[ zvjezdan47 @ 28.01.2012. 13:23 ] @
Pozdrav

Preko wireless Udruge na internet ide oko 150 članova.
Zanima me dali je moguće u Mikrotiku ili na bilo koji drugi način napraviti da se prati tko šta radi na internetu u slučaju da netko gleda neke zabranjene sadržaje (pedofilija...).
[ Aleksandar Đokić @ 28.01.2012. 13:33 ] @
uh, pa najbolje preko proksija, nisam siguran da to bas moze preko mikrotikovog internog web proksija, ali dignes ubuntu server na posebnom kompu, redirektujes tikom saobracaj na njega i resen problem

mozda moze nekako preko l7 filtera...
[ zivanicd @ 28.01.2012. 20:47 ] @
Mozes sav saobracaj da logujes u remote syslog... racunaj oko 4GB loga dnevno na linku od 100Mbps.

Ovako je kod nas bilo otprilike...

SQUID je najbolje resenje jer tu mozes da logujes sta se desava. Pri kompajliranju squida unesi opcije large-log-files jer inace squid prsne kad log fajl dodje na 2GB.

Mi smo zipovali logove svako jutro u 4h.
[ MilosOskar @ 28.01.2012. 21:15 ] @
Aj da ne otvaram novu.

Na kom OS je najbolje podignuti SQUID (znam da je linux, ali koji) ?

Pozz
[ woolfy @ 28.01.2012. 22:11 ] @
mozes i freebsd, openbsd....
[ BigFoot @ 29.01.2012. 00:35 ] @
Bilo koji...
[ Aleksandar Đokić @ 29.01.2012. 05:06 ] @
najbolje (sve je to relativno) tutorijale, i najbolju podrsku trenutno imas za "ubuntu server", a ti odluci sam...
[ mckrsta @ 29.01.2012. 20:46 ] @
meni lepo radi na centos... ali kao sto su spomenuli iznad, gde najdes najbolji tutorial....

e da jel uspeo neko da kesira youtube na squid 3.1 citao sam neke fore i fazone za verziju 3.1 ali mi nekako nije radilo...

[ MilosOskar @ 29.01.2012. 21:07 ] @
Ok. Hvala za odgovore.

Pošto sam manje iskusniji, da ne kažem još uvek početnik u svemu ovome, verovatno ću se odlučiti za Ubuntu server, jer kako kaže guslac ima podosta tutorijala koji će mi biti preko potrebni.

Sad da pređem na neophodnu konfiguraciju za računar na kom će biti Linux odnosno squid.

Imam neku mašinu koja mi "stoji", pa sam mislio da bi možda mogla da se upotrebi.

Pogledaću sutra tačno koja je konf. ali evo sada ću napisati okvirno tj jako približno.

AMD Athlon Dual Core 4200+ 2.71 Ghz
2 GB RAM DDR2
Ploča Gigabyte (sutra ću videti koja tačno)
Hard nešto oko 200 GB SATAII, ali verovatno ću uzeti neki od 500 GB

Šta vi mislite o ovoj konfiguraciji za SQUID ? Dodao bih još 2 GB RAM, tako da bi imao 4...

Inače imam protok na raspolaganju od 13 Mbps, na kom trenutno imam nakačeno 11 ljudi, od većina koristi sao youtube i facebook, dok možda 3-4 njih koristi neki torrent...

Pozdrav!