[ Milan_n _ @ 27.01.2012. 21:25 ] @
[ Milan_n _ @ 27.01.2012. 21:25 ] @
[ Kal-El @ 17.02.2012. 21:33 ] @
U prvom slučaju imao si mirovanje, jer je suma sila jednaka nuli, dok ćeš u drugom slučaju imati rezultantnu silu određenog pravca, smera i intenziteta, te time imati i kretanje u pravcu sile.. Samo na kraj prve sile stavljaš početak druge, na kraj druge početak treće, i td., prenoseći sile paralelno.. pozdrav
[ bozaijeca @ 18.02.2012. 19:31 ] @
Ups, malo sam zarđao na tu temu.Osnovni zakoni fizike kažu da ako je zbir sila (suma) jednaka nuli, tada je sistem u ravnoteži.Ako to ipak nije slučaj, tada se javlja neuravnoteženi sistem sila.E tada kao priozvod neravnoteže sistema, može doći do kretanja, ili loma predviđenog materijala odnosno konstrukcije.U ovom slučaju ne znam o čemu se radi.Da li je ovo samo teorijsko razmatranje ili ima praktičnu primenu u životu.
Rešavanje školskog zadatka se kreće putem razčlanjivanja sila na dve ose, i to x komponetne i y komponente.Kada se to odradi jednostavni nadovezivanjem (sabiranje ili oduzimanjem) dobijaju se x i y komponente rezultujuće sile. Ako se radi o rešetkastom nosaču, e tada već stupa na scenu komplikovanija metoda, odnosno rešavanje sistema sila pomoću Kremoninog plana sila.To nije predviđeno za amatere, već je potrebno određeno znanje.Pod rešetkastim nosačima podrazumevamo u praksi recimo, sve one konstrukcije na mostovima.Opet ponavljam ne znam da li je ovakav plan sila samo teorijska stvar, ili je to već neki praktičan problem određene namene. Evo i jednog linka u vezi Kremoninog plana sila http://www.grf.bg.ac.rs/mm/files/solvexam/84TM1-Juni-06.pdf. Toliko od mene i pozdrav! Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|