[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 24.02.2004. 01:02 ] @
Cuo sam da od npn tranzistora moze da se napravi varikap dioda pa me zanima kako i koji je ekvivalent sa pravom diodom (ili neke druge karakteristike).
[ virtualx @ 24.02.2004. 10:20 ] @
samo spojis emiter i kolektor i eto ti varikap diode.
[ djordje @ 26.02.2004. 13:58 ] @
moze li malo teorije o svemu ovome?
[ virtualx @ 27.02.2004. 19:51 ] @
volio bih i ja malo objasnjenja u vezi ovog ...
[ passby @ 01.03.2004. 16:40 ] @
Prvo sta cujem. zar nebi trebala imati nesto kapacitivnog otpora ?! ili je stvar samo u proboju ?!
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 11.03.2004. 19:49 ] @
Ma zanima me koji je ekvivalent tako spojenom tranzistoru stvarna varikap dioda
[ konda @ 11.03.2004. 22:15 ] @
kratko spojis E i C i to ti je katoda a anoda je B,,,, i nikakve teorije nemas!!!!
obicno je to BC546

KONDA
[ tomicko @ 15.03.2004. 09:51 ] @
Ovo bi moglo biti jedno od Cajinih pitanja na ispitu iz Elektronike 1. Mislim da bi se covek odusevio ovim pitanjem. S'druge strane, verovatno bi svi bi pali ispit.
Salu na stranu, evo kako to teoretski funkcionise. Poznato ti je da oko PN spoja postoji oblast prostornog tovara ( OPT ) koga stvaraju ogoljeni joni i koji stvaraju elektricno polje usmereno od N ka P oblasti. Imas dva tipa naelektrisanja medjusobno razmaknute sto te za sada podsecaju na napunjen kondenzator. Ukoliko PN spoj (diodu) inverzno polarises dovodeci napon koji je veci od potencijalne razlike koje stvara OPT javlja se elektricno polje van OPT, na telu diode koja vecinske nosioce tera ka kontaktima ogoljavajuci nove jone cime se OPT povecava kao i potencijalna razlika koju ono pravi. Elektricno polje na telu diode nestaje, nema vise kretanja vecinskih nosilaca i spoljno polje je u potpunosti izbalansirano potencijalnom razlikom OPT. Napon spolja se promenio, struja je kratko postojala pa nestala. Isto ce se desiti i pri smanjenju napona. Struja je kapacitivnog karaktera, a dioda prilicno lici na kondenzator. Njena kapacitivnost je funkcija radne tacke, tj. inverznog napona diode i izrazito je nelinearna. Ako bi od jednog tranzistora trebao da napravis varikap diodu mozes uzeti bilo koji PN spoj. Medjutim, ukoliko odaberes emiterski PN spoj imaces relativno veliku struju curenja koja ti recimo moze ugasiti oscilatorno kolo ako si ovakvu diodu mislio upotrebiti u oscilatoru. Ovaj PN spoj je izrazito asimetricno dopiran sto znaci da se i OPT siri ka oblasti manje koncentracije, tj. ka bazi.To nije slucaj sa kolektorskim PN spojem jer su kod njega oba tipa poluprovodnika priblizno isto dopirana. Upotreba kolektorskog PN spoja nece ti doneti vecu struju curenja jer je struja Icbo obicno ispod 1nA. Zbor velikog Rce, prilikom projektovanja tranzistora ne dozvoljava se veliko setanje sirine OPT kolektorskog PN spoja zbog cega postoji simnja u kapacitivnost koje se mogu postici sa ovim PN spojem. Varikap diodu mozes napraviti od bilo koje diode, ne samo od bipolarnog tranzistora, ali ako ti se u semi trzi varkap dioda ti stavi bas nju i bas taj tip. One su projektovane da rade samo jedan posao bas kao i tranzistori. Budzenje ne prolazi uvek.
[ seca @ 16.03.2004. 23:37 ] @
To je sve tako u teoriji malo je drugacije u praksi pozdrav
[ Vukalovic @ 02.04.2004. 21:29 ] @
Jednostavnije i lakše ............ kupiš varicap diodu.