[ milan25 @ 15.01.2012. 18:49 ] @
Pozdravljam sve na ovom lepom forumu i naravno imam pitanje.
Kako da znam koji mi motor treba, odnosno koje mi snage treba motor da bi izvrsio neki rad?
Naprimer hocu da napravim cirkular.Koje snage motor da uzmem? ILi recimo imam neku
pokretnu traku koja transportuje neki teret, promenjljive tezine a pretpostavljam da ce on
maksimalno iznositi oko 5oo kg.Naravno da mi tu treba motor i reduktor. Kako da znam, ima
li neki proracun, tablice...Nadam se da sam jasno postavio pitanje.
[ veselinovic @ 17.01.2012. 17:54 ] @
Milane,
1 kW podigne teret od 100 kg na visinu od 1 metra za 1 sekundu.
Dakle ako zelis da tvojih 500 kg penjes brzinom od recimo 1 m/s treba motor od 5 kW.
Ali posto ce i tvoja pokretna traka imati otpore trenja i slicno ja bih tih 5 kW pomnozio sa 2 i zaokruzio na 11kW.
Malo predimenzionisanja nece skoditi.
I jos nesto, mnogi misle da motor od 11 kW trosi 11 kW na sat. E nije, trosi koliko ga opteretis plus gubici u lezajevima, propelerima....
Dakle ne treba bjezati od malo jaceg motora.
[ milan25 @ 17.01.2012. 18:38 ] @
Hvala na objasnjenju.A kako stoji stvar kada taj motor vuce teret horinzontalno, jer tu nemamo sile zemljine teze.
Da li je tu velika razlika?
[ veselinovic @ 17.01.2012. 21:31 ] @
Onda moras da savladas dvije sile:
1. Silu trenja, koja se sastoji od dva trenja - klizanja koje je nezavisno od brzine i trenje u lezajevima koje je obicno srazmjerno kvadratu brzine
2. silu inercije tijela koje padne na traku sa brzinom nula i treba ga ubrazati do brzine trake
ovo pod 2 ce da ti pravi problem zbog vibracija brzine.
Ono pod 1 se da redukovati dobrim odabirom mehanike.