Prvo PC Power & Cooling napajanje je bilo DOA to jest raspakovano mrtvo (poludeo sam kad kad sam sve spojio i ustanovio da je napajanje mrtvo. Zamenu sam cekao citavih 50-ak dana... Do tad sam koristio no name OEM Seventeam napajanje od 400W koje i dan danas radi.), drugo PC Power & Cooling napajanje je crklo posle pola meseca. Tad stvarno jesam radio svasta ali nista sto tako snazno napajanje (OEM Seasonic) nije moglo da potera. Kvar se manifestovao tako sto je racunar "umro" i nije hteo da pali uopste. OCZ (OEM FSP) kad se pokvario, blinkalo je onborad power dugme na ploci ali se ploca nije palila i tako...
[ Prescott @ 27.12.2011. 21:10 ] @
Binary, koju plocu imas, procesor, memoriju? I na koliko si dizao takt i napone? Bas me zanima jel bilo sta ukazivalo na the end kod njih, oscilacije, grejanje itd. nista nisi naslutio?
[ Binary Mind @ 27.12.2011. 22:36 ] @
Nista novo. Asus P5Q-E, C2D E8400, Geil Ultra DDR2-800 (4-4-4-12). Ni jedno napajanje nije crklo u toku ili odmah posle eksperimentisanja niti sam ja neki overkloker. Klonim se overklok dela foruma k'o djavo od krsta Proc sam terao do 3,9GHz na naponima koji su u njegovoj specifikaciji sto je negde do 1.26V (nisam isao iznad), memoriju sam kolovao do 1000 i nesto MHz @ ~ 2.2V jer nije moglo vise. Procesor sam klokovao cisto da vidim dokle moze a da ne dizem previse napon. Jednostavno mislim da nisam imao srece, a ne da su napajanja crkla zbog toga sto sam ih ja unistio. Kao sto rekoh jedno je bilo DOA, a mozda su i ostala 2 imala defekte. OCZ je pokazao znake da ce da ode par meseci pre crkavanja dok je PC Power & Cooling radio dobro do momenta kad jednostavno nije hteo da upali masinu. Cak sam i Chieftec kad sam ga vadio iz gepeka izpustio na beton (bio je u kutiji) ali na svu srecu nista mu nije bilo.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 28.12.2011. u 15:42 GMT+1]
[ Prescott @ 28.12.2011. 16:44 ] @
Pa sigurno je nesto vec falilo tim napajanjima. Ocigledno nisi ti kriv, trebalo bi da ona mogu da podnesu mnogo vise. Ovako, dugujem izvinjenje i ispravku. Danas sam se prvi put sreo sa "Spire" Jewel 500W napajanjem. Onoga bi se i JNC stideo. I Frontier. Kutija u kojoj se nalazi je stvarno lepa i velika i ti ocekujes i nesto lepo unutra. Medjutim, pocev od bednog metala kucista, pa do duplo manje stampane ploce nego sto je povrsina kucista, (prostor u stvari zauzima 12-ica koja hladi, pa deluje vece). Stampana ploca kao da je od recikliranog papira, a kondenzatori u primaru kao od AM/FM radio tranzistora. Ono je strasno. Ono sigurno nije napravio Seventeam, tako da zaobilazite u sirokom luku. U sto sirem luku. Pored njega je stajao bas Frontier, i bio je i tezi, i lepsi. "Spire" nema ni 300 grama. Trafo je neki prelakirani kalemcic, precnika 3 cm,zica 0,5mm i manje, ona najeftinija zica i atx konektori, hladnjaci su neki ispresavijani lim koji lebdi u kucistu.... Takodje, video sam i MS pro 550W, i tezi je za oko, pa bar 300gr od LC powera 600W. Kroz otvore kulera vidim da je dosta zbijen unutra, LC ima provetrenije kuciste, manje delova, mislim da LC ima kvalitetnije hladnjake, lice mi na ona koja sam vidjao po audio pojacalima, ali je MS ostavio bolji utisak. Nisam mogao da nadjem Xilence 500W, ali trazicu jos, pa cu napisati impresije. Naravno i o ostalim budzetskim napajanjima na koje budem naisao a koja vrede pomena.


[Ovu poruku je menjao Prescott dana 28.12.2011. u 20:07 GMT+1]
[ Binary Mind @ 28.12.2011. 18:32 ] @
Evo liste Spire Jewel napajanja ciji je OEM dokumentovano Seventeam:

Jewel SP-ATX-350WT-PFC
Jewel SP-ATX-400WT-PFC
Jewel SP-ATX-420WTN-PFC
Jewel Black SP-ATX-420WTB-PFC-1
Jewel Black SP-ATX-550WTB-PFC-1
Jewel Black SP-ATX-650WTB-PFC-1
Jewel Black SP-ATX-750WTB-PFC-1

Kao sto se da videti nema modela od 500W. Nema ga ni na Spire zvanicnom sajtu. E sad... Zasto je to tako, nemam objasnjenje. Mogu samo da nagadjam ali to ne zelim. Posto sam radio i u firmama koje su uvozile hardver upoznat sam sa tim sta se sve radi i kakav se krsh sve uvozi pod razicitim imenima. Stvari nekad idu dotle da napajanja stignu u Srbiju iz Kine bez oznaka u bulk pakovanjima a da se nalepnice gde pisu specifikacije napajanja i ime brenda naknadno lepe kada napajanja stignu kod uvoznika. Naravno takva napajanja necete naci na zvanicnom sajtu brenda kome takvo napajanje navodno pripada. Koji je brend u pitanju neka ostane tajna. Ponekad se i poznatiji brendovi napajanja prepravljaju u Kini za nase trziste kako bi se ustedelo na materijalu (kablovima itd.).

Kod nas su pre 4-5 godina mogla da se nadju Spire Rocketeer napajanja koja su bila izuzetno kvalitetna i sa tim Spire napajanjima sam radio.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 28.12.2011. u 20:20 GMT+1]
[ Prescott @ 28.12.2011. 23:02 ] @
Negde sam citao da su neka veoma losa napajanja prodavali sa drugom etiketom ili zajedno sa nekim kucistima, a na nalepnici je bila i veca deklarisana snaga za to napajanje, pa su masovno crkavala, a sve su to radili da bi eliminisali konkurenciju na trzistu, jer su nalepnice imale logo i naziv te konkurentske firme. Svasta se radi. Recimo ovaj lazni "Spire" ima ugravirano Spire na metalu, spolja na kucistu. Veoma verno originalu. Ako se neko usudio i da to radi i ima takvu tehnologiju, to je onda reda organizovanog kriminala i posao je najpre za inspekciju pa onda dalje, hijerarhijski. Ili kao sto kaze Binary da menjaju delove u napajanjima za nase trziste, da bi ustedeli na materijalu.... Thermal master ima "Cooler Master certified" na svojoj etiketi?! A tek sto poznatije firme stavljaju sve moguce 80+ sertifikate na ona napajanja koja mozda imaju oko 60% efikasnosti, link : http://www.hardwaresecrets.com...-With-Fake-80-Plus-Badges/1054 - a medju njima bas i Spire Jewel Black 650 W and 750 W. Spire added the phrase, “80 PLUS Bronze compliant,” the joke is that we tested this 650 W power supply and it could only deliver up to 550 W. Spire removed the offending phrase after they read this article. Pa hajmo onda ovako, ko je kvalitetniji, Huntkey ili Great Wall ili Sunpro? Cije bi napajanje pre uzeli?
[ Binary Mind @ 29.12.2011. 15:47 ] @
Ne mora napajanje da ima 80+ setifikat da bi bilo kvalitetno. Ima mnogo primera jako dobrih i pouzdanih napajanja koja nemaju efikasnost iznad 80%. Ono sto jeste bezobrazno je da neki brendovi lazno reklamiraju svoja napajanja kao 80+ da bi se bolje prodavala. Seventeam made Spire napajanja su sigurno kvalitetna imala ili nemala 80+ sertifikat i Spire-u nije trebalo to sa laznim 80+ sertifikatima.

Sto se tice redosleda 3 ODM-a za koja se raspituje Prescott Huntkey i Sunpro su slicnog kvaliteta. To je neki prosek. Ni nesto preterano dobro, niti nesto jako lose. Great Wall je ipak za klasu ispod Huntkey-a i Sunpro-a...
[ Prescott @ 06.01.2012. 13:03 ] @
Video sam i napajanje XILENCE SPS-500SP 500W. Isti slucaj kao i Spire Jewel 500W. Ima 150 grama, i stampanu plocicu od 10x10 cm, (ali je zaboga hladi 12-ica). Strasno je sta se prodaje. I ono je neki teski plagijat. Dakle, izbor se suzava.
[ Binary Mind @ 06.01.2012. 13:58 ] @
Jeftinija Xilence napajanja pravi Casing Macron tako da ne treba ocekivati neka cuda od tih napajanja. Skuplja prave Sirfa, Andyson i Enhance...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 06.01.2012. u 15:45 GMT+1]