[ milanbetter @ 02.01.2012. 11:21 ] @
Uvažene kolege, dragi prijatelji,

Prvo da kažem da mi je veoma drago što ovaj sajt toliko dugo vremena traje i to definitivno kao najuticajniji i najkompetentniji forum iz oblasti modernih tehnologija. Sećam se pre desetak ili više godina kada je počinjao, bio je ozbiljan i perspektivan, a i dan danas se pokazao kao kvalitan i sve bolji i bolji svakog dana. Više ni sam ne znam koliko puta sam našao odgovore na razna pitanja koja su me mučila. Stoga sve pohvale i čestitke za osnivače, administratore i moderatore ovog tehnološkog i umetničkog dela, a posebno za njegove ozbiljne članove koji su uvek bili spremni da izađu u susret. Srećan Božić i svako dobro od Gospoda želim vam u Novoj Godini.


Ono što me interesuje ovog puta je sledeće:
Preko kog uređaja se danas mogu pustiti MIDI fajlovi, ali tako da instrumenti zvuče veoma dobro ili možda odlično. Znam da su ranije bili zvučni moduli poput: Roland Sound Canvas-a ili nekih Yamaha sa opcijama GM (General MIDI). Više ne vidim takve uređaje na tržištu, pa predpostavljam da su ih zamenili softveri, ali nisam siguran. Da li može neko da mi objasni tačno kako to danas funkcioniše za bolje kućne studije ili poluprofeionalne studije.

Milan
[ Kovacevic Vladimir @ 03.01.2012. 05:36 ] @
Hvala za pohvale i čestitke!

Citat:
milanbetter

Ono što me interesuje ovog puta je sledeće:
Preko kog uređaja se danas mogu pustiti MIDI fajlovi, ali tako da instrumenti zvuče veoma dobro ili možda odlično. Znam da su ranije bili zvučni moduli poput: Roland Sound Canvas-a ili nekih Yamaha sa opcijama GM (General MIDI). Više ne vidim takve uređaje na tržištu, pa predpostavljam da su ih zamenili softveri, ali nisam siguran. Da li može neko da mi objasni tačno kako to danas funkcioniše za bolje kućne studije ili poluprofeionalne studije.


Od te, 1991.godine pa do današnjih dana, se mnogo toga "izdešavalo" u primeni, prenosu, obradi/doradi, upotrebi (i zloupotrebi ) MIDI informacija.
Od MIDI playera do hardware-a i software-a, upotrebom raznih i mnogobrojnih uređaja i mogućnosti, koje nosi današnja tehnologija PC-a, stvorila se i velika oblast Audio produkcije, pa bi bilo vrlo teško dati jednostavan/kratki odgovor na pitanje, ali barem da ih razdelimo globalno - na kategorije
MIDI keyboard: https://www.google.com/webhp?h...4ed24&biw=1024&bih=569
MIDI controller: https://www.google.com/webhp?h...4ed24&biw=1024&bih=569
MIDI software: https://www.google.com/webhp?h...4ed24&biw=1024&bih=569

Mogućnost korišćenja virtualnih instrumenata (VST), MIDI Sinthy-a i Sequence-ra... još više proširuje temu, ali jedno je sigurno:
danas nije problem da instrumenti zvuče veoma dobro, čak i odlično...a izbor "alata" je vrlo velik i bogat.

Pozdrav


[ wujaymarkoff @ 04.01.2012. 22:55 ] @
Nekih stadalone softverskih verzija za reprodukciju midi fajlova i nema mnogo.
Sa druge strane skoro svaki DAW (program za audio produkciju tipa Cubase, Sonar, Nuendo i sl.) ima mogucnost dodatne manipulacije i obrade midi zapisa, plus naravno da se baza zvukova dodatno prosiruje brdom sempl banaka i virtuelnim instrumentima. Kvalitet zvuka je rezultat celog tog routinga u koji ukljucuje i naravno kvalitetan hardver.