[ pajaja @ 31.01.2012. 03:20 ] @
Pozdrav,

Video sam pre koju nedelju da je neko postavio pitanje oko Nissin bliceva, a posto nisam video da postoji tema, sad sam nasao malo vremena da na brzinu napravim par fotki podelim moje misljenje o jednom od njihovih fleseva. Drugar je kupio Nissin Di866 mark II za Canon pa sam uzeo na par dana da se igram sa njim. Di866 mk.II je Nissinov najjaci blic (GN 60) koji bi trebalo da bude konkurencija 580ex/sb900. Ima fine specifikacije: vodeci broj 60, kompatibilan je sa E-TTL II sistemom, moze da se koristi kao wireless master/slave, opticki slave, ima pomocni blic sa prednje strane, dobru manualnu kontrolu itd. Vise su u pitanju moji utisci o blicu nego ozbiljan review ali potrudicu se da budem konkretan i sto objektivniji.

U pakovanju se pored blica dobija futrola (nije previse mekana i malo je jeftinije izrade ali solidna), postolje, kratko uputstvo i CD. CD sadrzi detaljnije uputstvo i mozda drajvere, nisam se bavio time. Solidne je tezine, plastika je ok, ne izgleda previse jeftino ali ne deluje cvrsto kao Canon/Nikon blicevi. Od konektora ima PC port, USB port (za upgrade firmware-a) i konektor za eksterno napajanje. Vratanca za bateriju se vade zajedno sa okvirom u kome stoje baterije, sto mozda nije losa ideja ako neko u stvari ima nekoliko njih i vec spremne baterije u njima, ovako sam samo gubio vreme ubacujuci baterije u njega umesto samo da ih ubacim u blic. Glava nema nikakvo zakljucavanje ali se ne pomera prelako tako da moze da drzi dovoljnu tezinu bez slucajnog pomeranja. Blic je nov tako da ne znam koliko ce ta cvrstina da traje. Papucica je (ili bar dobrim delom) metalna sto mi je veliki plus obzirom da sam imao odredjenih neprijatnosti sa plasticnim:) Blic poseduje pored difuzora i fill-in reflektor koji je konstantno upadao nazad u blic u slucaju da je difuzor uvucen unutra.

Ono sto mi je prvo zasmetalo i sto mislim da je glavna mana ovog blica su kontrole. Sva podesavanja se vrse pomocu cetiri strelice i set dugmeta. Kretanje kroz modove (Auto, TTL, M/Av, Multi, Wireless, Settings) je relativno jednostavno ali kako se ulazi u detaljnija podesavanja (u Wireless master modu npr.) ovakav nacin navigacije je mucan i oduzima dosta vremena, posebno zato sto iscrtavanje menija kao i same kontrole imaju primetan lag. Ekran se automatski rotira zavisno od polozaja blica ali je loseg kvaliteta i neprijatniji za gledanje od standardnih LCD-a na blicevima. AF-assist lampa je… samo lampa, tacnije nema nikakav pattern kao Canon/Nikon, tako da iako pomaze na blizim razdaljinama ima ogromna ogranicenja. Potpun recycle time je sa punim Ni-Mh baterijama (doduse ne bas novim) je oko 5.2 - 5.5 sec. Pored poznatog zvuka punjenja kondenzatora iz ovog primerka se cuje i pucketav zvuk (kao kod varnicenja) sto mi ne izgleda bas normalno. Po specifikaciji pokriva 24-105mm i 18mm sa difuzerom, mada se meni cini da je na manjim udaljenostima tek negde od 22mm (14mm na kropu) dovoljno ravnomerno osvetljen ceo kadar. Na manjim ziznim daljinama od te je donja ivica fotografije dosta tamnija od gornje zato sto je centar bljeska iznad sredine kadra. Na pocetku uopste nije hteo da radi u M/Av modu, ali je problem misteriozno nestao posle isprobavanja ostalih modova.

Blic ima 6 modova:
-Auto: automatski mod, merenje se vrsi pomocu senzora na samom blicu. Nisam previse koristio ovaj mod, mada mi se cini da podeksponira i da postoje male varijacije u merenju iako su u pitanju identicni kadrovi.

-TTL: koristi E-TTL sistem, nema tolikih varijacija, podeksponira kada se odbija od nesto ili koriste modifikatori, mada kontam da je to vec stvar E-TTL-a, ne blica. Ne detektuje pomeranje glave kao Canon blicevi (kada se pritisne lock) tako da ako je ukljucen auto-zoom i dalje prati ziznu daljinu objektiva. U naprednim podesavanjima se moze aktivirati pomocni blic nivoa snage od 1/1 do 1/28. Iako je ovo sjajna stvar u praksi mi se cini da je jacina ovog sub-flasha skoro nasumicna. Od toga da ne okine uopste do toga da okine slabije ili jace. Od 5 test snimaka sa istim podesavanjima, 2 su bila pravilno eksponirana, u jednom uopste nije opalio a u 2 je snaga bila slabija.

-Manual: Podesavanje jacine se krece od 1/1 do 1/128, u naprednim podesavanjima moze se podesiti da se blic ponasa kao slave u dva moda SD (digital) i SF (film). Takodje moze se podesiti sub-flash kao i u TTL modu.

-AV: Nisam bas shvatio ovaj mod i na koji nacin odredjuje jacinu bljeska (mozda postoji objasnjenje u uputstvu koje nisam citao). Podesava se samo otvor blende i eventualno ISO vrednost. Ovo isto postoji i u manualnom modu i blic koristi ove podatke za, koliko sam shvatio, racunanje optimalne udaljenosti subjekta i prikazuje je na ekranu.

-Multi: Strob mod sa podesavanjima frekvencije (od 1-90Hz) i broja bljesaka. Ovo bi bio zanimljiv mod, steta sto ne postoji mogucnos da blic bude slave u njemu. Ne znam da li je bug ali hi-speed sync ne radi ni u ovom modu kao ni u TTL tako da nisam uspeo da probam sa brzinom vecom od 1/250.

-Wireless: postoje dva moda – master i remote. U master modu se podesava kanal i za svaku grupu bliceva postoji mogucnost kompenzacije od -3EV do +3EV. Posto je u podesavanjima u pitanju tabela 4x3, navigacija i podesavanje vrednosti nije jednostavna sa ovakvim kontrolama i vrlo zamarajuca. Remote mod ima samo podesavanja kanala, grupe i zuma.

Iako sam na pocetku bio razocaran (posebno zbog kontrola, pomocnog blica, pucketanja i cudnog zvuka koji pravi pri okidanju) ima dobra manualna podesavanja i radi solidno. Pored toga za (relativno) male pare se dobija wireless master za Canonov E-TTL sistem koji bi u originalnoj Canon varijanti bio dosta skupjli. Ipak, u slucaju da mi je potreban samo jedan blic, licno bih se pre oslonio na 430ex koji kosta koliko i Nissin ili polovan 550ex/580ex uzimajuci u obzir sve male nedostatke blica koje ga ne cine bas preterano udobnim za koriscenje. Da li je jos neko koristio ovaj (ili neki drugi “alternativni”) blic i kakva su vasa iskustva sa njima?





[Ovu poruku je menjao pajaja dana 31.01.2012. u 04:33 GMT+1]