[ Euronymous @ 04.02.2012. 10:45 ] @
Pozdrav svima u ovom komsijskom delu foruma

Pokusacu biti sto kraci. Totalni sam noob sto se tice ovih stvari, trazio sam po forumu, mozda sam i nasao sto mi treba,ali sam se totalno pogubio u terminologiji kojom baratate i onda mi je jos manje jasno.. elem

ATmega8-16 treba da programiram, napravio sam ovo za njega, imam pony prog i imam te fajlove sto treba da ubacim.

Pitanja.

1. Koji kabl koristiti za spajanje sa PC? Imam nekoliko rs232 ,ali su razliciti,neke sam morao i prepravljati za recimo UPS, ili neke druge stavri, neki imaju vise zica neki manje,drugaciji redosled i sl.

2. U .rar-u koji sam skinuo kao program za atmegu imam 3 fajla, i to

eeprom.eep
eeprom.hex
program.hex

Sta ubaciti i kojim redosledom?

za sada toliko..
[ kan042 @ 04.02.2012. 12:58 ] @
Ja sam također početnik iako sam već uradio nekoliko spravica. Mislim da ti je potreban obični Null modem kabel.
http://pinouts.ru/SerialPortsCables/Nullmodem9to9.shtml
Trebati ćeš još podesiti programator u PonyProg-u. Svakako još malo pregledaj http://www.lancos.com/siprogsch.html

Meni se čini da su eeprom fajlovi jedno te isto samo različit format. Provjeri ima li još kakvih uputa gdje si skinuo fajlove.
Ako sam u pravu učitaj 'program.hex' u PonyProg pa zatim i 'eeprom.eep' ('Open Program (FLASH) File ....' pa 'Open data (EEPROM) File ...') i onda programiraj mcu sa oba fajla.
[ Euronymous @ 05.02.2012. 22:47 ] @
Hvala na odgovoru

Tek sad stigoh da posetim forum, bome, napatih se ja sa tim. Do malopre sam probavao sve moguce kombinacije kablova, i uvek mi ponyprog izbaci eror,da nema device. I pre jedno sat vremena,poludim, i steknem direkt u PC programator, i opaaaa odradjeno

Mada sam imao problema i sa hex-om, ovako je OK, a kad ga ubacim u pony, sve su FF-ovi. Na kraju sam skinuo nemacki neki prog,koji je pony video OK, i to sad,kako tako fercera.
[ kan042 @ 05.02.2012. 23:12 ] @
Nisam baš najbolje shvatio šta je problem. Pony se, koliko se sjećam, instalira bez problema. Na počeku je program a na kraju sadržaj eeproma. ostalo je FF. Možda si imao problema da ti prepozna programator a kad to rješiš onda je lako upisati hex. Kakva je sad situacija, dokle si dogurao?
[ Euronymous @ 05.02.2012. 23:31 ] @
Pony radi super, ali kad ucitam u njega dal program ili epp, bukvalno su sve FF. (kod tih sto sam prvobitno skinuo sa naseg nekog sajta) A kad otvorim isto to recimo u notepadu, vidim- lupam.... 12C02C0 itd. normalno sto treba da bude.
E onda sam nasao isto prog.i epp na nekom nemackom sajtu, to sto mi treba za tu atmegu i taj tester, i prilikom ucitavanja u Pony, sve je normalno,vidi se da je napisano svasta, da nisu FF-ovi, obavim flash normalno,i fercera, jedino sto mi onda na displeju uredjaja ispisuje na nemackom
[ kan042 @ 06.02.2012. 10:18 ] @
Moguće da je okačen neispravan fajl, daj link ili okači fajl. Podaci u eepromu su iza dijela rezerviranog za program. Ako nije učitan i program, FF je sve do početka podataka. Lako se preleti ako nema puno šta zapisano u eepromu jer je i tu FF do kraja raspoložiive memorije.
[ Euronymous @ 06.02.2012. 10:45 ] @
Da..moguce.. evo okaceno je dole, prvi je taj sto ga vidim praznog, a drugi je ispravan, sto ga trenutno koristim.
[ kan042 @ 06.02.2012. 11:53 ] @
Meni izgleda isti sadržaj kad otvoriš u notepadu. Nije mi jasna ni razlika u veličini fajla. Pretpostavljam da je razlika u kodiranju fajla i Pony ga ne prepoznaje kao hex fajl. Pokušaj s ovom izmjenom.
[ Euronymous @ 06.02.2012. 13:38 ] @
Hvala.. Probacu cim dodjem kuci sa posla.
[ Euronymous @ 06.02.2012. 15:53 ] @
Prijatelju, to je to sad, Pony ga vidi kako treba. Jel mi mozes i epp odraditi tako pa da ubacim to u atmegu, ili mi kazi bar kako si to napravio :)
[ kan042 @ 06.02.2012. 17:59 ] @
Pokušaj sa ovim fajlom. Originalni sam otvorio sa Word-om i izabrao kodiranje 'Unicode' tako da je vidljiv sadržaj. Nakon toga snimio kao tekst fajl i izabrao 'Western European ISO' kodiranje. Izbrisao ekstenziju txt i ostavio eep. Tako nešto sam uradio i sa programom samo malo komplikovanije :D
[ Euronymous @ 07.02.2012. 23:42 ] @
Prijatelju to je to.. radi sve ko besno Hvala.. nego,posto vidis i sam, u ovim vodama sam pocetnik totalni od svega toga nemam izvorni kod a hteo bih nesto menjati u podesavanjima samog koda i rada uredjajam,tipa jezik ispisa na display,parametre neke oko ocitavanja i merenja i sl. E sad, posto ovo je kontam kompajlirano, jel postoji opcija, i jos bitnije sa cim, da to sve sto je u hex-u dekomp.izmenim,i onda vratim?
[ shpiki @ 08.02.2012. 09:49 ] @
Naravno da postoji... nadjes neki Disassembler, pa propustis taj tvoj hex kroz njega, pa osedis dok skontas sta je sta i posle sve to opet kompajliras i rokas...
Zvuci kao Sizifov posao? I jeste, ali pitao si da li moze...

Savet: uzmi lepo i uci programiranje ako te to zanima, za pola godine ces sam napisati to sto si hteo da prepravljas i smejaces se sam sebi sta si sve pitao i kako je lako bilo...

Pozdrav.
[ kan042 @ 08.02.2012. 11:30 ] @
Citat:
shpiki: Naravno da postoji... nadjes neki Disassembler, pa propustis taj tvoj hex kroz njega, pa osedis dok skontas sta je sta i posle sve to opet kompajliras i rokas...
Zvuci kao Sizifov posao? I jeste, ali pitao si da li moze...

Savet: uzmi lepo i uci programiranje ako te to zanima, za pola godine ces sam napisati to sto si hteo da prepravljas i smejaces se sam sebi sta si sve pitao i kako je lako bilo...

Pozdrav.


Mislim da će tako dobiti kod u asembleru što mu opet dođe na isto. Dekompajler bi trebao dati kod koji mu odgovara ali mislim da treba znati u čemu je pisan i kompajliran program. Ako je skinut gotov projekat vjerovatno se i autor potpisao pa je možda najbolje obratiti se njemu i zamoliti da ti da sors.

Ja bih poslušao shpiki-jev savjet, i zabavno i korisno.
[ ZAS011 @ 08.02.2012. 16:40 ] @
Citat:
kan042: Mislim da će tako dobiti kod u asembleru što mu opet dođe na isto. Dekompajler bi trebao dati kod koji mu odgovara ali mislim da treba znati u čemu je pisan i kompajliran program. Ako je skinut gotov projekat vjerovatno se i autor potpisao pa je možda najbolje obratiti se njemu i zamoliti da ti da sors.

Ja bih poslušao shpiki-jev savjet, i zabavno i korisno.


Pa i Assembler je "programski jezik", mnogo razumljiviji od hex-a

Ni jedan disassembler ti nece dati C ili Pascal source kao izlaz, samo Assembler.