[ luaay @ 01.01.2012. 02:43 ] @
Nisam bas expert u ovome, ali treba mi novi laptop. Imam Dell Pc star vec 10 godina i treba mi laptop jer na ovom starom desktopu vec crkava i gasi se ploca.
Uglavnom, koristio bih ga najvise za pisanje knjiga, spisa, obradjivanja audio video fajlova i obicnu internet upotrebu.

Sta mi preporucujete? Svestansam da je Windows laksi za koriscenje, ali je i pun mana, a od Mac-a nekako zazirem ali se u isto vreme ne plasim novih izazova.

hvala svima!

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 02.01.2012. u 11:58 GMT+1]
[ balavi @ 01.01.2012. 11:22 ] @
Ako imaš kinte, kupi bilo šta od Applea, mislim da u tvom slučaju bi to bio lapt top, jer vidim da menjaš stari

Sve ovo što si naveo kao potrebu, će ti zadovoljiti MAC OS X, ne znam šta si mislio pod onim da je windows lak za korišćenje, ali ja lakši i stabilniji OS NISAM VIDEO OD MAC OS X

Ja od kada sam prešao na apple, preporodio sam se ....

Uostalom, imako kiš neki njihoh hardver, a nr bude timse sviđaomMAC OS X , možeš da ga skineš iminstaliraš wndowz ...
[ banchi @ 01.01.2012. 11:45 ] @
Predjes na Mac, i nema vise nazad...zaboravis na frozen, blue, restart, registar gluposti, viruse i ostale posasti.
Sve od softvera sto postoji za Wndz postoji i za MacOS X tako da se ne brines.
Ovaj sistem jednostavno RADI.
Pravilo koje sam uveo pre 3-4 godine...na servere na kojima radim se kacim iskljucivo sa Mac-a. Sto je sigurno, sigurno :)
[ ventura @ 01.01.2012. 19:12 ] @
Ako nema virusa na MacOS-u, zbog cega onda postoji gomila antivirus programa za mac?

Meni to lici na prodavanje zamrzivaca na severnom polu, ili mozda pak ne?
[ MacOS @ 01.01.2012. 19:22 ] @
> Ako nema virusa na MacOS-u, zbog cega onda postoji gomila antivirus programa za mac?
>
> Meni to lici na prodavanje zamrzivaca na severnom polu, ili mozda pak ne?

A ti imas 5 godina i ne znas sam da se informises na Netu?? Isto tako se informisi zasto se zaravo frizideri i prodaju na Severnom polu. :)
[ krgo @ 01.01.2012. 20:54 ] @
Treba i ovo uzeti u obzir





Odnos je isti i za jeftinije konfiguracije
[ balavi @ 01.01.2012. 21:02 ] @
Citat:
krgo: Treba i ovo uzeti u obzir





Odnos je isti i za jeftinije konfiguracije


ovakvim peoređenjima, malo mrsimo skrotume i idemo u off .... ovo je za novi topic

mada čoveku treba predočiti i to , najbolje bi bilo da ima gde isprobati neku apple mahinu, pa tek onda da donese zaključak ... barem je kod mene tako bilo ....
[ luaay @ 01.01.2012. 22:39 ] @
Citat:
MacOS: > Ako nema virusa na MacOS-u, zbog cega onda postoji gomila antivirus programa za mac?
>
> Meni to lici na prodavanje zamrzivaca na severnom polu, ili mozda pak ne?

A ti imas 5 godina i ne znas sam da se informises na Netu?? Isto tako se informisi zasto se zaravo frizideri i prodaju na Severnom polu. :)


zasto Ljubisa?



i kako volis Mac a ne njegovom oca?

kupio bih laptop ljudi a ne pc..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.01.2012. 23:14 ] @
Antivirusni programi na Macu sluze da trebe viruse sa Windows masina na mrezi. Naravno, sluze i da bi oni koji nisu upuceni pukli 40$ na AV program da bi se osecali sigurno, iako za tim nema potrebe :)
[ ventura @ 01.01.2012. 23:25 ] @
A zasto bi bilo koga sa macom zanimalo to sto su windows racunari na mrezi puni virusa?

Mislim, dobar je mac i sve to, ali me nervira kad ljudi fanatisu i prave svetu kravu od svega sto im se svidi..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.01.2012. 23:44 ] @
Ako u firmi imaš Macove i Windows mašine, da li ti je svejedno da li će ti Win mašine raditi?
Mac nije savršen, ali da ima virusa to ne možeš reći. Dosta off-topica.
[ calimero @ 02.01.2012. 00:31 ] @
Zato sto kod mene na poslu Mac pravi backup korisnickih fajlova sa 15tak Windows masina i onda skenira fajlove da ne bih imao viruse u backup-ovima.


...a antivirusi za Mac postoje i da bi se switcheri osecali kao kod kuce :D ...jbg, navika je cudo! ;)
[ ventura @ 02.01.2012. 08:42 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Mac nije savršen, ali da ima virusa to ne možeš reći. Dosta off-topica.

Stvarno? Mogao bi da kontaktiras one silne tech novinare i av kompanije i da im kazes da im se ucinilo..

http://www.sophos.com/en-us/pr...leases/2006/02/macosxleap.aspx

http://www.securemac.com/

http://www.msnbc.msn.com/id/12...er-immune-viruses-experts-say/

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.01.2012. 08:54 ] @
Jesi mogao naći nešto svežije od 2006? ;)

Exploit nije isto što i virus, tako da ako želiš da se nastaviš prepucavati molim te završi tamo u sobi sa ostalim pacijentima na Advocacyju.

Ono iza čega stojim je da bilo ko ko kupi Maca ne mora da ima AV, jer će mu kompjuter raditi bez problema. To je ono čime se Win ne može pohvaliti...i to je to.

Molim bez daljnjeg offtopica.
[ calimero @ 02.01.2012. 09:02 ] @
Kako izgleda virus na Mac-u...

[ Dexic @ 02.01.2012. 09:14 ] @
Ja mislim da ovo najbolje prikazuje situaciju:

- Najjeftiniji Apple MBP od >=15" 1749EUR u EU
- Isto konfigurisan Sony 16.4" u DE: 780EUR, 745EUR sa popustom koji vazi od kad postoji Sony DE :)
Sta vise za MBP mora da se doplati da ne bi bio glossy.

Dakle, Apple jeste nesto sasvim drugo, nije "just another PC". Ali ako vi samo zbog OS-a placate toliko vise... nemamo sta da pricamo o ikakvoj kvantifikaciji i oko toga se nikada necemo sloziti :)


U SAD je malo bolja slika, pa tu i ima smisla porazmisliti, ali ko sa ovakvim razlikama u ceni ide na Mac, on ocigledno ne trazi pomoc da li da kupi Mac - vec trazi podrsku da potrosi novac na nesto sto je vec odlucio.
[ Ivan Dimkovic @ 02.01.2012. 09:33 ] @
Sa Sony-jem u cenu uracunaj i bar nekoliko sati svog vremena za gubljenje posto ces morati da deinstaliras svo djubre koje je pre-instalirano sa Windowsom.

Da me neko ne skapira pogresno - neki Sony modeli (poput Z-a) su tehnicka remek-dela ali ono sto im inzenjeri urade hardverski, softverski tim totalno urnise sa pakovanjem 3 tone kojekakvog crapware djubreta. Ja cim kupim novi Sony prvo sto radim je disk-image, a onda OS od nule...

Tako da, ako se porede cene i ide do poslednjeg eura, ne treba zaboraviti na ovaj, ne tako mali, problem.

Osim ako vam se ne svidja da vas novi Core i7 racunar radi kao krepala macka.

Doduse, ako ste kao ja i ne podnosite OSX, u cenu Apple masine morate uracunati i Windows licencu i vreme instalacije istog :-))) Istini za volju, Bootcamp Windows instalacija je piece-of-cake i Apple se stvarno potrudio oko toga, tipa jedan installer za sve drajvere i sl...
[ Dexic @ 02.01.2012. 09:52 ] @
I to vredi vise nego sam laptop? (jer je razlika u ceni veca nego cena Sony laptopa)
[ Brodoplovac @ 02.01.2012. 10:16 ] @
http://www.addictivetips.com/m...-a-windows-pc-to-an-apple-mac/
[ banchi @ 02.01.2012. 10:29 ] @
E pa sad, kad racunate cenu, ukljucite i "omiljeni" kao input sta god on znacio...apple geekovi, fancy, brandomani, itd, itd.
Dakle, licno zadovoljstvo i ispunjenost nemaju cenu...to znaju svi marketari i dovijaju se na razne nacine da od obicnog korisnika naprave poklonika.
Ali to vazi manje vise i za druge brandove...Dellovci, Asusovci, Toshibianci, Aceri...vecina voli svoj brand iako su masine nekada potpuno iste po sadrzaju i performansama.

Mislim, dakle jesam :))))
[ mligor @ 02.01.2012. 11:24 ] @
ja sam imao istu dilemu i odlucio se za Mac (iMac 27" - Intel i5) - uz Mac imam i koji kompjuter na WIndowsu, a i na poslu mi je PC radna platforma

posto nisam neki ljubitelj laptopova i posto se uglavnom bavim ili programiranjem ili obradom fotografija, trebao mi je kvalitetan monitor (IPS, >23"). IPS monitore nije lako naci po povoljnoj ceni tako da se izbor suzio na par modela ne jeftinijih od 800-900€. Kada se uz to doda jos kompjuter, tastatura mis i sl... dodje se do dobrih 1300-1500 evra. E tu sam se odlucio za iMac 27", posto vec neko vreme programiram za iPhone, pa mi je i Mac platforma dobrodosla.

Mac (hardware) - odlican, dodao sam jos 8GB RAM-a (4 je malo). Tastatura je mala, ali dosta dobra, Mis je takodje odlican (baterije se samo brzo potrose). Monitor, kao sto sam i predvideo, nesto najbolje sto sam video, ostalo - tiho, fino, samo jedan kabal (napajanje) i sve radi. Veoma elegantno resenje i jedina prava mana je sto moj stari radni sto se bas i ne uklapa u iMac dizajn :)

MacOS - tja... moze to i bolje. Jeste stabilan (ali zna i Mac da blokira ponekad). User Interface, rad sa prozorima (minimizovanje, maximizovanje, task switch) je jadno odradnjeno. Evo i posle godinu dana se i dalje "mucim" da nadjem prozore. Sto se tice aplikacija ima sve sto ti treba i uglavnom su mnogo bolje i stabilnije od onih na Windowsu (razlog - MS menja software tehnologiju svake godine, dok Apple ostaje na istom SDK-au vec duze vreme). Jedino mi nedostaje onaj pravi ALT+TAB i ALT+F4 (i naravno Visual Studio)

nisam probao kako radi Windows na iMac-u ali generalno sam zadovoljan i u poredjenju sa problemima koji se javljaju na PCu

Igrice : ne znam, nesto me slabo interesuju a i na MacOSu mislim da ih bas i nema kao na PCu

moj savet: ako mozes sebi da priustis kvalitetan komp i ako ti stvarno treba, kupi Mac-a. Ako ti treba racunar za web, slusanje muzike, citanje mailova, i pustanje youtube-a ili divxova onda kupi PC i solidan monitor
[ zivanicd @ 02.01.2012. 11:50 ] @
Ako ti kinta nije problem... MAC!

Ako je kinta problem.... kupi "kompatibilan" hardware i napravi hackintosh.

Ja sam pre 2 godine presao na full OSX. U medjuvremenu uzeo MacBookPro... i ni za trenutak se nisam pokajao.

W$n koristim samo u "prozoru" :)

[ dmax @ 02.01.2012. 14:04 ] @
Moj kolega (IT) kaze da Macove kupuju oni koji neznaju nista o kompjuterima, jer ne znaju sta da rade kada se nesto desi sa kompom.

Mi imamo ceo IPTV sistem (sve zajedno sa Apple serverima i Mini-mac kompovima) i mogu vam reci da u klijent-server varijanti nisam nesto previse ocaran. Od par hiljada Mac-minija treba svaki dan restartovati par komada kada se zaglupe.

Ja licno nevidim razlog zasto bih dao duple pare na nesto sto eto "ne treba restartovati" s vremena na vreme. Za ekonomski standard u Srbiji, gde toliko toga fali, nevidim valjan razlog dati tolike $$$ za kucnu upotrebu, osim za one koji ih koriste poslovno (zbog same platforme) ili za one koje ekonomska situacija drzave nedotice.

Jos jedna stvar mislim da utice na to shvatanje da je Mac mnogo stabilniji. Ljudi na Windows istaliraju sve i svasta, jer im je lako da dodju do softwera. Za Mac nema toliki izbor raznoraznih gluposti, tako da su Mac korisnici "postedjeni" tih lose odradjenih jeftinih (besplatnih) programa i onda naravno i ne mogu da imaju problema sa istim.
[ balavi @ 02.01.2012. 15:36 ] @
at dmax

a oni koji kupuju PC jeve oni znaju oko kompova , jel tvoj kolega serviser?

pa ako na par hiljada minika trebaš restartovati par njih, pa i nije loše, pitam se kakav li je prosek kod PC-jeva ....

u pravu si , za Mac-ove nema raznoraznih gluposti, a da ima programa ima ih, pa ako prelaziš sa PC-ja na MAC, u velikoj većini slučajeva imaš Win programe portovane za Mac

[ dmax @ 02.01.2012. 16:21 ] @
Citat:
balavi: at dmax

a oni koji kupuju PC jeve oni znaju oko kompova


Nisam mislio da ono koji kupuju PC-jeve znaju oko kompova, nego da oni koji znaju oko kompova kupuju PC-jeve (bez uvrede, samo nevidim razloga da dam 2-3 x$ da ne bih restartovao komp svakih nedelju dana)


Citat:
balavi: at dmax
pa ako na par hiljada minika trebaš restartovati par njih, pa i nije loše, pitam se kakav li je prosek kod PC-jeva ....


Prica je da su ovde ulozeni M$ da se nebi "restartovalo", tako da efekat nije ispunio ocekivanja.
[ balavi @ 02.01.2012. 16:55 ] @
aaaaa. pa što ne reče tako, pa ja npr. znam ljude koji znaju oko kompova a kupuju MAC-ove ....

tako da .... nema nikakve uvrede .... ;)

a vezano za restarovanje, daj neki link, nešto gde se može nešto pročitati o tome, ja stvarno o tome prvi put čujem , a nikada nisam imao prilike da se lično sretnem sa tim ... ja MAC-a ne isključujem danima i nikad nije ni štucnuo ...

[ vladared @ 02.01.2012. 17:32 ] @
Totalno je glupa konstatacija da je ovaj OS za one, ovaj za one druge. Na svakom OSu može raditi bilo koji korisnik, sa bilo kojim nivoom znanja, a razlike su u nijansama. Recimo, MacOSX je jedan od naintuivnijih OS sa kojim sam se susretao i toliko je intuitivan i prihvatljiv da recimo moja žena koja nije mogla pomisliti ni na jedan drugi OS do Windowsa je bukvalno otela isti od mene, tako da ga ja sada samo povremeno vidim, dok ga ona aktivno koristi. Ako ga je ona mogla bez problema savladati, onda može bilo ko...
Sve u svemu, pare su te koje određuju šta ćeš uzeti, a ako želiš kvalitet i lakoću definitivno Mac...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.01.2012. 17:40 ] @
Molim vas da se osim pisanja silnog off-topica trudite i da Mac ne pišete MAC, jer je to nešto drugo.

Ja sam se vrlo dobro razumeo u PC-jeve kada sam pre 6 godina odlučio da umesto 700€ za super PC dam 1300 za iMac i od tada sam na Macu i nisam se pokajao ni jednog sekunda. Mada, da se ne lažemo, zavidim onima na PC-ju što mogu da imaju najnovije naslove Call Of Dutyja ;)

Elem, kad sam kupovao kompjuter, stavio sam na papir 5 razloga zbog kojih želim da dam skoro duplo više novca za neki kompjuter i prva 4. razloga su bili u vezi sa OS-om, a peti je bio dizajn.

Ako pokretaču teme nešto znači, ni jedan, NI JEDAN novi Mac korisnik se nije vratio na Windows, a naprodavao sam se mašina svakome do sada. Postoji nekad problem da se ljudi naviknu na promenu, sećam se da sam i ja tražio kao blesav neku alternativu za TotalCommander, a onda se jednostavno navikao da koristim Finder u kombinaciji sa tzv. "hot cornerima" i jednako sam brz u radu. Ima i ona izreka za Mac OS X...Ako ti se nešto čini nelogičnim, to znači da to radiš na pogrešan način :)

mligor, ne razumem zašto ti nedostaje Alt+F4? Zar ti Cmd+W i Cmd+Q ne daju isto što i Ctrl+F4 i Alt+F4? A za upravljanje prozorima upali Hot Corners u Preferences, pa pozivaj sve prozore prostim guranjem kursora u neki od ćoškova ekrana. Ja do sada nisam video lakši i pregledniji koncept za upravljanje prozorima. Još jedna stvar je nasleđe koje većina nas donese sa Windowsa. I ja sam u početku očekivao da, recimo, Maximize radi to preko celog ekrana, ali filozofija na Macu je drugačija i postoji razlog zbog čega nije tako. Ali to već nije problem OS-a, već tebe i mene kao korisnika koji trebaju da se naviknu na drugačiju filozofiju OS-a.

dmax, govoriš o promilima. To mi se čini kao savršeno ok cifra, ali nisam u toj branši i ne znam kako bi se ponašale druge konfiguracije u takvim clusterima. No, ovde pričamo o laptopu za kućnu upotrebu, a ako ti je jedina dodirna tačka sa Macovima hiljade Minija kojima pristupaš remote (ma i u lokalu da su), onda baš i nisi kompetentan za kritiku. Mene, kao korisnika, ne zanima da li virusi i problemi dolaze instaliranjem svega i svačega, meni je bitno da ako mi nešto više ne treba, da mogu da ga skinem, da mi se ne sakriva po sistemu i sl. Razlog zbog kojeg takav softver postoji na Windowsu, a ne na Macu me stvarno ne zanima. Ali znam da sa Macom ne gubim toliko vremena i živaca, već uživam u radu.

Macovi se, ako do toga dođe, servisiraju jednako kao i svaki drugi računar. Delovi mogu biti skuplji, ali i ne moraju

Da sumiram još jednom prednosti i ono što nalazim kao mane Mac laptopa u kućnim uslovima korišćenja. Prednosti OS X-a nisu ujedno i mane Windowsa, tako da se ne hvatajte za svaku stavku vodeći se time.

PREDNOSTI
- Sistem koji u startu dolazi sa svim većinom programa potrebnih običnom korisniku
- Kako ne postoji neograničeno mnogo različitih konfiguracija, instalacija sistema dolazi da svim potrebnim drajverima koji se automatski instaliraju sa sistemom
- Ugrađen inkrementalni back-up mehanizam aka. Time Machine (moguće je, recimo, pristupati različitim verzijama jednog te istog dokumenta)
- Nema potrebe za particionisanjem diska, jer ako sistem padne i bude bilo potrebe da se reinstalira, korisnički podaci ostaju sigurni na disku
- Nema potrebe za antivirusnim programom
- Jednostavna instalacija i deinstalacija programa
- Jedinstven dizajn

MANE
- Cena
- Ne postoje sve igre za Mac koje postoje za PC

Gornji razlozi ne moraju biti mane/prednosti za svakog korisnika, ali je to ono što se ljudima uglavnom sviđa ili ne sviđa.
[ MacOS @ 02.01.2012. 17:50 ] @
> Ne mora da ima av, isto ko sto ne mora da ga ima i na windowsu... Ako se pridrzava nekih osnovnih pravila, virus nikad zakaciti nece ma sta god koristio.
>
> Ali to tako i treba predstaviti, a ne neke bajkovite prikaze..

Ajd leba ti ukratko, koja su to osnovna pravila.
Hm, znam ja jedno, ako ga uopste ne palis nikada se neces zaraziti, jel mozda to resenje?
Imas komp sa winom, nemas antivirus, radis samo u Wordu i zatreba ti nesto da preneses sa drugog kompa koji isto tako nema AV a covek na njemu ima gomilu gluposti i virusa. Usmes Flash, ubodes kod njega a onda taj Flash sav sretan ubodes kod sebe u komp. Napatis se sa jedno hiljadu virusa a da i ne znas jer nemas AV!!! Bajka ili surova pisijevska realnost?
[ dmax @ 02.01.2012. 17:56 ] @
Citat:
balavi
a vezano za restarovanje, daj neki link, nešto gde se može nešto pročitati o tome, ja stvarno o tome prvi put čujem , a nikada nisam imao prilike da se lično sretnem sa tim ... ja MAC-a ne isključujem danima i nikad nije ni štucnuo ...


Pazi, ovde nije osnovni problem OS, nego je vise vezan za aplikaciju koja radi na Macu (Nano point). Ono sto zelim da ukazem, da ni u toj kombinaciji koja je tebala da bude "dobitna" bez ikakve greske, ipak nije sve idealno.

Citat:
vladared: Totalno je glupa konstatacija da je ovaj OS za one, ovaj za one druge. Na svakom OSu može raditi bilo koji korisnik, sa bilo kojim nivoom znanja, a razlike su u nijansama. Recimo, MacOSX je jedan od naintuivnijih OS sa kojim sam se susretao i toliko je intuitivan i prihvatljiv da recimo moja žena koja nije mogla pomisliti ni na jedan drugi OS do Windowsa je bukvalno otela isti od mene, tako da ga ja sada samo povremeno vidim, dok ga ona aktivno koristi. Ako ga je ona mogla bez problema savladati, onda može bilo ko...
Sve u svemu, pare su te koje određuju šta ćeš uzeti, a ako želiš kvalitet i lakoću definitivno Mac...


Ako se ovo odnosilo na to da "oni koji znaju o kompovima kupuju PC", mislim da me niste razumeli. Ja gde sam sada, ljudi imaju para (sto neznaci da imaju pameti i znanja) i onda kupuju Mac jer to je najbolje, a sa Windowsom eto imaju problema tipa npr. nisu znali da im treba anti-virus. Ukratko, hteo je da kaze da glupi uzimaju Macove (ako imaju para na bacanje) jer im je odrzavanje kompa suvise komplikovano i na kraju ih koriste da bi bili na Facebooku (Photoshop je misaona imenica za njih). To sve je u redu za Amere, koji para imaju, a Apple kompova su se nagledali po skolama, pa znaju da je to dobro. Ali u zemlji Srbiji gde toliko toga fali, nisam siguran da je ekonomski opravdano da neko kupuje Mac a u dvoristu mu Mercedes cirka 20 godina star. Onaj kome samo treba komp u Srbiji, moze da zivi sa Windowsom uz sve njegove bubice, a Mac mu dodje luksuz. Nadam se da je sada jasnije sta hocu da kazem.

E sada sto se tice onih kojima su kompove totalni hobi, i koji bi dali sve za dobar komp, to je prica malo drugacija i oni bi hteli naravno Mercedesa, a to bi u ovom slucaju bio Mac
[ Ivan Dimkovic @ 02.01.2012. 18:02 ] @
Citat:
MacOS: > Ne mora da ima av, isto ko sto ne mora da ga ima i na windowsu... Ako se pridrzava nekih osnovnih pravila, virus nikad zakaciti nece ma sta god koristio.
>
> Ali to tako i treba predstaviti, a ne neke bajkovite prikaze..

Ajd leba ti ukratko, koja su to osnovna pravila.
Hm, znam ja jedno, ako ga uopste ne palis nikada se neces zaraziti, jel mozda to resenje?
Imas komp sa winom, nemas antivirus, radis samo u Wordu i zatreba ti nesto da preneses sa drugog kompa koji isto tako nema AV a covek na njemu ima gomilu gluposti i virusa. Usmes Flash, ubodes kod njega a onda taj Flash sav sretan ubodes kod sebe u komp. Napatis se sa jedno hiljadu virusa a da i ne znas jer nemas AV!!! Bajka ili surova pisijevska realnost?


Err... evo ja nemam AV vec 10+ godina na svojim masinama. Kratko sam imao AV na laptopu od stare firme, ali to je bilo samo par meseci. Koristim milion stvari, od Worda preko Visual Studio-a sve do neke igrice ponekad.

Ne znam kakav je Windows sto se sigurnosti tice po defaultu, ali uz malo group policy podesavanja i nekih sasvim normalnih pravila sto se koriscenja racunara tice (user nalog, admin privilegije samo digitalno potpisanim izvrsnim fajlovima, siguran internet browser + adblock, potpuno iskljucen autorun, iskljucivo originalni softver i freeware/shareware preuzeti sa lokacija od poverenja tipa download.com, softpedia itd...) se sasvim lepo zivi bez ikakvih AV-ova sta god da radis.

Tj. sta god da radis osim instaliranja piraterije. A i to, ako si bas uporan mozes da izvedes tako sto ces imati AV na nekoj virtuelnoj masini - pa kad skines svoju pirateriju prvo ih skeniras u VM-u.

Jedini razlog za stavljanje AV-a na PC ako si IT pismen je ako ti komp koristi jos neko ko >nije< IT pismen.
[ dmax @ 02.01.2012. 18:15 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: o, ovde pričamo o laptopu za kućnu upotrebu, a ako ti je jedina dodirna tačka sa Macovima hiljade Minija kojima pristupaš remote (ma i u lokalu da su), onda baš i nisi kompetentan za kritiku. Mene, kao korisnika, ne zanima da li virusi i problemi dolaze instaliranjem svega i svačega, meni je bitno da ako mi nešto više ne treba, da mogu da ga skinem, da mi se ne sakriva po sistemu i sl. Razlog zbog kojeg takav softver postoji na Windowsu, a ne na Macu me stvarno ne zanima. Ali znam da sa Macom ne gubim toliko vremena i živaca, već uživam u radu.


Skroz si u pravu, ja nisam kompetentan kao Mac korisnik, jer ga licno ne koristim. Razlog sto sam pisao na ovom postu je da ukazem onima koji se interesuju paznju na ono sto im stvarno treba ukoliko se razmisljaju sa finansijske strane da li im je to stvarno potrebno. Ovde me cesto ljudi pitaju i za misljenja oko laptopova koji kostaju 1500$ i vise. Kada ih pitam za sta ce da im sluzi, oni najcese kazu: Facebook, Skype i malo Internet (surfovanje). Nekima kada kazem im objasnim da ce to da radi i najjefitniji (nov) laptop od 350$ shvate poruku. Nekima to nije jasno i onda uzmu ono sto bi najstrastveniji igraci pozeleli da imaju, sve zajedno sa Blu-ray-om (za koje diskove jos niko nije video u Srbiji) i ako ih opet pitas sta ce im to, oni ti lepo odgovore, pa znas mogu da idem na Facebook, da pricam Skype-om.... Naravno tu su i oni koji uzmu najskuplje da kada se vrate u Srbiju, mogu o tome da se hvale, i onda najcesce kazu "ma to ti je mocna masina ima 8TB memorije i 1000KB hard disk, a tek grafika, zaboravio sam kako se zove, ali znas kako otvara stranice!"

E sada za one koji stvarno zale nesto najbolje (bilo koji razlog: hvaljenje ili uzivanje) naravno Mac je #1 i to je vec dobro poznata stvar. Dakle moji su pogledi jedino vezani za finansijsku prirodu i koliko je to stvarno nekome potrebno ili zelja. Meni se licno Mac OS svidja iz razloga sto je baziran na Unix-u, ali to nije dovoljan razlog da bih ga uzeo. Za sve ostalo sto mi laptop sluzi su gledanje filmova, Skype i naravno redovno restartovanje
[ dmax @ 02.01.2012. 18:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Err... evo ja nemam AV vec 10+ godina na svojim masinama. Kratko sam imao AV na laptopu od stare firme, ali to je bilo samo par meseci. Koristim milion stvari, od Worda preko Visual Studio-a sve do neke igrice ponekad.

Ne znam kakav je Windows sto se sigurnosti tice po defaultu, ali uz malo group policy podesavanja i nekih sasvim normalnih pravila sto se koriscenja racunara tice (user nalog, admin privilegije samo digitalno potpisanim izvrsnim fajlovima, siguran internet browser + adblock, potpuno iskljucen autorun, iskljucivo originalni softver i freeware/shareware preuzeti sa lokacija od poverenja tipa download.com, softpedia itd...) se sasvim lepo zivi bez ikakvih AV-ova sta god da radis.

Tj. sta god da radis osim instaliranja piraterije. A i to, ako si bas uporan mozes da izvedes tako sto ces imati AV na nekoj virtuelnoj masini - pa kad skines svoju pirateriju prvo ih skeniras u VM-u.

Jedini razlog za stavljanje AV-a na PC ako si IT pismen je ako ti komp koristi jos neko ko >nije< IT pismen.



Evo dade Ivan jedan od primera za ono: "Moj kolega (IT) kaze da Macove kupuju oni koji neznaju nista o kompjuterima, jer ne znaju sta da rade kada se nesto desi sa kompom."
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.01.2012. 18:37 ] @
E pa sad, Ivane, iz ovog što si napisao svaki Win korisnik, ako neće AV na kompjuteru, treba da ode na kurs za doobuku korišćenja Windowsa :)

To sve tako na Win, a na Macu upališ i voziš :)

Ekonomski momenat je irelevantan kao argument, jer većina ljudi neće početi ni da razmišlja o Macu, ako ga ne može priuštiti. To što neko ima u dvorištu kola stara 20 godina ne znači da im trebaju novija, niti da onaj ko nema kola treba prvo da nabavi kola, pa onda Maca :) Karikiram, ali svako raspolaže svojim budžetom kako zna i ume. Razumem da ima i onih koji će kupiti nešto jer im se može, ali opet, njihova stvar. Niko neće kupiti Maca, pa sutra izaći u čitulji jer je umro od gladi.
[ calimero @ 02.01.2012. 18:44 ] @
- iskljucis Autoplay u group policy editoru (na taj nacin ces biti siguran da neces dobiti virus kad ubacis USB flash sa virusom)

- ne skidas nista sa crack/warez/pr0n sajtova (ili bar skidas sa relativno proverenih)

- ne zajebes se i ne kliknes na najnoviji web "AntiVirus 2012 Ultimate Virus Scanner" koji je prijavio da imas 127 zarazenih datoteka :D

- ne koristis Internet Explorer ili Outlook

- ne otvaras mailove koje nisi trazio

i kao sto vidis prilicno je jednostavno :)

...mada i pored svega gore navedenog ostaje problem sa Macro virusima unutar Microsoftovih datoteka.
[ freesoftwareman @ 02.01.2012. 19:30 ] @
najbolje resenje nabavi kompatibilnu konfiguraciju evo pomoci:

http://tonymacx86.blogspot.com/search/label/CustoMac

i imas i Windows i Mac OS X :) za manje para, koristeci kvalitetan hardver takodje i kvalitetno ne-kinesko napajanje :)

ja na istoj masini imam i Mac OS X Lion i Windows (nazalost moram zbog pojedinih programa(Kitchendraw itd))

[ nkrgovic @ 02.01.2012. 19:32 ] @
Code:
iMac:~ nkrgovic$ uptime
20:24  up 29 days, 10:13, 3 users


Svakih nedelju dana? Ovo pre mesec dana je bio OS update.

Mac ima utegnut GUI, skroz fino radi i ima ispod posten shell. Aplikacije su odlicne, mail klijent mi se jako dopada... presao sam na Mac sa *nix platforme, ostalo mi je sve sto mi je trebalo sa *nix-a, dobio sam odlicne aplikacije za multimediju, fotografije i utegnut GUI. Imam licenciran windows koji mi se vrti u virtuelnom okruzenju koji pali SAMO za e-banking. Igram i igrice, presao sam skoro Star Wars KOTOR, sad razmisljam da kupim sa app store-a NWN 2, Diablo kupujem obavezno kad izadje. Monitor je sjajan, stakleni multitouch mis je cista fantazija. Bezicna tastutura je skroz OK - a to ti kaze neko ko je pre nje koristio IBM Model-M. :) I da, dve generacije OS-a su mi presle preko racunara, bez ikakvih problema, sa 10.5 sam stigao na 10.7 - i sve vreme radi sjajno.

Jedini razlog protiv Mac-a je cena.
[ flighter_022 @ 02.01.2012. 19:49 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-
PREDNOSTI
- Nema potrebe za particionisanjem diska, jer ako sistem padne i bude bilo potrebe da se reinstalira, korisnički podaci ostaju sigurni na disku


Nema ni na PC-u pod Windows potrebe. Recimo kod sedmice (Windows 7) korisnicki fajlovi ostanu netaknuti, a oni koji su u user-folderima samo budu premesteni na predefinisanu lokaciju (windows.old).

Citat:

MANE
- Cena
- Ne postoje sve igre za Mac koje postoje za PC


Nema ni portovanih razvojnih okruženja kao što je recimo Visual Studio .NET, a koji je meni primarni razvojni alat, uz MS SQL Server i Crystal Reports.




Da ne bude zabune, da majci ili suprugi kupujem laptop, to bi vrlo verovatno bio baš neki Mac Book jer bi mene manje glava bolela posle radi gluposti koje mogu da naprave. Da mi je posao grafika, dizajn i slično, opet bih (ovaj put za sebe) pazario Mac. A za ostale namene... ipak ne.
[ freesoftwareman @ 02.01.2012. 20:06 ] @
ko ima para najbolje je kupiti Mac hardver jer je kvalitetan i dizajn je na visokom nivou,u svakom smislu reci i za softver i za hardver :)
a ko nema (dovoljno) para hackintosh is the best :)
mada ja licno nikada nebih dao tolike pare, jer mi je zanimljivije namestiti Mac OS X na ne-Mac hardver :), kao sto sam prognozirao jos odavno da ce ljudi naci nacina koristiti Mac OS X na ne Mac hardver :)
[ wujaymarkoff @ 02.01.2012. 20:11 ] @
Prosle godine imao sam priliku da radim malo sa jednom Mac Pro masinom.
Jedini razlog je bio program Logic Pro, DAW koji radi samo na Linuxu (ne postoji za Win od verzije 5.5) i koji nisam imao priliku da isporbam.
Na stranu sto me program nije pretarano odusevio (ne sto je los, naprotiv) no nije to taj workflow na kakav sam navikao u Cubase-u i ProTools-u koje koristim na Win-u.
No sama Mac platforma mi se jako svidela u smislu podrske kako za ozbiljniji softver (gotovo programi za muzicku produkciju postoje i za Mac), kako i za hardver (zvucna i midi kontroler su mi radili bez greske). Operativni sistem je veoma jednostavan i stabilan te nisam primetio bilo kakve smetnje u radu.
E sad da li je drasticna razlika u ceni opravdana, po meni ne.
I jako vazno, sto sam primetio po pitanju prodaje Apple racunara kod nas, nasi distibuteri prilicno deru, malo sam gledao cene po online shopovima za Mac Pro u Americi, Britaniji, Nemackoj, razlike su i po 30-50 % u ceni (naravno mislim na nove masine).
[ freesoftwareman @ 02.01.2012. 20:16 ] @
Citat:
wujaymarkoff
E sad da li je drasticna razlika u ceni opravdana, po meni ne.
I jako vazno, sto sam primetio po pitanju prodaje Apple racunara kod nas, nasi distibuteri prilicno deru, malo sam gledao cene po online shopovima za Mac Pro u Americi, Britaniji, Nemackoj, razlike su i po 30-50 % u ceni (naravno mislim na nove masine).


nije da deru nego se bas ugradjuju derikoze,mnogo je jeftinije naruciti preko interneta.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.01.2012. 20:23 ] @
Kad ste vi poslednji put proveravali cene Apple uređaja kod nas i u recimo Nemačkoj? Razlika nije strašna, a Ameriku ne trebate da gledate. Tamo je sva elektronika daleko jeftinija nego u Evropi.

Sumnjam da bi se kovina ovakve stvari preko interneta isplatila. Poštarina bi bila preko 100€, jer ide i osiguranje na takvu pošiljku, pa onda kod nas trošak carine i PDV-a, a još ako šediter uleti sa svojih 50€ računica postaje neisplativa.
[ MacOS @ 02.01.2012. 20:44 ] @
> mada ja licno nikada nebih dao tolike pare, jer mi je zanimljivije namestiti Mac OS X na ne-Mac hardver :), kao sto sam prognozirao jos odavno da ce ljudi naci nacina koristiti Mac OS X na ne Mac hardver :)

a ovo se nikada ne bi desilo da jobs nije presao na intel :( jedino na intelu osx radi jos i nekako, sve ostalo je samo za probu sistema i nista vise
[ nkrgovic @ 02.01.2012. 22:27 ] @
Citat:
flighter_022: Nema ni portovanih razvojnih okruženja kao što je recimo Visual Studio .NET, a koji je meni primarni razvojni alat, uz MS SQL Server i Crystal Reports.

OK, ovo vec nije ni argument.

Ako si developer za neku platformu - naravno da radis na istoj. Uostalom, racunam da vecina developera poznaje svoje okruzenje da zna sta im treba.... Covek je pitao za kucni racunar.
[ CombatJazz @ 02.01.2012. 22:30 ] @
Za osobne potrebe ti ne treba, ponavljam ne treba nikakav antivirus na windowsima, pod uvjetom da ne klikčeš na linkove poput "You are the milionth visitor, please click here to bla bla bla" i ako već skidaš sotfware s warez foruma i sl. onda gledaj ispod komentare dok barem 100+ ljudi nije potvrdilo da radi sve... I instalacija windows 7 traje nekakvih 15ak minuta i još za dravjere ti treba pola sata-sat, ovisno čiji laptop imaš.
A što se tiče audio-video obrade tu je apple definitvno bolji, ali onda ti se više isplati kupiti iMac a ne MacBook...
Naravno, uzmi u obzir i cijenu, jer ista konfiguracija je puno skuplja od strane Appla, ali dobiš i jako kvalitetan OS... Ali tvrditi da Windows 7 nije dobar i da su virusi velika boljka nije istina, krivi su korisnici koji klikaju i skidaju mahnitalo i bezglavo.
[ Dexic @ 02.01.2012. 22:49 ] @
Meni vec drugi laptop na Winu radi non-stop, tj. nikada nije ugasena masina (restart samo za Win update), sto znaci vec 8 godina ja efektivno ne gasim Windows laptop.
Radnu masinu sam gasio jer nije imalo potrebe da stoji :)

Voyager, ozbiljno pitanje.. ti misli da sam OSX vredi vise nego sam hardver realno da platis i duplo vise za Mac masinu istih specifikacija?
Ja zaista ne vidim drugi razlog u tvom postu. Dizajn je pride ako ti se svidja, ali ne sme biti primarni izbor oko racunara koji se i ne gleda, jer treba da stoji ispod stola.

Inace, juce sam pogledao iMac... zabrinjavajuce dobra cena naspram slicnih AiO racunara. Kako ne mogu MB/MBP/Mac/MacPro da budu tako "normalno" cenjeni?
NAPOMENA: Gledam cene u Nemackoj iskljucivo, poredjenje kod nas gubi smisao.

Ako neko pita da li da ide na Mac... a posle kvanitifikovanih razloga on i dalje pita, da li on zaista trazi konkretne razloge, ili samo opravdanje? Ozbiljno se pitam, jer ne mogu da shvatim da posle primetne razlike u ceni neko i dalje razmislja o tome osim ako mu nije stalo do novca ipak.


TO sto se niko nije vratio sa Mac-a je verovatno zbog toga sto ne sme da prizna i sada nema novca da kupi PC :)

Inace, evo sta neko sa malo vise iskustva u firmi sa Apple racunarima kaze o tome:
http://forums.2cpu.com/showpost.php?p=741282&postcount=8
[ banchi @ 02.01.2012. 23:44 ] @
Citat:
Dexic: TO sto se niko nije vratio sa Mac-a je verovatno zbog toga sto ne sme da prizna i sada nema novca da kupi PC :)
Aha, onda on opet kupi Mac jer nema novca za PC :)
[ dmax @ 03.01.2012. 00:13 ] @
Citat:
banchi: Aha, onda on opet kupi Mac jer nema novca za PC


Ma ne, onda on ostane sa starim Mac-om i vice kako je Mac dobar i on je zadovoljan jer nikada nije morao da ga restartuje

(Izvini nisam izdrzao )
[ MacOS @ 03.01.2012. 01:10 ] @
> Ma ne, onda on ostane sa starim Mac-om i vice kako je Mac dobar i on je zadovoljan jer nikada nije morao da ga restartuje :D
>
> (Izvini nisam izdrzao :) )


E, sad ja ne mogu da izdrzim. Oces neces, niko od nas odavde vas ne tera da predjete. Ja od 97me mirno spavam kako sam kupio pouzdan OS i komp. Zelim ti prijatne snove u tvom pisi svetu. A sad ajde setaj odavde i nadji neku drugu temu da se pravis pametan.
[ Dexic @ 03.01.2012. 01:22 ] @
Citat:
MacOS: E, sad ja ne mogu da izdrzim. Oces neces, niko od nas odavde vas ne tera da predjete. Ja od 97me mirno spavam kako sam kupio pouzdan OS i komp. Zelim ti prijatne snove u tvom pisi svetu.


Da bi ova izjava imala tezinu trebas dokazati da, ukoliko bi manje platio PC i podesio Windows, Mac bi opet bio bolje ulaganje.

Nego OP se nikako ne javlja da kaze zasto razmislja o Mac-u? Da li ima konkretne razloge ili je to samo "moze mi se, pa da vidim ima li smisla". jer inace je ovo jos jedna "Mac is the best; oh enjoy hell" tema ;)
[ bogdan.kecman @ 03.01.2012. 04:57 ] @
ja sam se vratio sa mac-a na pc ... imam jednog 14" powerbook-a koji mi sluzi samo za citanje mail-a (onaj isti sto mu je explodirala baterija na aerodromu) ... koristio sam mnogo njih .. za POSAO, ne za hvaljenje u kaficima .. a 80% mojih kolega iz mysql-a je imalo kmekove (sada kako smo prosli kroz ove tranzicije kroz sun i oracle u timu skoro da nije ostao nijedan, svi su pocrkali a svi su u zamenu dobili neke pc-e) tako da imam neko iskustvo sa kmekovima

osnovne dve zablude
1. kvalitetniji hardware - ovo je najveca zabluda u koju sam i ja godinama verovao (dok nije poceo neko drugi da mi placa hw pa sam mogao da kupujem sta ocu), apple hw je teski krs, isti krs kao i svi ostali lapovi, u klasi sa hp/compaq i dell-om, daleko ispod kvaliteta asus-a, sony-a i toshibe ... daleko iznad MSI i ostalih plastikanera .. ali ako se uporedi sa masinom koja kosta isto para apple je daleko losijeg kvaliteta (samo je mnogo lepsi)

2. q&a - takodje ogromna zabluda da se apple hw bolje i vise testira, toliko iphone-ova je doslo sa neispravnom baterijom... ja znam za minimum 7 komada, ipod - minimum 20 komada mi je doneto na "jel moz da opravis" - a crkli su posle manje od mesec dana koristenja .. sa ipad-ovima nemam iskustva no ne verujem da je neka velika razlika od ostalog i-merchendisea

U firmi od 500 ljudi gde 80% ima kmeka a onih 20% neki pc (uglavnom su sve bili dell-vi ili asusi) za 2 godine je samo jedan PC bio na servisu (rikno mu fan na procesoru) dok su ovi mekovi NON STOP bili na servisu, u proseku je svaki mek bio na servisu 1.5 puta godisnje (pravili statistiku)

apple je ok ako vam firma placa, uzmete extended support i sve sto crkne oni vam menjaju godinama .. kad rikne cela masina firma doplati za bolji i tako u nedogled .. to sto crkne fan, disk, dvd, ekran, tastatura .. odnesete u servis, oni to zamene dobijete masinu nazad i nastavite da radite, taj support (uopste nije jeftin) radi extra. Takodje sofware radi extra, obzirom da je prilicno lako da os podrzava 2 maticne ploce, 3 misa i 2 ekrana nije velika mudrost, tako da - jeste - OSX je mnogo bolji od Winblowsa i Linuxa, a nije ni skup (pricamo o redu velicine 30-50eur za operativni sistem, dakle 10 puta jefitnije od winblowsa)...

E sad, ako cete da se igrate, mnooogo je manja podrska za OSX nego za Winblows, ako cete da radite neku elektroniku, mnogo je manja podrska nego za winblows... audio/video/photography - to sve radi bolje na osx-u nego na winblowsu i linuxu

Ako nemas para - kupi PC, ako ti pare ne predstavljaju problem, kupi kmeka, ali racunaj na to da si platio to sto ces da teras OSX i sto ti je lap lep, nisi platio "kvalitetniju" masinu (cak naprotiv)

[ bogdan.kecman @ 03.01.2012. 05:11 ] @
da, btw, na taj pc stavi Linux i nema sve ove probleme sa virusima, resetima i slicno o kojima se prica vezano za winblows
[ Bokacio @ 03.01.2012. 05:55 ] @
Za pokretaca teme:

Ako imas para kupi Mac i to MacBook Air. Ja zaradjujem novac zahvaljujuci Win-u i znam ga skoro u dusu (bar na nivou WinApi-a), i presao sam na MacBook Air i kada radim u PHP-u i Photoshopu koristim njega, a za Windows koristim VMWare Fusion 4 i sve lepo sljaka i radim bez problema i zavrsavam posao kao i ranije.

Posto bi ga koristio za pisanje, super bi ti doslo da nosis komp u drugu sobu, na odmor i sl.
[ calimero @ 03.01.2012. 08:17 ] @
Ma daj Ljubisa, kao pre toga si se nervirao uz Atari? :P
[ flighter_022 @ 03.01.2012. 08:48 ] @
Ova tema je primerenija Advocacy forumu (svaki cigo svog konja hvali). A i OP je temu postavio u Mac forumu tako da i to dovoljno govori o njegovoj ideji vezanoj za pomenutu nabavku.
[ zunomiljan1 @ 03.01.2012. 11:35 ] @
Moram da se nadovezem na temu. Moj brat ima hackintos i kostao ga je koliko i svaki PC+macos, a sam macos je jeftin. Sto se tice cena original Macintosa one su enormne, plus ako se na to nadovezemo sa nekim sajtom tipa http://macoglasi.com/
na kome pise sledece:
"Korišćeni i novi Macovi (Apple računari).

Radna garancija od 3 meseca za nove kompjutere, mesec dana za polovne i 7 dana za G5 i Intele starije od 2008.

Kompjuteri nemaju originalnu ambalažu, periferije (miš i tastatura), ukoliko drugačije nije napisano. Korišćeni su, ukoliko drugačije nije napisano. Svi nedostaci, estetski ili funkcionalni će biti navedeni, u suprotnom kompjuteri nemaju nedostataka."

Onda je nov Mac od preko 1000eur preskup, jer placas 3 puta vecu cenu za nesto sto ima 4 puta manju garanciju od minimalne u Srbiji.
Ja se izvinjavam VOYAGERU zbog ove anti reklame, ali mislim da je sramotno da racunar koji kosta toliko puno ima samo 3 meseca garanciju, jer kada nesto placate vi ne placate samo masinu vec i garantni period, dostupnost servisa, podrsku...

[ flighter_022 @ 03.01.2012. 11:41 ] @
Sony VAIO F Series, doplata za upgrade sa 4 na 8 GB memorije je 30 dolara. Za MacBook Pro, to je "svega" 100 dolara. Zbog čega?
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 11:47 ] @
Citat:

Ja se izvinjavam VOYAGERU zbog ove anti reklame, ali mislim da je sramotno da racunar koji kosta toliko puno ima samo 3 meseca garanciju, jer kada nesto placate vi ne placate samo masinu vec i garantni period, dostupnost servisa, podrsku...


Da li u Srbiji postoji zakonski regulisan minimalni garantni rok za tehnicku robu - pretpostavljam da postoji.

A ako je tako, onda je rec o prodavcu/firmi koji krsi zakon.

Zapravo, kako se vidi iz oglasa - taj prodavac valja polovnu robu koju mozda zove "nova". Roba bez originalne ambalaze se nikako ne moze nazvati "nova" vec eventualno "nije upotrebljavana".
[ zunomiljan1 @ 03.01.2012. 11:53 ] @
Citat:
Da li u Srbiji postoji zakonski regulisan minimalni garantni rok za tehnicku robu - pretpostavljam da postoji.

Miislim da je zakonski rok bio 12 meseci, pa je novim zakonom promenjeno na 24 meseca. Neka me neko ispravi ako gresim.

Ovde se otvara drugo i mnogo vaznije pitanje: Da li u Srbiji postoji ovlasceni prodavac Mac-a, jer ako ne postoji onda onaj ko kupuje masinu mora da shvati da nema podrske, servisa... To znaci da ce morati da Mac kupljen u Srbiji a koji je realno kupljen negde u EU, isto tako nositi u EU na servis a to mu je trosak od cirka 200eur minimum. Ja sam kupio plazmu u HU, jer je bila jeftinija za 35% nego u Srbiji, ali sam svestan rizika oko servisa, i isti sam ukalkulisao u cenu. Posto sam iz Subotice, i prvi servis mi je na 40km to mi je bilo prihvatljivo resenje, ali nekome iz Nisa ne verujem.

[ freesoftwareman @ 03.01.2012. 11:57 ] @
@MacOS
tacno je ,to je pametan potez od kada je Jobs resio da predje na Intel,
ali kakva proba,ne znam otkud ovo, "hackintosh" sistemi su toliko napredovali a i cela zajednica da prakticno nema razlike,cak ima slucajeva kada Mac OS X sistem radi i brze na nekom ne-Apple hardveru,cak sam cuo da pojedini korisnici apple hardvera koriste hackintosh sistem na orig. apple masini, jer u sustini od kada je Jobs presao na Intel skoro celokupan "apple" hardver koristi iste komponente kao i klasican pc,modifikuje ubaci EFI zbog zastite itd,apple saradjuje sa istim dobavljacima samo stavi svoj logo i dizajn :) i ugradi se malo vise :))
[ MacOS @ 03.01.2012. 12:07 ] @
> Miislim da je zakonski rok bio 12 meseci, pa je novim zakonom promenjeno na 24 meseca. Neka me neko ispravi ako gresim.

Ajd bre oladite malo. Skinite novi zokona sa Neta pa se prvo informisite, tesko da cu da vam objasnjam o cemu se u njemu radi. Prvo se informisite umesto da lupetate ovde. Jel na Limondo i slicnim sajtovima za prodaju iko daje garanciju koliko daje ovde pomenuti covek?? Ajoj, danas sam bas raspolozen za svadju sa skakavim uzaludnim pisi @%@#@$....
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 12:09 ] @
Ako je srpski zakon uskladjen sa EU normama, privatno lice nije obavezno da daje garanciju dok je pravno lice obavezno.

U svakom slucaju, kakva god da je garancija to je oglas nezvisnog prodavca (privatnog ili poslovnog, nebitno) - prilicno sam siguran da ako odete u neku vecu firmu koja uvozi Apple robu da dobijate 24 meseca garancije.

E, sad, ako ima negde roba bez ambalaze za par stotina EUR jeftinije... ali bez 2 godine garancije, e pa ne moze i jare i pare.
[ calimero @ 03.01.2012. 12:11 ] @
Zato sto je Apple tako odlucio. Ako ti se ne svidja: produzi.

Kao sto i sam znas, memoriju mozes kupiti bilo gde i sam je ugraditi u Mac.
[ MacOS @ 03.01.2012. 12:13 ] @
> ali kakva proba,ne znam otkud ovo, "hackintosh" sistemi su toliko napredovali a i cela zajednica da prakticno nema razlike,cak ima slucajeva kada Mac OS X sistem radi i brze na nekom ne-Apple hardveru,cak sam cuo da pojedini korisnici apple hardvera koriste hackintosh sistem na orig. apple masini, jer u sustini skoro celokupan "apple" hardver koristi iste komponente kao i klasican pc,modifikuje ubaci EFI zbog zastite itd,apple saradjuje sa istim dobavljacima samo stavi svoj logo i dizajn :) i ugradi se malo vise :))

E da sam danas umro (na vasu nescrenu nisam) ne nih znao za ovaj intelektualni biser. Pa narano da radi brze ako je brzi procesor al 100% pouzdaost je i dajle misaone imenica.

ok, roger, over.... dosta mi vas je vise. Koristite sta hocete, vas problem i beda...
[ labicko1 @ 03.01.2012. 12:25 ] @
Neznam zasto se ovde ljudi tolko nakacili da Windows nije stabilan. Ranije verzije sam instalirao na svakih 4-5 meseci, od viste pa nadalje ovo traje godinama. Instaliram i dezinstaliram gomilu programa, a ono jos uvek pici odlicno. Sto se tice virusa, pa ne kapiram zasto bi neko platio tolke pare za OS za koji trenutno nema virusa (to neznaci da ih nece biti), kada za skoro nikakve pare imate dobre antiviruse. Sto se tice kvaliteta hardwera, nekada je to bolje radilo na Mac, trenutno on kupuje iste komponente ko i za windows platforme. Jednia razlika je pakovanje. Mac ti je vise ko nakit, ako imas para i pre svega potrebu da nakacis zlato na sebi, onda to radi. U takvom slucaju ni jedan drugi laptop osim MacBook ti nece odgovarati.

Ja licno nevolim Mac kao kompaniju, mislim da su kapitalisticka gamad, koji vole da igraju igru monopol.
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 12:28 ] @
Btw, Apple nije ubacio EFI zbog nekakve zastite, vec zato sto je u vreme kada je Apple prelazio na Intel arhitekturu Intel vec nekoliko godina imao EFI standard koji su napravili sa HP-om (originalno namenjen Itanium masinama).

Apple-u nije trebala BIOS kompatibilnost iz prostog razloga sto Apple nije nikad prodavao PC masine koje su trcale DOS i sl.... zbog toga je Apple odmah startovao sa EFI-jem bez potrebe da trce BIOS ili BIOS emulaciju.

Sve i da su uzeli BIOS umesto EFI-ja, ugradili bi zastitu u njega - tehnicki nema nikakve sustinske razlike osim sto BIOS trci u realnom (pre-386) modu dok EFI trci u 64-bitnom modu procesora, ali to ne sprecava nikog da ugradi kakvu god hoce zastitu u boot proces.
[ calimero @ 03.01.2012. 12:34 ] @
Apple je pre par dana popio kaznu u italiji od nekih 5 miliona jer daje garanciju od godinu dana a minimum u italiji je 2 godine.

Sto se tice teme: ne znam sta ima tu da se diskutuje - cinjenica je da se skoro niko nije vratio sa Maca na win; mada verujem da ce se javiti jos neko ovde na forumu... Sa druge strane, ja ne znam nikog a znam bar 50 ljudi iz moje okoline koji su u presli na mac i niko i ne pomislja da ponovo kupi pc.

Ili u prevodu: ako covek ima novca za Mac, najvece su sanse da nece vise nikad pogledati nazad :)
[ MacOS @ 03.01.2012. 12:43 ] @
> Sto se tice kvaliteta hardwera, nekada je to bolje radilo na Mac, trenutno on kupuje iste komponente ko i za windows platforme. Jednia razlika je pakovanje.

Ajde leba ti, ja pokusavam da nadjem pa ne uspevam... Koji to jos drugi prozvodjac ugradjuje ISTI model LCD panela koji je u 21 i 27 iMac? Ma navedi samo jednog i priznacu ti da si u pravu.

> Ja licno nevolim Mac kao kompaniju, mislim da su kapitalisticka gamad, koji vole da igraju igru monopol.

A Gates je lopuza kakvu svet nije video. Nije izmislio nista osim control+alt+delete uzivancije.
[ MacOS @ 03.01.2012. 12:45 ] @
> Ili u prevodu: ako covek ima novca za Mac, najvece su sanse da nece vise nikad pogledati nazad :)

Aman, uvek ce se naci neki pametan kome je magarac bolji od konja. Uh, samo da se sad neki ne prepoznaju... :)
[ Ognjen_Kop @ 03.01.2012. 13:05 ] @
Citat:
MacOS: >
A Gates je lopuza kakvu svet nije video. Nije izmislio nista osim control+alt+delete uzivancije.


Branis Apple optuzujuci Gates-a ? o.o

Sve si time rekao...
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 13:12 ] @
Citat:
calimero
Apple je pre par dana popio kaznu u italiji od nekih 5 miliona jer daje garanciju od godinu dana a minimum u italiji je 2 godine.


Uvazava Apple EU garanciju od 2 godine - tj. servisirace ti laptop (secam se da je kolegi iz bivse firme uspelo bez puno pompe) - problem je sto to nigde ne pominju i sto dovode kupce u zabludu da im treba dodatna garancija posle godinu dana.

Zbog toga su ih Italijani dokacili - i treba. Btw, nije Apple jedini koji ne pominje 24 meseca sto je EU zakon.

Cenim da ce se to promeniti vrlo brzo - posto je proslo vec neko vreme od usvajanja EU-wide pravila, dovoljno su OEM-i imali vremena da se prilagode.
[ labicko1 @ 03.01.2012. 13:12 ] @
Iz tacke A u tacku B mozes ici i u obicnom mercedeseu i u Mclaren. Sada kome je potrebno da iz tacke A u tacku B ide sa pozlacenom motorom nek izvoli, to je neka njegova unutrasnja potreba. Tacno je da taj iz Mclarena nikad nece sesti nazad u neki obican auto. Ali to nema veze sa voznjom iz tacke A u tacku B.

Isto ti je i sa mobilnim telefonima, dali ti je stvarno potreban najnoviji model, dali ga kupujes jel su ti stvarno neophodne te njegove specijalne funkcije ili sto na njemu ima platine. Kupujes ga samo da zadovoljis svoj ego.

Nevidim razlog da neko kupi Mac za nekakv posao (ako nesto radis onda uvek gledas na kolicinu para koje ulozis i kolko ce da ti se vrati).
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 13:15 ] @
To sto >ti< ne vidis razlog ne znaci da razloga nema.

Mac je popularan (pricam o razvijenom trzistu) zato sto nudi kombinaciju stvari koje su ljudima koji ga kupuju bolji izbor od PC-ja.

To ne znaci da je Mac nuzno bolji od PC-ja za sve i svakoga (nije) bas kao sto ni PC nije nuzno bolji od Mac-a za sve i svakoga naravno.

Ja znam vise ljudi, profesionalaca, koji preferiraju OSX i teranje OSX native aplikacija. Njima je to bolji izbor od PC-ja (hackintoshe ne pominjem iz prostog razloga sto je to niche market i vecina ljudi jednostavno ne zeli da budzi OS napravljen za drugi hardver).

Ne znam cemu takva rasprava uopste - poenta je da izbor postoji, i da nece svako izabrati istu stvar jer razliciti ljudi imaju razlicite prohteve.
[ dejanet @ 03.01.2012. 13:26 ] @
Ne vidim zasto covek ne bi uzeo opet dell-a, za 1000-1500 evra pakuju prilicno toga od i7-ce do solidne grafike i ekrana..

Mada, moram da priznam da mi je pomenuti laptop segment, prilicno konfuzan, sto se ponude u domacim radnjama tice, tj. vecina se reklamira za przenje igrica, takodje mi nisu jasne rezolucije ekrana, kao sto je npr. 1366x768 (cemu to sluzi), kao i hd-a od 5400 rpm..
[ MacOS @ 03.01.2012. 13:30 ] @
> Branis Apple optuzujuci Gates-a ? o.o
>
> Sve si time rekao...

Da, moze mi se jel je tako kako sam rekao. Jedini je problem sto nemam pojma sta si ti hteo ovime da kazes...
[ lelorinel @ 03.01.2012. 13:40 ] @
Citat:
MacOS: >
A Gates je lopuza kakvu svet nije video. Nije izmislio nista osim control+alt+delete uzivancije.


mali off, taj isti gates je dao u dobrotvorne svrhe milijarde $.
veliki stevie moze da se pohvali foxconn-ovim fabrikama u kini, gde oko radnickih spavaonica postavljaju sigurnosne mreze kako bi sprecile samoubistva radnika.
btw ljubisa, ti se verovatno bavis mission critical projektima kad ti je neophodna "100% pouzdanost MacOS-a" da bi mirno spavao. je l' outsourcujes za NASA-u ili je trgovina na berzi u pitanju?
[ labicko1 @ 03.01.2012. 13:58 ] @
@Ivan Dimkovic
Mozda sam se lose izrazio, ja vidim razloge zasto neko hoce da kupi MacBook, ali to nema veze sa pisanjem nekog texta na racunaru (za sta covek koji je pokrenuo ovu temu planira da ga koristi). Ako hoces da pises text, da se zezas na netu, ili da sklonis crvene oci sa novogodisnjih slika, nevidim razlog da za takve potrebe kupujes Mac. Ali ako zelis da se pohvalis pred drugima, vidi na kom racunaru ja gledam facbook, onda je MacBook prava stvar.
[ Ognjen_Kop @ 03.01.2012. 14:43 ] @
Citat:
MacOS: > Branis Apple optuzujuci Gates-a ? o.o
>
> Sve si time rekao...

Da, moze mi se jel je tako kako sam rekao. Jedini je problem sto nemam pojma sta si ti hteo ovime da kazes...


Kad naveses iole ozbiljan argument zasto je to tako, onda mozes nesto da kazes. A posto nisi naveo ni jedan, onda ni priblizno nisi u stanju da nesto tvrdis.

A sta sam ja htio reci: Ako hoces da branis Apple, onda brani Apple, s cinjenicama kojima se Apple moze pohvaliti. Nista ti nisi doprinjeo odbrani Apple-a time sto si napao nekog drugog. Cak sta vise, samo si potpuno izgubio vjerodostojnost svojih "stavova" i "tvrdnji".

A da ne govorim o tome koliko ta tvoja izjava nema smisla. Bill gates =/= Microsoft, jeste osnivac i bivsi CEO, ali ne ta kompanija. Nemas nikakvo pravo da napadas osobu i nazivas je nekim imenima iza kojih uopste ne mozes da stanes.

Cak i da je Bill Gates nesto ukrao, iako nije, sada vraca mnogo vise. Niko ljude nije tjerao da kupuju MS proizvode, nikakvim zakonom nije bilo propisano da moras nesto njihovo da koristis. Covjek je zaradio ogroman novac svojim znanjem, sposobnostima i zalaganjem, nije ta trzisna utakmica ni blizu toliko banalna gdje neko moze da uspije "kradjom" necega. Svasta se desi ponekad, ali te banalizacije i generalizacije nemaju nikakvog smisla.

A sav taj ogromni novac koji je zaradio, koji mu niko nije poklonio, niti koji je ukrao, daje u svrhu pretvaranja ovog svijeta u bolje mjesto. I svaka mu cast za to... A onda ti dodjes tu i trollujes na jednu takvu velicinu od covjeka. Svasta mu se moze prigovoriti, ali kad se sve sabere, prednosti njegovog rada su neuporedivo vece od mana...

Eto, to sam htio da kazem...
[ calimero @ 03.01.2012. 15:22 ] @
Za sve koji nisu koristili racunare 80tih i 90tih, ili su zazmurili na jedno oko, Douglas Adams ima sjajnu recenicu koja opisuje zivot i delo B. Gatesa:

"The idea that Bill Gates has appeared like a knight in shining armour to lead all his customers out of a mire of technological chaos neatly ignores the fact that it was he who by peddling second-hand, second-rate technology, led them all into it in the first place."
[ calimero @ 03.01.2012. 15:25 ] @
Kao sto sam rekao: 50tak ljudi ne vidi razlog da se vrati na PC.

I to nije moje misljenje, to je cinjenica ;)

Naravno da neces koristiti Mac ako ti treba Visual Studio :D
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 15:29 ] @
Sto ne bi koristio Mac i sa Visual Studio-om?

Onaj quad-core Macbook Pro je sasvim pristojan mali powerhouse.

Sto se opaski o BillG-u tice, ne bih se ja zaletao oko "second-rate" tehnologija... ni St. Steva nije bas zazirao od toga, tipa TN displeja sa "milionima boja" i prodaje masina CPU-ovima pateticnih za post-2000 period za fine pare dok nije valjda uvideo dead-end sa PowerPC tehnologijom :-)))

Newsflash, korporacije gledaju da izvuku max. profit... Papa je katolik... itd...
[ calimero @ 03.01.2012. 15:43 ] @
Ako na Mac stavis Windows onda je po meni bolje mozda uzeti odmah PC.

Ti se mozda ne bih zaletao ali Douglas Adams jeste ;) u krajnjem slucaju, u blizoj buducnosti ce se pisati o Bill Gatesu na pravi nacin.

Btw
Super si Dimkovicu sto mislis da si uvek u pravu, sto isterujes to... :) a jos vise je super sto non stop udaras kontru tako da covek nema sta da doda.

Bill Gates je najzasluzniji sto svaka kuca danas ima racunar i sto ima toliko kompjuterski pismenih ljudi.
[ centaur @ 03.01.2012. 15:49 ] @
Ajd da kazem i ja rec dve o tome kupiti Mac ili PC, kao neko ko je nov u Mac vodama.

Pre nekoliko meseci sam uhvatio neko snizenje (i sad ima macbook pro 13 za 99k) + 12% studentski popust (iako sam ja bas davno bio student) i pazario macbook pro 13 za nesto ispod 89k dinara.
Realno (po meni), i to je malo mnogo, ali ok, hteo sam da probam OS X a egzotika se uvek placa malo vise.

Lep je Mac, lep je Lion, touchpad je fenomenalan, tastaura svetli kad treba (to mi je nekako falilo na svim laptopovina koje sam imao sobzirom da redovno radim nocu i to sa slabim svetlom).
Ekran je odlican, masina je tiha i ne greje se puno. Ventilator sam cuo samo nekoliko puta (svaki put je bio na punjenju, da li ima sa time neke veze ili nema, nemam pojma.).
Tastatura je ok, ali treba malo vremena da se naviknes (cmd umesto crtl + nedostatak home/end/insert...). Baterija je odlicna (pogotovu ako se ne koristi bluetooth).
Konzolica radi "ko na linuxu", sto je meni bilo prilicno bitno.

Sto se tice pominjane stabilnosti i tog neverovatno intuitivnog OS-a, po meni i iz mog iskustva, obicna glupost/marketing.
Stabilan je isto koliko i svi ostali. Ako znas sta radis, potpuno je stabilan (ovo vise vazi za Linux i Win, posto tek nekoliko meseci intenzivno koristim OS X).

Da rezimiram, ako imas para za "bacanje", kupi Mac, verujem da ce ti se svideti :)
Sa druge strane, da li za manje novca imas ekvivalentnu masinu, sigurno da.
Nema jednostavnog odgovora, izbor je na kraju opet samo na tebi :)





[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 16:11 ] @
Citat:
calimero
Super si Dimkovicu sto mislis da si uvek u pravu, sto isterujes to... :) a jos vise je super sto non stop udaras kontru tako da covek nema sta da doda.

Bill Gates je najzasluzniji sto svaka kuca danas ima racunar i sto ima toliko kompjuterski pismenih ljudi.


Zapravo, samo najgore fanboye uopste zanima prica o Bill Gates-u na ovoj temi - pa je potpuno nebitno za sta je on zasluzan ili nije.

Pricamo o izboru izmedju Mac-a i PC-ja a ne o vecitoj rekreaciji borbi cetnika i partizana od strane 2 kluba fanboya.



[ Gojko Vujovic @ 03.01.2012. 20:01 ] @
Obrisano brdo poruka. Tema je: Da li da kupim Mac ili PC?
[ Bash1711 @ 03.01.2012. 22:02 ] @
Ova tema je davno otisla u off, i vecito (a vidim i licno) prepucavanje dva tabora , to jest Mac-ovci i svi ostali. Mada neko bi mozda pomislio da je tema namerno postavljena...ali necu da budem zlonameran. Ova tema je davno trebala da bude ugasena.
Ako kojim slucajem se jos uvek neko dvoumi da li da kupi PC ili Mac, ima sledece opcije (po meni ocigledne te ne vidim potrebu za tolikim prepucavanjem):

- da kupi Mac (i papreno pretplati PC sa znakom jabuke, stvar egzotike i prestiza)

- satavi sebi gore pomenuti, to jest hackintosh + OSX (daleko povoljnija varijanta, i po meni logicnija uzimajuci u odnos ulozeno-dobijeno)

- kupi PC - ako se uzme jednak budzet kao i za Mac, za tu sumu moze da se kupi daleko jaci hardware, koji je i vise nego dovoljan za kucnog korisnika + OS po izboru.

Vidim da su ljudi ovde, sa casnim izuzecima, promasili temu, i da je diskusija vecinom vezana za OS, tipa koji je bolji, superioriji i itd., sto je subjektivno misljenje (nekome je najbolji Win, drugome OSX, trecem je Linux zakon). Takodje ko je humaniji Microsoft ili Apple, i ko je promenio svet na bolje? Molim vas... :)))) Po meni je logicnije porediti komponete kompjutera , i cene po kojima se kupuju. Ako je neko spreman da plati nesto 3x vise nego sto mu drugi nude, molim lepo stvar licnog izbora. Razlog za to moze biti samo emocijalne, nikako racionalne prirode.

[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2012. 22:13 ] @
Pa nije to tako jednostavno.

Ako pricamo iskljucivo o desktop/workstation kanti onda je stvarno pitanje hardvera pitanje zbira komponenti.

Medjutim, cak i tu ponekad imas case za Apple (ne pricamo o ovom konkretnom slucaju!), recimo Mac Pro - moze vrlo lako da se desi da Mac Pro prvi izadje sa Workstation varijantom Dual-Socket Xeon-a E5 sa 8-jezgara svaki. Naravno, ti mozes kupiti serversku plocu od Supermicro-a ili Tyan-a kad izadju ali sumnjam da ce cena biti puno manja od Mac Pro-a kada se sve sabere + Mac Pro je workstation sistem, dok su te ploce pre svega napravljene za servere sto nije isto (drugacije kombinacije I/O portova i sl...)

Ako uzmemo ovo kako izuzetak sto i jeste - generalno zbir komponenti jeste uvek jeftiniji od brand-name racunara, pogotovu od high-end brand-name racunara kakvi su Apple racunari.

Kada su laptopovi u pitanju, situacija je skroz drugacija - posto laptopovi nisu samo zbir komponenti, vec postoje i druge stvari tipa kvalitet displeja, rezolucija, masa. Cak i same komponente, cesto se desi da identicni na papiru laptopovi imaju vrlo razlicite realne performanse zbog losijeg termalnog sistema, itd...

Tu Apple ima daleko veci "case" - recimo sa onim malim 11" Air-ovima koji, IMHO, za godinu dana vrlo verovatno postaju najveci prodatih Apple laptopova. Air je vrlo prenosiv i nekim ljudima je to prednost koju su spremni da plate i sa nekoliko stotina EUR razlike u odnosu na slicnu masinu.

Imas drugu situaciju sa, recimo Sony Vaio Z masinom - to je preskup laptop, skuplji cak i od Apple-a :) Ali nudi nesto sto niko drugi ne nudi - masinu tesku kao 13" Air a sa najbrzim laptop i7 procesorima i Quad-SSD setupom koji daje I/O performanse i do 1 GB/s.

Takve stvari jednostavno kostaju - hoces super prenosivost a sa kvalitetnim hardverom, to mora da se plati.

Lenovo ima jeftinije varijante u tom 11" segmentu koliko se secam - ali mnogi ljudi jednostavno ne vole Lenovo dizajn. To je cisto subjektivna stvar ali, opet, podjednako vazna za mnoge u kupovini. Ako je masina tebi licno ruzna (meni Lenovo masine nisu ruzne, ali to je subjektivno opet) ne vredi sto je par stotina EUR jeftinija ako ti se to bas ne svidja.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.01.2012. u 23:31 GMT+1]
[ labicko1 @ 03.01.2012. 22:31 ] @
Slicno pitnaje: dali da kupim zlatnu hemisku da bi napisao pismo ili obicnu?
Stoji da je zlatna bolja i vrednija, dugovecnija, ali brate tu hemisku ne kupujes da bi napisao pismo, vec iz sasvim drugih razloga.

Ovde je bilo koji savet suvisan.
[ stevan_nk @ 04.01.2012. 10:18 ] @
Što ste navalili :D Ne treba čoveku Mac, Hackintosh ili PC, treba mu laptop! Ako imaš para uzmi MacBook Air, svi ga hvale a baterija mu traje mnogo više nego na prosječnim laptopovima.
[ Bash1711 @ 04.01.2012. 10:39 ] @
U potpunosti se slazem sa tobom Ivane, high-end-brand-name racunari sa kvalitetetnim hardwerom opravdavaju svoju visoku cenu. Pogotovo ako u sebi imaju implementiranu najnoviju tehnologiju. Ko hoce nesto prvi, mora to i visoko da plati (dok ta tehnologija ne postnate dostupna i jeftinija, pa opet u krug).

Medjutim broj ljudi kojima je potreban takav racunar je mali, pa ostatak ih uzima cisto zbog radoznalosti i prestiza. Dok bi im daleko jeftiniji PC (na primer licno sastavljena kofiguracija) obavila posao i sluzila bez problama. Cak bi i high-end PC sastavljen od biranih komponenti prosao uz nize troskove! Opet ja sve pomatram kroz ulozeno-vraceno, stvar struke :).

S obzirom da nam se pokretac teme ne javlja, da nam kaze za sta bi koristio svoj kompjuter (rekao je, ali nije pojasnio dali mi treba cisto za kucnu razbribrigu, ili profesionalnu uporetbu jer zivi od toga), mislim da mu ne mozemo pomoci.
[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2012. 11:07 ] @
Stoji sve to, naravno - za PC-jeve (kucne/kancelarijske) zato sto u slucaju high-end laptopa nemas izbor, moras da kupis neciji, ne moze da se sklopi :-)

@stevan_nk,

Treba napomenuti da Air mobilnost pre svega vazi ako teras OS X (sto je, pretpostavljam, izbor vecine kupaca te masine).

Ja sam morao da koristim onaj 11" Sandy Bridge Air 2 nedelje dok je moj laptop bio u servisu i Windows mobilnost me uopste nije odusevila. Mislim da je jedan od problema nemogucnost hardverskog gasenja Bluetooth i WiFi radija (video sam da ima neki 3rd party tool ali me je iskreno mrzelo da eksperimentisem) posto pretpostavljam da OS X to lepo gasi kada se ne koristi.
[ freesoftwareman @ 04.01.2012. 17:18 ] @
moj savet neka kupi laptop koji je kompatibilan da moze da radi i Windows i Mac OS X i onda ima sve i jare i pare
a imace i ogromnu ustedu za nase uslove pogotovo.



[ Darko014 @ 04.01.2012. 21:32 ] @
A kako to da za mac ne postoje virusi?
Mislim to je isto os kao i win.U cemu je fora,
kako to da postoji milion virusa za win,a za mac skoro da ih nema?
[ MacOS @ 04.01.2012. 21:44 ] @
> Mislim to je isto os kao i win.U cemu je fora,
> kako to da postoji milion virusa za win,a za mac skoro da ih nema?

Kuku, opet se nasao neko pametan. :( google je tvoj prijatelj pa pitaj njega. Za pocetak, koliko virusa ima za UNIX? I nije 'skoro', nema virusa za mac
[ Darko014 @ 04.01.2012. 21:53 ] @
Ovo je forum,mesto za pitanja i odgovore.
Jednostavno ne razumem kako.
Sta sprecava nekog hakera da napravi virus za mac.
[ pri3rak @ 04.01.2012. 22:42 ] @
Nedostatak interesa
[ calimero @ 05.01.2012. 00:40 ] @
nedostatak interesa ako pitas Win lusera (^); realno: jedino sto mogu da naprave je "virus" koji trazi admin pass da se instalira sto ga automatski diskvalifikuje kao virus ;)

...a sve to zato sto je NeXT/Apple od starta organizovao svoj operativni sistem pametno i kvalitetno, nesto nalik onome sto je M$ uradio sa Windows Vistom 2006.
[ Dexic @ 05.01.2012. 02:46 ] @
Apple je kopirao postojeci Linux :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.01.2012. 02:56 ] @
Jesi siguran da je bio Linux? Nemoj da pišeš ono što si načuo ili misliš da je tačno, samo zato što bi bilo super iz tvog ugla da je tačno :)
[ MacOS @ 05.01.2012. 06:36 ] @
Ne nije kopirao, REGULARNO je uzeo nesto i stavio pod haubu. Sva prava su podrzana tako da je sve sasvim legalno.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 05.01.2012. u 11:14 GMT+1]
[ _goThic_ @ 05.01.2012. 07:04 ] @
Nije svako kopiranje nelegalno.
[ Dexic @ 05.01.2012. 07:57 ] @
Pa ko je rekao da je nelegano kopirao?
[ pri3rak @ 05.01.2012. 08:40 ] @
Citat:
calimero:  realno: jedino sto mogu da naprave je "virus" koji trazi admin pass da se instalira sto ga automatski diskvalifikuje kao virus

jabucice jos realnije "pobede" na pwn2own manifestacijama skoro svaki put
[ labicko1 @ 05.01.2012. 09:27 ] @
Suludo je govoriti da postoji 100% siguran sistem. Takodje je suludo da se misli da inzinjeri Windowsa nemogu da implementiraju isti sistem da na sta god kliknes treba da ubacis parolu.

Ja licno nestavljam svaki par gaca u mojoj kuci pod kljuc, ali ima tipova koji svaki par gaca drzi u razlicitim fiokama pod raznim kljucevima. Sada kada lopov udje ja ostadoh bez gaca, dok komsija nema sta da brine. Ali j**** taj zivot kada na svaki pet minuta otkljucavas nesto.

Nije prednost Mac nad PC to sto nema virusa, ili sto je mnogo stabilniji (stvarno mi nije jasno sto se ovde ljudi zale na stabilnost Win, meni je ova verzija instalirana vise od godinu dana i nemam problema). Prednost Mac je u dizajnu, i u hardweru koji se ugradjuje. Samo sto taj hardwer nije neophodan u tom kvalitetu da bi sistem radio. Ja nekazem da Mclaren Mercedes sa pozlacenim motorom nije dobar, ali ta pozlata (iako oni objasnjavaju da doprinosi radu auta) nije bas neophodna. Taj sto kupuje taj mercedes i Mac ne kupuje ga da bi iso brze vec da bi zadovoljio svoj ego, jel inace istu brzinu mozes postici sa drugim sistemima za mnogo manje novca.
[ Dexic @ 05.01.2012. 10:26 ] @
Citat:
pri3rak: jabucice jos realnije "pobede" na pwn2own manifestacijama skoro svaki put :)


Ovo me podseti da je na hack konferenciji hackerima trebalo svega 2 sekunde da hakuju Mac preko Safari-a, dok cak ni IE6 nije mogao ni priblizno brzo da se hakuje ;)
[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2012. 10:45 ] @
@calimero,

Dobiti eskalaciju privilegija je savrseno moguce na Mac OS X-u sto pwn2own i te kako dokazuje. Kunuti se u sigurnost OS-a po dizajnu moze samo naivna osoba, sorry. To sto OS X nema viruse se svakako ne moze povezati sa nekakvom nadprosecnom otpornoscu na eskalacije privilegija koje su dokumentovane i koji taj OS cine podjednako busnim u poredjenju sa njegovim konkurentima.

Sa tim u vidu, Mac OS X >jeste< inherentno sigurniji od Windowsa za end-usera iz prostog razloga zato sto je baziran na BSD-u koji nije nuzno dodatno podesavati za razliku od Windows-a. Nije nemoguce osigurati Windows, ali zbog odredjenih marketinskih odluka Windows dolazi sa gomilom stvari podesenim kako ne treba sa sigurnosne tacke gledista, ali to je druga prica.

Tako da, sanse da end-user fasuje neki problem jesu drasticno manje sa OS X-om (za sada, vrrrrlo male u praksi). Ali to blage veze nema sa nekakvom specijalnom sigurnoscu ili dizajnom OS X-a.
[ calimero @ 05.01.2012. 15:13 ] @
@dimkovic

slazem se sa tobom (apsolutno na istu stvar sam mislio) ali prosto sam fasciniran tvojom potrebom da uvek imas zadnju rec... pa makar ponovio nesto ocigledno
[ MacOS @ 05.01.2012. 21:15 ] @
Dakle javio si se napokon. Ako iole volis Alan Forda onda znas za cuvenu izreku:
The one who flies is worthy. The one who is worthy flies. The one who doesn't fly isn't worthy.

Pridruzi se prognanima i koristi pravu stvar a za tebe ispada da je to MacbookAir
[ Devanagari @ 06.01.2012. 09:35 ] @
Karakteristicno za svaku temu gde se javljaju raznorazni eksperti je potpuno odsustvo obzira prema onome sto je op pitao i navodjenje sopstvenih iskustava koja nemaju previse veze s onim sto je op naveo kao svoje potebe.

Covek je pitao za:

Citat:
luaay: Nisam bas expert u ovome, ali treba mi novi laptop. Imam Dell Pc star vec 10 godina i treba mi laptop jer na ovom starom desktopu vec crkava i gasi se ploca.
Uglavnom, koristio bih ga najvise za pisanje knjiga, spisa, obradjivanja audio video fajlova i obicnu internet upotrebu.


Ovo su sa svojim iskustvima uporedjivali cruise ship administratori, mysql gurui, linux konvertiti i tako dalje...

Za ovo sto covek trazi sasvim je dovoljna win masina od cca 450-500 evra, sa bilo kojom diskretnom grafickom i to da bude zaista solidna masina za navedene potrebe. Kupovati npr. MacBookAir od 1000-1200 evra sa sve integrisanom grafuljom za video obradu je cisto runsko ludilo.
[ component @ 06.01.2012. 11:09 ] @
Devanagari je upravu. Za potrebe koje je čovek naveo nije mu neophodan Mac. Ali ni za jednu poterbu nije NEOPHODAN Mac. Ako želi da fancy laptop neka kupi Mac, a ako mu je do funkcionalnosti, PC će biti odličan. U svakom slučaju, za navedene potrebe svakako ne bih preporučio Windows (osim ako ne ide kao OEM zajedno sa laptopom). Za 400-500€ može se uzeti sasvim pristojan Linux laptop
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.01.2012. 13:15 ] @
S bitnom napomenom da čovek nije rekao da pri svemu želi da prođe najjeftinije moguće jer mu je budžet ograničen ili jer ne želi da plati preko neke cifre.

Ako mu se Mac baš sviđa, onda je vala može i njega uzeti, a analitičari ekonomskih prilika u zemlji i svetu mogu da odahnu.
[ Devanagari @ 06.01.2012. 13:42 ] @
Naravno, tu si u pravu, takodje cim uopste razmatra Macintosh racunar sigurno ima neke pare koje uzimaju u obzir i njegovu cenu. Sa druge strane, jos uvek koristi racunar koji je star 10 godina, pa je i to indikator necega. Kada sve to preseces zahtevima koje je izneo, mislim da je jedini rezon koji u ovoj situaciji moze da ima pa da kupi Maca upravo to da zanemari svaki rezon i zahteve koje je sam izneo... Ono, kupovina radi kupovine ali sta je onda pitao bilo koga za savet?
[ mr. ako @ 06.01.2012. 14:18 ] @
Presudno za kupovinu Mac-a je lokacija gde ce postavljac teme raditi svoje projekte.
Cim je temu tendenciozno postavio u Mac forum mogu se pretpostaviti prioriteti i mentalni sklop, kao i da je postavljacu bitno da mu komp bude fino dizajniran i da izmami poneki uzdah devojaka u prolazu dok bude ispijao kafe late u basti restorana u centru. :)

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.01.2012. 15:04 ] @
Vrlo su plitke pretpostavke o kupovini bilo cega zarad mamljenja uzdaha ikoga. Mene cak vredjaju, buduci da su mi prva dva Maca bile desktop masine. Ako sudis o ljudima na taj nacin, molim te da povrsnost te vrste ostavis za sebe.
[ banchi @ 06.01.2012. 16:01 ] @
Uzdasi...u pravu su ovi sto to tvrde. Moja kad vidi da sedim sa Macom, oce da poludi :))
Koliko zavisti ima u Srbalja, to je opste poznato mesto, ali ovde nisam ocekivao u ovom stepenu.
Aman, ako neko hoce da ima Mac jer smatra da je najbolji, pa neka ga ima. Ako neko misli da je PC bolji, jesftiniji, lepsi...pa ok.
Uvek su skupe stvari kupovali oni koji to mogu i uvek medju njima ima i onih kojima je to samo stvar statusnog simbola ali ima i onih kojima je to potreba, iz raznih razloga.

Preporuka za sve...ne dovodite u pitanje neciji izbor. Zamislite da vama neko kaze...znas, mogao si naci i ruzniju zenu/devojku, jer i one odradjuju posao. Mislim pih...
[ mr. ako @ 06.01.2012. 21:47 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Vrlo su plitke pretpostavke o kupovini bilo cega zarad mamljenja uzdaha ikoga. Mene cak vredjaju, buduci da su mi prva dva Maca bile desktop masine. Ako sudis o ljudima na taj nacin, molim te da povrsnost te vrste ostavis za sebe.


Nisu plitke pretpostavke, plitki su razlozi iz kojih se insinuira ovde da postavljac uzima doticni brend, a pretpostavke su samo izvucene iz prethodnih postova. :) No ako nesto pazljivije pogledas ono sto sam napisao i za trenutak se izvuces iz koze slepog apple fanboya, videces da nisam pricao tebi ili "vama" generalno, vec postavljacu teme... :)
No, taj detalj na koji se osvrces nije poenta vec samo satira... pa cak i tebi konkretno da je upuceno, mogao si uvideti.



@banchi
Kako da ne dovodimo u pitanje tudji izbor, kada postavljac teme tako nesto trazi i to je i navodni razlog postavljanja teme, a tako joj i ime slovi. :) Zato i rekoh, osvrcuci se na izneto i poznato dosad u temi, "Presudno za kupovinu Mac-a je lokacija gde ce postavljac teme raditi svoje projekte.".





Zao mi je samo sto pojedini ovde pustaju kandze i nakostrese se cim neko stavi negaciju ispred reci Apple! To je boles' vec...
[ luaay @ 06.01.2012. 22:03 ] @
Drago mi je sto je doslo do ove rasprave,svaka rasprava je zdrava ili bolesna ali veoma korisna,prostudirao sam sve odgovore i mislim da cu ipak otici na MAC s tim sto cu morati vise vremena izdvojiti za neke domace zadatke posto sam dibidus za MAC (izucavanje operacija,funkcija,komandi itd)
Dobra je stvar i to sto MAC kompanija daje besplatne casove za nove korisnike,ne znam jeste li to znali?
ps.da ,i pare nisu neki problem ,bolje potrositi i vise na pravu stvar nego,znate i sami..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.01.2012. 00:57 ] @
mr. ako, možeš ti pisati u jednini, obraćajući se pokretaču teme, ali ti je kriterijum koji opravdava kupovinu ili ne i dalje "lokacija na kojoj će se posao obavljati". A na sve to se ukopavaš još dublje vređajući me (figurativno govoreći, naravno da me ne vređa šta neko ko me ne zna misli o meni), nazvavši me slepim Apple fanboyem, jer to zaista nisam. Bez nekog pravdanja, ne posedujem iPhone, iPad, a iPod sam dobio, sa mnogim poslovnim potezima Applea kao firme se ne slažem, tako da neosnovane tvrdjnje više govore o tvom mentalnom sklopu, nego o mom...ili o mentalnom sklopu čoveka koji je na Mac forum došao da pita da li da uzme Maca. Njegova logika za postavljanje teme ovde je, well, logična. Ako želim da kupim Škodu, ne idem u VW salon i pitam da li da kupim Škodu, već odem u Škodin salon, pa očekujem da čujem prednosti posedovanja Škode.

Do sada je u temi, od pozitivnih momenata, izneto da je:

- OS X siguran sistem out-of-the-box
- da za njega ne postoje virusi
- da je OS X vrlo jednostavan za korišćenje
- da poseduje ugrađen efikasan sistem/mehanizam za bekap
- da je u Macu kvalitetan hardver
- da su Macovi vrlo atraktivnog dizajna

YMMV, kod mene se na 100 polovnih i novih pokvari 1, ali kvalitetan hardver se odnosi i na tastaturu, ekran, touchpad, bateriju i sl. Ne samo na procesor ili grafičku. A propo one priče da je u servisu negde bilo najviše Macova.

Gornje stvari mogu, a ne moraju da imaju ikakve veze sa Windowsom. Čovek korisiti računare već 10 godina i za to vreme je svakako mogao da stekne predstavu šta mu je na Windowsu smetalo, a šta ne.

Luaay, molim te piši Mac, a ne MAC, jer MAC znači nešto drugo. Firma koja proizvodi Macove se zove Apple. Što se tiče upotrebe OS X-a i Maca, nećeš imati nekih većih problema. Većina stvari je navika i to je ono što je najveći problem onima koji sa Windowsa pređu na OS X. Javi svakako šta si kupio i ako budeš imao nekih nejasnoća šta i kako kod sistema :)
[ luaay @ 07.01.2012. 01:58 ] @
i drugi su ovde pisali MAC
[ MacOS @ 07.01.2012. 02:03 ] @
> i drugi su ovde pisali MAC

Pa sta? Ako su oni kompjuterski nepismeni moras li i ti da budes? MAC je skracenica za Media Access Control
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.01.2012. 02:56 ] @
Citat:
luaay: i drugi su ovde pisali MAC


Znam, i već sam jednom skrenuo pažnju na temu Pravopis - 10 načina da pogrešno napišete Mac, OS X, iPod, iMac ili iPhone, ali se poruka zagubila u moru ovih prepucavanja :)
[ mr. ako @ 07.01.2012. 03:04 ] @
Hmm, izgleda me nisi razumeo ili si opet zaslepljen... Pre svega da ti odgovorim da to nije moj kriterijum kako pokusavas da predstavis. To sam pojasnio u prosloj poruci, no iz nekog razloga to ignorises ili ne vidis. Isto tako taj detalj na koji se osvrces i na kojem baziras svoje argumente protiv mene licno, nije poenta vec samo satira... Takodje ne vidim zasto se ukopavam ukoliko ukazem da je neko fanboy iz ociglednih razloga.
Dobar pokazatelj toga kao i tvog slepila kao i fanboyizma je, izmedju ostalog, tvrdnja kako je postavljac dosao ovde da pita da li da kupi Maca, IAKO je naslov teme jasan ko dan (za onog ko nije zaslepljen) i glasi: "Da li da kupim Mac ili PC?". To zaista prica o tebi i slicnima i onome na sta ukazujem. Jednostavno ignorisanje cinjenica u cilju pravljenja iskrivljene slike.

Cak ti je i ta analogija sa Skodom i VW nakaradna, jer ako ocu da kupim Skodu, necu ici kod njihovih treniranih prodavaca koji znaju da sakriju mane i istaknu vrline, vec cu pitati nekoga ko je neutralan ili negde gde ne postoji direktni interes - recimo nesto tipa "vodic za kupovinu automobila SVIH marki". :) Znaci necu doci u "udruzenje ljubitelja novih Skoda automobila" i samo tamo pitati (iako nece skoditi da i tu postavim neko pitanje naravno), vec cu otici na mesto gde se skupljaju ljubitelji svih marki, te tako dobiti REALNU sliku, a ne samo zealotska misljenja... Nadam se da uvidjas poentu. :)

Sto se tice pobrojanih stvari, to mozes reci i za Win7 (osim naravno onoga za viruse):
- Win7 siguran sistem out-of-the-box
- da je Win7 vrlo jednostavan za korišćenje
- da poseduje ugrađen efikasan sistem/mehanizam za bekap
- da je u PC-u kvalitetan hardver
- da su PC-i vrlo atraktivnog dizajna

Tako da pobrojavanje imaginarnih prednosti, kao sto vidis, nema neku tezinu i time se nece mnogo postici... osim ako ne zelis sebi da pravis tu drugu "realnost".









Zao mi je samo sto pojedini ovde pustaju kandze i nakostrese se cim neko stavi negaciju ispred reci Apple! To je boles' vec...
[ luaay @ 07.01.2012. 04:26 ] @
inace hvala svima na diskusiji i ako ima jos neko nesto da doda,samo napred.znanja nikad dosta!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.01.2012. 04:44 ] @
Ajmo onda iz početka :)

Postavljač je mogao da bira da li će otići u PC sekciju foruma ili u Mac. Odabrao je Mac. To ipak više govori o njegovom vaganju da li da se odluči za 1 od 3 Mac laptopa ili da ne prelazi uopšte na OS X iz razloga koji mu mogu biti predočeni.

Evo, neka on sam potvrdi da li sam u pravu.

Dalje, oko onoga što nazivaš "imaginarnim prednostima", čime pokazuješ da me ne pratiš, je da sam ja pobrojano sa svoje strane nazvao pozitivnim momentima, ono što je meni bitno kod sistema koji koristim. Nisam rekao da drugi kompjuteri ili OS-ovi nemaju ništa ili nešto slično. Ne idem na provokacije i na bacanje prašine u oči.

Ako napišeš da je Win 7 siguran OTB, a onda kažeš "osim naravno onoga za viruse", od čega je onda siguran? Pirata sa Kariba?
OS X je (mislim) jednostavniji za korišćenje, ako ćemo već da teramo mak na konac, ali pošto čovek već ima staža sa računarima, to ipak nije toliko bitno.
To da PC poseduje kvalitetan hardver i da su atraktivnog izgleda niko ne spori, ali nisi čoveku predložio ništa konkretno, pa mu nisi baš ni pomogao. Nekako mi je teško poverovati da je isti kvalitet hardvera u laptopu od 400€ i u onome (isto "PC") od 1900€.

A kako si se ti ogradio u svojoj klasifikaciji ljudi ja zaista nisam našao u tvojoj poslednjoj poruci. Možda sam slep od silnog fanbojizma ;)

Poenta SVAKE moje diskusije na ovu temu je da se kupac NEĆE POKAJATI izborom Maca. Da li će se pokajati ili ne ako kupe PC, ne znam.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.01.2012. 04:47 ] @
E, da, a što se poređenja za kola tiče, naravno, u pravi su kada kažeš da ćeš gledati da se informišeš kod nezavisne strane, ali pošto smatram da je čovek došao da čuje prednosti kupovine Maca, smatrao sam da je u tom svetlu analogija odlaska kod ljudi koji rade sa određenim kolima prikladnija, u odnosu na odlazak kod "konkurencije". Naravno, na forumu je mogao doći ili ovde ili kod "konkurencije", nema nezavisnih i nesvrstanih :)

Šta god da uzme, neka ga opet dobro služi kao i prošli laptop.
[ zoomtronic @ 07.01.2012. 11:47 ] @
Svaka čast MAC OS-u i Apple-u, ali ne hvala, precenjeni su.
Za dva puta manje para kupim jači PC. Što se tiče virusa i antivirusa, nije vredno spominjati
Sa druge strane ako bih dobio na poklon Apple Lap...
...ne bih se bunio
[ staticInt @ 07.01.2012. 11:54 ] @
Zbog svog ovog prepucavanja i nebitne diskusije ja moram izneti svoj utisak. Ceo zivot koristim PC, tacnije i dan danas desktop masina mi je PC ali kad sam se odlucio za laptop kupio sam Mac Book Pro 13" koji, da kucnem u drvo, radi ko sat. Razlog zasto sam se odlucio za Mac laptop a predhodno sam imao Toshibu i Sony je taj sto Mac ima jako kvalitetan ekran, tastaturu, kuciste, touch pad koji je jako koristan jer sa lakocom mozete da scrollujete i to sve radi veoma dobro. Baterija je takodje sasvim solidna drzi mi i do 4 sata. Posebno mi se svidelo kuciste jer opet nije plastik-fantastik kao kod Toshibe, naravno Sony je tu bolji jer je plastika kvalitetnija ali opet je plastikaner i kuciste je debelo kao vekna hleba(hiperbola je namerna).

Zavisi kome za sta treba, ja igrice ne igram mada i neka koju sporadicno upalim ima svoju verziju i za OS X, sto se tice mog posla meni jako odgovara i radim sa velikom lakocom i cak brze nego na konkurenciji (Toshiba - Sony VAIO) iz svega iznetog smatram da bih za laptop varijantu pre pazario neki MacBook nego bilo koji drugi PC.
Sto se tice desktop masine tu se vec vodim nekom drugom logikom i zahtevima i tu, bar sto se mene tice, Mac bi me zadrzavao tako da za desktop masinu imam PC.

Postavljacu teme bih preporucio da ode u neku prodavnicu ili vec ako nadje od nekoga da kupi Mac i da ga taj malo uputi i pokaze mu kako sve to funkcionise pa onda da odabere sta mu vise lezi, na kraju svakako najbitniji je subjektivan utisak.

Sto se tice onih apple fanboy - pc fanboy gluposti mogu reci da nikad nisam bio fanboy bilo koje firme, proizvodjaca ili bilo kog brenda. Jednostavno ne razmisljam u pravcu da ako je od nekog brenda to mora da valja, vodim se razumom i potrebom pri kupovini. Posedujem i iPhone i to jos uvek 2G ali to je zato sto su mi se smucili plastikaneri i smatrao sam da je iPhone best buy za to vreme i siguran sam da nisam pogresio jer i dan danas radi kao kad sam ga kupio i nisam nikada imao ikakve probleme sa istim. Kao sto vidite ja nov iPhone nisam kupio jer opet imam neke svoje razloge zasto mi se nov iPhone ne svidja sto ne znaci da cu mozda uzeti neku sledecu generaciju ili nesto od nekog potpuno drugog proizvodjaca.

Nadam se da sam bar malo doprineo soluciji problema koju ima otvarac teme.
[ Ivan Dimkovic @ 07.01.2012. 12:04 ] @
Citat:
staticInt
naravno Sony je tu bolji jer je plastika kvalitetnija ali opet je plastikaner i kuciste je debelo kao vekna hleba(hiperbola je namerna).


Gledao si pogresan Sony laptop :-)

http://store.sony.com/webapp/w...amp;identifier=S_Z_SERIES_PAGE

Laksi od 13" Macbook Air-a, mocniji od 13" MacBook Pro-a i nije od plastike vec od carbon-fibera ;-)

A da, i najdeblji deo je tanji od najdebljeg dela Air-a...


[ staticInt @ 07.01.2012. 12:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Gledao si pogresan Sony laptop :-)

http://store.sony.com/webapp/w...amp;identifier=S_Z_SERIES_PAGE

Laksi od 13" Macbook Air-a, mocniji od 13" MacBook Pro-a i nije od plastike vec od carbon-fibera ;-)

A da, i najdeblji deo je tanji od najdebljeg dela Air-a...


Ivane aludiram na onaj koji posedujem, a i molim te ako vec biras Sony VAIO nov biraj neki u istom price rangeu znaci do 1200$ :)
To bi bila ova varijanta http://store.sony.com/webapp/w...categoryId=8198552921644767499

Deluje mi plastek mada ga nisam probao svakako :)
[ Ivan Dimkovic @ 07.01.2012. 12:13 ] @
Ma gde nije plastik-fantastik :)

IMHO, od Sony-ja ono sto valja je Z (bez konkurencije) i eventualno S(A/B).
[ staticInt @ 07.01.2012. 12:28 ] @
Ivane ne mogu da se ne slozim sa tobom jos da imam te pare za laptop odmah bih pazario Z :)
[ halisuretan8 @ 07.01.2012. 12:32 ] @
Pc je plastika koja smrdi kad se pregreje.
MAc je aluminijum, nikada se ne savija i ne krivi.

plus, na Mac mozes da instaliras i Win i Linux ako ti treba bez problema.
[ SStudio @ 07.01.2012. 12:38 ] @
Citat:
Pc je plastika koja smrdi kad se pregreje.
MAc je aluminijum, nikada se ne savija i ne krivi.


Sa koje li si ti kruške pao.
[ HeYoo @ 07.01.2012. 12:41 ] @
Apple je proizvodjac PC sa kvalitetnim kucistem :D
[ freesoftwareman @ 08.01.2012. 00:28 ] @
sta ste se uhvatili za Sony kao kada je Sony jedini medju PC laptopovima, ima drugih takodje kvalitetnih laptopova sa Al materijalima:
HP, Dell , pa cak LG i Samsung itd. plus na vecini moze da se instalira i Mac OS X.

Citat:
HeYoo: Apple je proizvodjac PC sa kvalitetnim kucistem :D

slazem se :))) ahahah
[ luaay @ 08.01.2012. 05:07 ] @
Citat:
HeYoo: Apple je proizvodjac PC sa kvalitetnim kucistem :D

a kvalitetan ukus si zaboravio?
[ halisuretan8 @ 08.01.2012. 11:41 ] @
ne sa kruske vec sa jabuke.

najbolji su mi oni koji kupe laptop koji nikada nije mrdnuo sa stola. ja sam non stop po avionima i dobro znam sta znaci aluminijum u odnosu na plastiku. kad ti neka budala stavi svoju torbu na komp pa sad ti vidi sta ce pre da izdrzi, da li plastika ili metal.
[ HeYoo @ 08.01.2012. 12:50 ] @
Pa ne znam kakve si ti to laptopove vidjao. Ako su od plastike nisu od sira. Opet ako se primeni tolika sila da se polomi plasticni laptop ni taj aluminijumski ne bi bolje prosao.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.01.2012. 12:59 ] @
Da, u pravu su, za te stvari je plastika bolja, jer je elastičnija. Aluminijum ako iskriviš, recimo, ulubiš, to je to, dok plastika "diše".
[ ventura @ 08.01.2012. 13:39 ] @
Citat:
freesoftwareman: sta ste se uhvatili za Sony kao kada je Sony jedini medju PC laptopovima, ima drugih takodje kvalitetnih laptopova sa Al materijalima:
HP, Dell , pa cak LG i Samsung itd. plus na vecini moze da se instalira i Mac OS X.

Znaš koji je jednostavan test da prepoznaš krš laptop?

Uhvatiš otvoren laptop za ivicu dok je otvoren i tako ga podigneš... U zavisnosti od količine krckanja i uvijanja ćeš provaliti kvalitet laptopa.. Samo što to nije preporučljivo raditi na leftinijim modelima jer imaju tendenciju da prestanu da rade kad im to uradiš...
[ halisuretan8 @ 08.01.2012. 17:20 ] @
pa voyager nije Mac limenka pa da se udubi.
imao sam jednu toshibu i jedan vaio i oba su ok. nisu se kvarila. ali su nakon nekog vremena postali krckavi i lelujavi.
ali zbog posla sam presao na os x i na mac (od 07) i nisam se pokajao.
da me pogresno ne razumete, nisam ja nikakav mac fanboj, apple je kompanija kao i google ili ms, nista tu nije sporno. ali mi daleko vise prija os x na apple hardveru.
[ flighter_022 @ 09.01.2012. 22:18 ] @
Onaj kome je cvrstina kucista primarni kriterijum pri izboru laptopa treba da izabere Panasonic Toughbook :)
[ Corisnik4 @ 10.01.2012. 18:22 ] @
Ja imam Mekintoš i ne namjeravam ga mijenjati nizašta!

Jednostavno je bolji i lakši za upotrebu od Windows.
Ako malo bolje pogledate, sve velike kompanije se trude da proizvedu nešto slično Apple proizvodima! A da ne pričam o mobilnim telefonima...
I pad, I pod, I phone su objasnili neke stvari..
Jeste da je cijena malo paprena za naše uslove, ali ja sam svoj kupio u Porto Riku, i zadovoljan sam potpuno!

A to što uporno govore da je Mac lošiji, oni nemaju veze, i ne žele da se prilagođavaju novim stvarima. I meni je bilo čudno na početku,ali treba strpljenja!
Pa i Linux je bolji program od Windows-a, i stariji, ali nije čovjek imao love da napreduje kao ovaj,i zato je kod nas zastupljeniji Windows.
Pa kad je nešto dobro došlo na ove prostore!!?? prave stvari ne dolaze u zemlje trećeg svijeta...
[ halisuretan8 @ 10.01.2012. 19:15 ] @
Citat:
Corisnik4: Ja imam Mekintoš i ne namjeravam ga mijenjati nizašta!

Jednostavno je bolji i lakši za upotrebu od Windows.
Ako malo bolje pogledate, sve velike kompanije se trude da proizvedu nešto slično Apple proizvodima! A da ne pričam o mobilnim telefonima...
I pad, I pod, I phone su objasnili neke stvari..
Jeste da je cijena malo paprena za naše uslove, ali ja sam svoj kupio u Porto Riku, i zadovoljan sam potpuno!

A to što uporno govore da je Mac lošiji, oni nemaju veze, i ne žele da se prilagođavaju novim stvarima. I meni je bilo čudno na početku,ali treba strpljenja!
Pa i Linux je bolji program od Windows-a, i stariji, ali nije čovjek imao love da napreduje kao ovaj,i zato je kod nas zastupljeniji Windows.
Pa kad je nešto dobro došlo na ove prostore!!?? prave stvari ne dolaze u zemlje trećeg svijeta...


ovaj post je ladno anti-apple... mnogo bre fault.
[ Boobec @ 10.01.2012. 20:31 ] @
Jel moguce na Mac OS X instalirati neke od klasicnih igrica, poput CS 1.6, NFS...???

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.01.2012. 20:45 ] @
Moguće je. Nađeš samo tzv. "Cider port" koji je prepakovana igra za Mac.
[ taz69 @ 12.01.2012. 19:24 ] @
Nema tu sta puno da razmisljas, kupis lepo Mac i uzivas.
U slucaju da te uhvati nostalgija ili imas stvari koje ne podrzava Mac kupi ovaj soft (Parallels Desktop 7 for Mac) i problem je resen.

Srecno
[ mikikg @ 14.01.2012. 14:28 ] @
Hehe, koristim racunare jos iz vremena DOS-a pa cak i pre toga ...
Windows sam koristio dok se nije pojavila (najveca glupost) Vista od kad sam odlucio da batalim vise M$ i predjem na nesto ozbiljnije. Prodao sam lepo svoj legalni XP Pro CD za cc 150E i kupio Snow Leopard CD za 40E a za razliku novca napucao SSD disk i dodatni RAM :) Ne mogu da vam docaram koliko to x^y puta bolje radi!
Mac OS X je bio moj izbor ali na PC platfomi. UNIX baziran sistem koji je za ljude iz tehnike (programiranje / razvoj aplikacija i sl) ZAKON!
Ko se prvenstveno igra sa svojim racunarom neka ostane na Windows.
Ko se prvenstveno bavi mreznim aplikacijama i svim stvarima vezanim za to ili Pro Audio/Video obradom onda je MAC drasticno bolji izbor.
Sam MAC hardware jeste skup (malo i precenjen) ali sa razlogom. Zato je OS X na PC veoma interesantna opcija! Ima na ES tema (sa stotinu stranica) koja se bavi tom problematikom. Za nuzdu imam virtualnu masinu sa XP ukoliko mi zatreba da poteram neki specifican Win-only programcic.
[ halisuretan8 @ 17.01.2012. 22:26 ] @
Mssssim,
ova tema je vec prevazidjena... vec su nasi stari o tome pricali i naklapali, dal mac il pc dal mac il pc.... evo uverite se sami:

[ adzo_ @ 18.01.2012. 09:20 ] @
Citat:
mikikg:Windows sam koristio dok se nije pojavila (najveca glupost) Vista od kad sam odlucio da batalim vise M$ i predjem na nesto ozbiljnije. Prodao sam lepo svoj legalni XP Pro CD za cc 150E i kupio Snow Leopard CD za 40E a za razliku novca napucao SSD disk i dodatni RAM :) Ne mogu da vam docaram koliko to x^y puta bolje radi!


???
Za 110€ si kupio SSD i dodatni RAM u trenutku kada se pojavila Vista?
:D
SSD od 4GB? :) za ovaj novac u tom trenutku....
Cirkus

[ symbian_6p @ 22.01.2012. 10:40 ] @
[ z.dorian @ 11.02.2012. 17:06 ] @
Sve zavisi za sta ces ga koristiti, ali za prosjecnog korisnika je i nebitno
[ ventura @ 11.02.2012. 19:12 ] @
Zašto upoređivati neki bezimeni PC sa veoma ozbiljnim brandom kao što je Apple?

Ako hoćemo Rolls Royce da uporedimo sa nečim, nema poente porediti ga sa nekim Kineskim Guanghdo autom, već ga treba staviti pored Bentlija ...

Na primer:

Apple iMac
Procesor i5-2.7GHz
Monitor 21.5"
Cena: $1499

Lenovo ThinkCentre M90z
Procesor i5-3.2GHz
Monitor: 23"
Cena: $1088

Dakle za 30% manje novca se dobije nešto jača mašina, jednakog kvaliteta izrade kao i Apple, a sad što se tiče dizajna, sve je stvar ukusa, ali meni lično ne izgleda loše:


Ili eventualno neki Sony Vaio ako se nekome sviđa više taj dip dizajna...

Ali porediti babe i žabe nema nikakvog smisla..


BTW ja bi kupio Apple, ali ipak treba imati valjanu argumentaciju
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2012. 19:40 ] @
Bitno je i kakav je panel u tom Lenovu. Ako nije IPS, onda je iMac u prednosti, te je i razlika u ceni opravdana.
[ ventura @ 11.02.2012. 20:57 ] @
Teško da Apple ima bolji ekran, u najmanju ruku su istog kvaliteta.. A što se tiče laptopova, Lenovo ima za dve klase bolje ekrane od Apple-a...

Uzmi za primer najnoviji MacBook Pro 15" koji ima native rezoluciju od samo 1440x900 px, dok moj 3 godine star Lenovo W500 ima WUXGA 1920x1200px sa sve antiglare panelom...
[ Darko Selakovic @ 11.02.2012. 21:13 ] @
Ventura, rezolucija i kvalitet monitora su dve različite stvari.

Koji tačno panel ima Lenovo ThinkCentre M90z?
[ ventura @ 11.02.2012. 21:15 ] @
ThinkPad serija šije apple MacBook po kom god hoćeš parametru displeja...

Ne znam koji displej je u M90z jer osim 23" i FullHD rezolucije, ne vidim nijednu drugu specifikaciju..
[ Darko Selakovic @ 11.02.2012. 21:25 ] @
MacBook se više ne proizvodi.

Kada kažeš "ThinkPad" napiši nam tačno na koji model misliš.
[ ventura @ 11.02.2012. 21:28 ] @
Kako se MacBook ne proizvodi? Koji drugi laptop postoji od Applea?

A poređenja radi su ThinkPad T i W serije...
[ Darko Selakovic @ 11.02.2012. 21:32 ] @
Aktuelni modeli su Macbook Air i MacBook Pro:
Mac
[ balavi @ 11.02.2012. 21:33 ] @
Citat:
ventura: Kako se MacBook ne proizvodi? Koji drugi laptop postoji od Applea?

A poređenja radi su ThinkPad T i W serije...


ček malo, jel se ti to zezaš, praviš paralelu između Apple-a i Lenova, a ne znaš koje laptopove Apple pravi

pa kako možeš da kažeš da je onda hw Lenova bolji
[ ventura @ 11.02.2012. 21:48 ] @
Vi ste baš neki analni tipovi...

Ako diskutujemo o Apple laptopovima, šta jel treba i serijski broj da navedem da slučajno ne bude neka zabuna?

Evo, Apple 15-inch MacBook Pro part number MD318LL/A ima sraanje displej u odnosu na Lenovo W520 part number 4270CTO.

Jel sad bolje?
[ Darko Selakovic @ 11.02.2012. 21:54 ] @
Jeste sad mnogo bolje, samo šta je konkretno "sraanje", tj. šta je bolje na ThinkPad W520 (4270-CTO)?
[ ventura @ 11.02.2012. 22:01 ] @
Citat:
Darko Selakovic: Jeste sad mnogo bolje, samo šta je konkretno "sraanje", tj. šta je bolje na ThinkPad W520 (4270-CTO)?

Lenovo: 15.6" FullHD (1920 x 1080) LED Backlit Anti-Glare Display
Apple: 15.4" (1440 x 900) LED-backlit glossy display

Da li je možda potrebno nacrtati?

BTW naveo sam da moj 3 godine star Lenovo W500 ima displej ovog kvaliteta, a na MacBook Pro kupljenom 2012 godine ne možeš da odgledaš film u FullHD rezoluciji... Toliko o tome..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2012. 22:02 ] @
@Ventura i Darko, pošto ste se dotakli u raspravi konkretno M90z modela, Lenovo zaista nigde nije napisao koji je panel unutra, što dovoljno govori o tome kome uređaj NIJE namenjen. Po komentarima ljudi koji su ga gledali unutra je po svoj prilici TN panel, što me ne čudi, jer da je IPS bio bi verovatno 300tinjak USD skuplji.

http://www.lenovo.com/shop/ame...ystem_data/m90z_tech_specs.pdf

Mana mu je i max od "samo" 8 GB RAM-a, dok je kod iMaca to 16 zvanično, odnosno 32GB sa modulima od 8GB. Prednost u odnosu na iMac je što se može iskoristiti kao zaseban monitor, dok je kod iMaca to izvodivo samo sa 27" modelom. I tako...sve nađe svog kupca.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2012. 22:12 ] @
Onoga ko kupi 15" laptop da bi mogao gledati FullHD filmove na njega treba prvo kod psihijatra, pa onda kod oftalmologa, pa tek onda u prodavnicu :D

Ventura, može se Apple laptop kupiti i za većom rezolucijom i anti-glare opcijom. Apple je došao do zaključka da ljudi češće gledaju filmove na TV-u, na koji će prikopčati laptop, te da nema potrebe krkati rezoluciju, a da se na laptopima najčešće barata fotografijama, zbog kojih je ubačen sjajni ekran, jer na njemu bez ikakve kalibracija fotke izgledaju življe i "lepše". Kome treba veća rezolucija ili mat ekran, doplati i to je to.
[ ventura @ 11.02.2012. 22:18 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Onoga ko kupi 15" laptop da bi mogao gledati FullHD filmove na njega treba prvo kod psihijatra, pa onda kod oftalmologa, pa tek onda u prodavnicu :D

Ventura, može se Apple laptop kupiti i za većom rezolucijom i anti-glare opcijom. Apple je došao do zaključka da ljudi češće gledaju filmove na TV-u, na koji će prikopčati laptop, te da nema potrebe krkati rezoluciju, a da se na laptopima najčešće barata fotografijama, zbog kojih je ubačen sjajni ekran, jer na njemu bez ikakve kalibracija fotke izgledaju življe i "lepše". Kome treba veća rezolucija ili mat ekran, doplati i to je to.

Pardon, nisam video... Znači možeš da doplatiš još 150 dolara da bi dobio 1680x1050 i antiglare ekran... Super, jedan korak napred sa antiglare, međutim šta je opet sa FullHD filmom?

Sve je to lepo, Steva ne misli da neko na 15" laptopu treba da gleda FullHD film, i to je ok - njegovo mišljenje, a vidim da ga dele i još neki.. Međutim to ne pobija činjenicu da Apple 15-inch MacBook Pro part number MD318LL/A ima lošiji displej u odnosu na Lenovo W520 part number 4270CTO (ako ćemo već da budemo analni do kraja sa oznakama modela).
[ Dexic @ 11.02.2012. 23:24 ] @
Prvo... svi MB (A/P) imaju jako dobre ekrane. Ako ne mislis tako, ili ih nisi video ili imas neke cudne kriterijume po tom pitanju.
Drugo, @Voyager, FullHD i na 13" ima primene. Mozda nece neko gledati FHD film, ali prost kvalitet slike je neprevazidjen. Ko se smeje, neka pogleda Sony VAIO Z sa FullHD ekranom i videce kakva je komedija bilo koji Apple-ov ekran naspram toga. (ovo govorim kao neko ko Apple smatra maltene vrhom sto se displeja tice, iako ne gotivim isti samo zbog fan base-a sa kojim ne bih mogao da izdrzim 5 minuta :D). Apple ima kvalitet ekrana u svim proizvodima, Sony ga doduse sije debelo sa nekim modelima, ali na nekima je iza.

ventura, nisu brojke dovoljne da ocene kvalitet ekrana. Imalo je i gomila ASUS monitora FullHD odmah ali 90% njih ne bih ni u djubre bacio koliko su losi a kamoli da nesto na njima gledam :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2012. 23:40 ] @
@Dexic, hvala na pojašnjenju :) Sve ne verujem da sam Venturu dobro razumeo i da mu je jedini kriterijum za ocenu "kvaliteta" ekrana njegova veličina :D
@Ventura, ako je tako, onda, da, Apple ima najgore ekrane, jer rezolucija istih nije ista kao kod nekih drugih proizvođača. A što se tiče doplate, stvar je filozofije. Apple uvek ima 2-3 linije (modela), a onda postoji mogućnost frikombinovanja (uz doplatu). Drugi proizvođači imaju po 15 modela, pa ako porediš neki Apple sa jednim od tih, onda ga Apple šiša, a ako sa nekim drugim, onda taj drugi ima nešto što Appleov nema, ali onda postoji i cenovna razlika između onom prvog laptopa i ovog drugo, iako je isti proizvođač, zar ne? Hoću reći, to što kod Applea neke stvari doplaćuješ, kod drugog ne doplaćuješ, jer postoje u drugom modelu, pa onda ne kupuješ prvi model, več taj neki drugi, koji je i 150$ skuplji. Dođeš na isto. Stvar poslovne politike.
[ milosbeo @ 11.02.2012. 23:55 ] @
@ventura

U velikoj si zabludi, stavi jedan ekran do drugoga i bice ti sve jasno.
[ IcemanX @ 12.02.2012. 03:48 ] @
Ja bih čoveku konkretno odgovorio ,

Kupi Mac ako imaš pare..Kvaliteta i OS-a i hardvera (ekrana,tastature itd.) je daleko ispred običnih lap top-ova..Ja koristim Linux i to mi je omiljeni OS (Windows samo kad moram zbog faxa ili posla) ..ali kad bih imao pare za Mac kupio bih ga ..OS X je sasvim cool OS
[ Dexic @ 12.02.2012. 10:34 ] @
@Voyager, ovo "Prvo" je bilo upuceno venturi :)

Apple nema frikombinovanje za MBP. Ima jako skupe i preskupe modele. I nema sa cime da se poredi. Jer ti kada dodjes do cene najjeftinijeg Apple MBP-a vec si presao maltene najskuplji model drugih proizvodjaca. Cenu MBP-a dostizu drugi tek kada im nastavljas sve i svasta.
Primera radi, Sony VAIO F koji im barem isti hardver, a definitivno klasu bolji monitor od MBP-a, pocinje od 780EUR trenutno. Cak i slabiji MBP pocinje od 1800EUR. Da je neki ASUS/Acer ili neka druga VAIO serija ne bih bio siguran za kvalitet ekrana, ali ovako sam siguran da ga sije u svemu, sem lakoci (ako ti to vredi 1000 EUR go for it :)).

Lenovo W520 serija takodje vec na 1800 EUR ima mnogo vise od MBP-a. (i 15 i 17"). Ovde je vec mnogo manja razlika nego sa VAIO F, ali opet je u korist W520 a ne MBP-a, jedino sto ne znam kakvi su tacno monitori na W520.
[ calimero @ 12.02.2012. 11:20 ] @
Citat:
ček malo, jel se ti to zezaš, praviš paralelu između Apple-a i Lenova, a ne znaš koje laptopove Apple pravi

pa kako možeš da kažeš da je onda hw Lenova bolji


ti kao da si od juce na forumu...

ima par pacijenata ovde. ne znam zbog cega se iko trudi da "objasni" nesto venturi.

"a na MacBook Pro kupljenom 2012 godine ne možeš da odgledaš film u FullHD rezoluciji... Toliko o tome.."

- stvarno neverovatna kolicina gluposti po slovu.

[Ovu poruku je menjao calimero dana 12.02.2012. u 13:36 GMT+1]
[ ventura @ 12.02.2012. 11:46 ] @
Citat:
calimero:
"a na MacBook Pro kupljenom 2012 godine ne možeš da odgledaš film u FullHD rezoluciji... Toliko o tome.."

:D :D - stvarno neverovatna kolicina gluposti po slovu.

Nisam znao da se u RDF rezolucija 1440 x 900 naziva FullHD... Ali svašta čovek nauči vremenom...
[ bakara @ 12.02.2012. 12:00 ] @
Citat:
ventura: Nisam znao da se u RDF rezolucija 1440 x 900 naziva FullHD... Ali svašta čovek nauči vremenom...

Ja bih rekao da je on vise mislio na ono: "ne možeš da odgledaš film u FullHD rezoluciji" a ne kolika je ta rezolucija.

mada stvarno ne kontam sto mora film na laptopu da se gleda bas u fullHD 1920x1080 rezoluciji... ali nisi ti jedini.
[ ventura @ 12.02.2012. 12:02 ] @
Možda zato što je 2012 godina, a Apple laptop premium proizvod koji je mnogo skuplji od njemu sličnih?

Mada ni ja ne kapiram šta će nekome na laptopu rezolucija veća od 640x480, al šta ću.. ima nas raznih...
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2012. 12:12 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-
Onoga ko kupi 15" laptop da bi mogao gledati FullHD filmove na njega treba prvo kod psihijatra, pa onda kod oftalmologa, pa tek onda u prodavnicu :D


Ima nas raznih.

Neki od nas, recimo, koriste 1920x1080 na 13" ekranu.. Ali takav ekran ne postoji u Apple asortimanu, iako Sony valja FullHD 13" laptope vec godinu ipo dana.

Sto kaze Ventura, ako se nesto valja kao "premium", "best of best" - valjalo bi da to pokrije sa premium osobinama.

U slucaju ekrana na laptopovima, Apple jednostavno nije "premium" bar sto se 13"-tica tice (u 11" segmentu jeste, npr...), posto na trzistu postoje proizvodi sa drasticno boljim karakteristikama.

Interesantno je da su Apple fanovi cesto koristili DPI argumente za prednost svojih masina... ali kada DPI nije u njihovu korist (i to drasticno) onda sledi drugacija argumentacija - "sta ce to nekome", "ko gleda filmove na... treba da ide kod psihijatra".

Vrlo konzistentno, nema sta.

Momci, prihvatite da jednostavno u nekim kategorijama Apple nije #1 - cak i kada je kvalitet ekrana u pitanju za neke serije (sa druge strane, u nekim drugim slucajevima Apple jeste #1 po kvalitetu ekrana).

It's not that a big of a deal...
[ calimero @ 12.02.2012. 12:35 ] @
kako izgleda windows na 13" i 1920px ?

a da je Microsoft napravio svinjariju sa 96DPI jeste.

na kraju ce i jedni, drugi malo kasnije, da rese problem sa retina displayima.
[ Dexic @ 12.02.2012. 12:36 ] @
@IvanD, Gde je Apple 11" ekran top kada koristi Intel HD graphics i glossy? :D (mozda zato sto trenutnih Sony modela u 11" pa nema konkurencije, ali to ne znaci nista ;))

@kovac, Windows izgleda odlicno na 13" FullHD ekranu.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2012. 13:05 ] @
Citat:
calimero: kako izgleda windows na 13" i 1920px ?

a da je Microsoft napravio svinjariju sa 96DPI jeste.

na kraju ce i jedni, drugi malo kasnije, da rese problem sa retina displayima.


Izgleda odlicno, thankyouverymuch. Pozdravila te 2001-va :-)

Citat:
Dexic
@IvanD, Gde je Apple 11" ekran top kada koristi Intel HD graphics i glossy? :D (mozda zato sto trenutnih Sony modela u 11" pa nema konkurencije, ali to ne znaci nista ;))


Cuj, kad sam rekao "premium" - mislio sam "premium" u odnosu na to kakva je ponuda generalno.

Naravno da je taj ekran u poredjenju sa mat IPS ekranima djubre. Ali je i dalje kvalitetnije djubre - ima raznih gradacija :-) Ako imas nekog 11" proizvodjaca ko stavlja nesto kvalitetnije samo reci - voleo bih da znam pa mozda i kupim tako nesto.

Cudi me kako Apple nije svuda ubudzio IPS ultra-high DPI ekrane - pretpostavljam da ce poceti sa iPad 3-jkom, a nadam se da ce jednog dana to strpati i u Macbook.
[ Dexic @ 12.02.2012. 13:45 ] @
Sony je do skora imao T seriju koja je imala barem 1366x768 (to je imao i pre 3-5 godina kada sam ih gledao). Itekako dobar ekran, u sustini isti kao tadasnji 13" Z model samo manji ekran pa samim tim manja rezolucija.

Osim u Sony outlet-u ne znam da li ga igde ima.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.02.2012. 13:48 ] @
Nikad ja nisam pričao o DPI :) I ja sam jedini koji je ovde eksplicitno rekao što je nekome bitno da ima FHD na 15" :) Ali je isključivo bilo upućeno Venturi kome je sinonim za dobar ekran njegova rezolucija :)
[ ventura @ 12.02.2012. 13:54 ] @
Visoka rezolucija jeste jedan od sinonima za dobar ekran... Rezolucija možda nije najbitniji deo, ali je u kompletu sa svim ostalim stavkama jedan od bitnijih pokazatelja.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.02.2012. 13:57 ] @
Rezolucija i TN panel su za mene kao fotografa kao pišanje uz vetar.
IPS i mala rezolucija takođe. Ako biram, onda ću naravno izabrati IPS panel i prosečnu ili veću rezoluciju, ali mi je najbitniji panel, pa onda sve ostalo. Kod tebe je obrnuto, rezolucija, pa onda ovo za šta nemaš pojma o čemu pričam :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2012. 16:27 ] @
Kao prvo, rezolucija nije bitna samo fotografima - visok DPI koristi i mnogim drugim profesionalcima, gde reprodukcija boja nije primarni faktor.

Drugo, posto pominjes IPS - da li to MacBook Pro dolazi sa IPS panelom? Za 13" znam da sigurno nije vec najobicniji 6-bitni TN - a posto me 15" laptopovi ne zanimaju nisam to pratio?

Ako je panel isto 6-bitni TN kao u 13"-cama malo je smesno pricati uopste o panelu kao nekakvoj stvari vrednoj pomena u fotografskom smislu. Ti 13" paneli koje Apple koristi su najobicnija konfekcija.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.02.2012. 16:41 ] @
Nigde nisam rekao da je rezolucija uopšte bitna fotografima :) Super ako je ima, ali je nešto drugo prioritet.
Kad sam se ja uključio u priču, poredio se neki Lenovo all-in-one sa iMacom. Tada sam spomenuo kvalitet panela. Laptope ne koristim, osim ako putujem više od 15 dana, kada mi služi bilo šta da bih pisao, pa i telefon.
[ Ivan Dimkovic @ 13.02.2012. 12:12 ] @
Nisam ni implicirao da si ti smatrao da je rezolucija bitna, to je valjda jasno iz tvog posta gde si rekao sta mislis:

Citat:

Rezolucija i TN panel su za mene kao fotografa kao pišanje uz vetar.


Na sta sam ja prosto replicirao - da postoji dosta drugih primena gde rezolucija jeste bitna. Ventura nije profesionalni fotograf, nisam ni ja. Za sebe znam, a pretpostavljam da je i u slucaju Venture isto, visoka rezolucija i te kako pomaze zbog daleko veceg real-estate-a na ekranu.

Slazem se za TN panele kada smo kod poslova koji traze vernu reprodukciju boja, ali sa laptopovima bas i nemas izbor a trenutno se prica o laptopovima koliko vidim.

Mislim da postoji tu i tamo neki model (ne Apple) koji ima IPS tehnologiju, ali od Apple-a nema nista, bar da ja znam (ispravite me ako gresim). Sony Vaio Z isto tako ne koristi IPS, vec TN sa nekim trikovima koji im omogucavaju da tvrde da imaju >95% sRGB-a.

Evo nekih:

http://forum.notebookreview.co...11-notebooks-ips-displays.html

Citat:

Dell Precision M4600 (15.6", 1920x1080, PremierColor IPS, LED-backlit, anti-glare, 100% Adobe RGB)
HP EliteBook 8560w (15.6", 1920x1080, DreamColor IPS)
HP EliteBook 8760w (17.3", 1920-1080, DreamColor IPS, matte)
Lenovo X220 (12.5", 1366x768, IPS, matte)
Sony VAIO F-series w/ 3D display (16", 1920x1080, LED-backlit, OCB LCD, anti-glare)


[ Milos86 @ 14.02.2012. 00:04 ] @
mac vs win vs linux your choice . . .

kupi neki malo skuplji laptop do 1000 eura i uzivaj. mani mac, uvek mozes da instalira ili os x ili linux ili windows na njemu
[ Binary Mind @ 15.02.2012. 14:28 ] @
Sto je ovo u Mac forumima? Mislim da je odavno zrelo za Advocacy
[ maksvel @ 15.02.2012. 14:40 ] @
U tom duhu..

[ calimero @ 15.02.2012. 16:10 ] @
Izgleda da je ekipi iz Advocacyja dosadno pa dosli ovde...
[ Darko Selakovic @ 15.02.2012. 16:36 ] @
Imaju u ponudi 13 modela... što je mnogo, mnogo je:

[ Dexic @ 15.02.2012. 16:53 ] @
Ovo me podseca na Poljaka koji je pao u komu tokom komunisticke Poljske, a probudio se kada je cvetao kapitalizam.
Covek je dobio nervni slom, jer je navikao da ima jedno mleko koje je dovoljno i korisno - sada treba da sam izabere izmedju 75.000 razlicitih mleka a moze se desiti da uzme neko koje njemu ne odgovara :)

Sto ce reci, neiskusnima ne odgovara izbor - da ih ne bi bolela glava (od razmisljanja), uzmu Apple ;)
[ Darko Selakovic @ 15.02.2012. 17:48 ] @
Ajde "iskusni" nađi mi koji T model Lenova ima dobar displej?
[ Dexic @ 15.02.2012. 19:19 ] @
W520. Zasto bash T?
Po cemu si siguran da bilo koji Apple MacBook ima dobar displej?;) (i nema ako poredimo sa VAIO F, L, Z ili Lenovo W520 :))
[ Darko Selakovic @ 15.02.2012. 20:57 ] @
Citat:
Dexic: W520. Zasto bash T?


Hajde, evo sad baš gledam, počeo sam od dimenzija i odmah sam odustao dalje da gledam:

W520:



14.68in x 9.65in x 1.26in-1.41in
372.8mm x 245.1mm x 31.8-35.6mm

MacBook Pro 15:



0.95 inch x 14.35 inches x 9.82 inches x 5.6 pounds
36.4 cm x 24.9 cm x 2.41 cm
[ Darko Selakovic @ 15.02.2012. 21:01 ] @
Ili je možda ovo prava stvar :)



EON17-X
[ balavi @ 15.02.2012. 21:06 ] @
za dimenzije, svi ostali su mala deca, pre neki dan otvarao macbook, svaka sitnica je na genijalno odradjena
otvori PC lapca, nered u haosu

[ ventura @ 15.02.2012. 21:13 ] @
@Darko Selakovic:
Jel ti to porediš dizajn ili šta?

Ok, W520 je 6mm deblji ali zato ima optički drive + gomilu portova koje macbook nema + mogućnost ekspanzije + zamenjivu bateriju.

U suštini je pitanje ko šta voli i kome šta treba, a što se tiče samog kvaliteta W520 je premium mašina kojoj ćeš teško naći manu...
[ Dexic @ 15.02.2012. 21:16 ] @
@Darko, super.. za nekoliko mm manje, ti plati MBP 500$ vise, niko ti ne brani.
Ja toliko vidim na svom ne-Apple monitoru :)

Imas li nesto korisno za poredjenje ili samo gledas sitnice kojima moze da se fensira i secka okolo?
[ Darko Selakovic @ 15.02.2012. 21:29 ] @
Citat:
ventura: @Darko Selakovic:
Ok, W520 je 6mm deblji ali zato ima optički drive...


Svaki MacBook Pro ima ugrađenu optiku... iako nam ne treba :)
[ flighter_022 @ 16.02.2012. 08:49 ] @
Hajde da postavimo stvari ovako:

Šta je po vama primarni kriterijum (ili više njih), prilikom izbora laptopa (poredjajte ih po prioritetu)?

1. Snaga procesora
2. Količina fabrički ugrađene memorije
3. Maksimalna moguća količina memorije
4. Kapacitet hard diska (ili diskova)
5. Vrsta fabrički ugrađenog diska (hdd, ssd)
6. Broj mesta za diskove (1 ili 2 najčešće)
7. Veličina ekrana
8. Maksimalna rezolucija ekrana
9. 3D ekran
10. Numerička tastatura
11. Kućište prilagođeno radu u otežanim uslovima (rugged)
12. Vrsta optičkog drajva (CD, DVD, BlueRay)
13. WiFi
14. USB 3
15. Ostale opcije (navesti ih)
[ nkrgovic @ 16.02.2012. 08:59 ] @
1) OS.
2) Implementacija onoga sto rad cini udobnim - hibernacija npr. Da mogu samo da zatvorim kuciste i ne razmisljam.
3) Displej, tj. kvalitet slike.
4) Kvalitet tastature, tj. osecaj pod rukama.
5) Kvalitet touchpad-a.
6) Trajanje baterije.
7) Kolicina memorije.
8) Velicina displeja
9) CPU, broj jezgara i podrska za virtuelizaciju
10) WiFi i kvalitet implementacije, tj. antena - osetljivost na signal
11) Lakoca prelaska na desktop rad - mogucnost da bocnem ekran i napajanje, priblizim ga bluetooth tastaturi i misu i da se pretvori u desktop
12) Danas bi bilo lepo imati SSD disk.

P.S.

6a) Kvalitet dizajna, u smislu ergonomije rada. Postavljanje portova sa strane, lak pristup istima, strujni kabl koji ne moze da se otkine tek tako.... Ne izgled, udobnost u radu.
[ Dexic @ 16.02.2012. 10:18 ] @
Kao iz Apple laptop choice handbook-a :D Bukvalno nisi omasio nijednu stavku :)
Ako je OS primarni, cemu prica dalje? Hoces OSX? Gotova prica.

Posto se WiFi i USB3 podrazumevaju kod normalnih prozivodjaca, moja lista ide ovako:
- kvalitet ekrana
- cena
- brzina procesora i maximalna moguca memorija
- laka mogucnost zamene HDD-a SSD-om (nisam lud da placam OEM-u za SSD duplo)
-- ovde bi dosli WiFi i USB3 (mada je dovoljan USB2)
- numericka tastatura
- EC port (mada se i ovo podrazumeva kod normalnih proizvodjaca)
- Prenosivost u smisli da moze da stane u tipican laptop kofer (sto znaci da je neki limit oko 16", jer 17" ne bi moglo).

Maltene sve preko ovoga je cisto bonus koji me ne zanima.
[ nkrgovic @ 16.02.2012. 10:46 ] @
Da, naravno da je OS primarni - ne kupujem ekran ako mi na racunaru ne radi ono sto mi treba od hardvera. To i jeste glavni razlog da neko izabere Mac. Treba biti tezak krele pa kupiti Mac ako ti OS X ne odgovara.

E sad, ja vrlo lako mogu da predjem na Linux, neko drugi na npr. Win 7. Kad napravis takvu odluku, onda ti se otvaraju druge opcije. Meni se svidja Sony Vaio, npr. Z serija. To sam video, to sjajno izgleda i sjajno radi. Da mi explicitno treba Linux npr. uzeo bi Vaio Z, stavio Linux i uzivao.

Ne vidim problem. I da, meni je kvalitet tastature jako bitan, kao i kvalitet pad-a. Ako ti nije jasno zasto, onda ok... Ne znam zasto bi kupio racunar na kome nemogu da kucam?
[ adzo_ @ 16.02.2012. 11:03 ] @
Citat:
nkrgovic: ..... Ne znam zasto bi kupio racunar na kome nemogu da kucam?


Koji je to racunar na kom ne moze da se kuca?
[ Dexic @ 16.02.2012. 12:28 ] @
Ako stavljas OS pod prvo, ocigledno je da ciljas na OSX. Onda nema price koji laptop - MacBook i gotovo.

Ko je pitao sta za tastaturu pa se branis?:)
[ nkrgovic @ 16.02.2012. 14:32 ] @
Ma ne razumes me.... OS prvo je samo da bi se odlucio da li Mac ili nesto drugo, naravno. A ako je nesto drugo, onda mislim da su navedeni kriterijumi glupi, tj. da su najbitniji upravo oni sledeci: Tastatura, touchpad i displej. Sa time interagujem ceo dan, ako oni ne valjaju CPU, memorija i disk mogu da budu kakvi god hoce.
[ Zoran Milovanovic @ 16.02.2012. 16:20 ] @
^ Svako ima svoje kriterijume po kojima odlucuje sta mu treba. Licno na mom laptopu touchpad ne koristim nikad, a ni tad (bezicni mis), tastaturu takodje jako retko (osim kada sam na samom laptopu). Externi monitor. Meni svaki laptop sluzi vise kao desktop, ali koristim ga naravno i kao lapisu. Ni jedan laptop ne moze da mi pruzi ono sto mi pruza desktop (odnosno laptop u desktop modu). Da li su sada meni najbitniji kriterijumi koje si ti naveo? Naravno da nisu, jer uvek kada sam u mogucnosti laptop koristim kao desktop, a to je u 90% slucajeva. Dok u ostalih 10% i onako ne radim nista korisno, vec mi sluzi kao music/video player, web surf i one drustvene mreze zajedno sa cetom. ;)

Svako od nas ima svoje navike. Meni bi MacBook sluzio iskljucivo da izgledam fensi dok sam out i eto nekoliko sati nedeljno/mesecno bi mi rad na istom bio malkice udobniji, btw. njihov tastis meni ne godi. ;-)

Da, znam da ima onih koji rade samo na laptopu, ali nismo svi isti.
[ KKnD @ 02.03.2012. 13:34 ] @
Odgovor na originalno pitanje, s pocetka teme: PC

Autor je naveo da mu je racunar potreban da bi pisao knjige (ako se ne varam). U tom slucaju, ThinkPad T,W, ili X serija.

Vec godinama koristim uglavnom ove racunare zbog:

- Fenomenalne tastature (Old School tastatura sa neponovljivim osecajem pri kucanju)
- Anti Glare ekrani (vrlo bitno za duzi rad)

* Od boljih ekrana trenutno su u ponudi opcioni premium display na X220 i X220T (IPS HD), i wide gamut (FullHD 95% RGB) TN na w520 i t520. Inace trenutna situacija je blago razocarenje, jer su u vreme IBM-a u ponudi bili fenomenalni IPS ekrani za skoro svaki T model.
- Modularnost: Na ThinkPad-e se kaci skoro sve - dodatne baterije (T420 ovako traje i do 30h), hubovi, vise ekrana, i najvaznije - dockovi (mogucnost da svoj racunar samo utisnete u dock, i ubacite ga u home/office okruzenje gde je sve vec ukljuceno je neprocenjiva... nema vise zezanja sa 1000 kablova). Ovi racunari se ekstremno lako otvaraju, prosiruju i servisiraju
- TrackPoint: mali crveni dzojstik koji sluzi umesto touchpada (takodje prisutnog) - prvih par dana cete se pitati ko normalan to uopste koristi. Kada se naviknete, necete moci da se vratite na touchpad NIKADA!
- Izdrzljivost: Magnezijumski ram, oplata od Carbon Fiber-a, metalne sarke od ekrana (jedini racunar koji se moze drzati za vrh ekrana u bilo kom polozaju, i drmati tako bez mogucnost da ga ostetite)

Na nedelju dana sam koristio i pozajmljen MBP 13. Odlican racunar za poziranje u Starbucks-u ili nekom drugom skupom kaficu... Za profesionalce, jako slabo resenje.

Mojih 2 centa

Pozdrav!

P.S. Najbolji racunar koji sam koristio u svom zivotu (a promenio sam ih dobar broj) je ThinkPad X61 Tablet... Taj ekran treba doziveti (12" IPS 4:3 1400x1050)... Nazalost, ukraden u Beogradu - inace bih ga koristio i dalje.
[ balavi @ 02.03.2012. 13:55 ] @
Citat:
KKnD:

Na nedelju dana sam koristio i pozajmljen MBP 13. Odlican racunar za poziranje u Starbucks-u ili nekom drugom skupom kaficu... Za profesionalce, jako slabo resenje.




šta podrazumevaš pod slabo rešenje?

ne znam koj to hardver koristi w520 ili bilo koji drugi pa da je bolji od MBP
[ KKnD @ 02.03.2012. 15:19 ] @
Procitaj ponovo moj post. Dakle: Antiglare, modularnost, izdrzljiovost...

Prosecan zivotni vek Li-ION baterije u laptopu (uz svakodnevni abuse) je oko 500 ciklusa. Ja to predjem za oko godinu i po dana. Sta posle sa MBP-om? Paperweight?

FullHD je takodje nesto sto bi trebalo imati na profi masinama. Ko nije probao - ne razume... Produktivnost je jednostavno neuporediva (mogucnost da drzite vise spreadsheet-a, prozora itd. jedne pored drugih)...

Nisam siguran da li Mac ima TPM - ThinkPad ga sigurno ima... Vrlo vazno za firme i profesionalce!

Porediti ThinkPad W i MBP je smesno. W je workstation grade racunar sa gomilom poboljsanja za CAD, Design, 3D itd... Googlaj nVidia Quadro ili ATI FireGL, pa ces videti cemu to sluzi...

Sve ovo naravno pada u vodu ako je cilj povremeno napisati email i smekerisati se u kaficu. To je neka druga prica onda.

Pozdrav!

*EDIT: Zaboravih da dodam: Island type tastatura na MBP-u izgleda lepo, ali je meni licno vrlo odvratna za duze kucanje...
[ bakara @ 02.03.2012. 15:52 ] @
Citat:
KKnD

Prosecan zivotni vek Li-ION baterije u laptopu (uz svakodnevni abuse) je oko 500 ciklusa. Ja to predjem za oko godinu i po dana. Sta posle sa MBP-om? Paperweight?

Kupis drugu bateriju?
[ KKnD @ 02.03.2012. 16:00 ] @
Citat:
bakara: Kupis drugu bateriju?


http://support.apple.com/kb/HT3371

I ja volim sarkazam, ali je takav vid komunikacije rizican, pa je uputno prethodno se informisati...

Pozdrav!
[ bakara @ 02.03.2012. 16:45 ] @
Citat:
KKnDhttp://support.apple.com/kb/HT3371

I ja volim sarkazam, ali je takav vid komunikacije rizican, pa je uputno prethodno se informisati...

Pozdrav!

Pa informisi se... dovoljno sam ih prodao i menjao, takva baterija se menja normalno samo sto je ispod poklopca, kod nas je bilo i u slobodnoj prodaji:



Nije mi jasno da vlada toliki strah od tog apple-a...ovo je ipak srbija.
[ KKnD @ 02.03.2012. 17:03 ] @
Citat:
bakara: ...kod nas je bilo i u slobodnoj prodaji...


Aha - kod nas i slicnih banana drzava su zavrsile sve one baterije koje su bile predmet recall-a zbog mogucnosti eksplozije... Cinjenica je da ti ne mozes legalno/legitimno da kupis originalnu MBP bateriju nigde sem u Apple shop-u, gde moras da platis i uslugu zamene.

Molim te nemoj varati ljude ovde. Ima gomila tekstova na internetu o tome kako su ljudima bile ponistavane garancije za Mac-ove zbog najsitnijih glupih razloga. Jednostavno, politika kompanije je da na'ranis majmuna i ne diras nista...

Usput, jel tebi normalno da menjas bateriju na laptopu srafcigerima i pincetama? Moze li MBP ovo: Work -> hibernate -> change battery -> turn on -> work? Sve u 30 sekundi...

Pozdrav!
[ bakara @ 02.03.2012. 17:21 ] @
Citat:
KKnD: Aha - kod nas i slicnih banana drzava su zavrsile sve one baterije koje su bile predmet recall-a zbog mogucnosti eksplozije... Cinjenica je da ti ne mozes legalno/legitimno da kupis originalnu MBP bateriju nigde sem u Apple shop-u, gde moras da platis i uslugu zamene.

Molim te nemoj varati ljude ovde.

Izvini, ali za tvoju informaciju ja sam radio 3 godine za jednog od authorise apple reseller-a, zamenu nismo naplacivali ako je baterija kupljena kod nas, a bateriju si mogao i da kupis i da nosis, u svakom slucaju zamena baterija kosta simbolicno.
Naravno pricam o originalnim baterijama u originalnom pakovanju.
[ bakara @ 02.03.2012. 17:22 ] @
Citat:
KKnD:
Usput, jel tebi normalno da menjas bateriju na laptopu srafcigerima i pincetama?

Zavisi od racunara, na mac racunarima je bilo normalno i jedno i drugo.
[ KKnD @ 02.03.2012. 17:37 ] @
To sto ste prodavali baterije, to je super. Ja to prvi put cujem. U EU (Prosao sam Svedsku, Belgiju, i sada sam u UK), to nije moguce. Jednostavno, nije dozvoljena kupovina rezervnih delova - moguce je kupiti samo kompletnu uslugu. Usluga menjanja baterije je 2x skuplja nego baterija za ThinkPad (menja je korisnik - plugin/plugout). Jos ako zivis u mestu gde nema Apple radnje, ne gine ti ili odlazak u neko drugo mesto ili mail-in servis (min 7 dana bez racunara)...

Zapravo, nisam imao pojma da uopste postoji AR za Apple u Srbiji...


Citat:
bakara: Zavisi od racunara, na mac racunarima je bilo normalno i jedno i drugo.


E, vidis, meni je normalno da nosim dve ili tri baterije sa sobom, i da ih koristim po potrebi (bez pinceta i ostalih kozmetickih pomagala)... Dodje posebno zgodno na dugim letovima, kad nema mesta da se ukljuci u struju...

Ja sam u principu rekao sta sam imao - zasto smatram da je PC bolje resenje za profesionalce. Nemam ni vremena ni potrebe da se prepucavam sa tobom oko sitnica vezanih za Apple i njihove racunare.

Ne zameri, ali povlacim se iz dalje prepiske s tobom.

Pozdrav!
[ ventura @ 03.03.2012. 06:43 ] @
Citat:
KKnD: - Modularnost: Na ThinkPad-e se kaci skoro sve - dodatne baterije (T420 ovako traje i do 30h), hubovi, vise ekrana, i najvaznije - dockovi (mogucnost da svoj racunar samo utisnete u dock, i ubacite ga u home/office okruzenje gde je sve vec ukljuceno je neprocenjiva... nema vise zezanja sa 1000 kablova). Ovi racunari se ekstremno lako otvaraju, prosiruju i servisiraju

Ja stvarno ne znam sa kojim si ti IBM/Lenovo laptopovima imao iskustva ali ja sam u svojoj karijeri koristio sledeće:
IBM ThinkPad T40
IBM ThinkPad T43p
Lenovo ThinkPad W500

Svaki je bio reda veličine 2000-2500 evra nov, i trajao oko 2-3 godine kada sam ga menjao za novi.

Ovaj W500 sada planiram da menjam, i menjaću ga za novi MacBook Pro 15" kada se pojavi ovaj novi tanji model, a glavni razlog za to je upravo šugava baterija koju sam imao na svakom IBM/Lenovo laptopu, i to ne samo ja nego i svi ostali u firmi (svi smo na ThinkPad modelima). Meni je baterija na W500 nakon 2 godine spala na nekih 5 minuta rada, pa sam kupio novu koja može da izdrži čitavih 45 minuta i to kada je uključen power balance, bez toga ne izdrži ni 15 minuta... Ista situacija je bila kada je laptop nov, ali pošto sam u firmi uvek na docking stationu, a gde god idem nosim punjač to mi nije mnogo smetalo... Međutim tako godinama, mnogo je veliki smor da u avionu ne mogu da koristim laptop, da ne može da mi stoji na hibernate (u hibernate modu iscuri baterija za 4-5 sati), i da ne mogu negde na aerodromu ili na nekom sastanku da otvorim laptop i pogledam nešto bez da jurim gde mi je punjač, i da tražim utičnicu gde da ga uštekam, jednostavno dosadilo mi je...

Zbog toga sam odlučio da za sledeći laptop uzmem MacBook Pro, jer iako mu se baterija ne menja, 5+ sati normalnog rada mi je sasvim zadovoljavajuće.
[ luaay @ 04.03.2012. 01:56 ] @
track point je najzesce g**** koje sam video u zivotu
[ peachwoman @ 04.03.2012. 05:58 ] @
Ok sve sam ovdje pročitala i odlučila sam kupiti moj prvi Mac laptop.
Trenutno imam HP Presario CQ61.
I sad se ne mogu odlučiti koji Mac da kupim...
Ipak sam ja samo žemska.
Moj Favorit je PRO 13"

[Ovu poruku je menjao peachwoman dana 04.03.2012. u 07:28 GMT+1]
[ Darko Selakovic @ 04.03.2012. 16:37 ] @
Kada planiraš da kupiš, to jest da li ti je hitno i zašto MacBook Pro 13 a ne MacBook Air 13?
[ plus_minus @ 04.03.2012. 16:44 ] @
Citat:
Ipak sam ja samo žemska.
Moj Favorit je PRO 13"


Mac i jeste za žemske.
Kablovi na sve strane, žice vire iz kućišta.. ventilatori, ogromni miševi (pacovi) za šaku vel'ku, sa po 5 dodatnih tastera sa strane, to je za nas, bre.
Za - "Muški!"

[ KKnD @ 04.03.2012. 18:14 ] @
Citat:
ventura: Ja stvarno ne znam sa kojim si ti IBM/Lenovo laptopovima imao iskustva ali ja sam u svojoj karijeri koristio sledeće:
IBM ThinkPad T40
IBM ThinkPad T43p
Lenovo ThinkPad W500

Svaki je bio reda veličine 2000-2500 evra nov, i trajao oko 2-3 godine kada sam ga menjao za novi.

Ovaj W500 sada planiram da menjam, i menjaću ga za novi MacBook Pro 15" kada se pojavi ovaj novi tanji model, a glavni razlog za to je upravo šugava baterija koju sam imao na svakom IBM/Lenovo laptopu, i to ne samo ja nego i svi ostali u firmi (svi smo na ThinkPad modelima). Meni je baterija na W500 nakon 2 godine spala na nekih 5 minuta rada, pa sam kupio novu koja može da izdrži čitavih 45 minuta i to kada je uključen power balance, bez toga ne izdrži ni 15 minuta... Ista situacija je bila kada je laptop nov, ali pošto sam u firmi uvek na docking stationu, a gde god idem nosim punjač to mi nije mnogo smetalo... Međutim tako godinama, mnogo je veliki smor da u avionu ne mogu da koristim laptop, da ne može da mi stoji na hibernate (u hibernate modu iscuri baterija za 4-5 sati), i da ne mogu negde na aerodromu ili na nekom sastanku da otvorim laptop i pogledam nešto bez da jurim gde mi je punjač, i da tražim utičnicu gde da ga uštekam, jednostavno dosadilo mi je...

Zbog toga sam odlučio da za sledeći laptop uzmem MacBook Pro, jer iako mu se baterija ne menja, 5+ sati normalnog rada mi je sasvim zadovoljavajuće.


T40 i T43p su stare arhitekture, i za ocekivati je da baterije kratko traju...

W500 je workstation masina za koju isto trajanje baterija nije bila primarna stvar kad se pojavio. (Vec ne tako) Novi W520 (*ovo govorim iz tudjeg iskustva ipak) ima bateriju koja traje oko 10h. Kako? Pa jednostavno - optimus... Na baterijama se kompjuter prebacuje na integrisanu grafiku i tako znacajno produzava autonomiju. To je tacno ono sto ubija tvoju masinu (a verovatno imas i neke gluposti koje se vrte u pozadini ako ti tako brzo iscuri nova baterija)...

Ono sto pokusavam da kazem je da nije posteno porediti T40 ili W500 sa MacBook-om iz 2012.

Sada koristim T420. Sa 6cell baterijom koju najcesce koristim proizvodjac deklarise 9h, ja izvlacim 6-8h sa WiFi-jem i ostalim zezancijama. Sa 9cell je deklarisano 15h, a ja je nikad nisam potrosio za jedan radni dan. Dodaje se i opciona slice baterija, koja pomalo lici na dock. Ovo nemam - nije mi trebalo do sada. 9cell + slice daju deklarisanih 30h (realno verovatno 20-23 sudeci po mom iskustvu)... Ja imam 6cell u kompjuteru i 6cell+9cell u torbi. NIKAD nisam ostao bez kompjutera zbog baterije.

Pozdrav!

P.S.

Citat:
luaay: track point je najzesce g* koje sam video u zivotu


Tvoja tacka gledista je najzesce... znas dalje...
[ peachwoman @ 05.03.2012. 08:25 ] @
Kroz jedno 1,5 mjesec, kad odem u grad u kojem ga mislim kupiti, jer ovdje di sam sad necu.

Zbog ovoga mi nekako više odgovara Pro:

Više onih utora za prikljucit koješta.

Navodno ima jacu bateriju Pro, a i procesor je bolji koliko sam skužila....

Eh, sad... Nisam rekla da mi je Air loš
[ KKnD @ 05.03.2012. 20:40 ] @
Citat:


U svetu profesionalnih racunara (onih prenosnih) figuriraju 4 brenda: HP (ProBook, EliteBook), Dell (Latitude, Precision), Lenovo (ThinkPad T,W,X) i Fujitsu (LifeBook, Celsius). Od njih 4, 3 nude slice baterije kao mogucnost za tzv. all-day-computing. Al' ti znas bolje... Znas bolje, rodjace, i od proizvodjaca koji proizvode svo to nepotrebno djubre, a i od velikih korporacija koje kupuju sve te gluposti (inace, veliki biznisi - mislim Forbes 500 igraci npr. - pazare iskljucivo prethodno navedene proizvode - mozes proveriti).

Na forumima se misljenje iznosi potkrepljeno cinjenicama, ili objasnjenjem.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.03.2012. u 08:46 GMT+1]
[ Devanagari @ 06.03.2012. 02:37 ] @
Prvo i osnovno, ti i ja nismo nikakvi rodjaci - na svu srecu.

Drugo, ti si poceo svoju besmislenu tiradu navodnim osvrtom na originalni post i zahteve iznete u njemu. U to ime, samo mogu da ponovim:
Citat:
Devanagari: Karakteristicno za svaku temu gde se javljaju raznorazni eksperti je potpuno odsustvo obzira prema onome sto je op pitao i navodjenje sopstvenih iskustava koja nemaju previse veze s onim sto je op naveo kao svoje potrebe.


Kako si ti povezao "pisanje knjiga, spisa, obradjivanja audio video fajlova i obicnu internet upotrebu." sa modularnoscu, trackpointom, (mehanickom) izdrzljivoscu i budzenjem dodataka koji ce omoguciti rad baterije od 30ak sati - to samo ti znas. Dodatno, op ti je izneo svoje izrazito negativno misljenje po pitanju npr. track pointa na sta si reagovao kao da ti je gurnuo prst u oko. Ako ti op kaze da mu se ne odgovara nesto sto si mu preporucio - cemu dalje objasnjavanje?

Toliko ulazenje u irelevantne detalje, groznicavo pobrajanje tehnickih specifikacija za koje niko nije pitao, vredjanje i omalovazavanje ljudi koji se ne slazu sa tvojim misljenjem moze da znaci samo da se ovde ima posla sa "ekspertom" koji je mnogo vremena i truda ulozio u nesto za sta u sustini nikoga nije briga -taksativnu komparaciju karakteristika racunara koje su njemu licno bitne. Razumem frustraciju da je ovo trebala da bude tema u kojoj bi takav pristup mogao da zablista punim sjajem ali ako bas hoces da budes posten prema op-u morao bi da priznas da ovo ipak nije ta tema. Ovako kada covek cita tvoje postove izgledas kao neko ko je ulozio previse vremena i truda u gomilanje komparativnih podataka dok su drugi ljudi setali po prirodi, zabavljali se, putovali… i sada kada konacno hoces i mozes da objasnis nekome da je npr. MacBook sra*e oni te prokletnici ne slusaju. Kazem, razumem frustraciju ali svejedno o'ladi malo.
[ bakara @ 06.03.2012. 09:35 ] @
Citat:
KKnD: U svetu profesionalnih racunara (onih prenosnih) figuriraju 4 brenda: HP (ProBook, EliteBook), Dell (Latitude, Precision), Lenovo (ThinkPad T,W,X) i Fujitsu (LifeBook, Celsius).

Ovde si valjda namerno zaboravio Apple koji se uglavnom vise koristi za posao nego za kucno koriscenje, ma kakvo ti drugo misljenje imao.
[ nkrgovic @ 06.03.2012. 10:17 ] @
Citat:
KKnD: U svetu profesionalnih racunara (onih prenosnih) figuriraju 4 brenda: HP (ProBook, EliteBook), Dell (Latitude, Precision), Lenovo (ThinkPad T,W,X) i Fujitsu (LifeBook, Celsius). Od njih 4, 3 nude slice baterije kao mogucnost za tzv. all-day-computing. Al' ti znas bolje... Znas bolje, rodjace, i od proizvodjaca koji proizvode svo to nepotrebno djubre, a i od velikih korporacija koje kupuju sve te gluposti (inace, veliki biznisi - mislim Forbes 500 igraci npr. - pazare iskljucivo prethodno navedene proizvode - mozes proveriti).

Na forumima se misljenje iznosi potkrepljeno cinjenicama, ili objasnjenjem.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.03.2012. u 08:46 GMT+1]

A kojim ti ovo cinjenicama obrazlazes? Cinjenicom da ti to znas? :D

Probaj nekad Sony Vaio, ako vec mrzis Mac iz nekog razloga. Neki iz Z serije, da vidis kako radi Core i7 u 13" masini, sa SSD-om i 8GB RAM-a.

No, ti imas izvestaje sta se kupuje po Fortune 500's. :D

(Doduse, siguran sam da se kupuje i ovo nabrojano, bar za boraniju. Oni koji su pri vrhu nose ili Sony ili Apple).
[ Nenad Andrić @ 06.03.2012. 17:46 ] @
Ako ti macbook zadovoljava potrebe, uzmi ga. Verovatno se nećeš pokajati. Iako je to odličan proizvod, ja zaista nisam primetio da je superiorniji od konkurencije. Mada je svakako malo skuplji.

Poenta je da sa biznis klasom modela drugih proizvođača imaš mnogo veći izbor, i mogućnost da računar u potpunosti prilagodiš svojim potrebama. Za "pisanje knjiga, spisa, obradjivanja audio i video fajlova i obicnu internet upotrebu" možda može biti dovoljan netbook ili desktop kanta od 200€ sa nekom lakšom verzijom linuxa i floss-om. Ali ako ti je sav posao na računaru verovatno ga nećeš menjati svakih godinu-dve, a stavke kao što su mogućnost rada bez struje, modularnost, RAID, garancija, broj ovlašćenih servisa i dr. često veoma bitne. Zato i postoji ta klasa desktop i notebook računara, a sa HP Z1 i all-in-one. Zato je npr. quadro toliko skuplji od geforce modela, iako možda ne može da tera PES na maksimumu
[ boccio @ 11.03.2012. 08:01 ] @
Citat:


Ovaj W500 sada planiram da menjam, i menjaću ga za novi MacBook Pro 15" kada se pojavi ovaj novi tanji model, a glavni razlog za to je upravo šugava baterija koju sam imao na svakom IBM/Lenovo laptopu, i to ne samo ja nego i svi ostali u firmi (svi smo na ThinkPad modelima). Meni je baterija na W500 nakon 2 godine spala na nekih 5 minuta rada, pa sam kupio novu koja može da izdrži čitavih 45 minuta i to kada je uključen power balance, bez toga ne izdrži ni 15 minuta... Ista situacija je bila kada je laptop nov, ali pošto sam u firmi uvek na docking stationu, a gde god idem nosim punjač to mi nije mnogo smetalo... Međutim tako godinama, mnogo je veliki smor da u avionu ne mogu da koristim laptop, da ne može da mi stoji na hibernate (u hibernate modu iscuri baterija za 4-5 sati), i da ne mogu negde na aerodromu ili na nekom sastanku da otvorim laptop i pogledam nešto bez da jurim gde mi je punjač, i da tražim utičnicu gde da ga uštekam, jednostavno dosadilo mi je...


Meni je baterija na MBP13 (mid-2009, btw) dogurala do 86% health, uz 152 cyclea. Traje oko 2h sad... posle dve ipo godine :)

Inace, kad ga "utanje" sto ne bi uzeo 13", sta ce ti 15-ca? Ja sam hteo da zamenim svoj jesenas za MBA kad su pustili SandyBridge umesto C2D, ali sam na kraju umesto toga zveknuo 8Gb u ovaj i stavio 240Gb SSD i apsolutno sam prezadovoljan performansama, ne menja mi se jos...Mada cu najverovatnije uzeti MBA u sledecoj iteraciji...
[ balavi @ 11.03.2012. 08:28 ] @
Citat:
boccio: Meni je baterija na MBP13 (mid-2009, btw) dogurala do 86% health, uz 152 cyclea. Traje oko 2h sad... posle dve ipo godine :)

Inace, kad ga "utanje" sto ne bi uzeo 13", sta ce ti 15-ca? Ja sam hteo da zamenim svoj jesenas za MBA kad su pustili SandyBridge umesto C2D, ali sam na kraju umesto toga zveknuo 8Gb u ovaj i stavio 240Gb SSD i apsolutno sam prezadovoljan performansama, ne menja mi se jos...Mada cu najverovatnije uzeti MBA u sledecoj iteraciji...


sta imas na ovih 240 SSDa i 8 GB RAMA, Snow Leoparda ili Liona
i kod mene je C2D sa mnogo manje rama i manjim hardom pa radi kao zmaj,mada bih i ja odradio upgrejd kao i ti, mada sam malo u deficitu sa kintom he he ehe, mora da je kosta boga oca taj SSD
[ ventura @ 11.03.2012. 09:01 ] @
Citat:
boccio: Meni je baterija na MBP13 (mid-2009, btw) dogurala do 86% health, uz 152 cyclea. Traje oko 2h sad... posle dve ipo godine :)

Inace, kad ga "utanje" sto ne bi uzeo 13", sta ce ti 15-ca? Ja sam hteo da zamenim svoj jesenas za MBA kad su pustili SandyBridge umesto C2D, ali sam na kraju umesto toga zveknuo 8Gb u ovaj i stavio 240Gb SSD i apsolutno sam prezadovoljan performansama, ne menja mi se jos...Mada cu najverovatnije uzeti MBA u sledecoj iteraciji...

Hmm.. Jel to dva sata dobro ili loše? :) Kakva je situacija sa novijim MBP? Znam da na Airu starom 2 godine baterija traje nenormalno, bez neke velike razlike u odnosu kad je bio nov..

A što se tiče 13" nekako imam osećaj da mi je to premalo... Za putovanja je totalno ok, međutim za svakodnevni rad ne bi da stavljam onu 27" budžu na sto, pokušao sam da simuliram sa nekim parčetom kartona kako bi to izgledalo, i totalno bi mi poremetilo koncept u kancelariji... A 15" mi je idealno, dovoljno velik monitor da mogu svakodnevno da radim, još ako naprave tanju verziju koja ima recimo 1.5kg to bi onda bio pun pogodak...
[ boccio @ 11.03.2012. 11:16 ] @
Citat:
balavi: sta imas na ovih 240 SSDa i 8 GB RAMA, Snow Leoparda ili Liona
i kod mene je C2D sa mnogo manje rama i manjim hardom pa radi kao zmaj,mada bih i ja odradio upgrejd kao i ti, mada sam malo u deficitu sa kintom he he ehe, mora da je kosta boga oca taj SSD

Lion... Mislim da nije kostao boga oca iskren da budem ($350), dosta sam povoljno nasao: http://eshop.macsales.com/item...0World%20Computing/SSDEX3G240/

Citat:
ventura: Hmm.. Jel to dva sata dobro ili loše? :) Kakva je situacija sa novijim MBP? Znam da na Airu starom 2 godine baterija traje nenormalno, bez neke velike razlike u odnosu kad je bio nov...

Pa kapiram da je relativno dobro, za MBA nisam cuo licna iskustva o trajanju, ali vidis - raspitacu se...

Sto se 13"+monitor vs. 15" tice, stvar ukusa, ocigledno :) Meni je 24" taman, takav setap u ofisu koristim. 27" je preglomazno, skroz se slazem.