[ mjankovic88 @ 22.01.2012. 12:18 ] @
Pre svega pozdrav za sve.

Pocetnik sam u mysql i php. Napravio sam tabelu hoteli u kojoj se nalaze svi hoteli iz raznih destinacija.
Sve ovo mi je potrebno za search sa select html elementima.

Code:
 SELECT * FROM `hoteli` WHERE destinacija = 'turska'  AND mesto= 'alanja' AND kategorija= '3'  


e sada nije mi jasno kako da postavim datepicker i price range.
Za cenu bi upit valjda bio (ako gresim ispravite me)..

Code:
 SELECT * FROM `hoteli` Where destinacija = 'turska'  AND mesto= 'alanja' AND kategorija= '3' and cena  BETWEEN 0 AND 1000 ORDER BY `hoteli`.`cena` 


Svaki hotel bih imao ove podatke - odnosno cenovnik po datuma.
| polazak | 03.07 | 06.07 | 06.07 | ......
| odlazak | 13.07 | 13.07 | 20.07 | ......
| cena | 450e | 678e | 1159e | ......

I kada na primer korisnik selektuje destinaciju = turska , mesto = alanja , kategoriaj = 3 , polazak = 03.07 povratak = 06.07 , cenaod = 500 , cenado = 1500 da mu izlista hotele koji pripadaju tim trazenim kriterijumima.

Nadam se da ste me razumeli i da ce biti neko ko ce moci i hteti da mi pomogne. Unapred zahvala.
[ bogdan.kecman @ 22.01.2012. 12:31 ] @
prvo - normalizuj to. treba ti tabela sa "destinacijama" ili jos bolje tabela sa drzavama i tabela sa gradovima, a u toj "glavnoj" tabeli imas samo id destinacije


na primer

zemlja
id 1, ime mongolija
id 2, ime turska
id 3, ime grcka
...

grad
id 1, id_zemlje 2, ime ankara
id 2, id_zemlje 2, ime alanja
id 3, id_zemlje 2, ime istanbul
id 4, id_zemlje 2, ime kale
id 5, id_zemlje 3, ime atina
id 6, id_zemlje 3, ime solun
id 7, id_zemlje 3, ime kavala
...

hotel
id 1, id_grada 3, ime sofitel
...

za hotel ti treba samo id grada posto taj grad vec u sebi ima info kojoj zemlji pripada

procitaj malo o normalizaciji baze
[ mjankovic88 @ 22.01.2012. 12:48 ] @
Pogledacu link koji si mi ostavio.
Stavio sam sve u jednu tabelu posto imam formu preko koje unosim u bazu hotele. Znaci po tebi bi bilo najbolje da sve razdvojim po tabelama.
ako sam te dobro razumeo. Hvala na brzom odg.
[ bogdan.kecman @ 22.01.2012. 12:51 ] @
nije to "po meni" nego tako treba
[ tarla @ 23.01.2012. 09:35 ] @
Bogdan reče da hotel samo vezuješ sa gradom i tako treba uraditi.

Međutim očekuj ludnicu jer ćeš imati puno gradova pa razmisli o nekim vezanim dropbox-ovima gdje prvo biraš državu a tek onda se generiše drop meni za izbor grada.
[ mjankovic88 @ 24.01.2012. 02:18 ] @
Znam da nije jednostano zato sam i ovde. Proslo je dva dana a ja jos uvek nema ideju kako bih mogao da realizujem bazu za pretragu po datumu i ceni..citao sam link koji mi je Bogdan ostavio i poceo sam da razmislajm u tom smeru. Medjutim posto sam pocetnik , nema toliku vestinu. :-(

Nemam ideju kako bih mogao da realizujem bazu - veze tako da mi se izlistaju hoteli koji se izaberu iz forme :

turska
alanja
3
polazak - odlazak
cenaod - cenado

Forma je u ovom obliku:
http://img254.imageshack.us/img254/8454/25136722.jpg


Ne mogu u svojoj glavi da to realizujem posto samo jedan hotel ima cenovnik u obliku :
Code:

| polazak | 03.07 | 06.07 | 06.07 | ......
| odlazak | 13.07 | 13.07 | 20.07 | ...... 
| cena    | 450e  | 678e  | 1159e | ......

i tako za npr. 50 hotel iz svake zemlje.
Ja se stvarno izvinjavam ako sam vam dosadan al' stvarno ne znam da resim.


[ bogdan.kecman @ 24.01.2012. 06:57 ] @
sta je cilj?
- da zavrsis domaci/seminarski rad?
- da napravis "komsiji" program za stagod?
- da naucis nesto kako bi kasnije mogao sebe da zoves programerom?

ako ti je cilj da nesto naucis ides pogresnim putem. Pocni tako sto ces da naucis osnove baza podataka. Bez toga ides mnogo pogresnim pravcem i radis pogresne stvari. Onaj link koji sam ti dao o normalizaciji je super jednostavan. Dok to ne savladas nema mnogo svrhe da ides dalje, posto je to kao da projektujes avion a nisi bas siguran cemu sluze krila..

pogledaj: http://poincare.matf.bg.ac.rs/~gordana//urbp-2011.htm
procitaj: http://poincare.matf.bg.ac.rs/~gordana//FINALE.pdf

pa onda kreni dalje posto "nov sam", "mlad sam" etc etc nema nikakve veze, kada procitas pitaj sta ti nije jasno, ovako niti razumes sta ti neko pise niti ima svrhe da ti neko pise kada nemas osnove, moze eventualno neko da ti napravi gotovo resenje (pritom - ja sam ti vec skoro napravio gotovo resenje a ti to nisi video, to govori mnogo!!). Dakle knjigu u sake i ...


e sad ako ti je cilj da odradis domaci reci tako pa ce mozda neko da ga odradi za tebe (mada sumnjam)