[ Skale97 @ 19.01.2012. 19:51 ] @
Pitam se da li transformator moze da radi na jednosmernu struju tj da li moze jednosmerna struja da se transformise.
Vidjao sam na netu neke seme za mini invertere sa samo jednim malim cipom (izgleda kao tranzistor) i nekom led diodom, i sto je najcudnije to radi =)
Interesuje me da li transformator moze da radi ako mu se + ili - prekida i pusta na odredjeno vreme (vise puta u sekundi, npr. stavim zujalicu na +) a da ne mora da se pravi budza od invertera (koji pravi fazu(da se smenjuju + i -) i nulu (uzemljenje))
[ danot @ 19.01.2012. 20:17 ] @
Za to ti je potreban transformator sa simetricni izlez, na sredni izvod dovedes +, a minuc dovodis na krajni izlezi, te na jedan, te na drugi, jedan drugi.
Tako ti rade invertori...
[ dejan_osipaonica @ 19.01.2012. 20:54 ] @
Za manje snage moze prekidati i samo + pol napajanja. Ukoliok se trazi kvalitetniji pretvarac ili za vise snage potrebna je elektronika slicna onoj kod ups uredjaja za racunar.
[ Skale97 @ 19.01.2012. 21:12 ] @
E hvala dejane,
meni treba za neki mini trafo za visoki napon za varnicu (mini rucni bezopasan elektro soker)=)
pa da se ne bi igrao sa 220 jer bas ne volim iskakanje osiguraca =)
znaci moze sa zujalicom (relejem spojenim da 'zuji')???
A sta je ups uredjaj???
[ semirp @ 23.03.2013. 13:20 ] @
pozdrav!

moze li mi neko reci gdje da nadem dc transformatore sa x na 12V.da li postoje takvi?gdje se mogu naci?da li ih ima u igrackama mozda?
[ Java Beograd @ 23.03.2013. 13:45 ] @
Niti ima, nit je bilo, niti može biti transformator za DC.
[ marko0309 @ 23.03.2013. 16:37 ] @
kao sto rekose nemozes samo sa transformatorom.
ali ako ti treba za nesto mozes sa dc/dc pretvaracima (DC-DC Converter)
samo reci koji je napon na ulazu i koju max. struju ocekujes na 12 V.
neko ce se vec javiti onda da ti pomogne
[ semirp @ 28.03.2013. 22:11 ] @
hvala svima :)