[ seljak tasa @ 24.02.2004. 22:11 ] @
Uskoro ce se pred poslanicima Skupstine Srbije naci predlog zakona o ministarstvima u kome je predvidjeno osnivanje republickog zavoda za informatiku i internet.

delatnost zavoda je definisana clanom 28

Republicki zavod za informatiku i internet obavlja strucne poslove i poslove drzavne uprave koji se odnose na: unapredjenje, razvoj i funkcionisanje informacionog sistema drzavnih organa, lokalne samouprave i javnih sluzbi; primenu i koriscenje interneta u radu drzavnih organa, lokalne samouprave i javnih sluzbi; zastitu podataka; razvoj i primenu standarda u uvodjenju informacionih tehnologija u drzavnim organima, kao i druge poslove odredjene zakonom.

vase primedbe, sugestije, predlozi...
[ Mihailo @ 24.02.2004. 22:19 ] @
Rupa na saksiji? Zar ne postoji Agencija za Inf. i Int.?
[ VRider @ 24.02.2004. 22:28 ] @
Agencija je nesto sto je stvorila prethodna vlada, i kao takva je skroz pogresna. Nova vlada ima genijalne ideje i to pokazuje osnivanjem zavoda. Nasa posla, sta drugo reci?
[ Miloje Sekulic @ 25.02.2004. 23:27 ] @
Citat:
seljak tasa:
Uskoro ce se pred poslanicima Skupstine Srbije naci predlog zakona o ministarstvima u kome je predvidjeno osnivanje republickog zavoda za informatiku i internet.

vase primedbe, sugestije, predlozi...


Jedino mogu da citiram po secanju deo intervjua koji sam pravio sa tobom Taso pre dve godine. Na pitanje sta ocekujes od nove vlasti da ucini na ovom polju rekao si ,ako me secanje ne vara, da si skeptican ali ces skinuti kapu ako uspeju da ucine neki pomak na bolje.
Kao sto vidis skepse ima ali gurajte pa kao bude boljitka, skidam kapu.

Miloje

P.S Vidis kako je bitno da da politicari u najavi vode racuna sta izjavljuju. Uvek se nadje novinar sa dugim pamcenjem.
[ twiddle @ 26.02.2004. 00:11 ] @
Citat:
seljak tasa:
Uskoro ce se pred poslanicima Skupstine Srbije naci predlog zakona o ministarstvima u kome je predvidjeno osnivanje republickog zavoda za informatiku i internet.

delatnost zavoda je definisana clanom 28

Republicki zavod za informatiku i internet obavlja strucne poslove i poslove drzavne uprave koji se odnose na: unapredjenje, razvoj i funkcionisanje informacionog sistema drzavnih organa, lokalne samouprave i javnih sluzbi; primenu i koriscenje interneta u radu drzavnih organa, lokalne samouprave i javnih sluzbi; zastitu podataka; razvoj i primenu standarda u uvodjenju informacionih tehnologija u drzavnim organima, kao i druge poslove odredjene zakonom.

vase primedbe, sugestije, predlozi...

Pa, taj zavod postoji već duže od godinu dana! Trenutno važeći Zakon o ministarstvima ("Sl. glasnik RS", br. 35/2003 i 47/2003 - dr. zakon) kaže sledeće:
Citat:
III POSEBNE ORGANIZACIJE

Član 23

Posebne organizacije jesu:

7) Republički zavod za informatiku i internet.

Član 30

Republički zavod za informatiku i internet obavlja stručne poslove i poslove državne uprave koji se odnose na: unapređenje, razvoj i funkcionisanje informacionog sistema državnih organa, lokalne samouprave i javnih službi; primenu i korišćenje interneta u radu državnih organa, lokalne samouprave i javnih službi; zaštitu podataka; razvoj i primenu standarda u uvođenju informacionih tehnologija u državnim organima, kao i druge poslove određene zakonom.

Meni ovo u suštini zvuči OK. Problem do sada nije bio u definiciji, već u očitom nedostatku političke volje u vladi da se stvari pomere sa mrtve tačke. Voleo bih da vidim kako nova vlada menja takvu praksu, ali dosadašnji razvoj događaja ne govori tome u prilog...
[ Dragan Varagic @ 03.03.2004. 08:35 ] @
Evo nešto što je u ime Zavoda rađeno u jesen 2002.

Studija spremnosti SCG za eEkonomiju
(Country Readiness Assessment Report)
Izveštaj za Evropsku ekonomsku komisiju Ujedinjenih nacija (UNECE).
http://www.unece.org/operact/e...cuments/coverpagyugoslavia.pdf
[ Mihailo @ 31.03.2004. 11:20 ] @
Nego, gosn Narodni Poslaniče, vidim da se Nova Vlada baš svojski potrudila da podrži IT u nas Srba. Elem, ARII (ili Zavod, whatever) će iz budžeta za 2004. koji je sastavila Nova Vlada dobiti 43.507.000 din dok je prethodna vlada u predlogu budžeta predvidela 316.035.000 din. Primećujete da je razlika više nego simbolična.

Potpuno razumem potrebu određenih struktura da finansijski podrže patriJoCke trupe locirane u Holandiji, ali ja porez ne plaćam zbog toga. Plaćajte to iz svog džepa.
[ -zombie- @ 31.03.2004. 13:07 ] @
za one koji ne znaju o čemu se radi..

Citat:
http://www.internodium.org.yu/...gDisplay.php?id=20040323174328

Predlog budžeta za 2004. godinu (www.mfin.sr.gov.yu) predviđa dodelu sredstava u iznosu od 43.507.000 din Zavodu za informatiku i Internet (razdeo broj 24).

Poređenja radi, prethodna Vlada je u svom predlogu budžeta za 2004. (koji se još uvek može naći na sajtu www.srbija.sr.gov.yu) za istu stvar (razdeo broj 23) predvidela više nego SEDAM puta veću cifru: 316.035.000 din!

Kada se uporede ova dva razdela, vidi se da su plate zaposlenih bitno povećane, a da je stavka "Specijalizovane usluge" (planirani projekti) sasečena sa 213.000.000 na 5.000.000 din. Takođe, "Usluge po ugovoru" skresane su sa 50.000.000 na 5.000.000 din.

Iako se čini da je na ovaj način povećana transparentnost trošenja novca, ostaje činjenica da Zavod sada raspolaže sa sedam puta manje sredstava i praktično nema u svom budžetu ni dinar za sprovođenje svojih projekata. Pretpostavljam da će budući projekti ZII biti finansirani iz donacija ili preko drugih ministarstava.

Zanimljivo je pogledati i sredstva predviđena za sektor "komunikacija" u okviru Ministarstva za kapitalne investicije: 59.626.816 din (razdeo 19, funkcija 460). Ovaj iznos ne razlikuje se bitno od onog predloženog od strane prethnodne vlade: 61.257.000 din (razdeo 18, funkcija 460).


moja reakcija, slična mihajlovoj..

Citat:
zombie:
baš bih voleo da se _sada_ javi najdraži nam poslanik iz vladajuće nam koalicije (čitaj: tasa), i da objasni kako se ova vest uklapa u obećanja i najave date prilikom njegovog ulaska u parlament, da tim činom "IT scena u srbiji može samo da dobije"..

(koga ne mrzi da kopa po arhivi, neka pogleda šta je sve tačno tada bilo obećano)


i tasin odgovor..

Citat:
tasa:
nisam shvatio sta je ovde problem? sto je izdvojeno manje para? pa naravno, prvo cemo da vidimo sta je ko radio u prethodnoj vlasti, doneti programe, imenovati nove ljude, a tek potom rebalansom budzeta izdvojiti dodatni novac ako treba.

ja sam pre tri dana zatrazio na odboru za nauku izvestaj bivse agencije za internet i on ce biti razmatran na prvoj sledecoj sednici.

aktuelni budzet je donet za samo 15 dana kako bi se omogucilo normalno funcionisanje vitalnih drzavnih organa i lokalne samouprave. prethodna vlast je ostavila pustos iza sebe, pa budzetski inspektori vec gostuju po ministarstvima.
posebno ce biti procesljane agencije koje su vestacki formirane u vecini ministarstava (duplirani poslovi) i sluzile iskljucivo za zaposljavanje clanova bivsih vladajucih stranaka.

a sto se tice predizbornih obecanja, ja stojim iz njih, ali narod je na izborima rekao svoje i mi sad imamo koalicionu vlast u kojoj jedna stranka dobija celokupno ministarstvo po vertikali. ja sam teziste svoje kampanje bacio i na poljoprivredu, ali je taj resor dobila stranka G17 plus tako da mi je bitno smanjen manevarski prostor.

IT scena u srbiji moze da dobije ne samo velikim budzetskim zahvatanjima vec i dobrima zakonima, dobriom politikom vlade... za dobre ideje stojim na raspolaganju, bar da ih prosledim gde treba...

tasa
narodni poslanik


vidim da je naš tasa stasao u pravog političara.. svašta je napričao, vadio se na prethodnu vlast, a ništa (konkretno) nije rekao..

ostaje nam samo da čekamo i vidimo (što nam i tasa preporučuje).. to mu izgleda dođe nacionalni sport u trubiji, čekanje..
[ seljak tasa @ 01.04.2004. 19:14 ] @
Citat:
Mihailo:
Nego, gosn Narodni Poslaniče, vidim da se Nova Vlada baš svojski potrudila da podrži IT u nas Srba. Elem, ARII (ili Zavod, whatever) će iz budžeta za 2004. koji je sastavila Nova Vlada dobiti 43.507.000 din dok je prethodna vlada u predlogu budžeta predvidela 316.035.000 din. Primećujete da je razlika više nego simbolična.


????????????????????????
u cemu je problem da se za manje pare (poreskih obveznika) uradi vise nego prethodna vlada. a sto vas muci kresanje budzeta za pojedine stavke? da niste mozda zaposleni u zavodu za internet?
na proslom skupstinskom odboru za nauku bio je i covek iz ovog zavoda i nije progovorio ni jednu rec da su dobili malo para. prosla vlada je trosila mnogo novca, a dala malo rezultata, pa su zbog toga i smenjeni. vas bi trebalo valjda da interesuje iskljucivo REZULTAT.

Citat:

Potpuno razumem potrebu određenih struktura da finansijski podrže patriJoCke trupe locirane u Holandiji, ali ja porez ne plaćam zbog toga. Plaćajte to iz svog džepa.


na ovom forumu su veoma bucni likovi koji nece da idu u vojsku, nece da ratuju, nece da placaju porez, hteli bi da beze iz zemlje (ali nikako da odu)... trazite da nova vlada izdvoji mnogo novca za razvoj IT, a necete da placate porez?
na zalost moracete da placate porez (ako ste poreski obveznik), a moj posao je da kontrolisem vladu da tamo slucajno nekome ne padne na pamet da nedomacinski arci vas novac. zato sam na prvom skupstinskom odboru zatrazio izvestaj o radu agencije za internet i taj izvestaj ce biti javno dostupan.
[ McKracken @ 01.04.2004. 19:39 ] @
Citat:

na zalost moracete da placate porez (ako ste poreski obveznik), a moj posao je da kontrolisem vladu da tamo slucajno nekome ne padne na pamet da nedomacinski arci vas novac. zato sam na prvom skupstinskom odboru zatrazio izvestaj o radu agencije za internet i taj izvestaj ce biti javno dostupan.


Samo jedno pitanje, ako vlada X slabo sta postigla sa budzetom od Y, kako zamisljate da podignete rezultate vlade Z sa budzetom Y/10... Nekako mi deluje "maglovito"... Ili da preciziram, cini mi se da se nas internet mnogo tezi Holandiji...

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 01.04.2004. u 23:27 GMT]
[ torbica @ 01.04.2004. 20:26 ] @
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/28/por/por1.htm

Zavod je dobro sljakao dok Baneta nisu smenili, novi deirektor je bio postavljen tek u decembru 2003. godine.

U svakom slucaju videcemo rezultate :)
[ jc denton @ 01.04.2004. 21:00 ] @
Citat:

Zoran Tanasijević-Tasa
http://www.seljaktasa.org
POSLANIK U NARODNOJ SKUPSTINI


Meni je ovo nekako promaklo?

Taso, ja se izvinjavam sto cu da budem ovako direktan, ali ja se tebe secam kada si prodavao neki sirac i jajca preko Interneta. Gresim li?

Da li mozes da mi objasnis kako se stize do polozaja poslanika i sta ti radis tamo?

Jednostavno ne razumem vezu jajca&sirinje=narodni poslanik? Da li trebamo da ocekujemo povecani marketing poljoprivrednih proizvoda na "nasem" Internetu?

Postovanje.
[ sspasic @ 01.04.2004. 22:17 ] @
Da li bi ovo moglo malo opširnije, pošto verujem da ste upućeni?

Kako je agencija i dosad postojala, šta će to nova agencija uraditi što predhodna nije?

I Koštunica je u ekspozeu, ako se ne varam, spomenuo ovu oblast kao prioritetnu, verujem da imate bar neku ideju?

Ili će i ovo da bude samo još jedan dokaz da se nastavlja stara
(za vreme Đinđićeve vlade nakratko prekinuta) tradicija da naše vlasti skoro sve probleme rešavaju kao što se u onom vicu prosjak ženi princezom (pola posla gotovo - on hoće)...
[ broker @ 01.04.2004. 23:30 ] @
Dobro ljudi, ako vec ne znate ko je Tasa, prvo uradite domaci zadatak pa se raspitajte pre nego sto pocnete ovde da ga prozivate zbog nekih svojih predrasuda.
[ Mihailo @ 01.04.2004. 23:46 ] @
Citat:
seljak tasa:
????????????????????????
u cemu je problem da se za manje pare (poreskih obveznika) uradi vise nego prethodna vlada. a sto vas muci kresanje budzeta za pojedine stavke? da niste mozda zaposleni u zavodu za internet?


Dokle god sam poreski obveznik Republike Srbije ima da me zanima gde idu pare koje mi država uzme. Naravno da mi je stalo da ARII ima više sredstava za finansiranje projekata i podsticanje IT-a, pošto sam slučajno u tom sektoru.

Citat:

na proslom skupstinskom odboru za nauku bio je i covek iz ovog zavoda i nije progovorio ni jednu rec da su dobili malo para. prosla vlada je trosila mnogo novca, a dala malo rezultata, pa su zbog toga i smenjeni. vas bi trebalo valjda da interesuje iskljucivo REZULTAT.


Naravno, samo poznata priča o razvoju bez para ne pije vodu.

Citat:

na ovom forumu su veoma bucni likovi koji nece da idu u vojsku, nece da ratuju, nece da placaju porez, hteli bi da beze iz zemlje (ali nikako da odu)... trazite da nova vlada izdvoji mnogo novca za razvoj IT, a necete da placate porez?
na zalost moracete da placate porez (ako ste poreski obveznik), a moj posao je da kontrolisem vladu da tamo slucajno nekome ne padne na pamet da nedomacinski arci vas novac. zato sam na prvom skupstinskom odboru zatrazio izvestaj o radu agencije za internet i taj izvestaj ce biti javno dostupan.


Ti izgleda hoćeš da ratuješ, šta li? Odakle, iz skupštinskog restorana? Dobro poznato ratovanje protiv starih srpskih neprijatelja prasića. A što se tiče poreza, nema šta mi da hoćemo ili nećemo, država mora da ima mehanizme da naplati porez, a kako će se on trošiti, pa to valjda oni koji ga plaćaju treba da odluče. Ja sigurno nisam srećam kad čujem da plaćam hotel drugarici Miri, finansiram firme koje su propale pre 15 godina i sl.
[ -zombie- @ 02.04.2004. 00:17 ] @
Citat:
seljak tasa:
????????????????????????
u cemu je problem da se za manje pare (poreskih obveznika) uradi vise nego prethodna vlada. a sto vas muci kresanje budzeta za pojedine stavke? da niste mozda zaposleni u zavodu za internet?


hm.. a zašto se ova nova junačka vlada nije potrudila da sa manje para uradi više u poljoprivredi, socijali, penzijama i slično (stavke koje su povećane u ovogodišnjem budžetu), već smo ultra efikasni (10 puta, ej.. na tome bi nam i švabe pozavidele) samo kada treba da se skreše budžet za tamo neki internet.

a i inače, šta će to bilo kome. pa internet se ne maže na hleb. mnogo više ima seljaka i penzosa u srbiji.

umesto da pare iz budžeta uložimo u telekomunikacionu infrastrukturu, pa da se na osnovu toga razvije neka privreda, pa da ona doprinese u budžet za sledeću godinu, mi ćemo da planiramo samo kolko da do kraja ove godine ostanemo na vlasti, pa ćemo da pare iz budžeta potrošiti na socijalu i penzije (bespovratno).

i tako u krug, svake godine po malo, dok ne pojedemo sami sebe...

CP6UJA!
[ McKracken @ 02.04.2004. 01:26 ] @
Pedja, Tasa je clan DSS-a.. to je dovoljno da se ne mora dalje raditi domaci zadatak kao vec resen...

Ako se ne secas, to su oni junaci koji su kao jedinu stvar uspesno promenili ime nase ljubljene domovine i postigli (kao jedinu "korist) da pola procesora odbija kartice izdate kod nas.

Pretpostavljam da ce se unapredjenje telekomunikacija i razvoj "informatike i interneta" vrsiti alociranjem veceg broja teologa na osvestavanju dvojnickih kutija, pa odatle i smanjenje budzeta. ;(
[ caboom @ 02.04.2004. 01:47 ] @
kako si neupucen... dodje lepo pop kod tebe i osvesta ti modem pa kad vidis kako namesto 55.6kbit-a bozanskom silom pichi 2Mbita, ihaj-haj, gde ce ti kraj biti. naravno, ako koristis modem za vreme posta pop ti nece godinu dana osvestati modem, pa ti vidi.
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2004. 07:34 ] @
Ccc... gori Hilandar a vi pricate o nekom tamo Internetu... :-)

Ja se necu baviti diskusijom poreza, jer isti drzavi SCG ne placam pa je licemerno da kritikujem kako se pare trose - ali ipak mislim da smanjenje IT izdataka, a povecanje izdataka za haske optuzenike dovoljno opisuje kurs koji je zauzela nova Vlada.

Citat:

u cemu je problem da se za manje pare (poreskih obveznika) uradi vise nego prethodna vlada. a sto vas muci kresanje budzeta za pojedine stavke? da niste mozda zaposleni u zavodu za internet?


E, moj Taso - pa nisu samo zaposleni... recimo, Zavod za Internet bi trebao da ulozi u IT projekte (prave pare - novcaniiiceee.. ne slamu ili "ljubav, veru, nadu") i da generise radna mesta omladini koja ima znanje/skole a nema posla. Bez para - taj zavod moze samo da filozofira, sto nekim tvojim kolegama verovatno nije strano - i u takvim vodama jako dobro plivaju, ali ne zaboravi da plate za ta nova radna mesta neces moci da platis. Ili ces moci po dorucak + cuvenu "referencu" - a onda ce ti mladi da uzmu plavu knjizicu sa dvoglavim.. i pravac granicni prelaz u neke zemlje gde se rad placa keshom, i gde se drzavni budzet ne trosi za odbranu kriminalaca.

Predhodna vlada (onaj Domazet) je bar imala neki wet dream o IT infrastrukturi i nacionalnoj internet okosnici (ne znam dokle su stigli - verovatno nigde)... sta nova Vlas' ima kao svoju IT strategiju - da li neko moze da nas uputi na plan und program da vidimo sta se planira?

I kako sa 10x manje novca mislis da postignes isto... ili opet imamo madjionicare kakvih nigde u svetu nema @#*()@#



A.. da - Taso:

http://www.politika.co.yu/juce/tekst.asp-t=3310&r=10.htm

Ovo je domacinsko trosenje para, zar ne? :) Ako nije - ajd probaj da skreses to :)

Citat:

Baš zato što je i za bogatog čoveka odbrana pred Haškim tribunalom preskupa, ovaj sud po pravilu optuženima plaća ukupan iznos njihove odbrane. Ali u pravilima Tribunala strogo je zacrtano, da branilac koji prima sredstva od haškog suda, ne sme novac da dobija ni od koga drugog. Po prethodno utvrđenoj proceduri, odluka o finansiranju troškova odbrane donosi se u Sekretarijatu haškog suda, pošto je prethodno načinjen snimak imovnog stanja optuženog i njegove najuže porodice.


Zasto bi UN placao kad mogu srpski poreski obveznici... ili bi mozda UN video da optuzenici imaju malo vise imovine iznad "heroj isposnik" thresholda... a? :)


[ spartak @ 02.04.2004. 08:45 ] @
Citat:
seljak tasa:
na ovom forumu su veoma bucni likovi koji nece da idu u vojsku, nece da ratuju, nece da placaju porez, hteli bi da beze iz zemlje (ali nikako da odu)... trazite da nova vlada izdvoji mnogo novca za razvoj IT, a necete da placate porez?
na zalost moracete da placate porez (ako ste poreski obveznik), a moj posao je da kontrolisem vladu da tamo slucajno nekome ne padne na pamet da nedomacinski arci vas novac. zato sam na prvom skupstinskom odboru zatrazio izvestaj o radu agencije za internet i taj izvestaj ce biti javno dostupan.



Taaakoo jeeee (povika masa)!

Evo sad odmah idem da platim prvo sav zaostali porez od kad sam bio u osnovnoj, zatim brzo da dosluzim vojsku, palim u rat da ubijem pedesetak shiptara i kad me moja rodjena drzava za to bude terala na robiju pobecicu iz zemlje.

Samo da bi ti imao sta da kontrolises. I verujem ti, sigurno ces paziti da neko domacinski proarchi taj moj novac dok se ja budem lomatao okolo.

Hvala ti, ja ti verujem
[ djoca! @ 02.04.2004. 08:52 ] @
Ok, ako manemo temu finansiranja krvoloka i njihovih familija koja je za no comment stvarno, ali i nije tema ove diskusije ostaje nam da popricamo o ovoj problematicnoj situaciji.

Teoretski, ovo kresanje sredstava nije dobro. Medjutim, postavlja se pitanje sta su ovi predhodni uradili sa 10x vecim budzetom. Koliko ja mogu da se setim, bas nista. Osim finansiranja svojih ljudi koje su uvalili u agenciju, rezultat njihovog rada je duplo golo. E onda se postavlja pitanje odgovornosti za uzalud potrosen novac i za nerealizovanje projekata za koje su odobrena sredstva, ako su opste oni postojali.

Medjutim ,ako gledamo u buducnost i pretpostavimo da ce odgovorni za ocigledno pljackanje tih sredstava zavrsiti u zatvoru gde im je i mesto (naravno da nece, posto vrana vrani oci ne vadi i te fore), sta ce biti sa ovom godinom. Koliko vidim po predlogu iako je smanjen budzet, povecana su sredstva za plate, sto automatski znaci da ce tu ljudi biti placani da nista ne rade, posto je budzet od oko 100k eura nedovoljan za bilo kakav ozbiljan projekat u ovoj oblasti.

Oni koji su pominjali Domazeta kao svetao primer bi mogli da objasne kako je sve tendere za nabavku opreme za sve naucne ustanove, univerzitete, ... dobila njegova firma i koliku je kintu na tome zaradio.
[ caboom @ 02.04.2004. 09:06 ] @
ja bih samo voleo da mi neko objasni sta znaci "domacinsko" trosenje para. mene plasi sto je opet pocela cesta upotreba termina "domacinski" i "burazerski" u domacoj ekonomiji. zli jezici bi rekli da smo to cesto slusali i prethodnih godina.
[ spartak @ 02.04.2004. 09:11 ] @
Da, domaca politicka terminologija Raka Bidza...

Kao Morton Benson.
[ MilošV @ 02.04.2004. 12:07 ] @
Da umijem bolje, ne bih citirao:
Citat:
Andrej Nikolaidis:
Nema dana da nekompetentnost onih koji upravljaju ovom zemljom ne ošamari javnost. Čak i kad nema velikih afera i skandala, čak i u rutinskim TV prilozima o posjetama stranih zvaničnika državnom vrhu, nekompetencija curi sa ekrana.
---------
Posebna priča je to što se u kompetentnost izjednačava sa lojalnošću. Nekompetentni, naime, postajete tek kad se pobunite.

Doduse, covjek je pricao o prilikama u CG ali, cini mi se da ova prica ima malo veci scope... Nije li tako?
[ -zombie- @ 02.04.2004. 14:23 ] @
Citat:
jc denton:
Jednostavno ne razumem vezu jajca&sirinje=narodni poslanik? Da li trebamo da ocekujemo povecani marketing poljoprivrednih proizvoda na "nasem" Internetu?


a što se sankcioniše moje pominjanje poslova "prodavanje sira i kajmaka" i "pilićarenje" kao sigurnih puteva ka srbskom parlamentu? (ne pitam jc dentona, nego ga citiram)

od kada su to "nečisti" i "nečasni poslovi"?!?

pa pobogu, nisam za tasu rekao da je lažov, lopov, kriminalac, diler ili ubica, kao što se moglo reći za neke njegove bivše (tj sada ponovo aktuelne) kolege?

u stvari.. bbrrrrrf.. što je najgore, izgleda da je ovo čak i napredak.. ;(
[ McKracken @ 02.04.2004. 14:59 ] @
Jedina korist koju ja vidim je sto za sada znam dva poslanika koji koriste mail.

To je vec napredak
[ madamov @ 02.04.2004. 15:06 ] @
Je li istina ili trač da je novopostavljeni direktor Zavoda diplomirani veterinar? Čuo sam to od jednog poznanika i jednostavno ne mogu da verujem, zna li neko?
[ torbica @ 02.04.2004. 19:19 ] @
Bilo je govora o osnivanju Ministarstva za informaciono drustvo
Taso gde se tu stalo?
[ [SER]ChatNick @ 03.04.2004. 06:25 ] @

Koja katastrofa od rasprave!

Jel ovo forum politika sa B92 ? Ne mogu se oteti utisku da jeste i prosto ne mogu da verujem, da se retki ljudi koji imaju nesto da rade u ovoj zemlji, bave i sa tim tamo gde tome nije mesto. Pobogu, toliko drugih politicki orijentisanih foruma ima. Retki su strucni.

Sto ne sacekate malo i vidite rezultate te 'nove' vlasti. Jasno ce se videti po liberalizaciji IT sektora, ako je bude. Nadam se da ce isto tako odigrati ulogu u otvaranju ctld domena jer predlog postoji bas u zavodu i zavod je preuzeo tehnicku koordinaciju, da ce napokon inicirati donosenja zakona o digitalnom potpisu, da ce proraditi savet za telekomunikacije i radiodifuziju itd itd... mnogo bitnih stvari o kojima mnogo stosta ovisi. I umesto da ciljate tamo gde treba, vi politizirate. Umesto da potencirate konkretne stvari vi u prazno. Svasta.

[ Miloje Sekulic @ 03.04.2004. 07:48 ] @
Citat:
jc denton:

Jednostavno ne razumem vezu jajca&sirinje=narodni poslanik? Da li trebamo da ocekujemo povecani marketing poljoprivrednih proizvoda na "nasem" Internetu?

Postovanje.



http://www.emagazin.co.yu/clanak.asp?id=89
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2004. 08:01 ] @
Citat:

Koja katastrofa od rasprave!


Tako je, Vexi - imas neki time-frame posle koga mogu da se sumiraju rezultati? 100 dana, 365 dana? 4 godine? Cisto da se zna kad moze da se pocne sa defetizmom ponovo :)

Citat:

da ce napokon inicirati donosenja zakona o digitalnom potpisu, da ce proraditi savet za telekomunikacije i radiodifuziju itd itd... mnogo bitnih stvari o kojima mnogo stosta ovisi.


Zivi bili pa videli - za sada su prioritetni zakoni za usvajanje daleko prozaicniji :)

[ Gojko Vujovic @ 03.04.2004. 08:02 ] @
Citat:
[SER]ChatNick:

Koja katastrofa od rasprave!

Jel ovo forum politika sa B92 ?


Ne, ovo je ES forum - IT politika razvoja. I upravo se time i bavi, političkim aspektom razvoja informatike u zemlji Tru.. pardon Srbiji.

A rezultate mi već gledamo, nema šta da se čeka. Od obećanog ukidanja dvestodinarske takse na mobilne telefone došli smo do tristodinarske takse. Pogrešni potezi na SVIM poljima, prosto da ne poveruješ kako ćemo svi kolektivno da nadrljamo sad. I onda kažu "ovde ima mnogo pesimizma/defetizma"... ima ga PREMALO kakvo je stvarno stanje stvari. :(
[ [SER]ChatNick @ 03.04.2004. 21:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Tako je, Vexi - imas neki time-frame posle koga mogu da se sumiraju rezultati? 100 dana, 365 dana? 4 godine? Cisto da se zna kad moze da se pocne sa defetizmom ponovo :)


Za ono sto sam pobrojao ne treba vise od 3 meseca. Sve bi trebalo da se sredi pre letnje pauze. Od starta ih treba uputiti/pritisnuti sta se zeli:

a) hocemo liberalnije IT trziste
b) hocemo legitiman i operativan savet za telekomunikacije
c) hocemo legitiman i operativan savet za radiodifuziju
d) hocemo legalno elektronsko poslovanja
e) hocemo otvoren YU/CS tld
f) Necemo da radimo sa brdo papira, dajte nam digitalni potpis..
e) hocemo .... necemo ...

ima mnogo toga sto treba da se uradi za sta ni prethodni nisu imali sluha... i nema vremena za gubljenje... nazalost kao i obicno sve zavisi od svakog od nas pojedinacno jer u pritisak/savet nekih organizacija ne verujem, niti oni koji odlucuju veruju u to...

[ Batica @ 04.04.2004. 08:03 ] @
Ah...covek da ne poveruje!
Ajde Taso prevedi mi na srpski rec "ZAVOD", sta znaci?
To je ruska rec, tacnije iz vremena SSSR-a. Pa i oni su se toga odrekli.
To vam dovoljno govori u kom pravcu se mi krecemo.
[ Mihailo @ 30.05.2004. 19:41 ] @
Kako napreduje formiranje Zavoda, dobra 3 meseca prođoše od najave?
Recimo, ovako...?
Važno da ste skinuli sajt koji je napravio "bivši režim", a novi će biti ... nikad?
[ valeksic @ 07.06.2004. 15:03 ] @
Nabacili su i novu adresu: http://www.rzii.sr.gov.yu

Zar je bilo neophodno ono R(epublički)? Kao ima više zavoda za informatiku i Internet.

[ Ser_Boyler @ 23.12.2005. 15:43 ] @
Citat:
Mihailo: Kako napreduje formiranje Zavoda, dobra 3 meseca prođoše od najave?
Recimo, ovako...?
Važno da ste skinuli sajt koji je napravio "bivši režim", a novi će biti ... nikad?


... proslo je nekoliko meseci i dalje stoji "prezentacija je u izradi" ...
[ Mike Comike @ 17.08.2006. 15:43 ] @
Izvor: http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/28/por/por1.htm

"(....) primera radi, u Švedskoj pošta postoji još samo kao distribucioni sistem, a 900 hiljada građana plaća porez preko Interneta), do podizanja konkurentnosti privrede, a time i priliva stranih investicija. Prema podacima koje iznosi Lundin, od 1997. do 2001. godine, u ICT sektor u Švedskoj uloženo je 127 milijardi dolara stranog kapitala.

Šveđani troše oko 10 odsto nacionalnog dohotka na ICT, a oko pet odsto za istraživanja i razvoj u ovoj oblasti. (...)"



Ili da ponovim:

"(...) od 1997. do 2001. godine, u ICT sektor u Švedskoj uloženo je 127 milijardi dolara stranog kapitala.

Šveđani troše oko 10 odsto nacionalnog dohotka na ICT, a oko pet odsto za istraživanja i razvoj u ovoj oblasti. (...)"


" S obzirom na izuzetno moćan instrument, kakav nove tehnologije danas predstavljaju, i sa aspekta svakodnevnog života, nije ni malo retoričko pitanje kojim pravcem će se odvijati globalan razvoj u neposrednoj budućnosti: daljom marginalizacijom onih koji već jesu u zapećku, ili će se informacioni potencijal iskoristiti za šansu "koja je, po prvi put, moguća u istoriji - za dobrobit miliona ljudi na svim stranama sveta"? "

Gde se mi prepoznajemo? Po pilićarkom i jajarskom investiranju, po koalicijama nesposobnih, po slabom učinku, po KDS-u (PTT-ovoj kablovskoj mreži koja 5 godina obećava internet i isto toliko priča priče o "probnom periodu" na području Tošinog Bunara), po...

...po onome da smo u zapećku i da ćemo opasno nadrljati!

Jer izgleda da likovi poput DSS-ovaca, opasno usporenih pravnika (7-8 komada), filologa i filozofa, par inženjera (računajući i Velju Selju) - a oni nam vode zemlju!!! - http://www.srbija.sr.gov.yu/vlada/ministri.php , misle da nema frke, nema žurbe, lako ćemo...


Ne kapiraju da je svaki dan koji mi izgubimo zapravo dan kada je neko drugi krvavo radio i napredovao.

Nije fora samo da li mi stojimo u mestu ili se malo ljuljamo napred-nazad; fora je da drugi nezadrživo jure napred, i to je trka u kojoj spori ostaju gladni, žedni i sirotinja. A to smo mi. Pa još kada dodate ovu godinu, pa narednu godinu, izbori, predizboren kampanje, koalicije... Kome se tada radi nešto pametno i konkretno?


Da nije BGWirelessa - pola klinaca po Beogradu ne bi videlo internet.

I, gde smo sad?

Molim poslanika Tasu - koji je i započeo ovu diskusiju - da je povrati među nas i da nam odgovore i obećane papire sa rezultatima. Može i u elektronskoj formi, ako ima.