[ arecibo @ 25.02.2004. 05:29 ] @
Nadam se da nisam promasio forum :)

Jedan prijatelj bi se htio baviti grafikom i designom (web,3D,...) iskljucivo putem neta;
znaci imao bi svoju domenu, naziv 'studia' i sl.
I sad kako to ide sa pravne strane posto ja o tome nemam pojma pa da ne lupam?
Dali je nuzno osnovati(registrirati i pokrenut) firmu ili to nije potrebno(u slucaju da jest sve otpada)? Problem je u tome da ako ide oglasavati u tisku samo sa imenom domene(ono kome da se obratite i sl.) -> jel mu to moze stvoriti probleme(inspekcija...)?
Problem sa firmom je u tome sto se mora placati mjesecno krdo poreza samo na postojanje firme, a s obzirom da nije profesionalno(u smislu da bi se skroz posvetio tome) takva opcija je bezvezna.
Kakvo rjesenje vi predlazete?
Svaki savjet i diskusija je dobrodosla ;)
[ akmitrov @ 18.04.2004. 21:12 ] @
ma nije tacno da ti treba 4-5000 eura

zavisi sta hoces

ako hocaes samo kintu - nastavi dok te ne ulove

ako hoces da radis i zivis od toga, dobro se proracunaj pa se javi za detalje

bavim se privrednom advokaturom 20 godina i o tome ponesto znam

javi se za detalje- saveti su besplatni (ako nisu preterani )
[ igorsa @ 19.04.2004. 06:59 ] @
Citat:
ako hocaes samo kintu - nastavi dok te ne ulove


Ma nemoj tako strogo.

@arecibo

Neka bude freelancer, obavlja poslove preko neta (čitaj:www.elance.com). Neće te niko dirati.
[ akmitrov @ 19.04.2004. 18:43 ] @
Citat:
Igor Šalindrija:
Citat:
ako hocaes samo kintu - nastavi dok te ne ulove


Ma nemoj tako strogo.

@arecibo

Neka bude freelancer, obavlja poslove preko neta (čitaj:www.elance.com). Neće te niko dirati. ;)


e pa ne bi se bas slozio. MIslim da je ovoj zemlji i svima nama dosta freelancera koji ne placaju porez a hoce da se bave biznisom. Ja i moja supruga kao advokati - privatnici - citaj preduzetnici mesecno drzavi dajemo na ime poreza i doprinosa dva televizora ili cca 500Eura. Ili na drugi nacin, pored dvoje dece izdrzavamo jos tri penzosa. Kada bude poreska osnovica manja a poreski sveobuhvat veci - onda po neki freelancer nece smetati. Ovako - kao pojava - izuzetno nervira ako tii placas porez a neko ne placa vec razliku trpa sebi u dzep - krade drzavu ali krade i mene koj mesto njega placam sve sto drzava finansira. To nije i ne moze biti u redu
[ McKracken @ 19.04.2004. 18:57 ] @
Akmitrov, pogledajte www.elance.com i primetite da se usluge obavljaju za kljiente u inostranstvu. Kao takve se smatraju izvozom i ne placa se porez na promet usluga.

Ako ste privredni advokati, barem se informisite o poslu kojim se bavite.

[ salec @ 20.04.2004. 09:16 ] @
OK, plaćanje poreza na promet usluga ne, ali je zato obavezan da plati porez na prihod, u nekom kratkom roku otkako primi honorar, zar ne? A za prijavu tog poreza, mora da ima neku formu registrovane delatnosti, ako su ukinuli ugovore o delu (Da li su? Čini mi se da sam negde pročitao o tome da su i U.O.D. i omladinske zadruge ukinuti, da bi se suzbila ponuda rada "na sivo", još poodavno).
[ Free_Sex @ 20.04.2004. 16:36 ] @
Citat:
akmitrov:
e pa ne bi se bas slozio. MIslim da je ovoj zemlji i svima nama dosta freelancera koji ne placaju porez a hoce da se bave biznisom. Ja i moja supruga kao advokati - privatnici - citaj preduzetnici mesecno drzavi dajemo na ime poreza i doprinosa dva televizora ili cca 500Eura. Ili na drugi nacin, pored dvoje dece izdrzavamo jos tri penzosa. Kada bude poreska osnovica manja a poreski sveobuhvat veci - onda po neki freelancer nece smetati. Ovako - kao pojava - izuzetno nervira ako tii placas porez a neko ne placa vec razliku trpa sebi u dzep - krade drzavu ali krade i mene koj mesto njega placam sve sto drzava finansira. To nije i ne moze biti u redu


Daj covece sta lupas ! Da nam je tako lepo u drzavi pa normalno da bi svi freelanceri otvorili firme ! Naravno kada bi imali dosta love da placaju porez.

A zasto bi otvorili .... hm pa profesionalnije <=> veci/bolji poslovi <=> vise para.
A jos mozes i da sefujes :) Lol

Ovako posto love da otvorim firmu nemam, radim kao freelancer.

A kao rezervna varijanta je sestrina firma (koja jedva placa drzavi sve neophodno ...) pa ako bas hoce preko racuna i sl ...

I nemoj da se*es kao su jos freelanceri krivi za sr**je u drzavi ... pa koligo god da nas ima, ne mozemo da sve ukupno zaradimo koliko se "ovi" narkadu .... i posle kao nema para ... ma necu o politici .... dok zavrsim visu, ako se ne promeni stanje, odoh ja .....
[ bokini @ 20.04.2004. 21:39 ] @
Rad freelancera sa inostranstvom su jedan vid ulaska novca u drzavu, pored tradicionalne pomoci gastarbajtera svojoj familiji. Nemozes da kazes da su freelanceri krivi za sve, cak da nije njih bilo bi jos gore. Oni te pare trose tako sto kupuju robu iz srbije i deficit se malo smanjuje. Neverovatna je cinjenica koliko S.T.Radnje utaje poreza, pa bar isto koliko i prijave, a za to niko ne vodi racuna (do pojave fiskalnih kasa). A plus imaju firmu, a i zakon je koliko toliko definisan. Kada bi se drzava bar malo pobrinula pa napravila jos jedan model firme koja bi posebno odgovarala ovim ljudima koji zive od posla do posla bilo bi tu i naplate poreza i sve bi bilo fino. I dosta freelancera ce kad tad otvoriti firmu, ali sada nemogu oni sa 400 dolara u 2 meseca placati sve zivo. Definitivno su freelanceri i ostali izvoznici blago zemlje u odnosu na uvoznike.

Ako mozes, reci nam koji zakoni vaze u ovoj oblasti, dakle pravljenje sajtova za inostranstvo, to bi nam zaista pomoglo. Znamo da mora da se plati porez na dohodak kada prihodi predju sumu od 800 000, ali sigurno ima jos nekih propisa.

Hvala.
[ vbraca @ 20.04.2004. 22:22 ] @
Citat:
bokini:
Ako mozes, reci nam koji zakoni vaze u ovoj oblasti, dakle pravljenje sajtova za inostranstvo, to bi nam zaista pomoglo. Znamo da mora da se plati porez na dohodak kada prihodi predju sumu od 800 000, ali sigurno ima jos nekih propisa.


Kamo sreće da je samo za prihod preko 800,000 - 20 % na kraju godine za bilo koji prihod koji je ostavren u toj godini a da na njega nije plaćen porez bilo u zemlji bilo u inostranstvu. Obveznici poreza su svi REZIDENTI Republike Srbije kao i stranci koji imaju prijavljeno boravište na teritoriji Srbije i prihod ostvaruju u Srbiji bez obzira ko ih plaća (izuzeti su samo UN, OSCE, ambasade etc.)

Uostalom Zakon o porezu na dohodak može se naći na sajtu vlade Srbije pa pogledajte ....
[ marcony86 @ 22.04.2004. 14:28 ] @
Citat:
salec:
... ako su ukinuli ugovore o delu (Da li su? Čini mi se da sam negde pročitao o tome da su i U.O.D. i omladinske zadruge ukinuti, da bi se suzbila ponuda rada "na sivo", još poodavno).


Mislim da nisu, pogledaj http://www.mrz.sr.gov.yu
[ akmitrov @ 22.04.2004. 19:56 ] @
Pre svega ne treba da se vredjamo preko foruma. Reci nekome da lupa… u najmanju ruku nije pristojno

Odgovor za lica : Marcony86 , Vbraca, bokini

Da bi se u celini sagledala oblast poreza i doprinosa treba mnogo da se cita, kao i da se redovno prate izmene i dopune propisa, a to je suludo. Za to sluze knjgovodje, s tim sto je veliki problem naci kvalitetnog knjigovodju

Primera radi

Oblast poreza regulišu

Zakon o poreskom postupku i poreskoj administracji
Zakon o porezu na dobit
Zakon o porezu na dohodak građana
Zakon o porezu na promet
Zakon o akcizama
Savezni zakon o osnovama poreskog sistema
Zakon o porezu na dodatu vrednost

Oblast doprinosa regulišu

Zakon o socijalnom osiguranju
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju savezn i republicki sa gomilom podzakonskih akata
Zakon o zdravstvenom osiguranju
Neke slučajeve – Zakon o železnici im drugi posebni zakoni
Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti
I mnogi drugi

Naravno i drugi propisi kao sto su Zakon o radu, granski kolektivni ugovori, i sl.

Ovi propisi se mogu naci na vise mesta na Net-u ( od sajtova mnistarstava, sajta advokatske komore, sajtova “Privrednog savetnika”, CEKOS , Savez racunovodja i revizora i sl

Medjutim, ako hoces da se bavis trgovinom u svojstvu trgovca ili autora – ne gubi vreme po ovim pitanjima u pogledu detalja – prati samo global – plati strucnjaka za ono sto ti treba – izgubices se u citanju. Ili – prati specijalizovane sajtove tipa CEKOS Privredni savetnik , ili se pretplati na neki casopis za knjgovodje

Sto se tice ugovora o delu, on nije ukinut – propisan je Zakonom o obligacionim odnosima, i cl. 126 Zakona o radu kao mogucnost. Drugo je pitanje rezim takvih ugovora sto se tice poreza i doprinosa, ali nije ukinut !!!

Ni zadruge nisu ukinute – a isti rako pitanje je njihovog rezima

Da dodam nesto na temu freelancera. Prva razmisljanja su bila malo emotivna, sto je za razumevanje ako se zna da svakog meseca ja i moja supruga /takodje advokat/ drzavi damo na ime poreza i doprinosa po jedan televizor !!! A kako je prosecna penzija oko 7.000 , to znaci da nas dvoje od svog rada izdrzavamo svojih dvoje dece i jos tri penzionera preko !!!

Moj stav i predlog ( kad bi ga neko slusao) – smanji sve stope poreza i doprinosa bar na pola, sto ce ljude motivisati da rade legalno, ali ih posle toga debelo raspali po usima ako i tad nadjes nekome crnu robu.

Slazem se da vecina ne bi ni razmisljala o radu “na crno” kad bi mogla lepo da radi, od zarade plati drzavi sta treba i od ostatka da zivi









[ bokini @ 22.04.2004. 20:23 ] @
Ja bih se nadovezao,

bilo bi odlicno kada bi postojao nekakav fleksibilniji tip MALE firme (i od agencije), gde ce se doprinosi placati cisto u zavisnosti od zarade. Ja dok sam bio freelancer desi se da radim sajt od 300-400 dolara i do 2 meseca (jer musterija pocne da zanoveta i sl. a dolar pada li pada) i tako nema sanse da se placa fiksno. Tu bi trebalo da se lepo kaze da na svakih 1000 dolara neki tacno odredjeni deo ide na poreze, penziono i socijalno. Takodje ovde bi mogle da se eliminisu racunovodje, jer kako ce neki klinac od ~20 godina sve to da pohvata, ili ce mu se ciniti neverovatno komplikovano i odustace od cele price. Isto tako ovaj tip firme bi se otvarao za pola sata, isto koliko i racun u banci. Verujem da bi ljudi zaradjivali potpuno isto kao i sada, a placali bi doprinose jer bi se cene podigle. Nebi vise bilo vikend webdizajnera koji ce za 50 evra da sklepaju sajt.
[ pctel @ 22.04.2004. 23:09 ] @
Citat:
Slazem se da vecina ne bi ni razmisljala o radu “na crno” kad bi mogla lepo da radi, od zarade plati drzavi sta treba i od ostatka da zivi

Ovde niko nije rekao da zeli da radi na crno, pa ne znam zasto neki namecu takav zakljucak. Pitanje je bilo da li je rad freelancer-a legalan, i ako nije po kom to tacno clanu zakona nije, da bi se to u skorije vreme legalizovalo. Evidentno je da na ova pitanja ne moze tacno i precizno da se odgovori, vec su stvoreni uslovi za diskusiju.
Ako se misli da trenutna delatnost freelancer-a nije legalna, ocekuju se odgovori tipa koja to vrsta firme/radnje odgovara i freelancer-u (da ne bankrotira za pola godine) i drzavi (da naplati sta joj pripada). Ako neko ucestvuje na stranim forumima, bilo bi dobro da nam prenese podatke kako se takva pitanja napolju resavaju, da ne izmisljamo toplu vodu. Komentarima tipa "dosta nam je ovih..." i "ja finansiram 3 penzionera...", ni malo ne resavaju dileme koje muce dobar deo posetilaca foruma, narocito kad se ima u vidu da za ekvivalentan posao advokati naplate i do 20 puta vise, jer nemaju nelojalnu konkurenciju iz Indije i slicnih zemalja. A advokati kad su vec tu, mogli bi za pocetak da nam objasne sta programeri rade: vrse proizvodnju programa ili uslugu programiranja? Ovako, ljudi nesto rade, a sta najcesce ni sami ne znaju!
[ dejanet @ 25.04.2004. 13:17 ] @
Kao sto vidimo kod nas je totalno rasulo. G-din advokat je skroz u pravu, firma samo ako mora ili donosi vise nego sto ovi 'skakavci/nakaze' sa drzavne sise posisaju.