[ Joja82 @ 26.12.2011. 21:46 ] @
Pozdrav svima,

Interesuje me da li postoji nacin da recimo 3 servera povezem i da rade kao jedan virtuelni server gde bi se sav ram u njima i HDD i CPU sabrali i delili posle na virtuelne masine?

Jel to moguce izvesti sa ESXi-om il hiper-v?

To me interesuje jer imam 3 HP Proliant dl380 G4 servera pa bih tako vezao i koristio za virtuelizaciju naravno prvo u experimentalne svrhe.

Hvala unapred
[ Ned123 @ 27.12.2011. 05:11 ] @
Tako kako si objasnio ne. Resursi u klasičnoj serverskoj virtuelizaciji se ne sabiraju, to jest ne možeš jednoj virtuelnoj mašini dati više fizičkih resursa nego ih ima server na kome se VM trenutno nalazi.

To na što ti misliš se zove supercomputing i za to ti minimum treba npr nx10Gb ethernet povezanost ali i ona je premalena (suština je imati povezanost između nodova čija je brzina uporediva sa brzinom RAM-a kao na primjer infiniband) i pri tome se koriste posebno dizajnirani operativni sistemi.

Ono što možeš i koristi se je da te servere koristeći virtuelizacioni softver (naravno ne free verzije:)) povežeš u klaster pri čemu dobijaš neke pogodnosti kao što su failover kod Hyper-V, DRS i HA kod VMware-a, ali opet ponavljam ne i sabiranje resursa.
[ Joja82 @ 27.12.2011. 08:04 ] @
Aha ok.
E sad interesuje me sto se tice vmware-a i esx-a postoji opcija da se naprai jedan cluster, e sada citao sam malo o tome, pa me interesuje kad na pocetku prave cluster recimo sa dva noda jer su ta dva noda dve fizicke masine sa podignutim esx-evima ili ne?
[ Ned123 @ 27.12.2011. 08:11 ] @
Preciznije nodovi su ESX-ovi instalirani na fizičkim mašinama :)
[ agvozden @ 27.12.2011. 09:04 ] @
Osnovna prednost kod klastera jeste skalabilnost, npr kod XEN-a možeš lako da premeštaš virtualne mašine sa jendog servera na drugi, da imaš kopiju na drugom serveru u slučaju otkaza.
Možeš da za jedan projekat koristiš više nodova, samo što ponekad to i nema smisla ukoliko koristiš sve resurse mašine.
[ Joja82 @ 27.12.2011. 09:47 ] @
Hvala puno na odgovorima to mi je trebalo :)

Samo jos da nabavim esx servere. Jel mi je za cluster potreban da imam instaliran vCentar server? ili mogu sve preko vSphere client?
[ Ned123 @ 27.12.2011. 10:23 ] @
Da trebaju ti paid verzije uključujući vCenter Server. Mogućnosti klastera zavise i od edicije vSphere sistema.
Postoje 60-day trial verzije...
[ Joja82 @ 27.12.2011. 10:34 ] @
Ok to znam da mi trebaju paid verzije, ali skinucu prvo ove 60-day trial verzije pa cdu sa njima experimentisati.

hteo sam da to probam sa 3 servera.

Na ta tri servera bih instalirao esxi recimo v5 sa trial verziju a onda na svom racunaru podignem vcentar server, ili vsphere client? pa bih malo experimentisao.
[ borkowski @ 27.12.2011. 15:18 ] @
bolje na njima onda vežbe radi podigni vcentar server kao virtuelnu mašinu jer on zahteva 64-bit windows server sa minimum 2 vCPU i 4GB memorije u verziji 5
[ Joja82 @ 27.12.2011. 15:46 ] @
to znaci da na svakoj podignem prvo esxi pa onda na jednom od esx-a kao virtuelnu masinu podignem vcentar server? ako sam dobro razttmeo?
[ borkowski @ 27.12.2011. 17:02 ] @
da
[ Joja82 @ 27.12.2011. 17:15 ] @
hvala puno na pomoci svima.
[ monkeyjob @ 28.12.2011. 00:21 ] @
Ono sto ti trazis sa pocetka ove teme da spojis vise fizickih servera u jedan ti je Windows Server 2008R2 HPC
http://www.microsoft.com/hpc/en/us/default.aspx