[ kan042 @ 01.02.2012. 15:41 ] @
Pravim uređaj sa ATMEGA88 20AU u TQFP kućištu. Programator je ISP sa paralelnog porta nešto kao STK200/STK300 a program je 'PonyProg 2000'. Stavio sam kristal 20MHz i 2 kondenzatora od 22pF, te učitao program sa postojećim osiguračima. Program kao radi ali odmah sam primjetio da se LCD sporo inicijalizira a pauza 1 sec. traje jako dugo. Do sada sam uvijek koristio ATMEGA8 i interni oscilator i nikada nije bilo problema sa postavkama. Naivno sam pokušao da promijenim CKSELx i SUTx osigurače i sad je rezultat 'Device missing or unknown device (-24)' . Prvi put radim sa vanjskim oscilatorom. Zamijenio sam mcu i pokušao bih ponovo da učitam program. Tražio sam upute o postavljanju osigurača ali ipak nisam to nešto skontao. Što više čitam sve me više zbunjuje. Može li neko da mi jednostavno napiše ili još bolje pokaže na slici šta trebam štrihirati a šta ne.

[ bogdan.kecman @ 01.02.2012. 15:56 ] @
http://www.engbedded.com/fusecalc/

http://www.ladyada.net/learn/avr/fuses.html

Treba da ga podesis za externi kristal 8MHz ili vise sa najduzim vremenom za startovanje

ostalo (wdt etc etc zavisno od toga sta/kako koristis u firmware-u)
[ kan042 @ 01.02.2012. 16:16 ] @
Hvala na brzom odgovoru. Znači ipak može da posluži. Našao sam taj kalkulator ali nije bilo ATMEGA88-AU i najviša frekvencija kristala je bila 8MHz osim na ATMEGA128, 16MHz, koliko se sjećam, pa se nisam usudio koristiti ga. U datasheet-u sam našao neka podešavanja ali nikako da razlučim na šta se ustvari misli. Ispalo je da ima 3 vrste oscilatora sa kristalom, iako je ista shema, i svaki ima različit SUTx. Ima još tako nekih stvari za koje nisam bio siguran šta odabrati pa je ipak najbolje pitati.
Da li je sad dovoljno samo podesiti osigurače i nastaviti programirati mcu ili treba prvo njih upisati u mcu (Write)?
[ kan042 @ 01.02.2012. 16:50 ] @
Ako sam dobro shvatio, trebao bih u kalkulatoru (za ATMEGA88-PA) izabrati 'Full-swing Crystal' ali opet nisam siguran koji jer je SUTx različit. 'Ext. Crystal Osc.' se odnosi vjerovatno na gotove oscilatore sa kristalom na koje ide i napajanje. Kakva je uopšte razlika između njih 8 koliko ih ima u kalkulatoru?
CKDIV8, mislim da mi ne treba pa bi ga trebalo štrihirati. Jesam li upravu? Da li su dobre postavke kao na slici?

[ bogdan.kecman @ 01.02.2012. 17:44 ] @
frekvencija je u kalkulatoru 8- (sto znaci od 8 pa na gore)

upises u istom cugu i fuse i program.

obrati paznju, ako snimis ovaj fuse u atmela on vise nece moci da se programira ako mu nije okacen kristal od 8 ili vise megaherca !!!
[ bogdan.kecman @ 01.02.2012. 17:47 ] @
razlika izmedju na oko istih je u "start time" tj u vremenu posle kog mcu pretpostavlja da je oscilator "stabilan". Ako ne znas - uvek stavis onaj sa najduzim vremenom
[ kan042 @ 01.02.2012. 18:08 ] @
Hvala, sad si mi već dosta stvari razjasnio ali zamolio bih te još da mi pomogneš sa ovim definicijama oscilatora. Malo sam pažljivije pogledao tvoj prvi odgovor i vidim da si već stavio 88-smicu i kristalni oscilator. Sad mi tek ništa nije jasno šta da izaberem. Šta uopšte znači 'Full swing'? Da li je 'Ext. Crystal Osc.' zaista oscilator (sl.2) ili samo kristal (sl. 1)?
Sve me ovo zbunjuje a volio bih da naučim pa nemoj zamjeriti što ovoliko pitam.


[ bogdan.kecman @ 01.02.2012. 19:15 ] @
u pravu si, treba ti full swing ...

pogledaj: http://www.avrfreaks.net/index...amp;file=viewtopic&t=90105

external crystal oscillator je oscilator (to sa 4 pina sa tvoje slike) a full swing je kristal sa 2 pina

i odaberes full swing sa najduzim startup time (najsigurnije)
[ kan042 @ 01.02.2012. 20:57 ] @
Ha, i ćorava koka zrno nađe :D Mijenjao sam osigurače i za jedan i za drugi oscilator i nije se desilo ništa vanredno. Izgleda sam prije ipak kliknuo na 'Write' pa je mcu zaglavio. Nažalost, uređaj isto ne radi kao i prije. Kao što sam rekao, nakon upisivanja hex-a uopšte se ne restarta mcu, inicijalizacija traje 8-9 sekundi a kad dođe do zadrške od 0,5 sekundi ne mrda jako dugo, možda i nikako. Sad već sumnjam na sam sklop iako nisam pronašao nikakvu grešku. Pokušat ću sutra promijeniti kristal i kondenzatore.

Ovo je zadnja postavka.

[ _str_ @ 01.02.2012. 21:42 ] @
Citat:
kan042
CKDIV8, mislim da mi ne treba pa bi ga trebalo štrihirati. Jesam li upravu? Da li su dobre postavke kao na slici?


Ako ti ne treba delitelj sa 8 onda CKDIV8 ostavi prazno.
[ kan042 @ 01.02.2012. 23:04 ] @
Iskreno, nisam siguran šta treba tu da stavim a mislio sam da CKDIV8 treba štrihirati da ne dijeli s 8 pa sam tako stavio ali probao sam i obrnuto. Program/uređaj se isto ponaša i nešto je drugo izgleda problem pa ću morati da provjerim i kristal i kondenzatore.
[ shpiki @ 01.02.2012. 23:08 ] @
A da batalis ti tu patnju sa tim tvojim osc, stavi kristal od, recimo, 8Mhz, sredi malo taj postojeci kod (ostavi samo LCD, tu ces najlakse videti da li se nesto promenilo) i ako radi - osc je, ako ne radi - batali osc, trazi gresku na drugom mestu...

Pozdrav.
[ kan042 @ 01.02.2012. 23:19 ] @
Ma od đavla sam ga i stavljao, te stvari mi je ATMEGA8 s internim oscilatorom radio dobro i dovoljno brzo. U svakom slučaju moram da pronađem šta je stvarno problem a i da naučim kako postaviti oscilator kad mi zaista bude trebao. Zbog skučenog prostora sam skoro svu elektroniku preselio na posao pa mogu tek sutra da provjerim kristal a probaću i da promjenim frekvenciju a i da ga skinem potpuno.
[ bogdan.kecman @ 01.02.2012. 23:28 ] @
na http://www.atmel.com/dyn/products/product_card.asp?part_id=3302 pise da radi na 20MHz tako da ne vidim sto bi stavljao 8MHz kristal ako moze da ga tera na 20MHz i vec ima 20MHz kristal

Ako radi uopste ali radi sporije nego se ocekuje, to znaci da je fuse pogresno namesten (podrazumevam da je kod iskompajliran ok sa 20MHz u vidu te delay misli da mcu radi na 20MHz). Ako radi npr 8 puta sporije, upaljen je div/8 bit koji deli input freq sa 8.

E sad, ono sto je zgodno, stavis kristal u podnozje, skines kristal i kresnes ga, ako radi i dalje znaci da radi na interni oscilator - dakle fuse ne valja, ako ne radi kada skines kristal, znaci da si mu namestio externi kristal ali nesto drugo da si zabrljao.

Ako ti nije extra hitno da "to proradi odma kako tako", nemoj nista da menjas nego nauci da izdebagiras problem i da sledeci put ako ti treba da radi na oscilator xyz znas da to namestis
[ Genie_1984 @ 01.02.2012. 23:47 ] @
Ne znam koji programator imaš....ali ako radi sa AVRDude....Probaj SinaProg GUI
U njemu imaš Fuse calculator...jednostavno za korišćenje...

Pozdrav
[ kan042 @ 03.02.2012. 12:55 ] @
Jučer sam imao gužvu ali ipak sam uspio malo da čačkam. Mijenjao sam kristale, skinuo komplet i kristal i kondenzatore i ponovo programirao mcu sa internim oscilatorom. Sad se uglavnom ponašao normalno, znači restarta se nakon upisivanja hex-a i radi ali 'Waitms 500' je opet trajao oko 4 sekunde. Vratio sam kristal i kondenzatore, mijenjao sam postavke i CKDIV8 i CKSELx i SUTx ali sve je isto. Prvi put sam programirao kod kuće a drugi put na poslu. Mislio sam da sam omašio sa postavkama u Bascom-u ali sam ustanovio da se razlikuje samo verzija. Ponovo sam isti program kompajlirao sa starom verzijom i nije radio, sa novom verzijom (2.0.7.3) jeste. Sad sam napravio programčić da svake sekunde ispisuje kockicu na lcd-u pomjerenu za jedan karakter. Sad ispisuje kockicu nakon ~19,5 sekundi, bez obzira na podešavanje osigurača. Probao sam i sa 'Delay' i isto radi sporije nego treba a imao sam utisak da prvih nekoliko kockica brže odradi nego zadnje. Šta bi moglo da bude problem i ukazuje li ovo na nešto konkretno?
[ bogdan.kecman @ 03.02.2012. 13:59 ] @
ne znam kako radi bascom ali negde moras sigurno da mu kazes koja je frekvencija na kojoj trci mcu da bi njegov delay() bio tacan.

Ako ti delay() ne radi kako treba (ti kaze 1sec on traje 20sec) to znaci samo to da ti mcu trci na 20 puta sporijem taktu nego sto si ti napisao u bascomu.

Dakle ako si napisao u bascomu 20000000Hz i 1sec ti traje 20sec znaci da ti mcu trci na 1MHz (sto je default interni klok za taj atmel), sto znaci da treba da setujes fuse bitove tako da upalis externi 20MHz kristal. Ako ti nije potrebno 20MHz mozes u bascomu da kazes da ti mcu radi na 1MHz a ne na 20 i onda ce ti delay raditi tacno. Pitanje je samo da li ti je bitnije da ti to "proradi" ili da naucis kako to da koristis u buducnosti
[ kan042 @ 03.02.2012. 14:25 ] @
Ma upravo to hoću, da znam kako i zašto. Vidm da se sve vrti oko takta ali ne uspijevam da nađem razlog i neku logiku. ovo mi je baš čudno da radi isto sa različitim postavkama osigurača. Probaću još malo da se sekam s njima ali mislim da je nešto drugo u pitanju.
[ shpiki @ 03.02.2012. 14:39 ] @
Jel imas ti negde u Bascomu (ne koristim pa ne znam) da napises nesto kao u AVR-GCC sto je F_CPU=20000000 i cao-zdravo... Da li mozes negde u kodu da upises vrednost oscilatora, a da podesis Fuses kako je vec napisano?
Nasao sam na jednom mestu da ide nesto tipa $crystal=<vrednost osc>... Da li to radi posao ili...?

Pozdrav.
[ kan042 @ 03.02.2012. 14:52 ] @
Naravno, podešava se u opcijama a postoji i instrukcija u samom programu:

$regfile = "m88def.dat"
$crystal = 20000000

[ shpiki @ 03.02.2012. 16:02 ] @
A da li si ti sve dobro odradio vezano za display? Imao sam slicnih problema kod prvih pokusaja rada sa displayom, jednostavno imas neku max brzinu na kojoj LCD moze da trci...
Ako si Fuses postavio kako je receno (Ext.Crystal Full-Swing i CKDIV8 iskljuceno) ne vidim zasto ne radi... Ideja sam bez...
[ kan042 @ 03.02.2012. 17:09 ] @
Nije ono da ne radi nego ne radi kako treba. Displej odradi svoje i kad je veća brzina ali je vrijeme zadrške uvijek puno veće nego je zadato. Ne znam na koji način da ispitam da li mcu radi druge stvari dovoljno brzo. Neki jednostavan programčić da nešto radi a da imam uvid koliko je to brzo.
[ Odin D. @ 03.02.2012. 17:42 ] @
Da nisi koristio neke _delay() funkcije za koje nisi bas procitao dokumentaciju detaljno :)
Oce to da brljavi (npr. u avrgcc-u) ako ne obratis paznju...

Ako si nasao neki stariji program ili primjer (stariji moze da znaci i samo par mjeseci stariji), a kompajlirao ga sa najnovijim avrgcc-om moguce je da su _delay() funkcije u medjuvremenu promjenjene, pa ono sto je ranije radilo vise ne radi kako treba.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 03.02.2012. u 20:17 GMT+1]
[ kan042 @ 03.02.2012. 20:24 ] @
Bruka, mcu cijelo vrijeme radi sa internim oscilatorom na 8MHz. Izgleda da se osigurači ipak moraju upisati u mcu ali s obzirom na prethodno iskustvo volio bih da ne mora tako. To što sam ja mijenjao osigurače a nisam ih upisao u mcu nije izgleda ni imalo efekta i kad ih očitam iz mcu to izgleda kao na slici. Postavio sam i u kompajleru interni oscilator na 8MHz i sad LCD fino radi promjenu na lcd-u svakih 8 sekundi kad uključim 'Wait 1".
Kao što sam na početku napisao kućište je tqfp i veliki je problem skinuti ga. Bojim se da ponovo ne promašim sa postavkama osigurača pa da mi zablokira. Postoji li neki jednostavan način da mu se promijenu osigurači, odnosno vrate na početno stanje ako zablokira?

[ bogdan.kecman @ 03.02.2012. 22:14 ] @
Citat:
kan042: Izgleda da se osigurači ipak moraju upisati u mcu


?!?!?!?!

a kako si mislio da fuse bitovi uticu na rad mcu-a ako ih ne upises u mcu ?!

problem sa pogresnim fuse bitovima je ako ukucas fuse bit u mcu da korist externi kristal nece moci "obicnim" programatorom da se vise upuca u njega novi firmware ako nije okacen externi kristal, to tebe realno ne tangira posto vec imas externi kristal....

ako upucas recimo fuse bitove koji kazu da imas externi oscilator, onda jeli ne mozes da upucas vise firmware ako nemas okacen externi oscilator. Externi oscilator napravis za prvu pomoc sa ne555 i par kondova i opet mozes da povratis cip .. isto tako ako ugasis ISP bit vise neces moci da ga upucavas obicnim ISP programatorom (usbasp i ekipa)

moja preporuka - kupis AVR DRAGON (intenzivno preporucuje, alatka ubija kako dobro radi), mocices da debagiras program direktno u avr-u, mocices da programiras kako oces i uvek mozes da upucas nove fuse bitove (njega bole uvo sta je tamo on uvek moze da upuca nove bitove u avr)...

postoji jeftinije resenje (dragon je oko 50eur) a to je da napravis sam avr fusebit doctor

http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/
http://www.instructables.com/id/AVR-Attiny-fusebit-doctor-HVSP/
http://www.radiolocman.com/shem/schematics.html?di=65084

fusebit doctor moze da upuca isto kao dragon bilo koje fuse bitove u bilo koji avr bez obzira sta si upucao u njega pre toga

[ kan042 @ 03.02.2012. 23:19 ] @
Ne znam, u početku sam mislio da osigurače treba upisati u mcu a poslije sam nekako pogrešno shvatio da je dovoljno postaviti osigurače u programu te da će uređaj raditi s tim postavkama a opet će se moći naknadno mijenjati. Pokušaću još jednom pa bih volio da riješim još jednu nejasnoću. U kalkulatoru, za 'Full swing Crystal Osc.' sa vremenom od 65ms postoje 3 mogućnosti. Kakva je razlika je među njima i šta izabrati?

Hvala za preporuku, ovo mi je još uvijek usputni hobi i Dragon mi za sad mi nije nužan. Pogledaću malo ovaj 'AVR Fusebit doctor'
[ bogdan.kecman @ 04.02.2012. 01:18 ] @
Citat:
kan042:  U kalkulatoru, za 'Full swing Crystal Osc.' sa vremenom od 65ms postoje 3 mogućnosti. Kakva je razlika je među njima i šta izabrati?



Citat:
AVR Tutorial - FUSES:
The Startup Time is just how long the clock source needs to calm down from when power is first applied.
Always go with the longest setting 14CK + 65ms unless you know for a fact your clock source needs less time and 65ms is too long to wait.

By default, chips that come from the factory have the Internal 8 MHz clock with 14CK + 65ms Startup.


Dakle, startup time je vreme koje ce mcu cekati pre nego pocne da radi kada mu das struju. To vreme mcu ceka da se oscilator "stabilizuje". Ako si nekada gledao kako izgleda kada pocinje da radi oscilator, posebno onaj sa kristalom i 2 konda, on prvo osciluje na frekvenciji nekog od svojih harmonika i sa malim naponom i polako se amplituda povecava a frekvencija priblizava rezonantnoj frekvenciji kristala i tek posle nekog vremena (zavisi od kapaciteta kondenzatora, tipa kristala ..) ta frekvencija postaje "dobra" odnosno "stabilna". ako bi mcu odma krenuo da radi brljavio bi u pocetku zato sto niti ima dovoljnu amplitdudu na oscilatoru niti ima tacnu frekvenciju, zato postoji startup time koji mcu ceka. Ako ti znas npr da ce tvoj oscilator da bude stabilan za 4ms ti odaberes ono 4.1ms, ako imas neki super dobar oscilator koji odma radi kako treba ili te bas briga za brljanje u startu - ti stavis 0. Najsigurnije je 65ms posto za to vreme sigurno i obican RC oscilator zaosciluje stabilno.



Citat:
kan042:Hvala za preporuku, ovo mi je još uvijek usputni hobi i Dragon mi za sad mi nije nužan. Pogledaću malo ovaj 'AVR Fusebit doctor'


zato i stavih fuse doctor pored dragona. Dragon razbija, ja sam se mucio sa usbasp-om neko vreme a onda mi je kolega sa foruma (fala jos jednom) doneo dragona iz jevrope, to je pesma za raditi :D ... taj fuse doctor je zgodno imati ako nemas dragon posto se njima lako resetuju fuse bitovi ako nesto zabrljas :) ... u svakom slucaju, uvek kada upucavas fuse bitove u atmel, zapisi koje si fuse bitove upucao tako da ako mcu nece da se starta znas kako da ga opravis (ako mu na primer kazes da imas externi oscilator, onda da bi promenio vrednosti samo zakacis takav oscilator i sve sljaka :)

[ kan042 @ 04.02.2012. 09:28 ] @
Citat:
bogdan.kecman: Dakle, startup time je vreme koje ce mcu cekati pre nego pocne da radi kada mu das struju. To vreme mcu ......

Hvala, ovo si mi već dobro objasnio i to mi je sad jasno nego sam vidio da opet ima 3 verzije a razlika je u prvom CK i ne znam šta on znači. I u tutorijalu se navodi samo dio 14CK + vrijeme. Nije bitno za ovu situaciju ali volio bih da znam šta znači npr.
258 CK/14 CK + 65 ms ili 16K CK/14 CK + 65 ms

Ovako izgleda u kalkulatoru

[ Odin D. @ 04.02.2012. 12:01 ] @
CK je jedan clock, 1 takt, 1 "otkucaj srca" za mikrokontroler.
Mikrokontroler radi u taktovima, a taktove generise oscilator (bilo unutrasnji bilo spoljasnji).
Sto je oscilator brzi - to takt traje krace.
Oscilator od 8MHz generise 8 miliona taktova u sekundi, a oscilator od npr. 16MHz generise 16 miliona taktova u sekundi.
Zato mikrokontroler na koji stavis oscilator od 16MHz duplo brze radi od onoga na kome je oscilator od 8MHz.
To ti je isto kao clock PC procesora - sto vise podizes clock procesor brze radi.

Prema tome, npr. za oscilator od 20MHz koji pravi 20 miliona taktova u sekundi, jedan takt (clock, CK...) traje:

TCLK = 1 / 20 000 000 Hz = 0,00000005 s = 50 ns (nano-sekundi).

E sad, da bi obavili jednu masinsku procesorsku operaciju nekim procesorima (mikrokontrolerima) treba recimo 2,3,4,.. ili vise taktova (to zavisi od hardverske konstrukcije procesora), pa onda proizvodjaci kada u dokumentaciji napisu 'clock' ili 'ck' ili nesto drugo ponekad podrazumjevaju ustvari da je to ovo 2, 3, 4... puta duze vreme (potrebno za operaciju) nego onaj "sirovi" takt sto ga pravi oscilator.

Kod savremenih mikrokontrolera sve je to jos vise zbrljano, zato sto oni uglavnom spoljni ili unutrasnji oscilator koriste samo kao bazu od koje ce mnozenjem, djeljenjem i kojekakvim glavatanjem napraviti sami sebi takt koji im treba - tako da kad vidis da je na neki mikrokontroler nakacen oscilator od 9MHz ne mora da znaci da mu je CK = 1/9MHz, moze biti bilo sta.
[ kan042 @ 04.02.2012. 13:26 ] @
Ovo sa klokovima mi je uglavnom jasno ali ne znam šta to ustvari znači u kalkulatoru i koju opciju je najbolje izabrati. Malo je zbrkan i ovaj ATMEGA88 20AU jer se kao takav ne navodi nigdje u datasheet-u. Pretpostavljam da trebam u kalkulatoru izabrati ATmega88 bez sufiksa.
Imam još par dilema. Ako ispravno unesem osigurače i upišem program u ,da li ću moći kasnije da unosim izmjene programa? Za sad sam napisao samo osnov programa, onako više za probu, i još ću sigurno dosta toga dodavati i mijenjati.
I na kraju da li da prvo upišem program ili osigurače?
[ Odin D. @ 04.02.2012. 13:36 ] @
Citat:
kan042: Ako ispravno unesem osigurače i upišem program u ,da li ću moći kasnije da unosim izmjene programa?

Moci ces sve dok ne setujes LOCK fuse-ove (osigurace kako ti kazes).
Takodje, gledaj da ne prebacis preko fuse-ova mod za programiranje u neki koji tvoj programator ne podrzava, pa poslije neces moci da ga dozoves pameti sa tim programatorom, te ces morati da se dovijas na druge nacine...

Citat:
kan042: I na kraju da li da prvo upišem program ili osigurače?

Trebalo bi da je svejedno.
Osigurace podesi samo jednom kako treba i samo jednom ih upisi, nema potrebe da ih upisujes svaki put kada mijenjas nesto u programu.
Program ces obicno upisivati vise puta, kako budes ispravljao bug-ove i vrsio izmjene.
[ kan042 @ 04.02.2012. 14:17 ] @
Hvala Odine. Iskreno, malo mi je zbrkana terminologija jer ne koristi svako istu a često ne mogu sa sigurnošću da zaključim šta je pisac htio da kaže. Osigurači se odnose na Fuse bit i nadao sam se da će biti razumljivo. Kad kažeš Lock Fuse-ove pretpostavljam da misliš na gornji red osigurača.
I dalje mi nisu jasni brojevi (boldirani) kod određivanja Clock-a u kalkulatoru a odlučio sam se za '16K CK/14 CK + 65 ms' po sistemu eci-peci-pec ....

Probaću upisati ove osigurače pa ako neko vidi grešku neka me ispravi.

[ bogdan.kecman @ 04.02.2012. 17:57 ] @
Citat:
kan042: I dalje mi nisu jasni brojevi (boldirani) kod određivanja Clock-a u kalkulatoru a odlučio sam se za '16K CK/14 CK + 65 ms' po sistemu eci-peci-pec ....



16K CK + 65ms

Znaci da kada dodje struja oscilator ce da krene da osciluje
onda ce mcu da izbroji 16000 taktova tog oscilatora (16K CK) pa ce onda da ceka 65ms i tek onda ce poceti da radi (moguce da ce prvo da ceka 65ms pa onda da broji 16000 taktova, nije preterano bitno koji je redosled)

Dakle te dve cifre definisu koliko ce mcu da "ceka" pre nego krene da radi, kao sto sam ti rekao odaberes "najduze vreme" (najvise CK + najvise ms) i bas te briga. Ako znas tacno da ce tvoj oscilator da se stabilizuje ranije .. a ti smanjis to

el sad jasno?


Citat:
kan042:misliš na gornji red osigurača


Gornji red ne pipaj ako ne znas "tacno" sta radis :D

Sve te "*lock*" fuse bitove ne pipaj posto se oni koriste kada oces da "zakljucas" mcu (na primer napravio si projekat, finishirao ga i oces da ga prodas, onda zalokujes mcu na njemu i klijent onda kao ne moze da procita sadrzaj i da ga uduplira - na zalost za sitnu kintu to kinezi razvale tako da je zastita pateticna a samo sebi pravis problem) ...
[ kan042 @ 04.02.2012. 18:19 ] @
Raaaaadiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!

Bogdane veliko hvala i ostalima naravno. Naučio sam nešto novo a sklop radi i to sve na 20MHz. Sad mogu da se igram sa programiranjem i još ponešto naučim. Ako nešto zapne, javit ću se opet i nadam se dobiti ovako dobru podršku.

Hvala još jednom!
[ bogdan.kecman @ 04.02.2012. 20:26 ] @
pamti pa vrati :D .. najbolji nacin da utvrdis gradivo je da ga preneses nekom drugom, ako taj drugi lako svati znaci da si ga i ti dobro svatio