[ vlada131 @ 17.01.2012. 12:12 ] @
...protiv SOPA i PIPA zakonskih predloga u Kongresu i Senatu SAD:

Citat:
Therefore, on behalf of the English Wikipedia community, the Wikimedia Foundation is asked to allocate resources and assist the community in blacking out the project globally for 24 hours starting at 05:00 UTC on January 18, 2012, or at another time as determined by the Wikimedia Foundation. This should be carried out while respecting technical limitations of the underlying software, and should specifically prevent editing wherever possible. Provisions for emergency access to the site should be included in the blackout software. In order to assist our readers and the community at large to educate themselves about SOPA and PIPA, these articles and those closely related to them will remain accessible for reading purposes if possible. Wikipedians are urged to work with WMF staff to develop effective messaging for the "blackout screens" that directs readers to suitable online resources. Sister projects, such as the German and Italian Wikipedias and Wikimedia Commons, have indicated an intention to support the same principles with banners on those sites, and the support of other projects is welcome and appreciated.

Internal Wikipedia processes that are dependent upon time-specific discussions, such as Wikipedia:Requests for adminship and Wikipedia:Articles for deletion discussion should be considered suspended during the course of the blackout, and their scheduled duration extended 24 hours.


Izvor
[ mmix @ 17.01.2012. 12:18 ] @
Cenim da ce "kvalitet" rasprava na forumima sirom sveta drasticno opasti sutra
[ Horvat @ 17.01.2012. 12:23 ] @
sad vidim na wiki da ce protestovati 24 sata iskljucenjem wiki na engleskom jeziku, razlog je da se ne odobri sopa i pipa u americkom senatu

vise info ovde http://wikimediafoundation.org...h_Wikipedia_anti-SOPA_blackout
[ Vasastajić @ 17.01.2012. 12:58 ] @
I ovde: http://www.elitemadzone.org/t444297-0#3034634
[ Goran Mijailovic @ 17.01.2012. 15:47 ] @
Zar SOPA nije kao povucena na policu, ostala je samo njena zla dvojnica PIPA u kongresu? (Ovo sam juce procitao negde)
[ Pirossi @ 17.01.2012. 17:59 ] @
uh, dobro je.
na trenutak sam se pobojao da neće raditi srpska vikipedija.
[ Nabukodonosor @ 17.01.2012. 18:36 ] @
Sta su sopa i pipa?
[ Pirossi @ 17.01.2012. 18:41 ] @
američani vole da od svojih zakona prave akronime.

SOPA - Stop Online Piracy Act
PIPA - PROTECT IP Ac

...

i moj omiljeni:

RICO - Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act
[ djyova @ 18.01.2012. 10:54 ] @


Citat:
January 18th, 2012 is the largest online protest in history, to stop the internet censorship bills, SOPA & PIPA. Join in by blacking out your site and urging everyone you can reach to contact Congress now.

Citat:
January 18th is going to be amazing. Sites are striking in all different ways, but they are united by this: do the biggest thing you possibly can, and drive contacts to Congress. Put this on your site or automate it by putting this JS into your header, which will start the blackout at 8AM EST and end at 8PM EST.

Citat:
On Jan 24th, Congress will vote to pass internet censorship in the Senate, even though the vast majority of Americans are opposed. We need to kill the bill - PIPA in the Senate and SOPA in the House - to protect our rights to free speech, privacy, and prosperity.
See this timeline of SOPA and PIPA events and the activist backlash.


Confirmed
Participants:


* Google
* Wikipedia
* reddit
* Mozilla
* WordPress
* icanhazcheezburger network sites (FailBlog, theDailyWhat,Know Your Meme, etc)
* Tucows
* VanillaForums
* Flickr
* Michael Moore
* The RawStory
* Open Congress / PPF
* Internet Archive
* Miro
* Universal Subtitles
* Center for Technology and Democracy
* Electronic Frontier Foundation
* Politics1.com
* O'Reilly Media
* Namecheap
* TwitPic
* dotSUB
* MoveOn.org
* Gog.com
* MineCraft
* Tor Project
* webhostingbuzz.com
* RageMaker
* Destructiod
* theCHIVE
* theBERRY
* Red 5 studios
* A Softer World
* PostSecret
* Greenpeace International
* The LeakyWiki
* XDA-Developers
* Indenti.ca
* >Major League Gaming
* The ECA
* Game Politics Imgur
* Monticello Capitol
* Crypto Cat
* Colossal Mind
* TweetFail
* Errata Security
* FreakOutNation
* SlashTHREE
* Focus On the Facts
* City News
* Strategy Tune
* Progressive Congress News
* bitBucker
* WPS Security Lock
* openSUSE
* Smirking Chimp
* Bread Without Bullets
* iSchool at Syracuse University
* nomacs Image Lounge
* ComputerHope
* PhantomTS
* News2Map.com
* Safex.tk
* DatelineZero
* Liberty Confidential
* Victor Rix
* WJSimpson
* Spurs of The Moment
* peeje
* DigiBase
* Tomayko Peters
* GTA-NeXT
* Hertz Gaming
* Elegant Solutions Software and Publishing Company
* Short Travel Tips
* SoulFriends
* JammerDirec
* Free Internet Press
* youn00b.com
* Pop Culture Madness
* Celebrity Magnet
* Grand Magazine
* 941 Media Project
* The Linux Geeks
* Occupy Birmingham (UK)
* LiveLocalCard.com
* Turkreno
* The Tao of Pooh
* James Wade Weaver
* lowson.ca
* Go Green Charleston!
* eliteMRP
* Antjepolis.com
* Stonewall Young Democrats
* AppBlitz
* Brown Cafe
* Crush Labs
* Antonamor
* RockAndWater.net
* Elder Scrolls Wikia
* Deadlock Site
* team-CTC
* Tommy Wierper
* Ron Bercume Design
* Jazz Sequence
* Plague Studio
* ViperZeroOne
* Motorcycle Street and Strip Magazine
* Blue Dragon Creations
* Briana Dragon
* The Vampire's Lair
* Elephant Talk Wiki
* TheComeAndGo
* katchabilek
* CPAarmy Central
* The Skate Rack
* whitehouse.gov1.info
* The Memphis Ghost Hunters
* Cerebralboinkfest

Izvor: SOPA Strike

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 18.01.2012. u 15:58 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 18.01.2012. 14:24 ] @
Jak mi je pa google strajkac, sve radi normalno, imaju jedan link koji prica o tome. Licemerno
[ Silencer @ 18.01.2012. 15:18 ] @
Da je samo google ugasio search na 24 sata, i facebook da je usao u igru masovna samoubistva sirom sveta bi bila :)
[ burex @ 18.01.2012. 16:20 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Jak mi je pa google strajkac, sve radi normalno, imaju jedan link koji prica o tome. Licemerno

Iz US izgleda ovako:
[ Stefan Markic @ 18.01.2012. 18:05 ] @
Dobro odrađeno:
http://xbmc.org/blackout
[ maksvel @ 18.01.2012. 19:17 ] @
Uf, bas su poopsirni ovi akti, mrzi me da citam.
Moze neko da preprica? :)

Hm, ima ovde, pitam se koliko je subjektivno... https://www.eff.org/sites/default/files/One-Page-SOPA_0.pdf
[ niceness @ 18.01.2012. 22:57 ] @
@maksvel
reddit je postavio pojasnjenje na blogu (http://blog.reddit.com/2012/01...l-examination-of-sopa-and.html).
Sad da li su sve tacno protumacili, to ne znam...
[ Wi-Fi @ 19.01.2012. 00:13 ] @
Da, da, proci ce im zakon... http://www.theregister.co.uk/2...senator_sponsors_abandon_bill/
[ LuckyBug @ 19.01.2012. 01:44 ] @
Upravo google, facebook i sl dizu najveci hype jer bi time izgubili milijarde dolara, njih to najvise i pogadja, na malog coveka niko i ne misli u to budite uvereni.
Ako i kada donesu ovaj zakon drugi neki igraci ce postati novi vladari dok njihov model poslovanja ne urusi neko nov.
Sto se mene tice sve i da donesu takav zakon ne bi me mnogo pogodilo, niti ce piraterija ikada biti iskorenjena u to sam ubedjen ma sta neko uradio ili izglasao.
Zivim inace par meseci vec u Norveskoj, ovde nema piraterije, ali sam na novogodisnjem popustu kupio xbox360 sa 3 igre za 50e, i nasao jos 5 igara koje su stare za 10e svaku, nove i ne kupujem jer ce za 5,6 meseci i one kostati toliko a meni se ne zuri, dvd-evi su isto tako tretirani.
Tako se bori sa piraterijom, ne nasilnim metodama vec postepeno, znam da je peri, miki ziki mozda svejedno kad skinu film ili igru sa interneta ali ja licno uzivam u svemu pa i u pakovanju tog dvd-a, ili nekog muzickog cd-a, meni je to vazan deo ugodjaja.
[ Stefan Markic @ 19.01.2012. 02:38 ] @
PIPA support collapses, with 13 new Senators opposed
[ Nedeljko @ 19.01.2012. 02:44 ] @
A šta nas u Srbiji briga kakve će zakone da izglasaju ili ne izglasaju Amerikanci? Ti zakoni se primenjuju samo na njiih.
[ Stefan Markic @ 19.01.2012. 04:24 ] @
Citat:
Nedeljko: A šta nas u Srbiji briga kakve će zakone da izglasaju ili ne izglasaju Amerikanci? Ti zakoni se primenjuju samo na njiih.


O, ali treba da nas bude briga.
What does SOPA mean for us foreigners?
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2012. 09:03 ] @
Cela ova prica je toliko over-hypeovana da je postalo totalno smesno i besmisleno.

To je inace sudbina svakog zakona u USA i ovako i onako.

Drugo, sve i da USA usvoji sutra zakon da neko moze da trazi od vlasnika domena da prodaju levi bubreg cela ta stvar globalno nece biti bitna, posto niko ne brani bilo kome drugom da vodi drugaciju DNS politiku.

Kada bi USA usvojila neka pravila koja odudaraju od interesa/prakse u ostatku civilizovanog sveta, to bi se jednostavno kompenzovalo i to vrlo brzo posto je interes za normalno funkcionisanje interneta daleko veci od nekih lokalnih politickih interesa u USA.

Drugo, kao sto se vidi, od ovakvih zakona nema nista posto je apsolutno nemoguce naci kompromis. USA kongres jednostavno radi na principu koliko platis, toliko dobijes - a posto su lobisti na obe strane puni love (RIAA/MPAA/sw. i game industrija sa jedne, i copyright banditi poput Google-a sa druge) to garantuje totalni deadlock.

Ovo je vise puta dokazivano u praksi.

Tako da - freetardi sirom sveta nemaju sta da se brinu, njihovi torenti su sigurni.
[ mmix @ 19.01.2012. 09:30 ] @
Pa ne slazem se, ceo ACTA-like pristup resavanju zastite IPa je apsolutno idiotski jer ne funkcionise u sprecavanju piraterije, samo uspeva u tome da od legitimnih biznisa napravi mete i da zagorca zivot legitimnim korisnicima i ovaj blackout, iako se slazem da nije bio presudan, ipak je bio neophodni nudge. Piratebay je presao na magnet linkove, DHT je u punom zamahu i vec ima preko 10 miliona nodova, da li zaista mislite da nekome treba DNS za pirateriju? I da onaj ko hoce da piratuje ne moze da nauci sta je DHT i sta ja magnetlink? Na kraju, da i svi moguci kanali online piraterije presahnu, tu je uvek buvljak.

I niej bas tacno da se desavanja u USA ne doticu ostalih, po EU zemljama content mafija vec sprovodi implementacije slicnih zakona i USA vrsi konstantni pritisak za uvidnjenje slicnih zakona. Ne libe se cak ni od otvorenih pretnji trgovinskim sankcijama
http://www.elpais.com/articulo...epucul/20120103elpepucul_6/Tes
[ Tyler Durden @ 19.01.2012. 09:50 ] @
Dimkovicu, u posljednje vrijeme si totalno zglajzao u relativizacije, racionalizacije i sirovi pragmatizam.
Pretvorices se u robota :)

Zavidim ti na optimizmu i vjeri koju ti imas u "samoregulaciju" ovog naseg trenutnog zemaljskog sistema, ali sve vise mislim da je to rizicno i neodgovorno razmisljanje.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2012. 10:01 ] @
@Tyler Durden,

Nema tu nikakve samoregulacije - ovde se radi o cistom interesu, ja samo komentarisem kako situacija izgleda.

Imas 2 lobija - oba su teski stotine milijardi $, i zbog toga taj SOPA nije mrdnuo. Bole kongresmene u Vasingtonu kitica za to sto su neki proleteri zacrnili svoje sajtove - u pitanju je kalkulisana politicka igra, sto je name-of-the-game u USA politici.

Zbog toga bilo kakva promena nema sanse za uspeh u USA, posto su interesi investirani u pirateriju i zastitu copyright-a ogromni i suprotstavljeni i nije moguce bilo sta izmeniti (nebitno da li je "dobro" ili "lose") zato sto ce se uliti dovoljno love da tu promenu spreci.

Tako ti je to kada ti ruckove, putovanja, predizborne kampanje i sl... placaju i jedan i drugi tabor i oba tabora imaju veliki novcanik.

Inace sto se pragmatizma tice - naravno da sam pragmatican, jok nego cu da se lozim na tugaljive i naspinovane price i jednih i drugih. Copyright mafija zeli da moze da preskoci sudsku instancu i gasi sajtove kako im se cefne, dok copyright banditi zele da nastave business-as-usual koji se sastoji od profitiranja na tudjem neplacenom radu...

Ne vidim ni jedan razlog zasto bih podrzavao "cause" bilo koga od njih i padao na jeftini USA-style politicki marketing umotan u sarenu ambalazu nazovi "aktivizma".

Meni niko od njih ne placa rucak svakako.

E, sad, ako ti verujes da su Wikipedia & Co. uspeli da zaustave usvajanje zakona u kongresu uz pomoc nekakvih "internet kampanja" ili zato sto je Joe Sixpack nazvao svog kongresmena po savetu neke "fondacije za elektronske slobode" i pozalio se na SOPA_u... samo nastavi da verujes
[ Tyler Durden @ 19.01.2012. 10:16 ] @
Pa, po meni je to što si naveo gore čista samoregulacija. To čiji će keš i interes da prevagne - ako uopšte prevagne nečiji.
Ne postoji nikakva kontrola nad tim procesom.

Kapiram ja sistem vrlo dobro i ne gajim nikakve iluzije o tome ko je na strani "dobra" a ko na strani "lošeg". Svi su na strani svog interesa u datom trenutku, prije svega, i to je to.


Jedino smatram da ovakve stvari ipak imaju uticaja, i politikosi svakako vrlo obraćaju pažnju na to kako da se uvuku biračima, a izjave i stavovi u ovakvim situacijama se vrlo primjećuju i važu od strane plebsa.
[ Braksi @ 19.01.2012. 10:37 ] @
Citat:
ovog naseg trenutnog zemaljskog sistema


zar sistem postoji ?
[ mmix @ 19.01.2012. 10:47 ] @
Pa sve sto ima proces (glasanje), ulaz (kes) i izlaz (donesn interesni zakon) je neki sistem.

Mozda nije sistem koji nama odgovara, ali je sistem.
[ vladared @ 19.01.2012. 10:51 ] @
Ma situacija je veoma prosta. Imaš 2 tabora... Filmadžije, knjižari, sa jedne i internet lobiste sa druge. Raja je ovde samo za potkusurivanje.
[ Horvat @ 19.01.2012. 11:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:  USA kongres jednostavno radi na principu koliko platis, toliko dobijes - a posto su lobisti na obe strane puni love (RIAA/MPAA/sw. i game industrija sa jedne, i copyright banditi poput Google-a sa druge) to garantuje totalni deadlock.
.

ovaj,mali off, u us of a nije zabranjen mito?

sto se teme tice, jbg, izdejstvovali su nesto
[ burex @ 19.01.2012. 11:36 ] @
Citat:
Imas 2 lobija - oba su teski stotine milijardi $, i zbog toga taj SOPA nije mrdnuo. Bole kongresmene u Vasingtonu kitica za to sto su neki proleteri zacrnili svoje sajtove - u pitanju je kalkulisana politicka igra, sto je name-of-the-game u USA politici.

Političarima je takođe bitna još jedna stvar - glasovi. Pametan političar će iskalkulisati - par miliona dolara podrške od RIAA, ili par miliona glasova? Itekako ih interesuje koliko će proletera da nazove svog kongresmena i koliko će proletera zacrniti sajtove...

Citat:
Tako da - freetardi sirom sveta nemaju sta da se brinu, njihovi torenti su sigurni.

Torrenti su bezbedni svakako. Problem je što će sutra neko putem SOPA da blokira PayPal i AdSense nalog nekog sirotana koji je napravio svoj forum, što će da ubije popriličan broj startupa.
[ Ankalagon the Black @ 19.01.2012. 11:41 ] @
[ Dejan Lozanovic @ 19.01.2012. 12:11 ] @
@Dimkovic

Pa tabori su dosta zamrseni, recimo i Oreilly je bio protiv SOPA.

http://radar.oreilly.com/2012/01/why-oreilly-went-dark.html

Interesantno pise Oreilly, kaze da je americka izdavacka instrija krenula u pocetku kao piratska :), i da zapravo da nije bilo te silne piraterije evropskih pisaca pitanje je da li bi se danas razvili u to sto jesu. Ironija i to totalna.
[ burex @ 19.01.2012. 12:23 ] @
Ironija je takođe da su hteli u prvobitnoj verziji SOPA-e da roknu DNS blokadu sajtova kojima ne mogu direktno prići, dakle neka vrsta "the great firewall"... i to sve dok američke službe Kinezima i građanima u raznim džamahirijama dopremaju mogućnosti za alternativne pristupe internetu koji nije filtriran.
[ Nedeljko @ 19.01.2012. 12:25 ] @
Citat:
Horvat: ovaj,mali off, u us of a nije zabranjen mito?

sto se teme tice, jbg, izdejstvovali su nesto


Hahaha. Antikorupcijski zakon postoji. A znaš li kako se primenjuje? Tako što se na kraju godine kaže da je po tom zakonu predsednik od poklona imao pravo da zadrži samo vlašu viskija, a ostalo... Ko je ikada bio gonjen zbog toga? Klinton je bio osumnjičen da je abolirao nekog bogataša na osnovu mita i na to se već gleda drugačije, a ovo sa guranjem love za proguravanje zakona je glavni izvor finansiranja politike svuda u svetu, pa i u USA, šta god pisalo u zakonu.
[ labicko1 @ 19.01.2012. 12:45 ] @
Da pojasnim sta ovaj zakon radi. Pre nekoliko nedelja imali smo primer da je CNN, kao slucajno, prikazali demonstracije u atini pod naslovom demonstracije u moskvi. To je neko primetio i stavio na youtube i za cas je ceo svet cuo. Sada taj sto je to uradio je prekrsio zakon jer je bez dozvole CNN postavio njihov materijal. Sada da CNN juri sve te koji stavljaju sve neistine koji oni plasiraju je malo teze, jel pre svega su sirom sveta. Zato imaju veoma prosto resenje, umesto da jure njih, mogu da zatraze da se ugasi youtube, ovi pod pritiskom ce mnogo vise paziti na to sta ko stavlja na youitube, stavice razne filtere, drugim recima internet nece vise biti kao sto je danas.

Vec sam napisao u temi oko piraterije u srbiji, da ljudi koji sada traze da se ovaj zakon donese su upravo ljudi i kompanije koje su ubrzale razvoj piraterije. Secate se Kaza, Limware, DC++ ... Zvanicni distibuteri ovih programa su upravo ljudi koji sada traze ovaj zakon.

Ovaj zakon je tu da bi americka vlada mogla da cenzurise sta americki narod cuje i vidi. Za novu godinu ko poklon Obama im je potpisao zakon po kome Americka vojska (ne policija vec vojska i tajne sluzbe), ima pravo da pritvori bilo kog amerikanca i da ga drzi u pritvoru na neograniceno vreme bez mogucnosti da se obrati advokatu ili da mu se sudi. Oba ova nova zakona ce proci senat i sve ostalo, oni se cisto spremaju za nesto veliko.
[ Braksi @ 19.01.2012. 13:47 ] @
o fala Bogu da je neko konacno objasnio sta je sta.
[ Nedeljko @ 19.01.2012. 16:42 ] @
Može američki kongres da izglasa da se u Americi ukida internet u celini. To samo znači da će npr. gugl sa svih svojih milion servera da se preseli u susedni Meksiko ili negde gde može da radi kao do sada, a odsečeni će biti samo Amerikanci. Može kongres da donese zakon o poslovanju svih američkih kompanija van Amerike, što neće sprečiti te kompanije da postanu neameričke. Dakle, direktno su pogođeni samo građani SAD. Međutim, obzirom da se ti odsečeni građani pitaju oko bombardovanja onih neodsečenih, može da bude vrlo zeznuto za druge.
[ Nedeljko @ 19.01.2012. 17:19 ] @
Može li mi neko prevesti izraz "kopirajt banda" na Engleski, pa da malo guglam? Probao sam razne izraze za bandu iz rečnika, ali nisam uspeo.
[ labicko1 @ 19.01.2012. 17:35 ] @
Gresis malo Nedeljko. Americki kongres kontrolisu ljudi koji drze i pola evrope, veoma brzo ce se taj zakon preneti i na veci deo sveta, internet ce prestati da funkcionise u ovom vidu veoma brzo. Ali naravno Hitler pre nego sto je poceo rat prvo je potpuno kontrolisao sve medije, pohapsio sve protivmisljenike.

Neznam kolko pratite Americku presednicku kampanju, ali imate jednog starca (Ron Paul) koji ima dosta popularnosti, a mediji ga vec dva meseca ignoriraju. Krenu na prvo mestu je gospodin A, na drugo gospodin B, na cetvrto gospodin D, a usput su zaboravili gospodina na mestu broj 3 :)))

Zamisli da se to desilo u rusiji, belorusiji, iranu, pa to bi odmah bilo opravdanje za rat. Ali ima dve dobre izreke "da bi zlo pobedilo dovoljno je da dobro cuti " i "oni koji menjaju slobodu za sigurnost, ne zaslusuju ni jedno ni drugo".

Ovi zakoni i jos nekolicina sledecih koji ce doci, imaju neverovatan uticaj na ceo svet, pa cak i na nas u ovoj zemlji.
[ dejanet @ 19.01.2012. 18:04 ] @
Citat:
labicko1 :
Neznam kolko pratite Americku presednicku kampanju, ali imate jednog starca (Ron Paul) koji ima dosta popularnosti, a mediji ga vec dva meseca ignoriraju. Krenu na prvo mestu je gospodin A, na drugo gospodin B, na cetvrto gospodin D, a usput su zaboravili gospodina na mestu broj 3 :)))


Isto, na B92 ili RTS-u, ne secam se, posto sam znao rezultate, kao i zanimljive stavove coveka, cela emisija mi je izgledala kao skec iz South Park-a.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2012. 18:46 ] @
@burex,

To bi bilo tako u idealnom svetu gde bi vecina gradjana imala:

a) Vremena da se informise
b) Kapaciteta da razumeju strucne teme i dileme
c) Volje da se informisu i donesu logican sud o tome

U realnosti je ogromna vecina gradjana:

a) Nezainteresovana
b) Nema tehnicki/strucni kapacitet da razume
c) Cesto nema ni vremena

Teme koje zadiru u bilo sta sto je usko strucno / specijalizovano - a ovo je bas jedna od tih tema (hint DNS).

U takvim slucajevima vecina gradjana formira stav na osnovu tesko naspinovanih tj. preuvelicanih kampanja koje su dizajnirane bas tako da apeluju na najlaksi nacin "rasudjivanja" - emotivni. Kampanje dizajniraju timovi ljudi koji su strucni i placeni da dizajniraju takve "poruke" tj. spindoktori.

USA je zapravo dostigla savrsenstvo sto se toga tice - svako ko zivi u USA ili tamo boravi neko vreme (dovoljno je samo par sati gledanja TV-a) zna da su sve vrste politickih debata totalni medijski cirkus gde se svaka tema pretvori u totalnu karikaturu sa zaracenim stranama koje koriste najgore trikove iz knjige.

U ovom konkretnom slucaju su Google & Co samo ocigledno bolje uradili svoju kampanju i uspeli da "prenesu poruku" koja njima odgovara.

Ista prica je bila za reformu medicinskog sistema - uz takve 'argumente' koji stizu preko TV-a do ljudi pravo cudo sto se nista u toj zemlji vise ne moze bitno odluciti bez da se pretvori u totalnu besmislenu smejuriju.

--

Drugo, oko "pravih razloga" - u politici nikad ne postoji jedan "pravi razlog". Svaki zakon koji treba da se usvoji u toku izrade nakupi gomilu interesnih grupa oko sebe ciji interesi nisu nuzno isti, ali se negde ocigledno preklapaju.

Sa tim u vidu, sasvim je moguce da su neki interesni faktori u ovome videli neku prednost za svoj posao tj. olaksanu proceduru, ali je malo cudno tvrditi da ovo pomaze nekakvoj cenzuri - i bez SOPA-e, TV stanice jesu vlasnici copyright-a na materijal koji su one stvorile i, u teoriji, uvek imaju pravo da traze takedown za bilo koga ko neovlasceno distribuira isti. U praksi je totalno smesno uopste ocekivati da postoji i najmanja sansa da se spreci distribucija necega ako postoji dovoljan broj interesenata za to - stavise, svaka akcija protiv te distribucije ce samo povecati broj zainteresovanih za distribuciju (Streisand efekat).

Sve u svemu - tresla se gora, rodio se mis.

SOPA debakl je samo jos jednom demonstrirao paralisanost USA politickog sistema. Neko u ovom konkretnom slucaju mozda vidi dobru stvar u tome, ali "make no mistake" - ovim je samo jos jednom demonstriran fakat da USA politicki sistem vec par decenija radi na "auto pilotu" bez ikakve sanse za bilo kakvu vecu promenu bilo cega.

Sasvim sigurno copyright mafija ne zasluzuje da joj se dozvoli da moze da zaobidje legalni proces sto se tice skidanja piraterije ALI to ni u kom slucaju ne znaci da su banditi poput Google-a i sl... ista bolji od copyright mafije... oni su samo druga druzina prekrsioca zakona, sa drugim imenom.

Jedino u ovom slucaju copyright banditi izgledaju mnogo vise "cool" od idiota iz RIAA-e / MPAA-e.

A i fakat da se Rupert Mardok, covek za koga vrlo verovatno vecina ljudi smatra da je najgora ljiga koja postoji, javno stao iza SOPA-e i jos napao USA vladu i IT industriju - sigurno nije pomogao - cenim da je bilo daleko bolje za SOPA zakon da Rupertu nisu dozvolili da se oglasi.

Sve i da su postojale nekakve sanse da SOPA prodje, posle Rupertovog oglasavanja su te sanse bacene kroz prozor :-))))
[ LuckyBug @ 19.01.2012. 18:55 ] @
Nije Ron Pol novi kandidat on se vec nekoliko puta provlacio kroz kampanje.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2012. 19:00 ] @
Citat:
labicko1
Zamisli da se to desilo u rusiji, belorusiji, iranu, pa to bi odmah bilo opravdanje za rat. Ali ima dve dobre izreke "da bi zlo pobedilo dovoljno je da dobro cuti " i "oni koji menjaju slobodu za sigurnost, ne zaslusuju ni jedno ni drugo".


Da da, garant u Iranu svi kandidati dobijaju jednako vreme na TV-u. Jos ce neko da ih napadne zbog toga.

Drugo, u USA su sve TV stanice privatne.

Dobijas onoliko vremena koliko love imas da ulozis u svoju reklamu.

Prosto kao pasulj i potpuno transparentno - airtime je srazmeran $$$-u koji si ulozio u isti - posto TV stanice rade samo za cold-hard-$$$ ili ekvivalentne usluge ako imas sta da ponudis. A lovu dobijas mahom od donacija u kampanji (citaj: investicija u "zajednicku buducnost").

Ron Paul je matori kandidat + sve i da sutra nadje milijardu $ u kanti za djubre (posto su sanse da neka interesna grupa ulozi u njega ravne nuli*) on nema ni najmanje sanse da pobedi na izborima posto je njegov politicki program suvise radikalan za USA glasace po mnogim stvarima. Uz Ron Paul-a bi mnogi ostali bez posla posto je broj pijavica i onih koji zive od poreske love enorman.

USA predsednici mogu biti malo levo ili malo desno od centra - ali se sve svodi manje-vise na "business as usual" uz neku pricicu kako ces da titras biznisima i vojsci (republikanci) ili radnicima/sindikatima/"progresivnim" (demokrate). Kada dodjes na vlast, sansa da ces nesto radikalno da promenis je ravna nuli posto:

a) Da bi nesto promenio to mora da prodje kroz kongres i senat - a oni su demonstrativno paralisani dugo vremena zbog sile lobista. Predsednik USA moze da blokira zakone (veto i to permanentni) a kongres i senat mogu da blokiraju inicijative administracije. Sve to je bilo zamisljeno za kontrolu, i to je super - ali u danasnje vreme kada je politika biznis lobiranja doveden do perfekcije to znaci samo da je taj sistem najbolja kocnica za bilo kakve promene

b) Zasto bi menjao nesto sto je dobro za tebe i tvoju kliku - a USA politicki sistem je bukvalno med i mleko za politicare i sve oko njih (gomila lobista, pravnika, advokata, biznisa koji se kace na "sisu", "partnera" i sl...). Menjati to zbog nekakvih ideala zvuci romanticno, ali je prakticno totalno nerealan scenario

Ron Paul bi da ukine centralnu banku, da sasece velicinu vlade i troskova... pa ono, samo sa tim... good luck :) Mislim, i ja sam po politickom opredeljenju liberal (tj. libertrarijanac u USA, posto je termin "liberal" tamo rezervisan za socijaliste) ali znam da su takve promene realno apsolutno nemoguce.

Covek je Don Kihot... neke od njegovih ideja su svakako dobre, ali su nekompatibilne sa realnoscu politickog zivota koji je fokusiran na cerupanje "tax dollars" i prelivanje istih u svoje interesne grupe koje su ti platile kampanju.

*I time dolazis do pravog razloga zasto Ron Paul nije puno na TV-u.. nema puno investitora koji bi da uloze lovu u kandidata koji bi da im sasece granu na kojoj sede (gravy train)

Prema tome...
[ Nedeljko @ 19.01.2012. 20:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Drugo, u USA su sve TV stanice privatne.

Dobijas onoliko vremena koliko love imas da ulozis u svoju reklamu.


Hoćeš li da kažeš da su u SAD sve televizije nalik na pink? Pa, valjda postoji još neki način finansiranja televizije, npr. da građani koji neće populizam plate gledanje nekog ozbiljnog kanala. Ne kažem, većina građana Srbije bulji u pink, pa ne znam zašto bi u SAD bilo drugačije, ali valjda postoji neka mogućnost izbora.
[ labicko1 @ 19.01.2012. 20:44 ] @
Ivane ti si zanimljiv tip :)

Znaci ako sistem ima kako si ti naveo ogroman broj pijavica (ja bi ih vise nazvao parazitima) koje zavise od poreza, onda nista netreba raditi po tom pitanju. A covek koji predlozi da se nesto uradi, pa on je potpuno lud jel ce sigurno propasti.

Ovim si izgleda sebe svrstao u ovu grupu :

a) Nezainteresovana
b) Nema tehnicki/strucni kapacitet da razume
c) Cesto nema ni vremena

Sto se ljudi iz ove grupe tice, da se oni pitaju covecanstvo nikada nebi izaslo iz pecina. Ne kapiram ljude koji dozvoljavaju da ih odredjena grupa ljudi uzimaju skoro celu mesecnu zaradu (duz celog zivota), ali kada mu komsija ukrade jednu dasku iz dvorista onda polude.

Izgleda je Hrist ipak bio u pravu, da smo mi ovce i da nam treba pastir.

Sto se Ron paula tice, nisi me razumeo, ne pricam ja o placenom vremenu za politicku propagandu, vec kada izvestavaju na osnovu nekog zvanicnog podatka. Ali ovo ti je kao da je (cisto primera radi) Dinkic napravio politicki skup sa 500k ljudi a TV to ne spominje vec prica kako je Tadic isao na veceru sa nemackim ambasadorom. Nisam pravnik ali mislim da je ovako nesto protivzakonito cak i za privatne medije. Sto se tice tvoje procene da on nema sanse na izborima u to sam 100% siguran, pre cega ubiti nego da ga puste uopste udje uglavnu trku.

Sto se tice ovog zakona on je glavom i bradom cenzura interneta, kada na njega stavis i onaj novogodisnji zakon, onda mene ladno mogu za ovo da uhapse a ES da zatvore (nadje li se bilo koja fotka, cak i avatar koji je pod copy write ode sajt).

Iz ovoga vidis kolko je copyright zakon glup i zastareo, a tek sa ovim novim dodatkom, zbog avatara mogu da zatvore sajt.
[ MaXo92bre @ 19.01.2012. 22:25 ] @
Megaupload RIP :(
[ labicko1 @ 19.01.2012. 23:01 ] @
ne govorim ovde o megaupload i ostalima, njih ce najmanje dirati, govorim o forumima, blogovima i slicnim sajtovima, gde ce drzava imati pravo da ti zatvori sajt zato sto je neko zakacio tudju sliku, ili stavio neki citat sa CNN, BBC, RTS ... Gotovo da nema sajtova gde se takav materijal ne moze naci.

[ Hltman @ 19.01.2012. 23:03 ] @
http://techland.time.com/2012/...load-com-file-sharing-website/
http://www.businessinsider.com/megaupload-shut-down-2012-1

Veliko "F**k You" od vlade nakon jucerasnjih protesta...
[ shadow-bg @ 19.01.2012. 23:38 ] @


a u nastavku vesti...

Anonymous Takes Down DOJ, RIAA, MPA and Universal Music

"Shortly after a federal raid today brought down the file sharing service Megaupload, hackers aligned with the online collective Anonymous have shut down sites for the Department of Justice, Universal Music Group and the RIAA. 'It was in retaliation for Megaupload, as was the concurrent attack on Justice.org,' Anonymous operative Barrett Brown tells RT on Thursday afternoon."

[ marko87 @ 19.01.2012. 23:53 ] @
Ovce su najbolje dok se nalaze u toru.
[ nekavambude @ 20.01.2012. 00:45 ] @
hahahahahh http://gizmodo.com/5877679 Nedaju se ni oni tek tako! zivela piraterija.
[ boki @ 20.01.2012. 01:12 ] @
Evo kako jucerasnji protest nije imao efekta:

[ nekavambude @ 20.01.2012. 01:15 ] @
Oni samo mogu da zablokiraju te servere a to im ne garantuje da nece vise postojati piraterija.Ne brinite se naci ce oni nacin da se piraterija nastavi.
[ Horvat @ 20.01.2012. 10:32 ] @
[ mp3men @ 20.01.2012. 10:39 ] @
Pronašao sam zanimljiv malo duži video na you tube.Obratite pažnju na datum na you tube
Upload 1 Jun 2008
PS. ako je ovo offtopic brišite slobodno..

[ Kobasa @ 20.01.2012. 11:07 ] @
Govoriti da nesto sto u Americi postane zakon ne treba da interesuje nas je URNEBESNO.
Sve sto se u AmeriKi skuva "Milom ili SILOM" i u ostatku sveta krene to isto.

Samo takodje se urnebesno ako su ovi sto su te zakone predlozili mislili da ce tako stopirati
pirateriju. Kao i ovi sto su sutnuli megaupload. Stvarno, pitam se, sta li su uopste mislili da
ce time postici?

Evo, recimo, npr. kriminal, citav zivotinjski svet opstaje zahvljujci kriminalu, eto tamo neki
tigriTJ pojede npr. antilopu, i sta je on onda? Ubica! A da nije ubica nebi mogao da prezivi,
vrlo jednostavno. Isto i kod ljudi, kriminal postoji od kad i covek postoji, medjutim sad imamo
policuju koja nesto kao sprecava kriminal, ej bre skoro na svakom kvadratnom metru cuci
nekakav policajac. Pa jel kriminal prestao i nestao? Nije i nikada nece! E isti je slucaj i sa
piraterijom.
[ starkg @ 20.01.2012. 11:33 ] @
Ne znam ljudi mozda gresim ali lici pomalo na to cenzurisanje, u redu piraterija ali crvsto verujem da bi kasnije "verovatno" blokirali sve sto im se ne svidja. Upravo kroz internet mnoge stvari su postale javne a ljudi su postali "svesni" nekih stvari a to se nikako ne svidja mocnicima.
Da ne idem u off, ali i taj kapitalizam koliko je dobar (podstice ljude na rad, vredniji-snalazljiviji-kreativniji ljudi imaju vece zarade) toliko i nije jer kada se svedu racuni opet vodi kao i komunizam cenzuri i ogranicavanju coveka. Jer mocnici ce sve uraditi kako bi strpali sto vise para u dzep uzimajuci od sirotinje. Nije sistem u funkciji coveka! A upravo to treba da bude, dokle ce se stici ne znam.

[Ovu poruku je menjao starkg dana 20.01.2012. u 13:44 GMT+1]
[ Nedeljko @ 20.01.2012. 13:20 ] @
@Horvat

1. Ne vidim da je ta pozadina od te slike.
2. Ako jeste, gde su informacije o kopirajtu? Ima li dokaza da slika nije slobodna? Ako nije, ima li dokaza da autorska prava nisu plaćena, odnosno da to nije postavljeno u saradnji sa autorom?

To je kao da nekoga optužiš za pirateriju zato što je koristio komercijalni softver.

Mislim, ako postoji osnovana sumnja da je zakon prekršen, to treba ispitati i ako je čovek prekršio zakon, treba za to da odgovara.
[ LuckyBug @ 20.01.2012. 14:13 ] @
A sta nisu trekovali da vide dal je font kupljen i od koga ( ili ukraden), te da ga kredituju ?
Sta cemo ako je fotka kupljena na nekom stock sajtu, onda nema potrebe niko da se kredituje.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 20.01.2012. u 15:35 GMT+1]
[ Horvat @ 20.01.2012. 15:03 ] @
nedeljko,niti sam pravio,niti kopao koja je to slika u pozadini,a jos manje ko je autor
sad sam natrcao na nekom site-u na ovu slicicu,pa se setio ove teme i tu je postavio

sto se tice tacke dva, u potpunosti su "legitimna" (kako je to danas popularno reci) pitanja
[ Bufalo Kikiriki @ 20.01.2012. 19:45 ] @
Izgleda je SOPA za sad poražena ali definitivno nije izgubila rat koji je počeo
http://mashable.com/2012/01/20/sopa-is-dead-smith-pulls-bill/
[ Ognjen_Kop @ 20.01.2012. 22:36 ] @
Samo ce da sacekaju da se stvari smire i onda ce da zavrse posao... kao i obicno.
[ MaXo92bre @ 20.01.2012. 23:04 ] @





HAHAHAHA :D
[ nekavambude @ 21.01.2012. 03:56 ] @
Pa sad ako nije opet neka galama od strane Amerike moze ili ce ih snaci jos veci problem nego sto su vec imali.Gsanjem nista ne postizu nacice oni nacin kako i dalje da reprodukuju pirateriju samo sto ce to u ovom slucaju biti jos gore jer ce svi koji koriste piratske verzije ici preko toga e sad dali ce oni napraviti neki novi server ili sta vec ostaje da i sami vidimo.Neko rece u nekoj temi da od 2012 ce poceti da se placa google i ostali pa ste ga vi napravili na morona ali izgleda da se to polako obistinjuje!
[ Stefan Markic @ 21.01.2012. 07:17 ] @
Citat:


Bilo ko može da stavi tu sliku u snimak, skrembluje zvuk, lupeta gluposti i okači to na YouTube. Kad god gledam te Anonymousove snimke, uvek su okačeni sa nekog drugog naloga. Na blogu nisu ništa spomenuli u vezi toga:
http://anonops.blogspot.com/

[Ovu poruku je menjao Stefan Markic dana 21.01.2012. u 09:28 GMT+1]
[ lega99 @ 21.01.2012. 13:35 ] @
@Stefan Markic.

Po tebi treba da ostave ime i prezime, adresu, telefon, broj cipela, ime oca i majke, IP adresu i da sacekaju da im FBI pokuca na vrata.
Da li znas koja je ono TV stanica RT?
[ nekavambude @ 21.01.2012. 13:39 ] @
Citat:
lega99: @Stefan Markic.

Po tebi treba da ostave ime i prezime, adresu, telefon, broj cipela, ime oca i majke, IP adresu i da sacekaju da im FBI pokuca na vrata.
Da li znas koja je ono TV stanica RT?

Hahahah a maticni broj ? I zubni karton babe ? :))))
[ MasterRW @ 21.01.2012. 23:03 ] @
FT1P !!!
[ Nedeljko @ 21.01.2012. 23:19 ] @
Nebitno je ko je okačio to na jutjub i da li ima veze sa anonimusima. Bitno je da neko preti, da taj neko ima svoj ultimatum i da li je sposoban da pretnje sprovede u delo.
[ Stefan Markic @ 22.01.2012. 08:09 ] @
Citat:
lega99: Po tebi treba da ostave ime i prezime, adresu, telefon, broj cipela, ime oca i majke, IP adresu i da sacekaju da im FBI pokuca na vrata.


Err... po meni, ne. Kojom logikom si došao do takvog zaključka?
U svakom slučaju, skeptičan sam.

[Ovu poruku je menjao Stefan Markic dana 22.01.2012. u 13:32 GMT+1]
[ lega99 @ 22.01.2012. 12:41 ] @
Citat:
Nedeljko: Nebitno je ko je okačio to na jutjub i da li ima veze sa anonimusima. Bitno je da neko preti, da taj neko ima svoj ultimatum i da li je sposoban da pretnje sprovede u delo.

Nedeljko ti je vec odgovorio

Da li si uopste pokusao da odes na neku od nabrojanih www adresa, ja sam isao, FBI je radio (pisalo je svuda na netu da su imali manji prekid), ostala sitna boranija u odnosu na FBI nije radila.

Citat:
Stefan Markic: U svakom slučaju, skeptičan sam.

Da li si skeptican i da su ljudi bili na mesecu?
Nisi odgovorio za RT?
RT, previously known as Russia Today, is a global multilingual television news network based in the Russian Federation
[ Bokacio @ 23.01.2012. 06:33 ] @
"The battle for Helm's Deep is over; the battle for Middle-earth is about to begin"

Ne treba se opustiti. Mnogo zakona u USA je progurano na mufte, tako da ocekujem da oni vec traze drugi nacin.
[ nekavambude @ 23.01.2012. 14:53 ] @
Taj nacin ne postoji :) uvek ce se oni snaci za pirateriju kad pogledas vecina njih tako i zaradjuje mada inat je jos gora stvar.
[ Wi-Fi @ 24.01.2012. 00:02 ] @
Laki je malo nervozan - http://www.theregister.co.uk/2..._bribery_petition_white_house/
[ aki2011 @ 24.01.2012. 02:18 ] @
Iskreno svi smo pogođeni ovim problemom , dugi niz godina se smišljaju razni načini da se to nekako suzbije. Možda ovo trenutno nije pravi način ali itekako je zadrmao ceo svet preko noći i biće malo modifikovan. Ja sam za i ako mi "Neko tamo" nudi zaštitu nekog mog bit-a onda .ok.. ja sam za !!! Ali samo, ako je za sve isto ? a ako je samo za USA pošto po njihovoj priči samo njih kradu i samo su njih oštetili i samo njihovim naučnicima kradu ideje (I ako svi znamo da je suprotno) onda definitivno nisam. Međutim SOPA me trenutno ne ubeđuje u ovu prvu priču ali videćemo ja verujem ovom predlogu zakona, samo zato što ako nas prevare (Neće ni USA baš dobro proći ali otom potom iskreno se nadam najboljem)

Ovaj predlog zakona "ako je za sve ljude na planeti i sve države isti" ne odgovara samo (onima koji ne znaju ništa iz IT-a) dok svima koji iole nešto znaju je pun pogodak. I suludo je da podržavam bilo koga kome ovo smeta. (A gde su istovremeno ljudi koji legalno ili ilegalno žive od piraterije)

Ne kažem da nikad nisam skinuo neki film,app itd preko mreže (ko nije) ali isto tako sam podosta platio i za moje poslove imam da platim sve legalno.

Sve u svemu neće se stati na ovom a uskoro nas očekekuje jedan novi virtuelni život, pa bi bilo dobro da se i pripremimo na tako nešto. Sobzirom na cifru koju je USA ove godine izdvojila iz buđzeta za Cyber kriminal itd Već je počelo !!!



[ Stefan Markic @ 24.01.2012. 12:42 ] @
Citat:
lega99: Da li si skeptican i da su ljudi bili na mesecu?


Ne.

Citat:
lega99: Nisi odgovorio za RT?


Taj Barret Brown ništa nije spomenuo u vezi obaranja YouTuba, Facebooka i Twittera, kao što Anonymous ništa nije spomenuo u vezi toga na blogu i na Twitteru.

"Again we must say that we will not attack #Facebook! Again the mass media lie."
https://twitter.com/#!/anonops/status/161535637542019072

"AGAIN: "Anonymous Threatens Facebook Shutdown Jan" IS A FAKE. RT PLEASE."
https://twitter.com/#!/anonops/status/161606643979780096
[ nekavambude @ 24.01.2012. 16:47 ] @
Prvenstveno bi trebali da rade na zastiti samog programa (kad se radi o pirateriji programa i igrica) a nakon toga neka rade na suzbijanju piraterije mada ti Americki zakoni nam ne trebaju uopste jer njima ide u korist.
[ Horvat @ 27.01.2012. 20:07 ] @
novi momenti cenzure net-a, ovaj put iz bb state

Citat:
At a behind-closed-doors meeting facilitated by the UK Department for Culture, Media and Sport, copyright holders have handed out a list of demands to Google, Bing and Yahoo. To curb the growing piracy problem, Hollywood and the major music labels want the search engines to de-list popular filesharing sites such as The Pirate Bay, and give higher ranking to authorized sites.

izvor i ostatak
[ dejan1972 @ 29.01.2012. 11:17 ] @
Će bude da ne bude torenata i ostalih drangulija..eto štaće da bidne
[ android aplikacije @ 20.02.2012. 12:33 ] @
hahahi ja isto :P
[ despot77 @ 24.02.2012. 07:24 ] @
Brže bolje da se udvorimo bjelosvjetskoj eliti...bljak...

http://www.blic.rs/IT/308737/S...koji-omogucava-cenzuru-na-netu
[ mulaz @ 01.03.2012. 10:58 ] @
^spam za brisanje



inace, pali i irci :/
rss.slashdot.org/~r/Slashdot/slashdot/~3/sc0J5qWmjUg/irish-sopa-signed-into-law-despite-resistance
[ maksvel @ 16.03.2012. 12:34 ] @
Interesantna "matematika"