[ alex @ 23.02.2004. 21:38 ] @
Radeci na jednoj aplikaciji dosao sam do zanimljivog otkrica. Kreirajte (u Access-u, recimo) praznu test bazu sa nekoliko tabela, medju kojima je i System tabela. Zatim kreirajte C# Windows Forms aplikaciju u VS.NET-u, kreirajte prazan DataSet i u njega dodajte sve tabele iz test baze, sacuvajte sve i uradite Build Solution. Primecujete li greske?

Sad, iz DataSet-a izbacite System tabelu i uradite Build Solution. Nema gresaka?

Jos uvek ne mogu da verujem svojim ocima. Probao sam da sve to uradim samo sa C++ .NET projektom i nisam dobio iste rezultate - u oba slucaja build je prosao bez problema.



[ degojs @ 24.02.2004. 02:45 ] @
Da li se problem reprodukuje ako
1) promeniš ime tabele?
2) ne koristiš wizard nego ručno dodaš tabelu "System" u DataSet (za ovo ti treba cirka 5 linija koda)?

U prošloj verziji (2002) wizard je krivo prepoznavao Null vrednosti u bazi (tj. pogrešno ih je deklarisao) a i inače nemam poverenja u iste - pišljiva boba ne dajem za razne čarobnjake, pogotovo kad je kroz ručno pisanje koda zaista lako postići isto, kao u ovom slučaju. A glavobolje koje mogu da izazovu.. eh. Ko bi u prošloj verziji od sveg koda koji isti generiše primetio da umesto System.DbNull.Value stoji System.Null.Value (tako nekako je bilo, baš je neko pitao ovde pre, pa sam odgovorio pošto sam imao priliku da se mučim sa istim u to vreme) a da prethodno ne izgubi nekoliko sati ludeći..? :) Još gore, na prvi (a vala, i drugi i treći) pogled generisani kod izgleda sasvim OK..

Inače kod Access-a ćeš imati i malih problema ako recimo imena polja budu Username, Password i slično pošto su to ključne reči.. (mora da se stavi u [uglaste zagrade] u SQL izrazima, npr. SELECT.... WHERE [Password]='blabla').