[ technotize @ 13.01.2012. 10:05 ] @
da li ima nekih novosti oko njihove optike? pustili cogent?
[ bachi @ 14.01.2012. 10:57 ] @
technotize napisa:
> da li ima nekih novosti oko njihove optike? pustili cogent?

Jeste da je blagi offtopic, ali oko Nube bi za mene bila vest
kada bi nekoliko (desetina) ljudi odletelo u zatvor, zajedno sa nekim
ortopedima...
[ miki-nbgd @ 14.01.2012. 21:09 ] @
da, pusten

2 <1 ms <1 ms <1 ms *.*.*.*
3 24 ms 22 ms 22 ms vl240.mag01.fra06.atlas.cogentco.com [149.6.141.241]
4 23 ms 22 ms 22 ms te0-3-0-1.ccr21.fra06.atlas.cogentco.com [154.54.58.13]
5 22 ms 23 ms 22 ms te0-0-0-5.ccr21.fra03.atlas.cogentco.com [130.117.50.205]
6 22 ms 22 ms 22 ms te3-3.mag01.fra03.atlas.cogentco.com [130.117.1.53]
7 23 ms 22 ms 22 ms te1-4.ccr01.fra02.atlas.cogentco.com [154.54.38.193]
8 24 ms 22 ms 22 ms cogentco.com [38.100.128.10]
[ djricky @ 14.01.2012. 21:11 ] @
Citat:
bachi:  ali oko Nube bi za mene bila vest
kada bi nekoliko (desetina) ljudi odletelo u zatvor, zajedno sa nekim
ortopedima...


ne znam za ovo citirano, ali bi trebali da pocnu za 2-3 meseca, kako nezvanicno cujem...

mada, iz licnog iskustva, cogent je krsh provajder, sa vrlo cudnim politikama oglasavanja i rutiranja, a nisu vise ni jeftini k'o sto su nekad bili... 4USD megabit sad ne moze da se kupi samo u Beogradu
[ bachi @ 15.01.2012. 15:48 ] @
djricky napisa:
> ne znam za ovo citirano, ali bi trebali da pocnu za 2-3 meseca, kako nezvanicno cujem...

http://url.bachi.in.rs/aE

Meni tu mnogo smrdi i ne znam koliko je pametno imati posla sa
ovakvim ljudima, mada je pitanje da li je ikako bilo moguće odraditi
posao bez muljanja sa raznim ortopedima, ali opet.

To što je "krš provajder sa čudnom politikom oglašavanja", šta
do konkretno znači za krajnje korisnike?
[ djricky @ 15.01.2012. 20:25 ] @
cisto da budemo precizni, mislio sam na Cogent... da li ce Nuba postati wholesale ISP/Carrier ili ce samo obezbedjivati Ethernet i/ili SDH vodove je posebno pitanje...

najveci problem sa Cogentom je bio sto uvek forsiraju IP saobracaj kroz svoje peering sesije, a obzirom da je vecina njihovih peerova u severnoj Americi, vrlo cesto je bilo situacija da paketici do mreza u zapadnoj Evropi putuju preko Amerike, a ponekad nadju put i preko jugoistocne Azije
ko se jednom bavio VoIP-om, zna da ovakvi detalji mogu da ucine uslugu beskorisnom... cak i za najobicniji download, cinjenica da je host sa koga skidate sadrzaj "daleko" u smislu hopova i latencije, znaci manje kvalitetan servis...

nije sve tako crno, doduse... daju IPv6 BGP konektivnost bez para, za razliku od nekih koji traze dodatne novce za IPv6...
[ Nothingman @ 16.01.2012. 10:40 ] @
Citat:
bachidjricky napisa:

http://url.bachi.in.rs/aE

Meni tu mnogo smrdi i ne znam koliko je pametno imati posla sa
ovakvim ljudima, mada je pitanje da li je ikako bilo moguće odraditi
posao bez muljanja sa raznim ortopedima, ali opet.


Ono sto meni smeta u celoj prici nije to sto je NUBA dobila dozvole, vec sto to ne moze dobiti ko god zeli, i to u najkracem roku (ako se sve radi po propisima, naravno). U tome je glavni problem nepostojanja prave konkurencije na nasem trzistu. Dok god drzava koci nesmetan ulazak zainteresovanih igraca mi cemo ovde imati razne monopole/oligopole koji direktno lupaju po dzepu kranjeg korisnika.
[ zivanicd @ 26.01.2012. 01:34 ] @
Koliko sam ja informisan Nuba je krenula pricu odavno.

Cogent je dosao u BG iz Madadjarske preko Nube, a mislim da je i Combridge iz Rumunije pre 6 meseci koristio Nubinu mrezu.

Nekoliko stvari za Nubu i nekoliko stvari za Cogent...

Nuba je krenula prodaju dark fiber. Licno mislim da je to glupost jer ko uzme vlakno, kroz to vlakno moze svastanesto da gura. Ako Nuba bude nastavila sa pricom iskljucivo prodaje dark fiber-a nece dugo da dogura, jer ce 2-3 operatera da kupe 5-6 vlakana i tuda da proguraju ostalih 100 operatera....

Sto se tice Cogenta potvrdicu pricu DjRicky-a. Cogent je low cost provajder. Jeste da ima 5 puta jeftiniji gigabit od Telekoma ali nema NIKAKVU redudansu. Dakle nedajboze prekine se to jedno vlakno sto su kupili od Nube i dovidjons...

Takodje sam imao prilike da vidim Cogentov ugovor gde pise da "korisnicka oprema" mora da bude kompatiblina sa Cogentovom opremom da bi njihov link radio. Kompatibilnost oni propisuju... U ugovoru stoji da oni mogu da donesu opremu ali klijent to mora da plati...
E sad... oni mogu da izmisle junipera da bi to radilo ili neki enterprise cisco... i isteraju ti iz dzepa 50k evra tek tako ! :)

Cena koju sam ja imao od Cogenta je 2.8 evra u BGu za 1Gbps.

Cena Cogenta da mi sa svog POPa u Bukurestu pa preko preko podprovajdera u Turnu Severinu dovuku link u Kladovo:
100 Mbps - 600 eur (setup 150 eur)
200 Mbps - 1100 eur (setup 250 eur)

Setup 1Gbps port kod telekoma 3k eura + PDV.
Cena 200 Mbps kod Telekoma na ugovor od 3 godine - 12 eura/mb

:)

BTW: Cena Combridge-ovog linka preko Orion-a je oko 5.5 eura/mb

PS. Nothingham... Nuba je zavrsila mrezu odavno... i ona je cekala skoro godinu dana da dobije dozvolu... i njih su kocili...

Koliko znam, gimel je dobio bez problema sve dozvole da predje u rumuniju optikom... vec je to pustio... Satrakt je prokopao celu Vojvodinu...
SBB je kopao pored autoputa... kopa se ... kopa se svuda ;)

Cinjenica je da kod nas vlada jagnjeca bridaga... ali ko zna zasto je to dobro... Treba imati stado ovaca u steku za "brzu intervenciju" i sve se zavrsava u roku i bez komplikacija :)
[ Dexic @ 26.01.2012. 02:44 ] @
Malo offtopic ali zelim da razumem nesto..
Jesu ovo iskljucivo cene za garantovane brzine? Posto kad poredim sa ponudama nekih skandinavskih i jugoistocnoazijskih providera koji daju po Gbit/Gbit za nesto topa 20-40e ... ne ide mi u glavu. Jeste da nisu garantovane brzine ali skoro uvek su takve.
[ marko1101 @ 26.01.2012. 22:02 ] @
Citat:
Cena 200 Mbps kod Telekoma na ugovor od 3 godine - 12 eura/mb


da li je logicno da ce u neko dogledno vreme, biti dozvoljeno cogentu da udje sa 2.8e ?

... 2.8 vs 8-10 ... jedno 300% razlika ...

sumnjam.


btw, cuo sam da je 0.9e za onog ko prvi potpise ugovor ;)
[ Librabicboj @ 27.01.2012. 12:27 ] @
Jos mallloooo Off topic..... :)

Mene interesuje koliko kosta da u ovoj zemlji Srbiji (cena koju trebam drzavi da platim), JA postavim kroz moju ulicu opticki kabel?
Znam da postoje cevi koje su vec "ukopane" kroz moju ulicu, ali nije "uduvana" optika, pa me i to interesuje, AKO NEKO ZNA koliko to kosta.


@Dejan Zivanic
Koliko je tebe kostala optika od Djerdap Hotela do tvoje kancelarije?
[ zivanicd @ 27.01.2012. 19:57 ] @
Marko i ja imam taj info od 0.9 za prvog :)

Cena od 2.8 je sigurna. Jedino je problem sto nema nikakve redundanse... samo to jedno vlakno... E sad ozbiljni ISP koji bude uzeo 1-2Gbps znachi da ima preko 5-10k korisnika... Sta on moze da uradi ako nedajboze dodje do prekida tog vlakna...
Nije sve u ceni... ima nesto i u pouzdanosti...

A i tu je ta kvaka sto se tice "kompatibilne opreme"... Videcemo sta ce TElekom da kaze... najavili su neke nove cene od nove godine... a i sad su 100% u vlasnistvu drzave a Boris Tadic je najavio pojeftinjenje interneta za rezidente...
Videcemo sta ce da se desi sa veleprodajom...

Libra: To je nekih 250 metara. Kostala nas je nesto simbolicno. Mi smo isli nadzemno. ADSS kabl, WDM standard. Trazili smo odobrenje od gradske vlasti da nam odobri koriscenje kandelabera gradske rasvete na 4 trase u duzini od ukupno 3 km i tuda smi isli. Montirano je sve za 2 dana (3km). Splajsovanje je bilo oko 6 evra po splajsu koliko se secam.
[ marko1101 @ 31.01.2012. 11:18 ] @
kako je moguce da neko ko ima AS 174 , moze da bude toliko los ?

btw, koliko vidim jedan od peerova je lever3 , razmenjuju sve izmedju sebe u oba pravca.

http://www.robtex.com/as/as174.html#graph

ceo saobracaj guraju kroz peerove jer im je ceo svet peer , nemaju nadprovjdere, jer su oni internet ;)


btw, kod ratela su dobili odobrenja da se vezu sa svim komsijama , ima 3-4 odoborenja na sajtu ratela.

tesko da ce kroz jednu nubinu zicu da se vezu na 4 strane sveta :)
[ explicit123 @ 31.01.2012. 18:44 ] @
Ne znam kakva je trenutna situacija, ali do pre par godina, Cogent u EU je bio ocajan. Radi se o tome da po konekciji/thread-u, imas bandwidth koji varira od 512kbit do 3mbit i stalno je tako.
Mozes sa (mnogo) vise istovremenih konekcija da izvuces svojih 1gbps ili koliko vec imas kod njih, pod uslovom da ti servis funkcionise na taj nacin, ali ako ti treba dobar bandwidth po jednoj konekciji onda je Cogent za EU jako los izbor.
[ zivanicd @ 31.01.2012. 21:00 ] @
I YUBC NET ima odobrenje za povezivanje sa Romtelekomom pa sad zatvara firmu.
Ako pogledaj YUBC.NET AS videces da je Sinet Telekom. Takodje se slicno desava sa svim domenima kojima su oni ovlasceni registar.

Mozda imaju odobrenje, i mozda planiraju da se povezu... moj info je da imaju SAMO JEDNO VLAKNO.

Isti info sam dobio na vise strana. Naravno to je bilo pre nekoliko meseci. Mozda je sad stvar drugacija.

Mi pokusavamo da preko Orion Telekoma povucemo link preko Combridge-a pravo u Kladovo. Da tu Combridge napravi novi POP da mi ne bi radili medjunarodno.

VIdecemo sta ce da se desi.

U svakom slucaju cene "napolju" su mnogo bolje nego VP cene kod nas.

Inace jos jedan info. SBB je spustio cenu megabita na 8 evra za neke ISPove. Telekom nece ispod 9.6 cak i za skoro 2GB saobrcaja.
[ Vladokv @ 31.01.2012. 21:13 ] @
http://www.nubanet.rs/uploads/nuba-net.pdf
Jel ovo ukljuceno?
[ Sleepless_mind @ 01.02.2012. 07:45 ] @
Citat:
marko1101: kako je moguce da neko ko ima AS 174 , moze da bude toliko los ?

btw, koliko vidim jedan od peerova je lever3 , razmenjuju sve izmedju sebe u oba pravca.

http://www.robtex.com/as/as174.html#graph

ceo saobracaj guraju kroz peerove jer im je ceo svet peer , nemaju nadprovjdere, jer su oni internet ;)


btw, kod ratela su dobili odobrenja da se vezu sa svim komsijama , ima 3-4 odoborenja na sajtu ratela.

tesko da ce kroz jednu nubinu zicu da se vezu na 4 strane sveta :)


Niko ne kazhe da su loshi, nego da nisu garantovani. U ugovoru pishe da se servis prihvata iskljuchivo "AS IS" i da Cogent ne odgovara za prekide i duzhinu prekida.
Shto se tiche standardizacije opreme, ona je predstavljena takodje u Ugovoru i kazhe da ukoliko oprema nije kompatibilna, Cogent ce da postavi opremu koja mozhe da se koristi za interkonekciju i da ce to biti naknadno fakturisano.

Odobrenja za vezu sa svim komsijama su dobili, ali rade iskljucivo sa Nubom i ne planiraju da prave svoju infrastrukturu, takva je info za sada. Mada postoji registrovana D.O.O. shto se mozhe videti ovde

Gore napisane cene su zvanicne i mogu da se menjaju na dole ukoliko ISP prihvati da im je Cogent primarni ili jedini nadprovajder. Cena od 0.9 vazi u promotivnom periodu, bez naknade za setup i bez probnog perioda. Ukoliko neko zheli probni period, ne mozhe da dobije tu cenu, niti free setup.

Ceo sabracaj guraju kroz peerove, od kojih su primarni van EU, tako da je latency malo vetji :)

Cogent je odlichan izbor kao drugi link, kroz koji bi se gurao neki deo saobracaja za sada.
[ marko1101 @ 01.02.2012. 08:46 ] @
jel moze neko da potvrdi kakva im je veza sa amerikom ?
vidim da sat-trakt koristi njih ?

jel to znaci da cogent ima bolju vezu sa amerikom od npr. telekoma i sbb-a ?

npr. sa hjustonom, planet data centar.
[ StfnMM @ 01.02.2012. 15:28 ] @
zna li neko kad ce krenuti sa nudjenjem usluga interneta
nuba ?

cuo sam za 3 -4 meseca...

[ bane4444 @ 01.02.2012. 16:02 ] @
Citat:
StfnMM: zna li neko kad ce krenuti sa nudjenjem usluga interneta
nuba ?

cuo sam za 3 -4 meseca...


I mene isto zanima, već duže vreme ide priča mesec-dva-tri-četiri... Rekla kazala priče :) Ko zna...
[ zivanicd @ 01.02.2012. 18:56 ] @
Ja nisam cuo da ce Nuba nuditi internet...

Cuo sam da ce EPS nuditi internet :)
[ zivanicd @ 01.02.2012. 19:45 ] @
Evo kad imas medjunarodni link:

http://www.gimelnet.rs/?s=cenovnik

[ StfnMM @ 01.02.2012. 20:07 ] @
zivanicu imas Privatnu poruku procitaj molim te :)
[ marko1101 @ 01.02.2012. 20:18 ] @
pa telekom isto ima medjunarodni link ... ;)
[ zivanicd @ 01.02.2012. 20:40 ] @
Marko: 160Giga medjunarodnih linkova :)

:D

Sve u svemu... Zacin C !

Za dobar paprikas ti treba jedna "zlica" vegete...

Prolipao sam... idem sa klincima da bacam BayBladeove :)
[ bane4444 @ 01.02.2012. 20:58 ] @
Citat:
zivanicd: Evo kad imas medjunarodni link:

http://www.gimelnet.rs/?s=cenovnik


Sajt baš odaje utisak poverenja, kao da sam ga ja pravio :D
[ DusanSukovic @ 01.02.2012. 21:07 ] @
Citat:
zivanicd: Evo kad imas medjunarodni link:

http://www.gimelnet.rs/?s=cenovnik



Bez odobrenja za medjunarodno povezivanje? :) Tako i treba! :)
[ Jbyn4e @ 01.02.2012. 21:47 ] @
^^
A ti si to zakljucio proverom, a?

http://registar.ratel.rs/cyr/filestore/?filestore=212&id=6528

Ili ako ti se vise svidja...
http://registar.ratel.rs/cyr/r...roj=&datumOd=&datumDo=

@zivanicd
Pa lepo, sad mozes da uzmes net od njih, ne moras od telekoma :) hehe
[ DusanSukovic @ 01.02.2012. 21:55 ] @



uradih ovo gimelnet site:.ratel.rs u gooogle..hehehe
Povezani ljudi optikom, a ne RR linkom :)

[ xtraya @ 01.02.2012. 22:42 ] @
Jel ste malo obratili paznju kuda ide BG-Nis optika by Nuba/Telenor?

Krenite niz bubanj potok auto putem i gledajte levo na suprotnu traku u betonski zidic , videcete dve cevi (verovatno plasticne)koje se nalaze ne ODOZGO , na zidiu , nego sa strane autoputa na oko pola metra od shlepera koji tuda idu uzbrdo. U cevima je kabel, u jednoj telenorov u drugoj nubin

Prvi put kad bude neka ozbiljnija saobracajka i shleper uzme i sastruze cevi sa betonskog zidica, "baj baj" drugari opticari, pa cete splajsovati opet...

Slikacu to, toliko je smesno, veze s mozgom nema.
[ Slobodan Milivojevic @ 02.02.2012. 00:43 ] @
Isto je u sicevackoj klisuri na E80... kablovi idu na oko metar ipo iznad tla u svim tunelima, isto ih ima dva - Nuba i Telenor.
[ zivanicd @ 02.02.2012. 00:54 ] @
So what...

Poslacu vam ja slike gde ide optika Turnu Severin - Orsava. Pored pruge preko bandera... a onda jedno 2 km ladno po zemlji i vezana vezicama za ogradu :) Tamo gde su pukle vezice kabl pada na zemlju...

Dok niko ne cacka... no problemo :)

Gimel je zakopao optiku direkt u zemlju (bez creva). Ako cemo pravo jeftinije je danas kupiti 20km optike nego neki ozbiljan RR link :) Da ne pricam koliko RATEL uzima za "zakup" radio spektra u licencnom bandu.

@Xtraya: imas li ti ikakve veze sa #klupica tamo 97-98 ? :)
[ xtraya @ 02.02.2012. 09:17 ] @
Citat:
Poslacu vam ja slike gde ide optika Turnu Severin - Orsava. Pored pruge preko bandera... a onda jedno 2 km ladno po zemlji i vezana vezicama za ogradu :) Tamo gde su pukle vezice kabl pada na zemlju...

Dok niko ne cacka... no problemo :)


Toliko o ozbiljnosti domacih "opticara" . Kapiram ja da je mnogo vece ulaganje da se napravi sve to ozbiljnije, ali nije sve u ashovu i kopanju meke zemlje. kad pogledas zidic kod bubanj potoka, videces koliko je puta oceshan od kamiona.

Citat:
Gimel je zakopao optiku direkt u zemlju (bez creva). Ako cemo pravo jeftinije je danas kupiti 20km optike nego neki ozbiljan RR link :) Da ne pricam koliko RATEL uzima za "zakup" radio spektra u licencnom bandu.


Hihi kako je zakopao toliko ce i trajati :)


Citat:
@Xtraya: imas li ti ikakve veze sa #klupica tamo 97-98 ? :)


naravno :)
[ DusanSukovic @ 02.02.2012. 09:52 ] @
Citat:
xtraya: naravno :)



To beshe neki kanal za muvanje na irc.funet.fi? :)
[ djricky @ 02.02.2012. 10:04 ] @
OT:

ili na irc.stealth.net ? (za nas koji nismo zeleli da nam se vidi IP)

/query Halen

/query xtraya


hmmm...

[ Nothingman @ 02.02.2012. 12:44 ] @
Citat:
zivanicd
Ja nisam cuo da ce Nuba nuditi internet...

Cuo sam da ce EPS nuditi internet :)


Nuba ce, koliko sam cuo, nuditi internet pod nazivom Targo Telekom.
[ zivanicd @ 02.02.2012. 14:13 ] @
Xtraya servus!

DjRicky ti je rekao ostalo :)

Steta sto je politika ES da se ne brisu korisnici pa ne mogoh da pokupim username: Halen :)

Vidim da ce ovaj post da krene na #klupicu....

Inace ste zaboravili irc.siol.net i P1avusa na koju su svi "pali" sa prvim ircanjem...

Kad se setim xterminala RC-a ETF-a na rs232 najezim se...
[ bachi @ 02.02.2012. 14:36 ] @
Spameri jedni. :P :D
[ DusanSukovic @ 02.02.2012. 15:15 ] @
Citat:
zivanicd: Xtraya servus!

DjRicky ti je rekao ostalo :)

Steta sto je politika ES da se ne brisu korisnici pa ne mogoh da pokupim username: Halen :)

Vidim da ce ovaj post da krene na #klupicu....

Inace ste zaboravili irc.siol.net i P1avusa na koju su svi "pali" sa prvim ircanjem...

Kad se setim xterminala RC-a ETF-a na rs232 najezim se...



Cini mi se da je p1avusa bila bot? :)
[ xtraya @ 02.02.2012. 21:04 ] @
Ma cviki je imao tu plavusu valjda...zaboravio sam vec, eggdrop klasican :)

setite se RCUB-a i onog 2400bps modema a ako se dobro secam rcub.rcub.bg.ac.yu , pa telnet s njega na afroditu pa BitchX :) ... doduse ko je bio baja imao je PRI na rcubu :) a za one sa jeftinijim ulaznicama ETF na 28800 (30 min sesija)

a onda je dosao dualprocesorski MMX kao tesla.rcub.bg.ac.yu

:)
[ Jbyn4e @ 02.02.2012. 22:19 ] @
Ehhh lepa vremena (od tog vremena je i moj nick :))
Samo ne mogu da shvatim da ste zaboravili irc.balcan.net...

Odosmo mnogo u offtopic, ali znali ste i za klupicu na fejsbuku?
https://www.facebook.com/groups/7302462940/
Citat:

Postoje razni IRC klijenti, a kanal je #klupica na serveru irc.balcan.net :)


I majstor Leka koga su neki oterali sa ES ako se dobro secam nekada...

Pozdrav za ekipu,

a sad se vratite temi!
[ zivanicd @ 02.02.2012. 22:22 ] @
Cviki, Salac, Heha, Spidoje, Drda, Steki, BEPA, Paranoid, Whellin, Zabar, Dope, Leka, Gaja, Samir, Daca, Brankica, Thuggie, Mala, Giga, MAPUJA, Chombe, Steki, Toza, Wolfman, PoolShark, AcoKV, Jelly, Djiry, Smutix, Srafciger, Pace, Cvele, Wudu, Crvena, Pontijak, Djuradj, Bocky, Blue, Brate, Zver, Rale, Kljuc, GirlScout, Hajduk, Pjesa, Rale, Helios...

I koliko puta smo ostavljali licnjaka za ambalazu gajbe piva...

Jos uvek kad prodjem pored pravnog iscimam se za dzep da proverim da li je licnjak kod mene... :)

Edit: da da ... totalno smo of... a balcan.net je dosao mnogo kasnije... .... mnogo :) Tad sam se vec skinuo sa IRCa :)

Edit 2: trebalo bi promeniti ime teme u "Nuba optika i Coget + #klupica" :)
[ miki-nbgd @ 02.02.2012. 22:28 ] @
Citat:
zivanicd: Cviki, Salac, Heha, Spidoje, Drda, Steki, BEPA, Paranoid, Whellin, Zabar, Dope, Leka, Gaja, Samir, Daca, Brankica, Thuggie, Mala, Giga, MAPUJA, Chombe, Steki, Toza, Wolfman, PoolShark, AcoKV, Jelly, Djiry, Smutix, Srafciger, Pace, Cvele, Wudu, Crvena, Pontijak, Djuradj, Bocky, Blue, Brate, Zver, Rale, Kljuc, GirlScout, Hajduk, Pjesa, Rale, Helios...


I naravno Sv3ta :)
[ xtraya @ 02.02.2012. 22:38 ] @
i Djeram (ako se neko cuo s njim u skorije vreme nek me kontaktira na pp)
[ mr. ako @ 03.02.2012. 01:20 ] @
Pratim temu od pocetka, al' se osecam kao da sam upao nekome na 40god. mature... :D Samo da neko jos kaze, "pozdravite malog Mirka i Slavka!". :D

Nego, koliko Nuba moze da ima prednosti (to sto su dobili pravo da raskopavaju medju prvima) ako vec sada u pricu ulaze neke druge firme... a tek koliko ako se u pricu ukljuce velika drzavna preduzeca tipa PTT, EPS, Zeleznice i ponude svoju mrezu na koriscenje...? Nece moci Dulic da blokira doveka kopanje pored auto puta ostalim zainteresovanim... da li Nuba moze da povrati ulozeno za recimo dve godine blokade ostalih??

[ dulsrules @ 03.02.2012. 01:27 ] @
Sto ste lepo istrolovali temu. Alde sad neki mod da dodje da sve ocisti od offtopica pa da nastavimo sa pravim stvarima. Dakle, kako ce Nuba da odradi last mile ?
[ technotize @ 03.02.2012. 03:13 ] @
BECHA (sećam je se još iz opennet-a; bio je tamo i Mališa)
[ zivanicd @ 03.02.2012. 04:23 ] @
Ajde da se daklem vratimo na topic da se neko ne bi ljutio...

Moj licni stav je da je Nuba lose koncepcijski uradila svoju ponudu... Jedino ako ne krene last mile i da se bori za krajnjeg korisnika sto sumljam da ce da uradi...

Ono sto je Nuba pokrila u Srbiji, pokrili su i drugi. Magistralne vodove sad ima i SBB i Sattrakt... i mali ISPovi kao Gimel koji ce sad da kopaju dalje i da sire svoju fiber mrezu u "zoni pruzanja usluga".

Cena optike je smesna.

Pobedice onaj ko bude dolazio optikom do krajnjeg korisnika i to prvo u velikim gradovima. Video sam da po BGu neko kopa oko 10cm sirok "kanal" i ubacuje kabl u zemlju. TO ce biti milina ako iskabliraju ceo grad.

Opet sumljam da ce Telekom Srbija (citaj 100% drzava Srbija) dozvoliti da se veliki deo kolaca otrgne sa ADSL infrastrukture.

Ne verujem da ce se Nuba nakupiti love od prodaje optike. Bolje da su krenuli da prodaju IP trafic jer je to u Srbiji jos uvek papreno.
Jeftinije je da KLADOVONET kupi 100Mbps Internet linka od Telekoma Srbija kroz optiku nego da zakupi tu istu praznu optiku za 50Mbps "tranzit" do Verata recimo...

Kao sto sam napisao u predhodnim postovima: Kupice Telenor recimo jedno vlakno od Beograda do Nisa i onda ce tu da progura 10 ISPova koji budu zeleli da
se iz BG-a prosire u Nis...

EPS prica vec 5-6 godina da ce da nude Internet. Svaki dalekovod koji vidite ima bar jedan opticki kabl. Mozda su sa aktivnom opremom i ruterima bajati, ali mrezu imaju razgranatu.

Uostalom treba pogledati sajt EMS-a i sajt NUBE i videcete da je mrtva trka sto se tice razvijenosti mreze. Mozda cak EMS ima i razgranatiju mrezu od Nube.

I na kraju pozdrav za #klupicu :)



[ kalimero 011 @ 03.02.2012. 08:08 ] @
^
Citat:
Video sam da po BGu neko kopa oko 10cm sirok "kanal" i ubacuje kabl u zemlju.

;) Nuba. Izvođač radova - Beograd put.
[ xtraya @ 03.02.2012. 09:18 ] @
Citat:
Mozda su sa aktivnom opremom i ruterima bajati, ali mrezu imaju razgranatu.


pfff, eps? ha ha ... pa nisu ko telekom al su zaebani jer im je mreza nenormalna... imao sam negde grafikon, pronacicu

Citat:
Jeftinije je da KLADOVONET kupi 100Mbps Internet linka od Telekoma Srbija


:) 1000e
[ DusanSukovic @ 03.02.2012. 09:19 ] @
Citat:
kalimero 011: ^

;) Nuba. Izvođač radova - Beograd put.


Da li je to "microtrenching" tehnologija?
[ Nothingman @ 03.02.2012. 10:31 ] @
Ne znam koja je tehnologija, ali ukopavaju veoma plitko, prakticno povrsinski (mozda nekih 20 cm), sto je pretpostavljam daleko jeftinije. Vec su pokrili veliki deo Novog Beograda, od zgrade do zgrade, tako da je ocigledno da planiraju FTTH uslugu. Sto se tice argumenta da drzava i Telekom nece dozvoliti da im se uzme znacajan deo kolaca, dosta pomaze cinjenica da taj deo kolaca ide firmi koja je, izgleda, pod kontrolom jednog ministra. Ako nastave ovim tempom, Novi Beograd ce biti ceo pokriven do proleca. Videcemo da li ce se i kada siriti na ostatak grada.

Kopiracu citat koji sam okacio na drugoj temi, a koji sam preuzeo sa drugog foruma povodom ove price:

Citat:
Danas su bili kod mene u zgradi predstavnici firme Targo telekom, za koju sam tada prvi put cuo. Na nekim forumima, posle pretrage, pise da je Targo isto sto u Nuba. Moguce da je to tacno, posto su mi i oni potvrdili da je opticka mreza koja je postavljena pripada njima, a po informacijama sa neta, iza njih stoje slovenacki biznismeni. Ono sto nude je analogna i digitalna televizija, fiksna telefonija i internet. Uz to sto ce im najslabija brzina neta biti 10 mb/s, a sve to po "bezobrazno" niskim cenama. Optika ce ici do svakog stana, a dalje koaksijalcem. Meni se cini da ce ovo biti bolja ponuda od bilo cega u Srbiji, ali trebalo bi da me kontaktiraju pocetkom sledece nedelje, pa cemo da vidimo sta i kako. Moj problem je sto je moj kucni savet vec potpisao ugovor sa Orionom, koji je vec postavio sanduk za DSLAM u podrum, ali ovi iz Targa kazu da ne moze Orion da koristi njihovu opticku mrezu. U svakom slucaju sto vise konkurencije , to bolje. Izgleda mi da vreme brzog a jeftinog interneta konacno dolazi u Srbiju.


Citat:
Ja sam u bloku 21, to je preko puta Hajata. Koliko vidim, oni su opticku mrezu postavili po celom Novom Beogradu, mozda i sire. I da, rekli su da sa uslugom pocinju u martu-aprilu.
[ kalimero 011 @ 03.02.2012. 11:49 ] @
@DusanSukovic
Citat:
Da li je to "microtrenching" tehnologija?

Da, jedini način da zaobiđu Zakon o planiranju i izgradnji bio je da koriste mikro rov. A istorija se ponavlja - ponovo jedino Nuba može to da izvede (valjda niko drugi nije zainteresovan da razvlači kablove po Beogradu ;). Mada, čujem da imaju malo problema sa uknjižbom... ;)
[ marko1101 @ 03.02.2012. 12:57 ] @
ko se bavi ISPovanje po srbiji vrlo dobro zna sta se desava sa cenama u zadnjih par meseci.

moja skromna procena je da ce od polovine godine cena za 1mbps na zakupljenih 100mpbs biti oko 5-6e , kod svih vecih provajdera.

moguce da ce se naci neki pametni kao telekom, pa ce traziti 8e :)

cak i oni koji zakupe od cogenta za 1-3e, morace da plate jos bar 3-5e za optiku do nubinog data centra, jer ce tamo biti cogentov PoP.

pa ce na osnovu toga i ostali da formiraju cenu.

... procena, kraj juna.
[ Nothingman @ 03.02.2012. 14:52 ] @
Imam jedno pitanje za vas koji ste u ISP biznisu. Koliko ta cena po megabitu zapravo utice na krajnju cenu koju placa korisnik? Najzastupljeniji paketi koje placaju korisnici kostaju oko 1500 dinara (Na adsl-u se za taj novac dobije 1.5mbps - 4mbps, zavisno od provajdera, ugovorne obaveze, trenutne akcije i slicno. Na kablu se za taj novac dobije u proseku 6mbps). Ako uzmemo u obzir agregaciju koju ima svaki ISP, koliko od tih 1500 dinara je zapravo posledica cene interneta koju ISP placa nadprovajderu? Voleo bih da gresim, ali neka prosta racunica koju imam u vidu mi govori da ova pojeftinjenja veleprodaje interneta nece mnogo uticati na cenu koju placa krajnji korisnik. Da bi korisnik osetio znacajna poboljsanja u vidu cene/brzine potrebno je da postoji sloboda duz celog lanca (inostrani link-lokalna petlja), a to kod nas jos nije na vidiku, izuzev kod par provajdera. Npr. dzaba Beotelu to sto oni sada mogu da kupe internet po duplo nizoj ceni, kada mu Telekom i dalje diktira fiksnu cenu adsl porta. Ili mozda gresim?
[ technotize @ 03.02.2012. 15:46 ] @
da, mislim da je jos uvek najveci "trosak" koliko te Telekom odrapi sa zakupom njihovih ADSL portova, jer jedini oni mogu (ili za sada zele, posto su njihove sve centrale) da ih nude.

ne znam da li jos uvek furaju onaj fazon tipa "platite odmah za 1000 ADSL portova, pa ako ne prodate sve to onda vam mi na kraju godine vratimo pare za to sto niste prodali"? tj. ti ih na neki nacin kreditiras sa 0% kamate i posle godinu dana ti to jos vrate kada dinar verovatno jos manje vredi.

mozda se tu politika promeni kad neko aktivira svoje centrale, osim Telekoma, npr. Telenor i ko jos bese ima licencu za fiksnu telefoniju. i onda u te svoje centrale postavi svoje DSLAM-ove i krene da nudi svoje ADSL portove.
[ Tyler Durden @ 03.02.2012. 15:49 ] @
Ne gresis. Realno, ne mozes da imas kucni broadband za ispod 1000 dinara pa taman da se na glavu okrenes.
[ dulsrules @ 04.02.2012. 21:46 ] @
Mislim da moze. Samo pogledaj sta rade rumuni recimo ili bugari ...
[ technotize @ 06.02.2012. 01:52 ] @
Citat:
dulsrules: Mislim da moze. Samo pogledaj sta rade rumuni recimo ili bugari ...
mislim da je mislio na trenutnu situaciju u Srbiji. U Rumuniji ili Bugarskoj verovatno nema samo jedan Telekom koji deli ADSL portove i pri tome dere, jer mu se moze (jos uvek, dok ne utrce drugi igraci).
[ Brodoplovac @ 08.02.2012. 11:42 ] @
Ja sam kod instituta Majka i dete u Beogradu.

Danas su u moj ulaz došla dva tipa. Rade za Targo telekom. Tražili su potpise od svih stanara da se u zgradi postavi vertikalni kabl. Ne traže ništa da se plaća. Kada završe sa instalacijom vertikalnog kabla, naknadno će dostaviti cenovnike i onda će se tek instalirati kraci vertikalnog kabla koji će ići u stanove.

Pitao sam za cenu i pakete. Tip mi je rekao samo da će down/up biti u proporciji 2/1, a za ostalo "ćete naknadno biti obavešteni".

Takođe mi je rečeno da će u svaki stan ulaziti optičkim, a ne bakarnim kablom. To mi je malo čudno jer sam mislio da se u zgradi razvode samo bakarni kablovi, a optika ide do ulaza u zgradu.

Edit: ispravio sam "Targo telekom" umesto "Target telekom".

[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 08.02.2012. u 14:26 GMT+1]
[ StfnMM @ 08.02.2012. 12:14 ] @
Mislis
Targo Telekom ?

[ rajco @ 08.02.2012. 13:52 ] @
Interesuje me da li može da se zakupi jedno vlakno kod Telekoma a da se posle propušta više signala kroz njega po različitim talasnim dužinama?
[ Librabicboj @ 08.02.2012. 17:15 ] @
Citat:
Brodoplovac

Takođe mi je rečeno da će u svaki stan ulaziti optičkim, a ne bakarnim kablom. To mi je malo čudno jer sam mislio da se u zgradi razvode samo bakarni kablovi, a optika ide do ulaza u zgradu.



Ocigledno da im se vise isplati da rade FTTH, nego FTTB (fiber do zgrade, pa koaksijalni).
A i Telefonkabel je poceo da radi takodje FTTH, pa ce da se trkaju sa konkurencijom....
[ DusanSukovic @ 08.02.2012. 18:59 ] @
Prema ovoj shemi u principu FTTH solucija je sa media converterom? :)
[ Librabicboj @ 08.02.2012. 19:22 ] @
Pa za nase uslove, sta ce nuditi, konvertore, rutere.... ko to zna...

E sad, mozda ponude i ovako nesto:

[ zivanicd @ 10.02.2012. 10:47 ] @
Sad je implementacija GPON sistema optike prilicno jeftina.

Ako je Nuba krenula do "stana", verovatno ce da daje STB koji ima fiber a na drugoj strani ether + av + voip. Nesto slicno kao sto ima telekom...

Cena tih uredjaja je sad smesna.
[ dzonihsv @ 14.02.2012. 17:44 ] @


http://targotelekom.rs/

Ima l' nekih okvirnih procena oko pokrivenosti?

edit: Ova stranica radi - http://nepropustaj.rs/

[Ovu poruku je menjao dzonihsv dana 14.02.2012. u 20:56 GMT+1]
[ dulsrules @ 14.02.2012. 18:16 ] @
Stranica je u izradi.
[ dzonihsv @ 14.02.2012. 18:24 ] @

Ovo sa slike je ono što postoji na stranici, ništa više.

PS: Znam za ovu pokrivenost, ali reko' možda ima negde detaljnije.
[ xtraya @ 18.02.2012. 12:07 ] @


Evo slike "genijalnog" kacenja magistralnog optickog voda nuba&telenor na zid pored autoputa (lokacija bubanj potok)
[ bachi @ 18.02.2012. 15:47 ] @
Užasno, ali bolje i tako, nego nikako.
[ Slobodan Milivojevic @ 18.02.2012. 17:51 ] @
Tako je i u Sićevačkoj klisuri... Neki dan kad budem tuda prolazio uslikaću...
[ mr. ako @ 18.02.2012. 18:27 ] @
Nije mi jasno da je tako jadno uradjeno... Aj da je drzavna firma npr. Telekom to uradila pa da ih pljujemo i da se bunimo, nego privatne firme koje od toga direktno zavise! Jedna jaca saobracajka na tom mestu i staje im citav biznis!
Doduse treba kriviti i RATEL sto im je uopste i dozvolio da magistralni vod tako provode...
[ xtraya @ 19.02.2012. 13:18 ] @
Ma, i da sve slome i poruse, imaju alternativne rute tako da nece biti nikakve panike , ali je sve uradjeno pilicarski i jeftino
[ zivanicd @ 20.02.2012. 22:24 ] @
Ma nemate pojma... evo kako se optika tura u oranje... 20km dnevno bato...

Bez upumpavanja i gluposti... Na poslu mi je cak i kako se splajsuje sad po ovom snegu u slucnom maniru kao na ovoj slici (satorsko krilo, let lampa... ) :) :) :)

[ Librabicboj @ 21.02.2012. 09:27 ] @
Svaka ti cast Dejane na slici!
Imas li jos koju?

malo off teme... :)
E, da....
Evo odgovor na moj email upucen Telefonkablu (da li planiraju optiku i u mojem mestu)



za sada, tj. od aprila samo Novi Beograd, blokovi 61, 62, 63 i 64.




Vidim da im je plan pokrivanja optikom isto kao i NUBA , tj TARGO telekomu.
Da li je moguce da ce u isto vreme da pokrivaju istu oblast, a druge da zanemare par meseci???



[Ovu poruku je menjao Librabicboj dana 21.02.2012. u 13:21 GMT+1]
[ marko1101 @ 21.02.2012. 11:19 ] @
tacno tako,

u blokovima, je najveca koncentraciju stanova, i to na "malom" prostoru.

pa onda ostatak nbga.

cak mislim da ce ostatak grada, da dobija optiku mnogo kasnije, a pogotovu kuće, npr. u zemunu.

nebi me cudilo da bude neka cena za kuće po zemunu, npr. 1000e setup
[ marko1101 @ 21.02.2012. 11:33 ] @
btw, neki reper moze da bude uvodjenje kDS-a ...

prvi KDS internet, je pustio PTT KDS, na NBG , avgusta 2003 godine.

evo dajte neki podatak , kad ste dobili KDS internet u svom kraju ?

pa da uporedimo razlike u vremenu.

doduse optika po beogradu vec postoji, ali KDS operateri nece ulagati nista novu , neki vec imaju docsis 3, a PTT vecito kaska.

a novima kao sto je NUBA neisplati se da bazaraju sistem na docsis platformi, mnogo im je lakse da sve bude optika.

btw, ceo NBG ima oko 300k stanovnika, neka je prosek troclana porodica, to je 100k stanova.

nuba neka "osvoji" 20k stanova, prosecna cena za 3play uslugu je sad oko 2,5e ... to je 50k e/mesecno.

znaci prva godina vraca 600k.
[ pr0ceS @ 04.03.2012. 10:12 ] @
RATEL: TARGO NIJE TRAŽIO DOZVOLU

Evo šta kaže RATEL povodom TARGO Telekoma :D
[ dulsrules @ 04.03.2012. 10:44 ] @
To je text od prosle godine :)
[ Dexic @ 04.03.2012. 12:35 ] @
Citat:
marko1101: btw, neki reper moze da bude uvodjenje kDS-a ...
prvi KDS internet, je pustio PTT KDS, na NBG , avgusta 2003 godine.
evo dajte neki podatak , kad ste dobili KDS internet u svom kraju ?
pa da uporedimo razlike u vremenu.

Samo PTT KDS ili bilo koji kablovski? U samom centru smo dobili SBB sredinom 2004.

Citat:
btw, ceo NBG ima oko 300k stanovnika, neka je prosek troclana porodica, to je 100k stanova.

To je malo neprakticna racunica. Pitanje je koliko tih stanova uopste ima potrebe za netom. Prvo, ima dosta stanova koji su kupljeni samo da bi se kupili i niko ne zivi u njima. Dalje, ima dosta starca (sto me iskreno cudi, i dok nisam video, nisam verovao). Takodje, dosta podstanara (sto nije samo po sebi razlog da se nema net, ali je jedan vise smor da se dobije net, pa samim tim jeste razlog da se ne uzima :().
I naravno, ljudi koji prosto tu samo spavaju. Bukvalno... dobar deo Belvila recimo, lici na samo spavaonu. Bezanija slicno (ako se uopste ista radi tamo).

Moje licno misljenje je da na NBG imaju mnogo vise koristi od gomile firmi kojima su sedista na NBG, kao i najbitnije kancelarije, a manje od stanovnistva.
Ako neko ima konkretne podatke, bilo bi zgodno da podeli :)
[ markomix @ 04.03.2012. 23:21 ] @
Posto Targo jos ne izbacuje nikakve informacije, evo bar da stavim ovaj info od Telefonkabl-a. Kazu da krecu u aprilu. Ni oni se nisu bas nesto pretrgli sa davanjem informacija, ali makar ima bar nesto od informacija za razliku od Nube. Koliko vidim na slici pise 100Mbit, e sada da li ce odmah ponuditi takav paket i po kojoj ceni videcemo za mesec dana.

Citat:
TELEFONKABL prvi FTTH operater u Srbiji

Budućnost stiže!
TELEFONKABL prvi FTTH operater u Srbiji

Telefonkabl a.d. je nastavio tradiciju uvođenja novih tehnologija u Srbiju. Nekada prvi operater kablovske televizije - danas prvi FTTH operater.
Najsavremeniji pristup telekomunikacijama – optički kabl praktično neograničene propusne moći do stanova, tako je, osim u najrazvijenije svetske zemlje, stigao i u Srbiju.

Ovim su i u našoj zemlji otvorena vrata telekomunikacionim uslugama o kojima smo do sada samo slušali, a kvalitet postojećih usluga podignut je na potpuno novi nivo.

O uslugama koje Vam naša nova FTTH mreža omogućava možete pogledati u FTTH odeljku našeg sajta.









A ako nekog zanima evo i kako je to krenulo i kako ide u CG:

http://forum.cafemontenegro.co...1e0a9795643685b77ae6a0a5f3a972

Moram da priznam da sam se iznenadio kad sam video da se optika pojavila u CG pre nego kod nas i to jos kod pilicarskih monopolista T-Com. Koliko vidim sa optikom su ukinuli onaj FUP koji vole da stavljaju u zemljama koje su "manje razvijene", tj u kojima nemaju nikakvu konkurenciju(gde imaju cist monopol).

Kad pogledam ovo, stvarno mi nije jasno sta Telekom ceka kad je optika u pitanju. Mada moje je licno misljenje da je sam grad(drzava) trebao da izgradi optiku i da je iznajmljuje provajderima. Jer ako im do sada nije palo na pamet da regulisu kablovski sektor(pravo da biramo od koga cemo uzeti kablovsku) cisto sumnjam da ce se nesto preterano pozabaviti optikom, sto je opet van svake pameti(mala digresija-a kad su adsl i fiksna u pitanju i dalje mi nije jasno zasto nisu Telekomovu mrezu(kablove) izdvojili iz Telekoma i liberalizovali trziste). Mada, mislim da je dovoljno reci "Radna grupa za širokopojasni internet" i da svima bude jasno kako stoje stvari u ovoj zemlji.
[ calexx @ 05.03.2012. 08:11 ] @
Jedino pitanje je kakva će da bude cena, eto sada već postoji ponuda 100Mbps, nadam se da će još neki uskoro da ubrzaju ... ali je potrebno i da cena bude prihvatljiva. Za firme kojima je to potrebno verovatno neće da bude problem, SBB nudi optiku ali na sajtu nema cena pa me baš zanima kakva će da bude ovde. A onda je pitanje kako će da bude za fizička lica i kada će da bude pokriven i neki deo van NBG.
[ markomix @ 07.03.2012. 20:17 ] @
[ djricky @ 08.03.2012. 23:01 ] @
pitam se da li ovi iz Targotelekoma znaju s kime rade? i kakav internet pristup najavljuju kao revoluciju u Srbiji?

Citat:
Even those brave souls who are single-homed to Cogent will still have paths


http://www.renesys.com/blog/20...nt-depeers-china-telecom.shtml

procitati obavezno i komentare
[ Sleepless_mind @ 09.03.2012. 06:56 ] @
Hihihi, bravo djricky :)

Znaju oni dobro, ali vecina kod nas ne zna :)
[ bachi @ 09.03.2012. 07:26 ] @
> pitam se da li ovi iz Targotelekoma znaju s kime rade? :)
Eh, koliko se samo puta desilo da SBBu "pukne" "spoljni" link,
pa im saobraćaj bude osakaćen. :(

Teši me to što ako žele da budu iole ozbiljniji provajder, a ne
pilićari, da će imati alternativni link.
[ StfnMM @ 09.03.2012. 20:14 ] @
jooooj kad li ce ftth zaziveti na Zvezdari. .. .
ne mogu se vise nervirati sa ovim telekomom , mnogo zabada net ...znaci strasno
jedva cekam FTTH
[ StfnMM @ 21.03.2012. 21:01 ] @
http://tkb.rs/sr/vesti/najnovi...proizvoda-telefonkabla-za-ftth
[ StfnMM @ 23.03.2012. 12:16 ] @
ana ljubisavljevic Mar 22 (1 day ago) (telefon kabl - tkb.rs)

Zdravo, Stefane.

Nažalost, mi smo morali privremeno da obustavimo radove pošto su nam potrebne još neke dozvole da bismo mogli da pustimo mrežu.

Sada čekamo te papire i onda ćemo objaviti zvanične informacije.
Ne verujem da će biti u aprilu, a kada će biti ne zna se. Za sad nas je stopirala državna administracija.
[ calexx @ 23.03.2012. 13:46 ] @
Ako je neko planirao da leto dočeka sa 100/100 ... bolje da odmah odustane. Ovo će ko zna kada i ko zna kako da zaživi.
[ Librabicboj @ 23.03.2012. 15:33 ] @
@ Djricky
@ Calexx

Ljudi, da li vi mislite da bi trebalo otvoriti novi "podforum" na temu Fiber optika, ili samo Optika?

Poslao sam vasem kolegi moderatoru odavno isto pitanje u inbox, ali covek mi je iskulirao, vise puta, al nema veze....
Pa zato pitam vas dvoje ovde javno, sta mislite o tome?
[ mr. ako @ 23.03.2012. 15:42 ] @
Citat:
StfnMM: ana ljubisavljevicMar 22 (1 day ago) (telefon kabl - tkb.rs)

Zdravo, Stefane.

Nažalost, mi smo morali privremeno da obustavimo radove pošto su nam potrebne još neke dozvole da bismo mogli da pustimo mrežu.

Sada čekamo te papire i onda ćemo objaviti zvanične informacije.
Ne verujem da će biti u aprilu, a kada će biti ne zna se. Za sad nas je stopirala državna administracija.


Haha, neko je pitao "Kol'ko sam ja tu dobar?", a ovi nisu odgovorili, sve stopirano... dok se drzavni(k) sluzbenik ne uracuna u "investicije". :)
Suvise brzo su hteli da se sire, a nisu pitali kljucne ljude koji razvlace svoje kablove po Srbiji vec mesecima. E pa ne ide to bas tako kod nas...

Citat:
calexx: Ako je neko planirao da leto dočeka sa 100/100 ... bolje da odmah odustane. Ovo će ko zna kada i ko zna kako da zaživi.

Da nam u vlasti ne sede korumpirana goveda, vec bi prolece docekali sa 100/100... prolece 2005.
[ virus_crew @ 23.03.2012. 22:26 ] @
Citat:
mr. ako: Da nam u vlasti ne sede korumpirana goveda, vec bi prolece docekali sa 100/100... prolece 2005.

1.Tacno 2.Tacno
Svaka cast u potpunosti se slazem sa obe tvoje konstatacije!!!
Citat:
mr. ako: Haha, neko je pitao "Kol'ko sam ja tu dobar?", a ovi nisu odgovorili, sve stopirano... dok se drzavni(k) sluzbenik ne uracuna u "investicije". :)
Suvise brzo su hteli da se sire, a nisu pitali kljucne ljude koji razvlace svoje kablove po Srbiji vec mesecima. E pa ne ide to bas tako kod nas...
.
[ telemajstor @ 24.03.2012. 00:04 ] @
Citat:
StfnMM: ana ljubisavljevicMar 22 (1 day ago) (telefon kabl - tkb.rs)
Nažalost, mi smo morali privremeno da obustavimo radove pošto su nam potrebne još neke dozvole da bismo mogli da pustimo mrežu.

Sada čekamo te papire i onda ćemo objaviti zvanične informacije.
Ne verujem da će biti u aprilu, a kada će biti ne zna se. Za sad nas je stopirala državna administracija.

Pa najlakše je reći državna administracija ali u njihovom slučaju zaista nisu imali nikakvu dozvolu da oru asfalt iako jako dobro znaju kao Telekom podizvođači kako se to radi.
Stali su oni sa radovima već ima neko vreme tako da me je čudio njihov optimizam na njihovoj web strani kao što me čudi nepostajanje ikakve priče na Targo web strani a kopa se i pregovara sa kućnim savetima kao da sutra počinju sa radom.
U svakom slučaju nešto se dešava posle dužeg vremena na našem telekomunikacionom tržištu.
[ whitie2004 @ 24.03.2012. 08:04 ] @
A ne čeka se administracija nego rezultati izbora. Kad se formira vlada i ministarstva znaće se ko uvodi optiku u Srbiju. Sve ostalo je račun bez krčmara!
[ bachi @ 24.03.2012. 09:46 ] @
Amin.
[ calexx @ 24.03.2012. 11:02 ] @
A to se kao ne zna nego se čekaju rezultati izbora?
[ mr. ako @ 24.03.2012. 12:26 ] @
Haha, kartamo saha, a sve se zna unapred... koja beda... :D
[ marko1101 @ 24.03.2012. 12:48 ] @
nista ne brinite ... bice optike i pre nego sto se nadate ...

evo upravo sad, od zemuna do fontane, 5 ekipa seče put na sve strane i razvlače ...
[ mr. ako @ 24.03.2012. 19:40 ] @
Citat:
marko1101: nista ne brinite ... bice optike i pre nego sto se nadate ...

evo upravo sad, od zemuna do fontane, 5 ekipa seče put na sve strane i razvlače ...


Spremaju da mogu da se prate izbori preko streama i da se glasa online... to im je sigurnije... jos da naprave neku Fejsbuk aplikaciju za glasanje - dobijeni izbori sigurno, a izlaznost preko 90%... :)
[ whitie2004 @ 25.03.2012. 16:12 ] @
Citat:
A to se kao ne zna nego se čekaju rezultati izbora?


Ajde, molim te - za nas sa jeftinijim kartama: Ko ce biti ministar i koja ce biti firma _ miljenica?
[ calexx @ 25.03.2012. 18:37 ] @
Pa ne znam ko će da bude ministar, valjda neko kome je došao red a do sada nije bio tu ministar, mora da bude promena pa će da se izrotiraju ... što se firme tiče, ni to ne mora da bude neka postojeća nego će da se pojavi nova, nepoznata iza koje će da stoji određena grupa ljudi. Odavno sam prestao da verujem u izbore i da mislim da oni koji dođu na vlast su tu zbog volje naroda. Nije tako kod nas a ni kod većine ostalih. Iliti konkretno, neće da bude nekih bitnih promena ni posle majskih izbora.
Što sve i nema veze sa Nubom i Cogentom. ;)
[ andre2000 @ 02.04.2012. 11:40 ] @
Što bi rekao Džems Mej: "Great news!!!", video sam u subotu da drljaju ponovo asfalt kod Uprave carine na Novom Beogradu, možda su dobili dozvole?
[ StfnMM @ 10.04.2012. 23:58 ] @
Proradio sajt Targo Telekoma !

Naravno, cena/ponuda jos uvek nema .. ali dobro, ovo je prvo zvanicno obracanje
----
Zahvaljujući činjenici da je optičko vlakno otporno na sve spoljašnje uticaje i da je magistralna i distributivna mreža TARGO Telekoma u celosti izgrađena od optičkih kablova garantujemo korisnicima stepen dostupnosti servisa preko 99% tokom čitavog perioda korišćenja.

Uz simetričan, našim korisnicima pružamo i asimetričan odnos download i upload brzina uvek u odnosu 2:1, a minimalni paket koji nudimo je 10/5 Mbps


[ Nothingman @ 11.04.2012. 08:56 ] @
Gde si nasao to za minimalan paket? Ne vidim gde to pise na sajtu.
[ StfnMM @ 11.04.2012. 10:55 ] @
http://www.targotelekom.rs/pos.../asimetrican-internet-pristup/
[ Nothingman @ 11.04.2012. 13:31 ] @
Hvala. To je znaci za poslovne korisnike. Verovatno ce i za privatne biti slicno.
[ telemajstor @ 12.04.2012. 00:49 ] @
Citat:

Uz simetričan, našim korisnicima pružamo i asimetričan odnos download i upload brzina uvek u odnosu 2:1, a minimalni paket koji nudimo je 10/5 Mbps


Razlog ovome 2:1 asimetričnom protoku je primenjena (tačnije zasada samo odabrana) pristupna tehnologija GPON. Kompromis koji se tehnološki pravi je u deljenom medijumu po jednom vlakanu i 1:64 spliteru i to sve za prenos do 2,5Gb u downstream smeru i 1,25Gb u upstream smeru.
Kvaka je što je to zajednički bandwith koji se delegira po odvojenim VLAN-ovima za različite servise i to garantovani za recimo 2xHD stream + 2xVoice po korinsiku i tek onda ide odvojeni VLAN za Internet koji se može agregirati po svojoj prirodi upotrebe barem za sada. Ima tu dosta prostora ali to je nažalost kompromis s obzirom na tolika ulaganja u kopanje.
Osim jedne takve optičke split grane za prenos IP paketa troši se po korinsiku i drugo vlakno koje se udružuje posle za čisti RF prenost (DVB-C).
[ Nothingman @ 12.04.2012. 01:01 ] @
Ok, ali koja je po tebi bolja varijanta od GPON?
[ telemajstor @ 13.04.2012. 06:47 ] @
Citat:
Nothingman: Ok, ali koja je po tebi bolja varijanta od GPON?

FTTH - Ethernet point to point arhitektura ili direct fiber kako se Wikipedia izrazila.
Ima tu mnogo za i protiv u argumentaciji, tehnološki je sigurno bolja po pitanju limita a ono što najviše imam protiv PON mreža je što kada se jednog dana vlasti i Ratel sete da mora da se omogući unbundling takvog pristupa to "neće da može" sa GPON pričom. A da donesu neku pametnu regulaciju i pravila ranije nisu toliko pametni.
[ twiddle @ 13.04.2012. 11:43 ] @
Nije baš da "neće da može" ;) http://stakeholders.ofcom.org....alysys_Mason_GPON_Market_1.pdf
[ zivanicd @ 14.04.2012. 14:17 ] @
Za nase uslove i GPON je odlican. Pasiva do korisnika je zakon.

Pogotovu sto optika ne reaguje na spoljne uticaje, tako da nema odrzavanja ako raspali grom negde u komsiluk.

FTTH trazi mnogo vise vlakana i realno za to nema potrebe.

A kada japanci izmisle i neki 5G.... i optiku cemo da preskocimo zbog troskova kopanja.

Ubiquiti je vec izbacio AIRFIBER equipment na 24GHz license free (ili ti opste odobrenje od RATEL-a) koji sa MIMO tehnologijom prebacuje 1Gbps.

Iznenadjujuce je i da je cena ovog uredjaja 3k evra sto je daleko ispod slicnih uredjaja slabijeg kapaciteta u licenciranom opsegu (SAF, Ceragon(Nera)....)
[ telemajstor @ 17.04.2012. 01:06 ] @

Kad pročitaš sve te mogućnosti, odbaciš ove WDM based rešenja koja još nema tehnološki primenjene kod proizvođača i probaš da ih zamisliš u praksi, javi mi se da ti pokažem na terenu kako to izgleda počev od nacrta rešenja mog ulaza i zgrade sa više ualaza koji su nam predali iz Targa pa da te odvedem tragom svih tih kablova do buduće koncentracije na Fontani i onda ćeš da shvatiš razliku između "Ofcom teorije" i Slovenačke prakse u Srbiji. Biće u praksi "neće da može" i "ko će to sad da plati". Tako možemo da unbundlujemo i frekvencije u DOCSIS mreži ili da primenimo na IP nivou veleprodajni model kao što je to uradio Telekom sa ADSL pristupnom mrežom, samo to nije unbundling i omogućavanje konkurencije već masna preprodaja pristupne tehnologije.

Ja bi voleo da ti uslovi regulacije postoje donete u ministarstvu i primenjene u Ratelu pre nego oni sad upumpaju kablove i povežu ih pa da onda Ratel komisija proveri primenljivost u praksi ali se bojim da bi pali na ispitu i to počev od instalacije u ulazima kućnih saveta pa na dalje.

A u tom dokumentu piše lepo na prvoj strani da u Sloveniji nema nijedne PON mreže od 5 primenjenih P2P implementacija, pa kako to nisu nastavili i na nama da primenjuju ?
Zato mi je i žao ovih prokopanih uskih kanalica na taman sveže sređenim trotoarima što barem nisu progutale više cevki.
[ marko1101 @ 17.04.2012. 01:36 ] @
a ja se pitam, sta ce biti "sutra" kad jos npr. 5 provajdera , iseku put za svoje kablove ?

btw, da li je moguce da je neko odobrio da se tako postave kablovi .. ne pored puta nego po sred puta ?
[ vladavs @ 17.04.2012. 13:25 ] @
Ja sam se prijavio na njihovom sajtu i stigao mi je automatizovani mail odgovor da mi poklanjaju jedan mesec besplatnog interneta i televizije kao i da je sva (de)instalacija opreme na njima, te da će me naknadno obavestiti kada moja zgrada bude priključena, tj. kada ću ovo moći da iskoristim.
[ Vukr @ 17.04.2012. 22:44 ] @
Hejt na sve strane prema PON tehnologijama, stvarno ne vidim zašto i čemu svi pričaju o famoznom P2P rešenju što i nije neka novost u domenu optičkog transporta već samo približavanje fibera rezidencijalnim korisnicima.
U ovom slučaju Targa koji radi GPON verujem da je sasvim dovoljna količina portoka za današnje potrebe, svakako svakim danom se guraju granice u brzini prenosa podataka, verujem da ćemo uskoro videti nešto tipa 10GPON, da podsetim u produkciji postoje DWDM rešenja koja po 2 vlakna mogu da proteraju 8TBps (DP QPSK i slično) tako da u celoj PON priči mislim da protok nije niti će predstavljati problem u budućnosti.
Po svemu sudeći PON rešenje je mnogo lakše ordžavati, nije potrebna struja i baterije za ONU filtere, OTDR vidi od korisnika pa do tačke terminacije, sama oprema nije kabasta, nije potrebno instaliranje ormana itd, a da nepričam to što u P2P rešenju imaš pun džak L2 opreme koja treba da se konfiguriše, skuplja je, pravi potencijalne probleme itd. U svkaom slučaju mislim da je P2P rešenje preskupo, pogotvu ako se cilja na rezidencijalne korisnike, verujem da se slažete da bi bilo glupo da polažu koaksijalu i implementiraju docsis.... P2P rešenje me u mnogim negativnim stvarima koje sam pomenuo (struja baterije, itd) podseća na DOCIS samo što je ovde u mesto optičkog čvora fiber svič. U svkaom slučaju videćemo kroz godinu dve kako će se sve to pokazati kod nas, iskreno ja mislim da će samo tehničko rešenje biti dobro, a ostalo sve zavisi od prodaje i marketinga....

telemajstor , nisam te baš najbolje skapirao za VLANove, ali čini mi se da si baš opisao kako to radi P2P rešenje, mada možda i grešim sve zavisi od CPE opreme, RF signal DVB C ili analogna ide po posebnom kanalu tj talasnioj dužini do svih korisnika u PONu a u P2P rešenju bi trebalo da bude ethernet saobraćaj (potencijalni problem). A u sloveniji se FTTH nije pokazao dobro, niti popularno.
[ telemajstor @ 18.04.2012. 23:04 ] @
Nije hate na GPON i u toj primenjenoj tehnologiji sa 2,5Gb ima sasvim dovoljno prostora za više godina unapred u odnosu na trendove saobraćaja u Srbiji.
Ja žalim za izborom tehnologije koja nije svojstvena Evropi a pogotovu zemlji odakle dolazi vlasnik - investitor, koja prirodno ne dopušta unbundling a naša regulatorna agencija je još daleko od od neke regulacije ili je zatečena razvojem događaja. I onda će mo opet da imamo iste kuknjave zbog nedovoljno tržišta jer se asfalt ne kopa tako često.

U pravu si za VLAN-ove, pomešao sam ono što postoji iza OLT-a u IP mreži sa onim što postoji na shared last mile-u mada se to mapira jedno u drugo po saobraćaju pa su bilansi protoka onakvi kako sam ih opsiao. Tačno je da se DVB-C ne vozi po drugom vlaknu nego po drugoj talasnoj dužini.
Jeste verovatno lakše za Targo tehniku da ima manje aktive na terenu i potrošnje struje, manje prostora, veće koncentracije ali se zato ta cena prebacuje na više struje potrošnje korisniku, postoje mogućnosti za DoS zbog prirode sharing medijuma, teže je uočiti i ukloniti kvar na tom deljenom medijumu i skuplja je OLT i ONT oprema pa se na kraju razlika u ceni svede na malu vrednost po korisniku gde jedna tehnika ima limite a druga je laka za upgrade kad za to dođe red i to per user.
P2P je čista ethernet optička priča koja nije shared medijum pa je baš suprotna tvrdnja tj više DOCSIS tehnologija liči na PON tehnologiju po parametrima.

Ali dobro da ne raspravljamo akademski više, sačekajmo servise jer se to prodaje a ne tehnologija.
[ Nothingman @ 19.04.2012. 20:02 ] @
Sto se tice aktivne opreme na terenu, mene bi kod p2p vise brinula nasa elektricna mreza, nego koliko ce ISP da potrosi vise struje. Vec vidim situacije gde citavom bloku nestaje net jer je u jednoj ulici (gde je aktiva) nestalo struje. Ovako bar znaju da je sva aktivna oprema centralizovana, pa lako mogu da obezbede agregate za slucaj nestanka struje. Dosta manje potencijalnih problema sa nestankom neta, pogotovo u zimskim danima kada su nestanci struje cesci.
[ Vukr @ 19.04.2012. 23:24 ] @
^ Sve se to pokrije baterijama i upsevima, ozbiljni kablovski operateri pokrivaju svoje cvorove upsevima i baterijama...
Pjehe sam se sad vracao kuci, proso Milutina Milankovica, video njihove mikrorovove, mislim da ce dosta problema imati oko toga, pogotovu kad komunalci krenu da oru po njima sto je veoma cesta pojava na NBG. Jeste da su vidni, i da su obelezeni sa plocicama na kojima pise Opticki kabl, al sobzirom da kod nas po praksi sve to kidaju bez obzira, ne verujem da ce ovde biti izuzetak, splajs po splajs, loss po loss, refleksija itd... a PON je daleko osetljivi na to nego drugi standardi... A i koliko sam video oni su samo stavili okitene i shatove za spojnice, cini mi se da nista nisu uduvavali unutra, ima tu jos dosta fizickih radova ne verujem da ce krenuti sa produkcijom usluge pre avgusta-septembra.

Telemajstor ne znam koje si parametre uzimao u poredjenju sa DOCSISom ali Cvor, pojacavaci = aktiva, CMTS bez aktive iza njega zvuci veoma lepo i prakticno za odrzavanje ;), svakako jeste velika mana shared medijum, al kao sto si reko vreme ce pokazati...
[ Horejšio @ 30.04.2012. 18:34 ] @
Upravo sam zvao Targo telekom da se informisem oko postavljanja optike. Rekose mi da bi trebalo da pocnu sa radom pocetkom leta, tacnije za 2-3 meseca.
U mojoj zgradi jos nisu skupljali potpise, tako da tip nije znao da mi kaze kad ce otprlike stici do nje. Navodno je veliko interesovanje i ljudi stalno zovu. S obzirom kako su pomezno sebe najavili, nadam se da necemo biti razocarani njihovom ponudom!
Pitao sam ih zasto ne isticu ponude i cene na svom sajtu i rekose da je to zbog konkurencije! Planiraju da pokriju ceo Novi Beograd.
[ micky @ 15.05.2012. 13:47 ] @
Potpisi se ne skupljaju vec samo potpise predsednik stanara da je saglasan .U ulazima su vec postavljene kanalice,do zgrada su provuceni op. kablovi.
Valjda ce uskoro poceti i po stanovima
[ djricky @ 15.05.2012. 14:07 ] @
koga ne mrzi da cita, malo misljenja o Cogentu...

http://mailman.nanog.org/pipermail/nanog/2012-May/048163.html
[ Nothingman @ 15.05.2012. 19:13 ] @
Ja procitao prvih desetak poruka i svi se slazu da su ok, ali da ih niko ne bi koristio kao jedinu opciju (sto uostalom vazi za bilo kakav link - uvek je potreban backup). Mrzi me da citam dalje. Jesi li imao neke specificne postove na umu? Najbolje da citiras ovde one za koje mislis da su interesantni :)
[ StfnMM @ 02.06.2012. 16:56 ] @
targotelekom

Stefan:
hoce biti do kraja juna okacena na sajt ponuda sa cenama

Operater:
Da.
[ Brodoplovac @ 06.06.2012. 12:00 ] @
Sada je kod mene bio lik koji prikuplja potpise za postavljanje vertikale u ulazu. Lik još uvek ne zna koliko će biti cene ali sam saznao da će osnovni paket imati brzinu 10/5 megabita. Brzina maksimalnog paketa će biti 80 megabita.
[ markomix @ 14.06.2012. 00:06 ] @
Trenutno stanje stvari(idu preko Telekoma Slovenije):

[ DusanSukovic @ 05.08.2012. 08:06 ] @
http://www.cogentco.com/en/serbia


Citat:

Cogent offers high-speed Internet access and point-to-point transport. A 100 Mbps connection on an FE Port with a 1-year commitment is is €385 (other levels of bandwidth are available). The bandwidth is dedicated, ensuring that upload/download speeds are identical to the port speed.



Koliko bi kostala 100 mbit/sec ethernet veza od Telekoma Srbija za povezivanje ovog FE porta do lokacije korisnika? Ima neki cenovnik?


[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 05.08.2012. u 09:26 GMT+1]
[ optix @ 05.08.2012. 16:38 ] @
Ako si relativno blizu Nubinog DC-a, mozes da iznajmis vlakno npr. od Telekoma za 16/26 (jedno/dva) din/m/mesecno... s tim da se duzina racuna od tebe do njihovog razdelnika (n razdelnika) do DC-a. Za lokacije po Beogradu to ti se vise isplati nego l2vpn od Telekoma.

A mozes da zoves i samu Nubu (Targo) za ponudu, ili nekog drugog ko ima svoju optiku... (Sattrakt, Orion...).
[ sourced30 @ 13.08.2012. 18:32 ] @
HM ...


Jeste da sam se malo kasno ukljucio u ovaj razgovor ... ali !

Nuba ima drugaciju strategiju oni su poceli da kopaju po ulicama u manjim gradovima tako da ce da doture optiku
do svake kuce sto bi znacilo da svaka kuca moze da ima u njihovoj mrezi npr 100 Mbit ... e sada kroz to vlakno ti mozes
da stavis svasta zar ne .. moze IPTV moze VOIP telefonija , i naravno internet ukoliko TELEKOM srbije ne uradi nesto
po tom pitanju ukoliko u kranjem slucaju ne otkupi investicije, 2 godine od pocetka rada NUBA mreze TELEKOM Srbije moze da stavi kljuc u bravu.
Sta u opste moze da zaustavi bilo koga da uzme recimo telefon koji ima WIFI na sebi a to su prilicno mnogi i da recimo koristi sKYPE umesto GSM-a tamo gde ima HOT-spotova ili svako turi svoj VOIP SERVER. BAkarni Kabal ce biti manje potreban shodno da imas optiku koja ce DA GURA sve te servise!


E pa sada ukoliko dodjde do toga TELEKOM moze da se oprosti od svega sto znaci negde oko 3000 zaposlenih .. Direktori mogu samo da ostave kljuceve od kola a radnici ce sa decom pojma nemam gde ...
[ milosbeo @ 13.08.2012. 18:40 ] @
Citat:
TELEKOM Srbije moze da stavi kljuc u bravu


Eeee, koji kljuc, jos Targo da ga zakljuca
Nisi ti svestan koliko je TS dominantan igrac u Srbiji... TS ne moze da propadne nikako... Sad ce jos malo VDSL2.
[ sourced30 @ 13.08.2012. 18:48 ] @


A sta bi ti kuci pre optiku ili bakarni ???

[ Sleepless_mind @ 13.08.2012. 18:52 ] @
Citat:
sourced30:
HM ...


Jeste da sam se malo kasno ukljucio u ovaj razgovor ... ali !

Nuba ima drugaciju strategiju oni su poceli da kopaju po ulicama u manjim gradovima tako da ce da doture optiku
do svake kuce sto bi znacilo da svaka kuca moze da ima u njihovoj mrezi npr 100 Mbit ... e sada kroz to vlakno ti mozes
da stavis svasta zar ne .. moze IPTV moze VOIP telefonija , i naravno internet ukoliko TELEKOM srbije ne uradi nesto
po tom pitanju ukoliko u kranjem slucaju ne otkupi investicije, 2 godine od pocetka rada NUBA mreze TELEKOM Srbije moze da stavi kljuc u bravu.
Sta u opste moze da zaustavi bilo koga da uzme recimo telefon koji ima WIFI na sebi a to su prilicno mnogi i da recimo koristi sKYPE umesto GSM-a tamo gde ima HOT-spotova ili svako turi svoj VOIP SERVER. BAkarni Kabal ce biti manje potreban shodno da imas optiku koja ce DA GURA sve te servise!


E pa sada ukoliko dodjde do toga TELEKOM moze da se oprosti od svega sto znaci negde oko 3000 zaposlenih .. Direktori mogu samo da ostave kljuceve od kola a radnici ce sa decom pojma nemam gde ...


au prijatelju, al ga ti pretera sada :-)
3000 jjel to za deo u bg mislish ili negde okolo?

Koliko ono beshe, skoro 25% budzeta? Kad to TT bude punio Srbiji, onda mozemo da mislimo na tvoj nacin.

sr.wikipedia.org/wiki/Telekom_Srbija cisto samo pregleda radi, bar delimicno.
[ sourced30 @ 13.08.2012. 19:20 ] @
Recimo da je samo BG ..


Ali opet ... Targo Telekom/NUBA rade na optici za razliku od TS. Sto meni ne dodje Telekom kuci i pita me da li cu optiku ??
i da me pita da li cu TELEFON INTERNET 100 MBita i televiziju sa 500 kanala za 1500 dinara mesecno ???
[ marko1101 @ 13.08.2012. 19:37 ] @
targo ce u bgd, da uzme oko 30k korisnika i to tesko, ali ajde ...

znaci 100 gradova, 3 miliona ... a voleo bih da vidim koji ce to biti drugi grad u kojem ce imati 30k korisnika .. :) ... a treci ne postoji, to garantujem.


a telekom trenutno, izdaje mesecno oko 8 miliona racuna ...

... o kakvom propadanju ti pricas ?!


[ Sleepless_mind @ 13.08.2012. 19:37 ] @
Budimo bar malo realni. Osim toga ni TT ti ne nudi to, cak ni slicno.
Telekom to sve moze da ti ponudi, trazi ponudu i dobices, pitanje je po kojoj ceni. Ne dolaze ti u kucu, jer su vec tamo. Ponude su na sajtu, za dodatni info posaljes mail.

Nemam nista protiv TT, cak mislim da je konkurencija dobra, kako za operatere, jos vise za korisnike. Cinjenica je da mora da se saceka i vidi kako radi Targo, da li ce ta infrastruktura preziveti prvu zimu i kopanja vodovoda i kanalizacije, kao toplovoda.

Pitanje je takodje koliko ljudi je spremno da placa 20+ eur mesecno za internet, bez obzira koje je brzine. Koliki je ROI u slucaju malog broja korisnika? Mnogi su vezani ugovornim obavezama sa drugim provajderima...
[ bane4444 @ 13.08.2012. 22:33 ] @
Radi Telekom Srbija optiku, i to prilično aktivno (par hiljada kilometara kablova je u pitanju), samo ko zna gde kad i da li će to da postavljaju.
[ newtesla @ 14.08.2012. 14:54 ] @
Citat:
sourced30: A sta bi ti kuci pre optiku ili bakarni ???


Kakve, brate, veze ima da li imam optiku ili bakar: ako su moje želje ispoštovane, i servis radi stabilno: može internet da mi daunlinkuje kolicima za malter a aplinkuje rodama i padobranima???

Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ ping powerslave.noc.verat.net
PING powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68) 56(84) bytes of data.
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=1 ttl=58 time=4.72 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=2 ttl=58 time=6.63 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=3 ttl=58 time=3.58 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=4 ttl=58 time=4.49 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=5 ttl=58 time=4.12 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=6 ttl=58 time=4.31 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=7 ttl=58 time=3.61 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=8 ttl=58 time=3.48 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=9 ttl=58 time=4.90 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=10 ttl=58 time=6.53 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=11 ttl=58 time=7.73 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=12 ttl=58 time=7.07 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=13 ttl=58 time=3.70 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=14 ttl=58 time=6.78 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=15 ttl=58 time=6.17 ms
64 bytes from powerslave.noc.verat.net (62.108.96.68): icmp_req=16 ttl=58 time=3.67 ms
^C
--- powerslave.noc.verat.net ping statistics ---
16 packets transmitted, 16 received, 0% packet loss, time 15020ms
rtt min/avg/max/mdev = 3.482/5.098/7.739/1.427 ms

Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ ping kbcnet.rs
PING kbcnet.rs (109.206.96.7) 56(84) bytes of data.
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=1 ttl=55 time=6.73 ms
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=2 ttl=55 time=5.85 ms
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=3 ttl=55 time=5.23 ms
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=4 ttl=55 time=4.33 ms
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=5 ttl=55 time=5.47 ms
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=6 ttl=55 time=7.00 ms
64 bytes from www.kbcnet.rs (109.206.96.7): icmp_req=7 ttl=55 time=4.99 ms
^C
--- kbcnet.rs ping statistics ---
7 packets transmitted, 7 received, 0% packet loss, time 6009ms
rtt min/avg/max/mdev = 4.331/5.662/7.002/0.883 ms

Code:
ping odisej.telekom.rs
PING odisej.telekom.rs (195.178.32.2) 56(84) bytes of data.
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=1 ttl=245 time=4.96 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=2 ttl=245 time=5.76 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=4 ttl=245 time=6.13 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=5 ttl=245 time=3.97 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=6 ttl=245 time=5.75 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=7 ttl=245 time=5.10 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=8 ttl=245 time=5.10 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=9 ttl=245 time=6.40 ms
64 bytes from odisej.telekom.rs (195.178.32.2): icmp_req=10 ttl=245 time=4.19 ms
^C
--- odisej.telekom.rs ping statistics ---
10 packets transmitted, 9 received, 10% packet loss, time 9021ms
rtt min/avg/max/mdev = 3.970/5.265/6.403/0.784 ms

Code:
 ping dns1.sbb.rs
PING dns1.sbb.rs (82.117.194.2) 56(84) bytes of data.
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=1 ttl=54 time=5.08 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=2 ttl=54 time=5.09 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=3 ttl=54 time=5.26 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=4 ttl=54 time=5.16 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=5 ttl=54 time=6.42 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=6 ttl=54 time=5.16 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=7 ttl=54 time=5.22 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=8 ttl=54 time=5.69 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=9 ttl=54 time=5.48 ms
64 bytes from dns1.sbb.rs (82.117.194.2): icmp_req=10 ttl=54 time=7.72 ms
^C
--- dns1.sbb.rs ping statistics ---
10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9013ms
rtt min/avg/max/mdev = 5.082/5.632/7.724/0.801 ms


i malo targo telekoma:

Code:
 ping smtp.targotelekom.rs
PING smtp.targotelekom.rs (194.9.94.86) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=1 ttl=44 time=56.3 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=2 ttl=44 time=56.4 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=3 ttl=44 time=57.1 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=4 ttl=44 time=56.9 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=5 ttl=44 time=57.3 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=6 ttl=44 time=57.3 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=7 ttl=44 time=60.2 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=8 ttl=44 time=60.3 ms
64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=9 ttl=44 time=58.3 ms
^C64 bytes from 194.9.94.86: icmp_req=10 ttl=44 time=57.0 ms

--- smtp.targotelekom.rs ping statistics ---
10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 45569ms
rtt min/avg/max/mdev = 56.347/57.757/60.360/1.412 ms


...znam: oglašeni su okolo, nisu nakačeni na sox, hostuju sajt u ameriKi... sve mi jasno - latencija nebu pod oblacima.
[ djricky @ 14.08.2012. 19:28 ] @
mozda hostuju sajt u ameriKi, ali im je mail server u Svedskoj (loopia)

inace, lose ti ovo radi, ja imam bolji ping na aDSL-u kuci...


[admin@rickyRB751@home] > ping verat.net count=10 interval=50ms
HOST SIZE TTL TIME STATUS
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 5ms
sent=10 received=10 packet-loss=0% min-rtt=4ms avg-rtt=4ms max-rtt=5ms
HOST SIZE TTL TIME STATUS

[admin@rickyRB751@home] >
[ sourced30 @ 15.08.2012. 09:02 ] @
Pogledaj TRACE.... malo a ne samo ping

OVO JE TRACE SA ka smtp targotelekoma

3 10 ms 12 ms 11 ms ADSL93.telekom.yu [212.200.15.93]
4 11 ms 12 ms 12 ms 212.200.6.165
5 24 ms 26 ms 26 ms xe-3-0-0.vie20.ip4.tinet.net [77.67.95.93]
6 27 ms 26 ms 26 ms wen3-peer-1.ge-1-0-0-unit0.tele2.net [130.244.20
0.97]
7 30 ms 31 ms 31 ms wen3-core-1.tengigabiteth4-1-0.tele2.net [130.24
4.71.76]
8 30 ms 29 ms 29 ms wen1-core-1.pos10-0.tele2.net [130.244.39.253]
9 39 ms 39 ms 39 ms fra50-core-1.pos0-12-0-0.tele2.net [130.244.205.
41]
10 68 ms 68 ms 69 ms lim-core-2.bundle-pos1.tele2.net [130.244.205.5]

11 67 ms 68 ms 67 ms avk1-core-1.bundle-ether1.tele2.net [130.244.38.
180]
12 57 ms 57 ms 58 ms kst5-core-1.bundle-ether2.tele2.net [130.244.39.
14]
13 58 ms 58 ms 57 ms vst-ncore-3.tengigabiteth2-0-0.tele2.net [130.24
4.68.30]
14 59 ms 58 ms 58 ms vst-pe-1.tengigabiteth2-1.tele2.net [130.244.39.
47]
15 62 ms 61 ms 62 ms 81-228-118-245.link.se.telia.net [81.228.118.245
]
16 62 ms 60 ms 62 ms 194.9.94.86


A vi sto ste pingovali radili ste ping preko "Srpskog BACKBONE" tako da odziv nije bas merdoavan


pinguj nesto spolja ...tipa


Pinging ds-any-fp3-real.wa1.b.yahoo.com [98.139.183.24] with 32 bytes of data:

Reply from 98.139.183.24: bytes=32 time=225ms TTL=49
Reply from 98.139.183.24: bytes=32 time=186ms TTL=49
Reply from 98.139.183.24: bytes=32 time=150ms TTL=49
Reply from 98.139.183.24: bytes=32 time=150ms TTL=49

ovo je sa TELKOMOVG LINKA :)
[ djricky @ 15.08.2012. 10:02 ] @
@sourced30: stvarno ne znam sta hoces da kazes?
[ Slobodan Milivojevic @ 15.08.2012. 10:25 ] @
Exe-Net link ima par mili sekundi jitter - jbg wifi link

ping ka prvoj adresi iz targo telekom bloka (izvor RIPE).

/root # ping 130.180.224.1 -c 4
PING 130.180.224.1 (130.180.224.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=1 ttl=56 time=26.3 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=2 ttl=56 time=25.0 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=3 ttl=56 time=25.2 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=4 ttl=56 time=29.3 ms

--- 130.180.224.1 ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3003ms
rtt min/avg/max/mdev = 25.030/26.505/29.357/1.730 ms


trace ka toj IP adresi:

/root # traceroute 130.180.224.1
traceroute to 130.180.224.1 (130.180.224.1), 30 hops max, 38 byte packets
1 syscore-4.exe-net.net (92.60.224.4) 3.522 ms 3.571 ms 4.756 ms
2 syscore-1.exe-net.net (92.60.224.1) 3.501 ms 4.086 ms 3.978 ms
3 212-200-234-33.static.isp.telekom.rs (212.200.234.33) 21.288 ms 6.700 ms 7.391 ms
4 212.200.6.185 (212.200.6.185) 7.106 ms 7.332 ms 6.776 ms
5 193.105.163.39 (193.105.163.39) 46.744 ms 74.025 ms 59.624 ms
6 130.180.225.1 (130.180.225.1) 25.223 ms 25.461 ms 25.479 ms
7 *^C


Code:
inetnum:        193.105.163.0 - 193.105.163.255
netname:        SOX
descr:          Serbian Open Exchange
descr:          Todora Dukina 78, 11000 Beograd
country:        rs


Dakle već prolazi kroz sox, doduše, asimetrično rutiranje je očigledno, jer ima ogroman latency.
[ newtesla @ 15.08.2012. 12:19 ] @
Citat:
djricky: @sourced30: stvarno ne znam sta hoces da kazes?

i mene je zbunio??

Citat:
djricky: mozda hostuju sajt u ameriKi, ali im je mail server u Svedskoj (loopia) :)

inace, lose ti ovo radi, ja imam bolji ping na aDSL-u kuci... :D


[admin@rickyRB751@home] > ping verat.net count=10 interval=50ms
HOST SIZE TTL TIME STATUS
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 5ms
sent=10 received=10 packet-loss=0% min-rtt=4ms avg-rtt=4ms max-rtt=5ms
HOST SIZE TTL TIME STATUS

[admin@rickyRB751@home] >

Verovatno zato što mi je neko uključio NStreme na uplinku :D uostalom, ono je bio pingovan powerslave, evo malo verat.net:

Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ ping verat.net
PING verat.net (217.26.64.151) 56(84) bytes of data.
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=1 ttl=57 time=4.31 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=2 ttl=57 time=5.76 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=3 ttl=57 time=5.22 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=4 ttl=57 time=5.45 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=5 ttl=57 time=6.08 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=6 ttl=57 time=4.51 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=7 ttl=57 time=4.91 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=8 ttl=57 time=4.81 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=9 ttl=57 time=4.65 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=10 ttl=57 time=3.99 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=11 ttl=57 time=4.72 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=12 ttl=57 time=4.01 ms
^C
--- verat.net ping statistics ---
12 packets transmitted, 12 received, 0% packet loss, time 11018ms
rtt min/avg/max/mdev = 3.997/4.872/6.081/0.629 ms


Ili verat.net sa gejta:
Code:

[newtesla@KapijaTik] > ping verat.net
HOST                                     SIZE TTL TIME  STATUS                 
217.26.64.151                              56  62 4ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
217.26.64.151                              56  62 3ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
    sent=6 received=6 packet-loss=0% min-rtt=2ms avg-rtt=2ms max-rtt=4ms 

[newtesla@KapijaTik] > 


A Targo se kanda preselio bliže ;)

Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ ping 130.180.224.1
PING 130.180.224.1 (130.180.224.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=1 ttl=55 time=6.27 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=2 ttl=55 time=6.93 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=3 ttl=55 time=5.96 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=4 ttl=55 time=5.03 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=5 ttl=55 time=4.36 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=6 ttl=55 time=4.66 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=7 ttl=55 time=5.78 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=8 ttl=55 time=7.00 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=9 ttl=55 time=5.36 ms
^C
--- 130.180.224.1 ping statistics ---
9 packets transmitted, 9 received, 0% packet loss, time 8011ms
rtt min/avg/max/mdev = 4.366/5.710/7.002/0.886 ms


Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ tracepath 130.180.224.1
 1:  fifth.newtesla.net                                    0.094ms pmtu 1500
 1:  moj-ti-usput.newtesla.net                             1.336ms 
 1:  moj-ti-usput.newtesla.net                             0.868ms 
 2:  base1_sr.newtesla.net                                 3.621ms 
 3:  vstepe1.newtesla.net                                  2.168ms 
 4:  nbgd1.newtesla.net                                    4.249ms 
 5:  gateway.newtesla.net                                  3.913ms 
 6:  verat_gate.newtesla.net                               7.516ms 
 7:  clint.noc.verat.net                                   7.935ms 
 8:  195.178.34.125                                       10.641ms asymm  9 
 9:  212.200.227.246                                      23.152ms asymm 12 
10:  212.200.6.185                                        34.890ms 
11:  193.105.163.39                                        7.356ms asymm  8 
12:  130.180.225.1                                        58.569ms asymm  9 
13:  130.180.224.1                                         7.901ms reached
     Resume: pmtu 1500 hops 13 back 246 


[Ovu poruku je menjao newtesla dana 15.08.2012. u 13:31 GMT+1]
[ sourced30 @ 15.08.2012. 16:11 ] @
Citat:
newtesla:
Citat:
djricky: @sourced30: stvarno ne znam sta hoces da kazes?

i mene je zbunio??

Citat:
djricky: mozda hostuju sajt u ameriKi, ali im je mail server u Svedskoj (loopia) :)

inace, lose ti ovo radi, ja imam bolji ping na aDSL-u kuci... :D


[admin@rickyRB751@home] > ping verat.net count=10 interval=50ms
HOST SIZE TTL TIME STATUS
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 5ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 4ms
217.26.64.151 56 62 5ms
sent=10 received=10 packet-loss=0% min-rtt=4ms avg-rtt=4ms max-rtt=5ms
HOST SIZE TTL TIME STATUS

[admin@rickyRB751@home] >

Verovatno zato što mi je neko uključio NStreme na uplinku :D uostalom, ono je bio pingovan powerslave, evo malo verat.net:

Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ ping verat.net
PING verat.net (217.26.64.151) 56(84) bytes of data.
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=1 ttl=57 time=4.31 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=2 ttl=57 time=5.76 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=3 ttl=57 time=5.22 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=4 ttl=57 time=5.45 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=5 ttl=57 time=6.08 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=6 ttl=57 time=4.51 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=7 ttl=57 time=4.91 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=8 ttl=57 time=4.81 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=9 ttl=57 time=4.65 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=10 ttl=57 time=3.99 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=11 ttl=57 time=4.72 ms
64 bytes from home.verat.net (217.26.64.151): icmp_req=12 ttl=57 time=4.01 ms
^C
--- verat.net ping statistics ---
12 packets transmitted, 12 received, 0% packet loss, time 11018ms
rtt min/avg/max/mdev = 3.997/4.872/6.081/0.629 ms


Ili verat.net sa gejta:
Code:

[newtesla@KapijaTik] > ping verat.net
HOST                                     SIZE TTL TIME  STATUS                 
217.26.64.151                              56  62 4ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
217.26.64.151                              56  62 3ms  
217.26.64.151                              56  62 2ms  
    sent=6 received=6 packet-loss=0% min-rtt=2ms avg-rtt=2ms max-rtt=4ms 

[newtesla@KapijaTik] > 


A Targo se kanda preselio bliže ;)

Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ ping 130.180.224.1
PING 130.180.224.1 (130.180.224.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=1 ttl=55 time=6.27 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=2 ttl=55 time=6.93 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=3 ttl=55 time=5.96 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=4 ttl=55 time=5.03 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=5 ttl=55 time=4.36 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=6 ttl=55 time=4.66 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=7 ttl=55 time=5.78 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=8 ttl=55 time=7.00 ms
64 bytes from 130.180.224.1: icmp_req=9 ttl=55 time=5.36 ms
^C
--- 130.180.224.1 ping statistics ---
9 packets transmitted, 9 received, 0% packet loss, time 8011ms
rtt min/avg/max/mdev = 4.366/5.710/7.002/0.886 ms


Code:
newtesla@fifth /media/250ext4 $ tracepath 130.180.224.1
 1:  fifth.newtesla.net                                    0.094ms pmtu 1500
 1:  moj-ti-usput.newtesla.net                             1.336ms 
 1:  moj-ti-usput.newtesla.net                             0.868ms 
 2:  base1_sr.newtesla.net                                 3.621ms 
 3:  vstepe1.newtesla.net                                  2.168ms 
 4:  nbgd1.newtesla.net                                    4.249ms 
 5:  gateway.newtesla.net                                  3.913ms 
 6:  verat_gate.newtesla.net                               7.516ms 
 7:  clint.noc.verat.net                                   7.935ms 
 8:  195.178.34.125                                       10.641ms asymm  9 
 9:  212.200.227.246                                      23.152ms asymm 12 
10:  212.200.6.185                                        34.890ms 
11:  193.105.163.39                                        7.356ms asymm  8 
12:  130.180.225.1                                        58.569ms asymm  9 
13:  130.180.224.1                                         7.901ms reached
     Resume: pmtu 1500 hops 13 back 246 


[Ovu poruku je menjao newtesla dana 15.08.2012. u 13:31 GMT+1]



Ovako ocu da kazem sledece. Kao sto vidite u ovom traceu pod 8 9 10 telekom i dve veratove adrese imaju 10 23 i 34 ms latency
sto znaci da TARGO imaju recimo manji link u SBBONE . ALI sa mreze TG TELEKOM ka napolju ti je latency u proseku 4 ms prema bilo gde u svetu ... ?
jedino gde je spora je kod nas ....

a prica se cela vrti oko toga da ce jednog dana lepo kao sto sam i rekao a kao sto su i poceli da rade
da kucaju i vama na vrata i daju vam uslugu VOIP IPTV I net za recimo 1500 din... koje je na optici ...
u kranjem slucaju kada se to desi ne moraju da cekaju neki pomak u tehnologiji da bi kao na bakru dobili 100 mbita uz VDSL2 nego samo jednostavno povecaju trhoughput... na recimo 1 gb i to odnos 1/1 :) i sta onda ...

Ja bi iskreno voleo vise da mi dodje telekom srbije ... u kucu i kaze evo ti optika od 1500 din mesecno nego da mi dodje TARGO/NUBA

Ne kapirate nisam protiv TELEKOMA SRBIJE nego kazem da dolaze uz TARGO mnogo ozibljniji igraci iz Velike britanije ..





[ newtesla @ 15.08.2012. 23:24 ] @
^^Ma shvatam ja tebe prijatelju skroz - samo jedna stvar:

...eh, taman sam hteo da izvedem računicu kako je problem rutirati saobraćaj preko 3Gbps, nego se beše pegla L3 svičevima, a to bi kod te targo najave pojelo tridesetak korisnika - kad mi pade na pamet: odnos cena/brzina će biti samo za nijansu bolji nego kod ostalih - jer je glavni cilj kompanije profit, a ne socijani faktor i blagostanje nacije.

ROI is the name of the game.
====

Šta, kao dolazi Kodžent?? ...big dil, odavno su tu, već nekoliko igrača ima konektovan kodžent.
====

Čekaj, ovi iz TT-a će da nude Cogent i SOX??? I onda domaćice koje su samo kod TS-a ili nekih od TS pipaka će da idu okolo sa saobraćajem?
[ sourced30 @ 16.08.2012. 07:38 ] @
DA tako kodžnet dolazi ... sa targo telekom idu diretkno na njih . I da nudice SOX i KODŽ.

I slažem se da ROI je ono sto je bitno medjutim ..... ENDURANCE. Oni imaju dugorucnu strategiju i nije pitanje socialnog mira neko pitanje preuzimanja klijenata ...
[ newtesla @ 16.08.2012. 09:35 ] @
^^Što se tiče endurance-a, em što su i bakar i optika jednako osetljivi na ašov i plug traktora - em što ćemo još da vidimo izdržljivost kabla pokopanog 20cm u trotoar.

A klijenti se preuzimaju i time što ponudiš 20% brži upload: sjebebe ima maks 4up, ovi eto nude 5up osnovno, i to će biti dovoljno nekima da pređu - za osnovno 100/50 ćemo se još duuugo načekati... ako ni zbog čeg drugog, onda zbog cene gigabitnog porta u SOX-u.

====

Nemoj molim te da shvatiš ovo kao da ja imam nešto protiv TT-a - naprotiv, ali mi tvoje tvrdnje izgledaju, pa, blago naivno i nerealno, za sada.
[ newtesla @ 03.09.2012. 14:56 ] @
I ispade baš onako kako sam i mislio: nit su naročito jeftiniji, niti bolji - http://www.elitesecurity.org/p3162414
[ DownBall @ 06.10.2012. 14:03 ] @
Ovo će biti mali pregled kompanija koje zvanično posluju u Srbiji i imaju otvorena predstavništa, kao i informacije o međunarodnom povezivanju.

Nuba Invest (optička mreža kroz Srbiju) povezana je na sledeća čvorišta:

Citat:

1. Nuba Invest - Unitel, Hrvatska
2. Nuba Invest - Bulgarian Telecom
3. Nuba Invest - Neotel, Makedonija
4. Nuba Invest - Odašiljači i veze, Hrvatska
5. Nuba Invest - Pantel Hungary
6. Nuba Invest - Magyar Telekom
7. Nuba Invest - Mobiltel, Bugarska
8. Nuba Invest - ONE TELECOM, Makedonija
9. Nuba Invest - Hrvatski Telekom


Pantel International d.o.o.
Bulevar Zorana Djinjica 64A
11070 Novi Beograd
Serbia

Pantel International d.o.o. je povezan sa međunarodnim čvorištima u sledećim državama:

Citat:
1. ''Pantel International" doo. - Univerzalne Telekomunikacije, Hrvatska
2. ''Pantel International'' doo - ''Pantel International'' EOOD, Bugarska
3. ''Pantel International'' doo - ''Pantel International'' Kft. Mađarska
4. Nuba Invest - Pantel Hungary
5. Telenor - Pantel, Bugarska


COGENT COMMUNICATIONS d.o.o.
Bulevar Zorana Đinđića 64a
11070 Novi Beograd

COGENT COMMUNICATIONS je povezan sa svojim čvorištima u sledećim državama:

Citat:
1. Cogent - Cogent, Hrvatska
2. Cogent - Cogent, Bugarska
3. Cogent - Cogent, Mađarska


VIP mobile isto poseduje međunarodne linkove koristeći infrastrukturu Telekoma Srbije AD i SBB-a:

Citat:
1. VIP mobile - Vipnet d.o.o. Hrvatska (SBB optička infrastruktura)
2. VIP mobile - JetStream, Rumunija (SBB optička infrastruktura)
3. VIP mobile - JetStream, Bugarska (Telekom Srbija infrastruktura)


Evo još nekih firmi u Srbiji koje su povezane na međunarodne linkove:

,,W802" d.o.o. (Branislava Nušića 13, Sombor - "Dravanet" Zrt., Budai Nagy Antal 1, 7624 Pecs (Infrastruktura optička vlakna 34Mbit/s  - 155Mbit/s.)

PANONNET Wireless Internet Service Provider (Otvoreni Univerzitet, Trg Cara Jovana Nenada 15, 24000 Subotica) - "SZÉLMALOM Kábeltévé" (radio relejna veza na 10.7-11.7 GHz)

GIMELNET (Banatsko Karadjordjevo, 1. Maja 44, 23216) - „PRIME TELECOM“ Ltd. Boulevard Dimitrie, Pompei no 8. (optička infrastruktura, povezano na 1gbps)

Sat Trakt je isto tako u vrhu što se tiče međunarodnog povezivanja korišćenjem spostvene infrastrukture sa drugim čvorištima:

Citat:
1. Sat Trakt - GTS Datanet, Mađarska
2. Sat Trakt - Hrvatski Telekom
3. Sat-trakt - Univerzalne telekomunikacije, Hrvatska
4. Sat-trakt - Magyar Telekom,Mađarska
5. Sat-trakt - Invitel, Mađarska


Eto to je to od prilike što se može videti koje i gde povezan sa međunarodnim linkovima, manje poznate firme, više poznate, spostvena infrastruktura ili povezivanje preko drugih.
[ zivanicd @ 07.10.2012. 18:39 ] @
Videcemo kako ce sad da kopaju okolo kad su priveli ex ministra Dulica...
[ newtesla @ 29.11.2012. 12:03 ] @
A ja se još pitao što su obustavili radove ;)