[ Prescott @ 05.01.2012. 23:06 ] @
Racunar se odjednom "zamrzao". Slika je nepomicna, pomeras misa ali kursor stoji, internet stranica je nepomicna, reklame na stranici "stoje" . Znam da je stari problem, ali ima jos i drugih pojedinosti u ovom slucaju. Restartovao sam ga i radi normalno. U trenutku kad se ukocio na njemu nista nije radjeno. Ni jedna aplikacija nije bila pokrenuta. To mi se vec jednom desilo na laptopu, i bio je u pitanju stari hdd, imao je lose sektore, pa sam instalirao Hard disk sentinel, da vidim da nije i ovde hard disk, i sve ok, 100% health i 100% performance, "the disk status is perfect, no weak or bad sectors....." Poslednja stvar koju sam video na desktopu, a koja moze biti relevantna za ovaj slucaj,je 50'C po programu Speed fan, za procesor, sto je neuobicajeno jer uglavnom ide do ~ 42 'C . I jos nesto, racunar je prilicno bio topao sa strane, pa cak mislim da je i napajanje bilo toplije. Krenuo sam sa testovima, Skinuo sam Prime 95 test, Memtest 86+, i Hot CPU Tester Pro 4.4.1 koji je sveobuhvatniji, i ima puno testova, za CPU, RAM, i neke delove maticne (po proizvodjacu: ..."Hot CPU Tester Pro is a system health and stability tester. It tests CPU, chipset and virtually all parts of motherboard for errors/bugs, defective parts and components....")
Prvo sam Hot CPU tester Pro i pokrenuo, i to Diagnostic deo u njemu, i racunar je prosao ove delove testa : "Complex Matrix", "Calculating Pi", "Sorting Algorithms" i zamrznuo se na 60% od "Prime Testa" koji je komponenta ovog programa. Samo je mogao da se restartuje, ne prihvata ni jednu komandu. Led od hdd-a ne svetli, a kuleri rade. Po pokretanju sistema sam u Aidi 64 i Speed fanu video za procesor 45'C, za AUX 59'C , hdd 40'C, motherboard cini mi se isto 40'C.
STA OVO MOZE BITI ? Na racunaru je menjano napajanje,(po biosu su naponi ok) i kuler za procesor, sve je novo, i sve je lepo povezano i namesteno. P.S. Racunar nema graficku, integrisana je.

[Ovu poruku je menjao Prescott dana 06.01.2012. u 00:29 GMT+1]
[ Binary Mind @ 06.01.2012. 00:47 ] @
Poteraj memtest86+ u DOS mode i vidi sta kaze...
[ Prescott @ 06.01.2012. 02:08 ] @
Hvala Binary, svaka ti cast na strpljenju i trudu koji ulazes da pomognes ovde, a tvoje znanje i iskustvo su neprocenjivi. Dosao sam na jednu ideju malopre, dok jos nisam video tvoj predlog. Odneo sam kuciste do prozora, razvukao kablove, otvorio prozor i pratio Speedfan. Temperature padaju, posle deset minuta, proc 30, maticna 30, aux 35, hdd 32 C. Sacekam jos malo i opet pokrenem Hot CPU tester. Izvukao je 4 puta ceo Diagnostic test, (sa svim podtestovima, i 4 puta primetest u njemu) za oko pola sata, za razliku od prvog puta, gde je stao PRE POLOVINE PRVOG Diagnostic testa, na Prime -u (na oko 60% Primetesta) !!! Da li to maticna ili sta vec, baguje kad se zagreje ili sta ??? Probacu i memtest 86+, ali ovog puta bez hladjenja pa cu javiti. Kad je prvi put ukocio kod Prime testa, aux je bio na 62'C, a proc na 55, ili malo vise. Sada kad sam ga hladio, aux je dosao do 62, proc do 48, ali nije ukocio.



[Ovu poruku je menjao Prescott dana 06.01.2012. u 13:03 GMT+1]
[ Prescott @ 06.01.2012. 03:17 ] @
Memtest 86+ u DOS-u posle 30-ak min i 100% kaze "PASS COMPLETE, NO ERRORS, PRESS ESC TO EXIT" mada je on odmah poceo i novi krug testova, koliko sam trebao da ga ostavim da radi tako? Jedan pass je zavrsio, ako je to dovoljno. Prilicno je zagrejao komp. Speedfan izmerio 58 'C za aux, 45'C za proc.
[ plague @ 06.01.2012. 04:14 ] @
Kada god je RAM bio neispravan uvek sam dobijao BSOD u trenucima kada zakaze. Nije na odmet da ga u toku noci ostavis da odradi Memtest.
Mrznjenje slike mi se desavalo kada je hdd bio neispravan i jednom prilikom pokusaja overclock-a graficke. Nadji neki fan i postavi ga nekako na otvorenom kompu samo grafiku da ti hladi i ponovo probaj da testiras. Jedino me buni je to sto, koliko se secam, ti testovi opterecivanja ne pogadjaju GPU, mada mozda gresim.

Procesor bi trebao da je ok na 50, meni Q6600 usled trenutnog neciscenja ide i do 65-70 kada je full load bez vidnih posledica.

MB temp je verovatno North Bridge.
[ valerijan @ 06.01.2012. 09:42 ] @
Koliko sam ja listao i čitao: Sam odlučuješ koliko ćeš (punih krugova) ostaviti da radi MesTest 86+...

Neko predlaže i celu Noć...Vidim da se To "Testiranje bez greške celu Noć" posebno ističe prilikom prodaje polovnih RAM.

Ja sam novo/kupljene Memorije testirao 7 sati (doduše: tokom Dana!)...
[ Teratron @ 06.01.2012. 10:38 ] @
Probajte sa drugom grafickom karticom koliko god vam mozda ovaj odgovor zvucao nemoguc. Ako nije graficka kartica vasa maticna ploca je u pitanju konkretno neki od ELCO-a se isusio (uopste ne mora da bude naduven)
[ Binary Mind @ 06.01.2012. 11:31 ] @
Razloga za "zamrzavanje" u Windowsu moze biti mnogo, to jest svaka, ali bukvalno svaka od komponenti vezana za maticnu plocu (naravno ukljucujuci i maticnu plocu), ukljucujuci napajanje, kartice za prosirenje i periferije kao sto su tastatura i mis moze da izazove takve simptome, kao i koruptovani faljovi u Windows-u, losi drajveri, malware... Znaci strpljenje. Kvar treba izolovati metodom eliminacije... Ovakvi kvarovi mogu biti koske i dani mogu biti potrebni da se otkrije uzrok. To znam iz sopstvenog iskustva.
[ Prescott @ 06.01.2012. 12:51 ] @
Hvala svima na odgovorima, drago mi je sto ste se ukljucili u ovo. Ova konfig. je nova, (osim napajanja, ono je bilo polovno) a ja sam u najboljoj nameri hteo da promenim ono sto je na njoj bilo slabo, to napajanje i taj bucni box kuler za proc., i kupio sam nove, i eto sta se desava. Neverovatno. Nisu drajveri sigurno, uvek nadjem na sajtu proizvodjaca poslednju verziju, ova MSI maticna ima neki Live update program i kad ga pustis, on skenira, i pokaze ti nove dostupne verzije drajvera i biosa i za ovu MB nije nasao nista novije od ovoga sto imam. Antivirus je poslednji NOD32 Smart security 5. Ma kompjuter je smesan, nista zahtevno, preterano, samo osnovno, posle bih vremenom dodavao jace komponente, ali kasnije. Imam i neki laptop, pored njega. Znaci:

MB MSI G41M-P26

Proc Intel P4 530J 3,0 GHz (32 bit, jedno jezgro ! )

2 GB DDR3 Silicon power 1333MHz - jedan modul

HDD Seagate 160 GB SATA 2, (ovih dana bih dodao i stari Maxtor od 300 GB)

Lite-on DVD/RW

TP link, usb wireless adapter, TL-WN422G, imam ADSL, pa sam izbegao kablove po kuci.

Graficku kartu nema. Integrisana je. Ni jedan dodatni kuler osim na procesoru.

I NISTA VISE. Znaci internet, muzika, i filmove slabo gledam. Nisam overkloker, ne igram nikakvo ludilo, ne treba mi hladjenje tecnim azotom.
Znaci, ne znam ni dali ovo podleze garanciji uopste, i kome da se obratim, na tri strane su kupovani delovi, a i meni je preko glave da se jurim vise. Dok ja utvrdim sta je isteci ce garancija. I da li ce neko od njih hteti da se zaludjuje uopste. Sta prvo da radim? Sta biste vi?
[ Binary Mind @ 06.01.2012. 14:02 ] @
Wireless kartica sa Atheros chipsetom. Hm... Napravi ti dovoljno dugacak UTP kabl sad za svaki slucaj i makni TP-Link na nekoliko dana da vidimo da li ce problemi da se nastave bez te USB kartice... Naravno mozes ponovo da pokrenes sve testove sto si radio ali bez wireless kartice, i da posle ostavis da racunar radi neko vreme bez nje da vidis da li ce simptomi da se ispolje pri normalnom radu bez opterecenja sa burnin testovima.
[ valerijan @ 06.01.2012. 16:11 ] @
...da se ponovo uključim, ali sad povodom samog zamrzavanja Kompa.

WiFi kartica na Laptopu mi je baš sa Atheros čipom (Atheros AR5005G) i neprekidno se zamrzavao na identičan način.
Ja sam još primetio i da zvuk blokira i pravi neki mikro Loop kao kad preskače CD!

Po savetu Binary Mind-a sam karticu instalirao putem Found New Hardware wizard-a (pa sam lociram drajvere) i Laptop skoro Mesec dana radi Vrlo/Dobro. Tu i Tamo izgubi vezu, pa se sam rekonektuje...ali je to nebitno u odnosu na konstantna, nasumična zamrzavanja koja su dovodila do toga da sam morao da gasim komp pritiskanjem Power tastera.

Kad sam moju otvorio Temu nisam mogao da koristim UTP kabl, ali čim sam ga se dokopao sve mi je bilo jasnije jer zamrzavanja više nije bilo...

Inače sa WiFi karticom i je komp uvek za 1 ili 2C topliji!

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 07.01.2012. u 08:13 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 06.01.2012. 19:54 ] @
Citat:
Wireless kartica sa Atheros chipsetom. Hm...


sta bi ovo trebalo da znaci, pa od atherosa ne postoji bolji...
[ Binary Mind @ 06.01.2012. 22:03 ] @
Od Atherosa ne postoje ni chipsetovi koji mogu da prave vise problema sa nekim konfiguracijama... Kocenje, zamrzavanje, plavi ekrani i slicno... I ja imam TP-Link wireless karticu sa Atheros chipsetom BTW i imao sam problema sa njom i mojom Asus P5Q-E plocom. Niko ne kaze da su wireless kartice sa Atheros chipsetom i ethernet mrezne kartice sa Attansic chipsetovima lose ali umeju da prave probleme kod nekih racunara sto se tice stabilnosti, isto kao sto su i satelitske Skystar kartice odlicne a takodje su poznate po tome da racunari sa njima mogu da baguju...
[ Prescott @ 09.01.2012. 20:11 ] @
Nije TP-link uzrok. Probao sam. Zakucava i bez njega u istom programu Hot CPU Tester Pro 4, uvek u prvom prolazu kroz dijagnosticki deo testa, i uvek se zakuca na 62' ili 63' C AUX-a, i tako vec 4. put. Ne verujem da je to slucajno. Mislim da je do pregrevanja, jer sa otvorenim kucistem pored prozora nije ukocio, ali valjda bi MSI osmislio dovoljan hladnjak na ploci da se to ne desi. Jel ima neko iskustva sa pregrevanjem int.grafike ili cipseta, vidjam po prodavnicama hladnjake za VGA i cipset sa kulerom, pa razmisljam da ga ubacim, ali nervirace me cela stvar, ne mogu tako da ga ostavim, iako bi to mozda resilo problem. Evo linka za ovaj program, ako nekog zanima (ima i slika njegovog interfejsa dole):

http://www.softpedia.com/get/S...marks/Hot-CPU-Tester-Pro.shtml
http://www.7byte.com/index.php?page=hotcpu

Verujem da bi se zakucao u bilo cemu sto je dovoljno zahtevno da mu digne temp. na tu kriticnu vrednost. Prvi put se zakucao bez icega, sam od sebe, pa sam krenuo sa ovim programom, memtestom 86+, Prime testom itd. da vidim sta je. Probacu jos da reinstaliram OS, da promenim HDD (iako je ovaj ok) i vraticu staro napajanje. I to jedno po jedno pa cu videti.


[Ovu poruku je menjao Prescott dana 09.01.2012. u 21:24 GMT+1]
[ Binary Mind @ 09.01.2012. 23:26 ] @
Poteraj te burnin testove ponovo i pipni northbridge hladnjak posle odredjenog vremena posto na nekim plocama AUX jeste northbridge, dok na drugima to moze biti neki senzor oko podnozja te meri temperature mosfetova oko podnozja. Na nekim plocama AUX temperaturu treba ignosrisati jer je konstantno jako velika (tipa iznad 100°C a ploca radi stabilno. Znaci otvori kuciste i gde bude toplo da prst ne mozes da drzis tu je problem . Licno mislim da se NB pregreva, ali ne moram biti u pravu. Malo mi je cudno da ako je northbridge problem, da ploca puca na 62-63°C jer je to nije previsoko. Jeste toplo ali mogu ti chipovi jos da izdrze, pogotovu oni sa IGP-ima kao Intelov G41 NB... Ako se NB stvarno pregreva probaj sa drugim napajanjem kako ce da se ponasa. Ako se simptomi nastave reklamiraj plocu ako je u garanciji.
[ Prescott @ 14.01.2012. 00:17 ] @
Delovi maticne koji se greju su obelezeni (na slici). Ne znam sta je od obelezenog cipset a sta int.grafika. Takodje, i zaokruzeni delovi se pojacano greju. Probao sam sa drugim hard diskom, i reinstalirao OS i isto se ponasa (i pretpostavljao sam tako). Ovih dana cu probati sa drugim napajanjem, pa cu javiti sta se desava. Mislim da nije ni napajanje, ali cu probati.
[ plague @ 14.01.2012. 02:26 ] @
Ovo na cemu pise MSI je G41 chipset na kome je i grafika.
Ono sto se najvise greje je, cini mi se, southbridge.
[ Binary Mind @ 14.01.2012. 11:08 ] @
Da. To sto se najvise greje jeste SB... Probaj sa drugim napajanjem pa javi rezultate...
[ calexx @ 14.01.2012. 11:23 ] @
To bi i trebalo da se greje, zato ima hladnjake na sebi. Samo je pitanje koliko. Možda je vreme za reparaciju a možda i nije kritično.
[ Prescott @ 14.01.2012. 15:24 ] @
Zanimljivost: duze izdrzi da se ne zakuca (zamrzne) ako mu oslobodim USB portove, jer su puni, tu su mis, tastatura, zvucnici, tp-link. Mozda samo slucajnost sto se to tako desava. Ne znam. Ali moze biti i do napajanja, verovatno. Sto bi se SB grejao ako napajanje nije dobro, mislite da dobija neki divlji napon, koji odstupa, oscilira ili da dobija jaci/slabiji napon? Jos jedna stvar, kad zamrzne, i kada ga restartujem, po dizanju sistema, vidi se slika, sve ikone, wallpaper ali ima i horizontalne talase, jedva jedva primetne, koji idu na gore, u talasima, ka vrhu monitora. Dakle, slika na desktopu ima talase u vidu horizontalnih linija, jedva primetne. Javljam cim probam sa starim napajanjem.

[Ovu poruku je menjao Prescott dana 14.01.2012. u 21:28 GMT+1]
[ Prescott @ 14.01.2012. 15:32 ] @
P.S. stari Maxtor, 300GB, neki Diamond max (8 ili 9 cini mi se) stajao 20-ak dana, ubacim ga, ne dize sistem, cujem da je stao, cula se glava, ali sekundu i onda staje, i black screen i poruka tipa "no boot, insert boot cd " ili tako nesto, u biosu ga nema, samo vidi dvd/rw. Tek iz treceg restarta, pali, cujem ga da radi, i podize sistem. Jel to lagano ide u vecna lovista ili??? Ili malo zariba ako duze stoji... Desilo mi se i pre, ali ne sa mojim hdd, pa me zanima. HVALA VAM SVIMA NA ODGOVORIMA.
[ Binary Mind @ 14.01.2012. 20:08 ] @
Jesi li probao sta se desava sa starim napajanjem? Trenutni simptomi ukazuju ili na problem sa napajanjem, ili na velik problem sa plocom.
[ Prescott @ 14.01.2012. 20:36 ] @
P.S. talasi se izgube za pola minuta i manje, cim opada temperatura komponenti, video sam to po Speed fanu, AUX odmah pada na 50-ak C (jer po dizanju sistema, nakon restarta, nema zahtevnih aplikacija da mu drze tu temp. koju mu je digao burn-in test i ona opada) i linijice nestaju. One su jedva primetne,ali se vide. Probacu sa starim napajanjem malo kasnije. (mada mislim da je ovo ploca u pitanju) Hvala Binary.
[ Prescott @ 19.01.2012. 17:35 ] @
Vraceno staro napajanje, radio ceo dan, jednom zamrznuo sliku, nakon restarta nastavio normalno. Sutradan radio oko sat vremena, provera mejla, i par pesama na youtube-u i krenuo da koci, pa prestane, (mogu da pomerim kursor na trenutak), i onda odjednom plavi ekran i poruka da se windows iskljucio "to prevent damage..." Restartujem ga i samo pokaze logo od ploce "MSI" i tu se zakuca. Krenem da reinstaliram sistem, krene normalno, i prekine posle minut pre formatiranja hdd (i particionisanja). Plavi ekran i greska tipa "..........the file ......is missing". I tako par puta. Odustanem, odnesem u servis tog pc shopa i serviser mi kaze da nisam jedini koji im se zalio, da "izgleda da ploca i procesor se ne nesto ne trpe, da je prestalo cim su ubacili bilo koji 64 bit dual core ili jaci sa lga775" Ja mu kazem da je taj Intel 530 J na 3,0GHz 32 bitni, i da su to stariji procesori, ali da ne verujem da je do toga.Ako je ploca za Intel lga 775 to je to, stavljao mu ti jedno ili dva jezgra. Ploca podrzava 64 bitne, ali ne vidim razlog da zezaju 32 bitni (naravno, ne bi radio 64 bitni proc na 32 bitnoj ploci). Onda on predlozi update biosa, "pa sta bude bude" i bilo je.Skinemo sa MSI sajta novu verziju, odn update (- Improved CPU throttle function itd...) U biosu podesimo na "update bios from USB" (imalo je za backup biosa, za boot bios from floppy ili USB stick i ova opcija, update from floppy/USB) i on odradi flash do 100% i javi za 5 sekundi reboot i kraaaaaj. Crn ekran, nema ama bas nicega. Vrti se kuler od procesora. Serviser me pogleda i kaze "To sam oduvek hteo da probam". Ali je sve u redu, navodno, nije problem, zamenice plocu i ako treba nesto drugo. Sta se ovde stvarno desilo, zadatak je za Moldera. Pitam se kako ce sada da radi i sta ce biti dijagnoza, ako je bude uopste.
[ Binary Mind @ 19.01.2012. 17:57 ] @
Recimo da je ploca bila problem sve vreme
[ Prescott @ 20.01.2012. 14:40 ] @
Citat:
Binary Mind: Recimo da je ploca bila problem sve vreme


Iscrpan odgovor, Binary. Hvala. Update biosa da bi "bolje radio" stariji procesor...
[ Prescott @ 27.01.2012. 22:08 ] @
Dobio sam novu plocu, MSI G41M-P28 (ona prethodna je bila MSI G41M-P26) i drugi procesor, Intel 630, 3,0 GHz, ali 64 bitni, i sa 2 MB kesa L2. (onaj je bio Intel 530 J na 3,0 Ghz, ali 32 bit, i 1 MB kesa) i evo radi. Probao sam par testova, idu temperature na ploci do 62-3 stepena (za aux, verovatno je to, kao i na onoj ploci, southbridge) ali nije zamrzao sliku za sad. Dodao sam dva kulera 9 cm, Chieftec, jedan na stranici kucista, naspram ploce, duva direktno u SB, (zahvata malo i NB) a drugi ispod harda, jer mi se taj Maxtor grejao do 45' C. Sada je hard do 32-3' C maksimalno, u toku veceg rada. U svakom slucaju bolje nego sto je bilo. Da li ce i ovo da bude stabilno videcu kroz par dana.