[ NennadS @ 09.01.2012. 10:13 ] @
Treba mi pomoć, nisam siguran kako da povežem sobni termostat na TA peći.

Peć je Magnohrom AEG 3 kW, radila je na trofaznoj struji, ali sam je prebacio juče na monofaznu. Povezao sam pomoću dva komada žice sve tri kleme (R, S, T) za faze na peći, na jednu od njih jednu žicu od dovodnog kabla, na N klemu drugu i na šraf za uzemljenje žuto-zelenu za uzemljenje. Koristio sam licnasti 3x2,5mm kabli. Ovo pišem samo da proverim jesam li dobro uradio. Inače, grejači su monofazni, vertikalni.

E, sad ono što me buni je sobni termostat. Ima kabli sa dve žice. Neko pre mene je nešto budžio i povezao ga na sledeći način:

jedna žica ide preko spojke (koja je iznad glavnih dovodnih klema) u motor, druga je vezana direktno za klemu od faze, zamotana na ulaznu žicu faze. Iz motora se vraća žica u pomenutu spojku (ili kako se već zove) i iz spojke je povezna na ulaznu klemu nule, takođe uvijena oko nje, što slabi kontakte...

Kako treba da bude povezan termostat?

Ovo je verovatno tačno povezano, ali bih rekao da je bolje da ne ide direktno na kleme sa ulaznim žicama, nego da se poveže preko pomoćne spojke.

Ventilator slabo duva, iako je peć vrela. Ne verujem da je problem do termostata, valjda ima onu klapnu koja se otvara i zatvara u zavisnosti od temperature i omogućuje veći i manji protok vazduha...

Kada se peć ovako prebaci na monofaznu, da li je bitno da žica koja je raspodeljena na faze, bude u zidu uključena u fazu?

Crkao mi je i termostat za punjenje, ne isključuje, odn. ne reguje na promenu temperature, ima kontakt čim se malo okrene i uvek u tom položaju, tako da isklučujem punjenje sam, po osećaju. Ovo već znam i sam da sredim, samo da nabavim termostat...

[ nermin2402 @ 15.01.2012. 17:07 ] @
Pozdrav, mislim da sam odgovor na ovo pitanje vidio na forumu ali evo: termostat je prekidač koji pali motor kad temperatura u sobi padne ispod zadane.Preko prekidača uvijek puštamo FAZU i prema napisanom i kako sam ja shvatio dobro je povezano mada ne bi bilo loše da to slikaš i staviš i sliku da to još pogledamo. Kad su u pitanju spojevi te žice koje su samo "uvijene" kako reče skini i stavi ih pod šaraf kontakta da smanjiš prelazni otpor.Što se tiče ventilatora skini ga i očisti jer je uvijek pun prašine pa zato slabo duva.Još si pitao "da li je bitno da žica koja je raspodeljena na faze, bude u zidu uključena u fazu?" u principu radiće i ako je spojena na nulu ali ti ipak spoji na fazu da ne bi bilo zabune ako bude dodatnih radova tu. I još jedan savjet PEĆ PRIKLJUČI PREKO FIKSNOG SPOJAda smnjiš prelazne otpore na kontaktima.