[ dejan_su @ 22.01.2012. 22:38 ] @
Imam jedan vrlo cudan problem sa strujom u kuci.
Naime, cesto mi se desava da mi svi uredjaji odjenom polude. Svetla se pojacavaju i smanjuju, trafoi od halogenih sijalica lupaju itd.
Zvao ja elektricara i posle 3 dana ustanovi on da se desi ponekad da mi npr jedna faza bude 220v, druga 190v, a treca 260v! Naravno, predstavu nemamo zbog cega. Trazi dalje i desi se sledece - iskljucmo FID sklopku, sve osigurace i izvucemo sve iz struje, kad izmedju nule i bilo koje od 3 faza ima 30v!
Odakle to??? Pritom napominjem da mi FID nijednom nije izbacio, samo pusta struju da luduje.

Ima li iko ideju sta bi moglo biti?
[ bogdan.kecman @ 22.01.2012. 22:49 ] @
cek, oces da kazes da kad iskacis sve osigurace u kuci + iskacis fid sklopku i zabodes multimer izmedju faze u nule u nekom stekeru imas 30V ? jesi probao da dodas neko opterecenje na taj steker, npr opteretis ga sa 100W sijalicom i onda meris napon? Mozda samo indukuje u zicama napon "od komsije sa druge strane zida" ?

da li si merio napon "kod komsije" kada tebi "poludi"

da li si probao da otkacis sve osigurace pa meris napone, pre osiguraca?

da li si proverio uzemljenje

DISCLAIMER: ja nisam elektricar
[ dejan_su @ 22.01.2012. 23:09 ] @
da da, to hocu da kazem. merenje izmedju dolazne faze i nule pokazuje 30 V.
zivim u kuci, pre 3 meseca su mi iz elektrodistribucije menjali sat, stavili trofazni dvotarifni. pre toga kuca renovirana i kompletna instalacija promenjena.

provereno sve, cak smo i nasli koja je nula davala 30 V sa fazom, skinuli je skroz, iskljucili sa mreze, sve radilo 15 dana i evo ponovo!
[ rosevski @ 23.01.2012. 00:10 ] @
ipak dobro proverite kontakat nule na bandere,u satu i fid sklopke
[ Proko @ 23.01.2012. 09:17 ] @
Taj napon od 30V, koji se u stvari stalno menja, je pad napona u mreži na nultom provodniku. To je rezultat potrošnje svih na tom priključku na trafo stanici. Oni što su bliže trafo stanici daju manji doprinos i obrnuto. Ti to meriš između nule i tvog uzemljenja, a posredno preko faza. Faze su na neki način u vezi sa uzemljenjem, ili samo kapacitivno, ili je nešto neispravno.
[ dejan_su @ 23.01.2012. 16:48 ] @
Problem resen!

Elektricar slucajno primetio da na banderi na ulici postoji neki zvuk kada ukljucim neki potrosac (smercanje).
Pozvali elektrodistribuciju i ispostavilo se da su kod promene sata i prelaska sa monofazne na trofaznu struju, na bakarni vod stavili cisto aluminijumsku klemnu (spojnicu).
Zamenjeno i sad sve radi kako treba!

Hvala svima i pozdrav!
[ taggedru @ 18.10.2014. 07:20 ] @
postovanje

imamo decenijski problemem u kuci
naime

od 1992 god u petoclanom domacinstvu a nakon uvodnjenja trofazne struje i izmene svih kucnih instalacija doslo je do velikog problema koji niko nije u stanu da objasni
primera radi
u tadasnjim uslovima kada je u kuci bilo:
1 malu TZ pec 4.5 lw, bojler, zamrzivac, pegla stednjak na plin, rerna na struju TV i sve ostalo uobicajeno u kuci i potrosnja i racin su bili 2 ili 3 puta veci nego u poslovnom prostoru i tak je taj problem i primecen ,
psolovni prpstor je imao veliki aparat za varenje koji je radio 18 h dnevno, 2 kalorifera za zagrenjanje, 3 TZ peci 3.5kw bezbroj alata na struju, osvetljenje i velike reflektore i sve drugo neophpdno u poslovnom prostoru

danas

imamo samo kucu i potrosnju u kategoriji domacinstvo
jeftina stuja je pomerena i uglavnom je popodne 12-19
u kuci imamo zamrzivac mali, frizider, sijalice, ves masinu, masinu za sudje, sporet na struju , ugradnu rernu na struju, bojler, peglu, 3 ponekad 4 laptopa, 2 TV, sijalice, mobilne telefone yj punjace, akvarijume, jedna manji i 2 veca - imaju pumpe. imamo centralno grejanje radi pumpa na struju, ponekad sijalinu " kvocka"
sve kuvam perem za vreme jeftine struje
racuni su takvi kao da se grejemo na struju svakog meseca
3 uta veca nego jeftine
kontorlisala sam svakodnevno i upisivala stanje u vise navrata u duzem periodu
ispadne da potrosnja skupe struje nam je enormno veca duplo nego jeftine
tokom noc kad ne radi nista sem svetala i bojlera frizidera i mozda ostane \tv upaljne ponekad bude u perdiodu 22-8 ujtro i po 10 i vis ekilovata svaki noc kada svi spavaju
ima li neko ko moze ovo d arazjasni i da pomogne oko revsavnaj ovog prpoblema
brojilo su nam menjali na nas zajtev sve je isto
kako je moguce d apotrosnja skupe struje bud edrasticno veca ako ja vodim racuna da sve radim po jeftinoj struji u 95% slucajeva, [erem kuvam peglam ? ostaje samo bojler- u njega smo ugradili nekog stedisu i bilo je umanje racun istina ali to je verovatni samo na njemu usteda
zivimo i kuci
posaljite mi broj telefona nekoga ko je kadar ovo decenisjko problematicno pitanje da razresi
nismo elektricari, konsultovalu smo par nasih prijatelja koji su upuceni u tu oblast odgovor je d asmo potrosili ali ko moze d aobjasni zasto ond anama nije odnos jeftine i skupe u koroist jefitne koja bi trebalo d a je veca nego u korist skupe kad po njoj tako malo radimo potrosnju u nasoj kuci
uklopni sat nije kontorilisan od strane \ED
[ branko tod @ 18.10.2014. 07:55 ] @
Ala ste se raspisali, na deset mesta! nIste trebali, dovoljno je na jednoj temi na elektrotehnici, javiće se neko !

Kolika vam je mesečna potrošnja u kilovatima skupe i jeftine struje ?