[ fangorn @ 08.01.2012. 13:03 ] @
Imam neki stari gramofon JVC od pre 25 godina koji je u super stanju i hocu da ga privezem na Sony mini liniju koja ima aux in. Posto gramofon ima specifican ulaz za napajanje (napajao se preko svog pojacala koje nije u funkciji niti ga vise fizicki posedujem), ne mogu da isprobam da li radi. Morao bih da prepravim neki ispravljac da bih ga prikljucio ali nisam siguran da bi radio preko aux ulaza na mini liniji. Da li da se maltretiram sa prepravkom adaptera, tj. da li gramofon moze da radi prikljucen preko aux-a ili mu treba predpojacalo?
[ Euronymous @ 08.01.2012. 13:26 ] @
Zavisi kakav je izlaz iz gramofona. Ako u sebi ima preamp, moze na aux. Slike?
[ fangorn @ 08.01.2012. 14:08 ] @
Izlaz su dva standardna cinca, ne znam kako da proverim da li ima preamp, mogu da slikam ali nisam siguran sta moze da se vidi sa slike?
[ zeoN_Rider @ 08.01.2012. 14:46 ] @
Nije moguće priključiti gramofon bez gramonskog predpojačavača.
[ fangorn @ 08.01.2012. 15:12 ] @
Znaci moze samo preko pojacala ili nekog drugog uredjaja koji ima PHONO ulaz?
[ Euronymous @ 08.01.2012. 15:16 ] @
Pa kontam da ima u sebi preamp. Uglavnom je lakse tako, nego cisto signal sa igle, vuci do posebnog preampa, koji ce pored potrebnog signala pojacati i sumove zbog same duzine kablova do externog preampa,samih spojeva,okolnih uredjaja i td.

Sve zavisi opet, od samog gramofona,kakav je. kuci imam 3 komada, i svaki ima preamp.

Jedino ako je neki bas staritet, pa nema preamp u sebi,nego je bio ceo sistem iz komponenti,pa je sam preamp bio u onom pojacalu sto kazes da nema (i odakle je vukao napajanje)

A i da ovaj tvoj nema, za tipa 200 din mozes odraditi nesto jednostavno,sa IC lm381 recimo i 4-5otpora i toliko isto kondova..Nije kvalitet,ali radi posao ,i jednostavnije neces naci.
[ Predrag Supurovic @ 08.01.2012. 15:47 ] @
Phono ulaz nie obično pretpojačalo nego pretpojačalo sa RIAA karakteristikom. Samogradnja toga nije baš jednostavna kako na prvi pogled izgleda.

Nije ti tečko utvrditi da li gramofon ima pretpojačalo, spojiš ga na pojačalo i ako imaš normalan zvuk to je. Ako nema pretpojačalo zvuk će biti slab i imaće izrazito visoke tonove.

U svakom slučaju nećeš ništa pokvariti.
[ fangorn @ 08.01.2012. 15:55 ] @
Kao sto sam napisao nemam adapter za napajanje gramofona pa zbog toga ni ne mogu da ga isprobam, pitanje je bilo da li vredi da se pomucim oko adaptera, tj. da li bi onda radio preko aux ulaza, ali ocigledno ne mogu to da saznam dok ga ne isprobam, znaci moram da nabavim adapter.
[ hogar strašni @ 08.01.2012. 16:33 ] @
Ako gramofon ima keramički pick-up onda možeš da ga priključiš na line in. Ako je sa magnetnim pick-upom onda ti treba predpojačalo sa korekcijom zbog....da ne objašnjavam kakav i zašto. Kako utvrditi koji je pick-up? Ako se igla kači na pick-up tako da se vidi telo onda je keramika. Ako ulazi u pick-up onda je magnetna jer je na drugom kraju igle magnet koji mora ući u telo pick-upa u kome stoji kalem koji to titranje pretvara u impulse. Kod keramike, iz pick-upa viri sićušan delić, liči na prozirnu gumu i na sredini se nalazi igla koja je celom dužinom vidljiva sa donje strane.
Nadam se da sam uspeo da pomognem?
[ fangorn @ 08.01.2012. 16:53 ] @
Hvala na konkretnom odgovoru, trenutno nisam u blizini gramofona, provericu sutra, mozda je najbolje da okacim neku sliku.
[ fangorn @ 10.01.2012. 00:52 ] @
Po onome sto si mi objasnio pretpostavljam da je u pitanju keramika i da moze da ide na line in? Evo slika. Na njima se vidi i adapter za struju.





[ zeoN_Rider @ 10.01.2012. 01:37 ] @
Gramofon je sa kaišnim pogonom i glava je magnetna tako da je potreban MM predpojačavač.
[ hogar strašni @ 10.01.2012. 17:55 ] @
Magnetni pick-up. Hm, teško da ćešnaći negde u vreme fleš memorija (i CD je otišao u istoriju) predpojačalo za MM (moving magnet). Moj savet. Ako imaš neko pojačalo na kome piše phone, uključi gramofon u njega a sa line out ili tape rec uzmi signal za tvoj line in.
Da, kada sam rekao phone, mislio sam na pojačalo neke malo ozbiljnije marke da ne bi taj phone in bio za keramiku.
[ zeoN_Rider @ 10.01.2012. 18:07 ] @
Ima: http://www.kupujemprodajem.com...90-oglas.htm?filter_id=5773701
[ nkrgovic @ 10.01.2012. 18:18 ] @
Citat:
hogar strašni: Magnetni pick-up. Hm, teško da ćešnaći negde u vreme fleš memorija (i CD je otišao u istoriju) predpojačalo za MM (moving magnet). Moj savet. Ako imaš neko pojačalo na kome piše phone, uključi gramofon u njega a sa line out ili tape rec uzmi signal za tvoj line in.
Da, kada sam rekao phone, mislio sam na pojačalo neke malo ozbiljnije marke da ne bi taj phone in bio za keramiku.

LOL... fantasticno....

OK, tesko da ces naci za JAKO male pare. Ali tesko da ces naci... imas izbor od bar 10 ili 20 novih modela u Beogradu, od 200 do koliko hoces EUR... :D

Nesto polovno je dobra ideja, tough...
[ zeoN_Rider @ 10.01.2012. 18:22 ] @
Citat:
nkrgovic: LOL... fantasticno....

OK, tesko da ces naci za JAKO male pare. Ali tesko da ces naci... imas izbor od bar 10 ili 20 novih modela u Beogradu, od 200 do koliko hoces EUR...

Nesto polovno je dobra ideja, tough...


E neka si mu rek' o
[ fangorn @ 11.01.2012. 00:43 ] @
Znaci ipak magnetni, jbg. Cilj mi je da sa sto manje ulaganja osposobim gramofon ako je moguce, ne zelim kupovati nista tipa ~100e i sl. Ima kum neko ultra staro Technics pojacalo pa ce mi ga dati, valjda ce imati dobar phono ulaz, probacu.

Dok pisem pala mi je na pamet jedna druga ideja. Imam jos jedan gramofon koji je pokvaren, tj polomljena je igla, u pitanju je Nikko NP-500, postavicu slike. Kakva je situacija sa njim, da li i njemu treba preamp ili mozda ima ugradjen, ako ima da li moze fizicki da se prebaci iz njega u drugi ili je mozda pametnije da trazim iglu za Nikko? Mada bi vise voleo da osposobim JVC, noviji je i ocuvaniji, nije radio ni dva sata sve ukupno. Evo slika.



[ nkrgovic @ 11.01.2012. 08:50 ] @
Citat:
zeoN_Rider: E neka si mu rek' o ;)

Ma ti si u pravu, treba da ih pustimo da misle da je vinil mrtav, cd mrtav, samo mp3 - i da im pokupujemo sve te ploce i diskove jevtino :).

Nego, da nisi raspolozen da mi navaris zidnu policu za zvucnike? :D
[ zeoN_Rider @ 11.01.2012. 10:20 ] @
Za mene vinil nikada neće biti mrtav kao i kaset dekovi.
[ nikko @ 11.01.2012. 11:34 ] @
Zeone tako je:))
Nikko nije vise na igli,izljecio se:)))
Inace net je pun mali predpojacala sa jednim op-ampom,par djelova i eto ti predpojacala ga "gramofon":
http://diyaudioprojects.com/Chip/Phono-Preamp-Kit/
http://www.sakurasystems.com/products/47phono.html
http://www.sakurasystems.com/products/47phono.html
http://phonoclone.com/diy-pho5.html
Ima svega,pozdrav:)))
[ fangorn @ 12.01.2012. 13:42 ] @
Na koliko ampera je najbolje da nadjem adapter za gramofon, da prvo to sredim?
[ zeoN_Rider @ 12.01.2012. 13:48 ] @
Citat:
fangorn: Na koliko ampera je najbolje da nadjem adapter za gramofon, da prvo to sredim?


Pojasni.
[ fangorn @ 12.01.2012. 14:00 ] @
JVC ima ulaz kao za adapter, nema klasican za struju, pa moram da nabavim adapter da bih ga uopste pokrenuo i probao, vidi se na slici. Na gramofonu pise da radi na 11-13v, samo me zanima na koliko ampera mora da bude adapter da bi radio? Probao sam od 12v 400ma ali to mu je verovatno slabo posto se nije pokrenuo.
[ zeoN_Rider @ 12.01.2012. 14:09 ] @
1A sasvim dovoljno.
[ fangorn @ 12.01.2012. 14:33 ] @
Ok, imam jedan 12v 1.4a pa cu probati.
[ zeoN_Rider @ 12.01.2012. 23:00 ] @
Taman.
[ fangorn @ 19.01.2012. 10:46 ] @
Nije hteo uopste da se pokrene, nosio sam ga kod majstora koji kaze da je motor u kratkom spoju, ne radi.
[ hogar strašni @ 19.01.2012. 10:57 ] @
Ta vrsta gramofona najčešće ima mali motor (kao u kasetofonima) na jednosmernu struju sa magnetima u statoru i rotor sa namotajima kao i kolektor po kome klize četkice. Ako je dugo stajao, zna da dobije "mrtvu tačku" ili da jednostavno zapeče. Kratak spoj kod njih je prava retkost jer nema šta da ga izazove, odnosno, trebala bi dosta jaka struja da proteče kroz kalem pa da on prespoji a i tada ...prespojilo bi se par namotaja na jednom kalemu a ima ih više. Motor bi radio ali bi "truckao". Možda ti je ispravljač slab? Trebao si da zavrtiš tanjir gramofona rukom, da se motor malo razradi i onda uključiš ispravljač.
[ fangorn @ 19.01.2012. 13:23 ] @
Hm, probacu malo da ga razradim kao sto kazes, ispravljac ima 13v 5a tako da nije uopste slab. Verovatno je malo zapekao od stajanja. Nego nije ispravljac kod mene nego kod drugara, a njega dok navatam...
[ fangorn @ 20.01.2012. 18:16 ] @
Proradio je mada sam ga probao na adapteru od 15v tako da se brze okrece nego sto bi trebalo, al glavno je da radi pa cu nabaviti adekvatniji adapter. Prikljucio sam na aux in i naravno da se ne cuje, tako da moram u potragu za nekim pojacalom ili pretpojacalom, videcu. Razmisljam da ga za probu prikljucim na kompjutersko napajanje, trebalo bi da bude ok?
[ fangorn @ 21.01.2012. 13:21 ] @
Radi na kompjuterskom napajanju samo sto ne moze da radi kada napajanje nije prikljuceno na komp, mora da bude prikljuceno i komp ukljucen da bi radilo.
[ gilopile @ 21.01.2012. 13:28 ] @
Ako imas viska neko atx napajanje, mozes ga startovati bez racunara ako kratko-spojis zelenu i bilo koju crnu zicu na ATX konektoru i radice.
[ fangorn @ 21.01.2012. 13:59 ] @
Imam viska, ajde probacu danas.
[ fangorn @ 23.01.2012. 16:17 ] @
Probao, radi, jos samo da nadjem pojacalo...
[ fangorn @ 23.01.2012. 23:23 ] @
Nesto mi nije jasno. Prikljucio sam gramofon na kompjutersko napajanje na 12v i radi odlicno, vrti se bas koliko treba. Onda sam nasao neki adapter od 12v 300mA i sa njim se vrti kao lud, kao da dobija mnogo vecu struju, a nije tako. U cemu je stvar, kako sad da znam koji adapter da nabavim, mislio sam da ce ovaj od 300mA biti malo?
[ fangorn @ 24.01.2012. 18:44 ] @
Moja greska, nisam prikljucio na granu od 12v nego na 5v, znaci radi najbolje na 5v iako na njemu pise 11-13v.
[ fangorn @ 25.01.2012. 16:50 ] @
Dobro, za adapter cu se snaci, ostaje mi "samo" jos pojacalo sa phono ulazom ili predpojacalo. Ako nista ne nadjem povoljno da pazarim razmisljam o samogradnji nekog predpojacala, pa bih molio ako je neko vec radio tako nesto da mi prosledi neki link ili semu za nesto jednostavno. Zvao sam Kelco, oni su imali kompletan kit za samogradnju ali ga vise nemaju i nece ga ni imati, tako nesto bi mi najvise odgovaralo ali nigde nisam uspeo da nadjem kod nas, samo preko, pa ako neko zna gde moze da se nabavi nesto slicno, bio bih zahvalan na informaciji.
[ kajtaz98 @ 21.10.2021. 19:39 ] @
Pozdrav svima rekoh da ne otvaram temu pa cu probati ovde nabavio sam stari gramofon gde signal ide direkt iz glave do predpojacala e sad imam phono ulaz na pojacalu ali ne dobijam nikakav zvuk da l je problem do glave ili?
i kako proveriti glavu? hvala unapred
[ kajtaz98 @ 21.10.2021. 19:44 ] @
gramofon je philips semi automatic fp362
[ zeoN_Rider @ 21.10.2021. 23:10 ] @
Citat:
kajtaz98:
kako proveriti glavu? hvala unapred


Veoma prosto, ommetar u šake i izmeri otpor kalemova oba kanala. Trebalo bi da je 500-600 Ω.
[ kajtaz98 @ 24.10.2021. 02:15 ] @
ima skoro 1kohm
[ gilopile @ 24.10.2021. 03:24 ] @
Trebalo bi da je OK.
Proveri ti taj ulaz da li funkcionise u pojacalu.

Probaj bilo sta da skopcas i vidi da li dobijas kakav zvuk. Na phono ce biti vise izoblicen/distorzija, al moras da dobijes nesto.

Ili jednostavno zbij srafciger u fono ulaz i pipni prstom metal i videces da li radi/bruji.
[ zeoN_Rider @ 24.10.2021. 08:58 ] @
Ma da. probaj na činčevima ili DINu šta god, nabrže rešenje.
[ kajtaz98 @ 25.10.2021. 15:42 ] @
radi mi phono ono krci posto je za gramofon al radi kad povezem laptop premerio sam i sve kablove od glave do cinceva sve je ok
[ kajtaz98 @ 25.10.2021. 15:45 ] @
mogu li ugraditi neku drugu glavu da skinem ovu i nalepim nekako drugu posto tesko da nadjem original ovo je staro dosta Gramofon
[ kajtaz98 @ 25.10.2021. 15:46 ] @
postoji li jos neki nacin ispitivanja glave?
[ zeoN_Rider @ 25.10.2021. 18:30 ] @
Citat:
kajtaz98: postoji li jos neki nacin ispitivanja glave?


Osim instrumentom i zvučno.
[ zeoN_Rider @ 25.10.2021. 18:36 ] @
Inače za tvoj gramofon pasuje ova glava:

-https://www.ebay.com/itm/17464...m28a9614565:g:MDsAAOSwJnxgK9Wo
I zamenska igla :
-https://www.ebay.com/itm/29304...m443abe2ce4:g:pCcAAOSwG3tev~im
[ kajtaz98 @ 26.10.2021. 15:57 ] @
je l bi mogao da narucim neku slicnu zvucnicu sa iglom novu pa da *nabudzim* samo na ovaj nosac?
[ zeoN_Rider @ 26.10.2021. 18:01 ] @
[quote]kajtaz98: je l bi mogao da narucim neku slicnu zvucnicu sa iglom novu pa da *nabudzim* samo na ovaj nosac?[/quote

Proveri na netu, veoma je specifično kačenje.
[ kajtaz98 @ 27.10.2021. 15:50 ] @
recite mi kakvu zvucnicu da trazim mm ne razumem se bas kupio sam ovaj jer volim te starudije pa hocu da ga osposobim
[ zeoN_Rider @ 27.10.2021. 20:48 ] @
Citat:
kajtaz98: recite mi kakvu zvucnicu da trazim mm ne razumem se bas kupio sam ovaj jer volim te starudije pa hocu da ga osposobim


Već sam ti pokazao koja pasuje, vrlo je čudna.
[ kajtaz98 @ 28.10.2021. 16:06 ] @
tesko to da nabavim u Srbiji nasao sam neke nove na kp drugacije se kace e sad bi ja skinuo moju i zalepio novu napravio da bude iste duzine i pod istim uglom ko original valjda ce raditi
[ zeoN_Rider @ 28.10.2021. 17:33 ] @
Radiće al'pitanje je geometrije.