[ vrarl @ 14.01.2012. 15:33 ] @
Nacrtao sam u Solidu kupu, i na njoj jedan otvor koji je ustvari prodor cilindra kroz tu kupu. Sada bih hteo da odstampam na stampacu taj prodor cilindra kroz kupu, ali u razviijenoj meri.
Nadam se da me razumete sta sam hteo da kazem...
[ [ivans] @ 14.01.2012. 19:24 ] @
Pogledaj ovaj primer.



Pozdrav
[ vrarl @ 14.01.2012. 19:47 ] @
Da li ovo moze da se uradi van Sheet metal modula?
Kupu sam naveo kao primer, ali mogao bi da bude i valjak kroj proseca cilindar pod nekim uglom, a valjak ne bi mogao da se razvije u sheet metal modulu.
Konkretno me zanima samo taj presek u razvijenom obliku, znaci u 2D.
[ [ivans] @ 14.01.2012. 20:16 ] @
Citat:
vrarl: Da li ovo moze da se uradi van Sheet metal modula?

U SW je ovo jedini nacin.

Citat:
vrarl: Kupu sam naveo kao primer, ali mogao bi da bude i valjak kroj proseca cilindar pod nekim uglom, a valjak ne bi mogao da se razvije u sheet metal modulu.

Valjak, takodje, moze da se odradi na isti nacin.

Pozdrav
[ vrarl @ 14.01.2012. 20:37 ] @
Upravo sam probao i video da moze i valjak.
A da li ima neka opcija da se to izvede prebacivanjem Part-a u 2D drawing?

[ [ivans] @ 14.01.2012. 20:58 ] @


Ovo je vrlo dobar primer jer ima jednu katastrofalnu gresku. Kada je ubacio razvijeni pogled pojavila mu se poruka koju je on ignorisao. Ukratko, pogled nije upravan na razvijeni deo.

Ukoliko ti se pojavi ova poruka obavezno uradi sledece: selektuj pogled i levo, u dijalogu, mozes da izaberes neki drugu projekciju. Izaberi bilo koju, pa se opet vrati na "Flat Pattern".

Pozdrav
[ vrarl @ 15.01.2012. 16:28 ] @

Dobro, ima li neki drugi program u kome bi ovo moglo da se izvede na neki elegantniji nacin?
[ [ivans] @ 15.01.2012. 17:50 ] @
Citat:
vrarl: Dobro, ima li neki drugi program u kome bi ovo moglo da se izvede na neki elegantniji nacin?

Ako ti SW pretstavlja problem onda uzmi Rhino. Rhino radi sa povrsinama koje mozes da razvijas. Pogledaj neki primer na netu.

Ukoliko u tvojoj okolini imas neku firmu koja se bavi secenjem laserom ili plazmom, u softwer za pripremu mozes da odradis sve na najednostavniji nacin.

Pozdrav
[ vrarl @ 15.01.2012. 18:31 ] @
Ono sto mi treba je da odstampam neke preseke (prodore) u razvijenom obliku kako bih od njih mogao da napravim sablone za secenje na realnim objektima.
Znaci ne zanima me sam deo u 3D, vec samo taj presek....
[ sanibo @ 15.01.2012. 21:13 ] @
najjednostavniji ti je SW sheet metal kako su kolege objasnili
[ aspitanis @ 18.01.2012. 21:15 ] @
A tu je i stara dobra nacrtna geometrija, koju izgleda više niko ne uči...
[ vrarl @ 18.01.2012. 21:59 ] @
"Stara dobra nacrtna geometrija" je u ovom slucaju cista fizikalija i bas mi je zato cudno da ne postoji neki program u kom bi se ovo moglo izvesti na brz i elegantan nacin...
Odgovaralo bi mi da to bude solidworks, ali moze i bilo koji drugi program.
[ tibetanac @ 18.01.2012. 22:12 ] @
Rhinoceros, SW, Inventor, SolidEDGE....
[ aleksim @ 18.01.2012. 23:23 ] @
CATIA V5 takođe ima elegantno rešenje postavljenog problema...
[ vrarl @ 19.01.2012. 09:01 ] @
Moze li neki link ili tutorial za resenje ovag problema u CATIA-i ili Invetor-u?
[ SlavishaT @ 22.01.2012. 23:55 ] @
Pa može SW kako rekoše kolege. Samo u Drawing-u odradiš Unfolded View i štampaš. CATIA GSD može odraditi posao (ako iz nekog razloga ne treba koristiti Sheet Metal modul). Za Inventor nisam siguran da li može razmotavati surface-e, ali Sheet Metal u Inventoru može ovo da odradi.

Ukratko primjer za prodor kupe i cilindra:
Modeliraš kupu i cilindar alatkom Revolve, a potom odradiš Split cilindra kupom. Nakon toga alatkom Unfold razmotaš Split surface. Na kraju iz Drafting okruženja štampaš. Vidi slike:
http://i40.tinypic.com/flbpy0.jpg
http://i43.tinypic.com/33m4qw3.jpg
http://i42.tinypic.com/2ajp8hw.jpg

Za više informacija dovoljno je da pogledaš CATIA Generative Shape Design help vezano za Revolve, Split, Unfold...

Pozdrav.



[ vrarl @ 25.01.2012. 09:27 ] @
SlavishaT, hvala na odgovoru, slicno ovome sam uradio i u solidu...
[ smsoft @ 28.01.2012. 18:12 ] @
Da se ne vracam nazad na citanje postova....
Imao sam prilike da vidim kako to radi mali program Plate `n` Sheet, brzo i
elegantno i sluzi samo za to. Kad razvije model ima pored svog editovanja
komandu send to AutoCad. Dalje vam je sve jasno.
Prednost je sto ne crtate model vec ima gotove primere koji se edituju...
http://www.plate-n-sheet.com/