[ S A J A @ 13.01.2012. 06:32 ] @
Da li je normalno da se iz aparata čuje nekakav zvuk (kao da radi neki motor) kad je uključena stabilizacija slike?

To se čuje ako se stavi duža ekspozicija, npr: 1-2 sekunde, za vreme dok je shutter otvoren i samo ako je IS uključen. Ako ga isključim onda je nečujno.

Inače taj zvuk se ne čuje kad se uključi snimanje videom iako i tada radi IS.

Vidim na netu da je normalno da postoji neki zvuk dok radi IS mada nema mnogo informacija o tome.

U pitanju je E-PM1 koji ima senzorski IS.
[ MirosIav @ 13.01.2012. 08:13 ] @
Ja na E-PL1 ne čujem nikakav zvuk, ili makar ne obraćam pažnju, probaću jednom, pa ću javiti.

U videu nije uključena stabilizacija senzora ( da se ne bi pregrejao ), već samo digitalna stabilizacija - video se uzima iz centralnog dela senzora, a obodni pikseli se koriste za kompenzaciju neželjenog kretanja kamere.
[ Zarko Silic @ 13.01.2012. 10:42 ] @
Opticka stabilizacija u video modu se ne koristi ne zbog pregrevanja vec zbog tkzv. strobo efekta koji bi proizvodila na snimku kada bi bila ukljucena.

Postoji sistem opticke stabilizacije specijalno namenjen za video mod, ali mi nije poznato da se tako nesto ugradjuje u fotoaparate. Mozda eventualno u NEXa.
[ MirosIav @ 13.01.2012. 11:03 ] @
Optičku stabilizaciju u videu imaju aparati čiji je element za stabilizaciju u objektivu ( neki Canon, Nikon, Sony NEX, Samsung, Panasonic, Sigma i Tamron objektivi ). Sony SLT i noviji Pentax aparati sa izmenljivim objektivima imaju stabilizovan senzor u videu, npr.: http://www.dpreview.com/reviews/sonyslta55/page14.asp . Za kompakte ne znam ;).
[ Zarko Silic @ 13.01.2012. 11:55 ] @
Nebitno je gde se nalazi opticka stabilizacija.

Pod pojmom opticka stabilizacija podrazumeva se mehanicka, giroskopska stabilizacija koja moze biti, ili u objektivu, ili na samom senzoru. I u jednom i u drugom slucaju rec je o mehanicko-optickoj stabilizaciji. I senzor je sastavni deo optickog sistema. Najbitnija razlika izmedju ove dve mehanicke stabilizacije sastoji se u tome sto je ona u objektivu znacajno delotvornija. Narocito ukoliko su u pitanju vece zize i jace tele podrucije.

Neko je negde napisao da je ovo "dmuckanje senzora" delotvornije kod sireg podrucuja. Ja licno ne verujem u to, al nek im bude. Uostalom OS je i namenjen za bece zize.

Strobo efekat je izrazeniji ako je giroskop u objektivu sto je i logicno.

Inace, Sony ima neku foru sa kombinacijom opticke i one njihova steadyshot stabilizacije koja radi skoro odlicno.
[ MirosIav @ 10.02.2012. 13:26 ] @
Citat:
S A J A: Da li je normalno da se iz aparata čuje nekakav zvuk (kao da radi neki motor) kad je uključena stabilizacija slike?

To se čuje ako se stavi duža ekspozicija, npr: 1-2 sekunde, za vreme dok je shutter otvoren i samo ako je IS uključen. Ako ga isključim onda je nečujno.

U pitanju je E-PM1 koji ima senzorski IS.


Evo da konačno odgovorim na pitanje. Stavio sam E-PL1 na ekspoziciju od 4 sekunde, isključio sve zvukove u sobi, prislonio uho na njega i nisam čuo ništa. Ali, na 1,5 sekundi čuje se krčanje motora stabilizacije. Nisam ranije primećivao... Zanimljivo je da IS ne radi pri dužim ekspozicijama.
[ Backy @ 10.02.2012. 14:33 ] @
naravno da radi, tad je najpotrebnija :) samo sto moderne stabilizacije imaju vise modova koji se menjaju automatski, prepoznaju horizontalni i vertikalni pan, aktivni i pasivni mod i ostalo... tako da ne mora uvek da se cuje jako kao kad radi na najjacem