[ sutko024 @ 04.02.2012. 13:08 ] @
Pozdrav, treba mi jedno objašnjenje, zanima me jako grafički dizajn pa ovako : šta je to RASTERSKA a šta VEKTORSKA grafika?
[ SirPsycho @ 04.02.2012. 13:22 ] @
Evo, ovde pročitaj:

LINK


U principu, RASTERSKU grafiku je kvalitetna u svojoj originalnoj veličini, ako je 200x200px sa povećanjem gubi se na kvalitetu, slika postaje mutna...
Kod VEKTORSKE , ako je 200x200px slika ostaje ista u bilo kojoj veličini, nema gubitka... Dakle, od poštanske markice do bilborda uvek se isto prikazuje...

Za obradu RASTERSKE grafike preporučujem Photoshop,
za rad sa VEKTORSKOM preporučujem Illustrator...
[ skemamen @ 04.02.2012. 13:34 ] @
Ukratko,

Rasterska grafika je skup tacaka (piksela), znaci to je slika. Ako smanjis broj piksela na slici, smanjujes i kvalitet, logicno je l'...? Ako ponovo povecas sliku, neces vratiti stare piksele na mesto nego ces dobiti nove i to ce rezultovati gubitkom u kvalitetu.
Vektor je skup linija i objekata koji se mogu povecavati i smanjivati bez ikakvog gubitka kvaliteta.

Raster: SLIKA.
Vektor: TEKST.

Da ne zalazim u druge detalje...
[ SirPsycho @ 04.02.2012. 13:49 ] @
RASTER: Ako sliku smanjiš, recimo u Wordu, a posle je vratiš, ona ne gubi na kvalitetu...
Ako je smanjiš u Photoshopu, Image Size opcijom(sa 200x200 na 100x100), program je automatski tako beleži(kao 100x100px) i kad posle pokušaš da vratiš na originalnu veličinu(200x200px) ona gubi na kvalitetu jer je njena nova veličina ranije promenjena u 100x100
RASTER se najbolje prikazuje u originalnoj veličini...

VEKTOR nije tekst...
Tekst je tekst... ako u Photoshopu na sliku ubaciš tekst i snimiš to , text postaje RASTER... Odnosno, sastavni deo te slike. I on gubi na kvalitetu, proporcionalno sa uvećanjem slike.

VEKTORSKI mogu biti i crteži, i text, i animacije(recimo Flash) ... Sve zavisi koji program koristiš i šta želiš.
[ SirPsycho @ 04.02.2012. 14:10 ] @
Evo i jedan vido koji objašnjava:

[ skemamen @ 04.02.2012. 18:45 ] @
Aman znam da tekst nije vektor, ali tako ce najlakse shvatiti, nisam ni hteo da spominjem pretvaranje teksta u krive kako bi bili objekti, i sl. Kapiram da mu je ovo najlaksi nacin da razdvoji ta dva...